صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شاخصه های همسر خوب

 1. #1

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  385
  حضور
  6 روز 22 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  4
  صلوات
  2820

  شاخصه های همسر خوب
  شاخصه های همسر خوب
  دليل اصلي فراواني طلاق در جامعه بي توجهي به انتخاب دقيق همسر است به همين دليل شعار انتخاب دقيق ازدواج پايدار بايد در اولويت برنامه‌هاي دستگاههاي متولي قرار گيردخانواده ها بايد بدانند كه اگر کسي در سن ازدواج بوده و عمدا ازدواج نکند دچار عوارضي چون اضطراب، افسردگي و بدبيني مي شود و بهترين و مؤثرترين رويکرد فرزندپروري اين است که بايد بچه‌ها را عروس و داماد تربيت کنيم.
  هر انساني به دنبال اين است که همسر خوبي داشته باشد. از اين رو دغدغه ي هر دختر و پسري دستيابي به همسري شايسته است و پس از ازدواج نيز نخستين پرسش ديگران اين است که آيا همسري خوب دارد يا نه؟
  برخي ها در نگاه به اين مساله دچار اشتباه فاحش شده و ميان همسر خوب و همسر آرماني تفاوتي نمي بينند و در جستجوي همسري آرماني هستند که به نظر مي رسد براي بيشتر مردم، نشدني يا حتي محال باشد. البته همسر آرماني با توجه به بينش و نگرش و خواسته هاي شخص متفاوت است و نمي توان معيار يگانه واحدي براي آن بيان داشت. با اين همه، همسر آرماني را مي توان همسري دانست که از هيچ نظر با خواسته هاي مرد مخالفت نورزد و همه ي آنچه را که او نياز دارد برآورده کند. بطور طبيعي چنين چيزي شدني نيست؛ زيرا هر کسي مي کوشد تا خواسته هاي خود را برآورده کند که در اين ميان تفاوت هايي در سليقه و علاقه و اموري ديگر ولو جزيي وجود دارد که اجازه ي چنين تحرکي را نخواهد داد. بنابراين آنچه مي تواند مطلوب هر کسي باشد همسر خوب است که آن نيز با توجه به بينش، نگرش و گرايش اشخاص متفاوت بوده و از اموري دست نيافتني است و مي توان همسري يافت که به مفهوم واقعي همسر خوبي باشد.
  در نوشتار حاضر با توجه به آموزه هاي قرآن کوشش شده تا همسر خوب شناخته و صفات و ويژگي هاي او بازگو شود و بر پايه ي معيارهاي قراني شيوه ي همسرداري خوب بيان شود.
  با توجه به اینکه بچه‌ها از شانزده‌ هفتگي دوران جنيني مي‌آموزند اگر بخواهيم جنين حافظه قوي داشته باشد بايد براي او قرآن بخوانيم و سخنراني کنيم و اين موضوع، موضوعي است که قابل تجربه است. بانوان مي‌توانند آموزش‌هاي غيرمستقيم را از دوران جنيني شروع کنند. هر قدر رابطه پدر و مادر رابطه‌ با کمالي باشد کودکان بيشتر لذت مي‌برند، هر قدر پدر و مادر در جهت تحقق آرمان‌هاي ازدواج تلاش کنند فرزندان آن خانواده قابليت عروس و داماد شدن دل‌آرام را بيشتر خواهند داشت. خداوند مي‌گويد ازدواج کنيد تا دل‌آرام باشيد. هدف اصلي از ازدواج رسيدن به آرامش است و از نتايج قطعي ازدواج ارضاي جنسي از طريق مشروع، درآمدن از تنهايي و تشکيل خانواده است. سه مشخصه همسران همسران بايد براي يکديگر مثل