صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا مقام "برتری داشتن" در نزد خداوند با مقام "گرامی تر بودن" متفاوت است ؟؟؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    534
    حضور
    21 روز 11 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    24
    صلوات
    2577

آیا مقام "برتری داشتن" در نزد خداوند با مقام "گرامی تر بودن" متفاوت است ؟؟؟

با عرض سلام خدمت کارشناس محترم سایت ....

سوالی که برای من پیش اومده این هست که مقام برتری داشتن ... با مقام گرامی تر بودن ... آیا در نزد خداوند تفاوت دارد ...

مثلا من بارها و بارها در درون قرآن خوندم ... ای بنی اسرائیل شما را بر جهانیان برتری دادم .... یا در جاهایی قرآن میفرماید ... پیامبری را بر پیامبری برتری دادم .... از طرفی هم میدانیم که : گرامیترین شما در نزد خداوند کسانی هستند که تقوای بیشتری پیشه کرده اند ....

سوالی که برای من پیش میاد این هست که در آخرت چه کسی در مقامات بالاتری قرار میگیرد ....

کسی که توای بیشتری پیشه کرده است ... یا کسی که خداوند به او برتری بیشتری داده است ؟؟؟

حتی من یادم هست که وقتی انجیل رو میخوندم ... یکی از شاگردان عیسی مسیح از ایشان میپرسند که چه کسی در قیامت برتری دارد ... و ایشون در جواب میفرمایند ... وظیفه و کاری که ما باید انجام دهیم اطاعت و تقوی هست ... اما رتبه ای که در آن قرار میگیریم چیزی است که خداوند آن را برای ما در نظر گرفته ( ببخشیدا ولی تماما برداشته خودم از مفهوم اون آیه از انجیل بوده ....)

سوالم این هست ... آیا آخرت هم ماننده دنیاست ... آیا ممکن هست من تقوی بیشتری رو پیشه کنم ولی دیگری به خاطره اینکه خداوند به او برتری داده در مقامی بالاتر ا من قرار بگیره ؟؟؟ در عین حالیکه من در نزد خداوند گرامی تر باشم ....

با تشکر .

ممنون .

2. صلوات ها 9

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11165

با نام الله

کارشناس بحث: استاد هدی

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۲/۰۸/۲۵ در ساعت ۲۳:۳۹ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 7

علاقه
    مطالعات و تحقيقات قراني
    نوشته
    1,715
    حضور
    29 روز 6 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    336
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5705

