جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا رفتارهای سیاسی می توانند آثار دوستی ها را محو سازند؟

علاقه
    خدا و آنچه او پسندد
    نوشته
    659
    حضور
    14 روز 6 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2187

آیا رفتارهای سیاسی می توانند آثار دوستی ها را محو سازند؟

سلام
    سئوالی دارم . راهنمایم باشید .
    انسانها دارای خلق و خو و عادات و رفتارهای مخصوص خودشان را دارند . از برخی انسانها رفتارهایی سر می زند اما همه ی رفتارهایشان بطور متمرکز بد نیستند . دوستانی داریم که چه خاطره هایی هم با آنان داریم . دوست ما بوده اند . از هر حیث (اخلاق ، رفتار ، منش اجتماعی و ... ) خوبند و آثار سوئی از وی ندیده ایم . اما شرایط اجتماعی یا سیاسی تغییر می یابد . کدورتهایی در همین راستا شکل می گیرد . مثلا خط سیاسی او چیزی غیر آنست که ما داریم . چه باید کرد ؟
    در سطح کلان بگم . دوستم به آقای شجریان علاقه ی وافری دارد . به صدایش و به هنرش علاقه دارد . حالا که او را در نظرش بد جلوه داده اند نمیداند چه کند . او را اگر دوست بدارد خطا کرده است ؟

انَّ الحُسین مِصباحَ الهُدی و سفینَهَ النّجاه

2. صلوات ها 3

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,525
    حضور
    175 روز 3 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58319

با نام و یاد دوست

آیا رفتارهای سیاسی می توانند آثار دوستی ها را محو سازند؟

کارشناس بحث: استاد سمیع

5. صلوات ها 3

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    3,816
    حضور
    47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16428

نقل قول نوشته اصلی توسط مرید الحسین (ع) نمایش پست ها
    سلام
    سئوالی دارم . راهنمایم باشید .
    انسانها دارای خلق و خو و عادات و رفتارهای مخصوص خودشان را دارند . از برخی انسانها رفتارهایی سر می زند اما همه ی رفتارهایشان بطور متمرکز بد نیستند . دوستانی داریم که چه خاطره هایی هم با آنان داریم . دوست ما بوده اند . از هر حیث (اخلاق ، رفتار ، منش اجتماعی و ... ) خوبند و آثار سوئی از وی ندیده ایم . اما شرایط اجتماعی یا سیاسی تغییر می یابد . کدورتهایی در همین راستا شکل می گیرد . مثلا خط سیاسی او چیزی غیر آنست که ما داریم . چه باید کرد ؟
    در سطح کلان بگم . دوستم به آقای شجریان علاقه ی وافری دارد . به صدایش و به هنرش علاقه دارد . حالا که او را در نظرش بد جلوه داده اند نمیداند چه کند . او را اگر دوست بدارد خطا کرده است ؟
    باسمه تعالی
    باسلام و تشکر از سوالی که مطرح فرمودید:
    داشتن خط سیاسی متفاوت و اختلاف سلیقه تا مادامی که آن عقیده ،یک طرز فکر انحرافی و خلاف شریعت و آموزه های دینی نباشد هیچ اشکالی ندارد .
    اتفاقا حضرت امام (ره) در این زمینه فرموده اند:
    [سليقه‏ هاى مختلف بايد باشد، لكن سليقه‏ هاى مختلف اسباب اين نمى‏شود كه انسان با هم خوب نباشد. من عرض كردم مثل طلبه‏ ها كه با هم مباحثه مى‏ كنند، آن وقتى كه مباحثه مى‏ كردند جار و جنجال جورى بود كه انسان خيال مى‏ كرد دشمن هم هستند، وقتى مباحثه تمام مى ‏شد مى‏ نشستند به دوستى كردن و انس. اگر در يك ملتى اختلاف سليقه نباشد، اين ناقص است. اگر در يك مجلسى اختلاف نباشد، اين مجلس ناقصى است. اختلاف بايد باشد، اختلاف سليقه، اختلاف رأى، مباحثه، جار و جنجال اينها بايد باشد، لكن نتيجه اين نباشد كه ما دو دسته، بشويم دشمن هم. بايد دو دسته باشيم در عين حالى كه اختلاف داريم، دوست هم باشيم‏](1)
    منتها همان طور که عرض کردم این اختلاف سلیقه به واسطه شرایط اجتماعی یا سیاسی نباید خارج از آموزه های دین و شریعت باشد که در این صورت بر اساس بحث تبرّی(دشمن داشتن دشمنان خدا) که یکی از فروع دین است باید از دوستی و محبت نسبت به این نوع افراد خود داری نمود.
    موفق باشید

پی نوشت:
    1-صحیفه امام(ره)ج21،ص47

7. صلوات ها 6

علاقه
    خدا و آنچه او پسندد
    نوشته
    659
    حضور
    14 روز 6 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2187

نقل قول نوشته اصلی توسط سمیع نمایش پست ها
    باسمه تعالی
    باسلام و تشکر از سوالی که مطرح فرمودید:
    داشتن خط سیاسی متفاوت و اختلاف سلیقه تا مادامی که آن عقیده ،یک طرز فکر انحرافی و خلاف شریعت و آموزه های دینی نباشد هیچ اشکالی ندارد .
    [سليقه‏ هاى مختلف بايد باشد، لكن سليقه‏ هاى مختلف اسباب اين نمى‏شود كه انسان با هم خوب نباشد. من عرض كردم مثل طلبه‏ ها كه با هم مباحثه مى‏ كنند، آن وقتى كه مباحثه مى‏ كردند جار و جنجال جورى بود كه انسان خيال مى‏ كرد دشمن هم هستند، وقتى مباحثه تمام مى ‏شد مى‏ نشستند به دوستى كردن و انس. اگر در يك ملتى اختلاف سليقه نباشد، اين ناقص است. اگر در يك مجلسى اختلاف نباشد، اين مجلس ناقصى است. اختلاف بايد باشد، اختلاف سليقه، اختلاف رأى، مباحثه، جار و جنجال اينها بايد باشد، لكن نتيجه اين نباشد كه ما دو دسته، بشويم دشمن هم. بايد دو دسته باشيم در عين حالى كه اختلاف داريم، دوست هم باشيم‏](1)
    منتها همان طور که عرض کردم این اختلاف سلیقه به واسطه شرایط اجتماعی یا سیاسی نباید خارج از آموزه های دین و شریعت باشد که در این صورت بر اساس بحث تبرّی(دشمن داشتن دشمنان خدا) که یکی از فروع دین است باید از دوستی و محبت نسبت به این نوع افراد خود داری نمود.
    موفق باشید

پی نوشت:
    1-صحیفه امام(ره)ج21،ص47
    سلام
    سپاسگذارم از توضیح خوبتان .
    اما مطلب اینجاست که بعضی اوقات انسان در روابط اجتماعی مجبور است بپذیرد که : «عیسی به دینش و موسی به دینش» . زیرا اگر غیر این باشد کدورتهایی در بین خانواده های نزدیک پیش می آید . آیا باید این را پذیرفت ؟
    مثلا دوستی دارم که از لحاظ سیاسی و یا به جهت انجام واجبات از من دور است آیا میتوانم همچنان صمیمی باشم ؟
    و مثالی که مطرح کردم پاسخ نفرمودید ... آیا میتوان کسی که هنر دارد و آن هنر دلپذیر است و فاقد اشکال شرعی ، اما خط و خطوط فکری و اعتقادی او چیزی نیست که پسندیده باشد ، را برای ادامه معاشرت پذیرفت ؟ یا هنرش را پذیرفت در عینی که خودش را طرد میکنیم ؟ (استاد شجریان را مثال زدم)

انَّ الحُسین مِصباحَ الهُدی و سفینَهَ النّجاه

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    3,816
    حضور
    47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16428

نقل قول نوشته اصلی توسط مرید الحسین (ع) نمایش پست ها

سلام
    سپاسگذارم از توضیح خوبتان .
    اما مطلب اینجاست که بعضی اوقات انسان در روابط اجتماعی مجبور است بپذیرد که : «عیسی به دینش و موسی به دینش» . زیرا اگر غیر این باشد کدورتهایی در بین خانواده های نزدیک پیش می آید . آیا باید این را پذیرفت ؟
    مثلا دوستی دارم که از لحاظ سیاسی و یا به جهت انجام واجبات از من دور است آیا میتوانم همچنان صمیمی باشم ؟
    و مثالی که مطرح کردم پاسخ نفرمودید ... آیا میتوان کسی که هنر دارد و آن هنر دلپذیر است و فاقد اشکال شرعی ، اما خط و خطوط فکری و اعتقادی او چیزی نیست که پسندیده باشد ، را برای ادامه معاشرت پذیرفت ؟ یا هنرش را پذیرفت در عینی که خودش را طرد میکنیم ؟ (استاد شجریان را مثال زدم)

باسمه تعالی
    دوستی که از جهت عقیدتی با شما فاصله دارد و مراعات واجبات و محرمات دین را ندارد شایسته رفاقت نیست و باید در دوستی نسبت به او تجدید نظر بفرمایید که
    «پسر نوح با بدان بنشست/خاندان نبوتش گم شد»

در رابطه با کسی که هنری دارد که مورد علاقه شماست و فاقد اشکال شرعی... اگر آن خط و خطوط فکری یک اختلاف سلیقه سیاسی مانند راستی و چپی و ... باشد اشکالی ندارد ولی گاهی اختلاف فکری و عقیدتی با اصل نظام اسلامی و یا با دین اسلام است، که این ارتباط مشکل دارد و توصیه می کنم به سمت آن شخص و هنرش نروید که آن شخص همان عقاید را در قالب هنرش مانند موسیقی، شعر ، رمان و ... می ریزد و شما را تحت تاثیر افکارش قرار می دهد.

10. صلوات

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    3,816
    حضور
    47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16428

جمع بندی

پرسش:
    دوستم به آقای شجریان علاقه ی وافری دارد . به صدایش و به هنرش علاقه دارد . حالا که او را در نظرش بد جلوه داده اند نمیداند چه کند . او را اگر دوست بدارد خطا کرده است ؟

پاسخ:
    [سليقه‏ هاى مختلف بايد باشد، لكن سليقه‏ هاى مختلف اسباب اين نمى‏شود كه انسان با هم خوب نباشد. من عرض كردم مثل طلبه‏ ها كه با هم مباحثه مى‏ كنند، آن وقتى كه مباحثه مى‏ كردند جار و جنجال جورى بود كه انسان خيال مى‏ كرد دشمن هم هستند، وقتى مباحثه تمام مى ‏شد مى‏ نشستند به دوستى كردن و انس.

اگر در يك ملتى اختلاف سليقه نباشد، اين ناقص است. اگر در يك مجلسى اختلاف نباشد، اين مجلس ناقصى است. اختلاف بايد باشد، اختلاف سليقه، اختلاف رأى، مباحثه، جار و جنجال اينها بايد باشد، لكن نتيجه اين نباشد كه ما دو دسته، بشويم دشمن هم. بايد دو دسته باشيم در عين حالى كه اختلاف داريم، دوست هم باشيم‏](1)
    موفق باشید
    دوستی که از جهت عقیدتی با شما فاصله دارد و مراعات واجبات و محرمات دین را ندارد شایسته رفاقت نیست و باید در دوستی نسبت به او تجدید نظر بفرمایید که
    «پسر نوح با بدان بنشست/خاندان نبوتش گم شد»

در رابطه با کسی که هنری دارد که مورد علاقه شماست و فاقد اشکال شرعی... اگر آن خط و خطوط فکری یک اختلاف سلیقه سیاسی مانند راستی و چپی و ... باشد اشکالی ندارد ولی گاهی اختلاف فکری و عقیدتی با اصل نظام اسلامی و یا با دین اسلام است، که این ارتباط مشکل دارد و توصیه می کنم به سمت آن شخص و هنرش نروید که آن شخص همان عقاید را در قالب هنرش مانند موسیقی، شعر ، رمان و ... می ریزد و شما را تحت تاثیر افکارش قرار می دهد.

پی نوشت:
    1-صحیفه امام(ره)ج21،ص47

ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۶/۰۳/۱۷ در ساعت ۱۵:۲۹

12. صلوات

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری