خیلی مردم آزاری کردم..!!!

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خیلی مردم آزاری کردم..!!!

[="Times New Roman"][="Black"]سلام و عرض ادب و احترام خدمت کارشناسان محترم..

من تا سوم ابتدایی ( یقینا قبل از بلوغ ) خیلی مردم آزاری میکردم . و گاهی هم خسارت به بعضی همسایه ها میزدم و واقعا آسایش و آرامش رو ازشون میگرفتم . مثلا توی کوچه فوتبال بازی میکردیم . همش توپمون میخورد تو در خونه های مردم . این بنده های خدا میومدن هرچی خواهش میکردن توی کت من نمیرفت . یا مثلا یه پیرزنی بود یه روز توپم افتاد توی خونشون . بعد توپمو پاره کرد . منم شب با سنگ زدم شیشه خونشو شکستم . کسی هم نفهمید کار من بود . و خیلی اتفاق می افتاد که پول توپمو از کسی که توپمو پاره میکرد میگرفتم . یا مثلا شوخی شوخی سر یکی از دوستامو شکستم بنده ی خدا سرش سه تا بخیه خورد . البته الان کاملا برعکس اون دوران هستم و وقتی یادم میفته هم خنده ام میگیره هم احساس گناه میکنم..

حالا سوالم اینه که آیا دینی به گردن من هست؟
لطفا حکم قسمتهایی که با رنگ قرمز و آبی مشخص کردم رو به زبان ساده و بدون استفاده از کلمات درشت بیان کنید.

مقلد آیت الله مکارم شیرازی هستم.

با تشکر..:Gol::Gol:

[/][/]

با نام الله

کارشناس بحث: استاد شفا

Im_Masoud.Freeman;425794 نوشت:
[=Times New Roman][=times new roman]سلام و عرض ادب و احترام خدمت کارشناسان محترم..

من تا سوم ابتدایی ( یقینا قبل از بلوغ ) خیلی مردم آزاری میکردم . و گاهی هم خسارت به بعضی همسایه ها میزدم و واقعا آسایش و آرامش رو ازشون میگرفتم . مثلا توی کوچه فوتبال بازی میکردیم . همش توپمون میخورد تو در خونه های مردم . این بنده های خدا میومدن هرچی خواهش میکردن توی کت من نمیرفت . یا مثلا یه پیرزنی بود یه روز توپم افتاد توی خونشون . بعد توپمو پاره کرد . منم شب با سنگ زدم شیشه خونشو شکستم . کسی هم نفهمید کار من بود . و خیلی اتفاق می افتاد که پول توپمو از کسی که توپمو پاره میکرد میگرفتم . یا مثلا شوخی شوخی سر یکی از دوستامو شکستم بنده ی خدا سرش سه تا بخیه خورد . البته الان کاملا برعکس اون دوران هستم و وقتی یادم میفته هم خنده ام میگیره هم احساس گناه میکنم..

حالا سوالم اینه که آیا دینی به گردن من هست؟
لطفا حکم قسمتهایی که با رنگ قرمز و آبی مشخص کردم رو به زبان ساده و بدون استفاده از کلمات درشت بیان کنید.

مقلد آیت الله مکارم شیرازی هستم.

با تشکر..:Gol::Gol:

سلام عليكم

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي:

1-در مواردي كه اذيت كردن به صورتي باشدكه مخل آسايش مردم بوده است وعرفا حق مالي كسي ضايع نشده باشد در صورت امكان رضايت بگيريد واگر امكان ندارد بايد استغفاركنيد.
2-خسارت توپ شما را او بايد بدهد وشما بايد خسارت شيشه او را بدهيد .
3-گرفتن پول توپ از كسي كه آن را پاره كرده است اشكالي ندارد.
4-در اين صورت بايد ديه اين سر شكستن را به او بدهيد.

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

شفا;425880 نوشت:

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

اول یک سوال می کنم

آیا آگاهی از حکم منجر به تکلیف می شود؟
یعنی اگر حکم رو ندانیم و گناهی کرده باشیم قبل از سن تکلیف و بعد از سال ها آگاه شویم
تکلیف بر گردنمان می افتد؟
اگر از حکم سوال نکنیم چطور؟
اگر باید سوال کرد و دانست و عل کرد که توی پیام مخفی رو بخوانید

اگر واجب نیست و میشه نپرسید و عمل نکرد خب نگویید:Gol:

مرجع رهبر:Gol:

[SPOILER]
در دوران کودکی و و قبل از تکلیف پیش میاد که بچه ها با هم دعوا می کنند حال خواسته یا ناخواسته همو میزنند یا آسیب به اموال میزنند

این خسارات متوجه خود فرد است یا بر عهده ولی اوست؟

دادن دیه در چه صورتی واجب است؟

وقتی فرد طلب کند یا حتما باید داد؟

اگر در زمانی باشد که خودمان حق رو به یاد نداریم اما اقوام می گویند مثلا زدی به صورت فلان دختر که الان ازدواج کرده آیا باید دختر و یافت و حلالیت گرفت؟

اگر مشقت داشته باشد برایمان چطور؟[/SPOILER][/]

[="Times New Roman"][="Black"]

شفا;425880 نوشت:
سلام عليكم

1-در مواردي كه اذيت كردن به صورتي باشدكه مخل آسايش مردم بوده است وعرفا حق مالي كسي ضايع نشده باشد در صورت امكان رضايت بگيريد واگر امكان ندارد بايد استغفاركنيد.
2-خسارت توپ شما را او بايد بدهد وشما بايد خسارت شيشه او را بدهيد .
3-گرفتن پول توپ از كسي كه آن را پاره كرده است اشكالي ندارد.

بسیار ممنونم از پاسخ واضح و کاملتون . اما من اون موقع خیلی بچه بودم و اصلا این چیزها حالیم نمیشد . و اصلا مردم آزاری یه لذت خاصی داشت . مثل ساعت سه ظهر زنگ خونه مردم رو زدن و فرار کردن . حالا هم خونمون رو عوض کردیم هم اصلا خبری از اون همسایه نداریم که اصلا زنده هستن یا نه . دسترسی بهشون ندارم . همونطور اون دوستم که سرش رو شکستم . هیچ دسترسی بهشون ندارم . آیا اینها گناه محسوب میشه . و خداوند منو مجازات خواهد کرد؟

[="Navy"]

شفا;425880 نوشت:

بسم الله
يا محمد ص
سلام به كارشناس محترم.
اقا من هم سر دوستمو شكستم مقصر هم خودش بود .
الان هم چون من قطع نخاع هستم مياد پيش من و از اون موقع ميگيم و ميخنديم .
ايا من هم بايد ديه بدم ؟
خودش كه ميخنده .
بعد حق گرفتني هست بياد بگيره
يا نه ما بايد بدهيم.
موفق باشيد
يا حق و يا علي ع[/]

Im_Masoud.Freeman;425914 نوشت:
اصلا مردم آزاری یه لذت خاصی داشت . مثل ساعت سه ظهر زنگ خونه مردم رو زدن و فرار کردن . حالا هم خونمون رو عوض کردیم هم اصلا خبری از اون همسایه نداریم که اصلا زنده هستن یا نه . دسترسی بهشون ندارم . همونطور اون دوستم که سرش رو شکستم . هیچ دسترسی بهشون ندارم . آیا اینها گناه محسوب میشه . و خداوند منو مجازات خواهد کرد؟

خداوند رحمان تر از این حرف ها است که به خاطر این که در دوران بچگی کاری کردیم ما را مجازات کنه .
در باره قران بحث شده بود ایه ای که درباره جهالت مردم زمان جاهلیت قبل از این که اسلام بیاورند بود .نمیدانم کجای قران بود خیلی وقت پیش بود .
ایه همچین مضمونی داشت که خداوند فرموده گناهان شما را که در زمان جاهلیت انجام داده اید می بخشم . و خداوند به قلب شما اگاه است .
البته برای این که حق الناس از بین برود . می توانید برای ان ها از تمام وجود دعای خیر کنید . و برای اون پیر زن هم طلب مغفرت . خداوند بخشاینده تر از این حرف ها است که بخواهد به خاطر گناه که از روی غفلت انجام داده ایم از ما انتقام بگیرد .

رستگاران;425882 نوشت:

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

اول یک سوال می کنم

آیا آگاهی از حکم منجر به تکلیف می شود؟
یعنی اگر حکم رو ندانیم و گناهی کرده باشیم قبل از سن تکلیف و بعد از سال ها آگاه شویم
تکلیف بر گردنمان می افتد؟
اگر از حکم سوال نکنیم چطور؟
اگر باید سوال کرد و دانست و عل کرد که توی پیام مخفی رو بخوانید

اگر واجب نیست و میشه نپرسید و عمل نکرد خب نگویید:Gol:

مرجع رهبر:Gol:

[SPOILER]
در دوران کودکی و و قبل از تکلیف پیش میاد که بچه ها با هم دعوا می کنند حال خواسته یا ناخواسته همو میزنند یا آسیب به اموال میزنند

این خسارات متوجه خود فرد است یا بر عهده ولی اوست؟

دادن دیه در چه صورتی واجب است؟

وقتی فرد طلب کند یا حتما باید داد؟

اگر در زمانی باشد که خودمان حق رو به یاد نداریم اما اقوام می گویند مثلا زدی به صورت فلان دختر که الان ازدواج کرده آیا باید دختر و یافت و حلالیت گرفت؟

اگر مشقت داشته باشد برایمان چطور؟[/SPOILER]

سلام علیکم

طبق نظر رهبري

1-در احکام تکلیفی ندانستن حکم ومبتلا شدن به آن در قبل از تکلیف اشکالی ندارد ولی ضمان آور است یعنی اگر بچه ای زد وشیشه همسایه را شکست در اینجا چون اين بچه مکلف نبوده کار حرامی برای او نوشته نمي شودولي بايد خسارت ان شيشه را به صاحب اصلي آن پرداخت كند،ولی بعد از تکلیف هم یاد گرفتن وهم عمل کردن به آن واجب است.1
2-برعهده خود او مي باشد البته اگر ولي او بدهد از عهده او ساقط مي شود.2
3-دادن ديه در صورتي واجب است كه آسيبي به شخص بزند كه در اسلام براي ان ديه قرار داده شده است در غير اين صورت بايد ارشش(يعني ما بالتفاوت انسان سالم ومعيوب كه بوسيله كارشناس تشخيص داده مي شود) را پرداخت كند.3
4-اگر به گفته آنها براي شما اطمينان حاصل شود كه به شخص ديگري آسيبي زده ايد بايد ديه او را بدهيد يا از او حلاليت بطلبيد.در صورت امكان پيدا كردن آن شخص بايد آن را پيدا كنيد واگر امكان ندارد از طرف او به عنوان مجهول المالك با اجازه از حاكم شرع به فقير مي دهيد.4

Im_Masoud.Freeman;425914 نوشت:
[=Times New Roman][=times new roman]

بسیار ممنونم از پاسخ واضح و کاملتون . اما من اون موقع خیلی بچه بودم و اصلا این چیزها حالیم نمیشد . و اصلا مردم آزاری یه لذت خاصی داشت . مثل ساعت سه ظهر زنگ خونه مردم رو زدن و فرار کردن . حالا هم خونمون رو عوض کردیم هم اصلا خبری از اون همسایه نداریم که اصلا زنده هستن یا نه . دسترسی بهشون ندارم . همونطور اون دوستم که سرش رو شکستم . هیچ دسترسی بهشون ندارم . آیا اینها گناه محسوب میشه . و خداوند منو مجازات خواهد کرد؟

سلام عليكم

در مورد مردم آزاري استغفار كنيد .
اما سر دوستتان را كه شكسته ايد يا بايد پيدايش كنيد وديه اش را به بدهيد يااز او حلاليت بطلبيد واگر امكان ندارد مبلغ ديه را با اجازه از حاكم شرع به عنوان مجهول المالك به فقير بدهيد.

دايي حسن;425938 نوشت:

بسم الله
يا محمد ص
سلام به كارشناس محترم.
اقا من هم سر دوستمو شكستم مقصر هم خودش بود .
الان هم چون من قطع نخاع هستم مياد پيش من و از اون موقع ميگيم و ميخنديم .
ايا من هم بايد ديه بدم ؟
خودش كه ميخنده .
بعد حق گرفتني هست بياد بگيره
يا نه ما بايد بدهيم.
موفق باشيد
يا حق و يا علي ع

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

مي توانيد بابت آن قضيه از او حلاليت بطلبيد اگر حلال كرد چيزي برعهده شما نيست والا بايد ديه آن سر شكستن را به بدهيد.

شفا;426747 نوشت:
3-دادن ديه در صورتي واجب است كه آسيبي به شخص بزند كه در اسلام براي ان ديه قرار داده شده است در غير اين صورت بايد ارشش(يعني ما بالتفاوت انسان سالم ومعيوب كه بوسيله كارشناس تشخيص داده مي شود) را پرداخت كند.3

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

دیه که واجب میشه خب می دانیم اما دادنش به صورت خودجوش باید باشد یا در صورت مطالبه باید داد؟

اگر از زمانش گذشته باشد و ندانیم چقدر باید داد چطور؟

اگر شخصی اذیت بما برساند که ما به دفاع از خود اورا هل دهیم و او آسیب ببیند دیه به عهده ما خواهد بود؟
:Gig:[/]

[="Navy"]

رستگاران;426756 نوشت:
اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

دیه که واجب میشه خب می دانیم اما دادنش به صورت خودجوش باید باشد یا در صورت مطالبه باید داد؟

اگر شخصی اذیت بما برساند که ما به دفاع از خود اورا هل دهیم و او آسیب ببیند دیه به عهده ما خواهد بود؟

بسم الله
يا محمد ص
سلام به همه .
و سلام به كارشناس شفا.
دقيقا من هم اين سوال هارو دارم.
و
1-اگر قصدي در كار نباشه چي؟
2-اگر سنگي بندازيم به قصد ديگري يعني يكي سنگي پرت كنه اونور ديوار بخوره تو سر كسي چي؟اگر نشناسي و نداني سر كسي را شكستي چي؟
3-قضيه من و دوستم در دبستان بوديم امد دنبال من گفت يكي من را زده رفتم اون هم بود اون طرف سنگ به سوي ما زد من هم سنگ به سوي اون طرف زدم همينجور كه سنگ را زدم دوستم كه جلوم بود ايستاد سنگ خورد تو سرش شكست يعني قصدي نبوده اين چي ميشه؟
ممنون از پاسختون
موفق باشيد
التماس دعا
يا حق و يا علي ع[/]

رستگاران;426756 نوشت:

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

:Gig:

سلام عليكم

1-دادن ديه واجب است اگرچه طرف مقابل درخواست نكند مگر اينكه خودش بگويد نمي خواهم.
2- اگر امكان دارد،با آن شخص به يك مقداري صلح كنيدوالا بايد آن مقدار پرداخت كنيد كه مطمئن باشيد ديني گردن شما نيست اين در صورتي است كه مقدار آسيب فراموش شده باشد والا به همان مقدار كه آسيب زده شده ديه پرداخت شود كافي است.
3-اگرراههاي ديگري براي امن از آسيب او باشدو آسيبي كه به او خورده عرفا مستند به شما بشود بصورتي كه اختيار از او سلب شده باشد ديه برعهده شما واجب مي باشدواگر در دفاع راه امن از آسيب فقط اين كار ،بوده است ديه اش بر عهده شما نيست.

منبع :تحرير الوسيله، احكام ديات

دايي حسن;427161 نوشت:

بسم الله
يا محمد ص
سلام به همه .
و سلام به كارشناس شفا.
دقيقا من هم اين سوال هارو دارم.
و
1-اگر قصدي در كار نباشه چي؟
2-اگر سنگي بندازيم به قصد ديگري يعني يكي سنگي پرت كنه اونور ديوار بخوره تو سر كسي چي؟اگر نشناسي و نداني سر كسي را شكستي چي؟
3-قضيه من و دوستم در دبستان بوديم امد دنبال من گفت يكي من را زده رفتم اون هم بود اون طرف سنگ به سوي ما زد من هم سنگ به سوي اون طرف زدم همينجور كه سنگ را زدم دوستم كه جلوم بود ايستاد سنگ خورد تو سرش شكست يعني قصدي نبوده اين چي ميشه؟
ممنون از پاسختون
موفق باشيد
التماس دعا
يا حق و يا علي ع

سلام عليكم

در صورتي كه عمدي نبوده ولي سبب شكستن مستند به سنگ زننده است بر عاقله(فاميلهاي پدري)او واجب است كه ديه را پرداخت كند.

سلام یه سوالم من بپرسم
خب همیشه که ازار و اذیت ها یه مدل نیستن
مثلا ..من دوستم و اغفال کنم وببرمش کافی شاپ ...بعد مامانش خوب کتک اش بزنه ..
این جا من مقصرم ؟
خب میخواست نیاد ؟
یا تقصیر من چیه که مادر ایشون اعصاب نداره ؟

البته این مثاله ..مدیونید اگه فکر کنید من بچه مردم و اغفال کردم

مهر...;428051 نوشت:
سلام یه سوالم من بپرسم
خب همیشه که ازار و اذیت ها یه مدل نیستن
مثلا ..من دوستم و اغفال کنم وببرمش کافی شاپ ...بعد مامانش خوب کتک اش بزنه ..
این جا من مقصرم ؟
خب میخواست نیاد ؟
یا تقصیر من چیه که مادر ایشون اعصاب نداره ؟

البته این مثاله ..مدیونید اگه فکر کنید من بچه مردم و اغفال کردم

سلام عليكم

از جهت شرعي چيزي برعهده شما نيست .
اگرچه ممكن است، اخلاقا برعهده شما چيزي باشد كه بايد از كارشناسان اخلاق جويا شويد.

شفا;427832 نوشت:
1-دادن ديه واجب است اگرچه طرف مقابل درخواست نكند مگر اينكه خودش بگويد نمي خواهم.
2- اگر امكان دارد،با آن شخص به يك مقداري صلح كنيدوالا بايد آن مقدار پرداخت كنيد كه مطمئن باشيد ديني گردن شما نيست اين در صورتي است كه مقدار آسيب فراموش شده باشد والا به همان مقدار كه آسيب زده شده ديه پرداخت شود كافي است.
3-اگرراههاي ديگري براي امن از آسيب او باشدو آسيبي كه به او خورده عرفا مستند به شما بشود بصورتي كه اختيار از او سلب شده باشد ديه برعهده شما واجب مي باشدواگر در دفاع راه امن از آسيب فقط اين كار ،بوده است ديه اش بر عهده شما نيست.

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

1-اگر این مسئله عمدی نبوده باشد چطور دیه واجب است؟
اگر بین عمدی بودن و نبودن ان شبهه باشد چطور؟
2-اگر مال نداشته باشیم چکار کنیم؟ بگوییم قصاص کند؟ و سر ما را بشکند؟ا
گر اون وسیله را نداشته باشیم چطور؟
اگر طرف نا محرم باشد چطور؟
3-کندن موی بدن دیه دارد؟:Gig:[/]

رستگاران;428426 نوشت:

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

1-اگر این مسئله عمدی نبوده باشد چطور دیه واجب است؟
اگر بین عمدی بودن و نبودن ان شبهه باشد چطور؟
2-اگر مال نداشته باشیم چکار کنیم؟ بگوییم قصاص کند؟ و سر ما را بشکند؟ا
گر اون وسیله را نداشته باشیم چطور؟
اگر طرف نا محرم باشد چطور؟
3-کندن موی بدن دیه دارد؟:Gig:

سلام عليكم

1-در صورتي كه عمدي نباشد ديه داردالبته گاهي اوقات بايد خود شخص پرداخت كند ودربعضي مواردعاقله (فاميلهاي پدري مثل عمو وپسر عمو و...).بايد پرداخت كند ودر بعضي موارد خودشخص بايد پرداخت كند.
2- در صورت نبود مال مثل بقيه ديون مي ماند كه بايد صبر كند تا دارا بشودودر بعضي موارد مي توان بجاي ديه قصاص كرد.

3- ديه مو:
1- در موى سر مرد- صغير باشد يا كبير، پرپشت باشد يا خفيف- در صورتى كه نرويد ديه كامل است.[=Noor_Lotus][=Noor_Titr]كما اينكه آب داغى را روى سر او بريزد پس مويش ريخته شود و ديگر نرويد. يا موى او را به هر نحوى كه باشد، از بين ببرد. و همچنين در محاسن، در صورتى كه تراشيده شود يا كنده شود مثلا و نرويد ديۀ كامل است. و اگر روييده شوند پس بنابر اقوى در محاسن ثلث ديه است و در موى سر، ارش مى‌باشد. و اما زن، پس در موى او در صورتى كه نرويد ديۀ كامل است و اگر برويد پس در آن مهر زنانش (مهر المثل) مى‌باشد؛ و فرقى بين صغيره و كبيره نيست.1
در مورد كندن مقداري ازموي بدن ارش لازم مي شود كه تشخيص ارش با كارشناس است.

1منبع:تحريرالوسيله،ج2،احكام،ديات،موجبات ضمان،ديه اعضا،مساله 1

موضوع قفل شده است