جمع بندی مردان برتر از زنان!

تب‌های اولیه

159 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مردان برتر از زنان!

زنا تو ایران که یه عمر تو تبعیض و تحت اراده مردا زندگی میکنن و نصف حقوق مردا و گاهی کمتر دارن
لا اقل بذارید دخترایی که به قول خودتون به بلوغ شرعی نرسیدن یکم زندگی کنن!
کل بحث مردای مسلمون شده حجاب زن ها. متاسفانه زن همجوره در فشاره و درعین حال کمترین حقوق رو هم داره
همش میگیم زن تو غرب مثل کالا میمونه و تو اسلام بهش عزت و کرامت داده شد
خب من که هرچی نگاه میکنم برعکسه. زن اینجا جز بچه به دنیا آوردن و بچه داری نقشی نداره و در عوض مردها همه کاره...
خواهشا از این جوابا ندید که تو اسلام وظیفه مرد و زن مشخصه و زن باید تو خونه...
اینا همش برای حفظ تسلط روی زنه بدون شک و اینکه زن رو موجودی پایین تر از مردها میدونن

آلاله;426430 نوشت:
زنا تو ایران که یه عمر تو تبعیض و تحت اراده مردا زندگی میکنن و نصف حقوق مردا و گاهی کمتر دارن
کل بحث مردای مسلمون شده حجاب زن ها. متاسفانه زن همجوره در فشاره و درعین حال کمترین حقوق رو هم داره
خب من که هرچی نگاه میکنم برعکسه. زن اینجا جز بچه به دنیا آوردن و بچه داری نقشی نداره و در عوض مردها همه کاره...
اینا همش برای حفظ تسلط روی زنه بدون شک و اینکه زن رو موجودی پایین تر از مردها میدونن

سلام
این که می فرمایید زنان نصف مردان یا کمتر از حقوق بهره دارند صحیح نیست. پاسخش هم به تفصیل در این انجمن بیان شده.
اگر از نظر شما با سر برهنه گشتن و هر نوع لباسی پوشیدن، زندگی کردن حساب میشه پس حق دارید همچین حرفی بزنید.
تمام وظیفه زن در اسلام بچه داری نیست. که البته همین وظیفه پرورش فرزند خودش بسیار بسیار اهمیت داره و کار خیلی مهمی هست. اما تنها محدود به این مورد نیست.
این هم که گفته میشه در غرب از زنها به عنوان کالا استفاده میشه به دلیل اینه که از ویژگی زیبایی و جذابیت زن ها برای رسیدن به اهداف تجاری و مادی بهره کشی میشه. که این کار بزرگترین ظلم و هدر دادن ظرفیت و توانایی بسیار زن برای اصلاح و احیای جامعه هست. زنی که میتونه با حفظ کانون خانه و خانواده و انجام وظیفه مادری بهترین انسانها رو برای جامعه بسازه و در واقع یکی از ستون های اصلی باشه که یک جامعه رو اصلاح میکنه، تبدیل میشه به مانکن و رقاصه و روسپی و... که ظلم بسیار بزرگی هست.
خیر، اسلام زن و مرد رو دو جنس متفاوت از یک نوع می دونه و تفاوتی در ارزش اونها قائل نیست.

علی ;426506 نوشت:
سلام
این که می فرمایید زنان نصف مردان یا کمتر از حقوق بهره دارند صحیح نیست. پاسخش هم به تفصیل در این انجمن بیان شده.
اگر از نظر شما با سر برهنه گشتن و هر نوع لباسی پوشیدن، زندگی کردن حساب میشه پس حق دارید همچین حرفی بزنید.
تمام وظیفه زن در اسلام بچه داری نیست. که البته همین وظیفه پرورش فرزند خودش بسیار بسیار اهمیت داره و کار خیلی مهمی هست. اما تنها محدود به این مورد نیست.
این هم که گفته میشه در غرب از زنها به عنوان کالا استفاده میشه به دلیل اینه که از ویژگی زیبایی و جذابیت زن ها برای رسیدن به اهداف تجاری و مادی بهره کشی میشه. که این کار بزرگترین ظلم و هدر دادن ظرفیت و توانایی بسیار زن برای اصلاح و احیای جامعه هست. زنی که میتونه با حفظ کانون خانه و خانواده و انجام وظیفه مادری بهترین انسانها رو برای جامعه بسازه و در واقع یکی از ستون های اصلی باشه که یک جامعه رو اصلاح میکنه، تبدیل میشه به مانکن و رقاصه و روسپی و... که ظلم بسیار بزرگی هست.
خیر، اسلام زن و مرد رو دو جنس متفاوت از یک نوع می دونه و تفاوتی در ارزش اونها قائل نیست.

آقای علی عزیز شما که میفرمایید اسلام هیچ تفاوتی در ارزش زن و مرد قائل نیست میشه دو تا آیه زیر رو لطف کنی و توجیه کنی تا بعد بریم سر باقی قضایا

وَالْمُطَلَّقَاتُ يَتَرَبَّصْنَ بِأَنفُسِهِنَّ ثَلاَثَةَ قُرُوَءٍ وَلاَ يَحِلُّ لَهُنَّ أَن يَكْتُمْنَ مَا خَلَقَ اللّهُ فِي أَرْحَامِهِنَّ إِن كُنَّ يُؤْمِنَّ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ وَبُعُولَتُهُنَّ أَحَقُّ بِرَدِّهِنَّ فِي ذَلِكَ إِنْ أَرَادُواْ إِصْلاَحًا وَلَهُنَّ مِثْلُ الَّذِي عَلَيْهِنَّ بِالْمَعْرُوفِ وَلِلرِّجَالِ عَلَيْهِنَّ دَرَجَةٌ وَاللّهُ عَزِيزٌ حَكُيمٌ.
بايد که زنان مطلقه تا سه بار پاک شدن از شوهر کردن باز ايستند و، اگربه خدا و روز قيامت ايمان دارند ، روا نيست که آنچه را که خدا در رحم آنان آفريده است پنهان دارند و در آن ايام اگر شوهرانشان قصد اصلاح داشته باشند به بازگرداندنشان سزاوارترند و برای زنان حقوقی شايسته است همانند وظيفه ای که بر عهده آنهاست ولی مردان را بر زنان مرتبتی است وخدا پيروزمند و حکيم است.

در این آیه بطور صریح تاکید شده است که مردان در درجه ای بالاتر از زنان قرار دارند و لذا برتر از آنان هستند.

الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاء بِمَا فَضَّلَ اللّهُ بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ وَبِمَا أَنفَقُواْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ فَالصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِّلْغَيْبِ بِمَا حَفِظَ اللّهُ وَاللاَّتِي تَخَافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَاهْجُرُوهُنَّ فِي الْمَضَاجِعِ وَاضْرِبُوهُنَّ فَإِنْ أَطَعْنَكُمْ فَلاَ تَبْغُواْ عَلَيْهِنَّ سَبِيلاً إِنَّ اللّهَ كَانَ عَلِيًّا كَبِيرًا.
مردان، از آن جهت که خدا بعضی را بر بعضی برتری داده است. و از آن جهت که از مال خود نفقه میدهند، بر زنان تسلط دارند. پس زنان شایسته، فرمانبردارند و در غیبت شوی عفیفند و فرمان خدای را نگاه میدارند. و آن زنان را که از نافرمانیشان بیم دارید، اندرز دهید و از خوابگاهشان دوری کنید وبزنیدشان. اگر فرمانبرداری کردند، از آن پس دیگر راه بیداد پیش مگیرید. و خدا بلند پایه و بزرگ است.
در این آیه (1) مردان برتر از زنان خوانده شده اند (2) یک دلیل برتری مردان به زنان برتری ذاتی آنها است که خداوند به آنها داده است (3) دلیل دیگر این برتری آن است که مردان به زنان نفقه (پول) میدهند (4) رابطه زن و مرد رابطه ای نابرابر است که به رابطه بین فرمانده و فرمانبردار تشبیه شده است و زنان مجبورند از مردان فرمانبرداری کنند

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد یاسین

آلاله;426430 نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و احترام

فرمایش شما دارای نکاتی بود، که بهتره اول در مورد اونها صحبت کنیم و شما منظورتون رو دقیق بفرمایید تا بحث رو ادامه بدیم.

1.تو ایران؛ یعنی این مساله فقط تو کشور ایران وجود داره و در بقیه کشورها تبعیض نیست؟

2.یه عمر؛ یه عمری که می فرمایید دقیقا از چه زمانی است؟

3.تو تبعیض و تحت اراده مردا زندگی کردن؛ مصادیق تبعیض رو بفرمایید؟

4.نصف حقوق مردا و گاهی کمتر دارن؛ منظور از این حقوق که رعایت نمیشه دقیقا کدوم حقوق هست؟

5.لا اقل بذارید دخترایی که به قول خودتون به بلوغ شرعی نرسیدن یکم زندگی کنن؛ اگه قرار باشه به قول شما دختران نابالغ زندگی کنن، چه شرایطی باید داشته باشند تا بتونن زندگی کنند؟

انشاالله در ادامه موضوع رو بررسی می کنیم.

تو تاپیک ««آیا در اسلام تنبیه بدنی زن ها جایز است؟ »» تنبیه زنان در شرایط زیر مجاز اعلام شده:

نقل قول:
سلام وخسته نباشيد به همه كارشناسان وكاربران محترم :
با اجازه از همه شما ملاحظه بفرمائيد
در چه مواردی زن ناشزه می شود؟
1-عدم تمکین زن از شوهر
2-خارج شدن از خانه بدون اذن ورضایت شوهر.
3-پاک نکردن خود ازهر انچه باعث دور کردن شوهر از تمتعات ولذات می گردد.
4-ترک نظافت ویا ترک ارایش،اگر شوهر انرا طلب کند.

مسئله 1-اگراز خانمی نشانه های نشوز ونافرمانی ظاهر شد،مثلا در حرف زدن وانجام کارها بسیار تند وخشن عمل کرد ویا با شوهر قهر کند ویا خدای نا خواسته به شوهر اهانت کند،شوهر باید اورا نصیحت کند.

مسئله 2-اگر زن نصیحت شوهر(که در مسئله پیش گفته شد) را نشنود ویکی از کارهائی که باعث نشوز او را انجامدهد(مثلا بدوناذن شوهراز منزل خارج شود ویا خودرا برای استمتاعات شوهر مهیا نکند و..)در این صورت مرد میتوااند با اوقهر کند واز همخوابی با او دوری کند؛ یعنی یا در رختخواب به او پشت کند ویا اصلا نزد او نخوابد.

مسئله3-اگرزن با قهر کردن نیز دست از نافرمانی شوهر برنداشت ،مرد می تواند به اندازه ای که باعث تنبه و ترک نافرمانی او گردد ویراتنبیه کند،ولی بیش از ان جایز نیست واگر باز هم زن تمکین نکرد میتوان تنبیه را بیشتر کند.البته به شرط اینکه قرمزوکبود،ویا موجب جراحت بدن او نشود.
مسئله4-اگر تنببیه زن بیش از حد لازم باشد ویاباعث کبود شدن و یا جراحت گردد،علاوه براینکه شوهر معصیت کرده است باید دیه ان را نیز به زن بپردازد.
مسئله5-باید این تنبیه به قصداصلاح زن باشد نه برای تشفی خاطر ویا انتقام وامثال ان.

نتیجه:
اولا :نمیتوانند زن خودرا به هر بهانه ای تنبیه کنند، بلکه این حکم فقط در نا فرمانیها ئی است که مو جب نشوز زن می گردد
ثانیا :همواره باید ابتدا زن را نصیحت اگر موثر نشد با او قهر کرد واگر موثر نشد می توان اورا با شرائطگفته شده،تنبیه نمود.
ثالثا :مردان نمی توانند به هر مقداری که میخواهند زن را تنبیه کنند بلکه باید به اندازهای باشد که زن از نافرمانی دست بردارد
رابعا :نباید به قدری باشد که باعث قرمز شدن بدن یا کبود شدن ان گردد
خامسا::باید به قصد اصلاح زن باشد

امام:تحریر- کتاب نکاح ، القول فی النشوز، م،1
سیستانی:منهاج الصالحین؛ج3 م:353
فاضل:شرح تحریر الوسیله،کتاب نکاح ،ص468
مکارم:استفتائ.
عروه الوثقی ؛بحث نکاح؛ القول فی النشوز

آیا شوهر می تواند همسر خود را کتک بزند؟
آیه 34 سوره نسا !!! حق تنبیه زن ؟ یا ترک او ؟
http://www.askdin.com/thread2509.html#post8145

این تاپیک قفل هست و من سوالم رو اینجا مطرح میکنم

تو دین اسلام زنان هم مجازند با این شرایط مرد رو تنبیه کنن ؟ دین اسلام از هر جهت آزادی به مرد داده چرا هیچ کدوم از این حقوق برای زن در نظر گرفته نشده ؟

بسم الله
درسته در بعضی جاها مردان را برتر از خوانده اند ولی
از نظر من تمام راحت گرفته شدگی ها برای خانوم هاست
دلیل خواستین بگین میگم

نقل قول:
از نظر من تمام راحت گرفته شدگی ها برای خانوم هاست

این نظر شخصی شماست..

اصل برابری حقوق انسانیه هیچ جنسیتی برتری به جنسیت دیگه نداره چون همه انسانیم!

[=arial]همچین می گویید کتک آدم یاد کمربند و سیاه شدن بدن و خون ریزی می افتد . شدت ضربه را ائمه معصومین تعیین فرمودند :

در فقه الرضا امام صلوات الله علیه در تفسیر این آیه شریفه فرمودند : وَ الضَّرْبُ بِالسِّوَاكِ وَ شِبْهِهِ ضَرْباً رَفِيقا[=Traditional Arabic][=Traditional Arabic][=Traditional Arabic][=Traditional Arabic][=Traditional Arabic][=arial]و ضربه به وسیله مسواک و یا مثل آن ضربه ای ملایم . وشیخ صدوق و شیخ مفید در کتب المقنع و المقنعه به این گفتند / و تازه شیخ مفید گفته است ( برمبنای روایات ) : حق ندارد ضربه ای بزند که رنگ گوشت بدنش متغیر شود
[=Traditional Arabic][=Traditional Arabic][=Traditional Arabic][=Traditional Arabic][=Traditional Arabic]

[=Traditional Arabic][=Traditional Arabic][=Traditional Arabic][=Traditional Arabic][=Traditional Arabic][=Traditional Arabic]

بحث سر شدت ضربه نیست بحث سر حق مجازات و تنبیه ! هیچ دو انسانی از نظر جنیست اولویت و برتری بر دیگری نداره که یکی حق تنبیه و مجازات دیگری رو داشته باشه

شما کمی با روایات آل محمد صلوات الله علیهم سنخیت پیدا کنید متوجه می شوید آنقدر نسبت به زنان توصیه فرمودند به هیچ عنوان و اصلا و ابدا نسبت به مردان توصیه نفرمودند .

در ضمن احکام کسی که ازدواج می کنه و احکام کسی که هنوز در تملک کسی نیست زمین تا اسمان فرق می کند .

باز هم بحث من توصیه ها درباره زنان یا مردان نیست

و تکرار میکنم در اسلام حقوق و اختیاراتی به مرد داده شده برای کنترل زن ولی برای کنترل مرد و مجازات مرد هیچ اختیار و حقوقی به زن داده نشده.

[=arial]این حدیث شریف را ملاحظه فرمایید :

خَطَبَ النَّبِيُّ ص فَقَالَ: يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّ النِّسَاءَ عِنْدَكُمْ عَوَارٍ...فَلَكُمْ عَلَيْهِنَّ حَقٌّ وَ لَهُنَّ عَلَيْكُمْ حَقٌّ وَ مِنْ حَقِّكُمْ عَلَيْهِنَّ أَنْ لَا يوطئوا فُرُشَكُمْ وَ لَا يَعْصِينَكُمْ فِي مَعْرُوفٍ فَإِذَا فَعَلْنَ ذَلِكَ فَلَهُنَ‏ رِزْقُهُنَّ وَ كِسْوَتُهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ‏ وَ لَا تَضْرِبُوهُنَ(بحارالانوار علامه شیخ اعظم )

در این حدیث شریف پیامبر گرامی اسلام توضیه می فرمایند ( شوهرانتان را در معروف اطاعت کنید که حق آنها این است ) و به شوهران می گویند ( آنها را نزنید ) بله حق زدن را اهل بیت صلوات الله علیهم اصلا نداند مگر در مواقع ضرور که لازم باشد آنهم با آن کیفیت .[=arial]

Member;435818 نوشت:
تو دین اسلام زنان هم مجازند با این شرایط مرد رو تنبیه کنن ؟ دین اسلام از هر جهت آزادی به مرد داده چرا هیچ کدوم از این حقوق برای زن در نظر گرفته نشده ؟

سلام علیکم و رحمه الله

لطفا به مطالب استاد یاسین را مجدد مطالعه فرمائید.
موضوع مورد نظرتان را دقیق و واضح مطرح نمائید اینکه بگوئیم هرجهت آزادی برای مرد در اسلام وجود دارد ولی برای زن وجود ندارد دقیقا این "هر جهت" را صراحتا و یک به یک و در جای مناسب بیاورید.

1- زن اگر مانند مرد دارای حقوق و وظائف بود آنگاه برایش جواز عدم تمکین صادر می شد. حال آنکه حقوق و وظائف زن متفاوت از مرد است و ایندو متفاوتند و بر اساس جنسیت و پایگاه فردی , خانوادگی و اجتماعی افراد در جامعه اسلامی این حقوق و وظائف تبئین شده.

2- زدن زن ناشزه هم از احکام فقهی ای است که میتواند حکم ثانویه بنا بر شرایط زمان بر آن وارد شود که این هم مبتنی بر رای و نظر فقهاست .

یاحق

طریق الوسطی;435849 نوشت:
[=arial]این حدیث شریف را ملاحظه فرمایید :

خَطَبَ النَّبِيُّ ص فَقَالَ: يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّ النِّسَاءَ عِنْدَكُمْ عَوَارٍ...فَلَكُمْ عَلَيْهِنَّ حَقٌّ وَ لَهُنَّ عَلَيْكُمْ حَقٌّ وَ مِنْ حَقِّكُمْ عَلَيْهِنَّ أَنْ لَا يوطئوا فُرُشَكُمْ وَ لَا يَعْصِينَكُمْ فِي مَعْرُوفٍ فَإِذَا فَعَلْنَ ذَلِكَ فَلَهُنَ‏ رِزْقُهُنَّ وَ كِسْوَتُهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ‏ وَ لَا تَضْرِبُوهُنَ(بحارالانوار علامه شیخ اعظم )

در این حدیث شریف پیامبر گرامی اسلام توضیه می فرمایند ( شوهرانتان را در معروف اطاعت کنید که حق آنها این است ) و به شوهران می گویند ( آنها را نزنید ) بله حق زدن را اهل بیت صلوات الله علیهم اصلا نداند مگر در مواقع ضرور که لازم باشد آنهم با آن کیفیت .

[=arial]

اینو که خودم هم میدونم که چنین توصیه ای اونم با تاکید بر روی کیفیت مناسب شده!

سوال من اینه آیا چنین توصیه هایی هم برای شوهرانی که اطاعتی از زنانشون ندارن شده یا نه ؟! زنان حق مجازات مردان رو دارن یا نه ؟!

نه خیر طبق روایات آل محمد صلوات الله علیهم اصلا اطاعت شوهر از زن گناه است چه رسد به اینکه توسط همسر تنبیه شوند و دلایل فراوان برای این قضیه در روایات آل الله آمده است

فاتح;435850 نوشت:
سلام علیکم و رحمه الله

لطفا به مطالب استاد یاسین را مجدد مطالعه فرمائید.
موضوع مورد نظرتان را دقیق و واضح مطرح نمائید اینکه بگوئیم هرجهت آزادی برای مرد در اسلام وجود دارد ولی برای زن وجود ندارد دقیقا این "هر جهت" را صراحتا و یک به یک و در جای مناسب بیاورید.

1- زن اگر مانند مرد دارای حقوق و وظائف بود آنگاه برایش جواز عدم تمکین صادر می شد. حال آنکه حقوق و وظائف زن متفاوت از مرد است و ایندو متفاوتند و بر اساس جنسیت و پایگاه فردی , خانوادگی و اجتماعی افراد در جامعه اسلامی این حقوق و وظائف تبئین شده.

2- زدن زن ناشزه هم از احکام فقهی ای است که میتواند حکم ثانویه بنا بر شرایط زمان بر آن وارد شود که این هم مبتنی بر رای و نظر فقهاست .

یاحق

درود

1) یعنی مرد بر اساس پایگاه فردی و خانوادگی و اجتماعی که در جامعه اسلامی داره چنین حقی رو پیدا میکنه که زن رو تنبیه کنه

2) زدن مردی که حق همسرش رو به جا نمیاره با توجه به دون بودن جایگاه فردی خانوادگی و اجتماعی زن در اسلام مجاز هست ؟!

با این توضیح به علت دون بودن جایگاه زن اسلام نظری درباره ضایع شدن حق زن و برخورد با مردی که حقش رو ادا نکرده نداشته و تماما اختیار زندگی زن رو به مرد داده ..

طریق الوسطی;435857 نوشت:
نه خیر طبق روایات آل محمد صلوات الله علیهم اصلا اطاعت شوهر از زن گناه است چه رسد به اینکه توسط همسر تنبیه شوند و دلایل فراوان برای این قضیه در روایات آل الله آمده است

دیگه وحشتناک تر!

اطاعت زن از مرد آری! در غیر این صورت کتک

اطاعت مرد از زن! گناه است

اسلام کلا انسان بودن زن و حتی مرد رو زیر سوال برده با چنین حقوقی که برای مرد قایل شده .

فکر می کنم تو این سایت آزادی بیان وجود نداره اگر نه من بحث رو ادامه ندم

Member;435859 نوشت:

اگه قراره برداشتها اینجور عجولانه باشه، هیچ بحثی به نتیجه نمیرسه.

Member;435859 نوشت:
دیگه وحشتناک تر!

اطاعت مرد از زن! گناه است

اسلام کلا انسان بودن زن و حتی مرد رو زیر سوال برده با چنین حقوقی که برای مرد قایل شده .

به جای آن بسیاری از حقوق را به زنان بخشیدند که نمونه های آن را می آوردم .

برداشت عجولانه نیست پست های قبلی رو مطالعه کنید

طریق الوسطی;435877 نوشت:
به جای آن بسیاری از حقوق را به زنان بخشیدند که نمونه های آن را می آوردم .

به جای آن؟! مثلا چه حقوقی ؟!

مثل این می مونه که شما بگین من از شما حقی رو سلب می کنم و به جاش یه حق دیگه جایگزین میکنم مثلا من حق حرف زدن رو از شما میگیرم و به جاش اجازه میدم گوش کنید!

من حق حرف زدن شما رو به صاحب اختیارتون میدم و شما به جاش اجازه دارین فقط گوش کنید! و به این ترتیب شما یه انسان برابر با صاحب اختیارتون هستین

Member;435880 نوشت:
برداشت عجولانه نیست پست های قبلی رو مطالعه کنید

اگه زن ناشزه باشه
در مرحله اول... مرحله دوم... سوم... چهارم...
اونم با چه کیفیتی...
این خیلی با "در غیر این صورت کتک" فرق میکنه!
برداشت عجولانه یعنی این.

Member;435858 نوشت:
با این توضیح به علت دون بودن جایگاه زن اسلام نظری درباره ضایع شدن حق زن و برخورد با مردی که حقش رو ادا نکرده نداشته و تماما اختیار زندگی زن رو به مرد داده ..

تمام اختیار یعنی چه ؟ زدن زن ناشزه با مسواک یعنی تمام اختیار ؟

علی ;435882 نوشت:
اگه زن ناشزه باشه
در مرحله اول... مرحله دوم... سوم... چهارم...
اونم با چه کیفیتی...
این خیلی با "در غیر این صورت کتک" فرق میکنه!
برداشت عجولانه یعنی این.

