جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوال درمورد بعضی از نعمتهای بهشتی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  علاقه
  .
  نوشته
  12
  حضور
  5 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  66

  اشاره سوال درمورد بعضی از نعمتهای بهشتی
  سلام
  لطفا بفرمایید که انسان وقتی وارد بهشت میشه ایا به صورت جسمی هست یا فقط روح؟
  بفرمایید که انسان توی بهشت شهوت داره؟( به معنای میل به جنس مخالف و ....) و این چگونه هست؟
  ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۴/۰۹/۱۱ در ساعت ۱۶:۴۷
  هر جا چراغی روشنه ترس از تنها بودنه

 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,325
  حضور
  202 روز 2 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61321  با نام و یاد دوست
  سوال درمورد بعضی از نعمتهای بهشتی  کارشناس بحث: استاد هادی


 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  علاقه
  خدا،پیامبر، امام و ...
  نوشته
  1,973
  حضور
  87 روز 19 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6904  با سلام و عرض ادب

  در رابطه با پرسش اول حضرت عالی عرض می شود:

  با توجه به روایات متعددی که از ائمه علیهم السلام نقل شده انسان در هر نشئه و عالمی، بدنی متناسب با همان عالم را داراست؛ در دنیا دارای بدن مادی است ، در برزخ بدن برزخی و در آخرت بدنی متناسب با نشئه آخرت را دارد ، وقتی نفس از بدن مادی مفارقت پیدا کرد و وارد عالم برزخ شد بدن مادی خود را در دنیا رها کرده و با بدن برزخی وارد برزخ می شود منتهی چون رتبه وجودی عالم برزخ از دنیا بالاتر است بدن مثالی انسان در برزخ لطیف بوده فلذا فاقد ماده می باشد . در این عالم بدن دارای جسم بوده لیکن فاقد ماده است؛ فرق است بین جسم و ماده، هر موجود مادّی جسم است ؛ امّا هر جسمی مادّی نیست ، موجودات این عالم شبیه موجوداتی هستند که انسان در عالم رویا می بیند ، ما در عالم خواب و رویا موجودات را با همان صورت دنیایی خود می بینیم اما این موجودات لطیف و فاقد ماده هستند(حاجی سبزواری شرح مثنوی)
  برای مثال وقتی کوهی را در عالم خواب می بینیم همان کوه بیرونی است با همان مشخصات دنیایی اما فاقد ماده است فلذا وزن نداشته و مکانی را اشغال نمی کند ، در عالم برزخ نیز انسان با همین صورت دنیایی است اما بدن برزخی جسمانی است نه مادی .
  در تایید این مطلب روایات تصریح دارند به اینکه بدن مثالی از نظر صورت و قالب همانند بدن مادی است چرا که انسان در عالم برزخ همه را با چهره خودش شناسایی می کند.

  در این باب روایاتی فراوانی نقل شده است که به یک نمونه از روایات شاراه می شود:
  امام صادق (ع) فرمودند:« فَإِذَا قَبَضَهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ صَيَّرَ تِلْكَ الرُّوحَ فِي قَالَبٍ كَقَالَبِهِ فِي الدُّنْيَا فَيَأْكُلُونَ وَ يَشْرَبُونَ فَإِذَا قَدِمَ عَلَيْهِمُ الْقَادِمُ عَرَفُوهُ بِتِلْكَ الصُّورَةِ الَّتِي كَانَتْ فِي الدُّنْيَا»چون خدای عزّ و جلّ جانش (جان مومن) را بگيرد در كالبدى نهد چون کالبد دنيایی اش ؛ پس مي خورند و مي نوشند، و چون تازه ‏واردى بدانها رسد او را به همان صورتى كه در دنيا بوده مي شناسند.» ( بحار الأنوار ، ج‏58 ،ص50)
  به همین ترتیب انسان در بهشت اخروی نیز متناسب با عالم آخرت دارای بدن اخروی است 1

  .................................................. .........................

  1. به تعبیر جناب حاجی سبزواری در شرح مثنوی: « کون دنیوی مبدّل می شود به کون برزخی. باز کون برزخی مبدّل می شود یه کون اخروی. پس زایل نمی شود مگر دنیویّت و برزخیّت. و اخروی و برزخی و دنیوی در اصل محفوظ وجود،تفاوت ندارند. و تفاوت به نقص و کمال در شیء واحد است. و صورت دنیوی و اخروی یکی است، به حیثیتی که هرکه و هرچه در آخرت ببینی، بگویی این- بعینه- همان است که در دنیا بود. بلی، صورت اخروی این ماده را که دنیویت به آن است، ندارد. و قائم به ذات خود است. ولی مادّه، قوّه و استعداد محض است، و مشخص شیء نیست. و شیئیت شیء به مادّه نیست. که اگر بدن زید به مادّه قریبه – که اخلاط است – یا به ماده بعیده- که عناصر است- یا ابعد- که مادة المواد است-برگردد، باید زید باشد. بلکه شیئیت به صورت و فعلیّت است که اگر هیولای عالم نباشد و صورت از جسمیّه و نوعیّه و شخصیّه و بالجمله ما به الشیء بالفعل همه بر حال خود باشد هر آینه عالم همین عالم است.
  آیا نمی بینی صورتی که در خواب می بینی این مادّه را که صورت طبیعیّه دارد، ندارد؟ و مع هذا می گویی فلان را در خواب دیدم. و در بیداری صورتی را خیال می کنی که ماده آن را ندارد و صورت محضه است، و می گویی در اندیشه فلان بودم»
  ویرایش توسط هادی : ۱۳۹۲/۰۸/۱۲ در ساعت ۲۲:۳۲

 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  علاقه
  خدا،پیامبر، امام و ...
  نوشته
  1,973
  حضور
  87 روز 19 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6904  در حقیقت مطابق با نظر حکمای اسلامی حقیقت انسان از فرش تا عرش یکی بیش نیست منتهی انسان در هر مرتبه ای از عوالم پوست عوض کرده و وارد عالمی دیگر می شود ،مثلا انسان وقتی دار دنیا را وداع گفت پوست دنیوی خود را باقی گذارده و با پوست و قالبی جدید وارد عالم برزخ می شود ، بهمچنین انسان وقتی وارد عالم آخرت می شود پوست و قالب برزخی خود را رها کرده و با قالب اخروی وارد عالم آخرت می گردد .

  لذا انسان نه با جسم و نه با روح «به تنهایی» وارد بهشت می گردد ؛ بلکه انسان با تمام حقیقتش وارد بهشت می شود ،و تمام حقیقت انسان نفس اوست و نفس چیزی جز ترکیب روح و بدن1 نیست ؛ روح و بدن هرگز از هم جدا نمی شوند(ملا صدرا ج 9 اسفار) لذا انسان در بهشت با روح و جسم حاضر است اما جسمی که متناسب با همان عالم است .

  .................................................. ........................................

  1. بدن در این جا معنای عام دارد که هم شامل بدن دنیوی و بررخی و هم شامل بدن اخروی می شود . «بدن اخروي از لوازم وجود نفس است و بين نفس انسان و بدن او در قيامت دوگانگي وجود ندارد، از نظر عدم دوگانگي نظير تبعيت سايه از صاحب سايه است و نفس در برزخ و قيامت همراه يك صورت و قالب مثالي است كه آن صورت لازمة وجود نفس است و ناشي از اخلاقيات نفس بوده و مثل بدن دنيوي نيست كه بدن مقدّم بر نفس باشد، بلكه بدن اخروي توأم با نفس بوده و هر دو به معيّت يكديگر موجود مي‌شوند، بدون اين‌كه بين نفس و بدن دوگانگي باشد... و بدن محشور در آخرت همين بدن دنيوي است ولي نه از حيث مادّه، بلكه از حيث صورت. بدين معني كه بدن محشور در قيامت با بدن دنيوي از حيث ذات و حقيقت و صورت نفسيّة انسانيه يكي است و هر دو بدن مظهر يك حقيقت و يك شخص معيّن‌اند، هرچند مادة دنيوي به مادّة اخروي تبديل شده«يَوْمَ تُبَدَّلُ الأَرْضُ غَيْرَ الأَرْضِ»ابراهیم48 (ملاصدرا ج 9 اسفار)
  ویرایش توسط هادی : ۱۳۹۲/۰۸/۱۲ در ساعت ۲۲:۳۵

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  علاقه
  خدا،پیامبر، امام و ...
  نوشته
  1,973
  حضور
  87 روز 19 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6904  نقل قول نوشته اصلی توسط گلبرگ1 نمایش پست ها
  بفرمایید که انسان توی بهشت شهوت داره؟( به معنای میل به جنس مخالف و ....) و این چگونه هست؟

  تمامی لذات مادی در آخرت بسیار بهتر و کامل ترش موجود است(تفسير أحسن الحديث، ج‏6، ص: 212) و مطابق با آیه شریفه « وَ لَكُمْ فيها ما تَشْتَهي‏ أَنْفُسُكُمْ وَ لَكُمْ فيها ما تَدَّعُون‏» و شما در بهشت هر چه دلتان بخواهد و بلكه هر چه طلب كنيد در اختيار خواهيد داشت‏ (فصلت آیه 31)هر آنچه که انسان اراده کند در اخرت با اراده او حاضر و آماده است . اما این لذات پایین ترین و پست ترین لذات در آخرت هستند بالاترین لذت ها در آخرت طبق آیه شریفه « في‏ مَقْعَدِ صِدْقٍ عِنْدَ مَليكٍ مُقْتَدِر » در قرارگاه صدق، نزد پادشاهى توانايند (قمر آیه 55) مشاهده جمال الهی است که قابل قیاس با لذات دیگر نیست .

  مطلب دیگر اینکه قران کریم از وجود حور العین در بهشت خبر می دهد «حُورٌ مَقْصُوراتٌ فِي الْخِيام»حورانى پرده‏ نشين در [دل‏] خيمه ‏ها‏(الرحمن آیه 72) فلذا اصل وجود شهوت به معنی عام (شهوت به خوردنی ها ، شهوت به پوشیدنی ها و ...) در آخرت وجود دارد ، اما اینکه کیفیت لذات بهشتی چگونه است اطلاع چندانی از آن نداریم .

  امیرمؤمنان در مقایسه ای میان دنیا و آخرت فرمودند: «كُلُّ شَيْ‏ءٍ مِنَ الدُّنْيَا سَمَاعُهُ أَعْظَمُ مِنْ عِيَانِهِ وَ كُلُّ شَيْ‏ءٍ مِنَ الْآخِرَةِ عِيَانُهُ أَعْظَمُ مِنْ سَمَاعِه‏»(بحار الانوار ج 8 ص 192) یعنی: همه چيز دنيا شنيدن آن بزرگتر از ديدن آن است، و هر چيز از آخرت ديدن آن بزرگتر از شنيدن آن است.
  ویرایش توسط هادی : ۱۳۹۲/۰۸/۱۳ در ساعت ۱۰:۱۳

 10. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود