صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حکم کشتن سوسک چیست؟

نوشته
    460
    حضور
    6 روز 5 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    910

حکم کشتن سوسک چیست؟

با توجه به اینکه در روایت به کشتن موجودات موذی اجازه داده شده است و به نظر نمیرسد که سوسک موجودی موذی باشد آیا کشتن این موجود بیگناه و غیرموذی گناه ندارد؟
    تنها دلیل کشتن سوسک ترس انسان از سوسک است. والا سوسک مانند مار و عقرب نیش یا آزاری برای انسان ندارد و مانند پروانه است که ضرری برای انسان ندارد.
    البته شاید از نظر بهداشتی آلودگی داشته باشد که آن هم اولا معلوم نیست که هر سوسکی آلوده باشد و در ضمن معلوم نیست که آلوده بودن سوسک به معنای موذی بودن آن باشد. بعضی انسانها از سوسک هم آلوده تر هستند.
    به هر حال در دین اسلام ظاهرا فقط به کشتن موجودات موذی اجازه داده شده و به نظر نمیرسد که سوسک موذی باشد.
    به هر حال سوسکها مسئول ترسو بودن آدمها نیستند و نباید قربانی ترسو بودن آدمها باشند. سوسک به انسان کاری و اذیتی ندارد و راه خودش را میرود. مانند یک گنجشک یا پروانه که دارد راه خودش را میرد و کاری به انسان ندارد. تقصیر سوسک بیچاره چیست که آدمها از او میترسند. سوسک نه نیش میزند نه سمی است نه گاز میگیرد و نه کاری به کار آدم دارد. اگر هم بحث آلودگی باشد خیلی چیزهای دیگر هم ممکن است آلوده باشند. آلودگی با موذی بودن فرق دارد. اگر فقط مشکل آلوده بودن آنهاست میشود یک سوسک را بدون کشتن از محیط زندگی خارج کرد و راه ورودی آنها را مسدود کرد. همانطور که اگر یک گنجشک یا پروانه وارد شود نباید آن را کشت. سوسکها چه گناهی کرده اند که با بقیه موجودات بی آزار باید فرق داشته باشند؟ مگر خون پروانه از خون سوسک رنگین تر است؟ اگر هم بگویید سوسک زشت است اولا که سوسک زشت نیست و شما بد سلیقه هستید دوما که هرکی که زشت بود نباید او را کشت.

2. صلوات ها 5

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58295

با نام و یاد دوست

حکم کشتن سوسک چیست؟

کارشناس بحث: استاد سجاد

5. صلوات ها 8

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط صدور انقلاب نمایش پست ها
    با توجه به اینکه در روایت به کشتن موجودات موذی اجازه داده شده است و به نظر نمیرسد که سوسک موجودی موذی باشد آیا کشتن این موجود بیگناه و غیرموذی گناه ندارد؟
    تنها دلیل کشتن سوسک ترس انسان از سوسک است. والا سوسک مانند مار و عقرب نیش یا آزاری برای انسان ندارد و مانند پروانه است که ضرری برای انسان ندارد.
    البته شاید از نظر بهداشتی آلودگی داشته باشد که آن هم اولا معلوم نیست که هر سوسکی آلوده باشد و در ضمن معلوم نیست که آلوده بودن سوسک به معنای موذی بودن آن باشد. بعضی انسانها از سوسک هم آلوده تر هستند.
    به هر حال در دین اسلام ظاهرا فقط به کشتن موجودات موذی اجازه داده شده و به نظر نمیرسد که سوسک موذی باشد.
    به هر حال سوسکها مسئول ترسو بودن آدمها نیستند و نباید قربانی ترسو بودن آدمها باشند. سوسک به انسان کاری و اذیتی ندارد و راه خودش را میرود. مانند یک گنجشک یا پروانه که دارد راه خودش را میرد و کاری به انسان ندارد. تقصیر سوسک بیچاره چیست که آدمها از او میترسند. سوسک نه نیش میزند نه سمی است نه گاز میگیرد و نه کاری به کار آدم دارد. اگر هم بحث آلودگی باشد خیلی چیزهای دیگر هم ممکن است آلوده باشند. آلودگی با موذی بودن فرق دارد. اگر فقط مشکل آلوده بودن آنهاست میشود یک سوسک را بدون کشتن از محیط زندگی خارج کرد و راه ورودی آنها را مسدود کرد. همانطور که اگر یک گنجشک یا پروانه وارد شود نباید آن را کشت. سوسکها چه گناهی کرده اند که با بقیه موجودات بی آزار باید فرق داشته باشند؟ مگر خون پروانه از خون سوسک رنگین تر است؟ اگر هم بگویید سوسک زشت است اولا که سوسک زشت نیست و شما بد سلیقه هستید دوما که هرکی که زشت بود نباید او را کشت.
    با تشکر از سؤال شما

از نظر آیت الله خامنه ای :

دفع حيوان موذى اگر مملوک شخص ديگرى نباشد، جايز است و ظلم به حيوانى که اذيت نمى‌کند، جايز نيست. (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
    1. آیت الله خامنه ای ، استفتائات سایت معظم له به آدرس:
    http://www.leader.ir/tree/view.php?p...tid=49&lang=fa

7. صلوات ها 11

نوشته
    460
    حضور
    6 روز 5 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    910

نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها
    با تشکر از سؤال شما

از نظر آیت الله خامنه ای :

دفع حيوان موذى اگر مملوک شخص ديگرى نباشد، جايز است و ظلم به حيوانى که اذيت نمى‌کند، جايز نيست. (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
    1. آیت الله خامنه ای ، استفتائات سایت معظم له به آدرس:
    http://www.leader.ir/tree/view.php?p...tid=49&lang=fa
    با تشکر از زحمت شما. ولی همانطور که در سوال اشاره شده است تا اینجا را میدانستیم. سوال بطور خاص در مورد سوسک است. که ظاهرا موذی هم نیست. مگر اینکه مسائل بهداشتی دلیل بر موذی بودن در نظر گرفته شود.
    ویرایش توسط صدور انقلاب : ۱۳۹۲/۰۸/۱۹ در ساعت ۱۲:۱۸

9. صلوات

علاقه
    خدا، اهل بیت، شیعه و کتاب
    نوشته
    620
    حضور
    18 روز 12 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    30
    صلوات
    5584

با سلام
    حالا خدایی این مقایسه ی شما درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    سوسک و با پروانه مقایسه میکنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    سوسک زیباست؟؟؟؟؟
    تا حالا اینقدر به سوسک رمانتیک نگاه نکرده بودم
    فقط هر جایی ببینم میکشمش چون کثیفه اصلا با پروانه مقایسه نمیکنم.
    بیشتر سوسکها از فاضلاب میاد و ناقل انواع بیماریه.
    اما پروانه پرواز میکنه و با چیزی تماس نداره.
    به نظر من بین حشرات خانگی سوسک از همه شون بدتر و کثیفتره.
    حالا بستگی به روح لطیف شما هم داره.
    دلی که نشد خانه یاس نرگس
    خراب است و ویران صفایی ندارد

(کاربر "به طاها به یاسین" هستم)

وبلاگ من:
    من یک سرطانی هستم

11. صلوات

نوشته
    460
    حضور
    6 روز 5 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    910

آیا سبک زندگی اسلامی اجازه کشتن سوسک را میدهد؟
    سوسکها مظلوم واقع شده اند.
    مادربزرگ بنده که در روستا زندگی میکند سوسک را با دستش میگیرد و به بیرون از خانه میاندازد بدون اینکه آن را بکشد.
    پروانه هم اگر بالهایش را قطع کنید مثل سوسک است. چطور است که آن خوب است و این بد است. این یک ترس تقلیدی بیجا و ناشی از جهالت انسان است.

13. صلوات ها 3

نوشته
    460
    حضور
    6 روز 5 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    910

نقل قول نوشته اصلی توسط به طاها به یاسین نمایش پست ها
    با سلام
    حالا خدایی این مقایسه ی شما درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    سوسک و با پروانه مقایسه میکنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    سوسک زیباست؟؟؟؟؟
    تا حالا اینقدر به سوسک رمانتیک نگاه نکرده بودم
    فقط هر جایی ببینم میکشمش چون کثیفه اصلا با پروانه مقایسه نمیکنم.
    بیشتر سوسکها از فاضلاب میاد و ناقل انواع بیماریه.
    اما پروانه پرواز میکنه و با چیزی تماس نداره.
    به نظر من بین حشرات خانگی سوسک از همه شون بدتر و کثیفتره.
    حالا بستگی به روح لطیف شما هم داره.
    سلام علیکم
    بله هرچی که خدا آفریده زیباست. سلیقه های ما بد است.
    بال سوسکهای قهوه ای در نظر هوشیار هر قدمش دفتریست معرفت کردگار

روز قیامت این سوسک اگر جلوی شما را بگیره و از شما بپرسه چرا من را کشتی در حالی که موذی نبودم و کاری به تو نداشتم، ترسو بودن تو به من چه ربطی داشت؟ چه جوابی دارید؟
    بای ذنب قتلت؟
    بای ذنب قتلت؟
    بای ذنب قتلت؟

اسلام گفته موجودات موذی را بکشید. نگفته که هرچی کثیف بود بکشید. کثیفی با موذی فرق دارد. موذی یعنی مثل مار یا عقرب نیش یا اذیت داشته باشد. در ضمن کثیفی تهمتی است که شما دارید به سوسک میزنید و باید ثابت بشود. در ضمن اگر یک سوسکی کثیف بود دلیل نمیشود که همه سوسکها کثیف باشند. در ضمن هر کثیفی ای هم منجر به بیماری نمیشود. به هر حال بدن انسان هم سیستم دفاعی گلبول سفید و... دارد و تا یک حدی آلودگی طبیعی است و برای بدن هیچ مشکلی ندارد. در ضمن سوسکها فوایدی هم برای زندگی انسان دارند که با کشتن آنها از آن فواید محروم میشویم.
    ویرایش توسط صدور انقلاب : ۱۳۹۲/۰۸/۱۹ در ساعت ۱۲:۲۷

15. صلوات ها 5

علاقه
    کامپیوتر
    نوشته
    75
    حضور
    3 روز 3 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    458

حالا که این سوال مطرح شد
    یک سوال دیگر در ذهن من ایجاد شد . که مورچه که بی ازارتر از سوسک است حکم کشتن او چیست ؟
    ایا سم مورچه برزیم مورچه ها را از بین ببریم گناه کردیم .من خیلی از این کارا کردم .

خدایا به ما آن ده که ان به .و ما را نگذار به که و مه(بزرگ و کوچک)

17. صلوات ها 4

علاقه
    خدا، اهل بیت، شیعه و کتاب
    نوشته
    620
    حضور
    18 روز 12 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    30
    صلوات
    5584

نقل قول نوشته اصلی توسط صدور انقلاب نمایش پست ها
    ترسو بودن تو به من چه ربطی داشت؟ چه جوابی دارید؟
    جناب صدور انقلاب حالا چون من زن هستم پس حتما از ترسم این کارو میکنم؟؟
    نه اتفاقا من اصلا از سوسک که هیچی از هیچ حیوونی نمیترسم.
    عرض کردم اکثر سوسک ها از فاضلاب میان آلودگی دارن. میتونید سرچ کنید تا آلودگیش بهتون ثابت بشه.
    باز مورچه میگفتید یه چیزی.
    دلی که نشد خانه یاس نرگس
    خراب است و ویران صفایی ندارد

(کاربر "به طاها به یاسین" هستم)

وبلاگ من:
    من یک سرطانی هستم

19. صلوات ها 2

نوشته
    460
    حضور
    6 روز 5 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    910

سوسکها کثیف نیستند. بلکه خودشان را با وسواس زیادی تمیز میکنند و همیشه پوستشان برق میزند از بس خودشان را تمیز کرده اند. چون اگر خودشان را تمیز نکنند مریض میشوند.
    تنها مشکلی که سوسکها دارند این است که ممکن است انتقال دهنده بعضی بیماری ها به انسان باشند. مخصوصا آسم را ممکن است به بچه ها منتقل کنند.
    البته این در صورتی است که قبلا از جایی که آن بیماری در آن بوده است عبور کرده باشد.
    ولی این انتقال بیماری مختص سوسک نیست و خیلی موجودات دیگر ممکن است بیماری را انتقال دهند. مانند کنه پشه مگس شپش و...
    آیا صرف امکان انتقال بیماری توسط سوسک باعث این میشود که موذی حساب شود و مجوز کشتن اوست؟
    اصلا آیا احتمال انتقال بیماری باعث موذی بودن میشود؟
    انسان هم ناقل بیماری است و یک انسان از دیگر انسان بیماری یا حیوان را میگیرد.
    لطفا با فرض درست بودن اطلاعات بالا (که با تحقیق از منابع معتبر علمی خارجی بدست آمده) به این سوال پاسخ دهید که کشتن سوسک از نظر اسلام مجاز است یا خیر؟
    تنها مشکل سوسک احتمال انتقال بیماری است. کثیف هم نیستند چون خودشان را تمیز میکنند.
    در ضمن یک فایده مهم سوسکها این است که آشغال ها و خورده های غذا را میخوردند و باعث بازیافت آنها در طبیعت میشوند و از گندیدگی آشغالها و تولید بوی بد و میکروب و باکتری و بیماری پیشگیری میکنند.

نتایج تحقیقات تیم «سایمون لی» از دانشگاه ناتینگهام که در همایش انجمن میکروبیولوژی عمومی انگلیس ارائه شده‌است نشان می‌دهد که از مغز سوسک حمام می‌توان برای تولید آنتی بیوتیک‌هایی که قادرند ۹۰ درصد از باکتری‌هایی که به طور بالقوه برای انسان مرگبارند ساخت.
    از جمله این باکتری‌ها می‌توان به باکتری استافیلوکوکوس MRSA و برخی از نمونه‌های سمی «اشریشیا کولی» اشاره کرد. این آنتی بیوتیک علاوه بر مغز سوسک در مغز ملخ نیز یافت می‌شود.
    منبع

با فرض اینکه تنها مشکل سوسک احتمال انتقال بیماری باشد حکم کشتن آن چیست؟

آیا با احتمال انتقال بیماری سوسک موذی حساب میشود؟

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۰۶/۰۱, ۰۱:۵۷ : 2

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری