جمع بندی شک زیاد در استبرا

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شک زیاد در استبرا

به نام خدا
با عرض سلام واحترام

من در انجام عمل استبرا بسیار شک می کنم هم در موقع انجام عمل استبرا شک می کنم که درست انجام دادم یا نه و هم بعد استبرا که صحیح انجام دادم یا نه اخیرا هم در مورد اینکه آیا استبرا اصلا کردم یا نه بسیار شکاک شدم-این وسواس باعث شده اگر کمی در مورد استبرام شک کردم با کوچکترین احساس خروج ادرار لباسامو آب بکشم و بسیاری دردسرهای دیگر

برای حل این مشکل دو مورد به نظر من رسیده که خواستم ببینم اگر اینگونه عمل کنم صحیحه؟

1-بعد خروج از دستشویی و انجام استبرای غلط به نظر خودم ،هرموقع احساس خروج ادرار کردم بدون اینکه بررسی کنم بنا را بر عدم خروج ادرار بگذارم و به خودم تلقین کنم بر اصل خروج رطوبت شک دارم تا چه رسد بررسی کنم که استبرام صحیح بوده یا نه///آیا این تلقین صحیح هست و جایی نجس نمی شود؟(چون چند بار بررسی کردم رطوبتی ندیدم)

2-آیا می تونم با این حکم که می گه(شک واطمینان وسواسی در مسایل طهارت ونجاست نامعتبر است)به هرگونه شک در مورد استبرا (از جمله شک در انجام دادن یا ندادن استبرا بعد دستشویی)بی اعتنا باشم؟آیا استبرا هم جز مسائل طهارت و نجاست هست تا به شکهایش بی اعتنا شد؟

ممنون می شوم پاسخ دو مورد بالا را بگیرم /یا علی

با نام الله

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

urmioglan;424995 نوشت:
به نام خدا
با عرض سلام واحترام

من در انجام عمل استبرا بسیار شک می کنم هم در موقع انجام عمل استبرا شک می کنم که درست انجام دادم یا نه و هم بعد استبرا که صحیح انجام دادم یا نه اخیرا هم در مورد اینکه آیا استبرا اصلا کردم یا نه بسیار شکاک شدم-این وسواس باعث شده اگر کمی در مورد استبرام شک کردم با کوچکترین احساس خروج ادرار لباسامو آب بکشم و بسیاری دردسرهای دیگر

برای حل این مشکل دو مورد به نظر من رسیده که خواستم ببینم اگر اینگونه عمل کنم صحیحه؟

1-بعد خروج از دستشویی و انجام استبرای غلط به نظر خودم ،هرموقع احساس خروج ادرار کردم بدون اینکه بررسی کنم بنا را بر عدم خروج ادرار بگذارم و به خودم تلقین کنم بر اصل خروج رطوبت شک دارم تا چه رسد بررسی کنم که استبرام صحیح بوده یا نه///آیا این تلقین صحیح هست و جایی نجس نمی شود؟(چون چند بار بررسی کردم رطوبتی ندیدم)

2-آیا می تونم با این حکم که می گه(شک واطمینان وسواسی در مسایل طهارت ونجاست نامعتبر است)به هرگونه شک در مورد استبرا (از جمله شک در انجام دادن یا ندادن استبرا بعد دستشویی)بی اعتنا باشم؟آیا استبرا هم جز مسائل طهارت و نجاست هست تا به شکهایش بی اعتنا شد؟

ممنون می شوم پاسخ دو مورد بالا را بگیرم /یا علی

السلام علیک یا ابا عبد الله الحسین علیه السلام

ایام عزاداری سید الشهداء را تسلیت عرض می کنم.

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤال شما

1. صحیح است ؛ به احساس خروج ادرار ، اعتنا نکنید و بررسی کردن در فرض سؤال لازم نیست بلکه در برخی مواقع نباید این کار را بکنید.

2. اگر بعد از انجام استبراء در درست بودن آن شک کردید ، اعتناء نکنید .

در پناه حضرت حق باشید
[/]

با سلام وخدمت دوست بزرگوار و عزیز جسارت میکنم به سوالات پاسخ میدم امیداروم پاسخ ام راه گوشا باشه. فردی که جوان هست دستگاه کلیه و مجاری ادراریش قوی هست، یعنی وقتی ببخشید فرد جوانی بول میکنه، مثل جتاب تان که حتما جوانید! ! مثانه چون عین پمپ قوی وفعال ادرار رو میزنه بیرون با فشار لذا در مجراء آلت اللقاعده به اون صورت قطرات ادرار نمی مونه، و اگر هم بماند بایک استبراء عرفی ومعمولی این قطرات بطرف میشن؛ از مجراء و باز همانطور که شما جوان هستید و خدا نکرده دچار بیماری پرستات یا ورم پرستان هم نیستید، که بعد ادرار کردن و قبل استبراء به اون حد زیاد، قطرات ادرار در مجراء ادرار ی تون گیر کنه و بمونه!!! و اگر م بر فرض، گیر بکنه ؛ تعداد قطرات اندک و کم هستش که با انجام عمل استبراء ، اوتوماتیکوار از مجراء آلت تون بطرف میشن. خلاصه بعد بول کردن با یک استبراء معمولی و عرفی طبق رساله های مرجع بزرگوار تقلید تون؛ در فرض ماندن قطرات ادرار این قطرات از مجراء بطرف میشن. لیکن مجراء پاک میشه. لذا انسان با ضریب هوشی متوسط حتی پایین جسارت نشه ، بهتون برای اینکه اعتماد به نفس تون بره بالا میگم میتونه استبراء صحیح رو انجام بده! پس شما هم اگر مو به مو طبق رساله استبراء کنید. پس شک نکیند> که استبراء صحیح رو انجام میدید وبعد از انجام استبراء صحیح هم نباید تحقیق و تفحص کنید.که ایا از شما قطره ادرار خارج شده؟ یا نشده! وقتی که شما استبراء صحیحی کردید و حتما هم می کنید ، پس مجراء الت تون پاک وعاری از قطرات بولی شده ،لذا چطور از مجراء عاری از بول و پاک انتظار دارید! بول مخلوط به ودی یا بول خالص به بیرون نشر کنه و خارج بشه!! که نمیشه! و چرا شما به گفته حضرت ایت الله العظمی مظاهری (مد ظله العالی) به نقل از کتاب راه های عملی درمان وسواس؛ این قدر سریع حکم به نجسی یک چیز مثلا رطوبت و خیسی مجراء بول تون می دید در حالی که بعد بول کردن استبراء کرده اید.! و چرا خیلی دیر و سخت دل تون راضی میشه حکم به پاکی رطوبت وخیسی مجراء بول تون بدید! پس دوست عزیز بعد بول کردن استبراء بکن به طور صحیح طبق رساله مرجع تون بعد اون دیگه بیخال رلکس بلند شو عین عرف مردم زندگی تو بکن و اگر ابی هم خارج شد! چون شک داری ایا بول هست؟ یا نیست؟ چون شک داری و لکن یقین نداری خیلی ساده بنابر پاکی اون بزار در ضمن ، شک و تحقیق و تفحص زیاد از در این مسئله معقول نیست. یک پیش نهادم دارم، میتونی بایکی یا دو تا از دوستان صمیمی تون تو پایگاه بسیج در حلقه های صالحین یا مدرسه یا مسجد یا ... مسئله نحوه استبراء کردن رو از رساله ت ویک کاغذ بنوسی و بهش بخونی از اون بپرسی اینطور که استبراء میکنی؛ به نظرش کافی و صحیح هست . تا قانع بشی وقبول کنی درست استبراء میکنی...! واصلا جای خجالتم نداره! چون ندانستن خجالت داره الان در حلقه های صالحین شرکت بکنی از سرگروه تون میتونی کمک بگیری تا یقین کنی استبراء رو درست انجام میدوی هرچند لرزوی نیست باز دلتون ارام نشه می تونید از شون کمک بگیرید. در هرحال بهترین ها رو برات ارزومندم خدانگهدارت دوست عزیز ایام به کام

موضوع قفل شده است