بازهم توصیه میکنم بحث رو از اول بخونید نه از وسط بحث تا متوجه بشین علت فرستادن هر پست و جواب چی بوده

[=arial]عن الباقر صلوات الله علیه : لَيْسَ عَلَى النِّسَاءِ أَذَانٌ وَ لَا إِقَامَةٌ وَ لَا جُمُعَةٌ وَ لَا جَمَاعَةٌ وَ لَا عِيَادَةُ الْمَرِيضِ وَ لَا اتِّبَاعُ الْجَنَائِزِ وَ لَا إِجْهَارٌ بِالتَّلْبِيَةِ وَ لَا الْهَرْوَلَةُ بَيْنَ الصَّفَا وَ الْمَرْوَةِ وَ لَا اسْتِلَامُ الْحَجَرِ الْأَسْوَدِ وَ لَا دُخُولُ الْكَعْبَةِ وَ لَا الْحَلْقُ إِنَّمَا يُقَصِّرْنَ مِنْ شُعُورِهِنَّ .( الکافی ، ثقه الاسلام )

[=arial]رَوَى أَبُو الصَّبَّاحِ الْكِنَانِيُّ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: إِذَا صَلَّتِ الْمَرْأَةُ خَمْسَهَا وَ صَامَتْ شَهْرَهَا وَ حَجَّتْ بَيْتَ رَبِّهَا وَ أَطَاعَتْ زَوْجَهَا وَ عَرَفَتْ حَقَّ عَلِيٍّ ع فَلْتَدْخُلْ مِنْ أَيِّ أَبْوَابِ الْجِنَانِ شَاءَت‏( من لایحضره الفقیه ، شیخ جلیل )

[=arial]
[=arial]قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ خَيْرُكُمْ خَيْرُكُمْ لِنِسَائِهِ وَ أَنَا خَيْرُكُمْ لِنِسَائِي‏( همان )

این بعضی از حقوق بود واگرنه توصیه هایی که نسبت به زنان شده زیاد است . تازه احکام زنان باکره بسیار متفاوت است و آنها بسیار بسیار آزاد ترند .

[=arial]

فاتح;435885 نوشت:

تمام اختیار یعنی چه ؟ زدن زن شرزه با مسواک یعنی تمام اختیار ؟

چرا چنین اختیاری به زن داده نشده ؟! چرا مرد زمان بیرون رفتن از خانه موظف نیست از زن اجازه بگیره ؟! چرا مرد در اسلام اجازه داره 4 زن رو صیغه دائم و به هر تعداد که دلش خواس صیغه موقت کنه ؟! چرا زن بدون اجازه شوهر حق حضور در اجتماع رو نداره ؟ چرا مرد مختاره هر زمان دلش خواست زن رو طلاق بده ؟ چرا حق حضانت فرزند بعد از طلاق برای پسر تا قبل از 2 سالگی و برای دختر تا قبل از 7 سالگی برای زن و بعد از اون تماما مرد اختیار و حق نگهداری فرزندان رو داره ؟! و ...

زن در اسلام بدون اجازه پدر نمی تونه ازدواج کنه و بعد از ازدواج هم بدون اجازه شوهرش اجازه هیچ کاری رو نداره .. ولی در کل زن و مرد انسان هستن و همه چیز با خوبی و خوشی به بهترین وجه ممکن در اسلام اجرا میشه ولی این تضاد ها هیچ وقت در ذهن حداقل من ! حل نمیشه!!!

طریق الوسطی;435887 نوشت:
[=arial]عن الباقر صلوات الله علیه : لَيْسَ عَلَى النِّسَاءِ أَذَانٌ وَ لَا إِقَامَةٌ وَ لَا جُمُعَةٌ وَ لَا جَمَاعَةٌ وَ لَا عِيَادَةُ الْمَرِيضِ وَ لَا اتِّبَاعُ الْجَنَائِزِ وَ لَا إِجْهَارٌ بِالتَّلْبِيَةِ وَ لَا الْهَرْوَلَةُ بَيْنَ الصَّفَا وَ الْمَرْوَةِ وَ لَا اسْتِلَامُ الْحَجَرِ الْأَسْوَدِ وَ لَا دُخُولُ الْكَعْبَةِ وَ لَا الْحَلْقُ إِنَّمَا يُقَصِّرْنَ مِنْ شُعُورِهِنَّ .( الکافی ، ثقه الاسلام )

[=arial]رَوَى أَبُو الصَّبَّاحِ الْكِنَانِيُّ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: إِذَا صَلَّتِ الْمَرْأَةُ خَمْسَهَا وَ صَامَتْ شَهْرَهَا وَ حَجَّتْ بَيْتَ رَبِّهَا وَ أَطَاعَتْ زَوْجَهَا وَ عَرَفَتْ حَقَّ عَلِيٍّ ع فَلْتَدْخُلْ مِنْ أَيِّ أَبْوَابِ الْجِنَانِ شَاءَت‏( من لایحضره الفقیه ، شیخ جلیل )

[=arial]
[=arial]قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ خَيْرُكُمْ خَيْرُكُمْ لِنِسَائِهِ وَ أَنَا خَيْرُكُمْ لِنِسَائِي‏( همان )

این بعضی از حقوق بود واگرنه توصیه هایی که نسبت به زنان شده زیاد است . تازه احکام زنان باکره بسیار متفاوت است و آنها بسیار بسیار آزاد ترند .

[=arial]

ببخشین من فقط پارسی می فهمم لطفا پارسی!

اصل موضوع رو لطفا توجه کنید من نمی خوام شما بیاین برای من حدیث بیارین که دلداریم بدین من توضیح عقلانی می خوام چرا اسلام زن و مرد رو انسان میدونه و لی در واقعیت زن پست و دون هست در اسلام!

[=arial]این روایت را ببینید :
[=arial]قال امیرالمومنین صلوات الله علیه :الِامْرَأَةُ الصَّالِحَةُ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ رَجُلٍ غَيْرِ صَالِحٍ وَ أَيُّمَا امْرَأَةٍ خَدَمَتْ زَوْجَهَا سَبْعَةَ أَيَّامٍ أَغْلَقَ اللَّهُ عَنْهَا سَبْعَةَ أَبْوَابِ النَّارِ وَ فَتَحَ لَهَا ثَمَانِيَةَ أَبْوَابِ الْجَنَّةِ تَدْخُلُ مِنْ أَيِّهَا شَاءَتْ.
یک زن نیکوکار از هزار مرد بدکار بهتر است و هر زنی که هفت روز شوهرش را خدمت کند خداوند هفت در جهنم را بروی او ببندد و هشت در بهشت را به روی او بازکند و از هر کدام بخواهد وارد شود .

[=arial]و این آسان گیری هایی که نصف آنها برای مردان نیامده .

َ وَ قَالَ ع‏ مَا مِنِ امْرَأَةٍ تَسْقِي زَوْجَهَا شَرْبَةً مِنْ مَاءٍ إِلَّا كَانَ خَيْراً لَهَا مِنْ عِبَادَةِ سَنَةٍ صِيَامٍ نَهَارُهَا وَ قِيَامٍ لَيْلُهَا وَ يَبْنِي اللَّهُ لَهَا بِكُلِّ شَرْبَةٍ تَسْقِي زَوْجَهَا مَدِينَةً فِي الْجَنَّةِ- وَ غَفَرَ لَهَا سِتِّينَ خَطِيئَةً
[=arial]و فرمود صلوات الله علیه : زنی نیست که شوهرش را جرعه ای آب دهد مگر آنکه این کار برایش بهتر از عبادت یک سال که در آن روز ها روزه داری و شب ها شب زنده داری باشد و به هر جرعه ای که به شوهرش آب دهد در بهشت شهری خداوند برای او بسازد و گناه شصت سال او بخشیده شود ( روایات از کتاب شریف وسائل الشیعه ، علامه محقق شیخ عظیم حر عاملی)

[="Times New Roman"][="Black"]زن یعنی عظمت تاریخ . زن کتابیست که جز به مهر و محبت خوانده نمی شود..:Gol::Gol: ( استاد مسعود . رئیس انجمن حمایت از حقوق زنان..:Gol::khandeh!::khandeh!: )[/]

طریق الوسطی;435892 نوشت:
[=arial]این روایت را ببینید :
[=arial]قال امیرالمومنین صلوات الله علیه :الِامْرَأَةُ الصَّالِحَةُ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ رَجُلٍ غَيْرِ صَالِحٍ وَ أَيُّمَا امْرَأَةٍ خَدَمَتْ زَوْجَهَا سَبْعَةَ أَيَّامٍ أَغْلَقَ اللَّهُ عَنْهَا سَبْعَةَ أَبْوَابِ النَّارِ وَ فَتَحَ لَهَا ثَمَانِيَةَ أَبْوَابِ الْجَنَّةِ تَدْخُلُ مِنْ أَيِّهَا شَاءَتْ.
یک زن نیکوکار از هزار مرد بدکار بهتر است و هر زنی که هفت روز شوهرش را خدمت کند خداوند هفت در جهنم را بروی او ببندد و هشت در بهشت را به روی او بازکند و از هر کدام بخواهد وارد شود .

[=arial]و این آسان گیری هایی که نصف آنها برای مردان نیامده .

َ وَ قَالَ ع‏ مَا مِنِ امْرَأَةٍ تَسْقِي زَوْجَهَا شَرْبَةً مِنْ مَاءٍ إِلَّا كَانَ خَيْراً لَهَا مِنْ عِبَادَةِ سَنَةٍ صِيَامٍ نَهَارُهَا وَ قِيَامٍ لَيْلُهَا وَ يَبْنِي اللَّهُ لَهَا بِكُلِّ شَرْبَةٍ تَسْقِي زَوْجَهَا مَدِينَةً فِي الْجَنَّةِ- وَ غَفَرَ لَهَا سِتِّينَ خَطِيئَةً

[=arial]و فرمود صلوات الله علیه : زنی نیست که شوهرش را جرعه ای آب دهد مگر آنکه این کار برایش بهتر از عبادت یک سال که در آن روز ها روزه داری و شب ها شب زنده داری باشد و به هر جرعه ای که به شوهرش آب دهد در بهشت شهری خداوند برای او بسازد و گناه شصت سال او بخشیده شود ( روایات از کتاب شریف وسائل الشیعه ، علامه محقق شیخ عظیم حر عاملی)

چرا در اسلام زن فقط زمانی دارای ارزش هست که به شوهرش بهترین خدمت رو کنه (اسلام زن رو فقط برای مرد میدونه و ارزش زن رو فقط در رضایت مرد میدونه)

چرا در این حدیث یک زن نیکوکار با 1000 مرد بدکار مقایسه شده ؟! چرا این قیاس با یه مرد نیکوکار نبوده ؟

[=arial]موجود پست ؟ الله اکبر در روایات آمده است جبرئیل آنقدر به من راجع به زنان توصیه کرد که فکر کردم نباید به آنها اف گفت . بعدشم ائمه ما صلوات الله علیهم زن را به عنوان امانت خداوند در دست مردان می دانند روایاتش هست در کتب معتبر. زن وقتی که باکره است طبق روایات حتی اجازه کار کردن هم دارد اما وقتی که شوهر می کند باید متعهد به زندگی و شوهرش باشد و با فرق هایی که بین زن و مرد است خداوند این احکام را وضع کرده است و احکام زیادی را از زنان برداشته است . که اشاره شد .

ممنون Im_Masoud.Freeman کاش همه اینطور فکر کنن

Member;435888 نوشت:
چرا چنین اختیاری به زن داده نشده ؟! چرا مرد زمان بیرون رفتن از خانه موظف نیست از زن اجازه بگیره ؟! چرا مرد در اسلام اجازه داره 4 زن رو صیغه دائم و به هر تعداد که دلش خواس صیغه موقت کنه ؟! چرا زن بدون اجازه شوهر حق حضور در اجتماع رو نداره ؟ چرا مرد مختاره هر زمان دلش خواست زن رو طلاق بده ؟ چرا حق حضانت فرزند بعد از طلاق برای پسر تا قبل از 2 سالگی و برای دختر تا قبل از 7 سالگی برای زن و بعد از اون تماما مرد اختیار و حق نگهداری فرزندان رو داره ؟! و ...

چرا به زن باید مهریه داد ؟ چرا به زن باید نفقه پرداخت کرد ؟ چرا مرد باید حتی حق شیر دادن به فرزندشان را به زن بدهد و او را راضی نماید ؟ چرا چرا چرا

اینها وظائف مرد است و آنچه که شما نوشتید حقوقش . وظیفه بدون حقوق توصیه نفرمائید.

Member;435888 نوشت:
زن در اسلام بدون اجازه پدر نمی تونه ازدواج کنه

زن نه ؛ دختر باکره . آنهم به سن عقل برسد بدون اذن پدر میتواند ازدواج کند.

Member;435888 نوشت:
بعد از ازدواج هم بدون اجازه شوهرش اجازه هیچ کاری رو نداره ..

اجازه هیچ کاری را نداشتن یعنی چی ؟

Member;435888 نوشت:
ولی در کل زن و مرد انسان هستن و همه چیز با خوبی و خوشی به بهترین وجه ممکن در اسلام اجرا میشه ولی این تضاد ها هیچ وقت در ذهن حداقل من ! حل نمیشه!!!

هر انسانی وظائفی دارد و در قبال آن مسئول است . مسئولیت ها متفاوت است و واضح ترین تفاوت ها در مسئولیت , جسمانی و روحانی تفاوت بین زن و مرد است .

یاحق

فاتح;435907 نوشت:
چرا به زن باید مهریه داد ؟ چرا به زن باید نفقه پرداخت کرد ؟ چرا مرد باید حتی حق شیر دادن به فرزندشان را به زن بدهد و او را راضی نماید ؟ چرا چرا چرا

اینها وظائف مرد است و آنچه که شما نوشتید حقوقش . وظیفه بدون حقوق توصیه نفرمائید.

زن نه ؛ دختر باکره . آنهم به سن عقل برسد بدون اذن پدر میتواند ازدواج کند.

اجازه هیچ کاری را نداشتن یعنی چی ؟

هر انسانی وظائفی دارد و در قبال آن مسئول است . مسئولیت ها متفاوت است و واضح ترین تفاوت ها در مسئولیت , جسمانی و روحانی تفاوت بین زن و مرد است .

یاحق

من از نگاه خرید و فروشی به زن در اسلام و عرف ناراضیم من زن و مرد رو انسان میبینم چون انسان هستن هیچ جنسیتی حق سلب حقی رو به دیگری نداره و برتری هم به دیگری نداره زن انسانه نگاهی که اسلام به زن داره نگاهیه که به یه برده و کنیز داره .. اگر مرد خواسته زن رو اطاعت نکنه زن باید چی کار کنه؟! زن هم حقی داره مرد برای این حق انسانی زن چه وظیفه ای داشته ؟!

مثال : زن باید خواسته مرد رو اطاعت کند وگرنه مرد مجاز به تنبیه هست زن اگر همین خواسته رو از مرد داشته باشه و مرد اطاعت نکنه تکلیف چیه؟!

مرد مجازه 4 تا زن عقد دائم کنه با هر تعداد دلش خواس عقد موقت زن چی؟! مگه هر دو غریزه ندارن ؟! اگر اخلاقیات برای زن رعایت میشه برای مرد هم باید رعایت شه .. در ضمن امیدوارم نگین احساسات مرد با زن فرق داره!! هر دو انسان هستن و هر دو غریزه دارن

بله روایات شریف ما به ما گفتند که زن باید شوهرش را در مسائل درست و خوب اطاعت کنند و نه در مسائل نادرست و این عین نص روایات ما ست .

طریق الوسطی;435921 نوشت:
بله روایات شریف ما به ما گفتند که زن باید شوهرش را در مسائل درست و خوب اطاعت کنند و نه در مسائل نادرست و این عین نص روایات ما ست .

و حالا به اولین پست من در تاپیک و سوالاتی که مطرح کردم برگردین و پاسخ بدین لطفا

Member;435886 نوشت:
بازهم توصیه میکنم بحث رو از اول بخونید نه از وسط بحث تا متوجه بشین علت فرستادن هر پست و جواب چی بوده

عجول بودن شما در برداشت از حقوق زن و مرد، چه ربطی به پستهای گذشته داره؟

Member;435915 نوشت:
من از نگاه خرید و فروشی به زن در اسلام و عرف ناراضی هم من زن و مرد رو انسان میبینم چون انسان هستن هیچ جنسیتی حق سلب حقی رو به دیگری نداره و برتری هم به دیگری نداره زن انسانه نگاهی که اسلام به زن داره نگاهیه که به یه برده و کنیز داره .. اگر مرد خواسته زن رو اطاعت نکنه زن باید چی کار کنه؟! زن هم حقی داره مرد برای این حق انسانی زن چه وظیفه ای داشته ؟!

مثال : زن باید خواسته مرد رو اطاعت کند وگرنه مرد مجاز به تنبیه هست زن اگر همین خواسته رو از مرد داشته باشه و مرد اطاعت نکنه تکلیف چیه؟!

مرد مجازه 4 تا زن عقد دائم کنه با هر تعداد دلش خواس عقد موقت زن چی؟! مگه هر دو غریزه ندارن ؟! اگر اخلاقیات برای زن رعایت میشه برای مرد هم باید رعایت شه .. در ضمن امیدوارم نگین احساسات مرد با زن فرق داره!! هر دو انسان هستن و هر دو غریزه دارن

خرید و فروش نیست . وظائفی است که هرکدام در قبل حق طرف مقابل دارند .

مرد خلقتا غیرتی است و این غیرت نفی یا رد نشده , بلکه با احکام شرعی نظم داده شده و حدود برایش تعئین گردیده و همچنین بتناسب آن حقوق .

زن هم خلقتا خواهان امنیت است و نیاز به تکیه گاه دارد ( الرجال قوامون علی النساء ) و تکیه گاه او همسرش است . احکام اسلام به این روحیات و توانائی جسمانی و پایگاه فردی و اجتماعی توجه کرده و این هم احکامش است .

در مورد مثال این تاپیک را مطالعه فرمائید :
http://www.askdin.com/thread8106.html

موفق باشید

شدیدا باهات موافقم عزیزم
متاسفانه تو جامعه ما خیلی به خانوما ظلم میشه و جالبیش اینجاست که نصفه شون متوجه این موضوع نمیشن
یه عالمه تایپیک داریم در مورد ساپورت و حجاب و ...
این همه گشت ارشاد و... هم تو خیابون ریخته
که یه وقت خدایی نکرده زبونم لال به این اقایون نگن بابا جان این دختره زنه حرمت داره نگاهتو ازش بگیر
کلا تو ایران دو تا زن با یه مرد برابرن
بعد میگن اسلام به زنا کرامت و... داده
اره دادهههه ولی به زنای عرب که زنده به گور میشدن
نه دختر اصیل ایرانی که یه روزی توی کشورش یه خانم رو تخت پادشاهی نشست
نه دختر اصییل ایرانی که یه روزی میتونست حتی قاضیم باشه
اونم تو چه زمانیی؟
وقتی که دنیا فرهنگ اینو نداشتنه که قدر زن رو بدونه
و متاسفانه باید بگم تو ایران همه چیز کاملا برعکسه حتی تکامل فرهنگ

زن كه باشي،
احمق ها درباره ات قضاوت مي كنند

درباره لبخندت،
كه بي ريا نثار هر احمقي كردي

درباره زيبايي ات،
كه دست خودت نبوده و نيست

درباره تارهاي مويت،
كه بي خيال از نگاه شك آلوده احمق ها
از روسري بيرون ريخته اند!

درباره روحت، جسمت،
درباره تو و بودنت، عشقت،
قضاوت مي كنند؛

تو نترس و زن بمان
احمق ها هميشه زيادند.

نترس از تهمت ديوانه هاي شهر،
كه اگر بترسي
رفته رفته زن مردنما مي شوي...
هر جور بخواهند تصورت یکنند فکری به حال مغز های فاحشه مان کنیم نه حجاب زنان مان

[=lucida grande]قـــرنها اســت که زنـــان به مثـــابه آینه ای درشـــتنمـــای ،

این امـــکان را بـــرای مـــردان فراهــم آوردهانـد تا ...

خــود را دوبـــرابر بزرگتـــر از آنچــــــه هســــتند ، ببــــینند .

((ویــــــــــرجیـــــنیا وولــــــــــــــف))

بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

ღ✿ღ Parisa ღ✿ღ;436037 نوشت:

متاسفانه تو جامعه ما خیلی به خانوما ظلم میشه و جالبیش اینجاست که نصفه شون متوجه این موضوع نمیشن
یه عالمه تایپیک داریم در مورد ساپورت و حجاب و ...
این همه گشت ارشاد و... هم تو خیابون ریخته
که یه وقت خدایی نکرده زبونم لال به این اقایون نگن بابا جان این دختره زنه حرمت داره نگاهتو ازش بگیر [=lucida grande]

من یکی از افرادی هستم که ادعا هم میکنم که نگاهم رو حفظ میکنم.
پس شا چرا حجابتان را حفظ نکردید؟
خواهر بزرگوار انسان خودش را در معرض دید بگذارد لباس تنگ و چسبنده بپوشد و خودش را رنگین کند بعد بگوید مرا نگاه نکن چشمانت را درویش کن؟اگر میخواهی نگاهت نکنند پس این چه وضعی است؟
همانطور که شما از زیبایی حقی برده ای خداوند فرمان داده که حجابت را حفظ کن.
اگر حجابت را حفظ کردی انوقت مردان نگاهت کردند اجازه اعتراض داری.
موفق باشید.

[=Times New Roman]من یک راه حل منطقی پیدا کردم که دو طرف راحت بشن..:khandeh!: نه من نگاهمو حفظ میکنم . نه تو حجابت رو رعایت کن .:khandeh!: به امید خدا توی جهنم با هم همسایه میشیم..:khandeh!::Gol:

عــــلی;436047 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

من یکی از افرادی هستم که ادعا هم میکنم که نگاهم رو حفظ میکنم.
پس شا چرا حجابتان را حفظ نکردید؟
خواهر بزرگوار انسان خودش را در معرض دید بگذارد لباس تنگ و چسبنده بپوشد و خودش را رنگین کند بعد بگوید مرا نگاه نکن چشمانت را درویش کن؟اگر میخواهی نگاهت نکنند پس این چه وضعی است؟
همانطور که شما از زیبایی حقی برده ای خداوند فرمان داده که حجابت را حفظ کن.
اگر حجابت را حفظ کردی انوقت مردان نگاهت کردند اجازه اعتراض داری.
موفق باشید.

بین 100 تا مرد چند نفر نگاهشون رو حفظ میکنند از نظر شما تو کل جامعه نه فقط دور و اطراف خودتون؟
یه جواب منطقی به من بدید تا منم ادامه بدم

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

آلاله;426430 نوشت:

اینطور نیست و اگر هم با فرض محال اینطور باشد،صحیح نیست.اشکالی است که باید رفع شود.
آلاله;426430 نوشت:

در حال حاضر نه تنها دخترهایی که به بلوغ شرعی رسیده اند،حتی دختر هایی که در سنین راهنمایی هستند دیده شده که با لباس آستین کوتاه بیرون بیایند.اینطور نیست که برای آن ها آزادی نباشد.
آلاله;426430 نوشت:

حجاب در وهله اول،حافظ خود زن است.در وهله دوم حافظ جامعه.اگر کسی می گوید حجاب باید رعایت شود،این حرفش در درجه اول به نفع خود زن است.
زن امروز از حضرت فاطمه زهرا (س) بیشتر تحت فشار است؟حضرت فاطمه (س) در آن فشار خاص اجتماعی،به چیزی که باید می رسید،رسید.پس زن امروز هم می تواند برسد.

آلاله;426430 نوشت:

بله چون در غرب نه تنها با زن،که با همه انسان ها طوری رفتار می کنند که نتوانند به سمت هدف اصلی خلقت بروند.ذهنشان را می گیرند.

آلاله;426430 نوشت:

تکریم زن این نیست که بگذاریم زن مثل مرد همه نوع کاری را در جامعه انجام دهد.تکریم واقعی اولاً باید متناسب با روحیات زن باشد.ثانیاً هدف اصلی رسیدن به قرب الهی است که اسلام رسیدن به این هدف را برای زن هموار کرده است.در حالی که غرب می آید و از زن در همه کار ها (حتی کارهایی که متناسب با روحیات زن نیست) استفاده می کند.این باعث می شود که زن بیشتر به سمت کار های روزمره جامعه برود،نه به سمت هدف اصلی ای که برای او تعیین شده است.

آلاله;426430 نوشت:

مسئله نسبی است.از بعضی جنبه ها،زن از مرد پایین تر است.از بعضی جنبه ها،مرد از زن پایین تر است.

این دید که اجازه انجام هر فعالیت اقتصادی،اجتماعی،سیاسی را به زن بدهیم و اسمش را بگذاریم حق دادن به زن،به نظر حقیر دید صحیحی نیست.مهم این است که به زن حق داده شود که در قرب الهی رشد کند.نه این که کار هایی کند که او را از هدف اصلی بازدارد.آن هم کارهایی غیرمتناسب با ویژگی هایش.

آلاله;426535 نوشت:
عَلَيْهِنَّ دَرَجَةٌ

طبق این قسمت،در یک درجه از زن ها بالاترند.نه در هر چیزی و در هر درجه ای.درجه نکره و مفرد است در اینجا.

آلاله;426535 نوشت:
الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاء بِمَا فَضَّلَ اللّهُ بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ

در اینجا نیز منظور همان درجه در مدیریت خانواده است.گفته شده که قوامون،نه این که مطلقاً افضل هستند.قوامون معنی سرپرستی می دهد و مربوط به خانواده است.بعد از آن هم گفته شده دلیل این حکم،این است که خداوند بعضی از مردان را بر بعضی از آن ها برتری داده است.یعنی اولاً آیه می گوید بعضی از مردان را،گفته نمی شود همه مردان.یعنی آیه نگفته همه مردان را بر زنان برتری داده است خداوند.برخی را فقط برتری داده ایم.ثانیاً گفته نشده که این برتری مطلق است.این برتری طبق آیه قبلی در یکسری امور خاص است و در امور دیگری،زن است که بر مرد برتری دارد.

لبیک یا مهدی
و من الله توفیق

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

Member;435818 نوشت:

زن در صورتی که شوهرش در بعضی امور نافرمانی کند،برای مثال نفقه ندهد،می تواند حق خود را از او بگیرد.به حاکم شرع رجوع کند و حاکم شرع سعی می کند حقش را به او بدهد یا شوهرش را مجازات کند.همچنین اگر شوهرش به یک چیز ضداسلام دستور می داد،حق دارد مقاومت کند.برای مثال اگر شوهرش خواست به او ظلم کند،چون ظلم ضد اسلام است،زن حق مقاومت و نافرمانی دارد.

این که برای زن و مرد یک فرمول واحد ارائه بدهیم صحیح نیست.بین روحیات مرد و زن تفاوت اساسی وجود دارد و فرمول باید متناسب با روحیاتشان باشد.اگر فرمولشان یکسان باشد،در حق هر دویشان ظلم کرده اید.به خصوص در حق زن.

Member;435829 نوشت:
اصل برابری حقوق انسانیه هیچ جنسیتی برتری به جنسیت دیگه نداره چون همه انسانیم!

برای مثال زن بر مرد از نظر زیبایی برتری دارد.همه انسانیم،ولی آیا تفاوت نداریم؟می دانید این حرف مانند چیست؟این که بگوییم چون همه انسانیم،حقوقمان در کار باید یکی باشد.یعنی همه در آخر ماه یک مقدار دستمزد بگیرند.به نظر شما این کار صحیحی است؟

Member;435835 نوشت:
بحث سر شدت ضربه نیست بحث سر حق مجازات و تنبیه ! هیچ دو انسانی از نظر جنیست اولویت و برتری بر دیگری نداره که یکی حق تنبیه و مجازات دیگری رو داشته باشه

همانطور که گفته شد زن هم حق مجازات مرد را دارد،ولی از راهی که با روحیات زنانه او متناسب باشد.

Member;435846 نوشت:
باز هم بحث من توصیه ها درباره زنان یا مردان نیست

و تکرار میکنم در اسلام حقوق و اختیاراتی به مرد داده شده برای کنترل زن ولی برای کنترل مرد و مجازات مرد هیچ اختیار و حقوقی به زن داده نشده.

Member;435851 نوشت:
سوال من اینه آیا چنین توصیه هایی هم برای شوهرانی که اطاعتی از زنانشون ندارن شده یا نه ؟! زنان حق مجازات مردان رو دارن یا نه ؟!

طبق توضیحات داده شده،زن چنین حقی دارد.متناسب با زن بودن و روحیاتش.

Member;435858 نوشت:
1) یعنی مرد بر اساس پایگاه فردی و خانوادگی و اجتماعی که در جامعه اسلامی داره چنین حقی رو پیدا میکنه که زن رو تنبیه کنه

2) زدن مردی که حق همسرش رو به جا نمیاره با توجه به دون بودن جایگاه فردی خانوادگی و اجتماعی زن در اسلام مجاز هست ؟!

فرض کنید شما در یک اداره کار می کنید و مدیری دارید.این مدیر به شما ظلم می کند،حق شما را می خورد.شما می توانید از او شکایت کنید و به دلیل ظلمی که به شما کرده،مجازات خواهد شد.
اینجا هم همینطور است،مرد سرپرست خانواده است،ولی اگر به شما ظلم کرد،شما می توانید حق خود را از او بگیرد.

طریق الوسطی;435857 نوشت:

با تشکر از شما برادر عزیز به خاطر مطالب خوبتان،لطف کنید اصل روایات را به همراه منبع بیاورید تا بیشتر استفاده کنیم.

لبیک یا مهدی
و من الله توفیق

بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

ღ✿ღ Parisa ღ✿ღ;436054 نوشت:
بین 100 تا مرد چند نفر نگاهشون رو حفظ میکنند از نظر شما تو کل جامعه نه فقط دور و اطراف خودتون؟

من به مرد ها و زنان کاری ندارم.
قراره بین تک افراد بحث بشه.اگر شما بگید 100 نفر نگاهشون رو حفظ نمیکنن پس من حجابم رو حفظ نمیکنم حرف بی منطقی هست.مگر شما برای دیگران حجاب میگیرید که برای دیگران حجاب را بردارید.
اما حرف منطقی:
زنی که حجاب خود را رعایت نمیکند و میگوید شما چشمانت را درویش کن مانند پدری است که سیگار میکشد و به فرزند خود میگوید تو نکش.
بین حجاب و بین بی حجابی چه تفاوت هایی وجود دارد:
اگر حجاب نداشته باشید تمامی زیور آلات دیده میشود خوب زیور الات از جمله جسم زن و طلا و جواهر و زرق و برق خودش چشم انسان را به سمت خود میکشاند.چونکه هدف زنی که انها رابیرون ریخته هم همین است که دیگران ببینند.پس در نتیجه کسی که همه چیز خود را نمایان کرده است و بگوید شما نگاهت را درویش کن حرف غیر منطقی ای میزند.
قُلْ لِلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ يَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذالِكَ أَزْكى لَهُمْ إِنَّ اللهَ خَبِيرٌ بِما يَصْنَعُونَ (024 | نور - 30)
به مؤمنان بگو چشمهاى خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گيرند، و دامان خود را (از بى عفتى) حفظ كنند; اين براى آنان پاكيزه تر است; خداوند به آنچه انجام مى دهندآگاه است.

وَقُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا ۖ وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَىٰ جُيُوبِهِنَّ ۖ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِينَ غَيْرِ أُولِي الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِينَ لَمْ يَظْهَرُوا عَلَىٰ عَوْرَاتِ النِّسَاءِ ۖ وَلَا يَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِيُعْلَمَ مَا يُخْفِينَ مِنْ زِينَتِهِنَّ ۚ وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِيعًا أَيُّهَ الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ (24 | النور - 31)
و به آنان با ایمان بگو چشمهای خود را (از نگاه هوس‌آلود) فروگیرند، و دامان خویش را حفظ کنند و زینت خود را -جز آن مقدار که نمایان است- آشکار ننمایند و (اطراف) روسری‌های خود را بر سینه خود افکنند (تا گردن و سینه با آن پوشانده شود)، و زینت خود را آشکار نسازند مگر برای شوهرانشان، یا پدرانشان، یا پدر شوهرانشان، یا پسرانشان، یا پسران همسرانشان، یا برادرانشان، یا پسران برادرانشان، یا پسران خواهرانشان، یا زنان هم‌کیششان، یا بردگانشان [=کنیزانشان‌]، یا افراد سفیه که تمایلی به زن ندارند، یا کودکانی که از امور جنسی مربوط به زنان آگاه نیستند؛ و هنگام راه رفتن پاهای خود را به زمین نزنند تا زینت پنهانیشان دانسته شود (و صدای خلخال که برپا دارند به گوش رسد). و همگی بسوی خدا بازگردید ای مؤمنان، تا رستگار شوید!

---------
يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلَابِيبِهِنَّ ۚ ذَٰلِكَ أَدْنَىٰ أَنْ يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ ۗ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا (33 | الأحزاب - 59)
ای پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: «جلبابها [= روسری‌های بلند] خود را بر خویش فروافکنند، این کار برای اینکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است؛ (و اگر تاکنون خطا و کوتاهی از آنها سر زده توبه کنند) خداوند همواره آمرزنده رحیم است.

اگر به کلام خدا اعتقاد دارید ببینید که چقدر حجاب برای زنان گسترده تر است.اگر زن زینت خود را حفظ کرد و پوشش و عفت کامل داشت و مرد او را نگاه کرد مسلماً مشکل از مرد است.اگر زنان جامعه عفت خود را حفظ کردند و چیزی را نمایان نکردند به نظرم مردان جز چیزی سیاه نمیبینند.یعنی چیزی وجود ندارد که بخواهند ببینند.ولی وقتی زن خود را حفظ نمیکنید و همه چیز را نمایان میکند علاوه بر مردان حتی زنان هم به او نظاره میکنند.این خود جلب توجه است.
حال به من بگویید کسی که جلب توجه میکند و میگوید نگاه نکن منطقی تر است یا کسی که همه در ها را بسته و میگوید نگاه نکن؟

ღ✿ღ Parisa ღ✿ღ;436054 نوشت:

یه زن برای حفظ حرمت خودش حجابشو حفظ میکنه نه برای دیگران.که وقتی با یک مرد صحبت میکنید نه جنسیت شما که انسانیت شما رو ببینه..که با نگاه انسانی نه حیوانی به شما نگاه کنه
[SPOILER]

[/SPOILER]

PR]

Member;435858 نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم

به نظر می رسد بهتر است قبل از ورود به این بحث، تاملی در مورد خداوند، اسلام، فلسفه احکام و مسائلی از این قبیل داشته باشیم.

محور بحثی که مطرح است، به این برمیگردد که چرا در اسلام بعضی از احکام نسبت به زن و مرد متفاوت است. به صورت جزیی تر، چرا در برخی امور اختیار مرد از زن بیشتر است؟!

آیا این تفاوت بین دو جنس بیانگر برتری و محبوبیت یکی نسبت به دیگری نزد خداوند نیست؟!

توجه به چند آیه از قرآن مجید ما را در یافتن پاسخ این پرسش راهنمایی خواهد کرد؛

وَ مَنْ يَعْمَلْ مِنَ الصَّالِحاتِ مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَأُولئِكَ يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ وَ لا يُظْلَمُونَ نَقيراً (سوره نساء،آیه124)
و كسى كه چيزى از اعمال صالح را انجام دهد، خواه مرد باشد يا زن، در حالى كه ايمان داشته باشد، چنان كسانى داخل بهشت مى‏شوند و كمترين ستمى به آنها نخواهد شد.

مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَياةً طَيِّبَةً وَ لَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ ما كانُوا يَعْمَلُونَ (سوره نحل،آیه97)

هر كس كار شايسته‏ اى انجام دهد، خواه مرد باشد يا زن، در حالى كه مؤمن است، او را به حياتى پاك زنده مى‏داريم و پاداش آنها را به بهترين اعمالى كه انجام مى‏دادند، خواهيم داد.

وَ مَنْ أَرادَ الْآخِرَةَ وَ سَعى‏ لَها سَعْيَها وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَأُولئِكَ كانَ سَعْيُهُمْ مَشْكُوراً (سوره اسراء،آیه19)
و آن كس كه سراى آخرت را بطلبد، و براى آن سعى و كوشش كند- در حالى كه ايمان داشته باشد- سعى و تلاش او، (از سوى خدا) پاداش داده خواهد شد.

وَ مَنْ يَعْمَلْ مِنَ الصَّالِحاتِ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلا يَخافُ ظُلْماً وَ لا هَضْماً (سوره طه،آیه112)
(امّا) آن كس كه كارهاى شايسته انجام دهد، در حالى كه مؤمن باشد، نه از ظلمى مى‏ ترسد، و نه از نقصان حقش.

با توجه به این آیات درمی یابیم که زن و مرد و جنسیت نزد خداوند اصل نیست و خداوند به هیچ کدام از زن و مرد کمترین ظلمی نکرده و پاداش کامل اعمالشان را به آنها عنایت می کند، بلکه آنچه ملاک برتری و تقرب است، رعایت دستورات الهی و تقوا است:

« يا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْناكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَ أُنْثى‏ وَ جَعَلْناكُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَليمٌ خَبيرٌ»[1](اى مردم! ما شما را از يك مرد و زن آفريديم و شما را تيره‏ ها و قبيله‏ ها قرار داديم تا يكديگر را بشناسيد (اينها ملاك امتياز نيست،) گرامى ‏ترين شما نزد خداوند با تقواترين شماست خداوند دانا و آگاه است).

[/HR][1] - سوره حجرات،آیه13.

عــــلی;436062 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

من به مرد ها و زنان کاری ندارم.
قراره بین تک افراد بحث بشه.اگر شما بگید 100 نفر نگاهشون رو حفظ نمیکنن پس من حجابم رو حفظ نمیکنم حرف بی منطقی هست.مگر شما برای دیگران حجاب میگیرید که برای دیگران حجاب را بردارید.
اما حرف منطقی:
زنی که حجاب خود را رعایت نمیکند و میگوید شما چشمانت را درویش کن مانند پدری است که سیگار میکشد و به فرزند خود میگوید تو نکش.
بین حجاب و بین بی حجابی چه تفاوت هایی وجود دارد:
اگر حجاب نداشته باشید تمامی زیور آلات دیده میشود خوب زیور الات از جمله جسم زن و طلا و جواهر و زرق و برق خودش چشم انسان را به سمت خود میکشاند.چونکه هدف زنی که انها رابیرون ریخته هم همین است که دیگران ببینند.پس در نتیجه کسی که همه چیز خود را نمایان کرده است و بگوید شما نگاهت را درویش کن حرف غیر منطقی ای میزند.
قُلْ لِلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ يَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذالِكَ أَزْكى لَهُمْ إِنَّ اللهَ خَبِيرٌ بِما يَصْنَعُونَ (024 | نور - 30)
به مؤمنان بگو چشمهاى خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گيرند، و دامان خود را (از بى عفتى) حفظ كنند; اين براى آنان پاكيزه تر است; خداوند به آنچه انجام مى دهندآگاه است.

وَقُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا ۖ وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَىٰ جُيُوبِهِنَّ ۖ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِينَ غَيْرِ أُولِي الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِينَ لَمْ يَظْهَرُوا عَلَىٰ عَوْرَاتِ النِّسَاءِ ۖ وَلَا يَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِيُعْلَمَ مَا يُخْفِينَ مِنْ زِينَتِهِنَّ ۚ وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِيعًا أَيُّهَ الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ (24 | النور - 31)
و به آنان با ایمان بگو چشمهای خود را (از نگاه هوس‌آلود) فروگیرند، و دامان خویش را حفظ کنند و زینت خود را -جز آن مقدار که نمایان است- آشکار ننمایند و (اطراف) روسری‌های خود را بر سینه خود افکنند (تا گردن و سینه با آن پوشانده شود)، و زینت خود را آشکار نسازند مگر برای شوهرانشان، یا پدرانشان، یا پدر شوهرانشان، یا پسرانشان، یا پسران همسرانشان، یا برادرانشان، یا پسران برادرانشان، یا پسران خواهرانشان، یا زنان هم‌کیششان، یا بردگانشان [=کنیزانشان‌]، یا افراد سفیه که تمایلی به زن ندارند، یا کودکانی که از امور جنسی مربوط به زنان آگاه نیستند؛ و هنگام راه رفتن پاهای خود را به زمین نزنند تا زینت پنهانیشان دانسته شود (و صدای خلخال که برپا دارند به گوش رسد). و همگی بسوی خدا بازگردید ای مؤمنان، تا رستگار شوید!

---------
يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلَابِيبِهِنَّ ۚ ذَٰلِكَ أَدْنَىٰ أَنْ يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ ۗ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا (33 | الأحزاب - 59)
ای پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: «جلبابها [= روسری‌های بلند] خود را بر خویش فروافکنند، این کار برای اینکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است؛ (و اگر تاکنون خطا و کوتاهی از آنها سر زده توبه کنند) خداوند همواره آمرزنده رحیم است.

اگر به کلام خدا اعتقاد دارید ببینید که چقدر حجاب برای زنان گسترده تر است.اگر زن زینت خود را حفظ کرد و پوشش و عفت کامل داشت و مرد او را نگاه کرد مسلماً مشکل از مرد است.اگر زنان جامعه عفت خود را حفظ کردند و چیزی را نمایان نکردند به نظرم مردان جز چیزی سیاه نمیبینند.یعنی چیزی وجود ندارد که بخواهند ببینند.ولی وقتی زن خود را حفظ نمیکنید و همه چیز را نمایان میکند علاوه بر مردان حتی زنان هم به او نظاره میکنند.این خود جلب توجه است.
حال به من بگویید کسی که جلب توجه میکند و میگوید نگاه نکن منطقی تر است یا کسی که همه در ها را بسته و میگوید نگاه نکن؟

من نمیخواستم اینو بگم
جوابمو بده تا حرفمو بگم

موضوع قفل شده است