حدیث "کل بدعة فی النار" در منابع عامه

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حدیث "کل بدعة فی النار" در منابع عامه

سلام. در بخاری و مسلم حدیث در مورد بدعت صرفا بدین ختم میشود که هر بدعتی مطرود است اما جایی ازین دو دیده نشده که حدیث قائل برین باشه که بدعت و بدعتگذار در جهنم اند. میشه این حدیث رو از منابع عامه نقل کنید صحاح سته ترجیحا. تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صدرا

dfffd;420215 نوشت:
سلام. در بخاری و مسلم حدیث در مورد بدعت صرفا بدین ختم میشود که هر بدعتی مطرود است اما جایی ازین دو دیده نشده که حدیث قائل برین باشه که بدعت و بدعتگذار در جهنم اند. میشه این حدیث رو از منابع عامه نقل کنید صحاح سته ترجیحا. تشکر

با سلام و عرض ادب

1) حدیث نهی از بدعت در صحیح بخاری و مسلم و برخی از کتب سنن چهار گانه وارد شده است. متن حدیث در بخاری با تعبیر:«وشر الأمور محدثاتها»،[1] و در صحیح مسلم با تعبیر:« فان خير الأمور كتاب الله . وخير الهدي هدي محمد . وشر الأمور محدثاتها . وكل بدعة ضلالة»،[2] آمده است.

2) این حدیث در برخی از تعابیر سنن بدین صورت است:

سنن ترمذی:«وإياكم ومحدثات الأمور فإنها ضلالة...»[3]

سنن ابی داود: «وَإِيَّاكُمْ وَمُحْدَثَاتِ الأُمُورِ فَإِنَّ كُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلاَلَةٌ».[4]

سنن ابن ماجة: «وإياكم والأمور المحدثات . فان كل بدعة ضلالة».[5]

3) لفظ حدیث در سنن نسائی(المجتبی) که جزو کتب سته است و برخی از کتب روایی دیگر دارای زیادتی است و آن این فقره است:«و کل ضلالة فی النار». که متن قسمتی از این حدیث در این کتب بدین صورت است:

الف) سنن نسائی:المجتبی:

«...عن جابر بن عبد الله قال كان رسول الله صلى الله عليه و سلم يقول : ...إن أصدق الحديث كتاب الله وأحسن الهدى هدى محمد وشر الأمور محدثاتها وكل محدثة بدعة وكل بدعة ضلالة وكل ضلالة في النار ...[6]قال الشيخ الألباني : صحيح.[7]

ب) ابن خزیمه در صحیح خود اینگونه روایت می نماید:

عن جعفر بن محمد[8] عن جابر بن عبدالله : كان رسول الله الله يقول في خطبته...شر الأمور محدثاتها و كل محدثة بدعة و كل بدعة ضلالة و كل ضلالة في النار.[9]

تذکر: طریق روایت مسلم و احمد و نسائی و ابن ماجه و ابن خزیمه از جابر بن عبدالله انصاری است که راوایتگر این حدیث از جابر امام جعفر صادق از امام باقر علیهما السلام می باشد؛ جز اینکه مسلم و احمد و ابن ماجه زیادت آخر حدیث را ذکر ننموده اند.

ج) سیوطی در کتاب :«جامع الصغیر فی احادیث البشیر و النذیر»، که کتابی واسطه ای به حساب می آید، روایت را اینگونه تخریج نموده است:

أما بعد فإن أصدق الحديث كتاب الله و إن أفضل الهدي هدي محمد و شر الأمور محدثاتها و كل محدثة بدعة و كل بدعة ضلالة و كل ضلالة في النار أتتكم الساعة بغتة بعثت أنا و الساعة هكذا صبحتكم الساعة و مستكم أنا أولى بكل مؤمن من نفسه من ترك مالا فلأهله و من ترك دينا أو ضياعا فإلي و علي و أنا ولي المؤمنين .[10] ( حم م ن هـ ) عن جابر . [11] قال الشيخ الألباني : ( صحيح ) انظر حديث رقم : 1353 في صحيح الجامع.

4) این حدیث با این زیادت حدیثی صحیح به شمار می آید که البانی بدان تصریح نموده است.

موفق باشید.

[/HR] [1].صحیح البخاری، باب الاقتداء بسنن رسول الله صلى الله عليه و سلم.

[2]. صحیح مسلم، باب : باب تَخْفِيفِ الصَّلاَةِ وَالْخُطْبَةِ.

[3]. سنن الترمذی، ما جاء في الاخذ بالسنة واجتناب البدع،ح:2676.

[4]. سنن ابی داود، باب فِى لُزُومِ السُّنَّةِ، ح:4609.

[5]. سنن ابن ماجة، ح:42،45،46.

[6]. سنن النسائی، باب الکیف الخطبة، ح:1574، دارالفکر تک جلدی.

[7]. سنن النسائی، باحکام البانی، ح1578.

[8]. علیه السلام.

[9]. صحیح ابن خزیمة، ح1785.

[10]. جامع الصغیر فی احادیث البشیر و النذیر، السیوطی، دارالفکر،ح:1604؛ صحيح وضعيف الجامع الصغير – الألباني، ح:2233.

[11]. یعنی احمد در مسند، و مسلم و نسائی و ابن ماجه این روایت را از جابر نقل نموده اند.

dfffd;420215 نوشت:

اين روايت با انقطاع حديثي در صحيح مسلم وارد شده است

كلّ بدعه ضلاله.
هر بدعتي گمراهي‏ است.
صحيح مسلم، ج 3، ص11

اما روايت كامل ان هم در صحاح سته و هم در كتاب صحيح و ضعيف الاباني با سند صحيح وارد شده است

2233 - أما بعد فإن أصدق الحديث كتاب الله و إن أفضل الهدي هدي محمد و شر الأمور محدثاتها و كل محدثة بدعة و كل بدعة ضلالة و كل ضلالة في النار أتتكم الساعة بغتة بعثت أنا و الساعة هكذا صبحتكم الساعة و مستكم أنا أولى بكل مؤمن من نفسه من ترك مالا فلأهله و من ترك دينا أو ضياعا فإلي و علي و أنا ولي المؤمنين .
تخريج السيوطي
( حم م ن هـ ) عن جابر .
تحقيق الألباني
( صحيح ) انظر حديث رقم : 1353 في صحيح الجامع .

الكتاب : صحيح وضعيف الجامع الصغير المؤلف : محمد ناصر الدين الألباني---- ج 6 ص 180

( سنن النسائي )
1578 أخبرنا عتبة بن عبد الله قال أنبأنا ابن المبارك عن سفيان عن جعفر بن محمد عن أبيه عن جابر بن عبد الله قال كان رسول الله صلى الله عليه وسلم يقول في خطبته يحمد الله ويثني عليه بما هو أهله ثم يقول من يهده الله فلا مضل له ومن يضلله فلا هادي له إن أصدق الحديث كتاب الله وأحسن الهدي هدي محمد وشر الأمور محدثاتها وكل محدثة بدعة وكل بدعة ضلالة وكل ضلالة في النار ثم يقول بعثت أنا والساعة كهاتين وكان إذا ذكر الساعة احمرت وجنتاه وعلا صوته واشتد غضبه كأنه نذير جيش يقول صبحكم مساكم ثم قال من ترك مالا فلأهله ومن ترك دينا أو ضياعا فإلي أو علي وأنا أولى بالمؤمنين .

تحقيق الألباني :صحيح ، ابن ماجة ( 45 )

ضمن اينكه اين روايت در كتاب شريعه للاجري هم با سند صحيح وارد شده است كه تصحيح سندي ان را هم مي توانيد از سايت وهابيت به لينك زير دريافت كنيد

http://library.islamweb.net/hadith/display_hbook.php?bk_no=461&hid=437&pid=278845

البته قابل توجه هست چنين تعبيري اما با نوعي استعاره هم در صحيح بخاري وارد شده است

حدثنا محمد بن سِنَانٍ حدثنا فُلَيْحٌ حدثنا هِلَالُ بن عَلِيٍّ عن عَطَاءِ بن يَسَارٍ عن أبي هُرَيْرَةَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم قال كُلُّ أُمَّتِي يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ إلا من أَبَى قالوا يا رَسُولَ اللَّهِ وَمَنْ يَأْبَى قال من أَطَاعَنِي دخل الْجَنَّةَ وَمَنْ عَصَانِي فَقَدْ أَبَى.
ابوهريره از رسول خدا (ص) نقل كرده است كه آن حضرت فرمود: تمام امت من وارد بهشت مى‌شوند؛ مگر كسى كه سرباز زند، گفتند: اى پيامبر خدا ! چه كسانى سرباز زنند؟ فرمود: هر كس از من اطاعت كند، وارد بهشت مى‌شود و هر كس از فرمان من سرپيچى كند، سرباز زده‌اند.
البخاري الجعفي، ابوعبدالله محمد بن إسماعيل (متوفاى256هـ)، صحيح البخاري، ج6، ص2655، ح6851، تحقيق د. مصطفي ديب البغا، ناشر: دار ابن كثير، اليمامة - بيروت، الطبعة: الثالثة، 1407 - 1987.

سرباز زدن از منويات رسول خدا هم مي تواند در مقام بدعت باشد كه خلاف نص صريح دستور باشد و يا اينكه از دستوري سرپيچي كنند كه رويكرد اين سرپيچي همان ضلال مبينا در ايه 36 احزاب هست كه نتيجه و عقاب ان دخل في نار مي باشد

موفق و مويد باشيد:Gol:

تشکر از هر دوی شما، کارشناس گرامی صدرا، دو سال و ختم این تاپیک که خیلی اسنادتون جامع بود. تشکر

1. آیا این روایات از سنیان انهایتا نه امام های ما علیهما السلام رسیده و آنان نیز نامشان را نقل کرده اند؟
2. شر الأمور محدثاتها معنیش چیست؟

dfffd;422056 نوشت:
1. آیا این روایات از سنیان انهایتا نه امام های ما علیهما السلام رسیده و آنان نیز نامشان را نقل کرده اند؟

با تشكر
بنده متوجه اين سوال شما نشدم

dfffd;422056 نوشت:
2. شر الأمور محدثاتها معنیش چیست؟

روايت مي فرمايد اما بعد: بهترين حديث كتاب خدا و بهترين هدايت، هدايت محمد هست و بدترين امور نواوري هست، منظور از شر الامور محدثاتها همين هست يعني اموري كه جديد و نوآور باشد و منصوب به صاحب شريعت نباشد و چنين اموري با اين كيفيت هم يعني بدعت

سلام و تشکر برادرم. منظورم از سوال1 این بود که کارشناس فرمودن که بنقل از ائمه ما بوده که مسلم ذکر نکرده و من متوجه کامل قضیه نشدم

dfffd;422220 نوشت:
سلام و تشکر برادرم. منظورم از سوال1 این بود که کارشناس فرمودن که بنقل از ائمه ما بوده که مسلم ذکر نکرده و من متوجه کامل قضیه نشدم

عليكم سلام
با تشكر از اظهار لطفاتان
پس خود ايشان بايد پاسخ گو باشند

برادرم چقدر تو خوبی. تشکر

ولی تعجم اینه که چطور تو 7000 هزار صحیح! بخاری و مسلم نیامده که کل ضلاله فی النار. فقط آمده البدعه الضلاله.

dfffd;422296 نوشت:
برادرم چقدر تو خوبی. تشکر

ولی تعجم اینه که چطور تو 7000 هزار صحیح! بخاری و مسلم نیامده که کل ضلاله فی النار. فقط آمده البدعه الضلاله.

ما مخلص شما هستيم و خوبي از خودتان هست برادر عزيزم

علت اين كه اين احاديث به صورت قطع و بريد شده در صحيحين امده هم دليلي بر مدلس بودن اقايان هست زيرا صاحبان صحيح براي اولي بارشان نيست كه در انقطاع روايات دست برد مي زنند مانند روايت فرايتماني كاذبا اثما خائنا و غادرا، كه در صحيح مسلم امده اما بخاري براي عدم منكوب شده وجه عمر بن خطاب ان را با لفظ كذا و كذا اورده است

دليل دوم هم اين مي باشد كه اوردن حديث كامل، كل بدعه ضلاله و كل ضلاله في نار منافع و مصالح شيخين را هم دچار تضرر مي كند زيرا در همان بخاري امده است كه عمر در مورد نماز تراويح مي گويد هذه نعم البدعه و اگر هم اين روايت كه نص كلام عمر هست و مي گويد تروايح را كه من ايجاد كردم بدعت خوبي هست را در كنار روايت پيغمبر كه همان كل بدعه ضلاله و كل ضلاله في نار بگذاريم، يقينان شخصيت عقيدتي اقاي عمر را دچار خدشه و جرح مي كند لذا مجبورند دخل و تصرف در روايات رسول الله داشته باشند و نتيجه اين عمل انها اين مي شود كه جناب بخاري در كتب مختلف رجالي اهل سنت متهم به تدليس مي شود كه براي نمونه امام ذهبي در سير اعلام خود در شان بخاري اورده است يدلس كثيرا

بخاري مدلس!!!+سند

kheymegahabalfazl;422303 نوشت:
عمر در مورد نماز تراويح مي گويد هذه نعم البدعه
دقیقا. احسنت

هر کسی که در رابطه با اثبات مکتب گامی بردارد خوب است و از بهترین انسانهاست.

موضوع قفل شده است