صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا قناعت باعث عدم پیشرفت نمیشه؟

نوشته
    51
    حضور
    5 روز 6 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    82

آیا قناعت باعث عدم پیشرفت نمیشه؟

سلام
    درسته که یک تایپیک با موضوع اثرات قناعت توی بخش هست اما من هر چی توش گشتم جواب سئوال خودمو پیدا نکردم.

یکی از مهمترین علل پیشرفت بشر چه در زمینه مسائل اقتصادی و چه در زمینه علمی ،سیری ناپذیری(!) بشر هست.
    به طور مثال توی مسائل علمی اگر بشر با مقدار مشخصی از علم ارضاء میشد شاید دیگه این همه پیشرفت وجود نداشت.
    یا توی مسائل اقتصادی ،اگر من نوعی مثلا به یک زندگی معمولی راضی باشم دیگه انگیزه انچنانی برای پیشرفت توی مسائل اقتصادی ندارم.چون دنبال بیشتر پول درآوردن نیستم طبعا دنبال فکر های جدید اقتصادی هم نمیرم.

من از اثرات مثبت قناعت کاملا اطلاع دارم.خودم هم تمام سعیم بر اینکه ادم قانعی باشم.اما وقتی فکر میکنم میبینم که بعضی جاها این قانع بودن موجب میشه جلوی پیشرفت گرفته بشه.البته میدونم قانع بودن هیچ منافاتی با کار و تلاش نداره.اما حدش کجاست؟
    حد قناعت کجاست؟مثلا من با یک پراید کارم راه میفته اما مشخصه که با یک ماشین مدل بالا و گرونقیمت خیلی راحت ترم.این تلاش برای رسیدن به ماشین مدل بالا ،کنار گذاشتن قناعته؟به اون ماشین هم برسم مطمئنا باز بالاترشو نگاه میکنم و و و و.این نگاه سیری ناپذیری انسان باعث حرص خوردن برای بالاتر رفتن و استفاده از امکانات جدیدتر و پیشرفته تر و طبیعتا همراه با رفاه بیشتر هست.این مشخصا مقابل قناعت قرار میگیره اما اینجا قناعت باعث عدم پیشرفت نمیشه؟

سئوالات رو دوباره مینویسم :
    1-آیا قناعت باعث عدم پیشرفت نمیشه؟
    2-حد قناعت کجاست؟یعنی با چه حد از داشته ها باید قانع باشم؟این حد باعث نمیشه به بیشتر فکر نکنم؟

لطفا مواردی که ذکر شد را در سطح کلان ببینید و نه فردی.
    ممنون.

2. صلوات ها 2

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11167

با نام الله

آیا قناعت باعث عدم پیشرفت نمیشه؟

کارشناس بحث: استاد سمیع

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    3,816
    حضور
    47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16428

نقل قول نوشته اصلی توسط yahyai نمایش پست ها
    سلام
    درسته که یک تایپیک با موضوع اثرات قناعت توی بخش هست اما من هر چی توش گشتم جواب سئوال خودمو پیدا نکردم.

یکی از مهمترین علل پیشرفت بشر چه در زمینه مسائل اقتصادی و چه در زمینه علمی ،سیری ناپذیری(!) بشر هست.
    به طور مثال توی مسائل علمی اگر بشر با مقدار مشخصی از علم ارضاء میشد شاید دیگه این همه پیشرفت وجود نداشت.
    یا توی مسائل اقتصادی ،اگر من نوعی مثلا به یک زندگی معمولی راضی باشم دیگه انگیزه انچنانی برای پیشرفت توی مسائل اقتصادی ندارم.چون دنبال بیشتر پول درآوردن نیستم طبعا دنبال فکر های جدید اقتصادی هم نمیرم.

من از اثرات مثبت قناعت کاملا اطلاع دارم.خودم هم تمام سعیم بر اینکه ادم قانعی باشم.اما وقتی فکر میکنم میبینم که بعضی جاها این قانع بودن موجب میشه جلوی پیشرفت گرفته بشه.البته میدونم قانع بودن هیچ منافاتی با کار و تلاش نداره.اما حدش کجاست؟
    حد قناعت کجاست؟مثلا من با یک پراید کارم راه میفته اما مشخصه که با یک ماشین مدل بالا و گرونقیمت خیلی راحت ترم.این تلاش برای رسیدن به ماشین مدل بالا ،کنار گذاشتن قناعته؟به اون ماشین هم برسم مطمئنا باز بالاترشو نگاه میکنم و و و و.این نگاه سیری ناپذیری انسان باعث حرص خوردن برای بالاتر رفتن و استفاده از امکانات جدیدتر و پیشرفته تر و طبیعتا همراه با رفاه بیشتر هست.این مشخصا مقابل قناعت قرار میگیره اما اینجا قناعت باعث عدم پیشرفت نمیشه؟

سئوالات رو دوباره مینویسم :
    1-آیا قناعت باعث عدم پیشرفت نمیشه؟
    2-حد قناعت کجاست؟یعنی با چه حد از داشته ها باید قانع باشم؟این حد باعث نمیشه به بیشتر فکر نکنم؟

لطفا مواردی که ذکر شد را در سطح کلان ببینید و نه فردی.
    ممنون.

باسمه تعالی
    باسلام و تشکراز سوالی که مطرح فرمودید:
    ما باید به این نکته توجه داشته باشیم که قناعت در همه امور به طور مطلق ممدوح و پسندیده نیست و متقابلا حرص نیز مطلقا یک امر کاملا ناپسند نیست لذا می بینیم در بیانات معصومین(علیهم السلام) از قناعتی مذموم سخن گفته اند و طمع و حرصی را ستوده‌اند که آن قناعت به دانسته‌ها، و طمع در یادگیری علم است.
    پیامبر گرامی اسلام در حدیثی می فرمایند:
    «اطلبوا العلم من امهد الی اللحد»:زگهواره تا گور دانش بجوی(1)

-امام علی علیه السلام در حدیثی می فرمایند:«
    لولا خمس خصال لصار الناس کلهم صالحین،اولها القناعة بالجهل»: اگر پنج خصلت در میان مردم نبود تمامی آنها از صالحین می بودند،اولین از آن صفات ،قناعت به جهل است(2)
    و مراد حضرت از قناعت به جهل ،یعنی راضی شدن به نادانسته ها و به عبارت دیگر یعنی اکتفا نمودن و قانع شدن به علمی که انسان آن را دارا می باشد

مرحوم ملاصدرا(ره)در شرح حدیث«
    طلب العلم فریضة علی کل مسلم »(3)که از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله وسلم نقل شده است می فرمایند:

«
    با این حدیث روشن می‌شود که انسان در هر مرتبه‌ای از علم باشد، تلاش برای مرتبه بالاتر واجب است و این طلب علم انتهایی ندارد، زیرا مراتب قرب و منازل وصول بی انتهاء می‌باشند. بنابراین طلب علم بر هر مسلمانی واجب است چه جاهل باشد، چه دارای علمی ناقص، و چه نسبت به دیگران دارای کامل‌ترین علم باشد».(4)

با توجه به این روایات روشن می‌شود که قناعت به دانستن، در هر مرتبه‌ای از علم و آگاهی مذموم است، چرا که یکی از بزرگ‌ترین آفات پیشرفت بوده و انسان را از رسیدن به افق‌های بالاتر باز می‌دارد.

و اتفاقا حضرت علی علیه السلام در خطبه متقین که در مورد اوصاف انسانهای با تقوا بحث می فرمایند ،یکی از صفات آنها را حرصا فی العلم بیان می کنند(5)

و همین طور ما در امور مادی باید بین قناعت در تولید و قناعت در مصرف فرق قائل بشویم:

«در واقع قناعت فضیلت اخلاقی و چیز بسیار خوبی است، یک ارزش‏دینی است، منتها در مصرف. اما همین قناعت یک رذیلت اخلاقی و چیز بسیار بدی است و در فرهنگ دین به عنوان‏ضد ارزش مطرح است، منتها در تولید. قناعت در تولید صفت بسیار زشت و ننگ آور و نکبت بار است، چرا که انسان‏نباید در تولید قناعت داشته باشد.
    حرص و ولع صفت بسیار بدی است و نکوهش شده و سرزنش شده، منتها حرص‏و ولع در مصرف. در مصرف حریص بودن ضد ارزش است.

اما همین حرص و ولع در فرهنگ اسلامی به عنوان یک ارزش مطرح است، منتها درتولید. در تولید و فعالیت سالم اقتصادی، انسان تا می‏تواند باید حرص و ولع داشته باشد. اگر انسان در اعتقاد، جهان بینی الهی داشته باشد و در اقتصاد، فعالیت‏های سازنده را در ابعاد گوناگون زندگی عبادت‏بداند، وقتی که کار کردن و تولید عبادت شد، عبادت هر چه بیشتر بهتر. اساسا در فرهنگ دین فعالیت‏های سازنده‏مطلقا عبادت است، و حرص و ولع در ثروت اندوزی و مصرف عمل بدی است که انسان بخواهد همه چیز را برای‏خودش داشته باشد.

از طرفی قناعت در مصرف خیلی خوب است که انسان در مخارج شخصی قانع باشد، اما این قناعت در فعالیت و کار و تلاش می‏شود ضد ارزش. انسان در کسب و درآمد قانع باشد صحیح نیست. و از طرف دیگر حرص و ولع در مطلق ‏فعالیت‏ها، چه اقتصادی، چه فرهنگی و علمی ارزش است، انسان در هر رشته از امور اجتماعی که فعالیت می‏کند بایدحریص باشد»(6).
    پس بین قناعت در تولید و قناعت در مصرف باید تفاوت قائل شویم تا مقوله قناعت از تحریف مصون بماند .
    موفق باشید
    پی نوشت:
    1- نهج الفصاحة، ابوالقاسم پاینده، ص218
    2- تحریر المواعظ العددیه، علی مشکینی، ص393..
    . 3-کافی،ج1،ص31
    شرح اصول کافی، ملاصدرا، ج2، ص5. 4-
    5-تحف العقول،ص160
    6-ر.ک،کتاب اخلاق اقتصادی،سید علی طباطبایی

-.

ویرایش توسط سمیع : ۱۳۹۳/۰۱/۱۰ در ساعت ۰۰:۳۵

7. صلوات ها 3

نوشته
    51
    حضور
    5 روز 6 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    82

نقل قول نوشته اصلی توسط سمیع نمایش پست ها
    [/size]باسمه تعالی
    باسلام و تشکراز سوالی که مطرح فرمودید:
    ما باید به این نکته توجه داشته باشیم که قناعت در همه امور به طور مطلق ممدوح و پسندیده نیست و متقابلا حرص نیز مطلقا یک امر کاملا ناپسند نیست لذا می بینیم در بیانات معصومین(علیهم السلام) از قناعتی مذموم سخن گفته اند و طمع و حرصی را ستوده‌اند که آن قناعت به دانسته‌ها، و طمع در یادگیری علم است.
    پیامبر گرامی اسلام در حدیثی می فرمایند:
    «اطلبوا العلم من امهد الی اللحد»:زگهواره تا گور دانش بجوی(1)

-امام علی علیه السلام در حدیثی می فرمایند:«
    لولا خمس خصال لصار الناس کلهم صالحین،اولها القناعة بالجهل»: اگر پنج خصلت در میان مردم نبود تمامی آنها از صالحین می بودند،اولین از آن صفات ،قناعت به جهل است(2)
    و مراد حضرت از قناعت به جهل ،یعنی راضی شدن به نادانسته ها و به عبارت دیگر یعنی اکتفا نمودن و قانع شدن به علمی که انسان آن را دارا می باشد

مرحوم ملاصدرا(ره)در شرح حدیث«
    طلب العلم فریضة علی کل مسلم »(3)که از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله وسلم نقل شده است می فرمایند:

«
    با این حدیث روشن می‌شود که انسان در هر مرتبه‌ای از علم باشد، تلاش برای مرتبه بالاتر واجب است و این طلب علم انتهایی ندارد، زیرا مراتب قرب و منازل وصول بی انتهاء می‌باشند. بنابراین طلب علم بر هر مسلمانی واجب است چه جاهل باشد، چه دارای علمی ناقص، و چه نسبت به دیگران دارای کامل‌ترین علم باشد».(4)

با توجه به این روایات روشن می‌شود که قناعت به دانستن، در هر مرتبه‌ای از علم و آگاهی مذموم است، چرا که یکی از بزرگ‌ترین آفات پیشرفت بوده و انسان را از رسیدن به افق‌های بالاتر باز می‌دارد.

و اتفاقا حضرت علی علیه السلام در خطبه متقین که در مورد اوصاف انسانهای با تقوا بحث می فرمایند ،یکی از صفات آنها را حرصا فی العلم بیان می کنند(5)

و همین طور ما در امور مادی باید بین قناعت در تولید و قناعت در مصرف فرق قائل بشویم:

«در واقع قناعت فضیلت اخلاقی و چیز بسیار خوبی است، یک ارزش‏دینی است، منتها در مصرف. اما همین قناعت یک رذیلت اخلاقی و چیز بسیار بدی است و در فرهنگ دین به عنوان‏ضد ارزش مطرح است، منتها در تولید. قناعت در تولید صفت بسیار زشت و ننگ آور و نکبت بار است، چرا که انسان‏نباید در تولید قناعت داشته باشد.
    حرص و ولع صفت بسیار بدی است و نکوهش شده و سرزنش شده، منتها حرص‏و ولع در مصرف. در مصرف حریص بودن ضد ارزش است.

اما همین حرص و ولع در فرهنگ اسلامی به عنوان یک ارزش مطرح است، منتها درتولید. در تولید و فعالیت سالم اقتصادی، انسان تا می‏تواند باید حرص و ولع داشته باشد. اگر انسان در اعتقاد، جهان بینی الهی داشته باشد و در اقتصاد، فعالیت‏های سازنده را در ابعاد گوناگون زندگی عبادت‏بداند، وقتی که کار کردن و تولید عبادت شد، عبادت هر چه بیشتر بهتر. اساسا در فرهنگ دین فعالیت‏های سازنده‏مطلقا عبادت است، و حرص و ولع در ثروت اندوزی و مصرف عمل بدی است که انسان بخواهد همه چیز را برای‏خودش داشته باشد.

از طرفی قناعت در مصرف خیلی خوب است که انسان در مخارج شخصی قانع باشد، اما این قناعت در فعالیت و کار و تلاش می‏شود ضد ارزش. انسان در کسب و درآمد قانع باشد صحیح نیست. و از طرف دیگر حرص و ولع در مطلق ‏فعالیت‏ها، چه اقتصادی، چه فرهنگی و علمی ارزش است، انسان در هر رشته از امور اجتماعی که فعالیت می‏کند بایدحریص باشد»(6).
    پس بین قناعت در تولید و قناعت در مصرف باید تفاوت قائل شویم تا مقوله قناعت از تحریف مصون بماند .
    موفق باشید
    پی نوشت:
    1- نهج الفصاحة، ابوالقاسم پاینده، ص218
    2- تحریر المواعظ العددیه، علی مشکینی، ص393..
    . 3-کافی،ج1،ص31
    شرح اصول کافی، ملاصدرا، ج2، ص5. 4-
    5-تحف العقول،ص160
    6-ر.ک،کتاب اخلاق اقتصادی،سید علی طباطبایی

-.
    ممنون از پاسختون اما قناعت در مصرف خود به خود کم شدن تولید رو دنبال خودش میاره.وقتی شما کم مصرف کنی طبعا کارخانجات هم کم تولید میکنن.چون کالای بدن مصرف کننده که براشون تماما ضرره!
    جدا از مطلب بالا اگر قرار بر قناعت در مصرف هم باشه پس پیشرفت مالی خود شخص تکلیفش چی میشه.
    باز هم مثال اتومبیل رو میزنم،به طور مثال من اگه یک خونه 60متری داشته باشم و بخوام این خونه رو تبدیل کنم به 120 و برای رسیدن به اون تماما کار کنم،این حرص هست یانه؟در نظر داشته باشید طبیعتا وقتی خونه 120 بخرم،باز هم سیر نمیشم و میرم برای متراژ بالاتر.این خصلت انسانه .اگر اینطور نباشه پیشرفتی هم در کار نیست(منظور توی زندگی شخصی و مال و اموال پیشرفتی صورت نمیگیره،چون به همون مقدار کم قانع موندم!)
    ممنون میشم این مسائل رو هم توضیح بدین.

9. صلوات

نوشته
    534
    حضور
    21 روز 11 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    24
    صلوات
    2577

سلام ...
    این سوال در مورد پراید و خرید ماشین مدل بالاتر رو من خیلی وقت پیش از خودم پرسیدم ....

میدونی نظره من چی هست ...

ماشین .... تحصیلات ... خونه ... کار ... اینا همشون ابزارهایی هستند برای موفقفیت ... در حقیقت همشون یک نوعی ماشین هستند ....
    تعریف ماشین : ماشین ابزاری است برای آنکه کاره ما با سرعت بالاتر و با هزینه کمتر انجام شود ....

خوب ...
    من برای اینکه بتونم تو زندگیم موفق باشم باید رویه بردار رشد باشم ... اگر من بیام و برم یه مازاراتی بخرم ولی مشگل خونه ... کار ... سرمایه ... داشته باشم اشتباه ترین کاره ممکن هست ...

من باید ماشین ها و ابزارهایی داشته باشم تا در کلیه ابعاد زندگی بتونم رشد کنم ... پس بنابراین مازاراتی نمیخرم ... پراید میخرم ...

اگر بتونم خودم رو روی مسیر رشد نگه دارم ... و در مورد تمامی ابعاد زندگی ماشین هایی داشته باشم که من رو به موفقیت برسونن ... در اونصورت یه روز هم مازاراتی می خریدم ... چرا که نه ؟؟؟
    ویرایش توسط FT_Mohammadi : ۱۳۹۲/۰۸/۲۹ در ساعت ۰۹:۵۱

نوشته
    51
    حضور
    5 روز 6 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    82

نقل قول نوشته اصلی توسط FT_Mohammadi نمایش پست ها
    سلام ...
    این سوال در مورد پراید و خرید ماشین مدل بالاتر رو من خیلی وقت پیش از خودم پرسیدم ....

میدونی نظره من چی هست ...

ماشین .... تحصیلات ... خونه ... کار ... اینا همشون ابزارهایی هستند برای موفقفیت ... در حقیقت همشون یک نوعی ماشین هستند ....
    تعریف ماشین : ماشین ابزاری است برای آنکه کاره ما با سرعت بالاتر و با هزینه کمتر انجام شود ....

خوب ...
    من برای اینکه بتونم تو زندگیم موفق باشم باید رویه بردار رشد باشم ... اگر من بیام و برم یه مازاراتی بخرم ولی مشگل خونه ... کار ... سرمایه ... داشته باشم اشتباه ترین کاره ممکن هست ...

من باید ماشین ها و ابزارهایی داشته باشم تا در کلیه ابعاد زندگی بتونم رشد کنم ... پس بنابراین مازاراتی نمیخرم ... پراید میخرم ...

اگر بتونم خودم رو روی مسیر رشد نگه دارم ... و در مورد تمامی ابعاد زندگی ماشین هایی داشته باشم که من رو به موفقیت برسونن ... در اونصورت یه روز هم مازاراتی می خریدم ... چرا که نه ؟؟؟
    اگر تصور شما درست باشه،پس چرا کسانی که با ماشینهای انچنانی توی سطح شهر مانور میدن رو سرزنش میکنیم و خرید ماشینهای میلیاردی و یا خانه های انچنانی رو کار درستی نمیدونیم؟!

علاقه
    برنامه نویسی ، ایده پردازی ، خلاقیت و نوآوری
    نوشته
    2,398
    حضور
    379 روز 5 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    129
    صلوات
    13868

موفقیت کلید شادی نیست . شادی کلید موفقیت هست . قرار نیست آدم به یه نقطه ای . به یه خونه ای . به یه ماشینی . به یه موفقیتی برسه بعد احساس خوشبختی و رضایت بکنه . باید از چیزهایی که در حال حاضر داری لذت ببری و در آرامش و نشاط تلاش کنی بهترش رو به دست بیاری . اینطوری هم حرص نمیخوری . هم برنامه های زندگیت به هم نمیریزه . هم افراط و تفریط نمیکنی..هم اینکه اگر هم بهش نرسی چیزی رو از دست ندادی..

13. صلوات

نوشته
    534
    حضور
    21 روز 11 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    24
    صلوات
    2577

نقل قول نوشته اصلی توسط yahyai نمایش پست ها
    اگر تصور شما درست باشه،پس چرا کسانی که با ماشینهای انچنانی توی سطح شهر مانور میدن رو سرزنش میکنیم و خرید ماشینهای میلیاردی و یا خانه های انچنانی رو کار درستی نمیدونیم؟!

اگر اون شخص ...

مشاین آخرین سیستم داشته باشه .
    خونه تو بالا شهر داشته باشه .
    یه شرکت درست و حسابی داشته باشه .
    بچه های سالم داشته باشه .
    به کهریزک و چند جایه دیگه هم کمک بکنه ( کمک به همنوع )
    اگر دور و بری هاش ازش راضی باشن ...

چرا کاره درستی نباشه ...

ولی مشگل اینه که طرف خونه نداره ... میره مازاراتی میخره ...

نوشته
    51
    حضور
    5 روز 6 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    82

نقل قول نوشته اصلی توسط Im_Masoud.Freeman نمایش پست ها
    موفقیت کلید شادی نیست . شادی کلید موفقیت هست . قرار نیست آدم به یه نقطه ای . به یه خونه ای . به یه ماشینی . به یه موفقیتی برسه بعد احساس خوشبختی و رضایت بکنه . باید از چیزهایی که در حال حاضر داری لذت ببری و در آرامش و نشاط تلاش کنی بهترش رو به دست بیاری . اینطوری هم حرص نمیخوری . هم برنامه های زندگیت به هم نمیریزه . هم افراط و تفریط نمیکنی..هم اینکه اگر هم بهش نرسی چیزی رو از دست ندادی..
    تماما درسته،اما بحث اینکه طمع انسان برای بدست اوردن مال دنیا تمومی نداره.
    این هم یک نوع عیب محسوب میشه و هم یک صفت خوب.
    عیب از لحاظ سیر نشدن نفس انسان و اصالت دادن به مال دنیا و در نتیجه سود محوری و خوب از نظر انگیزه برای پیشرفت.

نوشته
    51
    حضور
    5 روز 6 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    82

نقل قول نوشته اصلی توسط FT_Mohammadi نمایش پست ها
    اگر اون شخص ...

مشاین آخرین سیستم داشته باشه .
    خونه تو بالا شهر داشته باشه .
    یه شرکت درست و حسابی داشته باشه .
    بچه های سالم داشته باشه .
    به کهریزک و چند جایه دیگه هم کمک بکنه ( کمک به همنوع )
    اگر دور و بری هاش ازش راضی باشن ...

چرا کاره درستی نباشه ...

ولی مشگل اینه که طرف خونه نداره ... میره مازاراتی میخره ...
    اتفاقا کسایی که ماشین میلیاردی میخرن،خونه و زندگیشون هم همینطور میلیاردی.
    از لحاظ کمک کردن هم ما نمیتونیم قضاوت کنیم که کمک میکنن یا نه.
    اما به صورتی کلی خرید اینطور وسئال لوکس و که فقط حس برتری جویی انسان رو ارضاء میکنه کار درستیه؟اینطور اصالت دادن به لذت و بالطبع اصالت دادن به سود و به صورت کلی اصالت دادن به مادیات کار درستی هست یا خیر؟
    شاید به ظاهر جواب خیر باشه اما پس تکلیف انگیزه پیشرفت چی میشه؟چون همین حرص خوردن باعث پیشرفت بشر شده.

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری