آیا واجب است مجتهد شویم و اگر نتوانستیم، مقلد شویم یا خیر؟

تب‌های اولیه

24 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا واجب است مجتهد شویم و اگر نتوانستیم، مقلد شویم یا خیر؟

با سلام و عرض ادب

ایا واجب است مجتهد شویم و اگر نتوانستیم مقلد شویم یا خیر؟
ممنون

با نام الله

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

شهید علی اصغر پازوکی;422032 نوشت:
با سلام و عرض ادب

ایا واجب است مجتهد شویم و اگر نتوانستیم مقلد شویم یا خیر؟
ممنون

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤال شما

مجتهد شدن برای فردی که توانایی و استعداد این کار را دارد طبق نظر بسیاری از فقهاء ، واجب کفائی یا عینی است واجب کفائی یعنی در صورتی که به تعداد کافی مجتهد وجود ندارد لازم است چنین فردی برای رسیدن به قله اجتهاد ، تلاش وافر نماید .

اگر کسی مجتهد نباشد دو راه بیشتر ندارد یا مطابق احتیاط رفتار کند یعنی با جمع بین نظرات ، به نظری که مطابق احتیاط است ، عمل نماید که غالبا کار بسیار مشکلی است و یا اینکه مقلد باشد یعنی با انتخاب مرجع اعلم از او در مسائل شرعی تقلید کند .

توضیح اینکه اگر فردی بخواهد پای بند به اسلام باشد و اعمالش را بر اساس قرآن و سنّت انجام دهد، باید قرآن و تفسیر آن و علومی را كه وابسته به آن است،‌ به طور تخصصّی بداند. همین طور باید سنّت را كه عبارت است از قول،‌ عمل و تقریر (گفتار و اعمال و رضایت به اعمال دیگران) كاملاً بشناسد؛ یعنی با علوم حدیث آشنا باشد كه عبارت است از: علم رجال (شرح حال راویان حدیث) و سلسله سند، درایه (فهم دلالت روایات)، شأن نزول روایات، قرائن حالیه و مقالیه، تقیّه، حقیقت و مجاز، تعارض روایات با روایات یا تعارض روایات با آیات و تزاحم مصالح. وی باید این دانش ها را به طور تخصّصی و كارشناسانه بداند. چنین فردی كه به قرآن و سنّت با كیفیت مذكور آگاهی داشته باشد، می تواند بلكه باید طبق قرآن و سنت، آن طور كه می فهمد عمل نماید. به چنین فردی متخصّص علوم اسلامی یا مجتهد و فقیه می گویند و تقلید كردن بر او حرام است.

امّا اگر كسی از نظر علم و آگاهی به حدّ مذكور نرسیده باشد و توانایی احتیاط یاد شده را هم نداشته باشد ، عقل حكم می كند از یك یا چند متخصّص علوم اسلامی بپرسد و طبق آن عمل نماید. «فَسْئَلُوا أَهْلَ الذِّكْرِ إِنْ كُنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ؛[انبیاء/7] اگر نمى ‏دانید، از آگاهان بپرسید.»
تقلید، سؤال از اهل ذكر یا رجوع به مجتهد و متخصّص است، همان طور كه مردم چه مسلمان و چه غیر مسلمان در مسائلی كه تخصّص ندارند،‌ به متخصّصان مراجعه می كنند، مثلاً اگر ماشینشان خراب شد به مكانیك مراجعه می كنند؛ اگر بیمار شدند به پزشك مراجعه می كنند؛ اگر بخواهند شهر یا خانه بسازند به مهندس و معمار مراجعه می كنند.
حتی كسانی كه در یك رشته تخصص دارند،‌ در رشته های دیگر تقلید می كنند،‌ مثلاً مراجع تقلید در بیماری به پزشك مراجعه می كنند؛ مهندسان و معماران هنگامی كه ماشینشان خراب شد به مكانیك مراجعه می كنند. بنابراین همان طور كه عقلاً در اكثر مسائل روزمرّه از متخصّصان پیروی می كنند، در مسائل دینی نیز اگر متخصّص نیستند، باید به متخصّص (مرجع تقلید) مراجعه كنند. این مراجعه را "تقلید" می گویند.

پس تقلید از باب رجوع غیر متخصص به متخصص می باشد كه حكم عقلی است. اگر كسی كه باید تقلید كند، تقلید نكرده و اعمالی را انجام دهد مانند بیماری است كه خودسر دارو مصرف كند. چه بسا عوض این كه بهبودی حاصل شود بیماری اش افزون شود. از امام عسكری(ع) آمده است: «امّا من كان من الفقها صائناً لنفسه حافظاً لدینه مخالفاً علی هواه مطیعاً لامر مولاه فللعو ام أن یقلّدوه (1) ؛ از بین فقها آنان كه حافظ و نگهبان دین اند و خود را از گناه و آلودگی حفظ می‌كنند و با هواهای نفسانی مبارزه می كنند و مطیع اوامر الهی و جانشینان اویند، بر عوام لازم است كه از آنان تقلید كنند.»
مراد از عوام یعنی كسانی كه در علوم اسلامی مجتهد و متخصص نیستند، گرچه در علوم دیگر متخصص باشند، مثلاً اگر استاد دانشگاه یا پزشك در علوم اسلامی مجتهد نباشد باید تقلید كند، چنان كه مرجع تقلید در مسائل پزشكی و مهندسی از پزشك و مهندس تبعیت و تقلید می كند.
بنابراین در احكام دین، به حكم عقل، شخص یا باید مجتهد باشد كه بتواند احكام را از روی دلیل به دست آورد یا از مجتهد تقلید كند، یعنی به دستور او رفتار نماید، یا از راه احتیاط طوری به وظیفه خود عمل نماید كه یقین كند تكلیف خود را انجام داده است، مثلاً اگر عده ای از مجتهدان عملی را حرام می دانند و عده دیگر می گویند حرام نیست، آن عمل را انجام ندهد و اگر عملی را بعضی واجب و بعضی مستحب می دانند، آن را به جا آورد، پس كسانی كه مجتهد نیستند و نمی توانند به احتیاط عمل كنند، واجب است از مجتهد تقلید كنند.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. بحار الانوار ج 2 ص 88.[/]

با سلام و عرض ادب
البته تنها اجتهاد نیست که واجب کفائی است بلکه هر شغلی که مورد نیاز انسان‌ها باشه واجب کفائی است، مثل پزشکی یا حتّی قصّابی.

و این حدیث مشهور:

سجاد;422588 نوشت:
از امام عسكری(ع) آمده است: «امّا من كان من الفقها صائناً لنفسه حافظاً لدینه مخالفاً علی هواه مطیعاً لامر مولاه فللعو ام أن یقلّدوه

این هم در تفسیر منسوب امام حسن عسکری وارد شده که آن حضرت هم از امام صادق علیه السّلام نقل فرموده.
و در سند تفسیر مزبور و انتسابش به امام(ع) هم که مناقشه معروفی هست.

چرا نوشتید مجتهد شدن واجب عینیه برای کسانی که استعداد دارن. من که جایی ندیدم بگن واجب عینی. هیچ مرجع تقلیدی هم اینو نگفته.

دوستان اصلا ما در دین اجتهاد داریم ؟؟؟؟

لطفا دیدگاه های ما اهل حدیث و بزرگان ما را نقد کنید ...

به نام خدا

سلام عليكم

Hadi99g;422636 نوشت:
با سلام و عرض ادب
البته تنها اجتهاد نیست که واجب کفائی است بلکه هر شغلی که مورد نیاز انسان‌ها باشه واجب کفائی است، مثل پزشکی یا حتّی قصّابی.

و این حدیث مشهور:
نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها
از امام عسكری(ع) آمده است: «امّا من كان من الفقها صائناً لنفسه حافظاً لدینه مخالفاً علی هواه مطیعاً لامر مولاه فللعو ام أن یقلّدوه
این هم در تفسیر منسوب امام حسن عسکری وارد شده که آن حضرت هم از امام صادق علیه السّلام نقل فرموده.
و در سند تفسیر مزبور و انتسابش به امام(ع) هم که مناقشه معروفی هست.

طریق الوسطی;436799 نوشت:
دوستان اصلا ما در دین اجتهاد داریم ؟؟؟؟

لطفا دیدگاه های ما اهل حدیث و بزرگان ما را نقد کنید ...

لطفا سوالتون در اين مورد رو در انجمن حديث و يا كلام مطرح بفرماييد .
با تشكر از همكاريتون .

[=arial]بنده سوال ندارم بنده نقد دارم ....

طریق الوسطی;436870 نوشت:
بنده سوال ندارم بنده نقد دارم ....

سلام عليكم

اتفاقا به همين دليل عرض كردم در انجمن حديث يا كلام مطرح بفرماييد ، چون هدف انجمن احكام در راستاي پاسخگويي به نقد مربوطه نيست .
متشكرم

انسان
خیلی ظرفیت بالایی دارد

و از طرفی
خلیفه خدا بر روی زمین می باشد
پس بر او لازم می باشد
که مجتهد باشد

[="Tahoma"][="Black"]

soheil_iran;436778 نوشت:
چرا نوشتید مجتهد شدن واجب عینیه برای کسانی که استعداد دارن. من که جایی ندیدم بگن واجب عینی. هیچ مرجع تقلیدی هم اینو نگفته.

با تشکر از اظهار نظر شما

به فرموده حضرت آیت الله خویی در کتاب التنقیح ، قول به وجوب عینی اجتهاد به عده ای از فقهای قدیمی و فقهاء حلب قدس الله اسرارهم منسوب است . (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. موسوی خوئی ، سید ابوالقاسم ، التنقيح في شرح العروة الوثقى ، ج 1 ص 66[/]

یعنی منظور شما از اینکه مجتهد شدن واجب عینی است منظور همه انسانهایی که استعداد مجتهد شدن رو دارن میباشند؟؟ یا منظور این است که به تعداد کفایت باشه؟؟

[="Tahoma"][="Black"]

soheil_iran;439093 نوشت:
یعنی منظور شما از اینکه مجتهد شدن واجب عینی است منظور همه انسانهایی که استعداد مجتهد شدن رو دارن میباشند؟؟ یا منظور این است که به تعداد کفایت باشه؟؟

با تشکر از سؤال شما

اگر منظور ، به تعداد کفایت باشد همان واجب کفایی خواهد بود اما مفهوم وجوب عینی این است که بر همه انسان ها صرف نظر از وجود من به الکفایه ، واجب است .

همیشه سربلند و موفق باشید[/]

با تشکر از راهنماییتون
ولی اینکه مجتهد شدن برای کسانی که استعداد مجتهد شدن را دارن واجب عینی میباشد نظر چند تن از مجتهدین بوده؟؟ میشه اسامی مجتهدین رو قید بفرمایید. و همچنین اسامی مجتهدینی که مجتهد شدن را برای کسانی که استعداد دارند رو واجب عینی نمیدونن؟؟

سلام
لطفا ضمن پاسخ به سوال پست قبلی، این رو هم واضح بفرمایید که منظور از "توانایی و استعداد" چیه؟
یعنی باید از دانشگاه انصراف بدم؟:grye:

[="Tahoma"][="Black"]

soheil_iran;439705 نوشت:
با تشکر از راهنماییتون
ولی اینکه مجتهد شدن برای کسانی که استعداد مجتهد شدن را دارن واجب عینی میباشد نظر چند تن از مجتهدین بوده؟؟ میشه اسامی مجتهدین رو قید بفرمایید. و همچنین اسامی مجتهدینی که مجتهد شدن را برای کسانی که استعداد دارند رو واجب عینی نمیدونن؟؟

با تشکر از سؤال مجددتان

اکثر فقهاء (گذشته و معاصر) ، مجتهد شدن را واجب کفایی می دانند و همان طور که عرض شد و آدرس هم داده شد ، قائلان به وجوب عینی اندک هستند .

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

A.Afshin;440917 نوشت:
سلام
لطفا ضمن پاسخ به سوال پست قبلی، این رو هم واضح بفرمایید که منظور از "توانایی و استعداد" چیه؟
یعنی باید از دانشگاه انصراف بدم؟

با عرض سلام و احترام

در این مسئله هم لازم است طبق نظر مرجع تقلیدتان عمل کنید .

منظور توانایی و استعداد در زمینه اجتهاد و رسیدن به توانایی استنباط فقهی است .

در پناه حضرت حق باشید[/]

با تشکر از پیگیری شما
اگر میشود اسامی مجتهدینی که میگویند مجتهد شدن برای کسانی که استعداد مجتهد شدن دارند واجب عینی است را ذکر بفرمایید. من آدرس این کتابو که فرمودید پیدا کردم ولی به ترجمه نبود

[="Tahoma"][="Black"]

soheil_iran;441403 نوشت:
با تشکر از پیگیری شما
اگر میشود اسامی مجتهدینی که میگویند مجتهد شدن برای کسانی که استعداد مجتهد شدن دارند واجب عینی است را ذکر بفرمایید. من آدرس این کتابو که فرمودید پیدا کردم ولی به ترجمه نبود

با تشکر از سؤال مجددتان

عبارت کتاب به همان صورتی بود که نوشتم یعنی اسم فقیه خاصی را نیاورده بود و حقیر هم اطلاعات بیشتری ندارم !

شما علت این پی گیری و خواستن نام مجتهدان قائل به این قول را بفرمایید شاید بتوانیم کمک بیشتری بکنیم .

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

سلام_ در این پست استاد سجاد گفته اند که بنا بر قول آقای خویی در تنقیح عده ای از مراجع قدیم و حلب اجتهاد را واجب عینی دانسته اند. و در پاسخ به فردی که گفته بود آیا دانشگاه را باید رها کنم و برم حوزه گفتند که باید از مرجع تقلید خود بپرسید! اما موضوع این است که اگر اجتهاد واجب عینی باشد. دیگر فرد باید اجتهاد کند و کار به تقلید نمی‌رسد. یعنی شما دچار دور شده اید. چون شرع اجتهاد را واجب دانسته اما شما به تقلید قایل هستید. درست است? اگر مشکلی در استدلال ما دیدید مطرح کنید
http://www.askdin.com/showthread.php?t=32929&page=2&

[="Tahoma"][="Black"]

esi72;910728 نوشت:
سلام_ در این پست استاد سجاد گفته اند که بنا بر قول آقای خویی در تنقیح عده ای از مراجع قدیم و حلب اجتهاد را واجب عینی دانسته اند. و در پاسخ به فردی که گفته بود آیا دانشگاه را باید رها کنم و برم حوزه گفتند که باید از مرجع تقلید خود بپرسید! اما موضوع این است که اگر اجتهاد واجب عینی باشد. دیگر فرد باید اجتهاد کند و کار به تقلید نمی‌رسد. یعنی شما دچار دور شده اید. چون شرع اجتهاد را واجب دانسته اما شما به تقلید قایل هستید. درست است? اگر مشکلی در استدلال ما دیدید مطرح کنید
http://www.askdin.com/showthread.php?t=32929&page=2&

با عرض سلام و احترام

1. قول به وجوب اجتهاد به عده کمی نسبت داده شده و غالب فقها چنین نظری ندارند.

2. کسی که هنوز به اجتهاد نرسیده باید از مجتهد اعلم کسب تکلیف کند و وجوب عینی یا کفایی اجتهاد در حق او تفاوتی ندارد تا مستلزم دور باشد.

3. اگر کسی مقلد مجتهدی باشد که اجتهاد را واجب عینی بداند بر او نیز واجب می شود تا برای اجتهاد اقدام کند و از طوق تقلید رها شود اما در عصر حاضر مرجع تقلید و مجتهد اعلمی که چنین فتوایی داشته باشد ، وجود ندارد.

در پناه حضرت حق باشید[/]

سلام
من یک سوال داشتم
مجتهد همون مرجع تقلید میشه؟

مرجع تقلید هم دارای قدرت های انشا هست؟

یعنی شبا مردم همه می خوابن این علما و مراجع تقلید تازه کارشون شروع میشه و با تکثیر بدن های مثالی بسیار زیاد مردم رو در یسراسر کشور رصد میکنن درسته؟
توی تلگرام خیلی بحث علمی میشه فقط مغز ما نمیکشه و الا خیلی علم های زیادی مراجع تقلید دارن که ما نمی دونیم!

هرکسی نمی تونه مرجع تقلید بشه

[="Tahoma"][="Black"]

اتمچه;911028 نوشت:
سلام
من یک سوال داشتم
مجتهد همون مرجع تقلید میشه؟
مرجع تقلید هم دارای قدرت های انشا هست؟
یعنی شبا مردم همه می خوابن این علما و مراجع تقلید تازه کارشون شروع میشه و با تکثیر بدن های مثالی بسیار زیاد مردم رو در یسراسر کشور رصد میکنن درسته؟
توی تلگرام خیلی بحث علمی میشه فقط مغز ما نمیکشه و الا خیلی علم های زیادی مراجع تقلید دارن که ما نمی دونیم!
هرکسی نمی تونه مرجع تقلید بشه

با سلام و احترام

1. مجتهد کسی است که توانایی استنباط احکام اسلامی از منابع آن را پیدا کرده است و مرجع تقلید ، مجتهدی است که مردم برای دریافت درست ترین احکام اسلامی از او تقلید و پیروی می کنند.

2. کار مرجع تقلید رصد کردن مردم نیست بلکه کار آنان ، استنباط و استخراج احکام شرعی از منابع اصلی آن مانند قرآن و سنت اهل بیت علیهم السلام است.

3. در محیط تلگرام و فضای مجازی معمولا کار علمی عمیق صورت نمی گیرد و تنها مسیری است برای نشر برخی اطلاعات سطحی و درجه چندم !! که همین اطلاعات هم در بیشتر مواقع متأسفانه به جهت کثرت منابع منتشر کننده و غیر قابل اعتماد و نیز شایعات و مطالب بدون استناد و گاه غرض ورزانه ، نمی تواند چندان مورد استفاده علمی دقیق باشد.

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Navy"]

[/]

موضوع قفل شده است