جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: لطفا همه دوستان مشارکت کنند.ازدواج پدرخوانده با دخترخوانده از نظر فقهی ، حقوقی و عرفی.

  1. #1

    عضویت
    جنسیت دي ۱۳۹۱
    نوشته
    1
    حضور
    1 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5

    تعجب لطفا همه دوستان مشارکت کنند.ازدواج پدرخوانده با دخترخوانده از نظر فقهی ، حقوقی و عرفی.




    ماده ۲۶: هرگاه سرپرست درصدد ازدواج برآید، باید مشخصات فرد مورد نظر را به دادگاه صالح اعلام نماید. درصورت وقوع ازدواج، سازمان مکلف است گزارش ازدواج را به دادگاه اعلام تا با حصول شرایط این قانون، نسبت به ادامه سرپرستی به صورت مشترک و یا فسخ آن اتخاذ تصمیم نماید.


    تبصره: ازدواج چه در زمان حضانت و چه بعد از آن بین سرپرست و فرزندخوانده ممنوع است مگر اینکه دادگاه صالح پس از اخذ نظر مشورتی سازمان،‌ این امر را به مصلحت فرزندخوانده تشخیص دهد.
    متن بالا ماده 26 قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست است.لطفا دوستان نظرات خود را که بر اساس فقه ، حقوق یا عرف جامعه میباشد را بیان کنند البته با دلایل منظقی و مدارک معتبر.
    دوستان اگر در مورد قاعده تلازم :
    " متن: کلما حکم به العقل حکم به الشرع و کلما حکم به الشرع حکم به العقل
    يعني: بر هر چه که عقل حکم کند ، شرع هم حکم می کند و بر هر چه که شرع حکم مي کند ، عقل هم حکم مي نمايد"
    چیزی میدونند بیان کنند و آیا میشود بر پایه همین قاعده گفت چون از لحاظ عقل و عرف نمیتوان ازدواج پدرخوانده و دخترخوانده را قبول کرد شرع نیز همیچن موردی را نمیتواند بپذیرد؟!
    و همچنین شايان ذکر است که برخي از محققين ازدواج با فرزندخوانده را مکروه دانسته‌ و در مقام استدلال، به رواياتي تمسک کرده‌اند که در آنها از ازدواج شخص با قابله‌اش منع شده خصوصاً در جايي که قابله، تربيت او را نيز به عهده داشته است که فقها اين روايات را حمل بر کراهت کرده‌اند.
    ممنون از پاسخهایی که خواهید داد.

  2. صلوات ها 5


  3.  

  4. #2

    عضویت
    جنسیت فروردين ۱۳۹۰
    نوشته
    4,849
    حضور
    47 روز 12 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17953



    نقل قول نوشته اصلی توسط SSIRAN نمایش پست ها
    ماده ۲۶: هرگاه سرپرست درصدد ازدواج برآید، باید مشخصات فرد مورد نظر را به دادگاه صالح اعلام نماید. درصورت وقوع ازدواج، سازمان مکلف است گزارش ازدواج را به دادگاه اعلام تا با حصول شرایط این قانون، نسبت به ادامه سرپرستی به صورت مشترک و یا فسخ آن اتخاذ تصمیم نماید.


    تبصره: ازدواج چه در زمان حضانت و چه بعد از آن بین سرپرست و فرزندخوانده ممنوع است مگر اینکه دادگاه صالح پس از اخذ نظر مشورتی سازمان،‌ این امر را به مصلحت فرزندخوانده تشخیص دهد.
    متن بالا ماده 26 قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست است.لطفا دوستان نظرات خود را که بر اساس فقه ، حقوق یا عرف جامعه میباشد را بیان کنند البته با دلایل منظقی و مدارک معتبر.
    دوستان اگر در مورد قاعده تلازم :
    " متن: کلما حکم به العقل حکم به الشرع و کلما حکم به الشرع حکم به العقل
    يعني: بر هر چه که عقل حکم کند ، شرع هم حکم می کند و بر هر چه که شرع حکم مي کند ، عقل هم حکم مي نمايد"
    چیزی میدونند بیان کنند و آیا میشود بر پایه همین قاعده گفت چون از لحاظ عقل و عرف نمیتوان ازدواج پدرخوانده و دخترخوانده را قبول کرد شرع نیز همیچن موردی را نمیتواند بپذیرد؟!
    و همچنین شايان ذکر است که برخي از محققين ازدواج با فرزندخوانده را مکروه دانسته‌ و در مقام استدلال، به رواياتي تمسک کرده‌اند که در آنها از ازدواج شخص با قابله‌اش منع شده خصوصاً در جايي که قابله، تربيت او را نيز به عهده داشته است که فقها اين روايات را حمل بر کراهت کرده‌اند.
    ممنون از پاسخهایی که خواهید داد.
    با سلام و عرض ادب

    به لحاظ فقهی می توانید به تاپیک های زیر مراجعه نمایید:
    http://www.askdin.com/thread32055.html
    http://www.askdin.com/thread31535.html

    موفق و موید باشید


  5. صلوات ها 3


  6. #3

    عضویت
    جنسیت آبان ۱۳۹۲
    علاقه
    خداواهل بیت ع
    نوشته
    154
    حضور
    4 روز 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    1084



    ازلحاظ حقوقی وقتی لایحه ای ازفیلترشورای نگهبان گذشته باشه خوب میدونیم این فیلترهم فقهیه هم حقوقی خوب اگه ازاین فیلتربگذره تاحدودی مشکلی نداشته تاوقتی کسی ایرادنگیره وتفسیرنکنه بنظرم.ازلحاظ فقهی زیادمطلع نیستم امافعلاقانونه اگه درروزنامه رسمی منتشرشده باشه !!!
    میمونه بحث اثاروعکس العمل اون درجامعه بعدتصویب قانون که این خودش بحث جداگانه ای رومیطلبه.اینکه این کارتاثیرسوءیامثبت داره؟ایابه نفع یاضررجامعه هست؟و....
    ویرایش توسط پارمین : ۱۳۹۲/۰۸/۲۵ در ساعت ۲۲:۲۶
    ایماه بنی هاشم خورشیدلقاعباس
    ای نوردل حیدرشمع شهداعباس

    از
    دردوغم ایام ماروبه تواوردیم
    دست من مسکین گیرازبهرخدا
    عباس
    یاحضرت عباس ع یاباب الحوائج



  7. صلوات ها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۹/۰۷, ۱۲:۴۸ : 2

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  
^

ورود

ورود