صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مگر زیبایی جزء فطرت انسان نیست پس چرا اسلام مخالف است ؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  علاقه
  تفسير و علوم قرآن
  نوشته
  11
  حضور
  3 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  16

  مگر زیبایی جزء فطرت انسان نیست پس چرا اسلام مخالف است ؟
  جواب کلی این سوال این است که اسلام با خود آرائی و آرایش به طور کلی مخالف نیست بلکه با خودنمایی در مقابل نامحرم مخالف است[1] .
  توضیح این که ، آرایش امری فطری و طبیعی است و حس زیبا دوستی ، سرچشمه انواع هنرها د رزندگی بشر بوده است . علامه طباطبایی در تفسیر آیهه 32 اعراف می فرماید: « خداوندمتعال در این آیه، زینت هایی را معرفی میکند که برای بندگان ایجاد نموده است و گرایش فطری انسسان را به سوی آن قرار داده است و روشن است که فطرت جز به چیزهایی که وجود و بقای انسان به آن نیازمند است، الهام نمی کند[2]
  آراستن خود و پرهیز از ژولیدگی و عدم رعایت تمیزی و نظافت ظاهری درنظام فکری و ذوق سلیم انسان ریشه دارد و بر این اساس پوشیدن لباس زیبا[3]، بهره گیری از مسواک و شانه، معطر بودن ، انگشتر به دست کردن و آراستن خویش به هنگام عبادت و معاشرت با مردم ، از مستحبات موکد و برنامه های روزانه مسلمانان است[4].
  حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام بهترین جامه خود را در نماز می پوشید و ودر پاسخ کسانی که می پرسیدند چرا بهترین لباسهای خود را می پوشید؟ امام علیه السّلام فرمود:« انّ اللّه جمیل و یحب الجمال ، فاتحمل لربّی و هو یقول : خذو زینتكم عند كل مسجد»؛« همانا خداوند زیباست و زیبایی را دوست می دارد، پس من نیز لباس زیبا برای راز و نیاز با پروردگارم می پوشم»
  چون انسان به طور فطری زیبایی دوست دارد، طبیعی است که به دنبال زیبایی باشد ، چه زیبایی جسمانی و چه زیبایی جسی و روحی. اما اسلام در خصوص بهره مندی از این زیبایی توصیه هایی بیان داشته است:
  اولا این تمایل انسان را از حد مقرر در شریعت الهی خارج نکند و ازاین رو دستور داده است تا از نگاه خیره به نامحرم چشم بپوشد.
  ثانیا این میلفقطدر مادیات و زیبائی های جسمانی خلاصه نمی شود بلک هانسان لازم است تا افق فکری خود را تعالی بخشید و وارد زیبائی های معنوی گردد. چنانچه در روایات وارد شده است برای ازدواج و انتخاب همسر، همسر زیبا رو برگزینید ولی در عین حال از ازدواج با « خضراءالدمن» زنان خوش سیت اما بد سیرت ، نهی شده است ، بلکه در صورت تعارض صورت خوب با سیرت نیکو ، سیرت نیکو ترجیح داده شده است.
  قرآن کریم با صراحت تمام می فرماید:
  « وَ لا تَنْكِحُوا الْمُشْرِكاتِ حَتَّى يُؤْمِنَّ وَ لَأَمَةٌ مُؤْمِنَةٌ خَيْرٌ مِنْ مُشْرِكَةٍ وَ لَوْ أَعْجَبَتْكُمْ وَ لا تُنْكِحُوا الْمُشْرِكينَ حَتَّى يُؤْمِنُوا وَ لَعَبْدٌ مُؤْمِنٌ خَيْرٌ مِنْ مُشْرِكٍ وَ لَوْ أَعْجَبَكُمْ أُولئِكَ يَدْعُونَ إِلَى النَّارِ وَ اللَّهُ يَدْعُوا إِلَى الْجَنَّةِ وَ الْمَغْفِرَةِ بِإِذْنِهِ وَ يُبَيِّنُ آياتِهِ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ [5]»؛
  « زنان مشركه را تا ايمان نياورده‏اند به زنى مگيريد و كنيز مؤمنه بهتر از آزادزن مشركه است، هر چند شما را از او خوش آيد. و به مردان مشرك تا ايمان نياورده‏اند زن مؤمنه مدهيد. و بنده مؤمن بهتر از مشرك است، هر چند شما را از او خوش آيد. اينان به سوى آتش دعوت مى‏كنند و خدا به جانب بهشت و آمرزش. و آيات خود را آشكار بيان مى‏كند، باشد كه بينديشن»
  در روایات نقل شده است که وقتی پیامبر اسلام برای باز کردن درب خانه می رفتند ، موی خود را مرتب می کردند و خود حضرت در توضیح این کار می فرمودند : « مردم حق دارند ما را زیبا ببینند»
  از نظر معنوی نیز قرآن در توصیف رسول اکرم صلی الله علیه و آله می فرماید:
  « وَ إِنَّكَ لَعَلى‏ خُلُقٍ عَظيمٍ [6]»؛« و تو راست خُلقى عظيم »
  بنابراین خدااوندمتعال زینت و خود آرائی را نهی نمیکند . آنچه در شرع نمقدس ممنوع شده است، تبّرج و خودنمایی و تحریک و تهییج به وسیله آکار ساختن زینت در محافل اجتماعی است؛ چنان که می فرماید:
  « وَ لا يُبْدينَ زينَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِنّ [7]»؛« و زينتهاى خود را جز آن مقدار كه پيداست آشكار نكنند»
  « وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ الْأُولى‏[8]»؛« و چنان كه در زمان پيشين جاهليت مى‏كردند، زينتهاى خود را آشكار مكنيد »
  کلمه «تبرّج» برگرفته از برج و مقصود از آن ابراز کردن زر و زیور و موارد زیبائی و زینت خود است[9].
  مرحوم علامه طباطبائی در تفسیر المیزان می نویسند: « کلمه تبرّج به معنای ظاهر شدن در برابر مردم است؛ همانگون که برج قلعه برای همه هویدا است[10]
  از آنچه گفته شد می توان نتیجه گرفت که اسلام از طرفی با دستور الزامی به زنان، از آنان خواسته است نا حجاب خویش را رعایت نمایند اما از سوی دیگربا تشویق آنان به استفاده از زیور آلات و زینت ها به شرط عدم تبرّج به نامحرمان، جلوی سوء استفاده را گرفته است تا از این طریق زمینه سلامت روحی و روانی افراد جامعه فراهم گردیده و نظام خانواده مستحکم و پایدا بماند.


