جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شیعه درنگاه امام صادق

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ
  نوشته
  444
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2104

  شیعه درنگاه امام صادق
  امام صادق(ع) در سفارش‏هاي خود به عبدالله بن جندب پس از هشدارشيعيان به دام‏هاي شيطان، ويژگي‏هاي برجسته دوستان حقيقي خود رابر مي‏شمرد و سپس خصلت‏هاي ديگر شيعيان را بيان مي‏کند. دو ويژگي‏ممتاز شيعيان از نگاه امام صادق(ع) عبارت است از:
  1- آخرت
  «لقد جلت الاخره في اعينهم حتي ما يريدون بها بدلا... و انماکانت الدنيا عندهم بمنزله الشجاع الارقم و العدو الاعجم‏»; آخرت‏در نگاه آن ها بسيار بزرگ است، به اندازه‏اي که چيزي را با آن‏عوض نمي‏کنند... و دنيا نزد آن‏ها همانند مارگزنده و دشمن بي‏زبان‏است.
  پيروان حقيقي و دوستان واقعي خاندان نبوت عليهم السلام به چيزي‏جز آخرت نمي‏انديشند و تمام کردارها و رفتارهاي خود را با نگاه‏به آخرت مي‏سنجند. دنيا در نظر مؤمن وسيله‏اي است‏براي رسيدن به‏هدفي بزرگ که همان زندگي جاودان آخرت است. دوستان حقيقي اهل‏بيت‏عليهم السلام از مواهب دنيوي بهره مي‏برند، اما هرگز زندگي‏جاودان را با زندگي گذراي دنيا عوض نمي‏کنند.
  2- انس با خدا«انسوا بالله واستوحشوا مما به استاءنس المترفون‏»; آن‏ها باخدا انس گرفته‏اند و از آن‏چه که مال اندوزان به آن انس‏گرفته‏اند، در هراسند.
  مومنان از نعمت‏هاي الهي بهره مي‏برند اما به آن‏ها وابسته‏نمي‏شوند. وابستگي به مال دنيا موجب بندگي انسان در برابرماديات خواهد شد. زراندوزان هماره به ثروت خود وابسته‏اند.شيعيان واقعي با ياد خدا آرامش مي‏يابند نيستند.
  حضرت صادق(ع) پس از برشمردن اين دو ويژگي مهم، فرمود: «اولئک‏اوليائي حقا بهم تکشف کل فتنه و ترفع کل بليه‏»; آن‏ها دوستان‏حقيقي من هستند. به وسيله آن‏ها فتنه شکست مي‏خورد و هرگرفتاري‏هابر طرف مي‏شود.
  حسابرسي خود«حقعلي کل مسلم يعرفنا ان يعرف علمه في کل يوم وليله علي‏نفسه فيکون محاسبنفسه فان راي حسنه استزاد منها و ان راي‏سيئه استغفر منها، لئلايخزي يومالقيمه‏»; بر هرمسلماني که مارا مي‏شناسد، سزاوار است که کردارش را در هر شبانه روز بر خودعرضه دارد و به محاسبه آن‏ها بپردازد، تا اگر کار نيکي در آن‏هاديد، برآن‏ها بيفزايد و اگر کردار بدي در اعمال خود مشاهده کرد،از آن‏ها توبه کند، تا دچار ذلت و خواري روز قيامت نگردد.
  سخاوت
  «يابن جندب! ان شيعتنا يعرفون بخصال شتي: بالسخاء و البذل‏للاخوان‏»; اي پسر جندب! همانا شيعيان ما به چند خصلت‏شناخته‏مي‏شوند: به سخاوت و بخشش به برادران.
  خواندن پنجاه رکعت نماز و رعايت وقت نماز
  «وبان يصلوا الخمسين ليلا و نهارا... و يحافظون علي‏الزوال‏»;شيعيان ما در شبانه روز پنجاه رکعت نماز مي‏خوانند و توجه به‏وقت نماز ظهر (خواندن نماز اول وقت) دارند.
  دوري از پرخاش و داد و فرياد
  «لايهرون هريرالکلب‏»; شيعيان ما همانند سگ وزوزه نمي‏کشند.
  دوري از طمع«ولايطمعون طمع الغراب‏»; شيعيان ما همانند کلاغ طماع و حريص‏نيستند.
  دوري از دشمنان
  «و لايجاورون لنا عدوا و لا يساءلون لنا مبغضاولوماتوا جوعا»;شيعيان ما با دشمنان همسايگي نمي‏کنند و اگر از گرسنگي بميرند،چيزي از آن‏ها نمي‏خواهند.
  دقت در خوراک«شيعتنا لاياءکلون الجري... و لا يشربون مسکرا»; شيعيان مامارماهي نمي‏خورند... و شراب نمي‏نوشند.
  برگزيده‏اي از ساير سفارش‏ها
  آثار استقامت«يابنجندب لو ان شيعتنا استقاموا لصافحتهم الملائکه و لاظلهم‏الغمام و لاشرقوانهارا و لا کلوا من فوقهم و من تحت ارجلهم ولما ساءلوا الله الا اعطاهم‏».
  اگر شيعيان ما استقامت کنند، فرشتگان دست در دست آن‏هامي‏گذارند، ابرهاي سفيد(رحمت) برآن‏ها سايه مي‏افکند، چون روزدرخشنده و تابناک مي‏شوند، از زمين و آسمان روزي مي‏خورند و آنچه‏از خدا بخواهند، خداوند به آن‏ها عطا مي‏کند.
  شيوه برخورد با گناهکاران
  1- گفتن خوبي‏ها و پرهيز از سخن ناروا
  «يابن جندب لاتقل في‏المذنبين من اهل دعوتکم الا خيرا»; اي پسرجندب! به گناهکاران از همکيشان خود جز خوبي و نيکويي چيزي مگو.
  در برخورد با گناهکاران بايد با سخنان نيکو و گفتن خوبي‏هاي‏آنان، اميد مرده در آن‏ها را زنده کرد و از خشونت، گفتارناروا وبازگو نمودن لغزش‏هاي آن‏ها پرهيز کرد; زيرا چنين برخوردهايي‏مجرمان را از پيمودن راه درست نااميد و نسبت‏به دين و آموزه‏هاي‏آن گريزان مي‏سازد.
  2- در خواست توفيق براي گناهکاران
  «واستکينوا الي الله في توفيقهم‏»; توفيق آن‏ها را خاضعانه ازخداوند بخواهيد.
  3- در خواست توبه براي گناهکاران
  توبه از حالات سازنده انسان است که انجام دهنده آن محبوب خداونداست:
  «ان الله يحب التوابين‏»; خداوند کساني که بسيار توبه مي‏کنندرا دوست دارد. (1)
  توبه روشي است که امام صادق(ع) براي پاکسازي گناهکار توصيه‏کرده است. شيعيان واقعي بايد از خدا بخواهند که گناهکاران ازکردار ناشايست‏خود پشيمان شوند و به سوي خدا بازگردند، زيراخداوند بسيار توبه‏پذير و بخشنده است; «اناالله هوالتواب‏الرحيم‏» (2)
  راه بهشتي شدن
  حضرت امام جعفر صادق(ع) سه راه را فراروي جويندگان بهشت قرارداده است:
  1- پيروي از ائمه عليهم السلام .
  2- برائت از دشمنان.
  3- سخن گفتن آگاهانه و سکوت هنگام نا آگاهي.
  «فکل من قصدنا و تولانا و لم يوال عدونا و قال ما يعلم و سکت‏عما لايعلم او اشکل عليه فهو في‏الجنه‏»
  هر کس جويا و پيرو ما باشد و از دشمنان ما پيروي نکند و چيزي‏که مي‏داند، بگويد و از آن‏چه که نمي‏داند، يا بر او مشکل (مشتبه)است، سکوت کند، در بهشت است.
  ارزش سکوت
  «عليک بالصمت، تعد حليما، جاهلا کنت او عالما، فان الصمت زين‏لک عندالعلماء و سترلک عندالجهال
  عالم باشي يا جاهل، خاموشي را برگزين تا بردبار به شمار آيي;زيرا خاموشي نزد دانايان زينت و در پيش نادانان پوشش است.
  دوري جستن از عقايد منحرف
  خطر بدعت‏ها، گرايش‏هاي منحرف و قرائت‏هاي ناصواب از دين، هميشه‏متوجه جوامع شيعي بوده است.
  «يابن جندب! بلغ معاشر شيعتنا و قل لهم: لاتذهبن بکم‏المذاهب‏»; اي پسر جندب! به شيعيان ما بگو; مبادا را عقايدمنحرف، شما را از مذهب خودتان بيرون برد.
  نشانه‏هاي ناتواني«قد عجز من لم يعد لکل بلاء صبرا و لکل نعمه شکرا و لکل عسريسرا»; ناتوان است کسي که براي هر بلايي صبري، براي هر نعمتي‏شکري و براي هر سختي آساني آماده نکند.
  کردارهاي برتر
  «يابنجندب! صل من قطعک، واعط من حرمک، و احسن الي من اساءاليک، و سلم علي منسبک، و انصف من خاصمک، واعف عمن ظلمک، کماانک تحب ان يعفي عنک، فاعتبربعفوالله عنک، الاتري ان شمسه‏اشرقت علي الابرار و الفجار و ان مطره ينزلعلي الصالحين والخاطئين
  اي پسر جندب! با کسي که از تو بريده، وصل کن; به کسي که چيزي‏به تو نداده، چيز بده; باکسي که به تو بدي کرده، خوبي کن; به‏کسي که به تو دشنام داده، سلام کن; باکسي که با تو دشمني کرده،انصاف داشته باش و از کسي که به تو ظلم کرده، در گذر، همچنان‏که دوست داري از تو در گذرند. پس از گذشت‏خداوند از خودت عبرت‏بگير. آيا نمي‏بيني خورشيد خداوند برخوبان و بدان مي‏تابد وبارانش بر صالحان و مجرمان نازل مي‏شود؟
  اساس اسلامآخرين جمله از سفارش‏هاي امام صادق(ع) به ابن جندب درباره اهميت‏و ارزش محبت اهل‏بيت عليهم السلام است.
  «لکل شيي‏ء اساس و اساس الاسلام حبنا اهل‏البيت‏»; هرچيزي راپايه‏اي است و پايه اسلام، محبت ما، اهل بيت عليهم السلام است.


 2. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۹/۰۷, ۰۸:۳۸ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود