جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نقش ابراز علاقه در استحکام خانواده/ احادیثی درباره دوست داشتن زن و فرزند

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۲
  نوشته
  55
  حضور
  1 روز 22 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  182

  دعوت نقش ابراز علاقه در استحکام خانواده/ احادیثی درباره دوست داشتن زن و فرزند
  گاهي گفتن كلمه"دوست دارم" شعله محبت را فروزان مي كند و به زندگي ها روح و نشاط مي بخشد. ابراز عشق و علاقه در محيط خانواده، ميان دو همسر، يا ميان پدر و مادر نسبت به فرزندانشان خانه را به بهشت تبديل مي كند. چه دوزخ هاي سوزاني كه معلول كمبود محبت و عاطفه فرزندان از جانب والدين است و حسرت شنيدن "عزيزم، دلبندم تو را دوست دارم و..."سالها بر دل فرزندان مي ماند و گرفتار عقده كمبود محبت مي شوند.ابراز علاقه علاوه بر محيط اجتماعي و روابط انساني مسلمانان با يكديگر در محيط خانه و ميان افراد خانواده هم مطرح است. صفاي زندگي به حاكميت عشق و علاقه بر محيط زندگي و معاشرت است و اگر دوستي و علاقه نباشد زندگي جهنمي است سوزان و محيطي است سرد و بي روح. پيامبر اكرم(ص) فرمود؛ اينكه مردي به همسر خود بگويد "تو را دوست دارم"هر گز از دل همسر بيرون نمي رود!البته شگفت آور است كه برخی چقدر بخیل هستند و از گفتن واژه هاي محبت آور نسبت به همسر و فرزندان و دوستان و بستگان خويش، مضايقه دارند و از عواقب و پيامدهاي نيكو و آثار سازنده آن غافل هستند. البته ابراز دوستي و محبت تنها به گفتن و لفظ نيست. گاهي احترام كردن، بوسيدن، نوازش كردن، هديه و سوغات خريدن و اين گونه حركات، نشانه عشق و دوستي است.رسول خدا(ص) فرمود: كودكان را دوست بداريد و به آنان ترحم و شفقت نماييد. لطف و مهرباني به خردسالان گواه عشق و محبت نسبت به آنهاست و ترحم، خود نشانه محبت داشتن به فرزندان است. در روايات بسياري بوسيدن فرزند توصيه شده و براي هر بوسيدن اولاد درجه اي در بهشت منظور گشته است.در روايت آمده روزي حضرت رسول(ص) دو فرزندش امام حسن و امام حسين (ع) را بوسيد. اقرع بن حابس كنار حضرت بود گفت؛ من ده فرزند دارم تا كنون هيچ كدام را نبوسيده ام! پيامبر خدا فرمود، من با تو چه كنم، كه خدا رحم و عطوفت را از دلت كنده است. در روايات متعددي هم به رعايت عدالت در بوسيدن و پرهيز از تبعيض و ابراز محبت به فرزندان تاكيد شده است.فرزندي كه از پدر و مادر محبت نديده و سخن گرم و عشق آفرين نشنيده است، به اين نتيجه مي رسد كه دوستش ندارند و در خانه جايي براي او وجود ندارد و اين عقده ها بعدها براي او چه پسر و چه دختر مشكل به بار مي آورد.فرزنداني كه از خانه فرار مي كنند، پسران و دختراني كه جذب برخوردهاي عاطفي دشمنان دوست نما مي شوند و به فساد مي گرايند، اينها معلول فقدان محبت و عاطفه در درون خانواده مي شوند و اگر فرزندان در محيط خانه از نظر عاطفي و محبت اشباع شوند، هرگز به دام شيادان كه با تور محبت به شكار جوانان و نوجوانان مي پردازند نمي افتند.اسلام توصيه فراوان به محبت بين زن و شوهر كرده است. امام صادق(ع) مي فرمايد؛ هر قدر ايمان مردي زيادتر باشد، دوستي او نسبت به همسرش بيشتر است. احاديثي كه از دوستي زن مذمت مي كند مربوط به شهوتراني و زن بازي و زن بارگي است و مربوط به افراط در اعمال غريزه جنسي و كشيده شدن به گناه و حرام است.بنابراین حيات اجتماعي، شادابي و صفا مديون محبت و دوستي است. وقتي به كسي علاقه و محبت داريم چه همسر، چه برادر و خواهرمان، چه فرزندانمان، چه هر انسان ديگري كه به دليل داشتن فضيلتي و برخورداري از عملكردي شايسته و تحسين برانگيز، محبوب ما شده و در خانه دلمان جاي گرفته است اين دوست داشتن و ارادت و عشق را بر زبان آوريم و در دل نگه نداريم.-----------------
  منابع:
  وسايل شيعه/ج 20ميزان الحكمه/ج10

 2. صلوات ها 9


 3. #2

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  علاقه
  کتاب خوندن
  نوشته
  2,892
  حضور
  56 روز 21 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  253
  صلوات
  19573  نقل قول نوشته اصلی توسط محمد طاهر نمایش پست ها
  گاهي گفتن كلمه"دوست دارم" شعله محبت را فروزان مي كند
  این جمله رو باید به کسانی گفت که حتی تو جمله دوستت دارم گفتن هم خساست به خرج میدن ..یا مغروز هستن و میگن اگه بگم پرو میشه ...لوس میشه ..مزه اش میره و از این جور حرف ها
  یا میگن دوست داشتن از نه دل باشه نه ظاهری ...  نقش ابراز علاقه در استحکام خانواده/ احادیثی درباره دوست داشتن زن و فرزند

  پدرم تنها کسیه که باعث میشه بدون شک باورکنم که فرشته ها هم میتونن مرد باشن..

 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  علاقه
  برنامه نویسی ، ایده پردازی ، خلاقیت و نوآوری
  نوشته
  2,595
  حضور
  421 روز 5 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  131
  صلوات
  14025  یعنی مردی که به خانومش ابراز علاقه و محبت نکنه به درد لای جرز دیوار می خوره . من که اگر ازدواج کنم الگویم توی زن داری امیرالمومنین هست .
  چرخ بر هم زنم ار غیر مرادم گردد

  من نه آنم که زبونی کشم از چرخ فلک

 6. صلوات ها 7


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۲
  علاقه
  ورزش-مطالعه
  نوشته
  83
  حضور
  3 روز 11 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  14
  صلوات
  476  یک روز آموزگار از دانش‌آموزانی که در کلاس بودند پرسید آیا می‌توانید راهی غیر تکراری برای ابراز عشق، بیان کنید؟ برخی از دانش آموزان گفتند با بخشیدن عشقشان را معنا می کنند. برخی «دادن گل و هدیه» و «حرف های دلنشین» را راه بیان عشق عنوان کردند. شماری دیگر هم گفتند «با هم بودن در تحمل رنجها و لذت بردن از خوشبختی» را راه بیان عشق می‌دانند. در آن بین، پسری برخاست و پیش از این که شیوه دلخواه خود را برای ابراز عشق بیان کند، داستان کوتاهی تعریف کرد: یک روز زن و شوهر جوانی که هر دو زیست‌شناس بودند طبق معمول برای تحقیق به جنگل رفتند. آنان وقتی به بالای تپه رسیدند درجا میخکوب شدند. یک قلاده ببر بزرگ، جلوی زن و شوهر ایستاده و به آنان خیره شده بود. شوهر، تفنگ شکاری به همراه نداشت و دیگر راهی برای فرار نبود. رنگ صورت زن و شوهر پریده بود و در مقابل ببر، جرأت کوچک ترین حرکتی نداشتند. ببر، آرام به طرف آنان حرکت کرد. همان لحظه، مرد زیست‌شناس فریادزنان فرار کرد و همسرش را تنها گذاشت. بلافاصله ببر به سمت شوهر دوید و چند دقیقه بعد ضجه‌های مرد جوان به گوش زن رسید. ببر رفت و زن زنده ماند. داستان به اینجا که رسید دانش آموزان شروع کردند به محکوم کردن آن مرد. راوی اما پرسید : آیا می دانید آن مرد در لحظه های آخر زندگی‌اش چه فریاد می‌زد؟ بچه‌ها حدس زدند حتما از همسرش معذرت خواسته که او را تنها گذاشته است! راوی جواب داد: نه، آخرین حرف مرد این بود که «عزیزم، تو بهترین مونسم بودی. از پسرمان خوب مواظبت کن و به او بگو پدرت همیشه عاشقت بود.»
  قطره‌های بلورین اشک، صورت راوی را خیس کرده بود که ادامه داد: همه زیست‌شناسان می‌دانند ببر فقط به کسی حمله می‌کند که حرکتی انجام می‌دهد و یا فرار می‌کند. پدر من در آن لحظه وحشتناک، با فدا کردن جانش پیش‌مرگ مادرم شد و او را نجات داد. این صادقانه‌ترین و بی‌ریاترین راه پدرم برای بیان عشق خود به مادرم و من بود.
  نقش ابراز علاقه در استحکام خانواده/ احادیثی درباره دوست داشتن زن و فرزند
  یافاطمه الزهرا(س)

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  علاقه
  برنامه نویسی ، ایده پردازی ، خلاقیت و نوآوری
  نوشته
  2,595
  حضور
  421 روز 5 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  131
  صلوات
  14025  سلام و عرض ادب و احترام خدمت دوستان عزیز..
  ابراز علاقه به همسر رو باید از پدر من یاد گرفت.. که دیگران رو فدای ابراز علاقه ی خودش میکنه..عمرا توی زندگیتون فرزند به مظلومیه من دیده باشین..
  تصور کنید من مثل یک پسر عاقل نشستم توی خونه بعد پدرم میاد با پا یکی منو میزنه بعد این جملات رو به زبون میاره :
  نبینم مادرت رو اذیت کنی.. ها چیه؟ فکر کردی بزرگ شدی می تونی مادرت رو اذیت کنی؟ فکر نکن بزرگ شدی و مرد شدی دیگه زورت به مادرت میرسه . از گل نازک تر به مادرت بگی از خونه پرتت میکنم بیرون.. من عزیز تر از مادرت توی این دنیا ندارم.. فقط یه بار ببینم به جز چشم گفتن چیز دیگه ای به مادرت بگی لهت میکنم.. حالا برو واسه من و همسرم چایی بریز..بدو..

  آخه پدر عزیزم . این چه شیوه ایه واسه خود عزیزی به کار می بری.. چرا منه بی گناه رو فدای محبوب شدن خودت میکنی.. خداییش پدر شماها از اینکارا میکنه؟ یا فقط پدر منه؟

  چرخ بر هم زنم ار غیر مرادم گردد

  من نه آنم که زبونی کشم از چرخ فلک

 10. صلوات ها 4


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  نوشته
  748
  حضور
  16 روز 18 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2706  نقل قول نوشته اصلی توسط Im_Masoud.Freeman نمایش پست ها
  آخه پدر عزیزم . این چه شیوه ایه واسه خود عزیزی به کار می بری.. چرا منه بی گناه رو فدای محبوب شدن خودت میکنی.. خداییش پدر شماها از اینکارا میکنه؟ یا فقط پدر منه؟
  سلام
  میگم خوب برین بررسی کنین شاید در روزهای آتی باباتون میخوان درخواست بخشش مهریه بدن...
  سعی کنید واکنشی به این رفتارها نشون ندید. چون طبیعی نیست و بدون شک باباتون هم میدونه...

 12. صلوات ها 4


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود