«نزنید که بابای من حسین است» دعا کنید که بار دیگر بانو رقیه (س) اسیر نشود.

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
«نزنید که بابای من حسین است» دعا کنید که بار دیگر بانو رقیه (س) اسیر نشود.

گفتگوی‌خواندنی با شمشادی/دعا کنید دوباره حضرت رقیه اسیر نشود

پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۰۹
حسن شمشادی یکی از خبرنگارانی است که در تلویزیون برای مردم یادآور خبرهای جنگ سوریه است و در فیسبوک و دیگر شبکه های اجتماعی دل باخته اهل بیتی است که اخبار سوریه و دل نوشته هایش حالا مخاطبین زیادی را به خود جذب کرده است.

عرش نیوز ؛
شاید همین فیسبوکی بودن حسن شمشادی توانست کمک مان کند تا مقدمات این گپ و گفت با وی فراهم شود. ایام محرم است و این روزها در کنار همه مشکلات و سختی هایش از غم اسارت دوباره حرم بانو رقیه (س) می گوید. در ادامه نیم گپ نیمروز با حسن شمشادی خبرنگار صداوسیما در سوریه را خواهید خواند:

خب اولین سوال را با یک سوال کلیشه ای شروع می کنیم؛ لطفا در ابتدا کمی از خودتان بگوئید.

بسم الله الرحمن الرحمن الرحیم. حسن شمشادی هستم. خبرنگار صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران که با ۴۴ سال سن، بیش از بیست سال سابقه کار داردم. از سال ۸۳ تا ۸۶ در شرایط جنگی کشور عراق حضور داشتم. از مهر سال ۸۹ هم به عنوان خبرنگار و مدیر دفتر صداوسیما در سوریه حضور دارم.

معمولا خبرنگارها مدت زیادی در مناطق جنگی نمی مانند. چطور آقای شمشادی بیش از سه سال این شرایط را تحمل کرده اند؟

معمولا خبرنگارانی که به صورت ثابت به کشورها اعزام می شوند، با حکم ماموریت سه ساله در آن مناطق حضور پیدا می کنند که اگر مسئولین سازمان از عملکردشان رضایت داشته باشند این ماموریت تمدید خواهد شد. در حقیقت ماموریت سه ساله بنده نیز تمام شده است اما دوستان در حق بنده لطف داشتند و خواستند که کماکان در سوریه حضور داشته باشم تا تجربه بنده بتواند کمک حال خبرنگارانی باشد که به صورت موقت عازم سوریه می شوند. به هر تقدیر ماموریت سازمانی است و با توجه به تجربه و سابقه ای که در خبرنگاری جنگی دارم احساس تکلیف می کنم که بمانم تا روزی که خدا بخواهد و مسئولین رضایت داشته باشند.

برخی از مردم علاوه بر گزارشات خبری شما، دل نوشته ها و خبرهای شما در شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک دنبال می کنند. قبول دارید که نوشته های فیسبوکی شما جذاب تر است؟

اجازه بدهید کمی حرفتان را اصلاح کنم. من این دو فضا را در عرض همدیگر نمی بینم بلکه اینها در طول یکدیگر قرار دارند. بالاخره ما ارتباطات زیادی نظیر گزارشات میدانی و یا ارتباطات مستقیم از طریق رسانه ملی داریم و در کنار آن در فضای شبکه های اجتماعی وظیفه خودمان را تکمیل می کنیم و منافاتی هم با یکدیگر ندارد. در فیسبوک بسیاری از مردم ایران و فارسی زبانان نقاط دیگر و یا شیعیان دیگر نقاط دنیا از این طریق همین فضای مجازی اخبار سوریه پیگیری می کنند و برایشان این اخبار اهمیت بالایی نیز دارد. به نظرم این دو در کنار یکدیگر میتواند در ارائه اخبار سوریه موثر باشد.

خیلی از جوانان صفحه شما در فیسبوک را دنبال می کنند و در نظراتشان برای شما آرزوی سلامتی یا حتی شهادت می کنند! به واسطه این ارتباط در فضای مجازی چه بازخوردهایی از مخاطبین خود داشته اید؟

بحث و اخبار حرمین خیلی خیلی خیلی زیاد برای مردم جذاب است. و این پیگیری مختص مردم ایران نیست و ما شیعیانی داریم که از مکزیک و برزیل و دیگر نقاط دنیا نظیر خاورمیانه و اروپا و حتی اندونزی و فیلیپین در این صفحه پیگیر اخبار حرمین هستند و از این مطالب استقبال می کنند. البته برای این مخاطبین علاوه بر اخبار حرمین و دیگر اخبار سوریه، افشای دروغ های رسانه های غربی و عربی نیز بسیار جذاب است و استقبال خوبی نیز از این مطالب دارند. و برای من جالب است که این افشاگری ها توانسته است که نگاه برخی از افراد را نسبت به وقایع سوریه تغییر دهد.

علاوه بر اخبار و دل نوشته های زیبای شما از حرمین، برخی از دل نوشته های شما از وضعیت مردم سوریه نیز واقعا تکان دهنده است. مثلا در یکی از نوشته هایتان آمده بود: «دهمین روز بی آبی در استان حسکه سوریه ...» کمی حال و هوای مردم سوریه را توصیف کنید.

متاسفانه این مشکلات هست. ببینید از ابتدای جنگ سوریه بسیاری از شبکه های خبری به ویژه شبکه های حامی گروه های تروریستی اینگونه القا می کردند که مردم سوریه حامی این جنگ بوده و خواهان سرنگونی دولت سوریه هستند. البته برخی از هیمن شبکه ها تلاش دارند که نشان دهند که همه ی سوریه جنگ و خون و درگیری است و همه ۲۳ میلیون سوری در حال شعار دادن علیه دولت سوریه هستند. اما این موضوع واقعیت ندارد. برخی تلاش دارند که نشان دهند که همه جای سوریه فقط جنگ و درگیری و خونریزی و گلوله است. واقعیت این است که همه ی مردم هم از همان ابتدا مخالف نظام سوریه نبودند و ممکن است بخشی از مردم مخالف باشند اما این موضوع فراگیر نیست و نکته دیگر اینکه زندگی در بسیاری از مناطق سوریه به صورت عادی در حال جریان است. اینطور نیست که شما فکر کنید همه سوریه در جنگ و خون است و مردم حتی جرات ندارند از خانه هایشان بیرون بیایند. امروز صبح که در خیابان بودم دانش آموزان و دانشجویان در مدارس و دانشگاه ها حضور داشتند و ادارات وضعیت عادی خود را داشت و مغازه ها نیز وضعیت عادی داشت. از آن طرف هم بالاخره در برخی نقاط جنگ و درگیری است و ما هم اخبار و وضعیت آن مناطق را مخابره می کنیم. واقعیت سوریه دیدن این دو وضعیت در کنار یکدیگر است.

نظر مردم امروز در رابطه با حکومت سوریه چیست؟

یک روزی عده ای از سوری ها شاید علیه دولت سوریه تظاهرات داشته و شعار داده اند اما امروز خواهان این شرایط در سوریه نیستند. بیش از چهل سال سوریه یکی از مناطق امن دنیا محسوب می شد. و در چندین نوبت دمشق جز یکی از سه پایتخت امن دنیا قرار داشت. و این امنیت موجب حضور توریست ها و سرمایه گذاران زیادی شده بود و رونق زیادی داشت. اما امروز به واسه حضور تروریست های مسلح همه اینا از بین رفته است و یا آسیب جدی دیده است. برخی از مردم در ابتدا خواهان تغییراتی بودند و بعد از آن بشار اسد اصلاحاتی را در سوریه انجام داد ولی امروز دعای بعد از نماز مردم سوریه بازگشت آرامش و امنیت به کشورشان است.

اجازه دهید یک انتقاد هم به شما وارد کنیم. امروز شاید برخی در تلویزیون وقتی خبر کشته شدن مردم عراق و افغانستان و سوریه را می شنوند؛ برایشان این اخبار عادی شده است. آیا اینکه خبر کشته شدن مردم سوری برای مردم تبدیل به یک روزمرگی شده است، ناشی از ضعف خبرنگاران در نحوه پوشش اخبار جنگ و کشتار نیست؟

من با فرمایش شما موافق نیستم. ممکن است از ما در صداوسیما و یا شما در خبرگزاری ها ضعف هایی در کار داشته باشیم. اما اینکه این ضعف منجر به چنین نتیجه ای شود را قبول ندارم. بالاخره وقتی انفجاری رخ می دهد ما وظیفه داریم که اخبار آن را پوشش دهیم. مگر میشود انفجاری که در ورودی منطقه زینبیه صورت گرفته است و بیش از یک تن مواد انفجاری دهها خودرو و صدها منزل مسکونی را از بین برده است و بسیاری از مردم عادی کشته و زخمی شده اند بعد انتظار داشته باشید که ما این خبر را پوشش ندهیم. الان همه ی شبکه های موافق و مخالف این اخبار را پوشش می دهند. اما هر کسی با نیت خاص خودش خبر را پوشش می دهد. مثلا العربیه اعلام میکند صدها زن و کودک در سوریه کشته شده اند و عامل کشتار این زنان و کودکان ارتش سوریه بوده است. در حالی که واقعیت چیز دیگری است. ممکن است از کم یا زیاد و خوب یا بد مردم در این جنگ از سوی دوطرف آسیب دیده باشند اما ما تلاش داشته ایم همیشه واقعیت سوریه را انعکاس دهیم. کشته های ارتش و تروریست ها وتلفات مردم عادی را مخابره می کنیم.

بسیاری از تحلیل گران وضعیت دولت و ارتش سوریه را بسیار بهتر از یکی دو سال اخیر ارزیابی میکنند. شما که در دل حوادث سوریه قرار دارید وضعیت را چطور می بینید؟

بله صددرصد این تحلیل واقع بینانه است. هم از لحظ میدانی – یعنی پیشروی ها و مسائل امنیتی سوریه – و هم از لحاظ سیاسی در داخل و خارج سوریه وضعیت نظام سوریه و همچنین ارتش سوریه به هیچ وجه با سال گذشته و حتی چند ماه پیش هم قابل مقایسه نیست. و یکی از دلایلی که اینها اصرار دارند که سریعا کنفرانس ژنو ۲ برگزار شود و قائله سوریه خاتمه پیدا کند همین پیشروی هاست. بالاخره در بلند مدت – و نه ظرف چند روز و چند هفته – تروریست ها در سوریه جایی ندارند. و با همه حمایت های میلیاردی که از خارج صورت می گیرد و به ویژه کمک های عربستان، بالاخره این تروریست ها نابود خواهند شد. و این دست و پا زدن ها برای برپایی هرچه سریعتر ژنو ۲ به دلیل همین موضع ضعف است. اما نکته جالب اینجاست که عربستان بازهم در برپایی ژنو ۲ در حال کارشکنی است و تلاش دارد مانع حضور مخالفین مسلح در این کنفرانس شود زیرا آبرو و موقعیت خود را در بین مردم سوریه و منطقه از دست رفته می بیند. برای حفظ آبرویش تلاش دارد با پول و نیروی بیشتر وضیت تروریست ها حفظ کند.

اما همه این پیش روی ها به این معنی نیست که تروریست ها نابود شده اند و یا در هیچ منطقه ای از سوریه تروریست ها وجود ندارد؛ صرفا به این معناست که موقعیت خود را در میدان جنگ و موقعیت سیاسی داخلی و خارجی بشدت از دست داده اند و وضعیت سوریه شاهد یک چرخش ۱۸۰ درجه ای بوده است.

بیش از دو سال از زمانی که مخالفین دولت سوریه اعلام کردند که به دنبال آزادی و دموکراسی هستند می گذرد. و بعد از این مدت ماهیت تروریستی این افراد قابل انکار نیست. این جنگ تا کنون چه مقدار خسارت به زیرساخت های سوریه وارد کرده است؟

اصلی ترین هدف این افراد حذف دولت سوریه به عنوان یکی از مهمترین حامیان مقاومت در منطقه بود. در مرحله بعد که دیدند نمی توانند بشار اسد را سرنگون کنند ترجیح دادند با یک سوریه ضعیف شده روبرو باشند. سوریه ای که زیرساخت های آن از بین رفته و ارتش تضعیف شده ای دارد و شاید تا دهها سال نمی تواند کمر راست کند. آمار دقیقی تا امروز به طور رسمی اعلام نشده است اما شاید هزاران واحد صنعتی، کارخانه ، جاده، مدرسه، نیروگاه و بیمارستان در مناطق مختلف سوریه دچار آسیب شده است. مکان هایی که توانسته اند تخریب صددرصد کرده اند و در باقی نقاط تا جایی که امکان داشته است ضربه وارد کرده اند. و برخی از زیرساخت ها نیز به ناچار در پاکسازی ها دچار آسیب و خسارت شده است. به نظر می رسد دهها میلیارد دلار و شاید نزدیک به بیست سال زمان لازم است تا سوریه به شرایط ۳۳ ماه گذشته و شرایط قبل از جنگ برگردد.

شما ۳۳ ماه به عنوان خبرنگار جنگی در سوریه حضور داشته اید. چه مشکلاتی در این زمینه برای شما به وجود آمد؟

هر لحظه کار ما خطر و تهدید است. ما در هر لحظه منتظر انفجار، گروگان گیری یا مرگ هستیم. هر لحظه که از خیابان عبور میکنی یا حتی در منزل و محل کار حضور دارید باید منتظر حمله و یا عملیات انتحاری باشید. برخی هم به دنبال گروگانیری برای قاچاق اعضا هستند. ممکن است بعد از یک بمب گذاری برای تهیه گزارش وارد آن منطقه شوید و با بمب گذاری دوم مواجه شوید. حتی در مناطق پاکسازی شده نیز امکان خطر هست. نمیشه از این مسائل فرار کرد و این یکی از تفاوت های جدی یک خبرنگار جنگ و بحران با خبرنگار عادی است. خطر وجود دارد، دلتنگی و دوری از خانواده نیز هست. و نگرانی آنها برای سلامت شما هم از طرف دیگر وجود دارد. نکته دیگر اینکه باید توجه کنیم که آیا خبرنگار را صرفا یک خبرنگار جنگی محسوب میکنند یا ما را عامل نظامی می دانند که در سوریه حضور دارد. به قول خودشان ما را مزدور می دانند و برای سرمان هم جایزه تعیین کرده اند که این مشکلات ما را چند برابر می کند.

چقدر برای شما جایزه تعیین کرده اند؟!

این را باید از تروریست ها بپرسید و من از جواب سوال شما معذور هستم. چون ممکن است شما هم وسوسه بشوید برای این جایزه به سوریه بیائید!

چند بار شهادت را به چشم دیدید؟

هم در ۳سالی که در عراق حضور داشتم و هم در این ۳۳ ماه بارها و بارها شهادت را به چشم دیده ام. برای تهیه گزارش از حمله به یک کاروان بین کربلا و بغداد گلوله از زیرگلویم عبور کرد و شهادت را به چشم دیدم. جایی دیگر در پنجاه متری انفجار تانک امریکایی در عراق که بسیاری از مردم کشته و زخمی شدند، حضور داشتم و بعد از انفجار به خودم نگاه کردم و دیدم که خدا را شکر سالم هستم. و در سوریه نیز در انفجارها و درگیری های مختلف خود را در نزدیکی مرگ دیدم. یک بار در کمین تروریست ها در جاده فرودگاه حلب از زمین و آسمان بر سر ما گلوله می بارید و به اذن الله زنده مانیدم. چند وقت پیش هم در ساختمان استانداری که در تیراندازی ها حتی گوشم زخمی شد. این خاطرات را نه میتوان فراموش کرد و نه میتوان گفت که با تلاش خودم زنده مانده ام؛ همه اینها خواست خداوند بود. و تا خدا نخواهد اتفاقی نمی افتد و اگر اتفاقی هم بیافتد شما باید بدانی که هیچ راه فراری نداشته ای. راضی هستیم به رضای خدا.

رزمنده های جنگ تحمیلی معتقد هستند که فضای جنگ روحیه لطافت و نزدیکی با خدا را در انسان بسیار تقویت می کند. دل نوشته ها و اشعار شما هم نشان گر چنین حال و هوایی است. این ۶ سال حضور در مناطق جنگی در روحیه حسن شمشادی چه تاثیری داشته است؟

اگر همه این احوال را بخواهم در یک جمله بگویم؛ آرامش قلبی است که با خواست خدا و خواست خدا و خواست خدا حاصل شده است. به هیچ وجه از هیچ تهدیدی نمی ترسم. چون ایمان دارم که اگر قسمتم باشد این اتفاق خواهد افتاد و راه فراری نیز نیست و اگر خدا نخواهد اگر همه دنیا هم جمع شوند نمی توانند به من آسیبی برسانند. پس اگر من به این نقطه و این حال و هوا رسیده ام شاید نتیجه همین شش سال است شاید توشه ایامی است که در جنگ تحمیلی حضور داشته ام و حشر و نشر با آن بچه های رزمنده و لمس حال و هوای جنگ این حس را در من تقویت کرده است. از نوجوانی دوستانم در کنارم شهید و مجروح شده اند، با یکدیگر به جبهه رفته ایم، همه اینها داشته ما از قرآن و اهل بیت است که این آرامش درونی ام حاصل توجهی است که خدا به من کمترین داشته است. در یک جمله همه اینا هذا من فضل ربی.

شب سوم ماه محرم است. چه خبر از شب های حرم؟

خدارو شکر امسال در حرم حضرت رقیه ده شب برنامه عزاداری است. و در حسینه ها نیز مراسمات خوبی امسال برپا شده است. در حلقه امنیتی حرم حضرت زینب نیز از دو شب گذشته مراسم شروع شده است و دیشب نیز بنده در حرم حضرت زینب حضور داشتم و انشالله امشب که شب مناسبتی حضرت رقیه است در حرم دعاگوی شما و هموطنان عزیز خواهم بود.

بسیاری از شیعیان از کشورهای مختلف به عنوان مدافعین حرم در سوریه حضور پیدا کرده اند وضعیت این مدافعین به چه شکل است؟

نمی شود گفت بسیاری! اتفاقا تعداد کمی هستند. اما روحیه بسیار بالا و انگیزه فوق العاده ای دارند. خود سوری ها هم به عنوان مدافعین حرم حضور چشمگیری دارند. شیعیان عراق و افغانستان و دیگر کشور ها هم در میان مدافعین حرم حضور دارند. اما حضور سوری هایی که در مقابل خطر تکفیری ها و وهابیت در دفاع از حرم حضور پیدا کرده اند بیشتر به چشم می آید. هرچند که تروریست ها اعلام کرده اند که اگر بتوانند این دو حرم عزیز را با خاک یکسان می کنند اما روحیه مدافعین بسیار بالاست. از حضرت زینب و حضرت رقیه و همچنین امام حسین (ع) میخواهند که یاورشان باشند و در این دنیا و آن دنیا در کنار این عزیزان باشند.

ذکر و شعری که حسن شمشادی در این ایام در حرم تکرار می کند چیست؟

این شب ها شعر «زینب زینب زینب ...» مرحوم موذن زاده را زمزمه می کنم. یکی از کاشی کاری های زیبای حرم زینب این شعر است که «اگر فردوس بر روی زمین است, همین است و همین است و همین است». در حرم حضرت رقیه (س) هم که این شب ها خیلی حال و هوای عجیبی دارد این عبارت را تکرار میکنم : «نزنید که بابای من حسین است» دعا کنید که بار دیگر بانو رقیه (س) اسیر نشود. به لطف خداوند و دعای مردم و تلاش مدافعین حرم.

نکته آخر.

مخابره خبر گروگانگیری ایرانیان به ویژه گروه ۴۸ نفره هموطنان ایرانی خیلی برایم تلخ بود. البته الحمدلله بعدها خبر آزادی این گروه را هم مخابره کردم. نکته دیگر اینکه خبرنگاری در جنگ و دور از خانواده کار ساده ای نیست. خیلی ها شاید نتوانند این شرایط را تحمل کنند و یا در این شرایط کم بیاورند. برای یک خبرنگار جنگ مهمترین مساله پشتوانه یک خانواده محکم با روحیه و اعتقادات قوی است که بتوانند مشکلات را تحمل کنند و مشکلات را تا حد امکان به مرد خانواده منتقل نکند تا خبرنگار بتواند به خوبی رسالتش را انجام دهد. که خدای متعال لطف کرد و چنین همسری را به من عطا کردند که در شهر غریب و دور از شهرپدری خود در تهران و به دور از من زندگی و بچه ها را مدیریت می کند و الحمدلله علی رقم همه مشکلاتی که وجود دارد در همه این شش سال همه مشکلات را همسرم به جان خریده اند تا من با آرامش و تمرکز فعالیت خودم را انجام دهم. و از حضرت زینب خواستم که به ایشان صبر عطا کند و از همسر و دختر و پسرم بسیار ممنونم بسیار به آنها مدیون هستم.

امروز
فضای مجازی می تواند جبهه مومنین قرار بگیرد
بیایید اگر نمی توانیم در کنار رزمندگان باشیم
اما مدافع انان باشیم

شهید علی اصغر پازوکی;422065 نوشت:

خدارو شکر امسال در حرم حضرت رقیه ده شب برنامه عزاداری است. و در حسینه ها نیز مراسمات خوبی امسال برپا شده است. در حلقه امنیتی حرم حضرت زینب نیز از دو شب گذشته مراسم شروع شده است و دیشب نیز بنده در حرم حضرت زینب حضور داشتم و انشالله امشب که شب مناسبتی حضرت رقیه است در حرم دعاگوی شما و هموطنان عزیز خواهم بود.

بسیاری از شیعیان از کشورهای مختلف به عنوان مدافعین حرم در سوریه حضور پیدا کرده اند وضعیت این مدافعین به چه شکل است؟

نمی شود گفت بسیاری! اتفاقا تعداد کمی هستند. اما روحیه بسیار بالا و انگیزه فوق العاده ای دارند. خود سوری ها هم به عنوان مدافعین حرم حضور چشمگیری دارند. شیعیان عراق و افغانستان و دیگر کشور ها هم در میان مدافعین حرم حضور دارند. اما حضور سوری هایی که در مقابل خطر تکفیری ها و وهابیت در دفاع از حرم حضور پیدا کرده اند بیشتر به چشم می آید. هرچند که تروریست ها اعلام کرده اند که اگر بتوانند این دو حرم عزیز را با خاک یکسان می کنند اما روحیه مدافعین بسیار بالاست. از حضرت زینب و حضرت رقیه و همچنین امام حسین (ع) میخواهند که یاورشان باشند و در این دنیا و آن دنیا در کنار این عزیزان باشند.

ذکر و شعری که حسن شمشادی در این ایام در حرم تکرار می کند چیست؟

این شب ها شعر «زینب زینب زینب ...» مرحوم موذن زاده را زمزمه می کنم. یکی از کاشی کاری های زیبای حرم زینب این شعر است که «اگر فردوس بر روی زمین است, همین است و همین است و همین است». در حرم حضرت رقیه (س) هم که این شب ها خیلی حال و هوای عجیبی دارد این عبارت را تکرار میکنم : «نزنید که بابای من حسین است» دعا کنید که بار دیگر بانو رقیه (س) اسیر نشود. به لطف خداوند و دعای مردم و تلاش مدافعین حرم.

نکته آخر.

مخابره خبر گروگانگیری ایرانیان به ویژه گروه ۴۸ نفره هموطنان ایرانی خیلی برایم تلخ بود. البته الحمدلله بعدها خبر آزادی این گروه را هم مخابره کردم. نکته دیگر اینکه خبرنگاری در جنگ و دور از خانواده کار ساده ای نیست. خیلی ها شاید نتوانند این شرایط را تحمل کنند و یا در این شرایط کم بیاورند. برای یک خبرنگار جنگ مهمترین مساله پشتوانه یک خانواده محکم با روحیه و اعتقادات قوی است که بتوانند مشکلات را تحمل کنند و مشکلات را تا حد امکان به مرد خانواده منتقل نکند تا خبرنگار بتواند به خوبی رسالتش را انجام دهد. که خدای متعال لطف کرد و چنین همسری را به من عطا کردند که در شهر غریب و دور از شهرپدری خود در تهران و به دور از من زندگی و بچه ها را مدیریت می کند و الحمدلله علی رقم همه مشکلاتی که وجود دارد در همه این شش سال همه مشکلات را همسرم به جان خریده اند تا من با آرامش و تمرکز فعالیت خودم را انجام دهم. و از حضرت زینب خواستم که به ایشان صبر عطا کند و از همسر و دختر و پسرم بسیار ممنونم بسیار به آنها مدیون هستم.

با سلام
بعضا می پرسند وضعت جرم چگونه است؟
اینطور که از صحبت های خبرنگار دلاوری ایرانی بر میاید
حرم در حلقه امنیتی قرار دارد

یعنی نوعی در معرضِ تعرض یا حتی در مواقعی در محاصره می باشد

التماس دعا

حرامیان در فکر انند که دخترکان شیعه را چون رقیه(س) به اسارت برند

عکس دلخراش/ (18+)[SPOILER]

بچه سیدی که در روستای شیعه نشین "حطله" ذبح شد

align: center

تروریستهای "جبهه النصره" در کشتار مردم بیگناه روستای "حطله" واقع در استان دیر الزور سوریه به جنایات وحشتناکی دست زدند.
از جمله جنایات آنان،«حجت الاسلام سید ابراهیم السید» بود که مسلحان وحشی وی را به همراه زن و فرزندانش سر بریدند.
و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون...

گروه تروریستی "جبهة النصره" روز گذشته 60 نفر از اهالی روستای شیعه نشین «حطله» در استان دیرالزور را به دلیل دین و طایفه آنان به شهادت رساندند.

از جمله جنایات فجیع این گروه مزدور سر بریدن خانواده «حجت الاسلام سید ابراهیم السید» بود که مسلحان وحشی وی را به همراه زن و فرزندانش ذبح کردند.
تروریست ها به این نیز اکتفا نکرده و حتی اجساد شهدا را نیز تکه تکه کردند.
گزارش های رسیده از این روستا نیز حاکی از این است که مساجد و حسینیه ها نیز به آتش کشیده شده و تعدادی از زنان نیز ربوده شدند.
روستای حطله در شرق دیرالزور قرار داشته و حدود 20 هزار نفر جمعیت دارد و ساکنان اصلی آن را شیعیان تشکیل می دهند.

فرزند کودک «حجت الاسلام سید ابراهیم السید» که مسلحان وحشی سر او و اعضای خانواده اش را بریدند.به کجا نگاه می‏کنی شهید کوچک ما؟ ... شاید به «علی اصغر حسین» که گلویش مانند تو دریده شد...

[/SPOILER]

سفیر سه ساله حسین(ع)؛ سردار فاتح شام
سلام بر دخت سه ساله حضرت ارباب که در اوج مظلومیت ، شامِ یزیدی را به فتح خود در آورد و برای همیشه به سلطانِ قلب همه عاشقان و محبان نهضت حسینی بدل گشت.

[=13px] رسم زیبا و دیرپایی است که هر شب از ایام دهه نخست ماه محرم را به نام یکی از شخصیت های برجسته نهضت کربلا نام گذاری می کنند و در هیئات و تکایا به یاد آن بزرگِ عزیز، دیدگان را اشک آلود کرده و با سینه زنی و عزاداری، لوحِ دل را جلایی حسینی می بخشند.

از قدیم الایام تاکنون رسم بوده که شب سوم محرم را به نام سه ساله سیدالشهدا(ع) سند می زنند و در لیالی ماه عزا، شب رقیه شبی است که بسیاری منتظرند تا با عرض ادبی به ساحت این بانوی خردسال ، روزیِ مادی و معنوی یک ساله خود را دریافت کنند و با توسل به ایشان، حاجت روا گردند و به راستی کدام محب و شیفته ی دستگاه عظیم امام حسین(ع) است که با نام و یاد رقیه (س) بیگانه باشد.

مصیب های وارده بر این طفل سه ساله از عصر عاشورا تا شبی که در خرابه شام در کنار سرِ بابا به شهادت رسید، حقیقتاً کتابی مفصل است که بی گمان همه عاشقان و سینه چاکان حضرت سلطان عشق و دختر گرامی اش آن را می دانند و با آن مأنوسند.

حضرت رقیه (س) را سفیر امام حسین (ع) در شام توصیف می کنند چه آن که شهادت غریبانه ایشان در آن دیار ظلم و ستم و نیز بناي مرقدی در اين سرزمين، تبدیل به جلوه‌ای از مظاهر هدایت حسینی شد و به تعبیر زیبای یکی از وعاظ، زینب کبری(س) با سردارِ سه ساله خود توانست شامِ یزیدی را فتح کند.

این دخت نازدانه حضرت ارباب بی تردید برهان بزرگی است بر حقانیت قیام سرخ حسینی و البته گواهی است بر مظلومیت عترت پاك پیامبر (ص) و رسواكننده سیاهكارانی كه داعیه جانشینی رسول خدا (ص) را در سر داشتند.

گرچه این روزها حرامیانِ یزیدی در دیار شام که به درستی نام و عنوان "تروریست های تکفیری" را با خود یدک می کشند ، جنایت ها می آفرینند و رقیه ها را مظلومانه به شهادت می رسانند اما این یک وعده الهی است که باطل رفتنی و حق ماندنی است و انشاالله به زودی ، با دفع شر این جانیانِ اُموی شاهد پیروزی حامیان حریم ولایت خواهیم بود و دیر نیست آن زمان که رقیه های سوریه باز هم فاتحان این سرزمین باشند.

این روزها اما با همه جنایت های بی شرمانه و غیرقابل وصف یزیدیان زمان، گویا چشمی از بالای نیزه مراقب سه ساله هاست... بنازم غیرتت را یا ابوالفضل!

قم فردا

[h=3][/h] [h=2][/h] [h=1][/h]

گل نازدانه پدر

رقیه ...رقیه نجیب! ای مهتاب شب های الفت حسین! ای مظلوم ترین فریاد خسته! گلِ نازدانه پدر و انیس رنج های عمه!

[h=1]گیرم که پس دادند هر دو گوشوارم
گوشی برای گوشواره ها ندارم
شیرین زبان بودم صدایم را بریدند
آهنگ سابق را به هر آوا ندارم
در پیش پایم نان و خرما پرت کردند
کاری دگر با شام و شامی ها ندارم[/h]

[h=2]رقیه(س) . . . | طرح[/h]

همه محاسبات را به هم ریخت ؛
سن و سال را
کوچک و بزرگ را . . .
نشان داد می شود یک تنه قیام کرد
و شهــر ضد علی را تبدیل به حسینیه کرد .

کوچکترین طفلی که پیاده به سوی کربلا می رود.

[="Tahoma"][="Blue"][h=2]سالروز شهادت حضرت رقیه س[/h]

[/]

[="Tahoma"][="Blue"][h=2]خولی لگد زد نیمی از جان مرا برد...[/h]

[/]

[="Indigo"][/]

[="Indigo"][/]

[="Indigo"][/]

[="Indigo"][/]

[="Indigo"][/]

[="Tahoma"][="Blue"][h=2][/h]

[/]

[="Tahoma"][="Blue"]

[/]

[="Tahoma"][="Blue"]آیا تروریست‌ها تا کنون به حرم حضرت رقیه(س)حمله‌کرده‌اند
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۱۴
سيّد ابراهیم دمشقی، پیکر حضرت رقیه (س) را از ميان لحد بيرون آورده بر روى زانوى خود نهاد و سه روز به همين شکل بالاى زانوى خود نگه داشت و پیوسته گريه مى كرد...

به گزارش عرش نیوز، روز گذشته طی مراسمی به مناسبت سالروز شهادت غریبانه حضرت رقیه (س) دختر امام حسین (ع) در منطقه قدیمی دمشق پرچم سیاه رنگی مزین به نام دخت سه ساله اباعبدالله بر فراز گنبد حرم مطهر ایشان نصب و به اهتزاز در آمد. به همین منظور مترصد آن شدیم تا به بهانه فرارسیدن روز شهادت آن بانوی مخدره ، جستجویی در باره وضعیت حرم آن حضرت و تاریخچه آن بیندازیم.

حرم حضرت رقیه(س) در محله تاریخی "العماره" منطقه شام (دمشق قدیمی) قرار دارد. این مقام آرامگاه حضرت رقیه (س) دختر ۳ ساله امام حسین (ع) است که در فاجعه صحرای کربلا حاضر بوده و پس از شهادت امام و یاران با وفایش به همراه خانواده امام حسین (ع) به اسارت سپاه شامیان در آمده و به دستور یزید و با هدف تحقیر اهل بیت و قدرت نمایی در قالب کاروان اسرا به شام (سوریه فعلی) منتقل شده بودند.

بنابر روایات معتبر پس از انتقال اهل بیت امام حسین به شام که در آن روزگار مقر خلافت امویان و یزید بود ، حضرت رقیه (س) بدلیل مصائب ناشی از رویت حوادث کربلاء و حزن و اندوه ناشی از آن و همچنین سختی راه طولانی کربلا تا شام جان به جان آفرین تسلیم کرد و در پشت کاخ یزید به خاک سپرده شده است. از زمان شهادت این دردانه خامس آل عبا تا کنون مزار و مدفن ایشان زیارتگاه شیعیان و و عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت است. بارگاه حضرت رقیه (س) در طول سالیان همواره مورد احترام و توجه و علاقه مردم شام قدیم و سوریه فعلی بوده و ساکنین محل استقرار حرم ، از این بارگاه نورانی به قطعه ای از عرش و بهشت خدا بر روی زمین یاد می کنند.

بنای اولیه ساخته شده بر روی قبر مطهر حضرت رقیه (س) برای اولین بار در سال ۵۲۶ ه.ق توسط فرمانروایان سلسله ایوبی احداث گردید که طی آن سنگ مزاری از جنس مرمر که با عاج مزین شده بود بر روی آن نصب شد. پس از آن در طی سده ها و سالهای بعدی مسجدی بر روی مدفن شریف حضرت ساخته شد و بارها مرمت و تجدید بنا گردید که از آن میان باید به ساخت و مرمت مقام حضرت رقیه در سال ۱۳۲۳ ه.ق بدست میرزا علی اصغر خان "امین السلطان" صدر اعظم مظفرالدین شاه قاجار ، بازسازی مجدد بنا در سال ۱۳۹۹ ه.ق و در نهایت بازسازی کامل و ساخت صحن و سرا در زمان مرحوم حافظ اسد رییس جمهور پیشین سوریه اشاره کرد که طی فضای حرم به ۴۰۰۰ متر مربع شامل ۶۰۰ متر صحن زیارت ، مصلی و کتابخانه توسعه پیدا کرده است.

از ابتدای وقوع بحران تروریسم در کشور سوریه که با نقش آفرینی نیروهای تکفیری عموما غیر سوری (عربستانی سعودی، لیبی، تونس، کویتی، اماراتی، عراقی و اروپایی و آمریکایی) در قالب صدها دسته و گروه نظامی همراه بوده است و با توجه به مبانی عقیدتی نحله فکری وهابیت مبنی بر ممنوعیت و حرمت هرکونه زیارت اهل قبور ، تخریب مزار بزرگان دینی و ائمه و صحابی جلیل القدر پیامبر و لزوم انهدام کلیه مزارها و حرمها و مساجد احداث شده بر روی این قبور به بهانه "مبارزه با مظاهر بت پرستی"! ، کشور سوریه شاهد اقدامات وحشیانه این گروهها در حملات مکرر به مراقد بزرگان دینی ، صحابه پیامبر اسلام و حرمهای ائمه و فرزندان آنها بوده است.

از میان این وحشی گری ها می توان به حملات مکرر زمینی و موشکی به حرم مطهر عقیله بنی هاشم حضرت زینب کبری (س) در حاشیه جنوبی شهر دمشق ، حملات تروریستها به حرم مطهر حضرت سکینه (ع) در منطقه داریا (که منجر به تخزیب نیمی از بنای ساخته شده بر روی آن شده است) و حمله تروریستهای تکفیری گروه جبهه النصره (شعبه القاعده در سوریه) به مرقد "حجر بن عدی"صحابی جلیل القدر پیامبر اسلام(ص) و امیر المومنین علی (ع) در منطقه عدرا واقع در شمال شرقی شهر دمشق اشاره کرد که طی آن تروریستها اقدام به نبش قبر و انتقال پیکر ایشان به مکان نامعلومی کرده اند.

تخریب و نبش قبر "حجر بن عدی" صحابی پیامبر اسلام توسط تروریستهای جبهه النصره در شهر عدرا،شمال شرق دمشق

در این میان حرم مطهر حضرت رقیه (س) نیز از شر جهالت و کینه تروریستهای تکفیری در امان نبوده است و طی سالهای گذشته بارها در معرض تهدیدات و حملات تروریستی قرار گرفته است که با هوشیاری نیروهای امنیتی مستقر در حرم ، اکثر آنها خنثی شده است. البته لازم به ذکر است که در سال اول وقوع بحران تروریستی در سوریه به دلیل موج انشقاقها و خیانتهای داخلی در میان نیروهای امنیتی و نظامی سوری و همچنین جو هرج و مرج شدید که در کلیه شهرهای بزرگ و کوچک این کشور عضو محور مقاومت ، در اثر عملیاتهای مکرر تروریستهای تکفیری و عناصر سرویستهای اطلاعاتی ترکیه ، عربستان و آمریکا و انگلیس به وجود آمده بود ، شیخ عباس اللحام ، امام جماعت حرم حضرت رقیه (س) در مقابل درب ورودی حرم هدف حمله ناجوانمردانه تروریستهای تکفیری قرار گرفته و با شلیک چندین گلوله به شهادت رسید.

شیخ عباس لحام امام جماعت حرم حضرت رقیه (س) که در ماههای ابتدایی وقوع بحران سوریه در مقابل درب حرم بدست تروریستهای تکفیری ترور و بشهادت رسید.

همچنین تروریستهای تکفیری مستقر در منطقه "جوبر" واقع در شرق شهر دمشق چندین بار اقدام به پرتاب خمپاره به سمت مقام حضرت رقیه (س) کرده اند که گلوله ها به هدف اصابت نکرده است. هم اکنون مسئولیت حفاظت از حرم حضرت زینب (س) و حضرت رقیه (س) در شهر دمشق با هماهنگی مسئولان سیاسی و امنیتی و نظامی سوریه بر عهده یگانی نظامی متشکل از رزمندگان حزب الله لبنان و حزب الله سوریه قرار دارد. این نیروها در دو شکل آشکار (نگهبانهای ملبس به یونیفرم های نخودی رنگ و کاملا مسلح و مجهز به تسلیحات انفرادی و تجهیزات ارتباطی که در گروههای چند نفره در تمامی مسیرهای اطراف حرم در شعال چند صدمتری آن حضور عیان دارند) و پنهان (نیروهای لباس شخصی که در منازل امن و خیابانهای اطراف حرم مسئول رصد و مراقبت منطقه هستند) و بصورت ۲۴ ساعته در حال حفاظت از حرم و مناطق پیرامونی آن هستند.

نیروهای حزب الله سوریه در حال پاسداری از حریم حرم حضرت رقیه (س) در خیابانها و کوچه های حاشیه حرم

تولیت حرم حضرت رقیه (س)

در رابطه با تولیت حرم حضرت رقیه (س) ، این مسئولیت در زمان گذشته در دوره حکومت عثمانی ها بر سرزمین شام (سوریه و لبنان فعلی) به دلیل وقوع حادثه ای به دستور "سلطان عبدالحمید" امپراطور وقت عثمانی بر عهده فردی به نام "سید ابراهیم دمشقی" که از سادات مشهور شهر دمشق بود قرار گرفت. در رابطه با چگونگی و چرایی این انتصاب، مرحوم آية الله حاج ميرزا هاشم خراسانى (متوفّاى سال ۱۳۵۲ هجرى قمرى ) در منتخب التواريخ مى نويسد:

عالم جليل، "شيخ محمّد على شامى" كه از جمله علما و محصّلين نجف اشرف است به حقير فرمود: جدّ مادری بلا واسطه من، جناب آقا سيّد ابراهيم دمشقى ، كه نسبش منتهى مى شود به سيّد مرتضى علم الهدى و سن شريفش از نود سال گذشته بوده و بسيار شريف و محترم بودند ، سه دختر داشتند و اولاد ذكور نداشتند. شبى دختر بزرگ ايشان حضرت رقیّه دختر امام حسين (ع) را در خواب ديد كه فرمود به پدرت بگو به والى شهر بگويد "ميان قبر و لحد من آب افتاده ، و بدن من در اذيّت است ؛ بيايد و قبر و لحد مرا تعمير كند".

دخترش به سيّد عرض كرد، و سيّد از ترس دشمنان اهل بیت پیامبر (ص) ، به خواب ترتيب اثرى نداد. شب دوّم ، دختر دوم سيّد ابراهیم دمشقی ، مجددا همان خواب را ديد. به پدر گفت ، و او همچنان ترتيب اثرى نداد. شب سوم ، دختر كوچكتر سيّد ابراهیم دمشقی برای بار سوم همين خواب را ديد و به پدر گفت ، ايضا ترتيب اثرى نداد. شب چهارم ، خود سيّد، حضرت رقیه (س) را در خواب ديد كه به طريق عتاب فرمودند: ((چرا والى را خبردار نكردى)) ؟

صبح سيّد ابراهیم نزد والى شام رفت و خوابش را براى والى شام نقل كرد. والى امر كرد علماء و صلحاى منطقه شام ، اعم از سنّى و شيعه ، بروند و غسل كنند و لباسهاى نظيف در بر كنند ، آنگاه به دست هر كس قفل درب حرم مقدّس باز شد همان كس برود و قبر مقدّس او را نبش كند و جسد مطهّرش را بيرون بياورد تا قبر مطهّر را تعمير كنند. بزرگان و صلحاى شيعه و سنّى ، در كمال آداب غسل نموده و لباس نظيف در بركردند. قفل به دست هيچ يك باز نشد مگر به دست مرحوم سيّد ابراهيم دمشقی .

بعد هم كه به حرم مشرّف شدند، هر كس كلنگ بر قبر مى زد كارگر نمى شد تا آنكه سيّد مزبور كلنگ را گرفت و بر زمين زد و قبر كنده شد. بعد حرم را خلوت كردند و لحد را شكافتند، ديدند بدن نازنين دختر سه ساله حضرت اباعبدالله ميان لحد قرار دارد ، و كفن آن مخدّرة مكرّمه صحيح و سالم مى باشد ، لكن آب زيادى ميان لحد جمع شده است.

سيّد ابراهیم دمشقی ، پیکر حضرت رقیه (س) را از ميان لحد بيرون آورده بر روى زانوى خود نهاد و سه روز به همين شکل بالاى زانوى خود نگه داشت و پیوسته گريه مى كرد تا آنكه لحد مخدّره را از بنياد تعمير كردند. اوقات نماز كه مى شد سيّد بدن مخدّره را بر بالاى شى ء نظيفى مى گذاشت و نماز مى گزارد. بعد از فراغ باز بر مى داشت و بر زانو مى نهاد تا آنكه از تعمير قبر و لحد فارغ شدند. سيّد بدن مخدّره را دفن كرد و از كرامت اين واقعه آن بود که در اين سه روز سيّد ابراهیم دمشقی نه محتاج به غذا شد و نه محتاج آب و نه محتاج به تجديد وضو. بعد كه خواست پیکر شریف را مجددا دفن كند سيّد دعا كرد خداوند پسرى به او مرحمت فرمود به نام سید مصطفی .

در پايان ماجرا ، والى وقت شام ، تفصيل ماجرا را به سلطان عبدالحميد امپراطور عثمانى نوشت ، و او هم توليت زينبيّه و مرقد شريف رقيّه و مرقد شريف امّ كلثوم و سكينه عليهماالسلام را به سيّد واگذار نمود و فعلا هم آقاى حاج سيّد عبّاس پسر آقا سيّد مصطفى پسر سيّد ابراهيم سابق الذكر متصدّى توليت اين اماكن شريفه است".

آية الله حاج ميرزا هاشم خراسانى سپس مى گويد: گويا اين قضيّه در حدود سنة هزار و دويست و هشتاد اتّفاق افتاده است.
گفتنی است، تولیت فعلی حرم حضرت رقیه (س) بر عهده حجه الاسلام و المسلمین دکتر نبیل الحلباوی از علمای سوریه قرار دارد.

حجه الاسلام و المسلمین دکتر نبیل الحلباوی تولیت حرم مقدس حضرت رقیه (س)

در طول سال هزاران زائر از کشورهای عربی و اسلامی و غیر اسلامی برای زیارت حرم حضرت رقیه (س) به شهر دمشق سفر می کنند و این روند تاکنون نیز ادامه داشته و حتی تشدید بحران نظامی در سوریه نیز نه تنها از حجم زوار این مقام آسمانی نکاسته است بلکه بر عدد زوار افزوده است. بیشترین زوار حرم از کشورهای سوریه ، عراق ، لبنان ، کویت ، افغانستان ، پاکستان هستند. متاسفانه در سه سال گذشته به دلیل مسایل امنیتی از سفر زوار ایرانی به کشور سوریه و زیارت حرمین حضرت زینب (س) و حضرت رقیه (س) ممانعت بعمل می آید و این در حالی است که در یک سال گذشته و بخصوص پس از عملیات ارتش سوریه در منطقه حاشیه شرقی و جنوبی شهر دمشق امنیت بسیار مناسبی در این منطقه حاکم شده است.

زوار عراقی در حرم حضرت رقیه (س)[/]

امون زشام ، ختم کلام ، یک شهر به ما سنگ می زدند از روی بام

دستها بزرگ ، مردها بزرگ ، صورت من کوچیک و انگشتها بزرگ ...