صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دیگر خسته شده ام، اما وسواس من با مقاومت و بی اعتنایی برطرف می شود

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 22 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58310

دیگر خسته شده ام، اما وسواس من با مقاومت و بی اعتنایی برطرف می شود

با نام و یاد دوست

سلام

سوال یکی از کاربران که تمایل نداشتند با مشخصات و آیدی خودشون مطرح بشه

با حفظ امانت در این تاپیک طرح می شود و جهت پاسخگویی به کارشناس محترم ارجاع داده می شود:

دیگر خسته. شده ام من یک پسر نوجوان 17ساله ام که وقت شور و نشاطم است حدود 4 سال است دچار وسواس شدیدم هر نمازی را پنج بار میخواندم غسلم 40 دقیقه طول میکشید پدرم مرا نزد روانپزشک برد او اسنترا تجویز کرد و چون تاثیری نداشت دیگر مرا هرگز پیش روانپزشک نمیبرد من چه کنم؟ چگونه خودم بروم؟با کدوم پول؟
    خسته ام افسرده ام دیگر نماز نمی خوانم دیگر قلبم نسبت به همه چیز سرد شده من کسی بودم که مراقب بودم که حتی دروغ نگویم حتی یک گناه هم نکنم........
    از خدا کمک خواستم نذر کردم اما اون هم خسته شده
    تصمیم گرفتم اگر راهی پیدا نکنم تا ابد به همه شیوه ای که الان زندگی میکنم و ازش کاملا دورم ادامه بدم...... اما قلبم با اوست
    شاید هیچوقت مثل الان احسان تنهایی و حقارت نکرده باشم
    شاید ....

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

2. صلوات ها 14

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 22 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58310

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

5. صلوات ها 13

نوشته
    1,353
    حضور
    30 روز 9 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12339

نقل قول نوشته اصلی توسط طاهر نمایش پست ها
    دیگر خسته. شده ام من یک پسر نوجوان 17ساله ام که وقت شور و نشاطم است حدود 4 سال است دچار وسواس شدیدم هر نمازی را پنج بار میخواندم غسلم 40 دقیقه طول میکشید پدرم مرا نزد روانپزشک برد او اسنترا تجویز کرد و چون تاثیری نداشت دیگر مرا هرگز پیش روانپزشک نمیبرد من چه کنم؟ چگونه خودم بروم؟با کدوم پول؟
    خسته ام افسرده ام دیگر نماز نمی خوانم دیگر قلبم نسبت به همه چیز سرد شده من کسی بودم که مراقب بودم که حتی دروغ نگویم حتی یک گناه هم نکنم........
    تصمیم گرفتم اگر راهی پیدا نکنم تا ابد به همه شیوه ای که الان زندگی میکنم و ازش کاملا دورم ادامه بدم...... اما قلبم با اوست
    شاید ....
    بسمه تعالی
    با عرض سلام وتحیت محضر شما برادر بزرگوار و تشکر از برادر ارجمند طاهر
    برادر نوجوان، همانگونه که فرمودید دوره سنی شما، دوره ای طلایی در زندگی است که بازگشتی برای آن متصور نیست، از تجربه گذشته خود به عنوان یک معلم استفاده کنید و با خود بگویید؛
    صد بار بدی کردی و دیدی ثمرش را
    خوبی چه بدی داشت که یکبار نکردی

تکرار نماز، طولانی شدن غسل، نه تنها شما را به مقصود نرسانده است، بلکه سرمایه عمر شما را نیز هدف قرار داده است.
    آیا 5 بار نماز را تکرار کردن، شما را به خدا نزدیکتر کرده است؟ رغبت شما را به نماز بیشتر کرده و یا شما را نسبت به نماز متنفر نموده است؟
    حالا که در چنین روشی خیر نهفته نیست، از خدای متعال یاری بجویید و با اراده، از ادامه این مسیر خودداری کنید.
    غلبه شما بر وسواس نیاز به تمرین دارد، نیاز به بردباری و تحمل دارد، نیاز به شجاعت دارد، پس شجاعانه مقابله با وسواس را تمرین کنید و از آینده بیمی به خود راه ندهید. آینده زمانی بیمناک خواهد بود که شما به وسواس خود ادامه دهید، اما مقابله با وسواس، هرچند سخت است و شما را دچار اضطراب، فشار و تشویش می کند اما شکیبایی در مقابل این وضع، آینده نورانی را به شما نوید می دهد.

برادر عزیزم، از خود سوال کنید که نماز را برای چه چیزی و برای چه کسی میخوانید؟ غسل را هم همینطور؟ دیگر امور عبادی را هم همینطور...
    اگر برای خدا و قرب به حضرتش اینکارها را می کنید، آیا خدای متعال چنین چیزی از شما خواسته است؟ آیا به خدا نزدیکتر شده اید؟

از خود سوال کنید که چه کسی فرموده غسل و نماز واجب است؟ و چه کسی فرموده نحوه غسل و نماز به چه شکل است؟ همان کسی که این موارد را فرموده، می فرماید که نباید به شک خود اعتنا کنید و عمل شما با یکبار انجام دادن درست است.
    همه مراجع تقلید و فقهاء عظام، به تبعیت از امام صادق علیه السلام، ائمه اطهار، رسول مکرم اسلام(ص) و خدای متعال، فرموده اند وسواس نباید به شک خود اعتنا کند و نماز، وضو، غسل را بجا آورد هرچند که گمان داشته باشد باطل است.
    روایات ما می فرماید « لا شک لکثیر الشک»؛ شک افراد وسواسی بی اعتبار است.
    حتی اگر شما یقین داشته باشید که نمازتان باطل است و یا غسلتان اشتباه است نباید به یقین خود اعتنا کنید
    چرا که فرموده اند « لا اعتبار بالیقین الوسواسی»؛ یقین وسواسی هم فاقد اعتبار است.

پس برادر گرامی، اگر به وسواس خود اعتنا کنی، خدا را فرمان نبرده ای بلکه عدو مبین، ابلیس لعین را فرمان برده ای.
    با توکل به خدا به وسوسه شیطان بی اعتنا باشید در روایت است که فرمودند؛ « این ملعون را نسبت به خود به طمع نیندازید، اگر به وسوسه او گوش دهید بیشتر به شما طمع می کند و به پیشروی خود ادامه می دهد، اما اگر به او اعتنا نکردید و او را بی محل کردید، رفته رفته چشم طمع او از شما قطع می شود» با بی اعتنایی و البته تحمل فشار برای مدتی؛ چشم شیطان را کور کنید و رضایت الهی را جلب نمایید.

آیت الله العظمی مظاهری در کتاب «راههای عملی مبارزه با وسواس» نقل کرده اند که مرحوم آیت الله العظمی بروجردی، در دوره جوانی، قدری وسواس داشتند، استاد ایشان، به وی فرموده بود از این به بعد وقتی میخواهی نماز بخوانی، بگو نماز باطل میخوانم قربة الی الله!! آقای بروجردی فرمودند من هم همین کار را کردم و از وسواس رها شدم.
    شما نیز به هنگام غسل، نماز و...بگویید نماز باطل میخوانم قربة الی الله، غسل باطل می کنم قربة الی الله!!!
    بله این غسل و نماز شما را به خدا نزدیک می کند اما اگر با وسواس خود دنبال نماز و غسل درست باشی، قربة الی اللهی در کار نیست بلکه قربة الی الشیطان است!! آیا تجربه شما چیزی غیر از این می گوید؟
    ویرایش توسط اميدوار : ۱۳۹۲/۰۸/۲۶ در ساعت ۲۳:۲۹
    مقام معظم رهبری:
    ✔ باید كاری كنیم كه فرزندان،حتما دست مادر را ببوسند . . .
    . . . اسلام به دنبال این است.
    .
    .
    .
    مرحوم حاج اسماعیل دولابی:
    مادرت را ببوس،
    پایش را ببوس تا به گریه بیفتد، خودت هم به گریه می افتی،
    آن وقت کارت روی غلتک می افتد و همه درهایی که به روی خود بسته ای، خدا باز می کند.
    این که فرمود بهشت زیر پای مادر است یعنی تواضع کن.

7. صلوات ها 20

نوشته
    1,353
    حضور
    30 روز 9 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12339

نقل قول نوشته اصلی توسط طاهر نمایش پست ها
    شاید ....
    بسمه تعالی
    با عرض سلام و تحیت
    با دقت و توجه عمیق به این مطالب پست قبل، برای موفقیت بیشتر به نکات زیر توجه بفرمایید؛
    _ الگوی خود را متدینین و مراجع تقلید قرار دهید، هیچ مرجعی غسل 40 دقیقه ای نمیکند و نمازش را تکرار نمی کند
    _ از فردی بخواهید به شما کمک کند
    _اجازه ندهید با دقت و موشکافی، تکلیفی جدای از دیگران برای خوتان درست کنید. افراد وسواسی به خاطر دقت بیش از اندازه، احتمالات بیشماری به ذهنشان می رسد تا بگویند حکم و شرایط من با دیگران فرق می کند، مثلا مرجع تقلید او با من متفاوت است، وسواس من با دیگران فرق دارد، احتمالا من نتوانسته ام منظور خودم را منتقل کنم، احتمالا حاج آقا متوجه منظورم نشده است وووو. همه این موارد ناشی از وسواس است پس مواظب باشید با این توجیهات، سر خود را کلاه نذارید یا بهتر بگویم شیطان سر شما را کلاه نذارد!!!
    _وقتی نماز خواندید، بلافاصله از روی سجاده برخیزید، و با مشغول شدن به کاری دیگر، از تکرار آن خودداری کنید. مثلا بیرون بروید، خرید کنید، مکالمه تلفنی داشته باشید، از پدر و دیگران بخواهید که مراقب شما باشند و اجازه ندهند شما مجددا به سمت سجاده بروید و...تحمل این وضعیت برای مدتی سخت است و شما اذیت می شوید اما بدانید این تحمل باعث این می شود که شما بهبود بیابید. درست مانند کسی که عمل جراحی می کند، باید هم درد را تحمل کند و هم بستری شود اگر تحمل کرد خوب می شود اما اگر نه، نه!
    _ با افراد وسواسی معاشرت نداشته باشید.
    _ از تجربه افرادی که قبلا وسواس بوده اند اما الان بهبود یافته اند، استفاده کنید
    _ با دوستان جدید مذهبی ارتباط برقرار کنید، با دیگران شوخی کنید، درد دل کنید و...
    _در رابطه با غسل، بدانید که غسل بیشتر از 2 دقیقه وقت نمی برد، با 40 دقیقه 20 مرتبه می توان غسل کرد!! برای اینکه در این مسیر موفق شوید، گام به گام جلو بروید. یعنی اینکه ابتدا سعی کنید 40 دقیقه را به 35 دقیقه کاهش دهید(البته اگر بتوانید بیشتر کم کنید که چه بهتر، اما اگر نتوانستید، لااقل 35 دقیقه)، بعد از مدتی 35 دقیقه را به 30 دقیقه و به همین ترتیب تا به 2 دقیقه برسید. هر زمانی هم گه وسوسه شدید که نشد، شما بگویید شد! شما بگویید با غسل باطل میخواهم نماز بخوانم قربة الی الله!
    _وسواس در کنار زمینه های ژنتیک ریشه در اضطراب دارد، لذا سعی کنید از موقعیتهای اضطراب زا دوری کنید( برای مدیریت اضطراب به تاپیکهای مربوطه مراجعه کنید)
    _ اگر اهل ورزش نیستید از شما میخواهم و تاکید میکنم در اولین فرصت برای این کار اقدام کنید ولی قبل از آن، 2 ساعت را به رفتن به یک باشگاه ورزشی و دیدن رشته های مختلف اختصاص دهید، و بعد رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنید.
    _ از سختگیری نسبت به خود فاصله بگیرید و خود را بیشتر دوست بدارید.
    _ از اشتباهات فاجعه نسازید، و از سرزنش خود فاصله بگیرید.
    _ اگر در گذشته مرتکب خطایی شده اید، راه جبران همیشه باز است، اما نه با افراط! چون افراط و وسواس اشتباهی بزرگتر از اشتباهات گذشته است.
    _ دنبال طی کردن ره صد ساله در یک شب نباشید.
    _ به صبحانه خوردن اهمیت ویژه بدهید ( در رابطه با تغذیه و اینکه چه چیزی برای شما مضر است و چه غذایی خوب با اطباء سنتی مشورت کنید و یا به سایتهای معتبر طب سنتی مراجعه نمایید).
    _ سر شب بخوابید و از خوابیدن بین الطلوعین سعی کنید اجتناب کنید.
    _ احتیاط را در کارها ترک کنید، چرا که احتیاط در ترک احتیاط است!!
    _ از خداوند متعال استعانت بجویید و از توسل به معصومین سلام الله علیهم اجمعین غفلت نکنید.

در صورت رعاین نکان فوق با یاری خدای متعال، وسواس شما برطرف خواهد شد، لذا با اجازه شما عنوان موضوع را از مشکلم هرگز حل نمی شود دیگر خسته شده ام( از تلقین منفی و نا امیدی حتی در الفاظ و واژه ها هم اجتناب کنید) به " دیگر خسته شده ام، اما وسواس من با مقاومت و بی اعتنایی برطرف می شود، تغییر می دهم.
    مجددا یادآوری می کنم، الگوی خود را شیطان قرار ندهید، بلکه از مردم عادی و معمول تبعیت کنید. امام خمینی رحمة الله علیه، در کتاب شریف چهل حدیث می فرمایند که راه مبارزه با وسواس و غلبه بر شیطان این است که فرد وسواسی به مردم عادی نگاه کند و اعمال عبادی خود را مانند انها انجام دهد، ما که از حضرت امام مقدس تر نیسیم. پدر، شما، مادر شما، دوست َما و...همه مسلمانند، طبق این دستورالعمل امام، رفتارتان را با رفتار این افراد تطبیق دهید.

برای شما برادر ارجمند توفیق روزافزون را مسئلت دارم.

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمین
    مقام معظم رهبری:
    .
    .
    .
    مادرت را ببوس،
    آن وقت کارت روی غلتک می افتد و همه درهایی که به روی خود بسته ای، خدا باز می کند.

9. صلوات ها 14

علاقه
    کامپیوتر
    نوشته
    75
    حضور
    3 روز 3 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    458

با سلام
    به نظر من ذکر لا اله الا الله را زیاد بگویید .زیرا این ذکر درمان وسواس است
    در روایت امام صادق(علیه السلام) در پاسخ به سۆال از تكلیف كسى كه در تعداد ركعت‏هاى نماز زیاد شك مى‏كند - به طورى كه اصلاً نمى‏داند چند ركعت خوانده و چند ركعت باقى مانده است - فرمود: باید نمازش را اعاده كند. سپس به امام عرض شد: زیاد شك مى‏كند، به طورى كه هر چه هم اعاده كند باز شك مى‏كند؛ فرمود: به شك خود اعتنایى نكند(به نقل از: محمود ارگانى، شناخت وسواس و درمان آن)(و به نمازش ادامه دهد.)
    در سخنی از پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و سلم آمده است: ای علی برای در امان ماندن از وسواس و رفع وسواس آیات (45-46) سوره اسراء ( و نام دیگرش «بنی اسرائیل»1 هفدهمین سوره قرآن است که مکی و 111 آیه دارد.)را بخوان: « وَإِذَا قَرَأْتَ الْقُرآنَ جَعَلْنَا بَیْنَكَ وَبَیْنَ الَّذِینَ لاَ یُؤْمِنُونَ بِالآخِرَةِ حِجَابًا مَّسْتُورًا * وَجَعَلْنَا عَلَى قُلُوبِهِمْ أَكِنَّةً أَن یَفْقَهُوهُ وَفِی آذَانِهِمْ وَقْرًا وَإِذَا ذَكَرْتَ رَبَّكَ فِی الْقُرْآنِ وَحْدَهُ وَلَّوْاْ عَلَى أَدْبَارِهِمْ نُفُورًا »7 ؛ چون تو قرآن بخوانی ، میان تو و آنان که به قیامت ایمان نمی آورند پرده ای ستبر قرار می دهیم * و بر دلهاشان پرده افکنیم تا آن را در نیابند ، و گوشهاشان سنگین کنیم ، و چون پروردگارت را در قرآن به یکتایی یاد کنی ، باز می گردند و می رمند.

3-روزه داری و پرهیز از پرخوری از فنون مهم درمان وسواس است و به دو دلیل در ارتباط با وسواس بر روزه داری تأکید شده است: یکی معنوی؛ زیرا انسان روزه دار توجهش به خدا زیاد است و از این رو، افکار شیطانی به او هجوم نمی آورند، و دوم آن که لازمه روزه داری پرهیز از پر بودن دایمی معده می باشد و این در کاهش افکار و امیال وسواسی مۆثر است

11. صلوات ها 7

نوشته
    534
    حضور
    21 روز 11 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    24
    صلوات
    2577

سلام ...
    ریشه وسواس ... اسراف هست ...
    کسی که وسواس داره در تخصیص دادنه منابع اسراف میکنه ....

در روانشناسی یه اصل داریم و اون هم اینه که هر رفتار بیرونی که در خارج از خودت نهادینه کنی ... اون رو به صورت درونی کسب میکنی و بالعکس ...
    یعنی اگر شما رفتاره بخصوصی رو در بیرون از خودت نهادینه کنی اون رو درونی کسب میکنی ...

پس اگر شما ذهنا وسواس داشته باشی ... اما اعمال شخص غیر وسواسی رو انجام بدی ... به مرور زمان از وسواس فاصله میگیری .... مگر اینکه انسان نباشی ...

پیشنهادم بهت اینه که منابع رو محدود کنی ...
    تو هر کاری بررسی کن چه منابعی رو بهش دسترسی داری ...

منابعی که داری زمان ... آب و تمرکز روی موضوع هست .

1- من شنیدم که یکی از مراجع تقلید با یه لیوان آب ... وضو میگرفته . ( محدود کردن آب )
    2- من شنیدم که یکی از بهترین کارها برای ترک وسواس نماز اول وقت هست ... چون نمازگزار مجبور هست خیلی تند وضو بگیره ... خیلی تند نمازش رو شروع کنه و خیلی تند نمازش رو بخونه . ( محدود کردن زمان )
    3- پیشنهادم بهت اینه که بری مسجد و تو مسجد نماز بخونی ... اینجوری یاد میگیری که تو نماز خوندن زیاد سخت نگیری ... ( محدود کردن تمرکز فکری )
    4- پیشنهادم اینه که وضو هم میخوای بگیری بری مسجد بگیری ... ( چون جلوی مردم نمیتونی وسواسی باشی )

حتی من یه صحبتی از آیت الله بهجت خونده بودم که کسی از ایشون میپرسه ... نماز اول وقت بهتر هست ... یا نمازی که با حضور قلب باشه ... وایشون جواب میده نمازه اول وقت ...

من حتی زندگی نامه آیت الله قاضی رو که میخوندم ... گویا ایشون جمعه ها یه نوع خاصی غسل میکرده ... ( احتمالا فرم بخصوصی از غسل هست ... چون این رو جایه دیگه ای ندیدم ) ... ایشون انگار یه حوله رو با یه لیوان آب خیس میکرده و اون رو به بدنشون میکشیدن ... تا پاک بشن ... اگر خواستی میتونم بگردم و منبعش رو هم برات پیدا کنم ...

در نهایت هیچ چیزی نیست که با تمرین و ممارست بدست نیاد ... در پایان این بیت از حافظ رو به شما تقدیم میکنم ...

به می سجاده رنگین کن گرت پیر مغان گوید .... که سالک بی خبر نبود ز راه و رسم منزل ها

ویرایش توسط FT_Mohammadi : ۱۳۹۲/۰۸/۱۷ در ساعت ۱۶:۰۷

13. صلوات ها 7

علاقه
    دین
    نوشته
    484
    حضور
    15 روز 8 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    2018

باسلام
    علما دو ذکر مجرب زیر برای حدیث نقس توصیه می‌کنند:
    - لااله الا الله (در این ذکر لبها تکان نمی‌خورد و دیگران هم متوجه ذکر شما نمی‌شوند)
    - لاحول و لاقوة الا بالله العلی العظیم

* هنگام هجوم حدیث نفس دو ذکر بالا را بگویید و همچنین با مطالعه در این زمینه
    و توسل به امام زمان موفق خواهید شد/ان شاءالله
    ویرایش توسط متعلم : ۱۳۹۲/۰۸/۲۶ در ساعت ۱۸:۵۵
    باسمه تعالی

هیچ ذکری بالاتر از ذکر عملی نیست
    هیچ ذکرعملی بالاتر از ترک معصیت نیست

(مرحوم آیت الله محمد تقی بهجت
    )

15. صلوات ها 9

نوشته
    1,353
    حضور
    30 روز 9 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12339

بسمه تعالی
    با عرض سلام و تحیت

حتما به این تاپیک مراجعه بفرمایید. استاد بزرگوار حامی، مطالب مفیدی رو جمع اوری فرمودند.
    "وسواس" سمت خدا: حاج آقای فرحزاد ** به خودتون سخت نگیرید خدا برای شما راحتی را خواسته
    ویرایش توسط اميدوار : ۱۳۹۲/۰۸/۲۶ در ساعت ۲۳:۴۳
    مقام معظم رهبری:
    .
    .
    .
    مادرت را ببوس،

17. صلوات ها 4

نوشته
    312
    حضور
    17 روز 10 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1181

نقل قول نوشته اصلی توسط اميدوار نمایش پست ها
    حتی اگر شما یقین داشته باشید که نمازتان باطل است و یا غسلتان اشتباه است نباید به یقین خود اعتنا کنید
    سلام و عرض ادب خدمت استاد امیدوار عزیز و شما دوستان گل
    این حرف استاد امیدوار رو که حرف حقی هم هست نصب العین (مقابل چشمتون) قرار بدید
    خود منم به این بیماری جهنمی مبتلا بودم و هستم منتها الحمد لله خیلی بهتر از قبل شدم. نمی دونم چی بگم بهتون که بشما کمک کنه، راستش به این قشنگی که استاد گفتند کسی بمن نگفته بود.
    وقتی اون (وسواستون) بهتون میگه نمازت باطله بگید: می خوام باطل بخونم. وقتی میگه غسلتون باطله بگید: می خوام باطل انجام بدم. وقتی میگه نجسید بگید: می خوام نجس باشم.
    اولهاش خیلی مشکله، اذیت میشید میدونم ولی با جرات و شجاعت تحمل کنید و ادامه بدید باور کنید نتیجش شیرینه. انشاءالله به اون عبادت شیرین و لذت بخش میرسید.

شیطان پلید و خبیثه، اون همینو می خواد. می خواد شما رو خسته کنه
    چون نماز دماغشو به خاک میماله
    می خواد نمازو از شما بگیره.

دنیا، سرنوشت، سرگذشت یا خلاصه هر چیزی که اسمش هست
    آنچه بر من گذشت مرا به اینجا رساند؛

19. صلوات ها 5

نوشته
    343
    حضور
    7 روز 22 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    869

سلام.
    من فکر میکنم علت وسواس، طرز فکر ریاضی است. یعنی شخص وسوااسی، نسبت به صحیح بودن یا نبودن عمل خود، "ریاضیاتی" فکر میکند. به این معنی که با خود فکر میکند: آیا احتمال دارد عمل من علیرغم همه دقتم، باز هم صحیح نباشد و اشکالی وجود داشته بود که از چشم من دور مانده باشد؟
    بدیهی است که طبق قوانین احتمالات در ریاضیات، پاسخ این سئوال، عدد 0 (خیر) نیست بلکه مقداری مثبت (بله) (ولو بسیار کوچک) است.

شخص وسواسی باید بداند که حساب و کتاب شرع در این موارد، "ریاضی" نیست، بلکه "عقل" است. عقل، با ریاضی فرق می کند.

ریاضی برای احتمالاتی از قبیل سئوال فوق، هماره عددی مثبت (ولو بسیار کوچک) بیان می کند. اما عقل، بر اساس مبانی خود، وقتی که فرد طبق دستور مرجع تقلید عمل کرده است و دقت عرفی (نه دقت میلی متری ریاضی) را هم داشته است، به سئوال فوق پاسخ "خیر" می دهد.
    سَلامٌ عَلى‏ آلِ یس‏، اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا داعِىَ اللَّهِ وَرَبَّانِىَّ آیاتِهِ،

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا بابَ اللَّهِ وَ دَیَّانَ دینِهِ، اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا خَلیفَةَ اللَّهِ‏ وَناصِرَ حَقِّهِ ...

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ فى‏ آناءِ لَیْلِکَ وَاَطْرافِ‏ نَهارِکَ... اَلسَّلامُ عَلَیْکَ بِجَوامِعِ‏ السَّلامِ...
    فَالْحَقُّ ما رَضیتُموُهُ، وَالْباطِلُ ما اَسْخَطْتُموُهُ ...

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)