با سلام خدمت شما
    نقل قول نوشته اصلی توسط FT_Mohammadi نمایش پست ها
    سوالم این هست ... آیا آخرت هم ماننده دنیاست ... آیا ممکن هست من تقوی بیشتری رو پیشه کنم ولی دیگری به خاطره اینکه خداوند به او برتری داده در مقامی بالاتر ا من قرار بگیره ؟؟؟ در عین حالیکه من در نزد خداوند گرامی تر باشم ....
    فضل ها و برتري هايي كه خداوند به برخي در دنيا تفضل مي فرمايد در واقع ، امكاناتي است كه به او مي دهد و وسع او را بيشتر نموده است و دقيقا متناسب با همين امكانات و وسع ، وي تكليف دارد . خداوند در قران كريم فرموده است :
    لاَ يُكَلِّفُ اللّهُ نَفْسًا إِلاَّ وُسْعَهَا لَهَا مَا كَسَبَتْ وَعَلَيْهَا مَا اكْتَسَبَتْ...(1)
    خداوند هيچ كس را جز به قدر توانايى ‏اش تكليف نمى‏ كند. آنچه (از خوبى‏) به دست آورده به سود او، و آنچه (از بدى‏) به دست آورده به زيان اوست‏.
    پس تكليف هر كسي متناسب با وسع اوست .مثلا كسي كه وسع مالي ، جسمي ، خانوادگي و ... بيشتري دارد ، تكليف او سنگين تر است و محاسبه ي او نيز - و الله اعلم - بر طبق همين آيه شريفه بر اساس ميزان امكانات و وسع او و عملش مي باشد .
    اما گرامي بودن نزد خداوند به ميزان تقواي افراد بستگي دارد ،همانطور كه شما هم اشاره فرموديد .
    حال در اين ميدان ، ممكن است چند حالت بوجود آيد :
    1- كسي كه فضل و امكانات و وسع بيشتري دارد ، تقواي لازم - يعني عملكرد متناسب با وسعش - را نداشته باشد
    2- كسي كه فضل و امكانات و وسع بيشتري دارد ، تقواي بيشتر و متناسب با امكاناتش را داشته باشد .
    3- كسي كه فضل و امكانات و وسع كمتري داشته باشد ، تقواي كمتر از امكاناتش داشته باشد
    4- كسي كه فضل و امكانات و وسع كمتري داشته باشد ، تقواي بيشتر و متناسب با امكاناتش داشته باشد
    كساني كه در گروه دوم و چهارمند عملكردشان متناسب با امكاناتشان است .
    مراتب ، بستگي به ميزان عملكرد افراد در ارتباط با امكاناتي است كه دارند كه چگونه تقواي الهي را در اين زمينه رعايت مي كنند و نيكوترين عمل را به عرصه محشر مي آورند :
    إِنَّا جَعَلْنَا مَا عَلَى الْأَرْضِ زِينَةً لَّهَا لِنَبْلُوَهُمْ أَيُّهُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا (2)
    در حقيقت ما آنچه را كه بر زمين است زيورى براى آن قرار داديم تا آنان را بيازماييم كه كدام يك از ايشان نيكوكارترند
    در نظر داشته باشيد كه فضل يعني امكان بيشتر و امكان بيشتر هميشه وظيفه اي بيشتر را باخود بهمراه دارد و در صورتي كه فرد ، به آن وظايف بيشتر هم عمل كند ، به مرتبه بالاتري دست خواهد يافت و الا ،خير.

(1)- بقره/286
    (2)- كهف/7

ویرایش توسط هدی : ۱۳۹۲/۰۸/۲۷ در ساعت ۲۰:۲۵

جهد شیطان‌پرست، بی‌اثر است
    زان که از نور عشق بی‌خبر است
    هرچه خواهی به زعم خویش بکوش
    نوراحمد نمی‌شود خاموش

7. صلوات ها 10

شروع کننده موضوع

نوشته
    534
    حضور
    21 روز 11 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    24
    صلوات
    2577

نقل قول نوشته اصلی توسط هدی نمایش پست ها
    با سلام خدمت شما

فضل ها و برتري هايي كه خداوند به برخي در دنيا تفضل مي فرمايد در واقع ، امكاناتي است كه به او مي دهد و وسع او را بيشتر نموده است و دقيقا متناسب با همين امكانات و وسع ، وي تكليف دارد . خداوند در قران كريم فرموده است :
    لاَ يُكَلِّفُ اللّهُ نَفْسًا إِلاَّ وُسْعَهَا لَهَا مَا كَسَبَتْ وَعَلَيْهَا مَا اكْتَسَبَتْ...(1)
    خداوند هيچ كس را جز به قدر توانايى ‏اش تكليف نمى‏ كند. آنچه (از خوبى‏) به دست آورده به سود او، و آنچه (از بدى‏) به دست آورده به زيان اوست‏.
    پس تكليف هر كسي متناسب با وسع اوست .مثلا كسي كه وسع مالي ، جسمي ، خانوادگي و ... بيشتري دارد ، تكليف او سنگين تر است و محاسبه ي او نيز - و الله اعلم - بر طبق همين آيه شريفه بر اساس ميزان امكانات و وسع او و عملش مي باشد .
    اما گرامي بودن نزد خداوند به ميزان تقواي افراد بستگي دارد ،همانطور كه شما هم اشاره فرموديد .
    حال در اين ميدان ، ممكن است چند حالت بوجود آيد :
    1- كسي كه فضل و امكانات و وسع بيشتري دارد ، تقواي لازم - يعني عملكرد متناسب با وسعش - را نداشته باشد
    2- كسي كه فضل و امكانات و وسع بيشتري دارد ، تقواي بيشتر و متناسب با امكاناتش را داشته باشد .
    3- كسي كه فضل و امكانات و وسع كمتري داشته باشد ، تقواي كمتر از امكاناتش داشته باشد
    4- كسي كه فضل و امكانات و وسع كمتري داشته باشد ، تقواي بيشتر و متناسب با امكاناتش داشته باشد
    كساني كه در گروه دوم و چهارمند عملكردشان متناسب با امكاناتشان است .
    مراتب ، بستگي به ميزان عملكرد افراد در ارتباط با امكاناتي است كه دارند كه چگونه تقواي الهي را در اين زمينه رعايت مي كنند و نيكوترين عمل را به عرصه محشر مي آورند :
    إِنَّا جَعَلْنَا مَا عَلَى الْأَرْضِ زِينَةً لَّهَا لِنَبْلُوَهُمْ أَيُّهُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا (2)
    در حقيقت ما آنچه را كه بر زمين است زيورى براى آن قرار داديم تا آنان را بيازماييم كه كدام يك از ايشان نيكوكارترند
    در نظر داشته باشيد كه فضل يعني امكان بيشتر و امكان بيشتر هميشه وظيفه اي بيشتر را باخود بهمراه دارد و در صورتي كه فرد ، به آن وظايف بيشتر هم عمل كند ، به مرتبه بالاتري دست خواهد يافت و الا ،خير.

(1)- بقره/286
    (2)- كهف/7

با عرض سلام خدمت شما استاد بزرگوار ...
    امیدوارم خوب و خوش و سلامت باشین ....
    ابتدائا بابته پاسخگوئیتون تشکر میکنم ... امیدوارم هر جا هستین موفق و پیروز باشین .
    با عرض معذرت من پاسخ سوال خودم رو نگرفتم ... اجازه بدین من پرسشم رو با ذکر مثالی از شما بپرسم ...

1- همونطور که میدونیم خدا موجوداتی مانند { شیر . گاو . الاغ . خر . تمساح . اسب } خلق نموده است ... حالا فرض میکنیم که آقا شیره موجوده متمرد و گناهکاری باشه { تقوی پیشه نکنه } و آقا خره ... { تقوی پیشه کنه }
    حالا این دو موجود میرن .... اون دنیا .... چه اتفاقی میوفته ... آیا خره خر میمونه و شیره ... شیر. آیا خره .... تبدیل به خری گرامی در نزد خداون میشه و شیره ... تبدیل به شیری غیر محبوب در نزد خداوند ...
    یا اینکه خدا در ماهیت این دو موجود تغییراتی میده ... که خره افضل تر از شیره بشه ....مثلا آیا خدا شیر رو به خاطر تقوی پیشه نکردن تبدیل به خر میکنه ( مرتبه وجودیش رو پایین میاره )
    مثلا آیا خدا خر رو به خاطره تقوی پیشه کردن تبدیل به شیر میکنه ( مرتبه وجودیش رو بالا میبره )یا اینکه خدا میگه من میخوام خر داشته باشم و شیر ... فقط شما با تقوی پیشه کردن میتونین گرامی تر باشین !!!

2- مثلا من تو قرآن خوندم که خداوند زنان رو بر مردان برتری داده .... سوال من این هست ... آیا اگر من تقوی پیشه کنم ... میتونم اون دنیا مرتبه وجودیم رو بالا ببرم و تبدیل به مرد بشم ... یا اینکه زن میمونم ....

3- مثلا من ممکن هست سطح بخصوصی از هوشمندی . اراده . قدرت . زیبایی . مهربانی و توان عملیاتی . داشته باشم ... آیا با تقوی پیشه کردن میتونم امید داشته باشم که خداوند در وجود من تغییراتی بدهد
    که من موجودی متفاوت شوم ... یا اینکه با تقوی پیشه کردن .فقط در نزد خداوند گرامی تر میشوم ....

4- مثلا اگر من صبح تا شب تقوی پیشه کنم میتونم مرتبه وجودیم رو از حضرت عیسی مسیح بالاتر ببرم .... یا اینکه خدا دوست داشته حضرت عیسی مسیح رو در اون جایگاه قرار بده و با صبح تا شب تقوی پیشه
    کردن هم من نمیتوانم به اون رتبه برسم . ( منظورم رتبه هست ... نه گرامی تر بودن )

5- مثلا میدونم زمانیکه امام زمان ظهور کنند ... عیسی مسیح پشت سر ایشان نماز میخونن ... آیا اگر حضرت عیسی مسیح تقوای بیشتری رو به خرج میدادن میتونستن کاری کنن که امام زمان پشت سر ایشون
    نماز بخونن .... یا این رتبه ها نوشته شده و کسی نمیتونه تغییری توشون ایجاد کنه .... ( منظوره من رتبه هست نه گرامی تر بودن )

سوال : آیا ممکن هست من تقوی بیشتری رو پیشه کنم ولی در قیامت دیگری به خاطره اینکه خداوند به او برتری داده در مقامی بالاتر ا من قرار بگیره ؟؟؟ در عین حالیکه من در نزد خداوند گرامی تر باشم ....

با تشکر از پاسخگوئیتون .
    ویرایش توسط FT_Mohammadi : ۱۳۹۲/۰۸/۲۸ در ساعت ۰۸:۰۲

9. صلوات ها 6

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

با عرض سلام خدمت کارشناس محترم سایت ....

سوالی که برای من پیش اومده این هست که مقام برتری داشتن ... با مقام گرامی تر بودن ... آیا در نزد خداوند تفاوت دارد ...

مثلا من بارها و بارها در درون قرآن خوندم ... ای بنی اسرائیل شما را بر جهانیان برتری دادم .... یا در جاهایی قرآن میفرماید ... پیامبری را بر پیامبری برتری دادم .... از طرفی هم میدانیم که : گرامیترین شما در نزد خداوند کسانی هستند که تقوای بیشتری پیشه کرده اند ....

سوالی که برای من پیش میاد این هست که در آخرت چه کسی در مقامات بالاتری قرار میگیرد ....

کسی که توای بیشتری پیشه کرده است ... یا کسی که خداوند به او برتری بیشتری داده است ؟؟؟

حتی من یادم هست که وقتی انجیل رو میخوندم ... یکی از شاگردان عیسی مسیح از ایشان میپرسند که چه کسی در قیامت برتری دارد ... و ایشون در جواب میفرمایند ... وظیفه و کاری که ما باید انجام دهیم اطاعت و تقوی هست ... اما رتبه ای که در آن قرار میگیریم چیزی است که خداوند آن را برای ما در نظر گرفته ( ببخشیدا ولی تماما برداشته خودم از مفهوم اون آیه از انجیل بوده ....)

با تشکر .

ممنون .
    سلام
    برتری دادن می تواند به حسب امکان برخورداری از یک نعمت باشد همانطور که خداوند بنی اسرائیل را بخاطر امکان بهره مندی از تورات برتری داد
    اما گرامی بودن در نزد خدای متعال به حسب فعلیت کمال در فرد است لذا کسی که نزد خدای متعال گرامی است از کسی که او برتری اش داده بالاتر است
    چرا که ممکن است فردی که برتری داده شده از امکانات در اختیار خودش خوب استفاده نکند و کمال مطلوب را نیابد
    والله الموفق

هردو عالم یک فروغ روی اوست

11. صلوات ها 5

شروع کننده موضوع

نوشته
    534
    حضور
    21 روز 11 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    24
    صلوات
    2577

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد نمایش پست ها

لذا کسی که نزد خدای متعال گرامی است از کسی که او برتری اش داده بالاتر است
    آیا جمله شما معادل جمله زیر است یا با آن تفاوت میکند ؟؟؟

لذا کسی که نزد خدای متعال گرامی است از کسی که او
    برتری اش داده برتر است
    ویرایش توسط FT_Mohammadi : ۱۳۹۲/۰۸/۲۸ در ساعت ۰۸:۱۷

13. صلوات ها 5

علاقه
    راهیان نور،مسجد،هیئت،شهدا،زیارت
    نوشته
    221
    حضور
    4 روز 8 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1100

ای بابا
    یعنی تو.... تمام ابهامات و چاله چوله های دینی أت برات حل شده ....... الان دغدغه ات فقط فرق بین گرامی تر بودن و برتری دانستن موجوداته؟؟؟

صلاح کار کجا و من خراب کجا؟!

15. صلوات ها 2

علاقه
    خدمت به مردم کشورم
    نوشته
    7,198
    حضور
    60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    278
    صلوات
    41224

. ای بنی اسرائیل شما را بر جهانیان برتری دادم ....
    با توچه به فنی بودن سوال
    پاسخ را به کارشمناسان واگذار میکنم
    ولی برای انکه تبلیغ به نفع صهیو نیست ها نکرده باشید
    بگویم
    که بعد از این حمله(برتری دادم) سریعا هم می فرمودند اما شما پیمان شکنی یا طغیان و...داشته اید
    خداوند براي اصلاح اين گروه پي در پي پيامبر مي‌فرستاد؛ آنان نيز پيامبران خدا ‌را مي‌كشتند. لَقَدْ أَخَذْنَا مِيثَاقَ بَنِي إِسْرَائِيلَ وَأَرْسَلْنَا إِلَيْهِمْ رُسُلًا كُلَّمَا جَاءَهُمْ رَسُولٌ بِمَا لَا تَهْوَي أَنفُسُهُمْ فَرِيقًا كَذَّبُوا وَفَرِيقًا يَقْتُلُونَ؛ ما از بني‌اسرائيل پيمان گرفتيم و پيامبراني بر ايشان فرستاديم. هرگاه كه پيامبري چيزي مي‌گفت كه با خواهش دلشان موافق نبود، گروهي را تكذيب و گروهي را مي‌كشتند. (مائده، آيه 70).

قرآن برخي از ويژگي‌ها و باورهاي ديني منحط يهود را بر شمرده است: رباخواري(نساء، آيه161)؛ تحريف كتاب آسماني(بقره، آيه79)؛ انكار وحي(انعام، آيه91)؛ باور به فقير بودن خداوند و بي‌نيازي خود(آل عمران، آيه181)؛ اعتقاد به بسته بودن دست خداوند(مائده، آيه64)؛ پيمان شكني(بقره، آيه100).
    خداوند صهیونیست ها را لعنت کند

17. صلوات ها 2

شروع کننده موضوع

نوشته
    534
    حضور
    21 روز 11 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    24
    صلوات
    2577

نقل قول نوشته اصلی توسط palizgar نمایش پست ها
    ای بابا
    یعنی تو.... تمام ابهامات و چاله چوله های دینی أت برات حل شده ....... الان دغدغه ات فقط فرق بین گرامی تر بودن و برتری دانستن موجوداته؟؟؟

صلاح کار کجا و من خراب کجا؟!

سلام ...
    اتفاقا برای من سوال مهمی هست ...

اگر قرار باشه من صبح تا شب آدم خوبی باشم و تقوا پیشه کنم ... بعدش خدا تو اون دنیا هر کی رو خواست بالاتر از من قرار بده ... و بگه با اینکه اونها بالاتر از تو هستن با این حال من تو رو بیشتر دوست دارم ....

که بازم میشه همین دنیا .... فرقی نمیکنه که ...
    ویرایش توسط FT_Mohammadi : ۱۳۹۲/۰۸/۲۸ در ساعت ۰۸:۴۷

19. صلوات ها 2

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

آیا جمله شما معادل جمله زیر است یا با آن تفاوت میکند ؟؟؟

لذا کسی که نزد خدای متعال گرامی است از کسی که او برتری اش داده برتر است
    سلام
    بله
    ولی باید به این نکته ظریف هم توجه بفرمایید :

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد نمایش پست ها
    برتری دادن می تواند به حسب امکان برخورداری از یک نعمت باشد
    اما در مواردی هم خبر از فعلیت برتری است مثل :
    تلک الرسل فضلنا بعضهم علی بعض
    بر این اساس ما دو عنوان خواهیم داشت در خصوص دو جهت از جهات یک واقعیت
    برتری دادن ( تفضیل ) به جهت دخالت اراده الهی در تحقق کمال
    گرامی داشتن (اکرام) به جهت جایگاه و منزلت شایسته در نزد خدای متعال و برخورداری از کمال
    والله الموفق

هردو عالم یک فروغ روی اوست

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)