لخت شدن در مراسم عزاداری

تب‌های اولیه

46 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
لخت شدن در مراسم عزاداری

سلام علیکم
میخواستم نظر آیت الله وحید و آیت الله سیستانی رو در باره لخت شدن در هیئت های عزاداری بدانم
ممنون:Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

مختار.;419151 نوشت:
سلام علیکم
میخواستم نظر آیت الله وحید و آیت الله سیستانی رو در باره لخت شدن در هیئت های عزاداری بدانم
ممنون

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

برهنه شدن (به صورت معمول) هنگام عزاداری به خودی خود مانعی ندارد اما اگر مفسده خاصی ایجاد می کند جایز نیست . (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله سیستانی ، مسائل جدید (محمودی) ج 4 ص 204
استفتاء از دفتر آیت الله وحید خراسانی در قم[/]

با عرض سلام
لطفا" نظر رهبر رو هم بفرمایید.
و اگه امکانش هست یه بحث کارشناسی داشته باشتید مبنی بر اینکه اصلا" این کار چه معنایی داره؟اصلا" ارزش عزاداری رو بالا میبره؟!

اگر یک پسر بچه بخواهد لخت بشه.تو این جامعه...خیلی ها بهش نگاه میکنند ولی عشق داره باید چی کار کنه؟

این سوال در ذهن من ایجاد شد که اصلا چرا باید چنین کاری انجام بشه و فایده اون چیه ؟
مگه اصل اشک برای امام حسین و درک و تفکر درباره واقعه عاشورا نیست ؟
پس لخت شدن چه معنایی میتونه داشته باشه ؟

با تشكر از سجاد
عالي بود

سلام
هر جایی یه آداب و رسومی برای عزاداری داره طبق شنیده های بنده از نظر اکثر علما سفارش بر این شده که هر کس طبق آداب و رسوم خاص خودشون عزاداری کنن حالا ممکنه این مسئله برای خیلیها بی معنی باشه. لخت شدن و سینه زنی در جائیکه نامحرم دیدی بر اونها نداره اگر با معرفت و فهم باشه میتونه انسان رو بالا ببره. در هر حال به هر شکل چه گریه کردن و چه انواع سینه زنی و چه زنجیر زنی فرقی نداره باید معرفت داشت و با معرفت عزاداری کرد.
چیزی که سفارش شده کسب معرفت و عدم ریاست نه نحوه عزاداری.
لطفا شان عزاداری آقا(ع) رو با ادامه بحث تون پایین نیاورید.
التماس دعا...

جندین تن از مراجع عظام این کار را جایز بلکه مستحب میدانند. یکی از آنان آیت الله صافی گلپایگانی است که حکم استحباب داده اند. رجوع شود به سایت ایشان

با سلام

من واقعا معناي اين كار آقايان را نمي دانم.....شايد مي خواهند عمق عزاداري را نشان دهند!!!

اما به نظر شخص خودم اصلا كار درستي نيست....
شايد اگر مي دانستند تماشاگران اين نوع عزاداري آن هم اگر غير مسلمان و غير شيعه باشند چه اثر سوئي ميتواند روي ديدشان به شيعه و امام حسين(ع) داشته باشد، اين كار را نميكردند....حتي براي بچه مسلمانش هم گاها ديد بدي ايجاد ميشود.

واقعا عزاداري علماء را كه ميبينيم لذت ميبريم....چقدر با شخصيت نشسته و سينه ميزنند و اشك ميريزند!!....بايد از آنان الگو گرفت.

نميدانم اين برهنگي و عزاداري هاي ديوانه وار آيا حقيقتا شئور حسيني هم همراه خود دارد يا شور خالص است....!!

Niyaz;420423 نوشت:
با سلام

من واقعا معناي اين كار آقايان را نمي دانم.....شايد مي خواهند عمق عزاداري را نشان دهند!!!

شايد اگر مي دانستند تماشاگران اين نوع عزاداري آن هم اگر غير مسلمان و غير شيعه باشند چه اثر سوئي ميتواند روي ديدشان به شيعه و امام حسين(ع) داشته باشد، اين كار را نميكردند....حتي براي بچه مسلمانش هم گاها ديد بدي ايجاد ميشود.

واقعا عزاداري علماء را كه ميبينيم لذت ميبريم....چقدر با شخصيت نشسته و سينه ميزنند و اشك ميريزند!!....بايد از آنان الگو گرفت.

نميدانم اين برهنگي و عزاداري هاي ديوانه وار آيا حقيقتا شئور حسيني هم همراه خود دارد يا شور خالص است....!!

دنبال چه هستید؟ گفتن این بهتره تا زیر سوال بردن نوع عزاداری.
شما به شیوه خودتان عزاداری کنید.
با سپاس فراوان

Niyaz;420423 نوشت:
با سلام

سلام
سخنی از امام خمینی (ره):
سيدالشهدا را اين گريه‌ها حفظ كرده است مكتبش را، اين مصيبت‌ها و داد و قالها حفظ كرده ، اين سينه زني‌ها و اين دستجات ... اينها حفظ كرده... هياهو مي‌خواهد، هر مكتبي هياهو مي‌خواهد، بايد پايش سينه بزنند، هر مكتبي تا پايش سينه زن نباشد، تا پايش گريه كن نباشد، تا پايش توي سر وسينه زدن نباشد حفظ نمي‌شود ... اين گريه ها زنده نگه داشته مكتب سيدالشهدا را، اين ذكر مصيبت‌ها زنده نگه داشته مكتب سيدالشهدا را.

شور وقتی خوبه که از شعور برآمده باشد. اگه کسی شعور واقعی رو پیدا نکرده باشه و به شور رو بیاره مسلماً کار بیهوده ای داره انجام میده. اما وقتی یک سینه زن و یک عزادار واقعاً مفهوم قیام امام حسین (ع) رو درک کرده باشه این شور بسیار عالی و اثرگذار خواهد بود.
علماء هم که می بینید خیلی آروم عزاداری می کنند به خاطر شأنشون هست. یه انسان 60 70 ساله با این همه دانش دینی زیاد لزومی براش نداره که شور به خرج بده. این دلیل نمیشه که با کاری که داره انجام میشه مخالف باشند. خود رهبری هم توی مجلس که هستند می بینید یه جا نشستند و بقیه دارن عزاداری سفت انجام میدن ولی ایشون تا به حال اعتراضی نکردند!
سید بحر العلوم (ره) که یکی از علمای بسیار وارسته بود که دیدارهای مکرر با امام زمان (عج) داشت، یک بار روز عاشورا دیدند که عبا و عمامه خود رو کنار انداخت و به وسط دسته عزاداری رفت و شروع به توی سر و سینه زدن کرد. وقتی ازش پرسیدند شما با این شأنی که دارید چرا این کارو کردید جواب داد: وقتی دیدم امام زمان (عج) وسط دسته دارند به سر و سینه میزنند دیگه نتونستم جلوی خودم رو بگیرم.

majid-torabi;420450 نوشت:
دنبال چه هستید؟

فقط نظرم را گفتم.....مثل بقيه كاربران.....ايراد من هم به برهنگي در مراسم ها و خودزني بود و نه گريه و سينه زني.

بحثي هم ندارم....يا علي.

پدرم میگفت تو جبهه تو یکی از این مراسم ها که متاسفانه عده ای هم برهنه شده بودند با یکیشون که کلی هم داغ بود صحبت کرده بود و .... و بعد کلی حرف ازش یه سوال پرسید که بالا خره اون فرد سرشو انداخت پایینو ووو.....
پدرم پرسیده بود انتظار داری با این وضع حضرت زهرا تو مراسمت بیان؟!؟!....

به نظر من هر چیزی ادابی دارد.کدوم یک از بزرگانو دیدیم یا شنیدیم این کارو بکنن اخه؟؟!!

سلام.شب بخیر

علی ;420452 نوشت:
شور وقتی خوبه که از شعور برآمده باشد. اگه کسی شعور واقعی رو پیدا نکرده باشه و به شور رو بیاره مسلماً کار بیهوده ای داره انجام میده. اما وقتی یک سینه زن و یک عزادار واقعاً مفهوم قیام امام حسین (ع) رو درک کرده باشه این شور بسیار عالی و اثرگذار خواهد بود.

خب امام خمینی نگفتن در آوردن لباس.گذشته ازون سرکار نیاز هم دقیقا فرمودند شعور حسینی.
من که همیشه به سینه زنیه پسرا غبطه میخورم سعی هم میکنم عزاداریه برم که خانما سینه زنی داشته باشن.
اما واقعا درآوردن لباس کار جالی نیست.شاید در اصل درست باشه ماکه تعیین کننده خوبی وبدی نیستیم.
یادمون نره مهم اینه که آخر محرم اسممون تو طومار عزاداریا باشه.:Sham::Ghamgin:

نمی پسندم ............. بخصوص جلوی دیگران عزاداری هم باید متانت داشته باشه

نجوا 63;420251 نوشت:
با عرض سلام
لطفا" نظر رهبر رو هم بفرمایید.
و اگه امکانش هست یه بحث کارشناسی داشته باشتید مبنی بر اینکه اصلا" این کار چه معنایی داره؟اصلا" ارزش عزاداری رو بالا میبره؟!

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤالتان

طبق نظر آیت الله خامنه ای:

برهنه شدن و سينه زدن در صورتى كه نامحرم نباشد و مستلزم مفسده نباشد، جايز است ولى مناسب است با لباس عزادارى انجام بگيرد. (1)

لطفا برای پاسخ به سؤال دوم از انجمن و کارشناسان اخلاق سایت کمک بگیرید .

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

[="Tahoma"][="Black"]

منا لبیک;420284 نوشت:
اگر یک پسر بچه بخواهد لخت بشه.تو این جامعه...خیلی ها بهش نگاه میکنند ولی عشق داره باید چی کار کنه؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

لطفا این سؤال را از انجمن اخلاق و کارشناسان محترم آن بپرسید .

در پناه حضرت حق باشید[/]

dfffd;420414 نوشت:
جندین تن از مراجع عظام این کار را جایز بلکه مستحب میدانند. یکی از آنان آیت الله صافی گلپایگانی است که حکم استحباب داده اند. رجوع شود به سایت ایشان

با تشکر از اظهار نظرتان

نظر آیت الله صافی گلپایگانی همانی است که عرض شد و ایشان حکمی مبنی بر استحباب چنین کاری نداده اند .

متن استفتاء موجود در سایت معظم له :

[=Times New Roman]س)[=Times New Roman]آيا سينه زني به صورتي كه از كمر به بالا برهنه شوند، در عزاداري سيّدالشهدا عليه‌السلام جائز است؟
[=Times New Roman]ج) اگر مستلزم نگاه نامحرم نباشد اشكال ندارد[=Times New Roman].
[=Times New Roman]س)[=Times New Roman]در مراسم سينه زدن، در آوردن لباس در صورتي كه معرض تحريك باشد چه حكمي دارد؟
[=Times New Roman]ج) اگر معرض تحريك باشد اشكال دارد و بهتر است با لباس عزاداري شود[=Times New Roman] . (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله صافی گلپایگانی ، استفتائات سایت معظم له :
http://www.saafi.net/fa/node/3495

Niyaz;420423 نوشت:
با سلام

سلام دوست گرامی

چطور دوستان شما با افتخار پرچم یک کشور را میسوزانند و زیر پا له می‌کنند و یک ملیت را نفرین میکنند ؟! اون کا رو زشت و قبیح نمیدانید ؟!
حال به عزاداری سیدالشهداء گیر داده‌اید ...
پس بیایید نماز نخوانیم و سجده نکنیم چون مورد تمسخر قرار میگیریم!
اصلا چه کاریه بیاید از همه اعمالمون عقب نشینی کنیم که مبادا مورد تمسخر قرار بگیریم
لابد آدم های بی‌کاری هستیم که هر سال میلیون‌ها زائر پیاده به سمت کربلا میرویم ، شاید مورد تمسخر قرار بگیریم ...!
زیارت ائمه رو کنار بگذاریم ؟!
به دسته‌های عزاداری گیر دادیم ، نحوه سینه زنی ، گریه با صدای بلند و و و و و ...
خُب یباره کلاً همه چیزو بزاریم کنار و خیال دشمنان اهل‌بیت رو راحت کنیم ، نظرتان چیست ؟!

اگر قرار بر رقصیدن به ساز اونها بود که باید میشدیم لنگه اونها
من خودم شخصا مجالسی که چند سالی باب شده و از الفاظ من سگ حسینم و غیره و ذالک استفاده میکنند ، نمیروم
اما هیچگاه به خودم اجازه نمیدم به خدمتگزاران امام حسین (ع) بی احترامی کنم و فتوا از خودم صادر کنم
هر کی نسبت به عشقی که به اهل بیت (ع) داره عزاداری میکنه تشخیص دادن درست و غلط به عهده من و شما نیست
حتی اگر به نظر ما زیبا و عقلانی نیاد.

موفق باشید

علما توانایی عزاداری با جوانان رو ندارند چون سن شان زیاده مطمئن باش مشهور نبودن خودشون میوندار هیئت بودن

درباره «نعره زدن و عريان شدن در عزاداری» چند سال پیش مطلبی داشتم که تکرار آن را در اینجا خالی از لطف نمی‌دانم:
ائمه، علیهم السلام، همواره شیعیان را به وقار و حفظ آرامش فرا می‌خوانند و از هرگونه رفتاری که نمایشی غیرعقلانی و غیردینی از شیعه به ظهور رساند نهی می‌نمودند. آن گونه که آن بزرگواران بارها و بارها می‌فرمودند: «كُونُوا لَنَا زَيْناً وَ لَا تَكُونُوا عَلَيْنَا شَيْنا؛ زینت ما باشید و برای ما ننگ و مایه‌ی سرافكندگی نباشید.»[1]
اما متأسفانه گاهی در عزاداري‌ها رفتارهايي انجام می‌شود که نشانی از عقلانیت نداشته و مخالف با وقار این عمل عبادی می‌باشد. از جمله جيغ‌زدن‌ها و فريادهاي بلند زنان و مردان که علاوه بر شنيع بودن آن، دور از حیا و عقلانیت مؤمن بوده و اصلاً گناه و معصيت است؛ و یا لخت شدن که حالا آنقدر به آن مشروعیت داده‌اند که در بعضی مجالس عزا، اگر کسی لخت نشود؛ با شدت و تندی خاصی از او می‌خواهند که یا لخت شده و یا مجلس را ترک کند. حتی افراط را به جایی رسانده‌اند که اگر کسی این جرأت را به خود داده و بگوید لخت نشوید – هرچند از مراجع تقلید باشد – او را شخصی بی‌سواد و بی‌دین معرفی می‌کنند، گویا یکی از ضروریات اسلام را زیر سؤال برده است!
زشتي اين اعمال مخصوصاً وقتي است که به اسم طاعت و عبادت انجام شده و دیگران آن را به حساب مذهب تشیع و اهل‌بیت، علیهم السلام، بگذارند. این در حالی است که طبق فرمایش ائمه، علیهم السلام، ما وظیفه داریم به گونه‌ای رفتار نمائیم که دیگران با دیدن رفتار ما بگویند: «خداوند جعفر بن محمد را رحمت کند که چه نيکو اصحاب و پيروانش را ادب آموخته است.»[2] خوب است کمی تأمل داشته و ببینیم از کدام یک از آن بزرگواران در عزاداری یا غیرآن، علناً و يا مخفيانه، چنین اعمالی سر زده که حال ما چنین می‌کنیم.
داخل کردن اين اعمال زشت و نامشروع در اقامه‌ی عزا براي امام حسين، علیه‌السلام، از افسون‌هاي شيطاني است که برای توجیه مشروعیت آن، گاهی به خیال و اوهام خویش متوسل می‌شویم.[3] چنانچه یکی از علما نقل می‌کند:
«در مجالسي که براي امامان برگزار می‌شود يک القائاتي از طرف مداحان به عزاداران تزريق می‌شود که جاي شگفت و تعجب دارد و خود نگارنده اين سطور در يکي از اين مجالس عزاداري ـ که البته براي امیرالمؤمنین در شب‌های قدر برگزار شده بود ـ شنيده است که جناب روضه خوان به برادران عزادار در هنگام اجراي مراسم سينه زني گفته بود که پيراهن‌تان را به نشانه احترام در آوريد چون بالأخره روزي اين لباس دنيوي را از تن ما در خواهند آورد. آيا اين استدلال و برهان منشاء عقلاني دارد؟ دين اسلام، دين حيا و عفت است. اين همه راجع به پوشش در اسلام تأکيد شده است بعد ما به همين راحتي، برهنگي را رواج داده و به چه چيزهايي براي تکميل بيانات‌مان استدلال می‌کنیم! نعوذ بالله من تسويلات الشيطان، و اين مردم ساده دل هم به تشويق جناب مداح، به انجام چنين کارهايي مبادرت می‌کنند به اين اميد که دل امام زمان را شاد کنند و...»[4]
راست این‌که مجلسِ امام حسين، علیه‌السلام، بايد مجلسي آرام و توأم با احترام و سکوت باشد تا فيوضات و رحماني که در اين مجالس در حال فرود و نزول است عائد عزاداران شود، با داد و فرياد و بالا و پایین پريدن و نعره زدن، فقط حواس دیگران را از عزاداری منحرف می‌سازیم. آری مجالس عزاداری جای منتشر کردن معارف الهی است نه آن که با تعطیل کردن عقل، خود را دیوانه معرفی کنیم و هر عمل غیر مشروعی را از طُرفه‌ی آن- اگرچه گناه کبیره باشد- جایز بدانیم و هر که با ما مخالفت کرد بگوییم وهابی و مخالف عزاداری است.
فاش باید گفت که هیچ شیعه‌ای، بلکه هیچ مسلمانی، بلکه هیچ انسان آزاده‌ای، نمی‌تواند با عزاداری امام حسین، علیه‌السلام، مخالف باشد. چشمی که برای آن حضرت اشک نریزد، یا نخواهد اشک بریزد، و دلی که در ماتم او نسوزد، چشم و دل انسان نیست. آن که با عزاداری امام حسین،علیه‌السلام، مخالفت می‌کند، هر چند نام شیعه یا مسلمان داشته باشد، پیش و بیش از هرچیز، از عمال و اعوان امویان است. باری، کسی در سده اخیر، به مخالفت با اصل عزاداری نپرداخته است. آن چه گفته می شود، اصلاحات در عزاداری است و نه انتقاد از نفس عزاداری. اما عوام‌فریبان، به عمد، محل نزاع را خِلط می‌کنند و هو می‌اندازند که عده‌ای با عزاداری مخالفند و می‌خواهند آن را بر اندازند.[5]
اما درباره فتوای بعضی علما که لخت شدن را جایز می‌دانند، این مطلب مُنافاتی با سخن ما ندارد؛ زیرا شایسته نیست هر عملی - اگرچه جایز- با نام عزاداری انجام شود، برای روشن شدن بحث مثالی بزنم: علما هیچ گاه نمی گوید کاه و یونجه خوردن حرام است اما مگر انسان عاقل برای غذا خوردن کاه و یونجه می‌خورد(قصد وهدف از قضا خوردن تقویت بدن است نه فقط یک چیزی خوردن)؛ این که بعضی می‌گویند علما لخت شدن را جایز می‌دانند، در جواب باید گفت: مگر هرعملِ جایزی را باید درعزاداری انجام داد! هدف از عزاداری چیست؟ این است که ما هر کاری را خواستیم با این نام انجام دهیم و بگوئیم عزاداری کردیم؟ مگر ملاک عزاداری خوب و مطلوب خشن بودن آن است؟ ما باید عزاداری‌ها را به سمت ایجادِ معرفتِ حسینی هدایت کنیم. نه فقط برای خودمان بلکه برای تمامی مخاطبین چه مسلمان، چه مسیحی و چه بی دین. آیا با دیدن عزاداری‌های ما این معرفت برای دیگران حاصل می‌شود و عزاداری‌های ما این جاذبه را برای آنها دارد. امروز بسیاری غرض ورزان معاند با نمایش صحنه‌های بعضی عزاداریها، مردم تشنه را از لذت همراهی با امام حسین علیه السلام محروم ساخته اند.
اما چه باید گفت که بعضی چنان فکر می‌کنند که هر کاری هدفی دارد بجز عزاداری که هدف ندارد؛ نماز هم هدف دارد اما عزاداری هدف ندارد.

[/HR][1]. . شیخ صدوق، أمالي، ص400 و بحارالأنوار، ج‏65، ص152.

[2]. شیخ صدق، من لا يحضره الفقيه، ج‏1، ص 383.

[3]. علامه سید محسن امین، التنزیه

[4]. محمد ابراهيم آيتي ، بررسي تاريخ عاشورا ، به کوشش مهدي انصاري، ص14.

[5]. محمد اسفندیاری، از عاشورای حسین تا عاشورای شیعه، ص66.

[="Arial Black"][="Navy"]عزاداری در جایی که نامحرم نباشد به صورت برهنه بالا تنه اشکالی ندارد و من خودم دیشب جاتون خالی برهنه سینه زدم .و با هر ضربه به بدن برهنه بیشتر حس میکنم دردی که اهل بیت حسین کشیدن حالا درک معنویش به کنار.حسینی ها همیشه پیش نامحرم با وقار و لباس عزا عزاداری میکنند.شما به فکر اینا نباشید به جای این بحث های بیخودیو بی ارزش بحث خوب راه بندازید .مثلا چطور اهل کوفه نباشیم و یا امسال به خاطر امام حسین کدوم گناه را قربانی کنیم برای همیشه[/]

غلام زهرا;422581 نوشت:
[=Arial Black]عزاداری در جایی که نامحرم نباشد به صورت برهنه بالا تنه اشکالی ندارد و من خودم دیشب جاتون خالی برهنه سینه زدم .و با هر ضربه به بدن برهنه بیشتر حس میکنم دردی که اهل بیت حسین کشیدن حالا درک معنویش به کنار.حسینی ها همیشه پیش نامحرم با وقار و لباس عزا عزاداری میکنند.شما به فکر اینا نباشید به جای این بحث های بیخودیو بی ارزش بحث خوب راه بندازید .مثلا چطور اهل کوفه نباشیم و یا امسال به خاطر امام حسین کدوم گناه را قربانی کنیم برای همیشه

سلام
مساله نامحرم که جای خود داره ولی یک سوال: آیا اگر شما امام زمان رو به چشم خود در مراسم عزداری ببینید حاضرید جلوی اون حضرت لخت بشید؟ هرچیزی باید حرمتش حفظ بشه. به اسم عزاداری نباید تندروی کرد. واقعا زشته وقتی دیگران عزادارای امام حسین رو ببینند یاد حمام عمومی بیافتند

في نفسه اشكالي نداره....:Gol:

[="Arial Black"][="Navy"]

.امین.;422635 نوشت:
سلام
مساله نامحرم که جای خود داره ولی یک سوال: آیا اگر شما امام زمان رو به چشم خود در مراسم عزداری ببینید حاضرید جلوی اون حضرت لخت بشید؟ هرچیزی باید حرمتش حفظ بشه. به اسم عزاداری نباید تندروی کرد. واقعا زشته وقتی دیگران عزادارای امام حسین رو ببینند یاد حمام عمومی بیافتند
خوش به حالت مجلس عزای حسین رو با حمام یکی میبینی.خوش بحالت.یاد ....هر وقت معنی مجلس رو دونستی جواب سوالت رو میدم یا حق[/]

غلام زهرا;422878 نوشت:
[=Arial Black]خوش به حالت مجلس عزای حسین رو با حمام یکی میبینی.خوش بحالت.یاد ....هر وقت معنی مجلس رو دونستی جواب سوالت رو میدم یا حق

معمولا مجالس امام حسین باید روی آدم تاثیر مثبت بگذاره طوریکه آدم نصیحت پذیر بشه انتظار تیکه و کنایه از جنابعالی نداشتم.

[=arial]

[=arial] [=arial] [=arial]

[=arial] [h=1][=arial]حکم برهنه شدن در عزاداری سیدالشهدا چیست؟ [/h][=arial] [=arial]فرهنگ > دین و اندیشه - خبرگزاری رسا نوشت:
[=arial] [=arial]
پاسخ رهبر معظم انقلاب و آیت‌الله مکارم شیرازی به استفتائی در مورد برهنه کردن بدن هنگام عزاداری سیدالشهداء در برنامه زمزم احکام رادیو معارف بیان شد.

[=arial] [=arial]برنامه «زمزم احکام» به استفتاء شنوندگان این رادیو پیرامون برهنه شدن عزاداران در مجالس حسینی پرداخته که سوال و پاسخ رهبر معظم انقلاب و آیت‌الله مکارم شیرازی به شرح ذیل است:

[=arial] [=arial]
سوال: عریان کردن بدن و لخت شدن به هنگام سینه زنی و عزاداری برای حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام از نظر شرعی چه حکمی دارد؟ لطفاً توضیح دهید.

[=arial] [=arial]
آیت‌الله مکارم شیرازی
:
«احتیاط آن است که عزاداران حسینی لخت نشوند عریان نشوند؛ آیا فردی در مجلس ترحیم پدرش اگر لخت شود این جزء آداب عزاداری است؟! برادران بر لخت شدن اصرار نداشته باشند. اما برای عزاداری می‌توان مقداری از سینه را باز گذاشت. سابقا پیراهن‌هایی بود که قسمتی از آن دکمه می‌شد و جلوی سینه را باز می‌کردند و لخت هم نمی‌شدند که بدن نما باشد. با این کار دشمنان هم نمی‌توانند سرزنش کنند.»

[=arial] [=arial]
حضرت آیت الله خامنه ای:
ح
جت‌الاسلام فلاح زاده نماینده پاسخ به احکام مقام معظم رهبری در جواب به این استفتاء گفت: «به نظر حضرت آقا در مجالس عزاداری هرکاری که سبب شود دشمنان از این کار ما علیه مکتب تشیع یا شیعیان سوء استفاده کنند و سبب تفرقه بین مسلمانان باشد، حرام است و باید پرهیز کرد.»

[="Arial Black"][="Navy"]

.امین.;422913 نوشت:
معمولا مجالس امام حسین باید روی آدم تاثیر مثبت بگذاره طوریکه آدم نصیحت پذیر بشه انتظار تیکه و کنایه از جنابعالی نداشتم.
مرجع تقلید بنده ایت الله سیستانی هستن و این اواخر در باب این بحث سوالاتی از ایشون شده و جواب دادند حتما برید و بهش نگاه کنید.حرف دل زیاده بخوام بگم باید حسابی حرف زد.بنده هم نوکر حسینی ها هستم و اگه شما ناراحت شدید من عذر میخوام و شرمندم.اما یه پیشنهاد قبل از بحث و ابراز احساس در مورد چیزی اطلاعاتی در مورد بحث داشته باشید.این روزا به اهل بیت حسین زیادی توهین شده دیگه انتظار نداریم یکی از خودمون این حرفا رو بزنه.بازم میگم من خودم کسی نیستم در این مورد حرفی بزنم و اکهکسی ناراحت شده شرمندم و رو سیاه[/]

.امین.;422914 نوشت:
در مجالس عزاداری هرکاری که سبب شود دشمنان از این کار ما علیه مکتب تشیع یا شیعیان سوء استفاده کنند و سبب تفرقه بین مسلمانان باشد، حرام است و باید پرهیز کرد.

من مقلد مقام معظم رهبری ام!
خوشم میاد همیشه اون چیزی رو که تو فکرمه می فرماین :yes:

غلام زهرا;423060 نوشت:
[=Arial Black]مرجع تقلید بنده ایت الله سیستانی هستن و این اواخر در باب این بحث سوالاتی از ایشون شده و جواب دادند حتما برید و بهش نگاه کنید.حرف دل زیاده بخوام بگم باید حسابی حرف زد.بنده هم نوکر حسینی ها هستم و اگه شما ناراحت شدید من عذر میخوام و شرمندم.اما یه پیشنهاد قبل از بحث و ابراز احساس در مورد چیزی اطلاعاتی در مورد بحث داشته باشید.این روزا به اهل بیت حسین زیادی توهین شده دیگه انتظار نداریم یکی از خودمون این حرفا رو بزنه.بازم میگم من خودم کسی نیستم در این مورد حرفی بزنم و اکهکسی ناراحت شده شرمندم و رو سیاه

سلام مساله ای نیست. این شور و احساسات شما طبیعیه اما باید کنترلش کرد. من قبل از اینکه اینجا پستی بدم همه پستها رو خوندم از جمله پاسخ استارتر که کارشناس محترم در پست 3 دادند یعنی نظر آیت الله سیستانی. قصدمم ابراز احساسات نبود بلکه خواستم یه واقعیتی رو بگم . اگه از نظر شما این کار وهن شیعه نیست و بقیه مراجع بزرگ از جمله ولایت فقیه اشتباه میکنند دیگه به خودتون مربوطه.
موفق باشید

بسم الله
سلام علیکم
آقا مگر در روایات نداریم که پیامبر صلی الله علیه و آله گودی زیر گلو ایشان هیچکس ندیده
از طرف دیگر عمل حجته
پس ما هم نباید لخت بشیم

لا حول و لا قوة الا بالله

علی ;420452 نوشت:
سخنی از امام خمینی (ره):
سيدالشهدا را اين گريه‌ها حفظ كرده است مكتبش را، اين مصيبت‌ها و داد و قالها حفظ كرده ، اين سينه زني‌ها و اين دستجات ... اينها حفظ كرده... هياهو مي‌خواهد، هر مكتبي هياهو مي‌خواهد، بايد پايش سينه بزنند، هر مكتبي تا پايش سينه زن نباشد، تا پايش گريه كن نباشد، تا پايش توي سر وسينه زدن نباشد حفظ نمي‌شود ... اين گريه ها زنده نگه داشته مكتب سيدالشهدا را، اين ذكر مصيبت‌ها زنده نگه داشته مكتب سيدالشهدا را.

تو سر و سینه زدن باشه اما به چه قیمتی ؟
شور حسینی باید باشه اما نه با هر وسیله ای
به شخصه اگه دستم به جایی میرسید اولین کاری که میکردم این علم ها رو تو کوره ذوب میکردم
حضرت عباس اگه با همچین علمی روی اسب سوار میشدن شکم اسب میچسبید به زمین
علم اگر خوب بود که انگلیسی ها وارد عزاداری های ما نمیکردن
لخت شدن هم همین هست
جواب سرکار هورشید خیلی عالی بود
حضرت زهرا بین این همه نامحرم نمیان
بزرگترین هیئت کرج هیئت الرضاست که از این طبلهای بچه گونه هم نداره چه برسه به طبلهای عجق وجق ژاپنی و علم های آنچنانی
هیئت الرضای کرج و تهران با چندین هزار نفر سینه زن یک نفرشون لخت نمیشن
انقدر هم خوب به سر و سینه میزنن که آدم واقعاً شور حسینی رو میفهمه
اینم عکسهاش
http://www.heiatoreza.ir/PhotoGallery.aspx
بزرگترین و منظم ترین دسته عزاداریها هم هست
انقدر منظم هست که آدم دوست داره فقط نگاهش بکنه
وقتی دسته ای با چند هزار نفر انقدر خوب ساماندهی میشه هیئت های کوچکتر نمیتونن ؟
دسته کلاً 30 نفر جمعیت داره 45 تا طبل آوردن میگن میخواییم نظم بدیم

[="#000080"]هوالعالم

كلا حرف از گناه خودش القا كننده اس
به نظرم اگرقرار بر رسانه اي شدنه كه لخت شدن درست نيست
چون تا زمانيكه فيلم يا عكسه نمايش وجود داره نميشه تضمين كرد كه گناهي صورت نميگيره
و نميشه گفت كه حدود اسلامي تماما رعايت ميشه ...

اما بدون فيلم و عكس چنانچه حدود اسلامي رعايت بشه نبايد اشكالي داشته باشه

در كل كار از محكم كاري عيب نميكنه
با لباس و بي لباس به خلوص نيت انتخاب ميشن ... [/]

[="Tahoma"][="Black"]

مختار.;425765 نوشت:
بسم الله
سلام علیکم
آقا مگر در روایات نداریم که پیامبر صلی الله علیه و آله گودی زیر گلو ایشان هیچکس ندیده
از طرف دیگر عمل حجته
پس ما هم نباید لخت بشیم

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤالتان

حکم فقهی این مسئله در پست های گذشته روشن شد اما در مورد این گونه روایات و مباحث حدیثی و اخلاقی پیرامون آن لطفا از کارشناسان حدیث و اخلاق پرسش فرمایید .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

مختار.;425765 نوشت:
بسم الله
سلام علیکم
از طرف دیگر عمل حجته
پس ما هم نباید لخت بشیم

سلام
انشالله که در طول عمر پر برکتتان استخر و موارد مشابه!!!! نرفته باشید.
تو رو خدا نگاه کن همه میان همه جور حرف میزنن بدون اینکه ذره ای عمل در کار باشه...
نه الله وکیلی تا حالا کسی زیر گلوتو ندیده.؟؟؟‍‍‍!!!
اگه دیده مگر عمل پیامبر(ص) واست حجت نبوده؟؟؟
اگه هم که ندیده خیلی مردی به مولا!!!
اون منطقتون منو کشته.
و در آخر:
از خداوند طلب توفیقات روزافزون و منطق! برایتان دارم.

[="Arial"][="Black"]سوال دارم
اگر در مراسم لخت بشیم و سینه مونخون زیرش جمع بشه اشکالی دار///////؟؟؟اخه در زمان عزاداری که دردی احساس نمشود؟!
مرجمم رهبر است
[/]

[=arial]داستانی کوتاه در همین رابطه(البته شاید شنیده باشید)

در زمان حضرت موسی(ع) چوبانی ساده دل داشت با خدا اینطوری حرف میزد: خداجونم کجایی بیا تا دورت بگردم بیا تا نوکریت رو بکنم و الهی قربونت بشم بیا تا موهات رو شونه کنم و...
حضرت موسی (ع) که از آنجا رد میشد این حرف ها رو شنید با تندی به چوپان گفت این چه حرف هاییست که با خدا میگی مگه خدا مثل ماست که میگی موهات رو شونه کنم و ...
چوپان ناراحت شد و حضرت موسی(ع) از آنجا رفت در راه به موسی وحی شد یا موسی این چه کاری بود کردی تو بنده ی ما رو ناراحت کردی او داشت با ما راز و نیاز میکرد و به اندازه ی شعور خودش داشت وقتش رو گذاشته بود و به فکر ما بود و ما را یاد میکرد.

نتیجه ی اخلاقی با خودتون...

[="Tahoma"][="Black"]

منا لبیک;427195 نوشت:
سوال دارم
اگر در مراسم لخت بشیم و سینه مونخون زیرش جمع بشه اشکالی دار///////؟؟؟اخه در زمان عزاداری که دردی احساس نمشود؟!
مرجمم رهبر است

با تشکر از سؤال شما

ملاک احساس درد نیست و حکم این مسئله را در پست های گذشته عرض کردم .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

جدا از حکم شرعی...
یه وقتایی غیرت شیعی ادم به جوش میاد ناخوداگاه خودشو میزنه...

hamidreza;427260 نوشت:
[=arial]داستانی کوتاه در همین رابطه(البته شاید شنیده باشید)

در زمان حضرت موسی(ع) چوبانی ساده دل داشت با خدا اینطوری حرف میزد: خداجونم کجایی بیا تا دورت بگردم بیا تا نوکریت رو بکنم و الهی قربونت بشم بیا تا موهات رو شونه کنم و...
حضرت موسی (ع) که از آنجا رد میشد این حرف ها رو شنید با تندی به چوپان گفت این چه حرف هاییست که با خدا میگی مگه خدا مثل ماست که میگی موهات رو شونه کنم و ...
چوپان ناراحت شد و حضرت موسی(ع) از آنجا رفت در راه به موسی وحی شد یا موسی این چه کاری بود کردی تو بنده ی ما رو ناراحت کردی او داشت با ما راز و نیاز میکرد و به اندازه ی
شعور خودش داشت وقتش رو گذاشته بود و به فکر ما بود و ما را یاد میکرد.

نتیجه ی اخلاقی با خودتون...

نتیجه اخلاقیش این میشه

اول اینکه این داستان هیچ منبع موثقی ندارد

دوم اینکه شما خودت را با یک چوپان بی سواد مقایسه میکنی؟

شمایی که شیعه هستی و مرجع تقلید دارید؟

این افکار درستی نیست مواظب باشید

========

در مورد در آوردن لباس در این مراسم ها

لزومی به این کار نیست یعنی اگر شخص به حالت مجبوری و برای خاطر بقیه این کار را بکند خوب نیست

این بر این فرض است که هیچ نامحرمی شخص را نبیند

البته یک بزرگی می گفتند چون صاحب عزا (میشناسید ایشان را؟) تشریف می آورند باید ادب کرد

با سلام
بنده حقیر با لخت شدن هیئتی های عزیز و محترم اصلا مشکل ندارم و اشکالی هم بر آنها وارد نمیکنم بنده هم در هیئت محل عضوم دوستان لخت میشن عیب نمیگیرم اما چیزی که عذابم میده این سبک سینه زنی های به اصطلاح حروله اما در اصل حروله این نیست یک سوال میگن حضرت زینب در عصر عاشورا به سرزنان حروله کرد از خیمه گاه تا قتلگاه آیا حروله خانم جان اینجوری بود به خداوند خدا قسم اینجوری نبود متاسفانه هیئتی نماها دارن کلاه شرعی برای کارشان میدوزند گفتم هیئتی نماها چون که میدانم هیئتی های ما با بصیرت و با معرفت و شناخت هستند خودشان همه مسائل را رعایت میکنند اما نظر نور چشمم امیرم امام خامنه ای در مورد لخت شدن در هیئت های عزاداری را نفرمودید اگه کسی اطلاعات داره اعلام کنه چون خبر گرفتم آیت الله مکارم اشکال گرفت و شنیدم امام خامنه ای هم حرام کرد منتظر اطلاعات شما هستم
s-m-a-h.blogfa.com
مادر جان یا زهرای اطهر سلام الله علیها

majid-torabi;427175 نوشت:
سلام
انشالله که در طول عمر پر برکتتان استخر و موارد مشابه!!!! نرفته باشید.
تو رو خدا نگاه کن همه میان همه جور حرف میزنن بدون اینکه ذره ای عمل در کار باشه...
نه الله وکیلی تا حالا کسی زیر گلوتو ندیده.؟؟؟‍‍‍!!!
اگه دیده مگر عمل پیامبر(ص) واست حجت نبوده؟؟؟
اگه هم که ندیده خیلی مردی به مولا!!!
اون منطقتون منو کشته.
و در آخر:
از خداوند طلب توفیقات روزافزون و منطق! برایتان دارم.

سلام
عزیز احترامت دست خودت باشه
خودم که نمیگم
بابا منطق!

با سلام و احترام
بهتره اینجور مسائل که پای فقه هم در آن دخیله مورد بحث واقع نشه.چرا که نتیجه ای نداره بجز دلخوری
هر کسی فکر میکنه خوبه لخت بشه و هر کسی فکر میکنه بده , لخت نشه!
دوستان هم که امر به معروف و نهی از منکرشون رو کردند
فکر میکنم همه جوره هم صحبت شده و فتاوای مراجع هم ارائه شد.
به نظرم اگر کارشناس تاپیک موافق هستند تاپیک قفل بشه بهتره.
موفق باشید.

با سلام و احترام
شناخت از واقعا عاشورا و درک و فهم اتفاقات آن روزگار باعث می شود که انسان به خاطر این واقعه ی عظیم دست به قمه زنی یا آسیب رساندن به خود بزند.و به نظرم ثواب هم دارد.
اما اکنون 99 درصد از جوانان ما بدون آگاهی کامل و درک عاشورا قمه می زنند یا لخت می شوند سینه می زنند. که به نظر من گناه خواهد داشت.

سید کربلایی در قرن 4 یا 5 تنها مرجع جهان تشیع بوده است. ایشان در یکی از سخنرانی هایشان به هنگام خواندن روضه از حال خود بیرون می روند و صحنه ی عاشورا برای ایشان به تصویر در می آید. صحنه ی شهید شدن امام حسین (ع) در قتلگاه برای ایشان به تصویر آمد. ایشان چون کاری از دستشان بر نمی آمد به خود زنی توسط سنگ و دست روی آوردند. وقتی که به خود آمدند و خود را در آن حسینیه دیدند مشاهده کردند که صورتشان پر از خون بوده است چون لیوانی که در کنارشان بوده است را بر روی سرشان زده بودند.( در همان لحظه ای که با سنگ به خودزنی روی آوردند در آن رویا)
این اتفاق و درک واقعه و خود زنی ایشان حتما ثوابی در پی خواهد داشت.
این نوع عزاداری به نظرم مورد قبول خدا قرار می گیرد.

safareeshghe;428923 نوشت:
با سلام و احترام
شناخت از واقعا عاشورا و درک و فهم اتفاقات آن روزگار باعث می شود که انسان به خاطر این واقعه ی عظیم دست به قمه زنی یا آسیب رساندن به خود بزند.و به نظرم ثواب هم دارد.
اما اکنون 99 درصد از جوانان ما بدون آگاهی کامل و درک عاشورا قمه می زنند یا لخت می شوند سینه می زنند. که به نظر من گناه خواهد داشت.

سید کربلایی در قرن 4 یا 5 تنها مرجع جهان تشیع بوده است. ایشان در یکی از سخنرانی هایشان به هنگام خواندن روضه از حال خود بیرون می روند و صحنه ی عاشورا برای ایشان به تصویر در می آید. صحنه ی شهید شدن امام حسین (ع) در قتلگاه برای ایشان به تصویر آمد. ایشان چون کاری از دستشان بر نمی آمد به خود زنی توسط سنگ و دست روی آوردند. وقتی که به خود آمدند و خود را در آن حسینیه دیدند مشاهده کردند که صورتشان پر از خون بوده است چون لیوانی که در کنارشان بوده است را بر روی سرشان زده بودند.( در همان لحظه ای که با سنگ به خودزنی روی آوردند در آن رویا)
این اتفاق و درک واقعه و خود زنی ایشان حتما ثوابی در پی خواهد داشت.
این نوع عزاداری به نظرم مورد قبول خدا قرار می گیرد.

سلام علیکم

یقینا ایشان اگر چنین کاری کرده باشند دلیلش اینه که چیزهایی رو دیدند که امثال ماها نمیبینیم و اختیاری نبوده. هر وقت پرده ها از جلوی چشم ما هم برداشته شد اگر چنین کارهایی کردیم اشکالی نداره.

اگر ثواب داره چرا مراجع بزرگ اینگونه عزاداری نمیکنند؟

اینگونه کارها باعث وهن شیعه است. ببینید با چه قیمتی میخواهید به ثواب برسید و آیا چنین ثوابی واقعا ثواب هست؟

موضوع قفل شده است