خود هیپنوتیزم ...(حقایق و خرافات درباره هیپنوتیزم)

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خود هیپنوتیزم ...(حقایق و خرافات درباره هیپنوتیزم)

با عرض سلام خدمت کارشناس محترم سایت ....
امیدوارم خوب و خوش و سلامت باشید ...

یه سوالی هست که مدت زمانه زیادی هست ذهنه من رو مشغول کرده و اون هم خودهیپنوتیزم هست ...
اونجور که میدونم یکی از مهمترین ابزارهای روانشناسی که میتونه باعثه تغییر در رفتار . منش . موفقیت و پیروزی انسانها شود استفاده از تلقین های مثبت و سازنده هست ...
آنچنانچه اگر مساله ای بر روی آن تلقین بسیار صورت بگیرد ... باعث میشه اون مساله با انسان عجین شده و جزئی از پوست . گوشت و استخوان انسان شود ...

به عنوان مثال من مسایل زیر رو شنیدم ...

1- شخصی از زندان فرار میکنه و به سرعت درب پشت ماشینی رو باز میکنه و سوارش میشه ... درب از پشت قفل میشه و زندانی متوجه میشه که در درون سردخونه گرفتار شده ... پس از رسیدن به مقصد وقتی درب ماشین رو باز میکنن ... آثار یخ زدگی رو در شخص زندانی مشاهده میکنند ... با اینکه سردخونه ماشین خاموش بوده ...

2- شنیدم کسی به مرگ متهم شده بود ... دست و پاها و چشمانش را میبندند ... سپس طوری وانمود میکنند که رگ دستانش را قطع کرده اند و مشگ آبی همدما با بدن شخص بالاتر از ایشان قرار میدهند ... آنچنانچه زندانی تصور کند خون خودش هست که بر روی بدنش جاری میشود و بر روی زمین میریزد ... و این شخص کمتر از 24 ساعت میمیره ....

وقتی تلقین اینقدر میتونه ارزشمند باشه ...خوب چرا به صورت مهندسی شده از اون استفاده نکنم و در جهاتی مثبت ...

سوال ها :
1- آیا استفاده از خودهیپنوتیزم کاره درستی هست ؟؟؟
2- آیا اگر من خودم رو هیپنوتیزم کنم آیا گناهی انجام دادم ... ( نه در امور حرام بلکه در اموری مانند هوشمند تر شدن ... افزایش اعتماد به نفس ... روحیه عالی داشتن ... موفقیت و ...)
3- آیا خودهیپنوتیزم واقعا علمی کارآمد هست .... اگر بله !!! چرا در درون دانشگاهها به عنوان ابزاری کارآمد تدریس نمیشود ... چرا این علم فرا گیر نشده است ...
4- آیا ضررهایی هم خودهیپنوتیزم داره ؟؟؟

با تشکر از پاسخگویی شما .

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام
درباره هیپنوتیزم تحقیقات زیادی شده است ولی هنوز هم هستند افرادی که از این راه به خاطر مجهول بودن روش آن برای عموم مردم شیادی و کلاشی می کنند.
و برخی ادعاهایی می کنند که تحقیقات علمی دنیا آن را رد می کند

فروید از شارکو این شیوه را فراگرفت و بعد به دلیل نارسایی هایی که این شیوه داشت آن را کنار گذاشت.
از نظر پزشکی امروز در کشور از این شیوه کمک گرفته می شود.
درباره اثر بخشی هیپنوتیزم در روان شناسی مبالغه شده است. این شیوه یک شیوه درمانی است. آن چه مهم است این است که هپینوتیزم را باید زیر نظر یک متخصص انجام داد، چرا که برای برخی افراد هم ضرر دارد مثل برخی افراد که مشکلات قلبی دارند.
خودهیپنوتیزم نیز لازم است توسط متخصص فن آموزش داده شود و برای اهدافی مشخص استفاده شود نه تفنن.
برای اطلاعات بیشتر رجوع کنید به:
مجله تازه های روان درمانی رجوع کنید: فصلنامه تازه های رواندرمانی(هیپنوتیزم)
http://hypnosiran.com/index.php?option=com_content&view=category&id=41&Itemid=71
نظر مراجع را نیز اینجا بخوانید:
http://www.askdin.com/thread31057.html
http://www.askdin.com/thread6211.html

برخی از حقایق و خرافات در باره هیپنوتیزم

اشتباه: در طول هیپنوتیزم خوابید.
اشتباه: برخلاف اراده تو هیپنوتیزر می تونه کاری بکنه.
درست: هیپنوتزم یه حالت طبیعی ذهن است.اشتباه: برخی از افراد هینوتیزم نمی شوند.( نکته: البته به غیر از بیماران شدید روانی آن هم به دلیل این است که نمی توانند با درمانگر همکاری کنند و سازمان روانی آنها آشفته است)
اشتباه: شما نمی توانید اتفاقات هنگام هیپنوتیزم را به یاد آورید.
اشتباه: برای هیپنوتراپی هیچ سازمان قانونی و رسمی وجود ندارد

Hypnosis - true or false

'In hypnosis you are asleep'
FALSE - you are wide awake at all times

'You can be made to do something against your will'
FALSE - Nobody can make you do anything that you do not want to do.

'Hypnosis is a natural state of mind'
TRUE - It is completely natural state of concentration and relaxation. It has been used for hundreds of years.

'There are some people that can't be hypnotised'
FALSE - Everybody can be, if they want to and when they follow simple instructions on how to relax; excepting persons with learning difficulties, although of course the degree varies from person to person. The only other exception would be people 'high' on the effects of alcohol or drugs.

'You can't remember what happened'
FALSE - There isn't any amnesia after hypnosis, you will remember everything that took place.

'There is no official hypnotherapy regulatory body'
TRUE - At the moment, no one hypnotherapy organisation has any precedence over any other. The IAPH however is one of the largest and oldest hypnotherapy and hypnoanalysis organisations in the UK and has

منبع:
http://www.iaph.org/hypnosis.html

بزرگواری پرسیده اند:

با سلام و عرض ادب
چرا نظر ایشون هیپنوتیزم سحر هست؟
آیت الله نوری همدانی:
هيپنوتيزم يک نوع سحر است و حرام است ولي اگر به ضرورت ايجاب مي کند در معالجه مورد استفاده قرار بگيرد به اندازه رفع ضرورت جائز است.

خب فقها برای خود دلائل فقاهتی و استدلال هایی خاص خود را دارند.
آیت الله نوری همدانی براساس یافته های علمی و فقهی هیپنوتیزم را از نظر شرعی و ( شاید از نظر واقعیت خارجی و ذهنی) ملحق به سحر می دانند.
یعنی همان آثار فقهی که بر سحر مترتب است مثل حرمت آن اینجا همان گونه است. سحر در واقع تصرف در خیال و فکر و تجسم افراد است نه در حقیقت بیرونی. مثل سحر ساحران فرعون که نخ و طناب را برای مردم طوری جلوه دادن که گویی مار است
اما معجزه، واقعا تصرفا در اشیا بیرونی است یعنی واقعا عصای حضرت موسی اژدها شد.
شاید دلیل این که سحر حرام است این باشد که اسلام به هشیاری و بینش اهمیت می دهم و اجازه نمی دهد فکر و قوه خیال تخدیر و تحریف شود.
البته من از همکارانم در گروه فقه درخواست دارم که بعد فقهی بحث را بیان کنند. و اگر حاشیه یا نقد یا تکمله ای بر سخنان بنده دارند بیان کنند.

موضوع قفل شده است