این چه جـور مقـایسـه ایست؟!!!

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
این چه جـور مقـایسـه ایست؟!!!

سلام

بارها شنیده ام که در مجالس مختلف محرم ، روضه خوان مجلس میخواد اشک عزادار رو دربیاره و روضه ای دلسوزانه بخونه ...
با آب و تاب میگه ؛
گوسفند رو وقتی میخوان ذبح کنن آب بهش میدن ولی امام حسین علیه السلام رو بدون آب شهید کردند...

تعجبم از کارشناس روحانی ای هستش که در برنامه ای از شبکه قرآن دقیقا همین جمله رو بیان کرد!!!

آخه این چه جور مقایسه ایه ؟؟!!

چرا دراومدن خیل اشک ها هدف میشه؟ به چه قیمتی؟
چرا ناآگاهانه این بی احترامی ها عادی میشه؟

(استاد مطهری):

شما باید روضه راست را بشنوید تا معارف و سطح فکرتان بالا بیاید؛ به طوری که اگر در یک کلمه ،روحتان اهتزاز پیدا کرد؛ یعنی با روح حسین ابن علی هماهنگی کرد و اشکی ولو ذره ای جاری شد،
واقعا مقام بزرگی برای شماست. اما اشکی که از راه قصابی کردن بخواهد از چشم شما بیاید اگر یک دریا هم باشد، ارزش ندارد.

سلام
اتفاقاً این بهترین مقایسه هست.
حتی حیوان به این پستی رو وقتی میخوان ذبحش کنند قبلش بهش آب میدن و تشنه اونو نمی کشن.
اما نوه پیغمبر (ص)، فرزند علی و زهرا سلام الله علیهما که عالم به فدای ایشون هست رو به بدترین شکل و در وضعی کشتند که آب بر ایشون بسته شده بود و از شدت تشنگی رمقی نداشتند.
این نشون میده ظلمی که در حق امام حسین (ع) روا داشته شد تا چه حد عظیم است.
از این نوع مقایسه ها زیاد انجام میشه.
مثل اینکه وقتی میخوان کسی رو از کنار عزیزش که تازه فوت شده جدا کنند با احترام این کار رو انجام میدن ولی برای حرم اباعبدالله...
"تلظی" به معنای باز و بسته شدن دهان ماهی از نرسیدن آب هست که در مورد حضرت علی اصغر (ع) در مقاتل نوشته شده.
در مورد حضرت عباس (ع) واژه "خارپشت" رو به سبب تیرهای بسیاری که به بدنشان اصابت کرده به کار برده اند.
...
این مثالی هم که ذکر کردید هیچ ربطی به قصابی نداره. بلکه داره با یه مقایسه ساده، اوج ظلمی که به امام حسین (ع) روا داشته شد رو بیان می کنه.
روضه قصابی وقتیه که بگن امام حسین (ع) چند هزار نفر رو به درک واصل کرد و هر کدوم از یاراشون هم چند هزار کشتن و... که اگه یه نبرد رو بخوایم حساب کنیم از کل صبح تا ظهر عاشورا هم بیشتر میشه.

[="Tahoma"][="DarkSlateBlue"]سلام علیکم
به نظر من انتقاد به حیوانیت دشمنان ابی عبدالله اتفاقاً اصل روضه است
اصلاً راز اینکه از بین تمام اماما و انبیا و اولیای خدا که شهید شدن تنهاامام حسین اینقد پررنگ براش عزاداری میشه همینه
که جبهه ی مخالف ایشون از کوچکترین روحیات انسانی هم بی بهره بودن

به نظر حقیر اونچه شهید مطهری ازش انتقاد میکنه اینه که بشینن و فقط چگونگی ضربه زدن ها به پیکرهای مبارک و توصیف صحنه ی جنایت ها رو بکنن به جای اینکه اصل واقعه رو روایت کنن و سریع از صحنه های این چنینی رد بشن و اصل حرفشون درجهت کسب معرفتی از شهادت امام حسین و یارانشون باشه.[/]

سلام

بنده از شنیدن این تشبیه ( گوسفند ، ذبح و ... ) بسیار ناراحت، متاثر و گاهی حتی عصبانی میشم ..... و فکر میکنم گوینده ( هر کس که میخواد باشه!) به سخیف ترین شکل ممکن میخواد ترحم شنونده رو تحریک کنه و اشکشو در بیاره که به نظرم بسیار زشت و چندش آوره!

تفکر به نظر من بهترین روش برای دستیابی به اسرار کربلاست ..

البته بعضی از عوام مردم این گونه حرفها رو دوست دارند و شاید به خاطر نیت پاکی که دارند اینطوری ارتباط بر قرار میکنن.... بعضی ها هم از مثال های عوامانه و دور از شان این بزرگوران استفاده میکنند ... یعنی این حرفها خریدار داره وگرنه عرضه ای نبود!!

باید دعا کرد "خدایا! فرج مولامون رو برسون به حق حسین (علیه السلام ) تا فکر و عقل ما کامل و درکمون از مصیبت ها اهل بیت به حداکثر برسه!"

علی ;426242 نوشت:
اتفاقاً این بهترین مقایسه هست.

چرا؟؟!! بهترین مقایسه؟!
مگه امام حسین علیه السلام برای ذبح شدن ، راهی کوفه شده بودن؟!

اصـــــــلا نمی تونم درک کنم این مثال و تشبیه رو چطور استفاده می کنن!
وقتی داشتم این تاپیک رو میزدم حتی از نوشتن این تشبیه هم شرمم میامد...

قیام و نهضت به این بزرگی و با شکوهی ، روبرو شدن حق مطلق با باطل و پیروزی جاودانه حق ... توضیحش برای شنونده گان اینقدر سخته که به همچین مثالهایی از حیوان دست بندازند؟؟!!!!!
این هنر نیست ....

[="Tahoma"][="DarkSlateBlue"]

زینب سادات;426393 نوشت:
چرا؟؟!! بهترین مقایسه؟!

.

نه مسلماً برای ذبح شدن نرفته بودن اما طوری باهاشون رفتار شد که در اسلام با غیر انسان ها هم رفتار نمیشه چه برسه به انسان کامل

به نظر منم تنها ذکر این نکته ایرادی نداره
کسی هم نعوذ بالله در عبارات این چنینی تشبیه نمیکنه که بخواد شأن حضرت رو پایین بیاره و نعوذ بالله شبهه ی ذبح شدن براشون مطرح بشه
این عبارات اتفاقاً چهره ی واقعی حیوانات انسان نما در جبهه ی دشمن رو مشخص تر می کنه و روضه ی بدی نیس
آدم رو می ترسونه از اینکه استعداد سقوط تا جایی پایین تر از حیوون رو هم داره و باید بسیار بیشتر مراقب باشه

بله اگه لحن و بیان کسی اینطور باشه که انگار داره تشبیهی می کنه حضرت رو، اون میتونه ایراد داشته باشه

اما صرف اینکه مثلاً بگن ما در اسلام یک گوسفند رو تشنه ذبح نمی کنیم اما این اشقیا انسان کاملی رو اینچنین با قساوت قلب تمام لب تشنه شهید کردند، تشبیهی که در کار نیست! فقط بیان یک نکته ی تاریخی و قابل تامله[/]

هادی.جم;426319 نوشت:
سلام

بنده از شنیدن این تشبیه ( گوسفند ، ذبح و ... ) بسیار ناراحت، متاثر و گاهی حتی عصبانی میشم ..... و فکر میکنم گوینده ( هر کس که میخواد باشه!) به سخیف ترین شکل ممکن میخواد ترحم شنونده رو تحریک کنه و اشکشو در بیاره که به نظرم بسیار زشت و چندش آوره!

تفکر به نظر من بهترین روش برای دستیابی به اسرار کربلاست ..

البته بعضی از عوام مردم این گونه حرفها رو دوست دارند و شاید به خاطر نیت پاکی که دارند اینطوری ارتباط بر قرار میکنن.... بعضی ها هم از مثال های عوامانه و دور از شان این بزرگوران استفاده میکنند ... یعنی این حرفها خریدار داره وگرنه عرضه ای نبود!!

باید دعا کرد "خدایا! فرج مولامون رو برسون به حق حسین (علیه السلام ) تا فکر و عقل ما کامل و درکمون از مصیبت ها اهل بیت به حداکثر برسه!"

سلام
فراموش نکنیم که هم "شعور" و تفکر در باب کربلا لازمه و هم "شور". هر دوش باید باشه. هیچ کدوم به تنهایی کاری نمی تونه بکنه.
مفهوم این تشبیه ترحم نیست. بلکه نشون دادن اوج ظلم بنی امیه هست.
زینب سادات;426393 نوشت:
چرا؟؟!! بهترین مقایسه؟!

اصـــــــلا نمی تونم درک کنم این مثال و تشبیه رو چطور استفاده می کنن!
وقتی داشتم این تاپیک رو میزدم حتی از نوشتن این تشبیه هم شرمم میامد...

قیام و نهضت به این بزرگی و با شکوهی ، روبرو شدن حق مطلق با باطل و پیروزی جاودانه حق ... توضیحش برای شنونده گان اینقدر سخته که به همچین مثالهایی از حیوان دست بندازند؟؟!!!!!
این هنر نیست ....

برای ذبح شدن نرفته بودند، هدف قیام همونهاییه که نوشتید. اما ذبح شدن هم بخشی از قیامشون بود. و بزرگ کردن و جلوه بخشیدن به همچین اتفاقهای دردناکی بسیار مؤثره و میتونه ابعاد اصلی این نهضت رو در طول تاریخ زنده نگه داره. همین هاست که این قیام رو زنده نگه داشته. شما فکر میکنید با فکر کردن یا جشن گرفتن میشد نام امام حسین (ع) رو زنده نگه داشت؟

به نظر من گاهی ما خیلی زود قضاوت میکنیم و جوش میزنیم :

یه مورد من ذکر کنم:
اخیرا به یک سخن رانی گوش میدادم در مورد مرحوم سید جواد ذاکر
میگفت اواخر به سید تهمت های زیادی زده بودن و میگفتن که استغفرالله سید کافر شده و علی رو خدا میدونه و فلان و بهمان
اما خود سید در یه بخشی میگفت که من فقط از روی ارادت و عشق این شعر هارو میخونم و خدا شاهده وحده لا شریک له توی
قلبم هست. جز خدا کسی نمیدونه ته قلب ادما چی میگذره.
صحبت هاش خیلی غم انگیز بود
میگفت که وقتی یه هنر پیشه مرحوم میشه 10 بار توی تلویزیون اعلام میکنن اما احدالناسی نگفت که سید رفت.

ما زمانی که یه حرفی رو از کسی شنیدیم باید ه تحقیق بپردازیم و وقتی به نتیجه محکمی رسیدیم بیاییم
اظهار نظر کنیم

ابوالفضل;426503 نوشت:

یه مورد من ذکر کنم:
میگفت اواخر به سید تهمت های زیادی زده بودن و میگفتن که استغفرالله سید کافر شده و علی رو خدا میدونه و فلان و بهمان
اما خود سید در یه بخشی میگفت که من فقط از روی ارادت و عشق این شعر هارو میخونم و خدا شاهده وحده لا شریک له توی
میگفت که وقتی یه هنر پیشه مرحوم میشه 10 بار توی تلویزیون اعلام میکنن اما احدالناسی نگفت که سید رفت.

ما زمانی که یه حرفی رو از کسی شنیدیم باید ه تحقیق بپردازیم و وقتی به نتیجه محکمی رسیدیم بیاییم
اظهار نظر کنیم

سلام
من که ایشون رو نمی شناسم.
اما اینو می دونم، چیزی که مداح میگه و به مردم منتقل میکنه فقط نوا و شعر هست. نیتش که نیست.
مثلاً من اینجا بنویسم "من سگ رقیه ام!" و توی قلبم این نیت باشه که یعنی خیلی ارادت دارم و...
یا خیلیا میگن که ما داریم به فلانی و فلانی لعن میگیم نیتمون اینه که چون دشمنان مولا بودن و... وگرنه به وحدت اعتقاد داریم!
برای خوب بودن هر کاری هم باید حسن فاعلی (نیت) باشه و هم حسن فعلی.

[="Tahoma"][="DarkSlateBlue"]

ابوالفضل;426503 نوشت:

یه مورد من ذکر کنم:

اظهار نظر کنیم

الان تو کلبه بحث از همین هست ها! نیت خوب و وسیله بد

من اهانت به کسی که از دنیا رفته نمی کنم اما یه نکته ای
عبارت های شبیه لااله الاالزهرا
لااله الا الزینب
و یا مفاهیمی از این دست، بیانش در هر جمعی مرادف ترویج شرکه
ولو اینکه طرف در قلبش قصد دیگه ای داشته

پس آدم ها باید توجه کنن که به چه صورتی ارادتشونو به اهل بیت نشون می دن
وسیله ی بد، برای نیت خوب، پذیرفته نیست[/]

علی ;426512 نوشت:
سلام
من که ایشون رو نمی شناسم.
اما اینو می دونم، چیزی که مداح میگه و به مردم منتقل میکنه فقط نوا و شعر هست. نیتش که نیست.
مثلاً من اینجا بنویسم "من سگ رقیه ام!" و توی قلبم این نیت باشه که یعنی خیلی ارادت دارم و...
یا خیلیا میگن که ما داریم به فلانی و فلانی لعن میگیم نیتمون اینه که چون دشمنان مولا بودن و... وگرنه به وحدت اعتقاد داریم!
برای خوب بودن هر کاری هم باید حسن فاعلی (نیت) خوب باشه و هم حسن فعلی.

سلام
من خودم اینجور مداحی هارو دوس ندارم و تایید نمیکنم
و میگم که اینا که ارادت اینجوری داشتن اصلا میرفتن جایی مداحی میکردن که
ضبط نمیشد و به دست مردم نمی رسید و باعث هم نمیشد که بهشون تهمت زده بشه.
چون بیشتر مردم با اینجور مداحی ها زده میشن

eslamic110;426515 نوشت:
الان تو کلبه بحث از همین هست ها! نیت خوب و وسیله بد

من اهانت به کسی که از دنیا رفته نمی کنم اما یه نکته ای
عبارت های شبیه لااله الاالزهرا
لااله الا الزینب
و یا مفاهیمی از این دست، بیانش در هر جمعی مرادف ترویج شرکه
ولو اینکه طرف در قلبش قصد دیگه ای داشته

پس آدم ها باید توجه کنن که به چه صورتی ارادتشونو به اهل بیت نشون می دن
وسیله ی بد، برای نیت خوب، پذیرفته نیست

سلام
بله در جریان هستم
بنده هم اونجا ذکر کردم هردو باید پاک باشه.
و اگه اینطوری نباشه ممکنه بر عکس عمل کنه

موضوع قفل شده است