عروسی عجیب یک مداح

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عروسی عجیب یک مداح

«مهدی نصیرایی» مداح اهل بیت(ع) بود یک پایش جبهه بود و پای دیگرش در شهر.

به بابل که می‌ر‌سید، خستگی‌اش را فراموش می‌کرد، آرام و قرار نداشت، نمی‌توانست یک جا بنشیند، هر جا کار خیری بود، او هم از دور یا نزدیک، دستی بر آن داشت، این کارهایش برای او شهرت زیادی به همراه آورد اما این که همه فهمیده بودند، او اهل حال است، برایش دردسر ساز شده بود.

هر جا که برای خواستگاری می‌رفت، با نخستین تحقیق می‌فهمیدند که او چطور آدمی است، گویا همه می‌دانستند که او دیگر ماندنی نیست.

برای همین خیلی محترمانه دست رد بر سینه‌اش می‌زدند، می‌گفتند:
«اگر شهید شدی چه؟ بچه‌مان را که از سر راه نیاورده‌ایم، دل‌مان نمی‌خواهد دخترمان زود بیوه شود.»

مهدی این اواخر کم طاقت شده بود، از این حرف‌ها دلش می‌گرفت، یک بار بغضش گرفت و توسل کرد به حضرت زهرا(س)، بعد هم رفت به خواستگاری خانمی، از تبار همان حضرت، این بار موفق شد تا رضایت خانواده عروس را جلب کند.

«بله» را که شنید در پوست خود نمی‌گنجید، مهدی و این همه شادی، آن هم به دلیل ازدواج؟ برای همه تعجب‌آور بود، یعنی مهدی عوض شده؟! بالاخره روزها به سرعت گذشت و زمان جشن فرا رسید، مهدی، شب عروسی‌اش مداحی راه انداخت، مجلس، سراسر شده بود از ذکر اهل بیت(ع).

همان شب چند تا از بچه‌ها به او اصرار کردند که «خودت، چون چشم و چراغ هیئت هستی، باید مداحی کنی» مهدی اولش قبول نکرد اما بعد تسلیم شد، رفت پشت تریبون، قبل از خواندن، مکثی کرد، یک لحظه رنگ چهره‌اش عوض شد، نگاهی به جمعیت انداخت و بعد با دل سوخته‌اش شروع کرد به خواندن:

از سنگر حق شیر شکاران همه رفتند
مستان می پیر جماران همه رفتند
غم نامه بود ناله پرسوز شهیدان
ما با که نشستیم که یاران همه رفتند
آن شب او اشک همه را در آورد، خیلی‌ها تعجب کرده بودند، آن شادی‌های غیر عادی و این نجواهای غم‌انگیز!
سه چهار ماه بعد، شب عملیات والفجر8، مهدی پاسخ همه این ابهامات را داد، او حرف‌هایی زد که برای همه بچه بسیجی‌ها اتمام حجت بود.

مهدی یکی از دوستانش را کنار کشید و گفت:

سید! من امتحان سختی رو گذروندم و خودت می‌دونی که روزهای اول زندگی چقدر شیرینه. من می‌تونستم تو سپاه بابل بمونم و همون جا خدمت کنم اما خیلی با خودم کلنجار رفتم، بالاخره حریف نفس‌ام شدم و وسوسه‌ها رو کنار زدم و با خودم گفتم: مهدی! پس امام زمان چی؟ مگه قرار نبود یاورش باشی، یعنی این قدر نامردی که تا زن گرفتی آقا رو فراموش کردی؟ من می‌‌دونستم که شهادت‌ام در گرو ازدواجمه، این طوری باید دین‌ام رو کامل می‌کردم، بقیه‌اش با خدا، حالا خوشحالم که به واسطه‌ این سیده خانم، با حضرت زهرا(س) هم محرم شدم، سلام من رو به بچه‌ها برسون، بگو گول دنیا رو نخورند.»

راوی: سیدحسین مشهدسری

سلام دوستان یک سوال برام همیشه بعد شنیدن این گونه جریانات ایجاد میشه؟ چرا افرادی که میدونن به زودی شهید میشن ازدواج میکنن؟ الان این شهید بزرگوار نمیتونست به نفسش غلبه کنه و ازدواجو کنار بذاره شهید شه؟ یکم خودخواهی نیست که آینده یک زن و شاید بچه رو به خاطر به ذهن خودمون به کمال رسیدن به خطر بندازیم؟ چرا با مجردی کنار نمیومدن؟ سختیشو به جون نمیخریدم؟ با نفس مبارزه نمیکردن؟ یا لاااقل اگه این مبارزه رو از لحاظ شرعی مشکل دار میدونستن چرا صیغه نمیکردن؟ چرا ازدواج دائم میکردن؟ من به شهدا خیلی ارادت دارم اما این سوالات هم تو ذهنم هست!

شمیم الزهرا;422822 نوشت:
سلام دوستان یک سوال برام همیشه بعد شنیدن این گونه جریانات ایجاد میشه؟ چرا افرادی که میدونن به زودی شهید میشن ازدواج میکنن؟ الان این شهید بزرگوار نمیتونست به نفسش غلبه کنه و ازدواجو کنار بذاره شهید شه؟ یکم خودخواهی نیست که آینده یک زن و شاید بچه رو به خاطر به ذهن خودمون به کمال رسیدن به خطر بندازیم؟ چرا با مجردی کنار نمیومدن؟ سختیشو به جون نمیخریدم؟ با نفس مبارزه نمیکردن؟ یا لاااقل اگه این مبارزه رو از لحاظ شرعی مشکل دار میدونستن چرا صیغه نمیکردن؟ چرا ازدواج دائم میکردن؟ من به شهدا خیلی ارادت دارم اما این سوالات هم تو ذهنم هست!

سلام
شما از کجا می دونید که شهدا همه شون خبر داشتن که قراره شهید بشن؟ خیلی از همین جوونهای مخلص و پاک، ازدواج کردن و رفتن به جبهه و صحیح و سالم برگشتند. فکر هم می کردند که قراره شهید بشن، ولی نشدند.
این تصوری که شما از ازدواج دارید ناقص هست. در اسلام فقط برای مسائل جنسی توصیه به ازدواج نشده. ارضای غریزه جنسی فقط یکی از اهداف ازدواج هست و بسیاری اهداف متعالی دیگه در پس این امر نهفته هست. شهدا هم مثل من و شما بودند و علاوه بر این نیازها، نیازهای روحی هم داشتند که مثل هر پسر مجرد دیگه ای باید اونها رو برطرف می کردند. پس این حرف اشتباهی هست که بگیم باید به نفس خودشون غلبه می کردند و ازدواج نمی کردند! این پا گذاشتن روی نفس نیست بلکه حماقت بی جا هست. هر جوونی که احساس نیاز به ازدواج بکنه براش واجبه که این کارو انجام بده. چه بدونه که شهید میشه، چه ندونه.
ازدواج موقت هم برای شرایط خاصی توصیه شده و برای کسی که مناسبش نیست نه تنها فایده نداره بلکه ضررهای بسیاری بر اون مترتب هست.
در مورد زن و بچه هم، فقط یک چیزو میگم. اونها رفتند و زن و بچه شون بدون سرپرست موندند. ولی باز هم بنیاد شهیدی بود که زیر پر و بالشون رو بگیره، جمهوری اسلامی بود که حمایتشون کنه. اما برای زن و بچه امام حسین (ع) رو کی حمایت کرد؟ کی احترامشون کرد؟ امام حسین (ع) می دونست که بعد از شهادتش چه بلاهایی به سر خانواده اش میاد. ولی باز هم تن به شهادت داد.
دوست عزیز وقتی تکلیف حکم کنه حتی باید زن و بچه رو هم گذاشت و رفت.

با سلام
خوشا به حال اون دلیر مردانی که راحت به دنیا پشت کردند.
منو بگو که پابند دنیام.
خدایا مارو شرمنده ی شهدا نکن.
التماس دعا
یا حق

سلام.شرمنده جناب علی اما قیاستون خیلییییییی مع الفارغ بود!!!!!! امام حسین ع و یاران و خاندانشون با هیچ کس تو دنیا قابل مقایسه نیستند چه برسه به شهدای ما گرچه مقام والایی برای خودشون داشتن اما جایگاه ها خیلییییییییییییییییییییییییی متفاوته. چرا برخی جوونا که همش تو جبهه بودنو خیلییی کم به خونواده سر میزدن و حتی سن های کمی داشتن( 19 و 20..) و در جاهای اصلی جبهه خدمت میکردنو احتمال هر بلایی براشون خیلی زیاد بوده میومدن زود ازدواج میکردنو سریع هم بچه دار میشدنو میرفتن جبهه! خوب سواله برام که حالا که واقعا اینقدر نیاز به همسر درشون زیاد بوده که با اینکه زمان آزاد کمی داشتن باز هم میخواستن ازدواج کنن چرا دائم خوب؟ فکنم شما خانواده بی سپرست از نزدیک ندیدن که اینطوری از حمایت های بنیاد شهید حرف میزنین. مشکلاتی که دارن و داشتن با ماهیانه های اندک برطرف نمیشه. دخترا و پسرایی که زیاد از دینشون نمیدونن و بی پدر بزرگ شدن من تو خانواده شهدا کم نیدیدم. بنیاد شهید نمیتونه بچه هارو تربیت کنه یا کمبودهای یک زن تنهارو رفع کنه. در ثانی من اصلا افرادی که زن و بچه داشتنو رفتن جبهه منظورم نبود.اونا وظیفشونو شناختنو بهش عمل کردن. سوال من درباره شهدایی بود که در طول جنگ(اونم افرادی که در قسمت های مهم و خطیر بودن) چرا ازدواج کردن و سریع بچه آوردن؟

ببخشید که من هنوزم قیاس مع الفارغ رو درک نمی کنم و نکردم که چرا باید ایمه رو الگوی خودمون قرار ندیم!
امام محمدتقی و امام علی نقی هم در جوانی شهید شدن ولی بازم ازدواج کردن
مگه قراره کسی که یتیم شد دیگه بدبخت بشه
و یا حتی همسر شهدا فقط یک بار ازدواج کنن!!!
شما از کجا میدونین خانواده شون راضی نیستن؟در صورتی که می دونستند پایان جنگیدن برای خیلی ها شهادته
آیا کسی در زمان جنگ نباید ازدواج می کرد؟

شمیم الزهرا;422978 نوشت:
چرا برخی جوونا که همش تو جبهه بودنو خیلییی کم به خونواده سر میزدن و حتی سن های کمی داشتن( 19 و 20..) و در جاهای اصلی جبهه خدمت میکردنو احتمال هر بلایی براشون خیلی زیاد بوده میومدن زود ازدواج میکردنو سریع هم بچه دار میشدنو میرفتن جبهه! خوب سواله برام که حالا که واقعا اینقدر نیاز به همسر درشون زیاد بوده که با اینکه زمان آزاد کمی داشتن باز هم میخواستن ازدواج کنن چرا دائم خوب؟ فکنم شما خانواده بی سپرست از نزدیک ندیدن که اینطوری از حمایت های بنیاد شهید حرف میزنین. مشکلاتی که دارن و داشتن با ماهیانه های اندک برطرف نمیشه. دخترا و پسرایی که زیاد از دینشون نمیدونن و بی پدر بزرگ شدن من تو خانواده شهدا کم نیدیدم. بنیاد شهید نمیتونه بچه هارو تربیت کنه یا کمبودهای یک زن تنهارو رفع کنه. در ثانی من اصلا افرادی که زن و بچه داشتنو رفتن جبهه منظورم نبود.اونا وظیفشونو شناختنو بهش عمل کردن. سوال من درباره شهدایی بود که در طول جنگ(اونم افرادی که در قسمت های مهم و خطیر بودن) چرا ازدواج کردن و سریع بچه آوردن؟

من نمی دونم چرا شما اصرار دارید که بین ازدواج سریع و به دنبالش بچه دار شدن شهدا و رفتنشون به جبهه ارتباط برقرار کنید.
شما فکر می کنید اگه اون روزا جنگ نبود دیگه اون جوونها ازدواج نمی کردن و بعد از ازدواج هم سریع بچه دار نمیشدن؟
هیچ وابستگی بین این دو مقوله ازدواج و بچه دارشدن و جبهه رفتن نیست. هر دو شون تکلیف شرعی هستن و باید انجام بشن.
شمیم الزهرا;422978 نوشت:
در ثانی من اصلا افرادی که زن و بچه داشتنو رفتن جبهه منظورم نبود.اونا وظیفشونو شناختنو بهش عمل کردن. سوال من درباره شهدایی بود که در طول جنگ(اونم افرادی که در قسمت های مهم و خطیر بودن) چرا ازدواج کردن و سریع بچه آوردن؟

یعنی شهدا وظیفه شونو نشناختن و بهش عمل نکردن؟ دست شما درد نکنه!

شمیم الزهرا;422978 نوشت:
سلام.شرمنده جناب علی اما قیاستون خیلییییییی مع الفارغ بود!!!!!! امام حسین ع و یاران و خاندانشون با هیچ کس تو دنیا قابل مقایسه نیستند چه برسه به شهدای ما گرچه مقام والایی برای خودشون داشتن اما جایگاه ها خیلییییییییییییییییییییییییی متفاوته. چرا برخی جوونا که همش تو جبهه بودنو خیلییی کم به خونواده سر میزدن و حتی سن های کمی داشتن( 19 و 20..) و در جاهای اصلی جبهه خدمت میکردنو احتمال هر بلایی براشون خیلی زیاد بوده میومدن زود ازدواج میکردنو سریع هم بچه دار میشدنو میرفتن جبهه! خوب سواله برام که حالا که واقعا اینقدر نیاز به همسر درشون زیاد بوده که با اینکه زمان آزاد کمی داشتن باز هم میخواستن ازدواج کنن چرا دائم خوب؟ فکنم شما خانواده بی سپرست از نزدیک ندیدن که اینطوری از حمایت های بنیاد شهید حرف میزنین. مشکلاتی که دارن و داشتن با ماهیانه های اندک برطرف نمیشه. دخترا و پسرایی که زیاد از دینشون نمیدونن و بی پدر بزرگ شدن من تو خانواده شهدا کم نیدیدم. بنیاد شهید نمیتونه بچه هارو تربیت کنه یا کمبودهای یک زن تنهارو رفع کنه. در ثانی من اصلا افرادی که زن و بچه داشتنو رفتن جبهه منظورم نبود.اونا وظیفشونو شناختنو بهش عمل کردن. سوال من درباره شهدایی بود که در طول جنگ(اونم افرادی که در قسمت های مهم و خطیر بودن) چرا ازدواج کردن و سریع بچه آوردن؟

[="#008000"][="#008000"]با سلام

بچه آوردن
چه خوبه كه از خوبيهاي خودمون روي زمين به جا بذاريم ...
انشاالله كه متوجه منظور بنده شديد !

[="#8b4513"]مرتبه شهادت خيلي بالاست
اثر معنوي اون نه فقط به شهيد و خانواده شهيد بلكه حتي به خواهان و دوستدار اون شهيد هم هديه ميشه
فقط بايد بهتر دركش كنيم تا بيشتر بهره ببريم .[/]

شهيد به طرف معشوقه اصلي و ازلي و ابدي خود پرواز كرده
و مخالف با ازدواج مجدد همسر دنيوي نيست ....
مگر اينكه طرف براي ازدواج مجدد انتخاب غلطي كرده باشه كه به ضرر همسر قبل يا فرزند و ارزشها باشه ...

بعضا فراموش ميكنند كه خواهان بچه بودن
تا ياد اور وجود شهيد يا رزمنده باشه و قوت قلب خانواده!

براي دوري از گناه و فرار از كمينگاه شياطين و گرگهاي انسان نما كه در كمين
بهترين شكارها نشسته اند و از انسانهاي واقعي و مظلوم ارتزاق ميكنند
هر قدم درستي كه بر داريد خوبه و حسنه
و موجب خشنودي خدا و شادي روح شهدا ..[/][/color

با نام الله

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

پست پاسخ و جمع بندي

شمیم الزهرا;422822 نوشت:

شمیم الزهرا;422978 نوشت:
سلام.شرمنده جناب علی اما قیاستون خیلییییییی مع الفارغ بود!!!!!! امام حسین ع و یاران و خاندانشون با هیچ کس تو دنیا قابل مقایسه نیستند چه برسه به شهدای ما گرچه مقام والایی برای خودشون داشتن اما جایگاه ها خیلیییییییییییییییییییییی ییی متفاوته. چرا برخی جوونا که همش تو جبهه بودنو خیلییی کم به خونواده سر میزدن و حتی سن های کمی داشتن( 19 و 20..) و در جاهای اصلی جبهه خدمت میکردنو احتمال هر بلایی براشون خیلی زیاد بوده میومدن زود ازدواج میکردنو سریع هم بچه دار میشدنو میرفتن جبهه! خوب سواله برام که حالا که واقعا اینقدر نیاز به همسر درشون زیاد بوده که با اینکه زمان آزاد کمی داشتن باز هم میخواستن ازدواج کنن چرا دائم خوب؟ فکنم شما خانواده بی سپرست از نزدیک ندیدن که اینطوری از حمایت های بنیاد شهید حرف میزنین. مشکلاتی که دارن و داشتن با ماهیانه های اندک برطرف نمیشه. دخترا و پسرایی که زیاد از دینشون نمیدونن و بی پدر بزرگ شدن من تو خانواده شهدا کم نیدیدم. بنیاد شهید نمیتونه بچه هارو تربیت کنه یا کمبودهای یک زن تنهارو رفع کنه. در ثانی من اصلا افرادی که زن و بچه داشتنو رفتن جبهه منظورم نبود.اونا وظیفشونو شناختنو بهش عمل کردن. سوال من درباره شهدایی بود که در طول جنگ(اونم افرادی که در قسمت های مهم و خطیر بودن) چرا ازدواج کردن و سریع بچه آوردن؟

با سلام و عرض ادب؛
خواهر گرامي؛
دوستان،‌در پاسخ به سوال شما نكاتي را مطرح كرده اند كه من در اين جا به جمع بندي آنها مي پردازم:
1. اين كه افرادي كه در جبهه هاي حق عليه باطل شركت مي كرده اند،‌آرزوي شهادت داشته اند نه آن كه علم به شهادتشان داشته باشند
علاوه بر آن كه آرزوي شهادت داشتن به معناي تضمين شهادت نيست. همانطوري كه اين كه بسياري از بازماندگان از جنگ، علي رغم داشتن آرزوي شهادت،‌باقي ماندند تا در جبهه اي ديگر و در حيات خود به اسلام و نظام اسلامي خدمت كنند

2. در فرهنگ اسلام،‌هدف از ازدواج فقط ارضاي غريزه جنسي نيست. بلكه اين موضوع يكي از چندين امر نهفته در ازدواج است.حرکت به سوی کمال بشری؛ رسيدن به آرامش رواني(1) و حتي بقاي نسل از مهمترين امور در فلسفه ازدواج، ‌شمرده مي شوند.
3. علاوه بر آن كه از نظر شرعي هر كس احساس كند در صورت ترك ازدواج به خطر مي افتد بر او واجب است ازدواج كند و در صورت ترك معصيت كرده است. اين موضوع ارتباطي به آرزوي شهادت داشتن يا عدم آن ندارد.
ازدواج موقت نيز راه حلي براي شرايط اضطراري است.
4. در اين كه مقام شهداي كربلا بالاتر از ساير شهداست تردي نيست. اما مهم اين است كه ايشان الگوي سايرين در تشخيص و عمل به وظيفه بوده وهستند.عمل به وظيفه متاهل و مجرد نمي شناسد.
در تاريخ اسلام فراوان نقل شده مردان متاهلي كه در جبهه ها حاضر شدند و در راه عمل به وظيفه از همه چيز گذشتند حتي داماد هايي بوده اند كه از حجله عروس به ميدان نبرد رفته اند و به شهادت رسيده اند و معصومين ايشان را نهي نكرده اند.از جمله ايشان، یکی از یاران پیامبر گرامی اسلام (ص) در جنگ احد حنظله است. روزى که نبرد احد اتفاق افتاد، شب آن روز عروسى حنظله بود. وي ناچار بود که مراسم شب زفاف را همان شب انجام دهد.هنگامى که نداى جهاد در گوش او طنین انداخت، متحیر شد. چاره‏اى ندید جز این که از پیشگاه فرمانده کل قوا اجازه بگیرد، تا یک شب در مدینه توقف کند و فرداى آن خود را به میدان جنگ برساند. چنين كرد و بلافاصله بعد از شب زفاف خود را به ميدان جنگ رسانيد و اتفاقا به شهادت هم رسيد. پیامبر گرامى (ص) فرمود: من دیدم که فرشتگان، حنظله را غسل مى‏دادند، و از این نظر او را «غسیل الملائکة» مى‏گفتند. (2)
5. اگر بگوييد زماني كه وقتي افراد حاضر در ميدان نبرد، اين احتمال را مي دادند كه با حضور در جبهه ها احتمال شهادت براي ايشان وجود داشت پس ازدواج نمي كردند در پاسخ مي گوييم كه صرف احتمال براي سايرين نيز وجود دارد. چه بسيار داماد هايي كه در شب عروسي به هر دليلي و در خارج از ميدان نبرد از دنيا مي روند پس ايشان نيز به احتمال اين كه معلوم نيست چقدر زنده باشند نبايد ازدواج كنند. در حالي كه چنين نمي كنند.
شهادت براي افرادي كه جبهه ها حضور پيدا مي كردند و حتي در كساني كه در طول جنگ و حتي در قسمت های مهم و خطیر حاضر مي شده اند،‌صرف احتمال بوده و امري قطعي نبوده است لذا نمي توان مدعي شد ايشان كه مي دانستند و يا ا حتمال مي داندند به شهادت برسند چرا ازدواج كردند و بر فرض ازدواج چرا بچه دار شدند. چه بسيارند افرادي كه علي رغم سال ها حضور در جبهه ها به شهادت نرسيدند و چه بسيارند كساني كه در همان شب اول حضور به شهادت رسيده اند.
6. از صدر اسلام تا كنون، براي ازدواج مجددهمسران افراد حاضر در ميدان هاي نبرد،‌ منعي نبوده و نيست. ايشان مي توانستند و مي توانند بعد از شهادت همسرانشان ازدواج كنند و در كنار همسران خود،‌زندگي آرام و بي دغدغه اي داشته باشند. حال اگر ايشان چنين نمي كنند و يا نكرده اند امر ديگري است كه بايد در جاي خود به اين مهم پرداخت.

پي نوشت ها :
1. روم (30)‌آيه 21
2. سبحانى ، جعفر، فروغ ابدیت، ص ۵۳۴ – ۵۳۵٫

از سنگر حق شیر شکاران همه رفتند
مستان می پیر جماران همه رفتند
غم نامه بود ناله پرسوز شهیدان
ما با که نشستیم که یاران همه رفتند

موضوع قفل شده است