چگونه یک آلبوم مذهبی برای:::« فرزندمان »::: بسازیم

تب‌های اولیه

42 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه یک آلبوم مذهبی برای:::« فرزندمان »::: بسازیم

نقش والدین بر کودکان

تأثیر والدین در اخلاق همه می دانیم كه اولین مدرسه برای تعلیم و تربیت كودك محیط خانواده است، و بسیاری از زمینه های اخلاقی در آنجا رشد و نمو می كند؛ محیط سالم یا ناسالم خانواده تأثیر بسیار عمیقی در پرورش فضائل اخلاقی، یا رشد رذائل دارد؛ و در واقع باید سنگ زیربنای اخلاق انسان در آنجا نهاده شود.
اهمیت این موضوع، زمانی آشكار می شود كه توجه داشته باشیم كه اولا كودك، بسیار اثر پذیر است، و ثانیا آثاری كه در آن سن و سال در روح او نفوذ می كند، ماندنی و پا برجا است!
این حدیث را غالبا شنیده ایم كه:
امیرمؤمنان علی علیه السلام فرمود: «العلم (فی) الصغر كالنقش فی الحجر؛

علم در كودكی همانند نقشی است روی سنگ!» (كه سالیان دراز باقی و برقرار می ماند)

آلبوم مذهبی کودکان
بیاییم در این دنیای شلوغ یار و پشتیبان کودکانمان باشیم

1)اولین قسمت آلبوم اذان و اقامهدلیل اصلی اذان گفتن در گوش کودکی که به تازگی در یک خانواده مسلمان به دنیا آمده،
این است که نخستین صدایی که گوش او دریافت می‌کند،
اذان و اقامه باشد که شامل توصیف عظمت و بزرگی خداوند متعال است.
و بر ماست که
از گهواره تا گور دانش بجوی
را آغاز نماییم

بعد از قرار دادن عکس نوزاد ، مادر و پدر
عکس گوینده اذان و اقامه را قرار دهید

(دوستان کاربر با نظرات خود تکمیل فرمایید)

2)دومین قسمت مراسم نام گذاری

در منطقه ما مرسوم بود کودک که به دنیا میامد اگر پسر بود او را محمد صدا مینمودند و اگر دختر بود فاطمه تا اسم برای او تعیین گردد

[=Times New Roman]پیامبراکرم(صلّی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند:

[=Times New Roman](نام خوب و حق فرزند)

[=Times New Roman]وَ حَقُّ الْوَلَدِ عَلَى الْوَالِدِ أَنْ يُحَسِّنَ اسْمَهُ، وَ يُحَسِّنَ أَدَبَهُ
[=Times New Roman]حق فرزند بر پدر آن است که نام خوبی بر او بنهد و به بهترین شکل تربیتش نماید.(کنز العمال- جلد 16)
[SPOILER]

[=Times New Roman](سنت نام گذاری)

[=Times New Roman]امام صادق علیه السلام می فرمایند: [=Times New Roman]لا یُولَد لَنا وَلَدٌ اِلّا سَمَّیناهُ مُحَمَّداً،فَاِذا مَضی سَبعَةُ اَیامٍ فَاِن شِئنا غَیِّرنا وَاِلّا تَرَکنَا
[=Times New Roman]هیچ نوزادی برای ما متولد نمیشود مگراین که نخست نام او را محمد می نامیم و پس از هفت روز، اگر خواستیم نامش را تغییر می دهیم وگرنه همان نام را براو می گذاریم (مستدرک الوسائل- جلد 15- ص 127)

[=Times New Roman](بهترین نام برای پسران)

[=Times New Roman]اذا سَمَّیْتُمُ الْوَلَدَ مُحَمَّدا فَأکْرِمُوهُ وَ وَسِّعُوا لَهُ فی الْمَجالِسَ وَ لا تُقَبِّحُوا لَهُ وَجْها
[=Times New Roman]وقتی نام فرزندتان را محمّد گذاشتید، او را گرامی بدارید و در مجلس خود برای او جا باز کنید و احترامش نمایید و نسبت به او رو ترش نکنید. (جامع الخبار- 124 )

[=Times New Roman](نام خوب و حق فرزند)

[=Times New Roman]وَ حَقُّ الْوَلَدِ عَلَى الْوَالِدِ أَنْ يُحَسِّنَ اسْمَهُ، وَ يُحَسِّنَ أَدَبَهُ

[=Times New Roman]حق فرزند بر پدر آن است که نام خوبی بر او بنهد و به بهترین شکل تربیتش نماید.(کنز العمال- جلد 16) [=Times New Roman] پیامبراکرم(صلّی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند: [=Times New Roman]اَنَّ اَوَّلَ ما یَنحَلُ أحَدُکُم وَلَدَهُ الإسمَ الحَسَن، فَلیُحسِّن أحَدَکُم اِسمَ وَلَدِهِ [=Times New Roman]اولین هدیه ای که هر یک از شما به فرزندش می بخشد نام خوب است. پس بهترین نام را برای فرزند خود انتخاب کنید(وسائل الشیع- جلد 15)
[=Times New Roman](بهترین هدیه به فرزند)

[=Times New Roman](بهترین هدیه به فرزند)

[=Times New Roman]موسی بن بکر از حضرت ابوالحسن علیه السلام نقل میکند: [=Times New Roman]اَوَّلُ ما یَبُرُّ الرَّجُلُ وَلَدَهُ أن یسَمَّیهُ بِاِسْمٍ حَسَنٍ فَلْیحْسنَ اَحَدُکمْ اِسْمِ وَلَدِهِ؛. [=Times New Roman]اولین نیکی و احسان مرد به فرزندش آن است که نام خوب برای او انتخاب کند،پس برای فرزندان خود از بهترین نام ها استفاده کنید.(وسائل الشعیه- ص 126) [=Times New Roman]مَن وُلِدَ لَهُ اَربَعَةُ اَولادٍ وَ لَم یُسَمَّ اَحَدَهُم بِاسمی فَقَد جَفانی [=Times New Roman]هر که چهار فرزند برای او متولد شود و یکی از آنها را به نام من نگذارد در حق من جفا کرده است(عدة الداعی- ص 77) [=Times New Roman]ابن حمید با امام صادق درباره نام فرزندش مشورت کرد ،امام به او فرمود: [=Times New Roman]سَمِّهِ اسماً مِنَ العُبُودیّة فقال:اَیُّ الاَسماءِ هُوَ؟ قالَ: عَبدُالرَّحمن [=Times New Roman]یکی از نام های بندگی را بر او انتخاب کن. پرسید منظور شما کدام یک از نام ها است؟ امام فرمود: عبدالرحمن [=Times New Roman]مخدث نوری نقل می کند: [=Times New Roman]وَ فیِ الخجر اَنَّ رَجُلاً یُؤتی فی القیامةِ وَ اسمُه مُحَمَّدُ، فَیَقُولُ الله لَهُ،مَا استُحییتَ اَن عَصَیتَنی وَ اَنت سَمِیُّ حَبیبی،وَ اَنَا اَستَحیی اَن اُعَذِّبُکَ وَ اَنتَ سَمِیُّ حَبیبی [=Times New Roman]روایت شده که در روز قیامت مردی را می آورند و نامش محمد است.از طرف خدا به او خطاب می شود که از من شرم نکردی و مرا معصیت کردی در حالیکه همنام حبیب من- رسول الله- بودی و من امروز شرم دارم که تو را عذاب کنم در حالی که هم نام حبیب من هستی(مسترک الوسائل- جلد 15) [=Times New Roman]امام صادق علیه السلام می فرمایند: [=Times New Roman]اِذا کانَ یَومُ القیامَة نادی مُنادٍ:اَلا لِیَقُم کُلَّ. مَن اسمُهُ مُحَمَّدٌ،فَلیَدخُلِ الجَنَّةَ لِکَرامَةِ سَمِّیِه مُحَمَّدٍ [=Times New Roman]چو روز قیامت فرا رسید منادی ندا میدهد:هر که نامش محمد است به احترام همنامش محمد برخیزد و وارد بهشت شود.(وسائل الشیعه- جلد 15)
[=Times New Roman]امام رضا علیه السلام می فرمایند: [=Times New Roman]اِستَحسِنُوا اَسماءَکُم، فَاِنَکُّم تَدعُونَ بِها یَومَ القِیامَةِ قُم یا فُلانُ بنُ فُلان اِلی نُورِکَ. قُم یا فلانُ بنُ فلانٍ لا نُورَلَکَ

[=Times New Roman]حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند:
[=Times New Roman](تأثیر نام برای پسران)

[=Times New Roman](تأثیر نام خوب در قیامت)

[=Times New Roman](تأثیر نام خوب در قیامت)

[=Times New Roman]ابن عمر از پیامبر اکرم (ص) نقل می کند: [=Times New Roman]اَحَبُّ الاسَماءِ اِلیَ اللهِ عَبدُاللهِ وَ عَبدُ الرَّحمنِ [=Times New Roman]محبوب ترین نام ها نزد خداوند،عبدالله و عبد الرحمن است(کنزالعمال- جلد 16)
[=Times New Roman](در قیامت انسان ها را به نام میخوانند)

[=Times New Roman]نام های خود را نیکو گردانید،در روز قیامت با همان نام خطاب می شوید که ای فرزند فلان،برخیز و به سوی نور خود گام بردار و ای فلان فرزند فلان ! برخیز که نوری نداری.(عدة الداعی- ص78)
[=Times New Roman]جابر به نقل از رسول خدا (صلی الله علیه و آله): [=Times New Roman] فَما مِن بَیتٍ فیهِ اسمُ مُحَمَّدِ الاّ اَوسَعَ اللهُ عَلَیهم الرِّزقَ،فاذا سَمَّیتُمُوهُ فَلا تَضرِبوُهُ وَ لا تَشتِمُوهُ خانه ای که نام محمد در آن باشد خداوند روزی آن را گسترده گرداند؛پس اگر فرزندتان را محمد نامیدید او را مزنید و دشنامش ندهید. (مجموعه ورّام- ص 26)

[=Times New Roman](نام محمد مایه خیر و برکت در خانه)

[=Times New Roman]امام رضا علیه السلام می فرمایند: [=Times New Roman]الْبَیْتُ الَّذِی فِیهِ مُحَمَّدٌ یَصْبَحُ اَهْلُهُ بِخَیْرٍ وَ یُمْسُونَ بِخَیْر؛ [=Times New Roman]خانه ای که در آن نام محمد باشد، اهل آن خانه بامداد و شامگاهشان توأم با خیر و برکت، خواهد بود(وسائل الشیعه-جلد 15)

[=Times New Roman]حضرت محمد صلی الله علیه و آله می فرماید: [=Times New Roman]إِذا سَمَّيتُمُ الوَلَدَ مُحَمَّدا فَأَكرِمُوهُ ، و أَوسِعوا لَهُ فِي المَجلِسِ ، ولا تُقَبِّحوا لَهُ وَجهاً. [=Times New Roman]اگر نام فرزندتان را محمد نامیدید،اکرامش کنید و در مجالس خود برایش جا باز کنید،رو و صورت برای او ترش نکنید. (وسائل الشیعه- جلد 15)
[=Times New Roman]حضرت محمد صلی الله علیه و آله می فرمایند: [=Times New Roman]تُسَمُّونَ اَولادَکُم مُحَمَّدَاً ثُمَّ تَلعَنُونَهُم [=Times New Roman]چگونه فرزندان خود را محمد می نامید سپس آنها را نفرین می کنید؟!(کنزالعمال-جلد16)

[=Times New Roman]ابوهارون گوید: [=Times New Roman]لَم اَریکَ مُنذُ اَیّامٍ یا اَباهارون؟ فَقُلتُ:وُلِدَ لی غُلام. فَقالَ:بارَکَ اللهُ لَکَ،فَما سَمَّیتَهُ؟قلت:سَمَّیتُهُ مُحَمَّداً. فَاَقبَلَ.بِخَدِّهِ نَحوَ الاَرضِ وَ هُوَ یَقُول: مُحَمَّد،مُحَمَّد،مُحَمَّد حَتّی کانَ یُلصقُ خَدَّهُ بِالاَرضِ،ثُمَّ قالَ:بِنَفسی وَ بِوَلَدی وَیِأَهلی وَ بِاَبَوِیَّ وَ بأَهلِ الاَرضِ کُهَُُ م جمعاً الفِداءَ لِرَسُولِ الله(ص)، لا تَسبَّهُ وَ لا تَضِربهُ وَ لا تُسئُ اِلَیهِ،وَاعلَم اُنَّهُ لَیسَ فِی الاَرضِ فیها اسمُ مُحَمَّد اِلّا وَ هَیِ تُقَدِّسَ کُلّ یَومٍ
[=Times New Roman]ای ابا هارون! چند روزی است که تو راندیده ام؟ عرض کردم: پسری برایم متولد شد. حضرت فرمود: مبارک باشد، او را چه نام می گذاری؟ عرض کردم:محمد- حضرت تا نام محمد را شنید- گونه خود را به طرف زمین برده و فرمود: محمد،محمد،محمد و آن قدر خم شد که نزدیک بود گونه اش به زمین ساییده شود.آن گاه فرمود: جانم، فرزندم،همسرم،پدر و مادرم و تمام مردم روی زمین فدای رسوا خدا باد.مبادا او را دشنام یا بزنی، مبادا با او بد رفتاری کنی، بدان که در روی زمین نام محمدی نیست مگر در هر روز گرامی اش بدارید(وسائل الشیعه- جلد 15)

[=Times New Roman]ابو امامه از پیامبر اکرم روایت می کند:
[=Times New Roman]مَن وُلِدَ له مَولُودٌ ذَکَرٌ فَسَمّی مُحَمَّداً حُبَّاً وَ تَبَرّکُاً بِاِسمی،کانَ هُوَ وَ مَولُودُهُ فیِ الجَنَّةِ
[=Times New Roman]هر که را پسری به دنیا آید و از سر مهر و محبت و برای تبرک جستن به نام من، او را محمد بنامد، خود و نوزادش هر دو در بهشت خواهند بود(کنز العمال جلد 16)

[=Times New Roman]اسحاق بن عمار می گوید: به خدمت امام صادق رسیدم و به آن حضرت خبر دادم که خداوند پسری به من داده است. امام صادق (علیه السلام)فرمودند:
[=Times New Roman]اَلاسَمَّیتَهُ مُحَمَّداً؟ قُلتُ: قَد فَعَلتُ. قال: فَلا تَضرِب مُحَمَّداً وَ لا تَشتَمِه، جَعَلَه اللهُ قُرَّةَ عَینٍ لَکَ فی حَیاتِکَ وَ خَلفَ صِدقٍ بَعدَکَ
[=Times New Roman]آیا نامش را محمد نگذاشته ای! عرض کردم: آری چنین است.حضرت فرمود: محمد را مزن و دشنامش مده، زیرا تا وقتی که زنده هستی خداوند او را نور چشم تو قرار داده و پس از مرگت فرزند صالح و جانشین صادقی برای تو خواهد بود.(وسائل الشیعه- جلد 12)

[=Times New Roman]ابو رافع گوید از پیامبر شنیدم که فرمود: [=Times New Roman]اِذا سَمَّیتُم مُحَمَّداً فَلا تُقَحِّبُوهُ وَ لا تَجبَهُوهُ وَ لا تَضرِبُوُه.بُورکَ لِبَیتٍ فیه مُحَمَّدٌ،وَ مَجلِسٍ فیه مُحَمَّدٌ وَ رَفقَةٍ فیها مُحَمَّدٌ [=Times New Roman]اگر نام فرزند خود را محمد گذاشته،کارهایش را زشت مشمرید، خواسته او رارد نکنید.او را کتک مزنید.خجسته و مبارک باد منزل و محفل و جمع دوستانه ای که همنام محمد در آن است (مکارم الاخلاق- ص 25)

[=Times New Roman]علی بن همام به سند خود از پیامبر (ص) چنین روایت می کند: [=Times New Roman]اِذا سَمَّیْتُمُ الْوَلَدَ مُحَمَّدا فَأکْرِمُوهُ وَ وَسِّعُوا لَهُ الْمَجالِسَ، وَ لا تُقَبِّحُوا لَهُ وَجْها،فَما مِن قَومٍ کانَت لَهُم مَشوِرَةً حَضَرَ مَعَهُم مَن اسمُهُ اَحمَد اَو مُحَمَّد فَاذخُلُوه فی مَشوِرَتِهم اِلاّخَیرٌ لَهُم،وَ ما مِن مائِدةٍ نِصُبَت وَ حَضَرَ عَلَیها مَن اسمُهُ اَحمَد اَو مُحَمَّدَ اِلاّ قُدِّسَ ذلِکَ البَیت فی کُلِّ یَومٍ مَرَّتَین [=Times New Roman]اگر نام فرزند خود را محمد گذاشتید،او را اکرام کرده و در مجالس برایش جا باز کنید. و کار او را زشت و ناپسند مشمرید. بی تردید اگر گروهی در حال مشاوره باشند و فردی به نام محمد یا احمد در میان شان باشد و او را در مشورت خود سهیم گردانند.سبب خیرآنان خواهد شد. هم چنین هیچ سفره ای نیست که شخصی به نام احمد یا محمد بر آن حاضر گردد مگر اینکه آن خانه روزانه دو بار تقدیس گردد.(مستدرک الوسائل- جلد 15)
[=Times New Roman](نام محمد مایه خیرو برکت در خانه)

[=Times New Roman]ابو رافع از پیامبر صلی الله علیه و آله نقل میکند که فرمود: [=Times New Roman]اِذا سَمَیَّتُم مُحَمَّداً،فَلا تَضربُوهُ وَ لا تَحِرمُوهُ [=Times New Roman]اگر فرزندی را محمد نام گذاشتید او را مزنید و محرومش مسازید(کنزالعمال-جلد16)

[=Times New Roman](بهترین نام ها)

[=Times New Roman]سلیمان جعفر می کوید: [=Times New Roman]سَمعتُ اَبَا الحسن علیه السلام یقول: لا یَدخُلَ الفَقرَ بَیتاً فیه اِسمُ مُحَمَّدٍ اَو اَحمَدَ، اَوعَلیٍّ اَوالحَسَنِ اَوالحُسَینِ لَو جَعفَرِ اَو طالِبٍ لَو عَبدِاللهِ لَو فاطِمَةَ مَنِ النِساء [=Times New Roman]از ابوالحسن شنیدم که فرمود:هیچ گاه فقر و بیچارگی به خانه ای که در آن نام محمد،احمد،علی،حسن،حسین،جعفر،طالب،عبدالله و فاطمه باشد،داخل نمی شود.(وسائل الشیعه،جلد 15،ص 129)
[=Times New Roman]عبدالرحمن بن محمد عزر می گوید: [=Times New Roman]اِستَعمَلَ مُعاویةُ مَروانَ بنَ الحَکَمِ عَیَر المَدینة،وَ اَمَرَهُ اَن یَفرَض لِشَبابِ قُرَیش،فَفَرَضَ لَهُم،فَقال علیُّ بنُ الحسین فَاَتَیتُهُ،فَقالَ:مَا اسمُکَ؟ فَقُلتُ عَیُّرح بنُ الحسینِ فقالَ: مَا اسمُ اَخیکَ فَقُلت:عَلیّ فَقالَ:عَلیّ وَ عَلیّ!ما یُریدُ اَبُوکَ اَن یَدَعَ احداً مِن وُلدِهِ اِلاّ سَمّاهَ علیّاً، ثُم فرض لی، فَرَجَعتُ اِلی اَبی، فَاَخبَرتُهُ فَقال: وَیلی عَلی اِبنَ مروان الزَّرقاء دَبّاغة الاُدَمِ،لَو وُلِدَلی مِائَة لَاَحبَبتُ اَن لا اُسَمّی اَحَداً مِنهُم اِلاّ علیّاً [=Times New Roman]معاویه مروان بن حکم را والی مدینه ساخت و به او دستور داد تا برای جوانان قریش مبلغی مقرر بدارد. امام سجاد می فرماید:من نیز نزد او رفتم و او از نامم پرسید: گفتم:علی بن الحسین گفت: نام برادرت چیست: گفتم علی، گفت علی و علی،مثل اینکه پدرت قصد دارد نام تمام فرزندانش را علی بگذارد. سپس مبلغی برایم مقرر نمود و از نزد او بیرون آمده و به حضور پدرم رسیدم و ماجرا را به ایشان عرض کردم پدرم فرمود: وای بر فرزند مروان چشم زرد دباغ!اگر صاحب صد فرزند نیز شوم دوست ندارم جز علی نامی بر آنها بگذارم.(وسائل الشیعه،جلد 15،ص128)

[=Times New Roman]نام امامان معصوم

[=Times New Roman] ربیع بن عبدالله گوید: [=Times New Roman]قیل لِاَبی عَبدالله:جُعِلتُ فِداکَ- اِنّا نُسَمّی بأَسمائِکُم وَ اَسماءِ آبائِکُم،فَیَنتَفِعُنا ذلِکَ؟ فَقالَ؟ ای وَاللهِ. وَ هَلِ الدّینُ اَلَّا الحُبّ وَ البُغض!" قالَ اللهُ: اِن کُنتُم تُحِبُّونَ الله فَاتبَّعِوُنی یُحِببکُم الله وَ یَغفِرلَکُم ذُنوبَکُم" (آیه 31 سوره آل عمران) [=Times New Roman]به امام صادق علیه السلام عرض شد:فدایت شوم ما فرزندان خود را به نام شما و پدران شما می نامیم.آیا این عمل به حال ما سودمند است؟ امام فرمود:آری به خدا قسم!مگر دین چیزی جز مهر ورزیدن و بغض و تنفر است؟! خداوند متعال می فرماید: اگر خدا را دوست می دارید از من پیروی کنید تا او نیز شما را دوست بدارد و گناهانتان را بیامرزد، که او آمرزنده و مهربان است. (مستدرک الوسا ئل – جلد 15)

[=Times New Roman](نام یکی از اعضاء خانواده)

[=Times New Roman]پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) می فرمایند: [=Times New Roman]اِذا کانَ اِسمُ بَعضَ اَهلِ البَیت اسمُ نبّی، لَم تزل البَرَکَةُ فیهم اگر نام بعضی از اهل خانه، نام پیامبری باشد هم چنان در بین آنان برکت خواهد بود(مستدرک الوسائل- جلد 15)
[=Times New Roman](تغییر نام های ناپسند)

[=Times New Roman]ابن عمر گوید: [=Times New Roman]اِنَّ کَثیربَن الصّامِت کانَ اِسمُهُ قَلیلاً، فَسَمّاهُ النَّبی کَثیراً، وَ اَنَّ مطیعَ بنَ الأَسود کانَ اِسمُهُ العاصَ، فَسَمّاهُ النبی مُطیعاً، و اَنَّ اُمَّ عاصِمِ بنِ عُمَرَ کانَ اسمُها عاصیةً فَسَمّاها رَسول الله سَهلةً وَ کانَ یَتَقَأَلُ بالِاُسمِ [=Times New Roman]کثیربن صامت"قلیل" نام داشت و پیامبر صلی الله علیه و آله نامش را تغییر داد و "کثیر" گذاشت.هم چنان مطیع بن الاسود" عاص " بود و پیامبر صلی الله علیه و آله او را "مطیع" نامید و مادر عاصم بن عمر "عاصیه" نام داشت که رسول الله"سهله" نامید و پیامبر نام افراد را به فال نیک گرفت.(کنز العمال- جلد 16)

[=Times New Roman](تغییر نام های ناپسند)

[=Times New Roman]حسین بن علوان از امام صادق علیه السلام نقل میکند:
[=Times New Roman]اِنَّ رَسُولَ اللهِ کانَ یُغَّیرُ الاَسماء القَبیحَةِ فِی الّرِجالِ وَ البُلدان
[=Times New Roman]پیامبر اسلام نام های زشتی را که بر مردان یا شهر بود عوض می کرد.(وسائل الشیعه- جلد 15)
[=Times New Roman]

[=Times New Roman](زنده کردن نام و یاد شهیدان)

[=Times New Roman]ابن قداح از امام صادق روایت می کند:

[=Times New Roman]جاءَ رَجَلٌ اِلیَ النَّبی صلی الله علی ه و آله فَقالَ وُلِدَ لی غُلامٌ فَماذا اُسَمِّیِه؟ قالَ: اَحَبُّ الاَسماءِ اِلَیَّ حَمزةَ

[=Times New Roman]مردی به خدمت پیامبر رسید و عرض کرد: ای رسول خدا! صاحب پسر شده ام نام او را چه بگذارم؟ پیامبر فرمود: محبوب ترین نام ها نزد من حمزه است. (وسائل الشیعه- جلد 15)
[=Times New Roman](نام پیامبران)

[=Times New Roman]اصبغ بن بناته از علی علیه السلام از رسول خدا صلی الله علی و آله چنین روایت می کند: ما مَن اَهلِ بیت فیهِم اسمُ نَبیّ اِلّا بَعَث اللهُ عَزَّوَ جَلَّ اِلَیهم مَلِکاً یُقَدِّسُهُم بالغَداةِ وَ العَشِیّ [=Times New Roman]ساکنان هیچ خانه ای نیست که در بین آنان نام پیامبری باشد، مگر این که خداوند فرشته ای بر آنان گسیل دارد که در هر صبح و شام تقدیسشان کنند. (وسائل الشیعه- جلد 157)
(زنده کردن نام ابرار و نیکان)

امیرمؤمنان از پیامبر صلی الله علیه و آله روایت کرد: ما مِن قوم یکون فیهم رجل صالح فَیَمُوت فَیُخلَف مَولُودٌ فَیُسمُّون بِاسمِهِ اِلاّ اَخلَفَهُمُ الله تَعالی بِالحُسنی هیچ قومی نیست که در بین آنان مرد صالحی باشد و در گذرد و از خود فرزندی در میان آنها باقی بگذارد و نام مرد صالح را بر کودک بنهند جز آن که خداوند آنچه را که از دستشان رفته به نیکویی به آنها باز گرداند.
[=Times New Roman](نام پیامبران بهترین اسماء)

[=Times New Roman]ابو وهب جسمی از پیامبر اکرم روایت کرد: پیامبر صلی الله علیه و آله می فرماید:
[=Times New Roman]تَسُمُّوا بِاَسماءِالاَنبِیاء،وَ اَحَبُّ الاَسماءِ اِلَی اللهُ عبدالله وَعبدالرحمن... وَ اَقبَحُها حَربٌ و مرةٌ
[=Times New Roman]نام پیامبر را برای خود انتخاب کنید که محبوب ترین نام ها در پیشگاه خداوند عبدالله و عبدالرحمن و زشت ترین نام ها حرب و مرّه است(کنز العمال، جلد 16)
[=Times New Roman]بهترین نام دختران

[=Times New Roman]دَخَلتُ علی أبی عبدالله علیه السلام وَ اَنَا مَغمُومٌ مَکرُوب، فَقال لی: «یا سَکُونی،ما غَمُّکَ؟»، فَقُلتُ: «وُلِدَت لی اِبنَةٌ»، فقال: «یا سکونی! عَیَ: الاَرضِ یقلُها وَ عَلیَ اللّهِ رِزقُها، تَعیشُ فی غَیر اَجَلِکَ،و تأکُلُ مِن غَیرِ رِزقِکَ، فَسری وَ اللّهِ عَنّی فَقالَ:ما سَمَّیتَها؟قُلتُ:فاطمة،قال: آه! آه! ثُمَ وَضَعَ یَدَهُ عَلی جَبهَتِهِ اِلی اَن قالَ : اَمّا اِذا سَمَّیتَها فاطِمَة،فَلا تَسُبَّها، وَ لا تَلعَنها وَ لا تَضرِبها
[=Times New Roman]سکونی گوید: بر امام صادق وارد شدم در حالیکه محزون و اندوهگین بودم.امام به من فرمود:ای سکونی! چرا اندوهگینی؟ عرض کردم صاحب دختر شده ام.امام فرمود:ای سکونی سنگینی اش بر زمین است و روزی اش بر خدا، عمرش از عمر تو جدا و روزیی که می خورد غیر از روزی توست.سکونی گوید:به خدا سوگند!حزن و اندوه از من رخت بر بست. سپس امام فرمود:او را چه نامیدی؟ عرض کردم:فاطمه.حضرت فرمود:آه،آه،آه. آنگاه دست خود را بر پیشانی نهاد... سپس فرمود: حال که او را فاطمه نامیدی هرگز دشنامش مده،نفرینش مکن و او را مزن.(وسائل الشیعه- جلد 15)
[=Times New Roman](نام پادشاهان و فراعنه)

[=Times New Roman] از عمر نقل شده که برادر ام سلمه همسر پیامبر صاحب پسری شد و نامش را ولید گذاشتند چون این نام به گوش پیامبر رسید.فرمود:
[=Times New Roman]سَمَّیتُمُوهُ باسم فَرا عِنَتِکُم، غَیّروُا اِسمَهُ، فَسَهُّوهُ عَبدَالله [=Times New Roman]"بر او نامی از فرعون های خود نهاده اید!نامش را تغییر دهید". پس او را عبدالله نامیدند.(کنز العمال- جلد 16- ص 592) [=Times New Roman]و از ابوهریره دربارۀ همین ماجرا از پیامبر روایت شده است: [=Times New Roman]سَمَّیتُمُوهُ بِاَسامی فَراعِنتِکُم،فی هذهِ الاُمَّةِ رَجُلٌ یُقالُ لَهُ الوکیذ،وَ هُوَ شَرٌ عَلی هذهِ الاُمَّةِ مِن فِرعَونِ عَلی قَومِهِ
[=Times New Roman]از نام های فرعون های خویش بر او نهاده اید! بدانید که در این امت مردی خواهد بود موسوم به ولید که آسیب و بدی او بر این امت از فرعون بر قوم خودش بیشتر خواهد بود.(کنز العمال- ج 16-ص430)
[=Times New Roman]خطاب نیکو به فرزندان

[=Times New Roman]پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله: [=Times New Roman]بادِرُوا اَولادَکُم بِالکُنی قبل اَن تَغلِبَ عَلَیهِمُ الاَلقابُ [=Times New Roman]پیش از آنکه لقب های زشت بر فرزندانتان غلبه پیدا کند لقب ها و کینه های خوب برآنان بگذارید.(کنز العمال- جلد 16)

[=Times New Roman]
[/SPOILER]راستی اگر شما، مثل این هندی صاحب 11 فرزند می شدید ، اسم هاشون چی می گذاشتید؟

3) سومین قسمت آلبوم عقیقه است
[SPOILER]پرسش: فلسفه عقیقه چیست؟

پاسخ: یكی از آداب و سنن تأكید شده در اسلام عقیقه كردن برای تولد فرزند است. عقیقه كه به معنی قربانی كرن با آداب خاصی می‌باشد، مستحب است كه در روز هفتم پس از تولد فرزند، بر كسی كه قدرت مالی بر آن داشته باشد، انجام گیرد. اگر به هر دلیلی در روز هفتم عقیقه انجام نگرفت تا هنگام بلوغ فرزند بر پدر مستحب است كه عقیقه نماید و اگر انجام نداد بعد از بالغ شدن فرزند، بر خودش مستحب می‌باشد. عقیقه در حقیقت هم شكر است و هم بیمه كردن فرزند از بلاها، همانطوری كه در روایت هست هر فرزندی در گرو عقیقه است. اگر حیوانی برای عقیقه یافت نشد، مستحب است صبر كنند تا بدست آمده و سپس عقیقه كنند.

در این قسمت عکس را جوری قرار دهید که جنبه های مثبت عقیقه بیان گردد[/SPOILER]

عزیزم
بابابزرگ یه گوسفند برای عقیقه , به ما هدیه کرد و ما هم تصمیم گرفتیم اونو وقف جلسات ناحیه ی مقدسه کنیم برای همینم دیشب بابایی با محمدآقا از ظهر رفتن خونه ی آقاجون "خدا بیامرز" و تا شب مشغول پختن آبگوشت شدن

البته ما که نتونستیم بخوریم اما کسایی که میل کردن میگفتن خیلی خیلی خوشمزه بوده
اینم بابایی و بهنود و دیگ آبگوشت عقیقه

عالی بود... خیلی کار قشنگی بود...اصلا به ذهنم نرسیده بود
واقعا سپاس

4) چهارمین قسمت عکس ها
(مراسم سنت فرزندانمان)

5)نماز خواندن فرزندان

6)قرآن خواندن کودکان

7)مناسبت های مذهبی( محرم)
شرکت در هیات

خدمات‌رسانی به زائران در موکب عزاداری توسط یک کودک عراقی

پرچم داری ، سینه زنی] چای خوردن، غذا نذری و....

Dirol دعای کودکان

خدایا! یک جوری کن یک روز پدرم من را به مسجد ببرد.

) حجاب کودکان

10) کودک و مسجد

11) کودک و بزرگتر

12) کودک و پرچم

عزداری امسال در زینبیه

13( نوشیدن آب و سلام برحسین(ع)

قدیم ترها بابا ها به بچه ها آب می دادن. اما امروزی ها بچه ها...

سلام بر حسین

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

شهید علی اصغر پازوکی;423224 نوشت:
1)اولین قسمت آلبوم اذان و اقامهدلیل اصلی اذان گفتن در گوش کودکی که به تازگی در یک خانواده مسلمان به دنیا آمده،
این است که نخستین صدایی که گوش او دریافت می‌کند،
اذان و اقامه باشد که شامل توصیف عظمت و بزرگی خداوند متعال است.
و بر ماست که

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

تو سنت چه می کردند برای اذان و کی اذان و اقامه می گفتند؟[/]

14 بردن به مراسمات(تعزیه)

[SPOILER]رستگاران عزیز اینجا بحث البوم
لطفا سوالات تاریخی در بخشش سوال گردد و کار شاسان پاسخ دهند[/SPOILER]

15)شرکت در مناطق رزمی مثل راهیان نور

نماز جماعت بچه ها

جشن تکلیف

حضور بچه ها در عزای حسینی

ادامه البوم کودکان دلبرتاتن

16)جشن تکلیف
17) خواندن کتاب مذهبی
IMAGE(<a href="http://tajrobeha91.persiangig.com/image/moarrefe%20ketab/14%20%D9%85%D8%B9%D8%B5%D9%88%D9%85%20" rel="nofollow">http://tajrobeha91.persiangig.com/image/moarrefe%20ketab/14%20%D9%85%D8%B9%D8%B5%D9%88%D9%85%20</a>(1).jpg)

18) عکس کودک در زیارت

اینم نماز جماعت دوقلوها، محمد حسن (امیرعباس) و زهرا:

[="Tahoma"][="Black"]حجاب کودکانه

[/]

مادر به عنوان الگوی عملی و تأثیر‌گذار، روی شخصیت و طرز تفکر فرزندان به ویژه دختران نقش نمادین دارد و رفتار، کردار و پندار او مستقیما در فرایند رشد و تکوین، تعیین کننده است.

[h=2]عادت کودکی[/h]

[="Tahoma"][="Blue"]

[/]

شهید علی اصغر پازوکی;574074 نوشت:

الان این چیه عایا؟:Gig:

[="Tahoma"][="Blue"][h=2]داداش بامعرفت[/h]

[/]

[="Tahoma"][="Blue"][h=2]این درس، درس بزرگیه!... ان شاالله حتما بخونیدش...[/h]

بسم الله الرّحمن الرّحیم
وقتی ما دعا می کنیم و از خداوند طلب فرزند می کنیم شاید زیبایی و با نمک بودن و... فرزند رو از خداوند طلب می کنیم...
و اما سبک دعای معصومین علیهم السّلام در این مورد چگونه بوده؟ خوب توجه بفرمایین:
امام علی علیه السّلام: [SPOILER]من از پروردگار خود نه فرزندانی زیبارو خواستم و نه فرزندی خوش قد و قامت، بلکه از پروردگارم فرزندانی خواستم که فرمانبردار خدا باشند و از او بترسند، تا وقتی به او نگاه کنم و ببینم از خداوند فرمان می برد، چشمم روشن شود. (منتخب میزان الحکمه، صفحه 612)
و یا امام محمد باقر علیه السّلام: «خداوندا! به من فرزندی عطا کن و او را پرهیزگار و پاک قرار ده که در آفرینشش کم و زیادی نباشد و سر انجامش را نیکو گردان. (تهذیب الاحکام، ج 7، ص 411)
و چنین شد که امروزه...
می بینین که، تفاوت از زمین تا آسمان است!
البته این فقط یک جنبه از زندگی مون هستش... ان شاالله همیشه در دعا کردن از ائمه اطهار علیهم السّلام درس بگیریم تا درست دعا کنیم...[/SPOILER][/]

[="Blue"][h=2]بانو یادت نرود![/h]

[/]

[="Blue"]چهارمین قسمت عکس ها
(مراسم سنت فرزندانمان)

[/]

[="Blue"]

[/]