لباس باشند چرا که لباس‌ها عيب را مي‌پوشانند، به انسان مصونيت مي‌دهند، از آلودگي حفظ مي‌کند، با انسان تناسب دارد يعني تنگ يا گشاد نيست و کس ديگري آن را بر تن نکرده است. دومين ويژگي همسر خوب وقف‌کردن تمام مهر و محبت خود به همسرش است يعني شجاعت، صداقت، صبوري، ايثار و احسان از ويژگي چنين زوج‌هايي است. همچنين يک همسر خوب بايد به عنوان سومين ويژگي همه جاذبه‌ها، مثبت‌انديشي‌ها، تلاش‌مداري، کلام زيبا و رفتار پرمحبت را تقديم همسر خود کند. قرآن و ملاک هاي همسر خوب
  در تحليل قرآني، زن و مرد لازم و ملزوم يکديگرند، بنابراين هيچ گاه نمي توانند کمالي را بي يکديگر جستجو کنند. دستيابي به کمال مطلق زماني شدني است که زن و شوهر به عنوان جفت و همسر در کنار هم قرار بگيرند و براي تعالي و تکامل يکديگر بکوشند. ارتباط ميان زن و شوهر همانند ارتباط جزء و کل است که به يکديگر نياز جدي دارند و نمي توانند بدون هم کامل باشند. کمال در اينجا به معناي ضد نقيض است. به اين معنا که زن بي مرد يا مرد بي زن موجودي ناقص است و زماني به کمال مي رسد که در کنار هم زوج را تشکيل دهند. زن و شوهر، اگر تشبيه، گول زننده و فريبنده نباشد مانند دولنگه کفش هستند. آن دو کنار هم و با زوجيت است که از نقص بيرون مي آيند و در کنار هم مي توانند به کمالي دست يابند که فراتر از حد تصور است. زن و مرد لازم و ملزوم يکديگرند در تحليل قرآني زن و مرد، لازم و ملزومي هستند که بي يکديگر معنا و مفهوم درستي نخواهند يافت و به تکامل مطلق دست نمي يابند؛ زيرا آرامش زن به مرد است و مرد بي زن از نقص وجود خود رنج مي برد. از اين رو نمي توانند بي يکديگر حتي مقدمات تکامل را فراهم آورند، چه رسد به اينکه بتوانند به پر پرواز دست يابند.
  قران بر عنصر زوجيت در هستي بسيار تأکيد مي ورزد و مي گويد که همه چيز را بر پايه ي زوجيت آفريده است. دسته بندي قرآن نشان مي دهد که هر کسي مي تواند در دو سوي کفر و ايمان يا حتي ميانه در نفاق باشد. اين گونه است که تفکر و بينش هر کسي مي تواند در چگونگي انتخاب و رفتار وي تأثير اساسي به جاي بگذارد. همسري که دنيا را از دريچه ي کفر و ماديت مي نگرد با همسرش به گونه يي رفتار مي کند که جهان بيني او را تشکيل مي دهد. حالت نفاق در حوزه ي ديني به نفاق در رفتار خانوادگي نيز گسترده مي شود. آدم هايي که با خداي خويش نفاق مي ورزند بطور حتم با همسر خويش نيز رفتار منافقانه در پيش مي گيرند.
  شاخصه های همسر خوب
  ويژگي هاي همسر مناسب
  قرآن در مسأله انتخاب همسر به عنوان زوجي که کامل کننده ي وجود و شخصيت اوست تأکيد فراوان مي ورزد و معيارهايي را براي انتخاب همسر بيان مي کند. قرآن، درباره ي لزوم رعايت شايستگي و اهميت اوصاف همسري که انسان برمي گزيند يا اگر ازدواج با همسر نامناسبي صورت گرفته، بايد اين شايستگي را در او پديد آورد. مباحثي را مطرح کرده و درباره ي همسران نامناسب که گاه در حد دشمن مي توانند کانون خانواده را فاسد کنند، هشدار مي دهد: «يا ايها الذين ءامنو ان من ازواجکم و اولادکم عدولکم فاخذوهم...» (تغابن، آيه 14) تکيه ي قرآن در موارد متعدد بر صلاحيت و شايستگي همسر، مفهومي عام است و شامل جنبه هاي گوناگون ظاهري همانند زيبايي جسمي و معنوي (ديني و اخلاقي) نيز مي تواند باشد. (انبياء، آيه ي).
  از ديگر ويژگي هاي همسر مناسب آن است که از نظر جسمي سالم باشد و بتواند نيازهاي مرد را به عنوان همسر برآورده کند. نازايي يکي از مشکلاتي است که در برخي از زنان دچار آن هستند. هرچند که اين مساله به طور عادي پيش از ازدواج مشخص نمي شود، ولي در ادامه ي زندگي خلل وارد مي کند و آسايش را از خانه بيرون مي برد، مگر آنکه همسر از نظر روحي و رواني در مرتبه يي از تقوا باشد که بتواند بي فرزندي را تحمل کند يا با حفظ همسر و ازدواج ديگري اين خواسته ي خود را برآورده کند. قرآن در گزارشي به مساله نازايي همسران برخي از پيامبران از جمله حضرت ابراهيم خليل الله(ع) و زکريا (ع) اشاره مي کند. در گزارشي که از مساله ي اجابت دعاي زکريا (ع) به دست مي دهد بيان مي کند: «و اصلحنا له زوجه»: ما همسر و جفت زکريا را از نظر جسمي اصلاح کرديم.
  صفات همسران شايسته
  در برخي آيات، صفاتي مشخص، براي همسران شايسته ذکر شده است: از جمله در آيه ي 9 سوره ي انبياء به سه ويژگي خانواده ي زکريا اشاره شد: اينکه در انجام کار خير شتاب مي کردند، در همه حال، خدا را مي خواندند و همواره در برابر او خشوع داشتند. خداوند در آيه ي 5 سوره ي تحريم، شش صفت را براي همسران شايسته برشمرده که الگوي خوبي براي همه ي مسلمانان، هنگام انتخاب همسر است: 1- «اسلام» 2- «ايمان» 3- «اطاعت» 4- «توبه» 5- «عبادت خداوند» 6- «اهل گناه نبودن».
  بنابراين همسر خوب، همسري است که در برابر شوهر مقاومت نکند و با اطاعت و فرمانبرداري از همسر در چارچوب رفتارهاي پسنديده و اخلاقي و قوانين شرعي، از محدوده ي حق و حقيقت تجاوز نکند.
  احسان، اصل اساسي زندگي
  در قرآن افزون بر مسأله ي حق و عدالت به مسأله ي احسان نيز توجه شده است. احسان امري فراتر از عدالت است؛ زيرا محسن کسي است که در حوزه ي هنجاري و اعمال نيک و صالح فراتر از وظيفه گام نهد و با عنايت ويژه يي به ديگران کمک مي رساند. از مصاديق احسان مي توان به عفو و گذشت و ايثار و از خود گذشتگي اشاره کرد. در زندگي خانوادگي هر چند همانند ديگر حوزه هاي فردي و اجتماعي، اصالت با عدل و عدالت است و هر کسي مي بايست حقوق طرف مقابل را بر پايه ي اصول عدالت رعايت کند، ولي زندگي خانوادگي به گونه يي پيچيده است که انسان بي اصل احسان نمي تواند زندگي کامل و موفقي داشته باشد. در بسياري از موارد ضروري است که همسر از حق خويش بگذرد و کوتاه آيد و به حکم احسان رفتار کند. از اين رو گفته اند که اساس زندگي خانوادگي و همسرداري، عفو و گذشت و احسان است. نيکوکاري و احسان، خانواده را با عشق و محبت به سمت و سويي مي برد که در اصطلاح آن را «خوشبختي» مي نامند. ملاک همسر آرماني

  با توجه به مطالب ذکر شده، همسر خوب و آرماني به مفهوم درست و واقعي همسري است که ملاک و معيار خود را در زندگي مشترک احسان و عفو و گذشت قرار دهد و با عاطفه و احساسات، زندگي دروني خانواده را مديريت کند. اين به آن معنا نيست که شخص، اصول عدالت و عقل و احکام آن را ناديده گيرد، بلکه از آن جايي که احسان امري فراتر و برتر از عدالت است کسي که احسان مي کند به طريق اولي اهل عدالت است و همان گونه که از عاطفه و احسان براي مديريت خانواده، بهره مي گيرد، از عقل و عدالت براي ساماندهي آن نيز به بهترين شکل ممکن سود مي برد.
  منبع: 7 روز زندگي شماره 93
  برگرفته از وبلاگ:ادبستان خدا
  www.14quran.blogfa.com

  رهبر انقلاب : پیام سلبی انقلاب این است كه ما تسلیم زورگویی نظام سلطه نمیشویم/یك عده سعی نكنند چهره آمریكا را بزك كنند و آن را به عنوان یك دولت علاقه‌مند و انسان دوست معرفی كنند. اگر هم سعی كنند، بی فایده است.

 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۱
  نوشته
  406
  حضور
  14 روز 18 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2549  سلام

  از نظر من، همسری خوبه که هروز صبح دعای عهد با امام زمان ع رو میخونه بعد از خونه میره بیرون نگاهش به نا محرم میوفته تو دلش میگه یا حبیب و محبوب صلی علی علیه و آله یه همچین شخصی که پای حرفش با امام زمانه دیگه براش سخت نیست پای عهدش با خانومش باشه مطمئنا به همسرش خیانت نمیکنه و خانومش دیگه نیاز نداره هی زنگ بزنه چکش کنه کجاست و با کیه
  همسری خوبه که پا میشی نماز شب بخونی غر نزنه خودشم پاشه وضو بگیره و اشکاتو پاک کنه
  یکی از لذت بخش ترین کارها اینه که با همسرت بری به خونه فقرا کمکشون کنی
  کسی که وقتی غروب جمعه بیقراری میکنم بگه پاشو بریم جمکران یه جای مقدس نه اینکه بگه پاشو بریم سینما تو تاریکی به اینو اون شماره بده یا دید بزنه
  کسی که با خنده هاش ارومم کنه سیرتش پاک باشه حرف که میزنه انگار یه حس آرامش تمام وجودمو بگیره (اینقدر خوب باشه که بترسم از گفتن کراماتش برای دیگران که حسادت و جاه طلبیشون جدامون کنه از هم، بعد وقتی یکی از شوهرش میگه من تو دلم بخندم بگم خدایا شکرت اینا حتی یک ربع ساعت از زندگی مارو نمیتونن بفهمن بعد قدر داشته هامو میدونم)
  کسی که وقتی نصفه شب خواب بد دیدم ببینم یه هدیه از طرف خدا هست که نوازش هاش هم هدیه از طرف خداست
  دنبال یه آدم خشک نیستم دوست دارم با یکی باشم که بخنده و شاد باشه اما تو خنده هاش و شادیهاش گناه نباشه
  کسی که وقتی که میرم حرم امام رضا ع بدونه ارباب صاحب الزمان ع از کدوم کفشداری وارد میشن از همونجا باهاش برم تو حرم
  کسی که وقتی بهم میگه اروم باش عزیزم چی شده؟انگار دنیا واسه من آفریده شده
  کسی که خواب میبینم پا میشیم به همسرم میگم کاملا من رو درک میکنه چون خودش این خوابهارو دیده (دیگه مثل اون مومن های ظاهری نیست که بگه بگیر بخواب حتما شام زیاد خوردیو خواب زن چپه و ازین قبیل) دستشو میاره بالا اشکامو پاک میکنه میگه خواب کدوم ارباب رو دیدی که دلت داره از جا کنده میشه؟
  همسری که زیبایی هامو درک کنه و بفهمه نه اینکه فکر کنه زیبا اون بازیگرست که 18 ساعت روش گریم میکنند. 4. صلوات ها 12


 5. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  198
  حضور
  6 روز 9 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  19
  صلوات
  812  نقل قول نوشته اصلی توسط *گوهــر* نمایش پست ها
  کسی که وقتی که میرم حرم امام رضا ع بدونه ارباب صاحب الزمان ع از کدوم کفشداری وارد میشن از همونجا باهاش برم تو حرم
  گوهر خانم اینکه شما دختر پاک ومومن هستید خیلی خوبه... ولی به نظرم شما خیلی آرمانی فکر می کنید!

 6. صلوات ها 5


 7. #4

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  198
  حضور
  6 روز 9 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  19
  صلوات
  812  دوستان گرامی
  سازگاری برای خانم ها
  و
  چشم پاکی برای آقایان
  از ویژگی های مهم همسر شایسته است.
  خانم سازگار به مردخانه فشار نمی آورد تا هر طور شده مخارج زندگی را تامین کند راضیست و چشم وهم چشمی ندارد وآقای چشم پاک موجب آرامش زن و دورشدن زندگی از بسیاری از خیانت ها می شود.

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  27
  حضور
  1 روز 13 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  89  سلام

  معیارهای خوبی دارید مثل من

  متشکرم

 10. #6

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  نقاشی/سفر/حقوق
  نوشته
  1,370
  حضور
  28 روز 20 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  17
  آپلود
  0
  گالری
  21
  صلوات
  5557  مغرور،خودخواه،خسیس و دروغگو نباشه
  امام سجاد (ع):
  خدایا
  اگر مرابه بهشت ببری پیامبرت شاد میشود واگر به جهنم ببری دشمنت(شیطان)شاد میشود و من بخدا قسم میدانم که تو شادی پیامبرت را بیش از شادی دشمنت دوست داری
  دعای ابو حمزه ثمالی

 11. صلوات ها 3


 12. #7

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۳
  نوشته
  699
  حضور
  36 روز 19 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  29
  صلوات
  3236  دوستان سلام

  نقل قول نوشته اصلی توسط mah.17 نمایش پست ها
  گوهر خانم اینکه شما دختر پاک ومومن هستید خیلی خوبه... ولی به نظرم شما خیلی آرمانی فکر می کنید!
  آرمانی یعنی چیزی دست نیافتنی

  اطراف ما که از این دست افراد زیاد پیدا می شود، حالا نمی دانم ما با این همه گناه آدم های علیه السلامی تشریف داشتیم و خودمان نمی دانستیم یا اینکه شما واقعا یک چیزهایی را که آرمانی نیست، آرمانی می دانید؟!!

  درست است که در نسبت با عموم افراد جامعه، افراد کمتری هستند اما نایاب و کمیاب نیستند. در همین چند ماهه 2 نفر از دوستان بنده - یکی دانشجو و دیگری طلبه- که این ویژگی ها را داشتند با دو بانوی بزرگوار ازدواج کردند.

  دعای عهد روزانه و نماز شب و دغدغه جامعه و فرهنگ داشتن، حداقل چیزهایی است که حقیر به وفور در دانشجو و و طلبه های اطراف خود می بینم.

  طلابی را می شناسم که از سویی به صورتی اصولی، با برنامه و هدفمند در جهت رسیدن به اجتهاد تلاش می کنند و از سویی تمام تلاش خود را برای دست یابی به ملکات اخلاقی به کار گرفته و شرکت در کلاس های اخلاق و پیروی از دستورات استاد اخلاق را بر خود فرض می دانند. دانشجویانی را می شناسم که با هدف تولید علم درس می خوانند و در دروس اخلاق شرکت می کنند؛ این دسته افراد کمیابی هستند.


  علی علی

 13. صلوات ها 6


 14. #8

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  فرار
  نوشته
  443
  حضور
  25 روز 13 ساعت نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1898  نقل قول نوشته اصلی توسط *گوهــر* نمایش پست ها
  کسی که وقتی که میرم حرم امام رضا ع بدونه ارباب صاحب الزمان ع از کدوم کفشداری وارد میشن از همونجا باهاش برم تو حرم
  سلام
  این جمله یعنی چی؟
  بزرگترین پشیمانی ام،
  ساعت ها جمله ساختن برای کسانی بود که لیاقت یک کلمه را هم نداشتند...
  (ایلهان برک)

 15. صلوات


 16. #9

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۳
  نوشته
  699
  حضور
  36 روز 19 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  29
  صلوات
  3236  دوستان سلام
  نقل قول نوشته اصلی توسط mohamad313 نمایش پست ها
  سلام
  این جمله یعنی چی؟
  علیک السلام

  امام زمان علیه السلام و بزرگان دین و بسیاری از مردم به رسم ادب، سعی می کنند که از ورودی های منتهی به پایین پای روضه منوره امام رضا علیه السلام وارد حرم شوند و زیارت خود را آغاز کنند.
  اگر دقت کنید در قسمت روضه منوره نیز، خدام حضرت اجازه نمی دهند که زائرین از قسمت بالاسر وارد روضه منوره شوند.

  ورودی رواق دارالاجابة از قسمت بست شهید نواب صفوی و ورودی ها به محدوده روضه منوره از قسمت صحن آزادی، این گونه اند.

  علی علی

 17. صلوات ها 7


 18. #10

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  198
  حضور
  6 روز 9 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  19
  صلوات
  812  نقل قول نوشته اصلی توسط یاس... نمایش پست ها
  مغرور،خودخواه،خسیس و دروغگو نباشه
  ذهنتو به ویژگی های مثبت وخوب متمرکز کنید. به جای دروغگو نباشه بفرمایید راست گو باشه!!!!

 19. صلوات


صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود