نقل قول عجیب آیت الله ناصری از آیت الله بهجت (ره)در مورد نزدیکی فرج

تب‌های اولیه

36 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نقل قول عجیب آیت الله ناصری از آیت الله بهجت (ره)در مورد نزدیکی فرج

اللهم عجل لولیک الفرج

این فایل صوتی نقل قول آیت الله ناصری از آیت الله بهجت (ره)در مورد نزدیکی فرجه :

آیت الله ناصری در مجلسی از آیت الله بهجت (ره) می پرسند که مبشراتی راجع به امام زمان (عج) و نزدیکی فرج خدمتتون هست ؟ و آیت الله بهجت هم میگن بله ،بعد آیت الله بهجت میگن که من دوستی دارم که تشرف محضر حضرت بقیة الله(عج) داره ، ازش سوال کردم که تازگی محضر امام زمان (عج) تشرف داشتی ؟ که دوست ایشان هم می گویند بله ، بعد آیت الله بهجت هم می پرسند که از فرج و ظهورشون سوال نکردی ؟ و ایشان هم می گویند بله سوال کردم ،بعد آیت الله بهجت می پرسن حضرت چه فرمودند؟ دوست آقای بهجت میگن من پرسیدم یابن رسول الله فرج شما برای عامه ی مسلمونا چه وقته ؟که حضرت می فرمایند نزدیک است ، دوباره دوست آیت الله بهجت می پرسن که یابن رسول الله من هم زمان ظهور شما رو درک می کنم که حضرت می فرمایند پیرمرد تر از شما هم درک می کنند ، آیت الله ناصری از آیت الله بهجت می پرسن که این دوست شما که این تشرف رو داشته چند سالشونه؟ که آیت الله بهجت هم میگن تقریبا 62 سال

منبع این فایل صوتی سایت بچه های قلمه

در سایت اطلاع رسانی آیت الله ناصری هم این مطلب تایید شده :

http://www.baqiyatallah.com/down.php?req=32

نقل قول:
با سلام لطفا نظرتان را در خصوص 1- صحت فایل صوتی منتسب به شما در خصوص نقل قول از ایتالله بهجت پیرامون زمان ظهور حضرت مهدی عج 2- چگونگی درک ظهور برای افراد عادی و خواص چیست 3- رجعت برای خواص در زمان ظهور و رجعت در زمان سایر ائمه چیست .

با تشکر وارزوی عزت و توفیق الهی برای شما و سایر عزیزان مطلبی که راجع به ظهور حضرت بقیه الله روحی له الفداه در موبایل ها و غیره از بنده نقل شده است مقرون به صحت بلکه در جلسات متعددی مرحوم آیت الله بهجت این مطلب را به بنده فرمودند مضافا به این که در بعضی از کتب ایشان ( جرعه ای از وصال صفحه 25 ) نوشته اند که ما تا کنون به جوانان بشارت می دادیم که ظهور نزدیک است و زمان ظهور را درک خواهند کرد و الآن به پیرها هم بشارت می دهیم که زمان ظهور را درک خواهند دید

هدف من از طرح این نقل قول تامل راجع به جوانب مختلف این مطلب از منظر شیعه ی اثنی عشریه ، با توجه به اینکه این مطلب در سطح گسترده منتشر شده لازم دیدم که این مطلب رو در اینجا هم مطرح کنم تا در اینجا هم راجع به جوانب مختلف این مطلب تامل و بحث بشه ، با توجه به این نکته از منظر شیعه ی اثنی عشری و از وجوه مختلف ، نظر دوستان راجع به این نقل قول چیه ؟

با سلام و درود
یک سوال که ممکنه مطرح شود اینکه اگر امام زمان تا بیست یا سی سال دیگه که جوانان کنونی پیر شده اند و پیران امروز اکثر قریب به اتفاق از دنیا رفته اند، امام زمان عجل الله تعالی فرجه ظهور نکردند تکلیف چیست؟ و آیا این مساله بد بینی ایجاد نمیکند و باعث دلزدگی شیعیان نمی شود؟ به خصوص که یک استاد اخلاق برجسته از یک عارف روشن ضمیر این سخن را نقل می نماید .
سوال دیگه اینکه آیا پذیرفتن این سخن با روایات تکذیب وقّاتون قابل جمع است و آیا این مصداق تعیین وقت است یا نه؟
هر چند بعدها می شود محاملی برای این سخن یافت اما عامه مردم که از صراحت کلام برداشت مشخصی دارند چگونه آنرا می پذیرند؟
به هر حال آنچه اهمیت بیشتری دارد انجام وظیفه و آمادگی برای ظهور حضرت و اینکه بتوانیم در صف یاران و خدمتگذارن حضرت باشیم و خداوند هر وقت صلاح دانستند بر ما منت نهاده و ما را از ظهور آنحضرت بهره مند میگرداند.
اللهم اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره

در ادامه سخن كميل بزرگوار:آيا ممكن است در ظهور امام زمان بدا حاصل شود؟(اين سوال را مدتها قبل در همين سايت مطرح كردم كه متاسفانه جوابي داده نشد)

محمد;12621 نوشت:
در ادامه سخن كميل بزرگوار:آيا ممكن است در ظهور امام زمان بدا حاصل شود؟(اين سوال را مدتها قبل در همين سايت مطرح كردم كه متاسفانه جوابي داده نشد)

دوست عزیز جناب محمد منظور شما از بدا در ظهور بدا در اصل ظهوره یا در بعضی جزئیات اونه؟ ، بعضی نشانه های ظهور که جز نشانه های قطعی و حتمی هستند مشمول بدا نیستند ،مشخصه که اصل ظهور هم به طریق اولی مشمول بدا نیست ، اما بعضی از اخبار جزیی از جمله همین نقل قول می تونه مشمول بدا واقع بشه و باید با اون همونطوری برخورد کنیم که با بقیه ی اخباری که ممکنه مشمول بدا واقع بشن برخورد می کنیم یعنی در عین اینکه احتمال عدم وقوع رو هم میدیم فعلا بنا رو بر این میذاریم که چنین اموری واقع میشن.

کمیل;12611 نوشت:
با سلام و درود
یک سوال که ممکنه مطرح شود اینکه اگر امام زمان تا بیست یا سی سال دیگه که جوانان کنونی پیر شده اند و پیران امروز اکثر قریب به اتفاق از دنیا رفته اند، امام زمان عجل الله تعالی فرجه ظهور نکردند تکلیف چیست؟ و آیا این مساله بد بینی ایجاد نمیکند و باعث دلزدگی شیعیان نمی شود؟ به خصوص که یک استاد اخلاق برجسته از یک عارف روشن ضمیر این سخن را نقل می نماید .
سوال دیگه اینکه آیا پذیرفتن این سخن با روایات تکذیب وقّاتون قابل جمع است و آیا این مصداق تعیین وقت است یا نه؟
هر چند بعدها می شود محاملی برای این سخن یافت اما عامه مردم که از صراحت کلام برداشت مشخصی دارند چگونه آنرا می پذیرند؟
به هر حال آنچه اهمیت بیشتری دارد انجام وظیفه و آمادگی برای ظهور حضرت و اینکه بتوانیم در صف یاران و خدمتگذارن حضرت باشیم و خداوند هر وقت صلاح دانستند بر ما منت نهاده و ما را از ظهور آنحضرت بهره مند میگرداند.
اللهم اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره

با سلام
در مورد بحث توقیت ظاهرا منظور مشخص کردن یه وقت دقیقه و نه یه بازه ی زمانی ، چرا که در غیر اینصورت روایاتی که علائم پیش از ظهور رو بیان می کنن هم دارن یه نحوه توقیت می کنن یعنی با توجه به اونا هم میشه یه بازه ی زمانی خاصی رو مشخص کرد و در نزدیکی ظهور و با ظهور بعضی از این علائم باز این بازه رو میشه دقیقتر مشخص کرد...
راجع به مسائلی که در صورت عدم وقوع این مطلب هم ممکنه پیش بیاد به نظرم باید بحث بدا رو که در پست بالا هم بهش اشاره کردم در نظر داشت ، اگه خواننده ی این مطلب به این نکته که این نقل قول هم می تونه مشمول بدا واقع بشه و بنابراین اگر چه ما فعلا بنا رو بر این می ذاریم که چنین چیزی انشاالله واقع میشه ولی در عین حال با توجه به بحث بدا احتمال عدم وقوع رو هم در نظر داریم ، اگه همراه این نقل قول نکاتی شبیه این هم تذکر داده بشه اون مسائل پیش نمی یاد (البته همونطور که می بینید من درستی تشرف رو مفروض گرفتم و به نظرم چنین کاری موجهه)...
یکی از اهداف من برای طرح این مطلب و شاید مهمتر از بررسی صحت این مطلب تنبهی بود به خودمون راجع به وظایف اخلاقی منتظران در برابر حضرت (عج)...

والا من از یک فرد عالم پرسیدم ، از کسی نقل کرد که این خبری که در رسانه ها نقل شده است که آقای بهجت فرموده اند فرج آنطور است ، دروغ می باشد و با یک موضوع دیگر در هم شده است و یک خبر اشتباه در آمده است و در کل گفتند که اصلا آقای بهجت چنین سخنی را نگفتند.

البته با این خبر شما یک مقدار شک کردم ، نمیدونم والا. عجیب شده!

alpha;14330 نوشت:
والا من از یک فرد عالم پرسیدم ، از کسی نقل کرد که این خبری که در رسانه ها نقل شده است که آقای بهجت فرموده اند فرج آنطور است ، دروغ می باشد و با یک موضوع دیگر در هم شده است و یک خبر اشتباه در آمده است و در کل گفتند که اصلا آقای بهجت چنین سخنی را نگفتند.

جناب آلفا من در ابتدای تاپیک مطلبی از سایت اطلاع رسانی آیت الله ناصری آوردم و لینکش رو هم گذاشتم ، با توجه به تایید آیت الله ناصری سند مطلب مشکلی نداره

اما آن کسی که برایم میگفت از حوزه ی عملیه قم آمده بود و از قول پسر آقای بهجت هم نقل می کرد! والا معلوم نیست این وسط کی راست میگه ، البته باید صحبت آقای ناصری موثق تر باشه.

alpha;14333 نوشت:
اما آن کسی که برایم میگفت از حوزه ی عملیه قم آمده بود و از قول پسر آقای بهجت هم نقل می کرد! والا معلوم نیست این وسط کی راست میگه ، البته باید صحبت آقای ناصری موثق تر باشه.

با توجه به تایید آیت الله ناصری یا اون بنده ی خدا اشتباه می کرده یا هم برای اینکه مسائلی شبیه مسائلی که جناب کمیل عزیز در پست سوم فرمودن پیش نیاد محافظه کاری کرده

نه ببینید دیگه 2 تا راه هست :

1- یا این خبر دروغ هست.

2- یا دروغ نیست.

راه سوم شما پیدا کنید؟ آیا بهترین راه برای اون فرد این نبود که میگفت من نمیدانم؟ یا مثلا می گفت از نظر من احتمالش کم است؟
ایشون چنان با اطمینان گفتند که ما کاملا مطمئن شدیم! منظورم همون طلبه هستش که اومده بود به مدرسه ی ما.

alpha;14336 نوشت:
نه ببینید دیگه 2 تا راه هست :

1- یا این خبر دروغ هست.

2- یا دروغ نیست.

راه سوم شما پیدا کنید؟ آیا بهترین راه برای اون فرد این نبود که میگفت من نمیدانم؟ یا مثلا می گفت از نظر من احتمالش کم است؟
ایشون چنان با اطمینان گفتند که ما کاملا مطمئن شدیم! منظورم همون طلبه هستش که اومده بود به مدرسه ی ما.

این خبر یا درسته یا اشتباه ،
اگه درست باشه بعضی می دونن که درسته و بعضی نمی دونن که درسته
اونایی که می دونن درسته یا راستشو به ما میگن یا بخاطر محافظه کاری یا چیزای دیگه بما دروغ میگن
حالا با توجه به تایید آیت الله ناصری و شواهد دیگه که با توجه به تایید ایشون دیگه نیازی به آوردنش نیست ، یا اون بنده ی خدا اشتباه می کرده یا بخاطر محافظه کاری راستشو به شما نگفته ، به احتمال زیاد اشتباه می کرده...

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

سرور عزیزم جناب سید ضیاءالدین

seyedziyaodin;14242 نوشت:

بعضی نشانه های ظهور که جز نشانه های قطعی و حتمی هستند مشمول بدا نیستند ،مشخصه که اصل ظهور هم به طریق اولی مشمول بدا نیست

چنانکه از احادیث بر میاید در کل، امر ظهور امری بدائیست. که اگر لازم باشد از اساتید محترم در سایت تقاضا می کنیم که در این رابطه مطالبی بفرمایند و استفاده کنیم.

اما اینکه فرمودید نشانه های قطعی و حتمی، دوست من نکند شما منتظر نشانه ها ( سفیانی و دجال و ... ) هستید و نه منتظر امام زمان ارواحنا فداه؟؟!!

به این حدیث دقت کنید : َ تَوَقَّعْ أَمْرَ صَاحِبِكَ لَيْلَكَ وَ نَهَارَكَ این حدیث به خوبی نشان می دهد که می شود همین امشب و یا همین امروز امر فرج اصلاح گردد و حضرت ظهور کنند. ( انشاالله ).

اینکه ما هر صبح و شام منتظر ظهور باشیم آیا با اینکه ما بعد از نشانه های قطعی منتظر ظهور باشیم یکی است؟ مسلما اینطور نیست.

در ضمن مگر اگر خدا بخواهد نمی تواند بدون هیچگونه نشانه و مقدمه ای امر ظهور را اصلاح نماید؟ پس ما وقتی دعا می کنیم که خدایا همین لحظه و همین آن امر فرج مولایمان را اصلاح کن و برسان نمی خواهیم دعا کنیم که خدایا نشانه های ظهور مولا را برسان و بعد ایشان را برسان. چون می دانیم که خدا می تواند بدون هیچگونه نشانه و مقدمه ای امر ظهور را برساند.

البته قصد بنده درس تحویل دادن در خدمت شما و بقیه اساتید سایت بود.

خدایا تو را قسم می دهیم به عصمت حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها همین لحظه و همین آن امر فرج مولایمان را اصلاح کن و همین امروز را روز ظهور حضرتش قرار بده.

اللهم عجل لولیک الفرج و اجعلنا من احسن انصاره و اعوانه و شیعته و محبیه

التماس دعا - یاعلی

با سلام
جناب حامدی عزیز به نکات جالبی اشاره فرمودید ، البته برای بحث این نقل قول حداقل به بدایی بودن نشانه های غیر حتمی نیاز داریم ، و نظر شما هم این حداقل رو تامین می کنه ، البته با جمع بندی فعلی فعلا نظرم اینه که در بحث بدا باید بین نشانه های حتمی و غیر حتمی تفکیک قائل بشیم ، فک کنم این مطلب که در پایین می یاد برای این بحث ما مفیده ، اجمالا نکاتی راجع به شواهدی که برای نظر خودتون آوردید هست که اگه نیاز شد انشاالله مطرح می کنم :

صحبت كردن از حضرت مهدي(ع) و نشانه هاي ظهور ايشان در واقع صحبت كردن از حوادثي است كه بناست در آينده اتفاق بيفتد و لذا بجاست كه از خود بپرسيم: اگر در مورد احاديث نقل شده در اين زمينه بررسي اسناد صورت گرفت و مطمئن شديم كه آنها از معصوم(ع) صادر شده است، آيا مي توان مطمئن بود كه حتماً همة آن حوادث آن گونه كه در روايات شريف ما آمده اند وقوع يابند؟ پاسخ به اين پرسش در كتب عقيدتي و فلسفي تحت عنوان «بداء» داده مي شود كه طي اين بخش از مطالب به آن مي پردازيم.

«بداء» در لغت به معناي ظهور و روشن شدن پس از مخفي بودن چيزي است و اصطلاحاً به روشن شدن چيزي پس از مخفي بودن از مردم اطلاق مي شود؛ بدين معنا كه خداوند متعال بنا بر مصلحتي، مسئله اي را از زبان پيامبر يا ولي اي از اولياي خويش به گونه اي تبيين مي كند و سپس در مقام عمل و ظهور و بروز، غير آن را به مردم نشان مي دهد. در قرآن آمده است:
خداوند هر چه را بخواهد محو يا اثبات مي كند در حالي كه ام الكتاب نزد اوست و خود مي داند عاقبت هر چيزي چيست.1

و در آيه اي ديگر: و بدالهم سيّئات ما كسبوا.2
بدي هايي را خود كسب كرده بودند و براي آنها مخفي بود برايشان نمايان شد.
يا: ثمّ بدالهم من بعد ما رأؤا الآيات.3
پس از آنكه نشانه ها را ديدند حقيقت امر بر آنها روشن شد.
اين ظهور پس از خفا، تنها براي انسان رخ مي دهد و در مورد
خداوند متعال ابداً صدق نمي كند وگرنه لازمه اش اين است كه خداوند نسبت به آن موضوع جهل داشته باشد كه اين امر محالي است. خداوند، چنانكه قرآن كريم مي فرمايد به همه چيز آگاه و داناست 4 و نسبت به همه چيز در همة زمان ها و مكان ها چه حاضر باشند و چه غايب، چه موجود باشند و چه فاني و چه در آينده به وجود بيايند، علم حضوري دارد. قرآن كريم در اين زمينه مي فرمايد:
هيچ چيزي در آسمان و زمين از نظر خداوند متعال مخفي نمي شود.5
از همين روست كه مسئلة بداء و ظاهر كردن آن امر مخفي به خداوند نسبت داده مي شود:
و بدالهم من الله مالم يكونوا يحتسبون.6
خداوند آنچه را گمان نمي كردند، براي آنها ظاهر كرد.
براساس آية:خداوند چيزي را كه از آنِ مردمي است دگرگون نكند تا آن مردم خود دگرگون شوند.7
و با استفاده از ديگر آيات و روايات مي توان چنين برداشت كرد كه برخي اعمال حسنه نظير: صدقه، احسان به ديگران، صلة رحم، نيكي به پدر و مادر، استغفار و توبه، شكر نعمت و اداي حقّ آن و... سرنوشت شخص را تغيير داده و رزق و عمر و بركت زندگي اش را افزايش مي دهد، همان طور كه اعمال بد و ناشايست اثر عكس آن را بر زندگي شخص مي گذارد.
پيش از شرح اين عبارت كه بداء در حقيقت ظاهر شدن چيزي است كه از ناحية خداوند متعال براي مردم مخفي و براي خودش مشخص بود، لازم است يادآور شويم كه خداوند متعال بنا بر آيات قرآن دو لوح دارد:

الف) لوح محفوظ

لوحي كه آنچه در آن نوشته مي شود؛ پاك نشده و مقدّرات آن تغيير نمي يابند؛ چون مطابق با علم الهي است:
بَل هُوَ قُرآنٌ مَجيدٌ في لَوحٍ مَحفوظٍ.8
بلكه آن قرآن مجيدي است كه در لوح محفوظ ثبت گرديده است.

ب) لوح محو و اثبات
بنا بر شرايط و سنني از سنت هاي الهي، سرنوشت شخص يا جرياني به شكلي خاص مي شود، با از بين رفتن آن سنت ها يا مطرح شدن سنت هاي جديد سرنوشت آن شخص يا آن جريان تحت الشعاع سنت هاي جديد قرار مي گيرد. به عنوان مثال بناست كه شخص در سن 20 سالگي فوت كند امّا به واسطة صلة رحم يا صدقه اي كه مي دهد، 30 سال به عمرش اضافه مي شود و تا 50 سالگي زنده مي ماند يا به عكس، آن شخص بناست 50 سال عمر كند به واسطة گناه كبيره اي خاص، 30 سال از عمرش كاسته مي شود در همان 20 سالگي مي ميرد. كه البته خداوند متعال از اوّل مي دانست كه بناست اوّلي 50 سال و دومي 20 سال عمر كند ولي براي روشن شدن اين سنت هاي الهي مطلب به اين شكل از زبان پيامبران يا اولياي الهي(ع) بيان مي شود.

در قرآن كريم هم آمده است:
يمحوا الله ما يشاء و يثبت و عنده امّ الكتاب.9
يا اين آيه:
آنگاه مدتي را [براي شما عمر] مقرّر داشت و اجل حتمي نزد اوست.10
با توجه به اين دو لوح و مطالبي كه تا به حال به آنها پرداختيم، اين پرسش به ذهن مي رسد كه: آيا ظهور حضرت مهدي(ع) و نشانه هايي كه براي آن بيان شده است، در لوح محفوظ اند يا محو و اثبات. به عبارت ديگر آيا ممكن است اصلاً مسئله اي به نام ظهور ايشان تا آخر عمر بشريت و هستي اتفاق نيفتد يا ظهور بدون تحقّق نشانه ها رخ دهد يا همة نشانه ها بايد رخ دهند؟ در پاسخ به اين پرسش بايد نشانه هاي ظهور را به دو دسته تقسيم كنيم:
1. امور و علايم مشروط
2. امور و علايم حتمي. آنگونه كه امام باقر(ع) امور را به موقوفه و حتميه11 و امام صادق(ع) به حتمي12 و غير حتمي تقسيم كرده اند. مسئلة بداء هم در چهار زمينه با موضوع ظهور حضرت مهدي(ع) ارتباط مي يابد:

1. نشانه هاي مشروط و غير حتمي ظهور

جز نشانه هايي كه صراحتاً در احاديث به حتمي بودن آنها اشاره شده است، بقية نشانه هاي ظهور همگي از امور موقوفه به شمار مي روند، چنانكه بزرگاني مانند شيخ مفيد، شيخ صدوق و شيخ طوسي بدان تصريح كرده اند. بدين معنا كه به جز نشانه هاي حتمي ظهور بقية آنها بنا بر مشيت و ارادة الهي ممكن است دچار تغيير و تبديل، تقدّم يا تأخّر شوند. به عبارت ديگر آنها از جمله امور لوح محو و اثبات به حساب مي آيند و ممكن است با تغيير و تبديل در شرايط آنها و عوض شدن علل رخ دادن آنها به گونة ديگري پديد آيند يا اصلاً رخ ندهند. البته بسياري از رويدادهايي كه در احاديث ما به آنها اشاره شده است تا كنون اتفاق افتاده اند و دچار بداء در اصل تحقّق خويش نشده اند.
مثلاً اگر در حديث به نزول بلايي (مشروط) اشاره شده باشد به واسطة توسل و استغفار مؤمنان و مسلمانان ممكن است در نزول آن تأخير رخ دهد يا اصلاً چنين بلايي به جهت عظمت عمل صالح ايشان نازل نشود يا اينكه با برخي اعمال صالح يا ناصالح ظهور حضرت را دچار تعجيل يا تأخير كنند.

شايد بتوان علت بيان چنين اخباري را اين دانست كه اگر مسئله به اين شكل تبيين نمي شد، مؤمنان هم از احتمال حدوث آن حادثه باخبر نمي شدند و بدان مبتلا مي گشتند امّا پس از صدور حديث از ناحية معصوم(ع) و آگاه شدن مؤمنان و مسلمانان از آن، با دعا و توسل و استغفار از پديد آمدن چنان حادثة ناگواري ممانعت به عمل آورند يا سبب حدوث اتفاقي خوشايند شوند. البته فراموش نكنيم كه عكس اين مطلب هم كاملاً صادق است به اين معنا كه شخص معصوم(ع) با اعلام نزول بلا و علّت آن، حجت را بر مردم تمام مي كنند كه شما با وجود آنكه مي توانستيد، آن بلا را از خويش دفع نكرديد يا فلان خير را به سوي خويش جلب ننموديد و از همين روست كه روايت شده است:
خداوند متعال، به چيزي مثل بداء عبادت نشده است.13

2. علايم ظهور و امور حتمي

پنج مورد از نشانه هاي ظهور در بسياري از روايات كه از حدّ تواتر گذشته است؛ از جمله نشانه هاي حتمي ظهور برشمرده شده اند:
خروج سيّد خراساني و يماني، نداي آسماني مبني بر حقّانيت حضرت مهدي(ع)، شهادت نفس زكيّه و فرو رفتن سپاهيان سفياني در منطقة بيداء (بيابان بين مدينه و مكّه).14
اين نشانه هاي پنج گانه را احاديث از علايم حتمي شمرده و هيچ گونه احتمال بدايي در مورد تحقّق آنها نداده اند وگرنه خلاف حتمي بودن آنها مي شد. اين نشانه ها شديداً با مسئلة ظهور ارتباط داشته و همگي مقارن ظهور رخ خواهند داد ان شاءالله. بزرگواراني چون مرحوم آيت الله خويي در پاسخ به نويسندة كتاب سفياني و علامات ظهور15، علّامه سيّد جعفر مرتضي عاملي، در كتاب خويش و شيخ طوسي، در غيبت خويش16 نسبت به اين موضوع تصريح و اذعان كرده اند كه:
هر چند بنابر تغيير مصلحت ها با تغيير شروط اخباري كه به حوادث آينده مي پردازند، ممكن است دچار تغيير و تبديل شوند؛ جز آنكه روايت تصريح كرده باشد كه وقوع آن جريان حتمي است كه (با توجه به اعتماد ما به معصومين(ع)) ما هم يقين به حدوث آنها در آينده پيدا مي كنيم و قاطعانه مي گوييم در آينده چنين خواهد شد.17
اشكال اساسي كه به اين نظر گرفته مي شود؛ متكي به حديثي است كه نعماني در كتاب خويش آورده است كه: ابوهاشم داوود بن قاسم جعفري گفته است: نزد امام جواد(ع) بوديم و صحبت از حتمي بودن آمدن سفياني شد، از آن حضرت پرسيدم: آيا در مورد امور حتمي هم بداء رخ مي دهد؟ فرمودند: آري. گفتم: مي ترسم در مورد خود حضرت مهدي(ع) بداء رخ دهد. حضرت فرمودند:
ظهور حضرت مهدي(ع) وعدة الهي است و خداوند خلف وعده نمي كند.18
علّامه مجلسي، هم در بحارالانوار پس از نقل اين حديث اين
توضيح را اضافه كرده اند كه:
شايد محتوم، معاني مختلفي داشته باشد كه با توجه به اختلاف در تعاريف ممكن است در مورد برخي از آنها بداء رخ بدهد. مضاف بر اينكه شايد منظور از بداء در مورد خصوصيات آن حادثة محتوم و حتمي باشد و نه اصل تحقّق آن، كه مثلاً پيش از زوال حكومت بني عباس سفياني جنبش هاي خويش را آغاز مي كند.19
اين فرضيه چندان قابل قبول نيست؛ زيرا در صورت پذيرفتن آن، چه فرقي بين حتمي و غير حتمي خواهد بود؟ مضاف بر اينكه روايت مورد بحث ما از حيث سند، ضعيف است.20 در ضمن نمي توان از آن همه حديث و روايتي كه به شدت بر حتمي بودن اين پنج نشانه و امتناع احتمال رخ دادن بداء در آنها تأكيد مي كنند، چشم پوشي كرد و به احاديث انگشت شماري از اين دسته تمسك نمود؛ چون ممكن است در شرايط خاصي (به فرض قوت و اعتبار سندي آنها) معصوم(ع) مجبور شده باشند از روي تقيه، چنين سخني بگويند.
عبدالملك بن اعين گويد: به امام باقر(ع) در مورد حضرت مهدي(ع) گفتم: مي ترسم كه زود بيايند و سفياني نباشد. حضرت فرمودند:
والله نه. سفياني از حتمياتي است كه حتماً خواهد آمد.21
امور يا موقوفه اند يا حتميه كه سفياني از دستة حتمياتي است كه حتماً خواهد بود.22
يا امام صادق(ع) فرمودند:
از حتمياتي كه پيش از قيام حضرت مهدي(ع) خواهند بود اينهاست: شورش سفياني، فرو رفتن در بيداء، شهادت نفس زكيّه و منادي كه از آسمان ندا در دهد.23
حمران بن اعين از امام باقر(ع) راجع به آية:
ثمّ قضي اجلاً و اجلٌ مسمّي عنده؛24
مي پرسد. حضرت مي فرمايند:
دو اجل وجود دارد: محتوم و موقوف.
- محتوم چيست؟
- جز آن نخواهد شد.
- و موقوف؟
- مشيت الهي در رابطة آن جاري مي شود.
- اميدوارم كه سفياني جزء موقوف ها باشد.
- والله كه نه و از محتومات است. 25

3. بداء و قيام حضرت مهدي(ع)

ظهور حضرت حجت(ع) از اموري است كه در اسلام نسبت به آنها به شدت تأكيد شده و در حتميت آن ذره اي شك و شبهه وجود ندارد. پيش از اين گفتيم كه در آياتي نظير آية 55 سورة نور، خداوند متعال به مؤمنان وعده داده است كه فرمانرواي زمين گردند و بر آن سيطره يابند كه چنين واقعه اي در تمام طول تاريخ تا كنون اتفاق نيفتاده است و از آنجا كه « ان الله لا يخلف المعياد&raquo26 و خداوند در وعدة خويش تخلف نمي كند، در آينده اي دور يا نزديك حتماً چنين اتفاقي خواهد افتاد. ان شاء الله.
علاوه بر اينكه در موارد بسياري رسول مكرم اسلام(ص) و معصومين(ع) شديداً تأكيد نموده اند كه:
حتي اگر از عمر هستي بيش از يك روز باقي نمانده باشد، خداوند آن قدر اين روز را طولاني مي كند كه حضرت مهدي(ع) ظهور كرده و جهان را مملو از قسط و عدل گردانند.27

----------------------------------------------------------------------------------------
پي نوشت ها :

1. سورة رعد(13)، آية 39.
2 . سورة زمر(39)، آية 48.
3 . سورة يوسف(12)، آية 35.
4 . سورة نساء (4)، آية 35.
5 . سورة آل عمران (3)، آية 5.
6 . سورة زمر(39)، آية 48.
7 . سورة رعد(13)، آية 11.
8 . سورة بروج(85)، آيات 21 و 22.
9 . سورة رعد(13)، آية 39.
10. سورة انعام(6)، آية 2.
11. نعماني، محمد بن ابراهيم، الغيبة، ص204؛ مجلسي، محمد باقر، بحارالانوار، ج52، ص249.
12. نعماني، محمد بن ابراهيم، همان، ص202.
13. كليني، اصول كافي، ج 1، باب البدأ، ح 1 و صدوق، محمد بن علي بن حسين، التوحيد، باب 54، ح 2.
14. صدوق، محمد بن علي بن حسين، كمال الدين، ج2، ص650، طوسي، محمد بن حسن، الغيبة ص267، نعماني، همان، صص169 و 172؛ مجلسي، محمد باقر، همان؛ ج52، ص204، طبرسي، فضل بن حسن، اعلام الوري، ص426؛صافي گلپايگاني، لطف الله، منتخب الاثر، صص439 و 455.
15. فقيه، محمد، السفياني و علامات الظهور، ص102.
16. عاملي، جعفر مرتضي، دراسته في علامات الظهور، ص60.
17. طوسي، محمد بن حسن، همان، ص265.
18. نعماني، محمد بن ابراهيم، همان، ص205، مجلسي، محمد باقر، همان، ج52، ص250.
19. مجلسي، محمد باقر، همان، ج52، ص251.
20. رك: فقيه، محمد، همان، ص102.
21. نعماني، محمد بن ابراهيم، همان، ص203؛ مجلسي، محمد باقر، همان، ج52، ص249.
22. نعماني، محمد بن ابراهيم، همان، ص204؛ مجلسي، محمد باقر، همان، ج52، ص249.
23. نعماني، محمد بن ابراهيم، همان، ص176، صافي گلپايگاني، لطف الله، همان، ص455.
24. سورة انعام، آية 2.
25. مجلسي، محمد باقر، همان، ج52، ص249.
26. سورة آل عمران(3)، آية 9.
27. رك: شيخ مفيد، الارشاد، ج2، ص340، طبرسي، فضل بن حسن، همان، ص401، مجلسي، محمد باقر، همان، ج51، ص133.

منبع : سایت موسسه ی تحقیقاتی حضرت ولیعصر (عج)

سلام علیکم

با تحقیق بیشتر در سایت ها ، انجمنی را دیدم که فردی از کتاب ناگفته هایی از زندگی آیت الله بهجت که مورد تایید دفتر ایشان است نوشته بود که این چیزی که گفته اند صحت ندارد و ایشان گفته اند من چنین چیزی را نگفته ام.

alpha;14961 نوشت:
سلام علیکم

با تحقیق بیشتر در سایت ها ، انجمنی را دیدم که فردی از کتاب ناگفته هایی از زندگی آیت الله بهجت که مورد تایید دفتر ایشان است نوشته بود که این چیزی که گفته اند صحت ندارد و ایشان گفته اند من چنین چیزی را نگفته ام.

با سلام
خود من با توجه به مطلبی که در ابتدای تاپیک از آیت الله ناصری در رابطه با سند این نقل قول آوردم فعلا این مطلب رو مستند می دونم ، لطفا اگه براتون امکانش هست مطلبی رو که می فرمایید آیت الله بهجت (ره)در این کتاب راجع به این نقل قول گفتن بطور دقیق بیارید

این مطلب گزارشی از خبرگزاری فارس راجع به همین مطلبه ... (تاریخ 87.8.18)
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8708180680

وبلاگ "منتظر "
نقل قول آيت الله ناصري از آيت الله بهجت پيرامون ظهور امام زمان+ فايل صوتي

خبرگزاري فارس: آيت‌الله ناصري به نقل از آيت الله العظمي بهجت گفته است: ظهور نزديك است؛ آنقدر نزديك كه حتي افراد سالخورده نيز مي‌توانند به درك واقعه ظهور حضرت حجت(عجل‌الله تعالي فرجه) اميدوار باشند.

-------------------------------

به گزارش خبرنگار "سرويس فضاي مجازي " خبرگزاري فارس، نويسنده وبلاگ "منتظر " در تازه‌ترين پست‌ وبلاگ خود موضوعي را با عنوان " مژده ظهور امام زمان (عج) از قول آيت‌الله بهجت " مطرح كرده است.
برپايه اين گزارش در اين وبلاگ مي‌خوانيم:

چه خوشست بوي عشق از نفس نيازمندان دل از انتظار خونين دهن از اميد خندان
بنا بر نص صريح قرآن كريم، هنگامي كه حضرت موسي (ع) بر آن شد كه براي ملاقات و مناجات با پروردگار خويش آهنگ كوه طور نمايد، قوم خويش(بني اسراييل) را فراخواند و آنان را وعده كرد كه تا پايان 30 روز آينده به سوي ايشان باز خواهد گشت و آنگاه كه خداوند متعال 10 روز ديگر بر آن 30 روز افزود عده‌اي از بني اسرائيل گفتند موسي (ع) خلف وعده كرده و اين مسئله زمينه ساز فتنه سامري و گوساله پرستي قوم يهود گرديد. (الأعراف/142)
با توجه به پيام‌ها و عبرت‌هاي موجود در آيه ياد شده بايد گفت يكي از آفت‌ها و آسيب‌هايي كه مي‌تواند به منزله يك تهديد براي نهضت انسان ساز و اميد آفرين مهدويت به شمار رود مسئله "توقيت " يا تعيين وقت واقعه ظهور است.
به فراست مي‌توان دريافت كه مسئله "توقيت " اساساً بر خلاف فلسفه و مفهوم واقعي انتظار فرج است و اي‌بسا منتظران را سرخورده، دلسرد و نااميد سازد و يا اينكه در اصل اعتقاد ايشان به پديده ظهور خدشه وارد آورد؛ چه آنكه وقتي گفته مي‌شود ظهور در فلان زمان مشخص حتماً واقع خواهد شد ولي در زمان وعده شده ظهور تحقق نپذيرد آنگاه فرد منتظر افزون بر اينكه ممكن است ايمان خويش را نسبت به اصل ظهور منجي از دست دهد سرشكسته، مأيوس و نااميد نيز خواهد شد؛ از سوي ديگر چنانچه گفته شود ظهور تا فلان زمان خاص به وقوع نخواهد پيوست آنگاه فرد منتظر به خيال اينكه هنوز تا زمان ظهور فرصت كافي در اختيار دارد تلاش خويش را براي دستيابي به آمادگي لازم براي واقعه ظهور فروخواهد گذاشت.
اين روزها در برخي از محافل ديني به نقل از مرجع عاليقدر حضرت آيت‌الله العظمي بهجت، (دامت بركاته) گفته مي‌شود كه ايشان در قبال سئوالي مبني بر بشارت‌هايي درباره ظهور فرموده‌اند كه ظهور نزديك است؛ آنقدر نزديك كه حتي افراد سالخورده نيز مي‌توانند به درك واقعه ظهور حضرت حجت(عجل‌الله تعالي فرجه) اميدوار باشند.
بدينسان مي‌توان گفت كاركرد حقيقي انتظار در عصر غيبت در گرو عدم تعيين وقت خاص براي واقعه ظهور مي‌باشد.
از همين روست كه در كثيري از روايات منقول از اهل بيت عليهم السلام، ادعاي تعيين وقت ظهور برابر با "كذب " خوانده شده و شيعيان مأمور به تكذيب اين مدعيان گرديده‌اند؛ چنانكه در توقيع مبارك امام زمان عليه السلام به "اسحاق بن يعقوب " آمده است:
"... و اما ظهور الفرج فإنه إلي الله تعالي ذكره و كذب الوقّاتون " (و اما آشكار شدن فرج وابسته به اراده حق تعالي است و وقت گزاران دروغزناني بيش نيستند)
البته نهي از "توقيت " نبايد منجر به اين شود كه شيعيان و منتظران، امر ظهور را پديده‌اي دور از دسترس و مستقل از اراده خويش، كه در آينده‌اي محتمل و نامعلوم به وقوع خواهد پيوست، بيانگارند. بلكه بايد با حفظ روحيه نشاط و اميد، همواره ظهور را در چند قدمي خويش ببينند و اين همان چيزي است كه در برخي مجامع روايي و پاره‌اي از متون ديني بدان تصريح شده است چنانكه در دعاي "عهد " آمده است: "... اللهم اكشف هذه الغمة عن هذه الامة بحضوره و عجل لنا ظهوره انهم يرونه بعيدا و نريه قريبا " (پروردگارا! با حضور ولي و دوست خود اندوه را از دلهاي اين امت بزداي ودر ظهور وي شتاب كن (هرچند) ديگران ظهور حضرتش را دور مي انگارند و لي ما آن را نزديك مي بينيم)
بنا بر آنچه گذشت گفتني است اين روزها در برخي از محافل ديني به نقل از مرجع عاليقدر حضرت آيت‌الله العظمي بهجت، (دامت بركاته) گفته مي‌شود كه ايشان در قبال سئوالي مبني بر بشارتهايي درباره ظهور فرموده‌اند كه ظهور نزديك است؛ آنقدر نزديك كه حتي افراد سالخورده نيز مي‌توانند به درك واقعه ظهور حضرت حجت(عجل الله تعالي فرجه) اميدوار باشند. ـ فايل صوتي اين نقل قول از زبان آيت‌الله ناصري به خبر پيوست است.
راقم اين سطور از يك سو در امين و ثقه بودن اين علماي فرزانه ذره‌اي ترديد ندارد. از سويي ديگر ظاهر اين سخن ممكن است با پاره‌اي از احاديث منقول از اهل بيت عليهم السلام (روايت‌هايي كه با عنوان "توقيت " شهرت يافته‌اند) سازگار نيفتد بنابراين ديدگاه معقول و روي آورد منطقي در قبال مساله ياد شده چيست؟
به عقيده ما نمي‌توان و نبايد از سرشتابزدگي و با اخذ موضع عجولانه، شأن و منزلت برخي از سرمايه‌ها و ذخيره‌هاي علمي و معنوي اين كشور را زير سئوال برده آنها را در عداد وقت گزاران امر ظهور و مصاديقي براي اينگونه روايت‌ها به شمار آورد بلكه مي‌بايست آنجا كه سخني چنين تامل برانگيز( آنهم به نقل از عالمي فرهيخته و دانشمند كه خود بيش و پيش از ما بر اينگونه روايات اطلاع و اشراف كامل دارد) مطرح مي‌شود تمام سعي و دقت خويش را در فهم صحيح مراد و مقصود گوينده به كار بنديم.
به فراست مي توان دريافت كه مسئله "توقيت " اساسا بر خلاف فلسفه و مفهوم واقعي انتظار فرج است و اي بسا منتظران را سرخورده، دلسرد و نااميد سازد و يا اينكه در اصل اعتقاد ايشان به پديده ظهور خدشه وارد آورد.
و اما رهيافت معقول و پاسخ به سئوال مزبور در گرو تقديم چند مقدمه است:

يكم:
همانگونه كه غيبت بر دو گونه است: غبيت صغري و غيبت كبري؛ ظهور نيز بر دو گونه است: ظهور اصغر و ظهور اكبر.
منظور از ظهور اكبر همان فرج حقيقي و تحقق حكومت عدالت محور آخرين حجت خدا در دوران آخر الزمان است اما مراد از ظهور اصغر، تحقق پاره اي از نشانه هاي آخر الزمان نظير رويدادهاي اجتماعي همانند قيامها و جنگها، وبرخي حوادث طبيعي همچون زلزله، سيلابها، خسوف و كسوف غير عادي، و نيز برخي نشانه هاي خاص مي باشد كه در برخي كتب مانند كتاب "عصر ظهور " تأليف عالم فرزانه آيت‌الله كوران به تفصيل تبيين و بررسي شده است.

دوم:
وقوع برخي از نشانه هاي ياد شده حتمي است بدين معنا كه تا اين نشانه ها تحقق نپذيرد ظهور واقع نخواهد شد. برخي نشانه ها نيز محتمل الوقوعند.

سوم:
هر يك از نشانه هاي ياد شده به تنهايي در حكم معدّات و به منزله علت ناقصه، براي تحقق ظهور اكبر انگاشته مي شوند اما اراده و فعل انسانها به عنوان جزء اخير علت تامه در تحقق ظهور اكبر نقشي سرنوشت ساز و تعيين كننده دارد لذا در شماري از روايات، يكي از وظايف خطير منتظران در عصر غيبت دعا و استغاثه به محضر ربوبي به منظور تعجيل در امر فرج معرفي شده است؛ و حضرت حجت عليه السلام خود راز گشايش اين مسأله را به ما آموخته اند آنجا كه درتوقيع صادر شده از ناحيه حضرتش مي فرمايند:
"... و اكثرو الدعا لتعجيل الفرج فإن ذلك فرجكم " (... تا مي‌توانيد براي تعجيل در فرج دعا كنيد چراكه فرج شما همان است.)

نتيجه گيري:
قدر مسلم پاره‌اي از نشانه‌هاي ظهور در عصر حاضر تحقق يافته است؛ ظهور اين نشانه‌ها (ظهور اصغر) نويد بخش قريب الوقوع بودن ظهور اكبر است لكن اراده و فعل آدميان مي‌تواند در كنار ساير اسباب، موجب تسريع و يا تاخير آن گردد.
پايان بخش نوشتار حاضر تذكار اين نكته است كه:
توقيت ياد شده از ناحيه علماي اعلام آن توقيت معهود در روايات نيست چراكه آن توقيت، تعيين زمان خاص الخاص و وقت دقيق براي امر ظهور است و اين نحوه توقيت از كلام اين بزرگان استنباط نمي‌شود.

*تاكيد مي‌شود؛ انتشار مطالب وبلاگ‌ها در "سرويس فضاي مجازي " به معناي تاييد محتواي آن‌ها نيست و صرفاً به منظور گسترش فرهنگ تعامل و نقد صورت مي‌گيرد.

alpha;14961 نوشت:

با سلام

بزرگوار می توانید سند ان را دقیقا بفرمایید؟؟

همین کتاب و صفحه ان را؟؟؟

یا ادرس سایت را؟؟

حافظ اسرار الهی کس نمیداند خموش - از که میپرسی که دور روزگاران را چه شد

« من که در هر صورت میمیرم, اگه نیاد از غصه و اگه بیاد از خوشحالی »

این مطلب را یکی از دوستان گفته بود, حالا در مورد مطلب بالا آیا شما زمان مرگتان را میدانید, نه!!
معصومین فرمودند که چنان زندگی کن که گویی تا هزار سال دیگر زنده ای و چنان آماده مردن باش که گویی تنها همین امروز را فرصت داری.
مساله ظهور هم همین است چنان آماده باشیم انگار آقای ما همین جمعه تشریف می آورند و چنان سعه صدر و تحمل داشته باشیم که انگار تازه غیبت صغری تمام شده و داریم آماره غیبت کبری می شویم.

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست - هرکجا هست خدایا به سلامت دارش
در داره قسمت ما نقطه تسلیمیم«پرگاریم» - حکم آنچه تو فرمایی امر آنچه تو اندیشی

در تاپیک مژده ظهور امام زمان از آیت الله بهجت ( سالخوردگان هم ایشان را درک میکنند ) هم این خبر را گذاشته ام.

جهت استفاده بازدید کنندگان این تاپیک, دوباره قرار می دهم:

آيا خبر بشارت ظهور صحيح است ؟

سؤال : از برخي از بزرگان نقل مي شود كه حضرت آية الله العظمي بهجت - رحمه الله - فرموده اند : ما تاکنون به جوانها مژده می دادیم که ظهور امام زمان علیه السلام را درک خواهند کرد اما اکنون به پیرها هم بشارت می دهیم که دوران ظهور را خواهند دید ؛ آيا اين مطلب به آية الله العظمي بهجت -رحمه الله - قابل استناد است يا خير ؟

پاسخ :

1. اتفاقا در اين باره از حضرت آية الله العظمي بهجت - رحمه الله - سئوال شد ، ايشان فرمودند : آقايي دم محراب مسجد نزد من آمد و به من گفت : به خدمت حضرت عليه السلام رسيدم و از ظهور پرسيدم آيا من ظهور را درك مي كنم . آنگاه مطالب ياد شده را آقا از اين شخص نقل كردند .

بنابراين خود حضرت آية الله العظمي بهجت - رحمه الله - مستقيما مطلب را نفرمودند بلكه از شخص ديگري نقل نمودند .

2. همچنين معظم له - رحمه الله - فرمودند :‌ اگر گفتن اين مطالب لازم بود من براي شاگردانم مي گفتم .

3. امكان دارد همانگونه كه آقا مكرر بيان مي فرمودند ، اين مطلب اشاره به ظهور شخصي داشته باشد و نه ظهور عمومي .

4. امكان دارد ، اينگونه اظهارات از باب « إنّهم يرونه بعيدا و نراه قريبا » باشد .

والله العالم - دفتر آية الله العظمي بهجت - رحمه الله -

منبع: بخش شایعه های سایت آية الله العظمي بهجت

سلام آقا سیدضیا عزیز ببخشید بدا یعنی چی من معنیش رو نمی دونم ممنون

gunmakers;235382 نوشت:
سلام آقا سیدضیا عزیز ببخشید بدا یعنی چی من معنیش رو نمی دونم ممنون

سلام دوست عزيز

براي پاسخ خود به اين موضوع مراجعه كنيد و اگر نيازي به توضيح بيشتر بود بنده در خدمتم:

http://www.askdin.com/thread2411.html

رحیمی;204803 نوشت:
در تاپیک مژده ظهور امام زمان از آیت الله بهجت ( سالخوردگان هم ایشان را درک میکنند ) هم این خبر را گذاشته ام.

جهت استفاده بازدید کنندگان این تاپیک, دوباره قرار می دهم:

آيا خبر بشارت ظهور صحيح است ؟

سؤال : از برخي از بزرگان نقل مي شود كه حضرت آية الله العظمي بهجت - رحمه الله - فرموده اند : ما تاکنون به جوانها مژده می دادیم که ظهور امام زمان علیه السلام را درک خواهند کرد اما اکنون به پیرها هم بشارت می دهیم که دوران ظهور را خواهند دید ؛ آيا اين مطلب به آية الله العظمي بهجت -رحمه الله - قابل استناد است يا خير ؟

پاسخ :

1. اتفاقا در اين باره از حضرت آية الله العظمي بهجت - رحمه الله - سئوال شد ، ايشان فرمودند : آقايي دم محراب مسجد نزد من آمد و به من گفت : به خدمت حضرت عليه السلام رسيدم و از ظهور پرسيدم آيا من ظهور را درك مي كنم . آنگاه مطالب ياد شده را آقا از اين شخص نقل كردند .

بنابراين خود حضرت آية الله العظمي بهجت - رحمه الله - مستقيما مطلب را نفرمودند بلكه از شخص ديگري نقل نمودند .

2. همچنين معظم له - رحمه الله - فرمودند :‌ اگر گفتن اين مطالب لازم بود من براي شاگردانم مي گفتم .

3. امكان دارد همانگونه كه آقا مكرر بيان مي فرمودند ، اين مطلب اشاره به ظهور شخصي داشته باشد و نه ظهور عمومي .

4. امكان دارد ، اينگونه اظهارات از باب « إنّهم يرونه بعيدا و نراه قريبا » باشد .

والله العالم - دفتر آية الله العظمي بهجت - رحمه الله -

منبع: بخش شایعه های سایت آية الله العظمي بهجت

بابا اینها دلیل نمیشه.مرحوم سیدبن طاووس بااون همه عظمتش میگفت (البته با امام زمان(ع) رابطه داشت)امام زمان درزمان خودش=سیدبن طاووس ظهور میکنه.ایا اتفاق افتاد؟نه

seyedziya;12557 نوشت:
آیت الله ناصری از آیت الله بهجت می پرسن که این دوست شما که این تشرف رو داشته چند سالشونه؟ که آیت الله بهجت هم میگن تقریبا 62 سال

دست شما درد نکنه !

اما به این نکته توجه کنید ...
که لغت درک دقیقا به معنای دیدن نیست !!!

یا صاحب الزمان

seyedziya;14242 نوشت:

دوست عزیز جناب محمد منظور شما از بدا در ظهور بدا در اصل ظهوره یا در بعضی جزئیات اونه؟ ، بعضی نشانه های ظهور که جز نشانه های قطعی و حتمی هستند مشمول بدا نیستند ،مشخصه که اصل ظهور هم به طریق اولی مشمول بدا نیست ، اما بعضی از اخبار جزیی از جمله همین نقل قول می تونه مشمول بدا واقع بشه و باید با اون همونطوری برخورد کنیم که با بقیه ی اخباری که ممکنه مشمول بدا واقع بشن برخورد می کنیم یعنی در عین اینکه احتمال عدم وقوع رو هم میدیم فعلا بنا رو بر این میذاریم که چنین اموری واقع میشن.

[=Courier New]بسم الله الرحمن الرحیم

[=Courier New]با سلام ...
[=Courier New]من با این جواب شما مخالفم چون ثقلین بر عکس جواب شما فرمودند:
[=Courier New]قال تعالى . {يَمْحُو اللّهُ مَا يَشَاءُ وَيُثْبِتُ وَعِندَهُ أُمُّ الْكِتَابِ }الرعد39
[=Courier New]اینجا میخوام برای شما در مورد بداء در صیحة (نداء آسماني)از کلام آل محمد (ع) نقل کنم.
[=Courier New]عن بن سنان عن عمار بن مروان، عن ضريس قال: قال أبو جعفر عليه السلام: أرأيت إن لم يكن الصوت الذي قلنا لكم إنه يكون ما أنت صانع ؟قال: قلت: أنتهي فيه والله إلى أمرك، فقال: هو والله التسليم وإلا فالذبح. – وأهوى بيده إلى حلقه –بحار الانوار ج2 ص 201 / بصائر الدرجات ج1

[=Courier New]و اما کلی میخوام جواب بدم آیا محتوم بداء داره باید بگم آره
[=Courier New]قال: حدثنا أبوهاشم داود بن القاسم الجعفري قال: " كنا عند أبي جعفر محمد بن علي الرضا(عليهما السلام)
[=Courier New]فجرى ذكر السفياني وماجاء في الرواية من أن أمره من المحتوم فقلت لابي جعفر(عليهما السلام): هل يبدو لله في المحتوم؟ قال: نعم، قلنا له: فنخاف أن يبدولله في القائم، فقال: إن القائم من الميعاد، والله لا يخلف الميعاد "(الغيبة: ص 302، ح 10. عنه البحار: ج 52، ص 250، ح 138، بتفاوت، واثبات الهداة: ج 3، ص 740، ح 123،

[=Courier New]چند روایت کلی در مورد بداء:

[=Courier New]عن أبي عبد الله عليه السلام قال : إذا قلنا في رجل قولا ، فلم يكن فيه وكان في ولده أو ولد ولده فلا تنكروا ذلك ،وقوله: (فإن الله تعالى يفعل ما يشاء )، واضح في أن الأمر يستبطن اختباراً للناس.) وفي الكافي أيضاً - ج 1 - ص 535

[=Courier New][=Courier New]عن أبي عبيدة الحذاء: قال: سألت أبا جعفر عليه السلام عن هذا الأمر، متى يكون؟ قال: إن كنتم تؤملون أن يجيئكم من وجه ، ثم جاءكم من وجه فلا تنكرونه ). الإمامة والتبصرة - ابن بابويه القمي - ص 94:

[=Courier New]خواهش من از کارشناسان این تالار جواب مردم را موافق با ثقلین بدهند
[=Courier New]التماس دعاء فار- التنور

seyedziya;12557 نوشت:
اللهم عجل لولیک الفرج

این فایل صوتی نقل قول آیت الله ناصری از آیت الله بهجت (ره)در مورد نزدیکی فرجه :

آیت الله ناصری در مجلسی از آیت الله بهجت (ره) می پرسند که مبشراتی راجع به امام زمان (عج) و نزدیکی فرج خدمتتون هست ؟ و آیت الله بهجت هم میگن بله ،بعد آیت الله بهجت میگن که من دوستی دارم که تشرف محضر حضرت بقیة الله(عج) داره ، ازش سوال کردم که تازگی محضر امام زمان (عج) تشرف داشتی ؟ که دوست ایشان هم می گویند بله ، بعد آیت الله بهجت هم می پرسند که از فرج و ظهورشون سوال نکردی ؟ و ایشان هم می گویند بله سوال کردم ،بعد آیت الله بهجت می پرسن حضرت چه فرمودند؟ دوست آقای بهجت میگن من پرسیدم یابن رسول الله فرج شما برای عامه ی مسلمونا چه وقته ؟که حضرت می فرمایند نزدیک است ، دوباره دوست آیت الله بهجت می پرسن که یابن رسول الله من هم زمان ظهور شما رو درک می کنم که حضرت می فرمایند پیرمرد تر از شما هم درک می کنند ، آیت الله ناصری از آیت الله بهجت می پرسن که این دوست شما که این تشرف رو داشته چند سالشونه؟ که آیت الله بهجت هم میگن تقریبا 62 سال

باسلام

منظور آیت الله بهجت از ظهور، ظهور خود حضرت بقیه الله (عج) نیست بلکه ظهور غیر مستقیم ایشان میباشد!

خواب آقای حیاتی در مورد ظهور و سخنان چند سال اخیر رهبر انقلاب همه اشاره به ظهور غیرمستقیم حضرت هست نه ظهور خود آن بزرگوار!

که در تاپیک زیر مطالبی عرض کردم

http://www.askdin.com/showthread.php?t=56053

در ویدئو لینک زیر هم آیت الله بهجت در خصوص همین قضیه سخنانی فرمودند و تایید کردند که پیرمردها هم ظهور را درک میکنند اما در آخر اضافه کردند که آن شخص هم میداند وقت ما نشده!!!

http://www.aparat.com/v/OpdCk

سلام
مبحث ظهور را حتی خود امام عصر عج از زمانش مطلع نیست !
جز خدا
اما آنچه مسلم تا جنگ سوم جهانی صورت نگیرد !
خبری از ظهور نیست !
باید منتظر باشیم
ببینیم
اگر cia مثل قتل پرزیدنت جان اف کندی برنامه قتلی برای ترامپ نداشته باشد !
و و ترامپ در سوریه مرتکب دیوانگی محض بشود
و آغاز گر یک جنگ فرا گیر بشود !
شاید در 8 ساله دوره ریا ست جمهوری ترامپ!
که خیلی بعید ب نظر میرسد !
پ.ن
اللهم عجل الولیک فرج ...

seyedziya;14247 نوشت:

با سلام
در مورد بحث توقیت ظاهرا منظور مشخص کردن یه وقت دقیقه و نه یه بازه ی زمانی ، چرا که در غیر اینصورت روایاتی که علائم پیش از ظهور رو بیان می کنن هم دارن یه نحوه توقیت می کنن یعنی با توجه به اونا هم میشه یه بازه ی زمانی خاصی رو مشخص کرد و در نزدیکی ظهور و با ظهور بعضی از این علائم باز این بازه رو میشه دقیقتر مشخص کرد...
راجع به مسائلی که در صورت عدم وقوع این مطلب هم ممکنه پیش بیاد به نظرم باید بحث بدا رو که در پست بالا هم بهش اشاره کردم در نظر داشت ، اگه خواننده ی این مطلب به این نکته که این نقل قول هم می تونه مشمول بدا واقع بشه و بنابراین اگر چه ما فعلا بنا رو بر این می ذاریم که چنین چیزی انشاالله واقع میشه ولی در عین حال با توجه به بحث بدا احتمال عدم وقوع رو هم در نظر داریم ، اگه همراه این نقل قول نکاتی شبیه این هم تذکر داده بشه اون مسائل پیش نمی یاد (البته همونطور که می بینید من درستی تشرف رو مفروض گرفتم و به نظرم چنین کاری موجهه)...
یکی از اهداف من برای طرح این مطلب و شاید مهمتر از بررسی صحت این مطلب تنبهی بود به خودمون راجع به وظایف اخلاقی منتظران در برابر حضرت (عج)...

کسی که نمیاد زمان دقیق و بگه و خودش و زیر سوال ببره

avin;912670 نوشت:
منظور آیت الله بهجت از ظهور، ظهور خود حضرت بقیه الله (عج) نیست بلکه ظهور غیر مستقیم ایشان میباشد!

کسی می دونه ظهور غیر مستقیم چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مجبوریم این همه دروغ ببافیم

فرج اله عباسي;912693 نوشت:
کسی می دونه ظهور غیر مستقیم چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مجبوریم این همه دروغ ببافیم

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِنْ جاءَکُمْ فاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَيَّنُوا أَنْ تُصيبُوا قَوْماً بِجَهالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلي‏ ما فَعَلْتُمْ نادِمينَ

ای کسانی که ایمان آورده اید، اگر فاسقی برای شما خبری آورد اول خوب بررسی و تحقیق کنید تا مبادا گروهی را به نادانی آسیب رسانید، آن گاه از کرده ی خود پشیمان گردید

اصلا بنده دروغگو و فاسق! خوب جنابعالی نباید تحقیق کنید ببینید بنده تو تاپیکی که لینکش رو تو پستم گذاشتم، چی نوشته بودم و بر چه اساسی این حرفها رو زدم؟!!!

بنده نمیخوام در مورد اون ظهور زیاد توضیح بدم. و فقط براش عنوان ظهور غیر مستقیم حضرت رو انتخاب کردم! و علایمش رو هم که این چند سال اخیر دیدید که کاملا شبیه علائم قبل ظهور خود امام زمان هست!

میشه بجای ظهور غیر مستقیم گفت ورود به مرحله جدیدی از ظهور امام زمان!

علامه حسن زاده آملی : قرائن و شواهد نشان میدهد انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران "ظهور صغرای حضرت بقیه الله الاعظم" و بین الطلوعین حکومت جهانی امام زمان ارواحنا فداه میباشد

تازه بنده هیچ اشاره به کسی نکردم و اسم شخصی را نبردم که کسی فکر کند بنده از فرقه یا گروه خاصی هستم و نیات پلید دارم!

در ضمن در آینده که صحت حرفهای بنده را درک کردید و متوجه اشتباهتان شدید، نیازی به عذرخواهی از بنده حقیر نیست. بنده به شما حق میدم حرف بنده را باور نکنید چون دروغ زیاد شنیده اید!

موفق و محقق باشید

پس این خبر صحت دارد و خود ایت الله بهجت تعریف کرده اند به نقل از فرد دیگری. چون اون فایل صوتی که قرار داده اید، صوت خود آقای ناصری هست درسته؟ اگر این طوری باشد که ایشان خدای نکرده حرف نادرستی نمی زنند. خود ایت الله بهجت هم تایید می کنند که این صحبت رو کردند.
کاش یه خبری از امام زمان (ع) می شنیدیم یکم آرام می شدیم.

sara1225;918735 نوشت:
کاش یه خبری از امام زمان (ع) می شنیدیم یکم آرام می شدیم.

امام علی (ع)
:زمانیکه پرچمهای سیاه (داعش) را دیدید نباید بکمک آنان بشتابید. بعد از آن،افرادی ضعیف النفس به آنان می پیوندند که کسی به آنها توجه ندارد. بسیار سنگدل اند و خود را اصحاب دولت میدانند (دولت اسلامی عراق و شام). اسمهایشان با کنیه ها است (ابوخالد). خود را به روستاها نسبت میدهند(البغدادی).
تااینکه بینشان اختلاف رخ میدهد،

سپس خداوند حق را بدست کسی که میخواهد می آورد و ظاهر میکند.

(یاتی الله الحق بمن یشاء) >> وَ قلْ جَاءَ الْحَقُّ وَ زَهَقَ الْبَاطِلُ!!!

امام باقر علیه السلام فرمود: معنای آیه
وَ قُلْ جاءَ الْحَقُّ وَ زَهَقَ الْباطِلُ إِنَّ الْباطِلَ كانَ زَهُوقاً این است: هنگامی كهمهدی قیام كند. دولت باطل برچیده می شود.

امام صادق (ع
) : پیشاپیش ظهور مهدی گرفتاریهایی از جانب خدا برای مسلمین است كه خدای عزوّجلّ در آیه 155 سوره بقره در مورد آن میفرماید:

حتماً شما را امتحان خواهیم كرد به چیزی از ترس و گرسنگی و کاهش در اموال و جانها و محصولات پس صابران را بشارت ده.

یعنی ما حتما امتحان خواهیم كرد شما مسلمین را به ترس از فلان حاکمان در پایان حکومتشان

گرسنگی بخاطر گرانی قیمتها،

کاهش اموال و ثروتها با کسادی و كم سود بودن تجارتها

کاهش جانها با مرگ ناگهانی و سریع،

کاهش محصولات با كم شدن كشاورزی و كم بركتی محصولات

و در چنین وقت صابران را مژده ده به ظهور مهدی

منتظر الظهور;918787 نوشت:

امام علی (ع)
:زمانیکه پرچمهای سیاه (داعش) را دیدید نباید بکمک آنان بشتابید. بعد از آن،افرادی ضعیف النفس به آنان می پیوندند که کسی به آنها توجه ندارد. بسیار سنگدل اند و خود را اصحاب دولت میدانند (دولت اسلامی عراق و شام). اسمهایشان با کنیه ها است (ابوخالد). خود را به روستاها نسبت میدهند(البغدادی).
تااینکه بینشان اختلاف رخ میدهد،

سپس خداوند حق را بدست کسی که میخواهد می آورد و ظاهر میکند.

(یاتی الله الحق بمن یشاء) >> وَ قلْ جَاءَ الْحَقُّ وَ زَهَقَ الْبَاطِلُ!!!

امام باقر علیه السلام فرمود: معنای آیه
وَ قُلْ جاءَ الْحَقُّ وَ زَهَقَ الْباطِلُ إِنَّ الْباطِلَ كانَ زَهُوقاً این است: هنگامی كهمهدی قیام كند. دولت باطل برچیده می شود.

امام صادق (ع
) : پیشاپیش ظهور مهدی گرفتاریهایی از جانب خدا برای مسلمین است كه خدای عزوّجلّ در آیه 155 سوره بقره در مورد آن میفرماید:

حتماً شما را امتحان خواهیم كرد به چیزی از ترس و گرسنگی و کاهش در اموال و جانها و محصولات پس صابران را بشارت ده.

یعنی ما حتما امتحان خواهیم كرد شما مسلمین را به ترس از فلان حاکمان در پایان حکومتشان

گرسنگی بخاطر گرانی قیمتها،

کاهش اموال و ثروتها با کسادی و كم سود بودن تجارتها

کاهش جانها با مرگ ناگهانی و سریع،

کاهش محصولات با كم شدن كشاورزی و كم بركتی محصولات

و در چنین وقت صابران را مژده ده به ظهور مهدی

حدیث
اول جز احدایث ضعیف است :
http://www.askdin.com/showthread.php?t=40887

sara1225;918788 نوشت:
حدیث
اول جز احدایث ضعیف است :
http://www.askdin.com/showthread.php?t=40887

بنده میدونم کدوم حدیث مهدویت درست است و کدام جعلی است!

اینقدر حدیث جعلی در حوزه مهدویت هست که کارشناسان حدیث متوجه آن نشدند! پس حرف آنها را جدی نگیرید!
یک نمونه اش رو در لینک زیر بخونید :

http://www.askdin.com/showthread.php?t=58663

منتظر الظهور;918794 نوشت:
بنده میدونم کدوم حدیث مهدویت درست است و کدام جعلی است!

اینقدر حدیث جعلی در حوزه مهدویت هست که کارشناسان حدیث متوجه آن نشدند! پس حرف آنها را جدی نگیرید!
یک نمونه اش رو در لینک زیر بخونید :

http://www.askdin.com/showthread.php?t=58663

تخصصی در این زمینه ندارم. برای همین هر حدیثی رو به که شک داشتم باشم اینجا سوال می کنم. فکر می کنم افرادی که این جا هستند هم متخصص هستند. برای همین اعتماد کردم.