  [1] .مرتضی مطهری ، مسئله حجاب، ص 131.

  [2] .سید محمد حسین طباطبائی ، المیزان ، ج 8، ص79.

  [3] . احمد صبور ارودباری، آئین بهزیستس در اسلام ، ج1 ، ص 57.

  [4] .محمدباقرمجلسی، حلیه المتقین، صص 91 – 107.

  [5] .بقره :221.

  [6] .قلم :4 .

  [7] .نور:31

  [8] .احزاب :33

  [9] . فضل بن حسن طبرسی ، مجمع البیان ، ج 3، ص 673.

  [10] .سید محمد حسین طباطبائی، المیزان ، ج16 ، ص335.

 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,373
  حضور
  203 روز 6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61427  با نام و یاد دوست
  مگر زیبایی جزء فطرت انسان نیست پس چرا اسلام مخالف است ؟  کارشناس بحث: استاد مجید

  ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۲/۰۸/۱۸ در ساعت ۱۵:۱۱

 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  علاقه
  تحقیقات در زمینه ی معارف اسلامی
  نوشته
  2,163
  حضور
  29 روز 7 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8971  با صلوات بر محمد وآل محمد
  با سلام وعرض ادب
  حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام بهترین جامه خود را در نماز می پوشید و ودر پاسخ کسانی که می پرسیدند چرا بهترین لباسهای خود را می پوشید؟ امام علیه السّلام فرمود:« انّ اللّه جمیل و یحب الجمال ، فاتحمل لربّی و هو یقول : خذو زینتكم عند كل مسجد»؛« همانا خداوند زیباست و زیبایی را دوست می دارد، پس من نیز لباس زیبا برای راز و نیاز با پروردگارم می پوشم» عن خيثمة بن أبي خيثمة قال‏ كان الحسن بن علي ع إذا قام إلى الصلاة لبس أجود ثيابه، فقيل له: يا ابن رسول الله لم تلبس أجود ثيابك فقال: إن الله تعالى جميل يحب‏ الجمال‏ فأتجمل لربي، و هو يقول: «خُذُوا زِينَتَكُمْ عِنْدَ كُلِّ مَسْجِدٍ» فأحب أن ألبس أجود ثيابي‏.( البرهان ج 2: 10. البحار ج 18: 85 و 87. الصافي ج 2: 572. الوسائل ج 1 أبواب لباس المصلي باب 54. مجمع البيان ج 3: 412)
  ثانیاً این میل فقط در مادیات و زیبائی های جسمانی خلاصه نمی شود بلکه انسان لازم است تا افق فکری خود را تعالی بخشید و وارد زیبائی های معنوی گردد. چنانچه در روایات وارد شده است برای ازدواج و انتخاب همسر، همسر زیبا رو برگزینید ولی در عین حال از ازدواج با « خضراءالدمن» زنان خوش سیما اما بد سیرت ، نهی شده است ، بلکه در صورت تعارض صورت خوب با سیرت نیکو ، سیرت نیکو ترجیح داده شده است.( بِإِسْنَادِهِ قَالَ: قَامَ رَسُولُ اللَّهِ ص خَطِيباً فَقَالَ أَيُّهَا النَّاسُ إِيَّاكُمْ وَ خَضْرَاءَ الدِّمَنِ‏ «1» قِيلَ يَا رَسُولَ اللَّهِ وَ مَا خَضْرَاءُ الدِّمَنِ‏ قَالَ الْمَرْأَةُ الْحَسْنَاءُ فِي مَنْبِتِ السَّوْءِ؛رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله سخنرانى كرد و فرمود: اى مردم شما را زنهار ميدهم از خضراء الدّمن‏ (علفهائى كه در خوابگاه و طويله شتران ميرويد) پرسيدند يا رسول اللَّه مراد از خضراء الدّمن‏ چيست؟ فرمود: زن خوشگل و خوش سيمائيست كه در خاندانى پست تولّد يافته باشد.)


  قرآن کریم با صراحت تمام می فرماید:
  « وَ لَا تَنكِحُواْ الْمُشْرِكَاتِ حَتىَ‏ يُؤْمِنَّ وَ لَأَمَةٌ مُّؤْمِنَةٌ خَيرٌْ مِّن مُّشْرِكَةٍ وَ لَوْ أَعْجَبَتْكُمْ وَ لَا تُنكِحُواْ الْمُشْرِكِينَ حَتىَ‏ يُؤْمِنُواْ وَ لَعَبْدٌ مُّؤْمِنٌ خَيرٌْ مِّن مُّشْرِكٍ وَ لَوْ أَعْجَبَكُمْ أُوْلَئكَ يَدْعُونَ إِلىَ النَّارِ وَ اللَّهُ يَدْعُواْ إِلىَ الْجَنَّةِ وَ الْمَغْفِرَةِ بِإِذْنِهِ وَ يُبَينِ‏ُّ ءَايَاتِهِ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُون[5]»؛
  « زنان مشركه را تا ايمان نياورده‏اند به زنى مگيريد و كنيز مؤمنه بهتر از آزاد زن مشركه است، هر چند شما را از او خوش آيد. و به مردان مشرك تا ايمان نياورده‏اند زن مؤمنه مدهيد. و بنده مؤمن بهتر از مشرك است، هر چند شما را از او خوش آيد. اينان به سوى آتش دعوت مى‏كنند و خدا به جانب بهشت و آمرزش. و آيات خود را آشكار بيان مى‏كند، باشد كه بينديشن»
  در روایات نقل شده است که وقتی پیامبر اسلام برای باز کردن درب خانه می رفتند ، موی خود را مرتب می کردند و خود حضرت در توضیح این کار می فرمودند : « مردم حق دارند ما را زیبا ببینند»( برای این روایت سندی پیدا نکردم )

 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۲
  علاقه
  امامم
  نوشته
  24
  حضور
  1 روز 4 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  2
  صلوات
  113  زیبایی زنان در عفت کلام و رفتار آنان است
  سلام ای عزیز دل فاطمه فدای سرت قلب و جان همه
  ای نام تو ام ورد زبان ادرکنی ای یاد تو ام مونس جان ادرکنی
  من گمشده، کعبه دور، رهزن بسیار یا حضرت صاحب الزمان ادرکنی
  این عاشق نا لایق را بپذیر

 8. #5

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۲
  نوشته
  968
  حضور
  16 روز 10 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1904  خداوند خالق زیبایی ها و زشتی هاست...هر دو از اوست.. پس بخاطر هر دو شکرت

 9. #6

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اسک دین و اسک دینی ها!
  نوشته
  2,277
  حضور
  304 روز 17 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  14
  صلوات
  5912  نقل قول نوشته اصلی توسط rtabrizi نمایش پست ها
  مگر زیبایی جزء فطرت انسان نیست پس چرا اسلام مخالف است ؟
  کجا اسلام مخالف زیبائیست؟

  اللهم ارزقنا توفیق الشهاده الجمیلة فی سبیلک و فی لیله القدر المبارک
  و
  احشرنا مع مولانا و سیدنا و حراره قلوبنا و سکینه انفسنا
  سید الشهداء و الاحرار ابا عبدلله
  الحسین علیه افضل الصلوات و السلام


 10. #7

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۲
  نوشته
  266
  حضور
  3 روز 21 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1502  سلام ببخشید دقیقا کجای دین با زیبایی مخالفه؟دین گفته زن تو خونه می تونه زیبایی هاشو به نمایش بذاره اونم جلوی همسر ولی منظورتون رو یکم واضح تر بیان کنید منظورتون بیرون هست یا تو خونه؟

 11. #8

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۲
  نوشته
  2,940
  حضور
  43 روز 18 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4782  نقل قول نوشته اصلی توسط nothing نمایش پست ها
  خداوند خالق زیبایی ها و زشتی هاست...هر دو از اوست.. پس بخاطر هر دو شکرت
  سلام
  هرچه به خدا منسوب است از آن جهت که به او منسوب است زیباست
  یا علیم


  امام خامنه ای:
  این قرن ، قرن اسلام است
  کتاب "رهاورد تجربیات نزدیک به مرگ"
  را بطور رایگان از سایت های دانلود کتاب، دانلود کنید.


 12. صلوات ها 2


 13. #9

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  كارهاي هنري و فعاليت هاي قرآني و فرهنگي
  نوشته
  1
  حضور
  2 ساعت نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات:
  1  شايد ازنظربعضي ها چادر زيبا نباشد ...... خوب چادر زيبا نيست درواقع عين زيبايي است چراكه ازبسياري زيبايي ها جلوگيري مي كند.

 14. صلوات


 15. #10

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  علاقه
  کتاب - گفتگوی دوستانه
  نوشته
  6
  حضور
  6 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15  رعایت حجاب مختص اسلام نیست وتوی تمام ادیان وجود داره. توی جوامع باستان هم پوشش و حجاب حتی برای مردان وجود داشته نومنه بارز آن ایران باستان خودمون و تو هیچ کدوم نگفتن حجاب مانع زیباییست .. معنی زیبایی این نیست که انسان خودشو به نمایش عموم بذاره انسان باید خودشو همون جور که هست دوست داشته باشه . آرایش کردن و خوش پوش بودن بد نیست ولی نباید توش زیاده روی کرد که آدموسبک نشون بده. با ارزوی موفقیت برای شما

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 17
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۶/۰۹, ۰۹:۴۴
 2. تو میایی ای پسر فاطمه
  توسط safareeshghe در انجمن مهدویت و آخرالزمان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۴/۲۰, ۱۹:۴۷
 3. پاسخ: 5
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۳/۰۸, ۲۱:۴۲
 4. مقایسه ؛ بلایی خانمان سوز یا سکویی برای پرش؟؟؟؟؟
  توسط راهی در انجمن مهارت های زندگی
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۷/۱۹, ۲۲:۰۲

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود