جمع بندی عزاداری مخلصانه، رقت قلب، حالت سوز و اشک

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عزاداری مخلصانه، رقت قلب، حالت سوز و اشک

سلام. به حال بعضی ها غبطه میخورم. آخه دل آماده ای دارن. لازم نیست حتما یه مراسم رسمی برای روضه پیدا کنند و حس بگیرند و گریه کنند. لازم نیست یه مداح درجه یک بخونه تا اشکشون جاری بشه . همین که اسم اباعبدالله علیه السلام رو می شوند مهیای اقامه عزا هستند و انگار توی دلشون جلسه عزا همیشه برپاست و منتظر یه اشاره اند. خیلی دوست دارم مثل اونها باشم. به نظرتون باید چیکار کرد؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

seyedmorteza;417173 نوشت:
سلام. به حال بعضی ها غبطه میخورم. آخه دل آماده ای دارن. لازم نیست حتما یه مراسم رسمی برای روضه پیدا کنند و حس بگیرند و گریه کنند. لازم نیست یه مداح درجه یک بخونه تا اشکشون جاری بشه . همین که اسم اباعبدالله علیه السلام رو می شوند مهیای اقامه عزا هستند و انگار توی دلشون جلسه عزا همیشه برپاست و منتظر یه اشاره اند. خیلی دوست دارم مثل اونها باشم. به نظرتون باید چیکار کرد؟

باسلام و احترام
همیشه اینطور نیست که آنهایی که راحت اشک می ریزند انسانهای اهل معرفت و بی گناهی باشند و آنهایی که اشکشان نمی آید یا دیر می آید، انسانهای سنگدل یا گنهکاری باشند. بلکه خیلی اوقات بعضی از انسانهایی که خیلی سریع و راحت گریه می کنند آدمهایی هستند که ذاتا رقیق القلب هستند نه اینکه معرفت آنها خیلی بالا باشد، معمولا این انسانها در محیطهای شاد و خنده دار هم خیلی سریعتر از دیگران می خندند و صدای خنده یشان بلند می شود.
از طرفی دیگر بعضی افراد هستند که خیلی دیر و سخت اشکشان در می آید و این حالت درخیلی مواقع به خاطر حالت جسمی و روحی آنهاست نه بخاطر بی معرفتی یشان، و معمولا هم در محیطهای شاد و خنده دار، خیلی دیرتر از دیگران می خندند یا فقط تبسمی می زنند.
البته عواملی هم در زود به اشک آمدن موثر است از این عوامل می توان: ترک گناه در طول روز، توجه و تمرکز در مصیبت، عدم توجه به اطرافیان، زمزمه داشتن و غیره نام برد.

سلام

با دیدن عنوان تاپیک (عزاداری مخلصانه) یه سوالی برام پیش اومد:(ببخشید اگه جای نادرستی مطرح کردم )

چرا وقتی دیده میشه که بعضی از مداحها (مخصوصا در ماه محرم)، عزاداری درستی انجام نمیدن(بهتره بگم مخلصانه نیست)،آثارشون پخش میشه؟ مثلا خود رسانه ها، مداحیهای این افراد رو پخش میکنه، در صورتی که واقعا بعضیاشون یه سری حرکـــات و اداهــــــایی در میارن،که آدم دلش نمیخواد اصلا بهشون نگاه کنه، شخصا وقتی اینجور افراد رو میبینم فکر میکنم عزاداری رو به سخره میگیرن! ولی نمیدونم چرا آثارشون رو بویژه از تلویزیون پخش میکنن؟!!!
[SPOILER]
معذرت میخوام اینو میگم ولی حرکات بعضی از مداحها بیشتر شبیه رقص هست تا عزاداری کردن!!! [/SPOILER]

با تشکر

تندیس;417606 نوشت:
چرا وقتی دیده میشه که بعضی از مداحها (مخصوصا در ماه محرم)، عزاداری درستی انجام نمیدن(بهتره بگم مخلصانه نیست)،آثارشون پخش میشه؟ مثلا خود رسانه ها، مداحیهای این افراد رو پخش میکنه، در صورتی که واقعا بعضیاشون یه سری حرکـــات و اداهــــــایی در میارن،که آدم دلش نمیخواد اصلا بهشون نگاه کنه، شخصا وقتی اینجور افراد رو میبینم فکر میکنم عزاداری رو به سخره میگیرن! ولی نمیدونم چرا آثارشون رو بویژه از تلویزیون پخش میکنن؟!!!

باسلام
البته اخلاص افراد را نمی توان از چهره ی او به راحتی تشخیص داد. تا آنجایی که بنده دیدم، اونهایی که از رسانه ی ملی پخش شده به ظاهر آدمهای ریاکاری نبودند ولی در هر صورت اگر چنین افرادی هم وجود داشته باشد و به ریاکاری و حرکات نمایشی می پردازند، کارشان خوب نیست و گفتار شما درست است.

جمع بندی:
سوال:

به حال بعضی ها غبطه میخورم. آخه دل آماده ای دارن. لازم نیست حتما یه مراسم رسمی برای روضه پیدا کنند و حس بگیرند و گریه کنند. لازم نیست یه مداح درجه یک بخونه تا اشکشون جاری بشه . همین که اسم اباعبدالله علیه السلام رو می شوند مهیای اقامه عزا هستند و انگار توی دلشون جلسه عزا همیشه برپاست و منتظر یه اشاره اند. خیلی دوست دارم مثل اونها باشم. به نظرتون باید چیکار کرد؟
جواب:

باسلام و احترام
همیشه اینطور نیست که آنهایی که راحت اشک می ریزند انسانهای اهل معرفت و بی گناهی باشند و آنهایی که اشکشان نمی آید یا دیر می آید، انسانهای سنگدل یا گنهکاری باشند. بلکه خیلی اوقات بعضی از انسانهایی که خیلی سریع و راحت گریه می کنند آدمهایی هستند که ذاتا رقیق القلب هستند و این به خاطر معرفت بالای آنها نیست، معمولا این انسانها در محیطهای شاد و هم خیلی سریعتر از دیگران واکنش نشان می دهند و شادی می کنند و گاهی صدای خنده شان بلند می شود.
از طرفی دیگر بعضی افراد هستند که خیلی دیر و سخت اشکشان در می آید و این حالت درخیلی مواقع به خاطر حلات ژنتیکی و جسمانی و تربیتی آنهاست نه بخاطر بی معرفتی شان یا سنگدلیِ آنها، و معمولا هم در محیطهای شاد و خنده دار، خیلی دیرتر از دیگران می خندند یا فقط تبسمی می زنند. که هیچکدام از این خصوصیات ارزش یا ضد ارزش نیست.
البته عواملی هم در رقیق شدن قلب موثر است که از این عوامل می توان: ترک گناه در طول روز، توجه و تمرکز در مصیبت، عدم توجه به اطرافیان، زمزمه داشتن و غیره نام برد.

موضوع قفل شده است