جمع بندی فلسفه بريدن و سرانجام سرهاي مقتولين و شهداي كربلا چه بود و.....

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فلسفه بريدن و سرانجام سرهاي مقتولين و شهداي كربلا چه بود و.....

با سلام

چرا سرهاي شهداي كربلا را از تن جدا كردند ؟ سر چند نفر جدا شد و بر سر نيزه رفت ؟

اصلا فلسفه اين اقدام اجرا حد و حكم اسلامي بود يا به منظور ديگري رئوس را قطع ميكردند ؟

آيا در عهدين نيز اين حكم سابقه دارد ؟!

عاقبت سرهاي فرستاده شده به كاخ يزيد چه شد ؟

با نام الله

کارشناس بحث: استاد عماد

سلام علیکم
آنطور که درگزارشهای تاریخی آمده علت بریدن سرهای شهدای کربلا تقرب جستن به یزید و ابن زیاد بود(1) آنان می خواستند با این کار نزد یزید و ابن زیاد گرامی شوند وجایزه دریافت کنند
در منابع از بریدن سر 72 شهید یاد شده است(2)
راس مطهر امام حسین علیه السلام را خولی به ابن زیاد رساند(3) وبقیه رئوس مطهر را شمر وقیس به اشعث و عمرو حجاج و عزره بن قیس بردند(4)
قبیله کنده به سرکردگی قیس بن اشغث 13سر
هوازن به سرکردگی شمر بیست سر
بنی تمیم 17سر
بنی اسد 6سر
مذحج 7سر
بقیه سپاه هفت سر(5)

1.سید ابن طاووس ،لهوف ص190
2.پیشوایی ، مقتل جامع ، ج 1ص 896
3. بلاذری ،انساب الاشراف ، ج3ص411
4. ارشاد ج 2ص 113- لهوف ص 189-بلاذری ، همان ج 3ص 412- طبری ج 5ص456 و
5. طبری ، ج 5ص ص468

با سلام

درست است كه براي تقرب به يزيد بود اما سابقه گردن زدن برميگردد :

از عهدين :

يهوديت ١٣:‏١٠ ثم ضربت مرتين على ‍عنقه فقطعت راسه و نزعت خيمة سريره عن العمد و دحرجت جثته عن السرير

اهل سنت هم :

9910 - أيما رجل ارتد عن الإسلام فادْعُه فإن تاب فاقبل منه وإن لم يتب فاضرب عنقه وأيما امرأة ارتدت عن الإسلام فادْعُها فإن تابت فاقبل منها وإن أبت فاستتبها (الطبرانى عن معاذ)

22115- من خالف دينه دين المسلمين فاضربوا عنقه وإذا شهد أن لا إله إلا الله وأن محمدا رسول الله فلا سبيل عليه إلا أن يأتى شيئا فيقام عليه حده (الطبرانى ، والحاكم عن ابن عباس)

22132- من خرج من الجماعة قيد شبر فقد خلع ربقة الإسلام من عنقه حتى يراجعه ومن مات ليس عليه إمام جماعة فإن موتته موتة جاهلية (الحاكم عن ابن عمر)
أخرجه الحاكم (1/150 ، رقم 259) وقال : صحيح على شرط الشيخين .
22133- من خرج من الطاعة وفارق الجماعة فمات مات ميتة جاهلية ومن قاتل تحت راية عمية يغضب لعصبة أو يدعو إلى عصبة أو ينصر عصبة فقتل فقتلة جاهلية ومن خرج على أمتى يضرب برها وفاجرها لا يتحاشى من مؤمنها ولا يفى لذى عهد فليس منى ولست منه (ابن أبى شيبة ، وأحمد ، ومسلم ، والنسائى عن أبى هريرة)

23049- من فارق الجماعة فاقتلوه (الخطيب عن ابن مسعود)

33063- عن على قال : الأئمة من قريش ومن فارق الجماعة شبرا فقد نزع ربقة الإسلام من عنقة (ابن أبى شيبه) [كنز العمال 1649]

وخاصه :

وبإسناده عن الحسين بن سعيد ، عن عثمان بن عيسى ـ رفعه ـ قال : كتب عامل (1) أمير المؤمنين ( عليه السلام ) إليه : إني أصبت قوما من المسلمين زنادقة ، وقوما من النصارى زنادقة ، فكتب إليه : أما من كان من المسلمين ولد على الفطرة ، ثم تزندق ، فاضرب عنقه ، ولا تستتبه ، ومن لم يولد منهم على الفطرة ، فاستتبه ، فان تاب ، وإلا : فاضرب عنقه ، وأما النصارى فماهم عليه ، أعظم من الزندقة .
ورواه الصدوق مرسلا ، إلا أنه قال : ثم ارتد

اگر در عمق تاريخ كربلا دقت كنيد ميبينيد كه چگونه به امام حسين (ع) فحش وناسزا ميگفتند كه تو خارجي هستي و از اسلام خارج شده اي چون بر امير المومنين يزيد خروج كرده اي ؟! حتي صحابي پيغمبر ابوسعيد خدري هم به امام حسين (ع) ميگويد بر امامت خروج مكن !؟

وهنگاميكه اسراي كربلا را با آن وضع فجيع به شام آوردند شاميان مثل اينكه بر كفار حربي پيروز شده اند به جشن وخوشحالي و سنگ انداختن و فحش به اهل بيت و آل الله برآمدند اما بعد از سخنراني وروشنگريهاي امام سجاد وحضرت زينب بنت علي عليهم السلام اولين كسي كه متاثر شد زن يزيد بود ؟!

دو نمونه از تجهيل و تحميق ( ممانعت از رشد فكري مردم كه با منع حديث توسط عمر شروع شده بود) اينجاست كه وقتي امام علي (ع) در مسجد كوفه ضربت خورد بعضي از مردم شام گفتند مگر علي (ع) نماز ميخواند ؟! و نمونه ديگر اينكه معاويه آنقدر روي مغز شاميان كار كرده بود كه مردم فكر ميكردند كه بجز يزيد كسي فاميل رسول الله (ص) نيست ؟ !

يعني منافقين و يهود با تبليغات و تجهيل مردم كاري كردند كه با استفاده از همين قرآن و سنت ( اسلام عمري واموي ) ، ريشه قرآن و سنت ( اسلام نبوي وعلوي) را زدند و اگر يزيد لعين ميگويد كه امام حسين (ع) با شمشير جدش كشته شد سخني بيراه نگفت !

سلام ...اخذ جایزه بوده وحال آنکه در آن زمان مذمت شده اینکار وخلاف رسم عربها بوده ظاهرا...:Gol:

سوال : فلسفه بريدن و سرانجام سرهاي مقتولين و شهداي كربلا چه بود؟

پاسخ:
درگزارش های تاریخی علت بریدن سرهای شهدای کربلا تقرب جستن به یزید و ابن زیاد بیان شده است (1) اشقیای کربلا می خواستند با این کار نزد یزید و ابن زیاد گرامی شوند وجایزه دریافت کنند
در منابع از بریدن سر 72 شهید یاد شده است(2)
راس مطهر امام حسین (علیه السلام) را خولی به ابن زیاد رساند(3) وبقیه رئوس مطهر را شمر وقیس به اشعث و عمرو حجاج و عزره بن قیس بردند(4)
قبیله کنده به سرکردگی قیس بن اشغث 13سر
هوازن به سرکردگی شمر بیست سر
بنی تمیم 17سر
بنی اسد 6سر
مذحج 7سر
بقیه سپاه هفت سر(5)

منابع
4. ارشاد ج 2ص 113- لهوف ص 189-بلاذری ، همان ج 3ص 412- طبری ج 5ص456 و
5. طبری ، ج 5ص ص468

موضوع قفل شده است