اسم فارسی بهتره یا عربی؟ لطفاً نظر بدید!

تب‌های اولیه

199 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اسم فارسی بهتره یا عربی؟ لطفاً نظر بدید!

سلام به همه کاربران عزیز

یک بحثی جدیداً در جامعه راه افتاده و تقریباً همه افراد اعم از مذهبی مقید و غیر مقید باهاش سر و کار دارند و مجبورند که بهش دقت کنند.

اون هم اینه که چگونه اسمی باید برای فرزندمون انتخاب کنیم؟
این اسم باید عربی باشه یا فارسی؟
معنی اسم مهمتره یا اینکه فقط لفظش باید قشنگ باشه؟
اسم باید نو و تازه باشه یا همین اسمهای معمول توی جامعه خوبه؟
اسم های عربی که منسوب به ائمه معصوم (ع) و نزدیکانشون هستند رو باید استفاده کنیم؟
یا چون ما عرب نیستیم باید اسم های فارسی رو انتخاب کنیم؟

...
و از این قبیل سؤالات که لازم می بینم باید یک جواب جامعه به همشون داده بشه و لازمه همه مون پیرامون مسئله اسم گذاری برای فرزند، به یک بینش درستی برسیم.

لذا از همه دوستان و به خصوص کارشناسان عزیز خواهش می کنم که نظرشون رو اینجا بیان کنند.

من هم نظرم رو میگم:

همون طور که گفتم، اسم مقوله بسیار مهمی هست. اسم هر کس بخشی از هویتش رو تشکیل میده.
وقتی شما اسمی رو برای خودت انتخاب کردی یعنی با این لفظ باید تا آخر عمر زندگی کنی، خودت رو معرفی کنی، خودت رو بشناسی.
پس این اسم که بخشی از هویت ما رو تشکیل میده باید با دقت زیادی انتخاب بشه. چون اهمیت فوق العاده ای داره.
در مسجد کوفه عراق، یک در ورودی وجود داره به نام "باب الثعبان" به معنی درب اژدها که به دلیل داستانی در مورد حضرت علی (ع) گذاشته شده.
در یکی از جنگ ها معاویه چون که کنار این در فیل قرار داده بوده به همه دستور میده که از این به بعد به اینجا بگویید "باب الفیل"!
این داستان نشون میده که اسم ها چقدر در نشون دادن هویت و یاد یک چیز یا یک خاطره یا یک مکتب مؤثر هستند.
یک فرد مسلمان، چون هویتش اسلامه و خود رو یک مسلمان معرفی میکنه، می تونه کاری بکنه که اسمش هم معرفی کننده هویتش باشه.
در واقع بخشی از مسلمانیش رو با اسمش نشون بده. برای این کار هم میتونه اسامی بزرگان دینش همچون پیامبر (ص) و ائمه و فرزندانشون رو انتخاب کنه.
از این طریق هم میتونه هویتش رو نشون بده.
پس اسمهای عربی که انتخاب میشن در واقع معرفی کننده هویت اسلامی شخص هستند. هویتی که ملیت و نژاد رو مایه ارزش گذاری برای کسی به حساب نمیاره و میگه: "إن اکرمکم عندالله اتقاکم"

جمع بندی نظر من هم اینه که عربی و فارسی بودن یک اسم زیاد مهم نیست و مسئله مهم تر، هویتیه که در دل اون اسم نهاده شده.

منم با بحث مفهوم موافقم
و اینکه به روایات نگاه کنیم

class: nastaliq

[TD="class: b"]بر ایرانیان زار و گریان شدم .......[/TD]

[TD="class: b"]ز ساسانیان نیز بریان شدم .....[/TD]
[TD="class: b"]چو با تخت منبر برابر شود .....[/TD]

[TD="class: b"]همه نام بوبکر و عمَّر شود .....[/TD]
[TD="class: b"]نه تخت و نه دیهیم بینی نه شهر.... [/TD]

[TD="class: b"]کز اختر همه تازیان را است بهر....[/TD]
[TD="class: b"]از این مارخوار اهرمن چهرگان ....[/TD]

[TD="class: b"]ز دانایی و شرم بی بهرگان ....[/TD]
[TD="class: b"]نه گنج و نه نام و نه تخت و نژاد ....[/TD]

[TD="class: b"]همی داد خواهند گیتی به باد ....

شاعر فردوسی ( قرن چهارم )[/TD]

FT_Mohammadi;426211 نوشت:
class: nastaliq

[TD="class: b"]بر ایرانیان زار و گریان شدم .......[/TD]

[TD="class: b"]ز ساسانیان نیز بریان شدم .....[/TD]
[TD="class: b"]چو با تخت منبر برابر شود .....[/TD]

[TD="class: b"]همه نام بوبکر و عمَّر شود .....[/TD]
[TD="class: b"]نه تخت و نه دیهیم بینی نه شهر.... [/TD]

[TD="class: b"]کز اختر همه تازیان را است بهر....[/TD]
[TD="class: b"]از این مارخوار اهرمن چهرگان ....[/TD]

[TD="class: b"]ز دانایی و شرم بی بهرگان ....[/TD]
[TD="class: b"]نه گنج و نه نام و نه تخت و نژاد ....[/TD]

[TD="class: b"]همی داد خواهند گیتی به باد ....

شاعر فردوسی ( قرن چهارم )

[/TD]

پس شما نظرتون اینه که اسمهای عربی خوب نیستند و باید فقط اسمهای فارسی بگذاریم؟
لطفاً مبسوط تر بیان کنید.

همانطور که میدانیم ... نام یکی از پر ارزش ترین و ومهمترین عناصر شخصیتی یک شخص میباشد ... آنچنانچه قبل از به دنیا آمدن پیامبری ... خداوند نام او را بشارت میدهد ... به عنوان مثال ...

نام حضرت محمد در تورات ----> احید .
نام حضرت محمد در انجیل ----> فارقلیطای

نام حضرت محمد در زبور ------> ماحی .
نام حضرت محمد در قرآن -----> محمد

همانطور که مشاهده میشود ... خداوند در نامیدن پیامبران خویش مراعات نظیر کرده است و یک شخصیت را برای اقوام متفاوت ... با نامهایی متفاوت عنوان کرده است ... تا متناسب با روحیات آن قوم و قبیله باشد ...
حتی پیامبری واحد در کتب مختلف با نامهایی متفاوت یاد شده است ... تا متناسب با زبان و روحیات آن قوم باشد ...

پس فکر میکنم کاره خوب و مناسبی هم باشه که ما از این سنت الهی تبعیت کنیم و نامهایی متناسب با قوم و نژاد و روحیات خود بر روی فرزندانمان بزاریم .

منم با نامهای ایرانی موافقم و مطئنا نام فارسی برا بچه هام میذارم

FT_Mohammadi;426236 نوشت:
همانطور که میدانیم ... نام یکی از پر ارزش ترین و ومهمترین عناصر شخصیتی یک شخص میباشد ... آنچنانچه قبل از به دنیا آمدن پیامبری ... خداوند نام او را بشارت میدهد ... به عنوان مثال ...

نام حضرت محمد در تورات ----> احید .
نام حضرت محمد در انجیل ----> فارقلیطای

نام حضرت محمد در زبور ------> ماحی .
نام حضرت محمد در قرآن -----> محمد

همانطور که مشاهده میشود ... خداوند در نامیدن پیامبران خویش مراعات نظیر کرده است و یک شخصیت را برای اقوام متفاوت ... با نامهایی متفاوت عنوان کرده است ... تا متناسب با روحیات آن قوم و قبیله باشد ...
حتی پیامبری واحد در کتب مختلف با نامهایی متفاوت یاد شده است ... تا متناسب با زبان و روحیات آن قوم باشد ...

پس فکر میکنم کاره خوب و مناسبی هم باشه که ما از این سنت الهی تبعیت کنیم و نامهایی متناسب با قوم و نژاد و روحیات خود بر روی فرزندانمان بزاریم .

خب لطفاً مثال بزنید.
در مورد نام پیغمبر و ائمه اطهار (ع) معادل فارسی در کتب مقدس ادیان ایرانیان باستان داریم؟ مثل اوستا و...
dialectician;426241 نوشت:

میشه علتش رو بگید؟

با سلام ...

فکر میکنم شما میخواین مسیر بحث رو عوض کنین ...
یحث بر سر این هست که بهتر هست از اسامی متناسب و متجانس با روحیات آن قوم و قبیله و نزدیک به فرهنگ آن خطه استفاده شود ... یا اینکه از اسامی دیگر استفاده شود ...
که من خدمتتون عارض شدم ... خداوند نیز در نامیدن پیامبرانش در کتب آسمانی مراعات این نکته را کرده است .... یعنی این رسمی الهی است ...

[="Times New Roman"][="Black"]ربطی به عربی و فارسی نداره . مهم معنای اسم هست . مثلا مسعود زیباترین نام جهان است.:khandeh!::khandeh!::Gol::Gol:

FT_Mohammadi;426247 نوشت:
با سلام ...

فکر میکنم شما میخواین مسیر بحث رو عوض کنین ...
یحث بر سر این هست که بهتر هست از اسامی متناسب و متجانس با روحیات آن قوم و قبیله و نزدیک به فرهنگ آن خطه استفاده شود ... یا اینکه از اسامی دیگر استفاده شود ...
که من خدمتتون عارض شدم ... خداوند نیز در نامیدن پیامبرانش در کتب آسمانی مراعات این نکته را کرده است .... یعنی این رسمی الهی است ...

سلام
نه نمیخوام بحث رو عوض کنم.
شما مثال زدید که پیامبر اسلام (ص) قبل از به دنیا اومدنشون به بقیه پیامبران الهی بشارت داده شدند.
چون زبان اون پیامبران چیز دیگه ای بوده معادل همون کلمه در کتب مقدس شون ذکر شده.
حالا میخوام بدونم مشابه همچین کاری در زبان فارسی ما هم انجام گرفته یا نه؟
این رو جواب یدید تا بحث بعدی رو مطرح کنم.
Im_Masoud.Freeman;426249 نوشت:
[=Times New Roman][=times new roman]ربطی به عربی و فارسی نداره . مهم معنای اسم هست . مثلا مسعود زیباترین نام جهان است.:khandeh!::khandeh!::Gol::Gol:

خب، ملاک زیبا بودن اسم از نظر شما چیه؟

مثلا حضرت محمد (ص) ..... ستوده

FT_Mohammadi;426252 نوشت:
مثلا حضرت محمد (ص) ..... ستوده

معنی لغوی فارسی منظورم نبود.
این که در تاریخ ذکر شده باشه. مثل مواردی که مثال زدید.

باز هم داریم به بیراهه میرویم ...
اساس بحث این هست ... که خداوند در نامیدن پیامبرانش مراعات نظیر آن قوم وقبیله را کرده اس و نامی متناسب با روحیات آن قوم وقبیله برای پیامبران خویش انتخاب کرده است ....
و من هم خدومتتون عرض کردم که این سنتی الهی است ....

حال شما میخواهید نامی عربی بر روی فرزندتان بگذارید ... که خداوند در کتب آسمانیش هم چنین نکرده است ...

آیا سوال شما این است ... من میخواهم نام فرزندم را چیزی بگذارم که تداعی نام حضرت محمد (ص) را بکند ... چه کنم ؟؟؟

FT_Mohammadi;426257 نوشت:
باز هم داریم به بیراهه میرویم ...
اساس بحث این هست ... که خداوند در نامیدن پیامبرانش مراعات نظیر آن قوم وقبیله را کرده اس و نامی متناسب با روحیات آن قوم وقبیله برای پیامبران خویش انتخاب کرده است ....
و من هم خدومتتون عرض کردم که این سنتی الهی است ....

حال شما میخواهید نامی عربی بر روی فرزندتان بگذارید ... که خداوند در کتب آسمانیش هم چنین نکرده است ...

حال سوال شما این است ... من میخواهم نام فرزندم را چیزی بگذارم که تداعی نام حضرت محمد (ص) را بکند ... چه کنم ؟؟؟ آیا سوالتان این است ؟؟؟

پس اینطور که معلومه در نوشته های تاریخی قوم و نژاد ما، هیچ ذکری از اسم پیامبر (ص) و ائمه نشده.
نه سؤال من اینه:
اینکه خدا به پیغمبران قبل از حضرت محمد (ص) اومدن ایشون رو بشارت داده و اون پیامبران زبان عربی نداشتند و اساساً در اون برهه از زمان زبان عربی در دنیا متداول نبوده، خداوند هم با این الفاظ این بشارت رو داده. بعد از پیدایش اسلام هم که آخرین دین و کاملترین دین خداوند هست و بعد از اون دینی نخواهد اومد، این زبان و این اسماء رو خداوند به بشریت عرضه کرد و برای هر قوم و قبیله با هر زبانی همین الفاظ رو گفت.
حالا مشتاقم بدونم ربط این قضیه به اینکه حالا هم ما باید اسم بچه هامونو فارسی بذاریم چیه؟

علی ;426259 نوشت:
پس اینطور که معلومه در نوشته های تاریخی قوم و نژاد ما، هیچ ذکری از اسم پیامبر (ص) و ائمه نشده.
نه سؤال من اینه:
اینکه خدا به پیغمبران قبل از حضرت محمد (ص) اومدن ایشون رو بشارت داده و اون پیامبران زبان عربی نداشتند و اساساً در اون برهه از زمان زبان عربی در دنیا متداول نبوده، خداوند هم با این الفاظ این بشارت رو داده. بعد از پیدایش اسلام هم که آخرین دین و کاملترین دین خداوند هست و بعد از اون دینی نخواهد اومد، این زبان و این اسماء رو خداوند به بشریت عرضه کرد و برای هر قوم و قبیله با هر زبانی همین الفاظ رو گفت.
حالا مشتاقم بدونم ربط این قضیه به اینکه حالا هم ما باید اسم بچه هامونو فارسی بذاریم چیه؟

1- در مورد قسمت اول صحبتتون متوجه نشدم که شما چجوری استنتاج کردین که در تاریخ و قوم و نژاد ما هیچ ذکری از اسم پیامبر نشده است ... از روی اینکه من یا شما چیزی رو نمیدانیم ... نمیشه هیچ گونه استقرای عامی رو استنتاج کرد .

2- در مورد قسمت دوم صحبتتون این یک مدعا هست که نیاز به اثبات دارد ... ( اینکه در آن زمانها زبان عربی وجود نداشته . زبان عربی متداول نبوده . قصد خداوند این بوده که با این الفاظ این بشارت رو بده . و ... )

[="Times New Roman"][="Black"]

علی ;426250 نوشت:

خب، ملاک زیبا بودن اسم از نظر شما چیه؟

ملاک اسم خودمه . فقط اسم من زیبایی خاص و منحصر به فردی داره . بقیه اسم ها هم خوبن . اما به اسم من نمیرسن..:khandeh!:

FT_Mohammadi;426262 نوشت:
1- در مورد قسمت اول صحبتتون متوجه نشدم که شما چجوری استنتاج کردین که در تاریخ و قوم و نژاد ما هیچ ذکری از اسم پیامبر نشده است ... از روی اینکه من یا شما چیزی رو نمیدانیم ... نمیشه هیچ گونه استقرای عامی رو استنتاج کرد .

2- در مورد قسمت دوم صحبتتون این یک مدعا هست که نیاز به اثبات دارد ... ( اینکه در آن زمانها زبان عربی وجود نداشته . زبان عربی متداول نبوده . قصد خداوند این بوده که با این الفاظ این بشارت رو بده . و ... )

من استنتاجی نکردم. گفتم اینطور که معلومه (از اونجا که ظاهراً شما اطلاعات کاملی در زمینه اسماء پیامبر (ص) در کتب مقدس ادیان مختلف دارید، مثالی برای اسم ایشون در اسناد فارسی ذکر نکردید.) پس ظاهراً همچین موردی نداریم.
به فرض هم اگر اون زمان زبان عربی وجود داشته و متداول هم بوده، باز هم زبان اون پیامبران عربی نبوده و چون کتب مقدس باید به دست مردم عادی می رسیده باید به زبان خودشون بوده باشه.
و این نکته رو هم ذکر کنم که هیچ دلیلی نداریم که خود پیامبران از همین اسماء عربی بی بهره بوده باشند. و حتی میشه گفت بدون شک بهره داشتند. یکی از علت هاش هم اینطور که من شنیدم اینه که در داستان حضرت آدم (ع) ایشون به نام مقدس پنج تن خدا رو قسم دادند. با همون الفاظ.
اما این چیزها ربطی به بحث ما نداره. من منتظر جواب سؤالم هستم. این مسائل چه ربطی داره به اینکه ما الآن باید اسم فرزندانمون رو فارسی بذاریم؟
Im_Masoud.Freeman;426265 نوشت:
[=Times New Roman][=times new roman]
ملاک اسم خودمه . فقط اسم من زیبایی خاص و منحصر به فردی داره . بقیه اسم ها هم خوبن . اما به اسم من نمیرسن..:khandeh!:

الان جاشه که گفت "اعتماد به نفست منو کشته"!
سعی کنید همه ملاک هاتون اینطوری نباشه. :Cheshmak:

علی ;426266 نوشت:
من استنتاجی نکردم. گفتم اینطور که معلومه (از اونجا که ظاهراً شما اطلاعات کاملی در زمینه اسماء پیامبر (ص) در کتب مقدس ادیان مختلف دارید، مثالی برای اسم ایشون در اسناد فارسی ذکر نکردید.) پس ظاهراً همچین موردی نداریم.
به فرض هم اگر اون زمان زبان عربی وجود داشته و متداول هم بوده، باز هم زبان اون پیامبران عربی نبوده و چون کتب مقدس باید به دست مردم عادی می رسیده باید به زبان خودشون بوده باشه.
و این نکته رو هم ذکر کنم که هیچ دلیلی نداریم که خود پیامبران از همین اسماء عربی بی بهره بوده باشند. و حتی میشه گفت بدون شک بهره داشتند. یکی از علت هاش هم اینطور که من شنیدم اینه که در داستان حضرت آدم (ع) ایشون به نام مقدس پنج تن خدا رو قسم دادند. با همون الفاظ.
اما این چیزها ربطی به بحث ما نداره. من منتظر جواب سؤالم هستم. این مسائل چه ربطی داره به اینکه ما الآن باید اسم فرزندانمون رو فارسی بذاریم؟

علی آقا خسته نباشین ....
شبه خوبی بود ... باید برم بخوابم ... فردا خیلی کار دارم ...

من بعضی اسمهای عربی رو دوست دارم مثله ( محسن . حسین . علی . سمیه . توفیق . طوبی . فاطمه )
و بعضی اسمهای ایرانی مثله ( جانان . آرام . آسمانه . گلبرگ . دلبسته و خجسته )
اسم باید به دل بشینه .... همین .

راستی مسعود هم قشنگه :loool:

FT_Mohammadi;426268 نوشت:
علی آقا خسته نباشین ....
شبه خوبی بود ... باید برم بخوابم ... فردا خیلی کار دارم ...

من بعضی اسمهای عربی رو دوست دارم مثله ( محسن . حسین . علی . سمیه . توفیق . طوبی . فاطمه )
و بعضی اسمهای ایرانی مثله ( جانان . آرام . آسمانه . گلبرگ . دلبسته و خجسته )
اسم باید به دل بشینه .... همین .

راستی مسعود هم قشنگه :loool:

چرا بحث رو اینجوری تمومش میکنید؟ "به دلش بشینه"؟؟؟ بعد از این همه استدلال!
تازه داشتیم به نتیجه می رسیدیم.
اگه خسته اید و میخواید فردا ادامه بدیم مشکلی نداره. خودم هم میخوام برم بخوابم!

[="Times New Roman"][="Black"]

علی ;426266 نوشت:

اصلا شما ببین . دخترای امروزی یکی از مهمترین معیارهای ازدواجشون اینه که اسم همسرشون مسعود باشه . :khandeh!:

یه لحظه تصور کن . وقتی میگی مسعود . انگار یه وانت آرامش وارد بدنت شده . خدایا منو واسه اینها حفظ کن.:khandeh!::khandeh!:

علی ;426245 نوشت:

میشه علتش رو بگید؟

درکل فرهنگ خودم آداب و رسوم خودم و معنویات دیرینه مملکت خودمو ترجیح میدم
ما ار قدیم تا الان تو کشور خودمون قهرمان و جوانمرد و وطن پرست کم نداشتیم پس چه دلیلی داره که بخام در اکثر موارد از فرهنگ و اعتقادات خارجی و وارداتی استفاده کنم؟

سلام اول یه توضیح بدم
فرهنگ وارداتی که دوستان خیلی ازش حذر میکنن(و ماها هم همچین خوشمون نمیاد ازش)یعنی چیزی که سنخیتی با فرهنگ بومی ما نداشته و درواقع وارد شده از خارج و توسط یه اقشاری پذیرفته و کم کم جایگزین بخشهایی از فرهنگ بومی شده!!

فرهنگ اسلامی، چیزی بوده که کوچکترین تضادی با فطرت آریایی ها نداشته و برعکس، خیلی با سطح بالای شعورشون جور درمیومده که حاضر شدن دین قبلی رو با اینکه تاحدی توحیدی هم بوده؛ کنار بذارن و دینی که کاملتر تشخیص دادن رو جایگزین کنن
اجداد ما برخلاف یاوه سراییای یه مشت بی اطلاع که تاریخ رو چنین برای ما روایت می کنن که اسلام با زور شمشیر وارد ایران شده، اتفاقاً ابتدا در جنگ با این دین و آیین آشنا شدن و بعد، پذیرفتند که فرهنگ ایرانی رو با فرهنگ اسلامی ممزوج کنن

پس فرهنگ اسلامی که کتاب جاودانش عربی و پیشوایانش عرب بوده ان و بالتبع واژگان بیشمار عربی رو با زبون ما آمیخته کرده، به هیچ وجه وارداتی نیس

با این توضیح اونقد در آمیختگی طی قرن ها، صورت گرفته که هر اسم زیبایی، فارسی یا عربی، بین ایرانیا رواج پیدا کرده

برای خود من به شخصه معنا و مفهوم اسم مهم تره
و اسمای عربی زیادی داریم که معنای بسیار زیباتری از خیل کثیر اسمای فارسی متداول دارن

البته من خودم ترجیحم به مهجور مونده هاس
به نظرم این ظلم در حق اسمی است که مسمای خوبی داره و فقط بخاطر اختلاف سلیقه، بی کلاس خونده بشه و مطرود بشه

dialectician;426276 نوشت:
درکل فرهنگ خودم آداب و رسوم خودم و معنویات دیرینه مملکت خودمو ترجیح میدم
ما ار قدیم تا الان تو کشور خودمون قهرمان و جوانمرد و وطن پرست کم نداشتیم پس چه دلیلی داره که بخام در اکثر موارد از فرهنگ و اعتقادات خارجی و وارداتی استفاده کنم؟

پس شما میگید اسامی شخصیت های اسلامی، وارداتی هستند و فقط باید توسط خود کسایی که زبان عربی دارن استفاده بشن.
اگه اینطوره پس چرا ما مسلمان ها باید آداب و شعائر اسلامی رو به زبان عربی اجرا کنیم؟ اگه اینطوره پس این آداب هم وارداتی هستن و باید آداب کشور خودمون رو اجرا کنیم.
eslamic110;426282 نوشت:
سلام اول یه توضیح بدم
فرهنگ وارداتی که دوستان خیلی ازش حذر میکنن(و ماها هم همچین خوشمون نمیاد ازش)یعنی چیزی که سنخیتی با فرهنگ بومی ما نداشته و درواقع وارد شده از خارج و توسط یه اقشاری پذیرفته و کم کم جایگزین بخشهایی از فرهنگ بومی شده!!

فرهنگ اسلامی، چیزی بوده که کوچکترین تضادی با فطرت آریایی ها نداشته و برعکس، خیلی با سطح بالای شعورشون جور درمیومده که حاضر شدن دین قبلی رو با اینکه تاحدی توحیدی هم بوده؛ کنار بذارن و دینی که کاملتر تشخیص دادن رو جایگزین کنن
اجداد ما برخلاف یاوه سراییای یه مشت بی اطلاع که تاریخ رو چنین برای ما روایت می کنن که اسلام با زور شمشیر وارد ایران شده، اتفاقاً ابتدا در جنگ با این دین و آیین آشنا شدن و بعد، پذیرفتند که فرهنگ ایرانی رو با فرهنگ اسلامی ممزوج کنن

پس فرهنگ اسلامی که کتاب جاودانش عربی و پیشوایانش عرب بوده ان و بالتبع واژگان بیشمار عربی رو با زبون ما آمیخته کرده، به هیچ وجه وارداتی نیس

با این توضیح اونقد در آمیختگی طی قرن ها، صورت گرفته که هر اسم زیبایی، فارسی یا عربی، بین ایرانیا رواج پیدا کرده

برای خود من به شخصه معنا و مفهوم اسم مهم تره
و اسمای عربی زیادی داریم که معنای بسیار زیباتری از خیل کثیر اسمای فارسی متداول دارن

البته من خودم ترجیحم به مهجور مونده هاس
به نظرم این ظلم در حق اسمی است که مسمای خوبی داره و فقط بخاطر اختلاف سلیقه، بی کلاس خونده بشه و مطرود بشه

خب، شما کدوم رو ترجیح میدید؟
اسم عربی با مسما و منسوب به شخصیت های دینی ما که در اوج قله کمالات و صفات پسندیده بودند یا اسم فارسی و با مفهوم زیبا که منسوب به یکی از قهرمانان باستانی یا افسانه ای ماست؟

علی ;426498 نوشت:
پس شما میگید اسامی شخصیت های اسلامی، وارداتی هستند و فقط باید توسط خود کسایی که زبان عربی دارن استفاده بشن.
اگه اینطوره پس چرا ما مسلمان ها باید آداب و شعائر اسلامی رو به زبان عربی اجرا کنیم؟

برا قسمت اول : بله دقیقا منظورم همین بود و این اسامی وارداتی هستند چه عربی چه امریکایی
2- دوست عزیز قیاس شما مع الفارق هستش چه ربطی بین اسم و ایدئولوژی و اعتقادات میتونه وجود داشته باشه . اعتقادات یه چیز شخصی هست و هر کسی بنا به سلیقه و تشخیص خودش انتخابش میکنه ولی نام چیزی هست که توسط اون ملیت شما مشخص میشه شما از روی دین یه نفر نمیتونی ملیتشو حدس بزنی ولی از روی اسمش میتونی

[="Tahoma"][="DarkSlateBlue"]

علی ;426498 نوشت:
اگه اینطوره پس چرا ما مسلمان ها باید آداب و شعائر اسلامی رو به زبان عربی اجرا کنیم؟ اگه اینطوره پس این آداب هم وارداتی هستن و باید آداب کشور خودمون رو اجرا کنیم.

خب، شما کدوم رو ترجیح میدید؟
اسم عربی با مسما و منسوب به شخصیت های دینی ما که در اوج قله کمالات و صفات پسندیده بودند یا اسم فارسی و با مفهوم زیبا که منسوب به یکی از قهرمانان باستانی یا افسانه ای ماست؟

چون که صد آمد نود هم پیش ماست
هرچه در اسطوره های ایرانی هست از پندار نیک و گفتار نیک و کردار نیک همه و همه در اسطوره های اسلامی هست
منتها در اسطوره های اسلامی چیزهایی پیدا میشه که در اسطوره های ایرانی مثل اونو نداریم

مثلاً همین صبر بیش از اندازه ی حضرت زینب و مردونه ایستادنشون در برابر کوه مشکلات، بی یار و یاور، که در عین حال که به بیوه ها، بیماران و یتیمان کربلا رسیدگی می کردن، با افشاگری های به موقع مردم غفلت زده رو بیدار کردن و پیام عاشورا رو جهانی کردن. تموم ابرقهرمانان ایرانی رو روی هم جمع کنیم(البته افسانه ای ها نه، بحث از واقعیت هاست) به همشون باهم هنوز عنوان "کعبه الرزایا" نمیشه بار بشه.

من ترجیحم به اسم های منسوب به بزرگان دینی هست
و گفتم ترجیحم به مهجور مونده هاس مثلاً الان بندرت اسم رباب (که فداکاری بی نظیری رو در صحنه ی عاشورا انجام دادن) ستایش میشه به عنوان یک نام زیبا.
حتی ارادتمندان خاندان اهل بیت هم ترجیحشون به انتخاب اسم های معروف و با مسماس
نه اسم های مهجور و با مسما[/]

dialectician;426502 نوشت:
برا قسمت اول : بله دقیقا منظورم همین بود و این اسامی وارداتی هستند چه عربی چه امریکایی
2- دوست عزیز قیاس شما مع الفارق هستش چه ربطی بین اسم و ایدئولوژی و اعتقادات میتونه وجود داشته باشه . اعتقادات یه چیز شخصی هست و هر کسی بنا به سلیقه و تشخیص خودش انتخابش میکنه ولی نام چیزی هست که توسط اون ملیت شما مشخص میشه شما از روی دین یه نفر نمیتونی ملیتشو حدس بزنی ولی از روی اسمش میتونی

خب این یه اختلاف دیدگاهیه که همچین کوچیک هم نیست
شما تاکید بر ملیت دارین و ما تاکید بر اعتقاد
به نظر شما اصل غیر قابل اغماض، نشون دادن ملیت اشخاصه
و ما اونچه لازم در معرفی اشخاص می دونیم، ابتدا اعتقادشون و بعد ملیتشونه

به نظر ما یک ایرانی، با افتخار میتونه ایرانی بودنش رو زیر سایه ی مسلمون بودنش مطرح کنه:ok:[/]

eslamic110;426507 نوشت:

خب این یه اختلاف دیدگاهیه که همچین کوچیک هم نیست
شما تاکید بر ملیت دارین و ما تاکید بر اعتقاد
به نظر شما اصل غیر قابل اغماض، نشون دادن ملیت اشخاصه
و ما اونچه لازم در معرفی اشخاص می دونیم، ابتدا اعتقادشون و بعد ملیتشونه

به نظر ما یک ایرانی، با افتخار میتونه ایرانی بودنش رو زیر سایه ی مسلمون بودنش مطرح کنه:ok:

ما وشما؟ متوجه منظورت نمیشم
یار کشیه ؟ من تو کدوم دسته ام شما تو کدومش؟ هرکسی اعتقادش محترمه ونباید صرف اعلام نظر کسی اونو وارد یه گروه کنیم یا از گروهی خارج کنیم مخصوصا وقتی که از جایگاه یه فرد بسیار عادی داریم صحبت میکنیم نه نماینده یه گروه خاص دوست سر گروه عزیز

dialectician;426502 نوشت:

برای این قیاس کردم، چون در دین اسلام ملیت به تنهایی هیچ ارزش ذاتی ای نداره و در واقع اسلام برای ارزش گذاری روی هر کسی اول به خودش نگاه می کنه.

dialectician;426513 نوشت:
ما وشما؟ متوجه منظورت نمیشم
یار کشیه ؟ من تو کدوم دسته ام شما تو کدومش؟ هرکسی اعتقادش محترمه ونباید صرف اعلام نظر کسی اونو وارد یه گروه کنیم یا از گروهی خارج کنیم مخصوصا وقتی که از جایگاه یه فرد بسیار عادی داریم صحبت میکنیم نه نماینده یه گروه خاص دوست سر گروه عزیز

یار کشی که نبود اگه دقت در جمله ی اولم کردین متوجه می شدینا!

عرض شد اختلاف دیدگاهیه
اختلاف دیدگاهی یعنی دو گروه با دو دیدگاه متفاوت وجود دارن
دسته اول این دیدگاه
دسته ی دوم اون دیدگاه

من شما رو وارد چه گروهی یا از چه گروهی خارج کردم که فک کردین دارم به اعتقادتون بی احترامی می کنم؟

گاهی همین قائل شدن به تفاوت دیدگاهی خودش نشونه ی احترامه:ok:

علی ;426514 نوشت:
برای این قیاس کردم، چون در دین اسلام ملیت به تنهایی هیچ ارزش ذاتی ای نداره و در واقع اسلام برای ارزش گذاری روی هر کسی اول به خودش نگاه می کنه.

منظور من از تکیه روی ملیتم فخر فروشی به ملیتهای دیگه نیست بلکه فقط و فقط حفظ هویت و ملیت خودم هست علی آقای عزیز من نمیگم ایرانی از همه برتره ولی با افتخار میگم که ایرانی هستم و ملیتمو با هیچ چیزی عوض نمیکنم . فخر نمیفروشم ولی بهش با تک تک سلولای بدنم افتخار میکنم
eslamic110;426517 نوشت:

عرض شد اختلاف دیدگاهیه
دسته اول این دیدگاه
دسته ی دوم اون دیدگاه

من شما رو وارد چه گروهی یا از چه گروهی خارج کردم که فک کردین دارم به اعتقادتون بی احترامی می کنم؟

اتفاقاً قائل به تفاوت دیدگاهی شدن خودش نشونه ی احترامه:ok:

ما دونفریم نه دو گروه دوست عزیز
موفق باشید

dialectician;426525 نوشت:
منظور من از تکیه روی ملیتم فخر فروشی به ملیتهای دیگه نیست بلکه فقط و فقط حفظ هویت و ملیت خودم هست علی آقای عزیز من نمیگم ایرانی از همه برتره ولی با افتخار میگم که ایرانی هستم و ملیتمو با هیچ چیزی عوض نمیکنم . فخر نمیفروشم ولی بهش با تک تک سلولای بدنم افتخار میکنم

بالاخره من نفهمیدم! فخر فروختن با افتخار کردن چه فرقی داره؟ :Gig:
من اگه مثلاً اسم پسرمو بذارم علی، نمی تونم به این افتخار کنم که یک ایرانی عاشق حضرت علی (ع) هستم؟ هم به هویتم که اصلی ترین چیزه افتخار کنم و هم ملیتم رو مطرح کرده باشم؟

علی ;426514 نوشت:

eslamic110;426517 نوشت:

عرض شد اختلاف دیدگاهیه
دسته اول این دیدگاه
دسته ی دوم اون دیدگاه

اتفاقاً قائل به تفاوت دیدگاهی شدن خودش نشونه ی احترامه:ok:

علی ;426527 نوشت:
بالاخره من نفهمیدم! فخر فروختن با افتخار کردن چه فرقی داره؟ :Gig:
من اگه مثلاً اسم پسرمو بذارم علی، نمی تونم به این افتخار کنم که یک ایرانی عاشق حضرت علی (ع) هستم؟ هم به هویتم که اصلی ترین چیزه افتخار کنم و هم ملیتم رو مطرح کرده باشم؟

فخر فروشی یعنی افتخار به داشته های شخصیت به قیمت تخریب و کم اهمیت جلوه دادن داشته های دیگری
از این گذشته انتخاب اسم یکی از علایق شخصی هستش شما دوست داری نام فرزندتو علی بذاری منم دوست دارم نام فرزندمو اهورا یا کسری بذارم دیدگاه شما برا نام گذاری علاقه تون به مقام علی بن ابی طالب و دیدگاه من افتخار به قدمت مملکتم هست . اینا چیزی نیست که بشه به چالش کشیدش

dialectician;426525 نوشت:

ما دونفریم نه دو گروه دوست عزیز
موفق باشید

ممنون همچنین
بحث کلیه
شما نماینده ی گروه اول هستین
من نماینده ی گروه دوم
پس میشه به نمایندگی، خود رو دو گروه بدونیم!

این یه بحث لفظیه چندان اثری در اصل کلام نداره

التماس دعا
مویدباشید:Sham:[/]

dialectician;426241 نوشت:
ی سوال کوجولو و خدا حافظ
ضمن تشکر از حضورتون در این بحث
برام سوال پیش امده چرا اسم کاربری تون ایرانی نیست و لاتینه؟

dialectician;426529 نوشت:
فخر فروشی یعنی افتخار به داشته های شخصیت به قیمت تخریب و کم اهمیت جلوه دادن داشته های دیگری
از این گذشته انتخاب اسم یکی از علایق شخصی هستش شما دوست داری نام فرزندتو علی بذاری منم دوست دارم نام فرزندمو اهورا یا کسری بذارم دیدگاه شما برا نام گذاری علاقه تون به مقام علی بن ابی طالب و دیدگاه من افتخار به قدمت مملکتم هست . اینا چیزی نیست که بشه به چالش کشیدش

این مسئله، دیدگاه و علاقه شخصی نیست.
از دید اسلام، افتخار کردن به ملیت مذمت شده هست.
"ان اکرمکم عندالله اتقاکم" در اسلام اگر یک آفریقایی که در صحرای اون کشور زندگی میکنه و شرافت و مردانگی و... داره با یک ایرانی شجاع و قهرمان و... هیچ فرقی نداره و تنها چیزی که باعث میشه یک مسلمان این دو رو بهتر یا بدتر از هم تصور کنه تفاوت در تقوای الهی شون هست. دیدگاه شما با مبنای اسلامی قابل به چالش کشیده شدن هست.

[="Microsoft Sans Serif"]

علی ;426245 نوشت:
خب لطفاً مثال بزنید.
در مورد نام پیغمبر و ائمه اطهار (ع) معادل فارسی در کتب مقدس ادیان ایرانیان باستان داریم؟ مثل اوستا و...
میشه علتش رو بگید؟

همان‌گونه که می‌دانید، اوشو زردشت، در زمان‌های بسیار دوری می‌زیسته‌ است؛ بیش از (2500) سال پیش؛ در زمانی که نگارش بر روی برگ کاغذی نبوده و بسیاری از آموزه‌های این کیش پس از تازش تازیان، نابود شده است و نمی‌توان گفت چنین چیزی در گفته‌های او نبوده است.
به هرروی، در قرآن نام‌های پیامبران، به زبان خودشان - عبرانی - آورده شده است و نام‌های آنان را عربی نگفته است.

eslamic110;426282 نوشت:
سلام اول یه توضیح بدم

بسیاری از کارهای فرهنگ ایرانی ما، پس از آمدن اسلام، فراموش شده‌اند و برخی از آنان نیز تحریف شده‌اند؛ همانند چهارشنبه‌سوری که در این جشن، از روی آتش می‌پرند که این‌کار از دید ایرانیان، یک گستاخی به آتش است.

نقل قول:

آری فرهنگ درست اسلامی!
چنین فرهنگی، پس از پیامبر، وجود خارجی نداشته است!

نقل قول:

منظور شما از یاوه‌سرایان بی‌سواد، حکیم فردوسی و بسیاری از تاریخ‌نویسان (همچون تاریخ بخارا و ...) که نیست؟!

در مورد کشتارهای تازیان، آنقدر سخن بسیار است که نیازی به گفتن آن نیست و همین بس که هرچندوقت یک‌بار، ایرانیان توان ستم‌های بیشمار آنان را نداشته و سر به شورش می‌داشتند؛ ولی این‌را می‌گوییم که آنان حتی می‌خواستند سپه‌سالار ارتش ساسانی را مسلمان کنند تا از جانش در امان باشد!

width: 600

[/td]
[td="align: Left"]بدو گفت شعبه: که ای نیک‌نام
[/td]
[td]اگر دین‌ پذیری! شوم شادکام
[/td]
[td="align: Left"]بپیچید رستم ز گفتار اوی
[/td]
[td]بروهاش پرچین شد و زرد روی
[/td]
[td="align: Left"]ازو نامه بستد، به خواننده داد
[/td]
[td]سخن‌ها برو کرد خواننده را
[/td]
[td="align: Left"]بگوی که در جنگ، مردن به نام
[/td]
[td]به از زنده، دشمن بدو شادکام

در جنگ، رستم چگونه با آیین اسلامی می‌خواست آشنا شود و با دل خود مسلمان شود؟

eslamic110;426505 نوشت:

چون که صد آمد نود هم پیش ماست
هرچه در اسطوره های ایرانی هست از پندار نیک و گفتار نیک و کردار نیک همه و همه در اسطوره های اسلامی هست
منتها در اسطوره های اسلامی چیزهایی پیدا میشه که در اسطوره های ایرانی مثل اونو نداریم

بزرگان ایرانی را می‌شناسید و این سخن را می‌زنید؟
کسانی که برای زنده ماندن نام ایران و پیش‌گیری از برده شدن زنان ایرانی، چه تلاش‌هایی کرده‌اند!

نقل قول:
مثلاً همین صبر بیش از اندازه ی حضرت زینب و مردونه ایستادنشون در برابر کوه مشکلات، بی یار و یاور، که در عین حال که به بیوه ها، بیماران و یتیمان کربلا رسیدگی می کردن، با افشاگری های به موقع مردم غفلت زده رو بیدار کردن و پیام عاشورا رو جهانی کردن. تموم ابرقهرمانان ایرانی رو روی هم جمع کنیم(البته افسانه ای ها نه، بحث از واقعیت هاست) به همشون باهم هنوز عنوان "کعبه الرزایا" نمیشه بار بشه.

زینب‌کبری، سختی‌های بسیاری کشیده است و شکی در این نیست.
اکنون او را با یک زن ایرانی مقایسه کنید، زنی که در کشورش هرماه چند روز جشن بوده و هفته‌ی از ماه پایانی سال را به نام او جشن می‌گرفته‌اند و اکنون پدر، شوهر و برادران او را کشته‌اند و او را به بردگی می‌برند. کسانی همچون عربان که کوچکترین ارزشی برای زن قایل نیستند، او را به بردگی می‌گیرند و او را با نام‌هایی همچون عجمی، کوچک می‌کنند و از او سواستفاده‌ی جنسی می‌کنند و هزاران سختی‌های دیگر را بر گرده‌ی او انجام می‌دادند.

خود مقایسه کنید!
به زینب، کوچکترین گستاخی‌ای برای آمیزش جنسی نشده بود و همچنین او را به بردگی نگرفتند!

نقل قول:
من ترجیحم به اسم های منسوب به بزرگان دینی هست
و گفتم ترجیحم به مهجور مونده هاس مثلاً الان بندرت اسم رباب (که فداکاری بی نظیری رو در صحنه ی عاشورا انجام دادن) ستایش میشه به عنوان یک نام زیبا.

آریوبرزن، جانانه در برابر اسکندر می‌ایستد و تا زمانی که به او خیانت نکردند، اسکندری با آن نیرو و توان از پس او برنیامد و پس از آن خیانت، او و یارانش تک‌تک در راه ایران جان دادند!

بر تو ایرانِ بزرگ،
بر تو ای مهدِ شهان،
بر تو ای خفته به خاک،
بر تو ای رفته ز دست،
بر تو ای بارگه فخر کیان، می‌گریم!
در حصار دل خویش،
خسته جان از غم این بار گران، می‌گریم
در نهانخانه دل،
بر جفاکاری این دور زمان می‌گریم
مانده ام مات و خموش،
که چه بر ما بگذشت؟
این نه مام وطن است،
که چنین رفته ز هوش!
ای خدا، زادگه کوروش و دارا، این است؟
موطن رازی و بیرونی و سینا، این است؟
مهد فردوسی و خاقانی و مولا، این است؟
جلوه گاه سخن حافظِ والا، این است؟
بر تو ای کشته کین،
بر تو آلوده به ننگ،
بر تو ای خفته به خون،
بر تو ای زار و زبون،
بر تو ای اختر فرهنگ جهان
می‌گــــریم!

آبـرنـگـ;426553 نوشت:
[=Microsoft Sans Serif]

همان‌گونه که می‌دانید، اوشو زردشت، در زمان‌های بسیار دوری می‌زیسته‌ است؛ بیش از (2500) سال پیش؛ در زمانی که نگارش بر روی برگ کاغذی نبوده و بسیاری از آموزه‌های این کیش پس از تازش تازیان، نابود شده است و نمی‌توان گفت چنین چیزی در گفته‌های او نبوده است.
به هرروی، در قرآن نام‌های پیامبران، به زبان خودشان - عبرانی - آورده شده است و نام‌های آنان را عربی نگفته است.

بسیاری از کارهای فرهنگ ایرانی ما، پس از آمدن اسلام، فراموش شده‌اند و برخی از آنان نیز تحریف شده‌اند؛ همانند چهارشنبه‌سوری که در این جشن، از روی آتش می‌پرند که این‌کار از دید ایرانیان، یک گستاخی به آتش است.

آری فرهنگ درست اسلامی!

منظور شما از یاوه‌سرایان بی‌سواد، حکیم فردوسی و بسیاری از تاریخ‌نویسان (همچون تاریخ بخارا و ...) که نیست؟!

در مورد کشتارهای تازیان، آنقدر سخن بسیار است که نیازی به گفتن آن نیست و همین بس که هرچندوقت یک‌بار، ایرانیان توان ستم‌های بیشمار آنان را نداشته و سر به شورش می‌داشتند؛ ولی این‌را می‌گوییم که آنان حتی می‌خواستند سپه‌سالار ارتش ساسانی را مسلمان کنند تا از جانش در امان باشد!

[/TD]
[TD]بدو گفت شعبه: که ای نیک‌نام
[/TD]
[TD]اگر دین‌ پذیری! شوم شادکام
[/TD]
[TD]بپیچید رستم ز گفتار اوی
[/TD]
[TD]بروهاش پرچین شد و زرد روی
[/TD]
[TD]ازو نامه بستد، به خواننده داد
[/TD]
[TD]سخن‌ها برو کرد خواننده را
[/TD]
[TD]بگوی که در جنگ، مردن به نام
[/TD]
[TD]به از زنده، دشمن بدو شادکام

کسانی که برای زنده ماندن نام ایران و پیش‌گیری از برده شدن زنان ایرانی، چه تلاش‌هایی کرده‌اند!

اکنون او را با یک زن ایرانی مقایسه کنید، زنی که در کشورش هرماه چند روز جشن بوده و هفته‌ی از ماه پایانی سال را به نام او جشن می‌گرفته‌اند و اکنون پدر، شوهر و برادران او را کشته‌اند و او را به بردگی می‌برند. کسانی همچون عربان که کوچکترین ارزشی برای زن قایل نیستند، او را به بردگی می‌گیرند و او را با نام‌هایی همچون عجمی، کوچک می‌کنند و از او سواستفاده‌ی جنسی می‌کنند و هزاران سختی‌های دیگر را بر گرده‌ی او انجام می‌دادند.

خود مقایسه کنید!
به زینب، کوچکترین گستاخی‌ای برای آمیزش جنسی نشده بود و همچنین او را به بردگی نگرفتند!

آریوبرزن، جانانه در برابر اسکندر می‌ایستد و تا زمانی که به او خیانت نکردند، اسکندری با آن نیرو و توان از پس او برنیامد و پس از آن خیانت، او و یارانش تک‌تک در راه ایران جان دادند!

بر تو ایرانِ بزرگ،
بر تو ای مهدِ شهان،
بر تو ای خفته به خاک،
بر تو ای رفته ز دست،
در حصار دل خویش،
در نهانخانه دل،
مانده ام مات و خموش،
که چه بر ما بگذشت؟
این نه مام وطن است،
که چنین رفته ز هوش!
بر تو ای کشته کین،
بر تو آلوده به ننگ،
بر تو ای خفته به خون،
بر تو ای زار و زبون،
بر تو ای اختر فرهنگ جهان
می‌گــــریم!

کلاً چیز دیگه ای گفتین

اینکه دین اسلام به زور شمشیر تو کله ی ایرانیا رفته و اگه این زور نبود اونها هرگز مسلمون نشدن جز یاوه نیس
حالا هرکسی که تاریخ رو به این شکل نقل کنه، یاوه گفته میخواد کلاً کارش یاوه سرایی باشه میخواد هم نه کلی سخنان باارزش در کنار این داشته باشه

مسلمون شدن، با ایرانی بودن، تعارضی نداره
تعارض ها از توجه به منیت های بی اساس پیش میاد
مسلمون شدن با توجه به منیت ها و غرورهای بیجا در تعارضه حالا چه ملیت فرد، ایرانی باشه چه ملیت فرد اروپایی باشه.

اما در مورد رشادت ایرانی ها
بله اتفاقاً چون ما چنین قوم پایمرد و غیور بودیم
چون چنین اجداد جان بر کف داشته ایم تونستیم در ترویج اسلام که هدفمندتر می کنه این فداکاری هامون رو حتی جلوتر از اعراب باشیم

با تموم توضیحات شما، مصیبتی که به فرد فرد اون زن های غیور و اون مردهای غیور اومد باز مصیبتی بود به قهرمانان عادی نه انسان های کامل، نه حجت های خدا...
پس تحملش بسیار راحت تر بوده برای خود و بازماندگانشون
اماصبر حضرت زینب، و صبر حضرت رباب هنوز برتر از صبر این غیور مردمانه:ok:
حرف من اینه و السلام

شهید علی اصغر پازوکی;426543 نوشت:
ی سوال کوجولو و خدا حافظ
ضمن تشکر از حضورتون در این بحث
برام سوال پیش امده چرا اسم کاربری تون ایرانی نیست و لاتینه؟
اسم کاربریم؟ انگلیسی هستش ولی چه ربطی داره به نامگذاری اشخاص؟
اینجا فضای مجازی هستش دوست عزیز و اشخاص هویت مجاز دارند شما دوتا چیز کاملا متفاوت رو بهم ربط دادید قصد من در این نامگذاری فقط وفقط کنایه به معنی اون واژه بود به همین دلیل اون نام کاربری رو انتخاب کردم نه اینکه بخام به سبب اون ملیتمو نشون بدم از این گذشته اگه شما به پروف من تشریف ببرید بازهم نشوانه ای از ایرانی بودنمو میبینید

علی ;426545 نوشت:
"ان اکرمکم عندالله اتقاکم" در اسلام اگر یک آفریقایی که در صحرای اون کشور زندگی میکنه و شرافت و مردانگی و... داره با یک ایرانی شجاع و قهرمان و... هیچ فرقی نداره و تنها چیزی که باعث میشه یک مسلمان این دو رو بهتر یا بدتر از هم تصور کنه تفاوت در تقوای الهی شون هست. دیدگاه شما با مبنای اسلامی قابل به چالش کشیده شدن هست.

جوابی ندارم تو دوتا پست گذشته دقیقا در همین مورد توضیح دادم
خوش باشید:Gol:

علی ;426545 نوشت:

با قسمت قرمز شده کلا مخالف هستم لطفا با سند و دلیل ثابت کنید باز هم عرض کردم افتخار به ایرانی بودن با فخر فروشی و خود برتر بینی متفاوت هستش پس لطفا در در این راستا دلیل بیاورید نه اینکه دوباره مثل چند پست اخیرتون به فخر فروشی ربطش بدید

آبـرنـگـ;426553 نوشت:

آری فرهنگ درست اسلامی!

[/TD]
[TD]بدو گفت شعبه: که ای نیک‌نام
[/TD]
[TD]اگر دین‌ پذیری! شوم شادکام
[/TD]
[TD]بپیچید رستم ز گفتار اوی
[/TD]
[TD]بروهاش پرچین شد و زرد روی
[/TD]
[TD]ازو نامه بستد، به خواننده داد
[/TD]
[TD]سخن‌ها برو کرد خواننده را
[/TD]
[TD]بگوی که در جنگ، مردن به نام
[/TD]
[TD]به از زنده، دشمن بدو شادکام

خود مقایسه کنید!

بر تو ایرانِ بزرگ،
بر تو ای مهدِ شهان،
بر تو ای خفته به خاک،
بر تو ای رفته ز دست،
در حصار دل خویش،
در نهانخانه دل،
مانده ام مات و خموش،
که چه بر ما بگذشت؟
این نه مام وطن است،
که چنین رفته ز هوش!
بر تو ای کشته کین،
بر تو آلوده به ننگ،
بر تو ای خفته به خون،
بر تو ای زار و زبون،
بر تو ای اختر فرهنگ جهان
می‌گــــریم!

درورد بر آبرنگ عزیز بسیار زیبا

سلام بر همگی. مسلما اسمی زیباتر از اسامی ائمه علیهم السلام نیست و چه زیباست که فرزندان را بدان بیاراییم

dialectician;426576 نوشت:
با قسمت قرمز شده کلا مخالف هستم لطفا با سند و دلیل ثابت کنید
يا ايها الناس انا خلقناكم من ذكر وانثي وجعلناكم شعوبا وقبايل لتعارفوا ان اكرمكم عند الله اتقاكم ان الله عليم خبير

dfffd;426586 نوشت:
يا ايها الناس انا خلقناكم من ذكر وانثي وجعلناكم شعوبا وقبايل لتعارفوا ان اكرمكم عند الله اتقاكم ان الله عليم خبير

این آیه چه ربطی داره !!!
معنی این آیه میشه که ای کسانی که ایمان آوردید شما را از زن و مرد خلق کردم و بین شما پیوند قبیله ای ایجاد کردم تا همدیگر را بشناسید ... و گرامی ترین شما در نزد خداوند کسانی هستند که تقوی بیشتری میورزند ....

چجوری از این آیه برداشت کردین که در اسلام افتخار به ملیت مذمت شده است :Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!:

اگر افتخار به ملیت نباشه ... و حس وطن خواهی نباشه ... پس چرا یه کشور خارجی به ما حمله میکنه باید جلوش وایسیم ؟؟؟

[="Navy"][=utf-8]» انتخاب اسم فرزند از روي قرآن كريم

هرچند كه ممكن است اين فعاليت صورت گرفته نقص هايي هم داشته باشد ولي در مجموع به عنوان اقدامي نوين در بهره گيري از مفاهيم و آموزه هاي قرآن و تلفيق آن با نيازهاي عمومي جامعه مي تواند موجب بسترسازي و ايجاد انگيزه براي قشرهاي مختلف باشد كه بيش از پيش در عرصه هاي مختلف از اين كتاب آسماني راهگشا و سعادت بخش بهره ببرند.

به گزارش شیعه آنلاین به نقل از رهوا، انتخاب اسم فرزند، از روي قرآن كريم براساس يك پژوهش قرآني و براي نخستين بار انجام شد. براي نخستين بار و طي يك تحقيق قرآني، اسامي پسران و دختران از لابه لاي آيات روحبخش قرآن كريم جمع آوري شد.[/]

[="Navy"]حسن خسروي يك مدرس دانشگاه كه بيش از ۲۵ سال است به آموزش علوم قرآني در سطوح مختلف اشتغال دارد مي گويد: از آنجايي كه بعد از تولد هر نوزاد معمولاً پس از اطلاع از صحت و سلامتي و پسر يا دختر بودن آن، موضوع انتخاب اسم اهميت كه بعضاً پاره اي مشكلات و اختلاف سليقه ها را نيز در پي دارد، بر آن شدم تا كاري كنيم كه خانواده ها راهنمايي بشوند و با مراجعه به قرآن كريم كه بالاترين راهنما و چراغ هدايت ما انسان هاست، نام فرزند خود را از روي آن انتخاب كنند.
حسن خسروي در ادامه مي‌گويد: در اين تحقيق قرآني سعي شد تا اسامي رايج پركاربرد و مقبول عامه كه بيش از ۱۲۰ اسم مي‌باشد استخراج و به همراه آدرس آن گردآوري و تنظيم شود، تا انشاءالله خانواده هاي محترم و جامعه قرآن دوست ما بتوانند با تمسك و انس با قرآن بيش از پيش از مفاهيم و مطالب انسان ساز آن بهره مند شوند.
وي عنوان مي‌كند: اتفاقاً در حين انجام تحقيق دريافتيم كه چه اسامي زيبا و پرمحتوايي در ميان اسامي دختران و پسران در قرآن مي توان يافت كه واقعاً مي تواند مبنا و ملاك خوب و افتخارآميزي براي انتخاب اسم فرزندانمان باشد؛ چرا كه از جمله حقوق فرزند بر والدين آن است كه نام نيك براي او انتخاب كنند و چه منبع و مأخذي بهتر از قرآن كه نام فرزند خود را متبرك با اسامي قرآني نماييم. باشد كه همه ما مشمول شفاعت قرآن و عترت قرار گيريم.
[/]

[="Navy"]سروي در پايان مي‌گويد: هرچند كه ممكن است اين فعاليت صورت گرفته نقص هايي هم داشته باشد ولي در مجموع به عنوان اقدامي نوين در بهره گيري از مفاهيم و آموزه هاي قرآن و تلفيق آن با نيازهاي عمومي جامعه مي تواند موجب بسترسازي و ايجاد انگيزه براي قشرهاي مختلف باشد كه بيش از پيش در عرصه هاي مختلف از اين كتاب آسماني راهگشا و سعادت بخش بهره ببرند.
اسامی استخراج شده از قرآن كريم به اين شرح است:[SPOILER]

اسامی پسران:
*نام *نام سوره *آيه *معنی
رحمان حمد يك بخشنانده ـ رحمتگر
رحيم حمد يك مهربان ـ بسثيار رحم كننده
مالك حمد 4 صاحب ـ دارنده
فتح‌الله بقره 76 گشايش الهی ـ فتح و گشودن خداوند
محرم بقره 85 حرام شده ـ نام اولين ماه قمری ـ تحريم شده

[/SPOILER][SPOILER]
رسول بقره 87 فرستاده ـ كسی كه رسالتی را بر عهده دارد

جبرييل بقره 98 نام فرشته مقرب الهی و امين وحی بر پيامبر اكرم (ص)

سليمان بقره 102 نام يكی از پيامبران الهی

احد بقره 102 يكی از صفات خداوند به معنی يگانه ـ واحد ـ تك

قدير بقره 106 بسيار قدرتمند ـ قادر

ولی بقره 107 صاحب ـ سرور ـ سرپرست ـ مولا

نصير بقره 107 ياورـ ياری دهنده

محسن بقره 112 نيك ـ نيكو ـ نيككار

ابراهيم بقره 125 نام يكی از پيامبران الوالعزم الهی كه خانه خدا را بنا كرد

اسماعيل بقره 125 نام پسر حضرت ابراهيم كه مادرش هاجر می‌باشد[/SPOILER][SPOILER]
يعقوب بقره 132 نام يكی از پيامبران الهی و پدر حضرت يوسف (ع)

اسحاق بقره ‌133 نام يكی از پيامبران الهی

رووف بقره 143 بسار دلسوز، كسی كه رأفت دارد

حجت بقره 150 دليل ـ برهان

شاكر بقره 158 شكرگزار

غفور بقره 173 آمرزنده، آمرزشگر

رمضان بقره 185 نام يكی از ماه‌های قمری ـ ماه روزه و نزول قرآن

عباد بقره 186 بندگان ـ جمع عبد

عزت بقره 206 بزرگی ـ عزت ـ عزيز بودن

نعمت بقره 211 بخشش[/SPOILER][SPOILER]
اكبر بقره 217 بزرگتر ـ بزرگ‌ترين

رحمت‌الله بقره 218 رحمت الهی، لطف خدا

داوود بقره 251 نام يكی از پيامبران الهی

علی بقره 255 بلند مرتبه ـ والا

عظيم بقره 255 بزرگ با عظمت

تراب بقره 264 خاك

حميد بقره 267 ستايش كننده، ستوده

حكمت آل عمران 269 حكمت (دانش و آگاهی)

وهاب آل عمران 15 بسيار بخشنده

رضوان آل عمران 15 خشنودی، رضايت[/SPOILER][/]

[="Navy"][SPOILER]

حسن آل عمران 37 نيكو ـ نيكويی

زكريا آل عمران 37 نام يكی از پيامبران الهی

محراب آل عمران 37 محل عبادت و سجده‌گاه

نبی آل عمران 68 صاحب خبر ـ پيامبر

نعمت‌الله‌آل عمران 103 نعمت خدا، خدادادی، خداداده

محمد آل عمران 144 نام آخرين پيامبر الهی ـ پسنديده ، ستايش شده

ايوب نساء 163 نام يكی از پيامبران الهی ـ صبر ايوب شهرت دارد

يونس نساء 164 نام يكی از پيامبران الهی كه مدتی در دهان ماهی بود

برهان نساء 174 دليل ـ علت

بشير مائده 19 بشارت دهنده ـ كسی كه خبر شادی بدهد[/SPOILER][SPOILER]

قادر انعام 37 توانا

يوسف انعام 84 نام يكی از پيامبران الهی و فرزند حضرت يعقوب(ع)

الياس انعام 85 نام يكی از پيامبران الهی

صالح اعراف 73 نام پيامبر قوم ثمود

ماشاءالله اعراف 188 آنچه خدا بخواهد ـ خواست خدا

ايمان توبه (برائت) 23 ايمان

نورالله توبه (برائئت) 32 نورالهی ـ نور خدا

شفيع يونس 3 شفاعت كننده

ضياء يونس 5 نور، روشنی، روشنايی

اصغر يونس 61 كوچك‌تر، كوچك‌ترين[/SPOILER][SPOILER]
مجيد هود 73 بزرگوار، تمجيد شده

رشيد هود 78 صاحب عقل و خرد، رشد يافته ـ بالغ

سعيد هود 105 خوشبخت، سعادتمند

عطاء هود 108 بخشش، موهبت

غلام يوسف 19 پسر، نوكر

شاهد يوسف 26 گواه، ناظر، شاهد

امين يوسف 54 كسی كه امانت را رعايت می‌كند

روح‌الله يونس 87 روح خدا، لقب حضرت عيسی (ع)

جبار ابراهيم 15 صاحب قدرت و زور، سختگير

شهاب حجر 18 نام سنگ‌های آسمانی[/SPOILER][SPOILER]

جمال نحل 6 زيبايی

سبحان اسراء 1 منزه، پاك، پاكيزه

شكور اسراء 3 بسيار شكرگزار

منصور اسراء 33 پيروز

خليل اسراء 73 دوست، صفت، حضرت ابراهيم (ع)

محمود اسراء 79 ستايش شده ـ ستوده

فردوس كهف 107 بهشت

عبدالله مريم 30 بنده خدا

صادق مريم 54 راستگو، درستكار

طه طه 1 نامی برای پيامبر اكرم (ص) از حروف مقطعه قرآن[/SPOILER][SPOILER]
غفار طه 82 آمرزنده، بخشنده

سينای مومون 20 محل عبادت حضرت موسی (ع) ـ طور سينا

مصباح نور 35 چراغ

هادی فرقان 31 هدايت كننده

فواد قصص 10 دل ـ قلب

صباح صافات 177 صبحگاه

يدالله فتح 10 دست خدا

متين ذاريات 58 دارای متانت و وفار ـ سنگين و استوار

جلال الرحمن 27 صاحب بزرگی و عظمت

حسان الرحمن 70 نيكو ـ نيك

احمد صف 6 يكی از نام‌های پيامبر اكرم

ودود بروج 14 دوست ـ يار

حافظ طارق 4 نگهدارنده ـ نگاهبان

نصرالله نصر 1 ياری خدا

صمد توحيد 2 بی‌نياز[/SPOILER][SPOILER][/SPOILER][/]

[="Navy"][SPOILER]

اسامی دختران:

دنيا بقره 85 جهان ـ عالم ماهده ـ دنيا

الهه ـ اله بقره 133 خدا ـ معبود

ندا بقره 171 صدا، ندا، نوا

آتنا بقره 200 به ما بده، عطا كن به ما ـ فعل امر

مولود بقره 233 تولد يافته، متولد

سكينه بقره 248 آرامش، سكون، آرامش خاطر

مريم بقره 253 نام مادر حضرت عيسی (ع)

طيبه آل عمران 38 پاك و پاكيزه

هدی آل عمران 73 هدايت

منير آل عمران 184 نورانی، روشن[/SPOILER][SPOILER][/SPOILER][SPOILER]

مبنيا نساء 20 روشن ـ اشكار

ميثاق نساء 154 عهد و پيمان

رضوانه مائده 16 خوشنودی ـ رضايت

ملوك مائده 20 پادشاهان، جمع ملك

صديقه مائده 75 زن راستگو

مائده مائده 112 غذا، سفر غذا

قمر انعام 77 ماه

زينت اعراف 32 زيور و زينت

مدينه اعراف 123 شهر

عشرت اعراف 160 عدد 10 ـ خوشی[/SPOILER][SPOILER]

اسماء اعراف 180 اسم‌ها، نام ها

حديث اعراف 185 گفتارـ حديث ـ سخن

شوكت انفال 7 بزرگی

هاجر انفال 72 هجرت كننده

اعظم توبه 20 بزرگ ـ والا ـ بزرگتر

فضه توبه 34 گنج ـ نفره ـ نام كنيز حضرت زهرا (س)

ليلا يونس 24 شب ـ شبانه

كوكب يوسف 5 خواب ـ رويا

رويا يوسف 36 خواب ـ رويا

هما يوسف 36 نوعی مرغ ـ آن دو نفر[/SPOILER][SPOILER]

زكيه كهف 76 پاك شده

عذرا كهف 76 عذر معذرت

فردوس كهف 107 بهشت

بهجت نمل 60 شادی

مهين سجده 8 مانند ماه

سلاله سجده 8 تداوم نسل

فرح شوری 48 شادی ـ شادمانی

كبری دخان 16 بزرگ

محيا جاثيه 21 زندگی ـ زندگانی

سيما فتح 29 چهره ـ روی ـ صورت[/SPOILER][SPOILER]

سحر قمر 34 سحر و جادو ـ سحر (صبح زود)

مرجان الرحمن 22 نوعی جاندار دريايی

ياقوت الرحمن 58 نوعی سنگ گرانقيمت

راضيه حاقه 21 خوش ـ راضی ـ خوشنود

عاليه حاقه 22 بلند مرتبه

طهورا دهر 21 پاك ـ پاكيزه

ساهره نبأ 14 زمين هموار

مرضيه فجر 28 راضی ـ خوشنود شده

مطهره بينه 2 پاك ـ پاكيزه

كوثر كوثر 1 حوض و چشمه كوثر، حضرت زهرا (س))sibtayn.com [/SPOILER][/]

سلام.شب خوش

FT_Mohammadi;426571 نوشت:
سلام اسلامیک جان ...
امیدوارم که خوب باشی ... این بحثی که الان میخوام باهات بکنم به خدا از روی دلسوزی هست ...
هیچ شکی نیست که خانم "رقیه" ... فرزند شهید شده 3 ساله امام حسین چه مقام و اعتبار و ارزشی دارند ...
ولی به نظره من استفاده کردن از نام "رقیه" برای فزندتون کاره درستی نباشه ...

فرزندت وقتی میخواد بره مهدکودک ... پیش دبستانی ... دبستان ... دوست داره یه اسمی داشته باشه تا باهاش ابراز شخصیت کنه ...
دوست داره باهاش پز بده ... کلاس بزاره .... بچه ها رو دیدی به هم پز میدن ...
شاید ... فرزندت از این اسمی که تو براش انتخاب کردی راضی نباشه ... ناراحت باشه چنین اسمی رو براش انتخاب کنی ....

به نظره من این اسم در گویش فارسی ... چیزی غیر از مفهوم "دعا . ستایش " را در خاطر تداعی میکند ...

به خدا قسم میخورم که حرفم راسته ...
ما تو همسایگیمون یه دختر داشتیم اسمش رقیه بود ... حتی خود من هم مسخرش کردم ... یه بار مامانم برام یه شعر خوندش " رقیه ... روق میزنه و ادامه ... " این هم افتاده بود تو زبون من و همینجوری میگفتم ...
دختره همسایمون هم معلوم بود از اسمش بدش میاد ... تا اینکه وقتی 17... 18 سالش شد گفت منو با (...) صدا کنین ... به همه هم میگفت منو (...) صدا کنین .
ولی باز هم اسمش رقیه موند و همه بهش رقیه میگفتن ....

فرض کن ... دخترت یه زمانی بخواد عاشق بشه و اسمش رو به همکارش بگه ...
فرض کن فرزنده دخترت بخواد ازدواج کنه ... و داماد فرزندت ازش بپرسه اسم مامانت چیه و اون بخواد بگه "رقیه" .

حرفی سر این نیست که نام "رقیه" یه اسم مقدس و تقدیس شده هست ... اما به نظر من در گویش فارسی ... گفتن نام "رقیه" چیزی از آن تقدس را در ذهن مخاطب تداعی نمیکند ...

بهت پیشنهاد میکنم قبل از اینکه بخوای همچین اسمی رو روی فرزندت بزاری با یه روانشناس صحبت کنی ....
یا اینکه اسم شناسنامه ای فرزندت رو "رقیه" بزاری ... ولی اون رو چیزی دیگر صدا کنین ... مثله { فاطمه . فائزه } که در گویش فارسی نیز مفاهیمی تقدیس شده محسوب میشوند ....

خوب هستید خانم محمدی؟
این فرمایش شما فکر میکنم بستگی به فرهنگ خانواده داشته باشه.ببینید من یه دوستی دارم اسمش ام البنین باور کنید افتخار میکنه به این اسمش:ok:
وخیلی های دیگه هم هستند که این اسامی رو ارزش میدونن.ومتاسفانه خیلی های دیگه ننگ و ...
جالب اینجاست که بعضا اسم بچه هاشونو سمانه میثم و... میذارن که در فرهنگ عرب هم هیچ معنایی نداره.
اما من فکر کنم باوجود هجوم اعراب وجنگ هایی که رخ داده مردم به نسبت کشورهای دیگه راحت تر قبول کردن نه اینکه بدون هیچ تصرف وجنگی پذیرش دین اسلام صورت گرفته باشه.
اصلا چرا به عرب تازی میگن؟؟؟؟
تازی همان واژه ی ایرانی تازیانه است دلیل این کلمه تازیانه های بعضی از اعراب نا آشنا به دین مبین بوده که در بین ایرانی ها به تازی مشهور شده

دايي حسن;426602 نوشت:
اسامی دختران:

دنيا بقره 85 جهان ـ عالم ماهده ـ دنيا

الهه ـ اله بقره 133 خدا ـ معبود

ندا بقره 171 صدا، ندا، نوا

آتنا بقره 200 به ما بده، عطا كن به ما ـ فعل امر

مولود بقره 233 تولد يافته، متولد

سكينه بقره 248 آرامش، سكون، آرامش خاطر

مريم بقره 253 نام مادر حضرت عيسی (ع)

طيبه آل عمران 38 پاك و پاكيزه

هدی آل عمران 73 هدايت

منير آل عمران 184 نورانی، روشن

مبنيا نساء 20 روشن ـ اشكار

ميثاق نساء 154 عهد و پيمان

رضوانه مائده 16 خوشنودی ـ رضايت

ملوك مائده 20 پادشاهان، جمع ملك

صديقه مائده 75 زن راستگو

مائده مائده 112 غذا، سفر غذا

قمر انعام 77 ماه

زينت اعراف 32 زيور و زينت

مدينه اعراف 123 شهر

عشرت اعراف 160 عدد 10 ـ خوشی

اسماء اعراف 180 اسم‌ها، نام ها

حديث اعراف 185 گفتارـ حديث ـ سخن

شوكت انفال 7 بزرگی

هاجر انفال 72 هجرت كننده

اعظم توبه 20 بزرگ ـ والا ـ بزرگتر

فضه توبه 34 گنج ـ نفره ـ نام كنيز حضرت زهرا (س)

ليلا يونس 24 شب ـ شبانه

كوكب يوسف 5 خواب ـ رويا

رويا يوسف 36 خواب ـ رويا

هما يوسف 36 نوعی مرغ ـ آن دو نفر

زكيه كهف 76 پاك شده

عذرا كهف 76 عذر معذرت

فردوس كهف 107 بهشت

بهجت نمل 60 شادی

مهين سجده 8 مانند ماه

سلاله سجده 8 تداوم نسل

فرح شوری 48 شادی ـ شادمانی

كبری دخان 16 بزرگ

محيا جاثيه 21 زندگی ـ زندگانی

سيما فتح 29 چهره ـ روی ـ صورت

سحر قمر 34 سحر و جادو ـ سحر (صبح زود)

مرجان الرحمن 22 نوعی جاندار دريايی

ياقوت الرحمن 58 نوعی سنگ گرانقيمت

راضيه حاقه 21 خوش ـ راضی ـ خوشنود

عاليه حاقه 22 بلند مرتبه

طهورا دهر 21 پاك ـ پاكيزه

ساهره نبأ 14 زمين هموار

مرضيه فجر 28 راضی ـ خوشنود شده

مطهره بينه 2 پاك ـ پاكيزه

كوثر كوثر 1 حوض و چشمه كوثر، حضرت زهرا (س))

احسنت برشما
چه اسامی زیبایی بود:Kaf::Kaf:

shaparak;426603 نوشت:
سلام.شب خوش

خوب هستید خانم محمدی؟
این فرمایش شما فکر میکنم بستگی به فرهنگ خانواده داشته باشه.ببینید من یه دوستی دارم اسمش ام البنین باور کنید افتخار میکنه به این اسمش:ok:
وخیلی های دیگه هم هستند که این اسامی رو ارزش میدونن.ومتاسفانه خیلی های دیگه ننگ و ...
جالب اینجاست که بعضا اسم بچه هاشونو سمانه میثم و... میذارن که در فرهنگ عرب هم هیچ معنایی نداره.
اما من فکر کنم باوجود هجوم اعراب وجنگ هایی که رخ داده مردم به نسبت کشورهای دیگه راحت تر قبول کردن نه اینکه بدون هیچ تصرف وجنگی پذیرش دین اسلام صورت گرفته باشه.
اصلا چرا به عرب تازی میگن؟؟؟؟
تازی همان واژه ی ایرانی تازیانه است دلیل این کلمه تازیانه های بعضی از اعراب نا آشنا به دین مبین بوده که در بین ایرانی ها به تازی مشهور شده

سلام ...
منم میفهمم شما چی میگی ...
ولی حرف سره اینه که فرهنگی که داریم توش زندگی میکنیم این مساله رو درک نمیکنه ... مشگل اینجاست ....
شما میتونی مردم رو عوض کنی ... اگر میتونی فرهنگ مردم رو عوض کنی خوب این کار رو بکن ....

به نظره من اسم باید طوری باشه ... آدم ها باهاش احساسه راحتی کنن ... حسه خوبی از انسان رو تحریک کنه ...

مثلا من خودم اسمهای { آرام . جانان . گلبرگ . گندم . دلبسته . خجسته . فاطمه . طوبی } خیلی دوست دارم ...

حالا شما به یه انسان عادی ... بگو "رقیه" چه چیزی رو در ذهنه شما تداعی مکنه ... از 10 نفر بپرس ... ببین کسی معنیش رو میدونه ...

باز هم میگم قربون حضرت رقیه (س) بشم ... اگر قابل بدونن ...

ولی حرفم سره این هست که انتخاب چنین اسمی نمیتونه اون جایگاه شخصیتی و قداست رو برای فرزندت به همراه بیاره ...

با اینکه من با " ام البنبن" هم موافق نیستم ... ولی باز هم بهتر از "رقیه" هست . چون "ام البنبن" بار قداست رو به همراه میکشه ..

موضوع قفل شده است