صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ازدواج با طلبه ی فقیر؟14 تای مهم برای موفقیت در زندگی طلبگی

نوشته
    3
    حضور
    4 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    26

پرسش ازدواج با طلبه ی فقیر؟14 تای مهم برای موفقیت در زندگی طلبگی

با سلام و عرض تسلیت شهادت سرور و سالار شهیدان امام حسین علیه السّلام
    یکی از دوستان من اطلاع داد که پسری خیلی خوب و مؤمن رو سراغ داره که دو سال از من بزرگتره.
    طلبه هست و خونه و ماشین و .. نداره و خود پسر گفته من چون فعلاً از نظر اقتصادی چیزی ندارم نمیخوام ازدواج کنم.
    اما دوستم چنین چیزی گفت: خانوادش گفتن اگه دختری پیدا کردید که حاضره با پسری با ایمان که فعلاً فقیره ازدواج کنه معرفی کنید که بریم خواستگاری.
    به نظر کارشناسان محترم من باید چه جوابی بدم؟ اصلاً جواب مثبت برای اومدن به خواستگاری، صحیحه؟ به نظر شما باعث نمیشه فکر کنند دختر داره برای ازدواج با پسر پیش قدم میشه؟ اینطوری شأن دختر پایین نمیاد؟
    ضمناً آن پسر متولد 66 هست.
    با تشکر
    بارالها ! ... مرا به كسالت درعبادتت، كوري از راهت و بيرون شدن از طريق محبّتت، مبتلا مكن . [امام سجّاد عليه السلام ـ در دعايش ـ]

2. صلوات ها 8

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58295

با نام و یاد دوست

ازدواج با طلبه ی فقیر؟14 تای مهم برای موفقیت در زندگی طلبگی

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 7

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151465

با سلام خدمت شما پرسشگر محترم
    عزاداری شما هم قبول
    خب اجازه بدهید کمی دقیق تر به مسأله ازدواج نگاه کنیم. ازدواج یک پروژه بزرگ برای یک عمری زندگی است، بنابراین باید روشمند و مطالعه شده باشد. باید معیار ازدواج موفق را بدانیم تا درستن برنامه ریزی کنیم تا خانه ازدواج مقاوم باشد. برای آشنایی با معیارهای ازدواج موفق دو کتاب در کتاب خانه همین سایت وجود دارد با دقت مطالعه کنید و نمودار ازدواج موفق و انگیزه های غلط در ازدواج را با دقت ببینید.
    کتاب ها:
    1- مطلع مهر
    2- مطلع عشق
    3-رهنمودهایی برای ازدواج
    برای ازدواج موفق باید تناسب ها بین دختر و پسر از نظر باورهای دینی، ارزش ها، اهداف زندگی، شخصیت و اخلاق، شأن اجتماعی و خانوادگی، اقتصادی، تحصیلی و.. باشد.
    تذکر: دو نفر که باورهای عمیق دینی داشته باشند در پرتو این باورهای عمیق برخی از اختلافات مثل اختلاف اقتصادی تا حدی قابل اغماض است.

واسطه
    دوست شما می تواند نقش یک واسطه را ایفا کند یعنی غیر مستقیم به آنها شما را معرفی کند و نگوید که شما در جریان هستید بگویید به نظر ایشان برایشان ایمان بسیار مهم است. این گونه نگرانی یاد شده در سؤال تان نیز برطرف خواهد شد.
    ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۳/۰۶/۱۵ در ساعت ۲۲:۵۶
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 14

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151465

9. صلوات ها 12

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151465

نکته مهم
    صرف طلبه بودن مانع تحقیق شما نشود. ملاک ها و معیارهای ازدواج را خوب بخوانید و باهاش ارتباط برقرار کنید تا خوب خوب بفهمید. براساس آن الگو تحقیق کنید.
    بله ممکن است فردی در ظاهر طلبه باشد ولی در باطن مقید نباشد
    ممکن است طلبه ای واقعا (ظاهرا و باطنا) مقید باشد که اغلب مقید هستند. ولی ممکن است تناسبی بین شما نباشد. بنابراین تحقیق و بررسی و رعایت همتایی ها شرط یک ازدواج موفق است.

11. صلوات ها 10

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151465

روزی اهل علم تضمین شده است.
    اگر واقعا در تحقیقات متوجه شدید و کشف کردید که طلبه ای واقعا مقید است و اساتید مدرسه و هم بحثی ها و دوستانش تأیید کردند
    و خودتان در تناسب لازم را با او دارید شک نکنید
    چرا که وعده الهی است که روزی اهل علم نافع تضمین شده است.
    قال النّبی(ص):«أنّ الله تعالی قَد تَكَفَّلَ لطالبِ العِلمِ بِرزقِهِ خَاصّه عمّا ضَمِنَه لِغیرِهِ»:
    به درستی كه خدای تعالی رزق و روزی اهل علم را به طور خاصّ متكفّل شده (منیه المرید،ص62)

اما اگر خود شما باید قبل از هر چیز به زندگی معنوی و طلبگی، عشق بورزید با عشق کارها آسان می شود و سختی ها راحت.
    در بیابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم
    سرزنش ها گر کند خار مغیلان غم مخور
    اگر عشق نباشد تاب و تحمل زندگی سخت طلبگی را نخواهید داشت اگر باشد خواهید دید که لذت معنوی و زندگی طلاب در اوج است که قناعت گنج بی پایان است.
    ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۲/۰۸/۲۵ در ساعت ۲۲:۳۴

13. صلوات ها 13

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151465

رزق و روزی اهل علم و دانش
    هر کسی در زندگی باید برای به دست آوردن رزق و روزی و تأمین زندگی خود تلاش کند، البته این به این معنی نیست که انسان برای تأمین زندگی به هر کاری دست بزند و از راه حرام و یا از راه ذلّت باز، زندگی خود را تأمین کند؛ چرا که در روایات وارد شده که خداوند رزق و روزی هر کسی را ضمانت کرده است:

«وَ جَعَلَ لِكُلِّ رُوحٍ مِنْهُم قُوتاً مَعلُوماً مَقْسُوماً مِن رِزقِهِ، لا يَنْقُصُ مَنْ زَادَهُ نَاقِصٌ، وَ لا يَزِيدُ مَن نَقَصَ مِنْهُم زَائِدٌ»
    برای هر موجود زنده­ای نصیبی معلوم و رزقی مقسوم فرمود؛ کسی نمی­تواند از روزی او اگر زیاد باشد چیزی کم کند و اگر کم است چیزی بیفزاید.[1]
    نه تنها انسانها بلکه همه موجودات روزی آنها در نظر گرفته شده و خداوند روزی هیچ موجودی را فراموش نکرده است و نه تنها فراموش نکرده بلکه روزی آنها را ضمانت کرده است، حضرت علی(ع) در نهج البلاغه می­فرماید: به مورچه و كوچكى جثّه آن بنگريد، كه چگونه لطافت خلقت او با چشم و انديشه انسان درك نمى ‏شود، نگاه كنيد چگونه روى زمين راه مى‏رود، و براى به دست آوردن روزى خود تلاش مى ‏كند؟ دانه ‏ها را به لانه خود منتقل مى ‏سازد، و در جايگاه مخصوص نگه مى ‏دارد، در فصل گرما براى زمستان تلاش كرده، و به هنگام درون رفتن، بيرون آمدن را فراموش نمى‏ كند! روزى مورچه تضمين گرديده، و غذاهاى متناسب با طبعش آفريده شده است.[2]روزی اهل علم و دانش را خود به طور خاص و ویژه متکفّل شده است
    علامه طباطبایی(ره) می­ فرمایند: در سال هايى كه در حوزه نجف اشرف مشغول تحصيل علم بودم مرتب از تبریز هزينه تحصيلم به نجف مى ‏رسيد و من فارغ البال مشغول بودم تا آنكه چند ماهى مسافر ايرانى به عراق نيامد و خرجيم تمام شد، روزى مشغول مطالعه بودم و دقيقاً در يك مسأله علمى فكر مى‏ كردم كه ناگهان بی­ پولى و وضع روابط ايران و عراق رشته مطلب را از دستم گرفته و به خود مشغول كرد، شايد چند دقيقه بيشتر طول نكشيد كه شنيدم درب منزل را مى ‏كوبند، در حالى كه سر روى دستم نهاده و دستم روى ميز بود برخاستم و درب خانه را باز كردم مردى ديدم بلند و داراى محاسنى حنايى و لباسى كه شباهت به لباس روحانى عصر حاضر نداشت نه فرم قبايش و نه فرم عمامه‏ اش، امّا هر چه بود قيافه ‏اى جذّاب داشت. به محضى كه در را باز كردم سلام كرد و گفت: من شاه حسين ولى، پروردگار متعال مى ‏فرمايد: در اين مدّت هيجده سال، كى گرسنه‏ ات گذاشته ‏ام كه درس و مطالعه ‏ات را رها كرده و به فكر روزيت افتاده‏ اى!! آن گاه خدا‌حافظى كرد و رفت. من بعد از بستن در خانه و برگشتن به پشت ميز تازه سر از روى دستم برداشتم و از آنچه ديدم تعجّب كردم و چند سؤال برايم پيش آمد.

اوّل اينكه: آيا راستى من از پشت ميز برخاستم و به در خانه رفتم و يا آنچه ديدم همين جا ديدم ولى يقين دارم كه خواب نبودم.

دوم اينكه: اين آقا خود را به نام شاه حسين ولى معرفى كرد، ولى از قيافه‏ اش بر مى ‏آيد كه گفته باشد شيخ حسين ولى، لكن هر چه فكر كردم نتوانستم بخود بقبولانم كه گفته باشد: شيخ، از طرفى هم قيافه ‏اش قيافه شاه نبود، اين سؤال هم چنان بدون جواب ماند تا آنكه مرحوم والدم از تبريز نوشتند كه تابستان به ايران بروم در تبريز بر حسب عادت نجف، بين الطّلوعين قدم مى ‏زدم روزى از قبرستان كهنه تبريز مى ‏گذشتم به قبرى برخوردم كه از نظر ظاهر پيدا بود قبر يكى از بزرگان است، وقتى سنگ قبر را خواندم ديدم قبر مردى است دانشمند به نام شاه حسين ولى و حدود سيصد سال پيش از آمدن به در خانه، از دنيا رفته است.

سؤال سوّمى كه برايم پيش آمد تاريخ هيجده سال بود كه اين تاريخ ابتدائش چه وقت بوده است؟ وقتى است كه من شروع به تحصيل علوم دينى كرده‏ ام؟ كه من بيست و پنج سال است مشغولم، و يا وقتى است كه من به حوزه نجف أشرف مشرف شده‏ ام؟ كه آن هم بيش از ده سال نيست پس ماده تاريخ هيجده از چه وقت است؟ و چون خوب فكر كردم ديدم هيجده سال است كه به لباس روحانيّت ملبّس و مفتخر شده ‏ام.[3]

[1]. صحیفه سجادیه، ترجمه و شرح ابوالحسن شعرانی، قم، انتشارات قائم آل محمد، چاپ ششم، 1386، ص37.

[2]. نهج البلاغه، ترجمه محمد دشتی، خطبه 185.

[3]. طباطبایی، محمد حسین، الميزان، ترجمه محمد باقر موسوی همدانی، قم، انتشارات اسلامی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، چاپ پنجم، 1374، ج‏، ص 549.

http://www.pajoohe.com/fa/index.php?...tion&UID=40008
    ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۲/۰۸/۲۵ در ساعت ۲۲:۳۰

15. صلوات ها 14

علاقه
    گل ، صدای رود خونه ، آبی فیروزه ای، صدای اذان مرحوم مؤذن زاده اردبیلی
    نوشته
    754
    حضور
    31 روز 4 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    30
    آپلود
    53
    گالری
    116
    صلوات
    5874

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    کتاب ها:
    1- مطلع مهر
    2- مطلع عشق
    3- رهنمودهایی برای ازدواج
    سلام

کتابها را میتوانید از لینک های زیر دانلود کنید

دانلود کتاب - مطلع مهر (انتخاب همسر)

دانلود کتاب - مطلع عشق (انتخاب همسر)پندها و نصایح امام خامنه ای به زوج های جوانی
    رهنمودهایی برای ازدواج
    ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۳/۰۶/۱۵ در ساعت ۲۲:۵۵

17. صلوات ها 11

علاقه
    علوم دینی
    نوشته
    1,241
    حضور
    35 روز 16 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    145
    آپلود
    1
    گالری
    48
    صلوات
    8306

ازدواج با طلبه اگه واقعاً طلبه باشه، نه اینکه فقط درس بخونه و حامل بی عمل اون اسم و لباس مقدس باشه، همچین زندگی خوبه که بخاطر تقیدات واقعی آقا به اوامر الهی، خیلی آرامش بخشه زندگی
    اتفاقاً مزشم به اون فقرشه

وَ اللهِ اِن قَطَعــــــتُموا یَمینی

اِنّی اُحامی اَبَداً عَن دینی

19. صلوات ها 10

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151465

یکی از مثل هایی که در زندگی طلبگی در ضمن مشاوره هایم با طلاب زیاد بیان می شد این بود: توش خودمون را کشته بیرونش مردم را
    دوران تحصیل طلاب طولانی است و در این ایام شهریه اندکی می گیرند.
    خب برخی از روحانیون بعد از تحصیلات قابل توجهی جذب برخی از نهادها و سازمان ها شده اند و در آمد آنها براساس اشل حقوقی مثلا دانشگاه، نیروی انتظامی، دستگاه قضایی و...است بنابراین نسبت به عموم طلاب از نظر رفاهی زندگی راحت تری دارند.
    بنابراین اگر طلبه اهل تلاش باشد می تواند بعد از یک دوره سختی زندگی حداقل متوسطی برای خود و همسرش ایجاد کند.
    با همه این حال باید دقت شود که
    یک فرد با ایمان حاضر است برخلاف بسیار از افراد در روز بسیار گرم با کار سختی که دارد روزه ماه رمضان را بگیرید هرچند همکارانش نگیرند.
    یک زن با ایمان حاضر است براساس باورهایش در روز گرم تابستان حجاب و چادر داشته باشد و این سختی را به عشق تقرب به خداوند همانند سازی با حضرت زهرا و زینب کبری(س) تحمل کند.
    یک روحانی حاضر است لباس روحانیت را در شرایط مختلف به تن کند و حتی ناسزای افراد نادان و مغرض را به عشق خداوند و اهل بیت تحمل کند.

با تمام سختی زندگی طلبگی، طلاب که اخلاق مدار هستند حاضر نیستند طلبگی را کنار بگذارند و شغل پر درآمدی انتخاب کنند.

21. صلوات ها 11

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری