گرفتن هدیه از دختر نامحرم

تب‌های اولیه

33 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گرفتن هدیه از دختر نامحرم

[="Times New Roman"]
سلام و عرض ادب..

چند تا سوال داشتم از اساتید بزرگوار..

اگر پسری دوست دختر داشته باشه ( کار به درست و غلطش ندارم ) ، بعد دختر برای پسر هدیه ای بخره ، یا پول بهش بده ، یا هر وسیله ای از اموالش رو به پسر بده ،

1- اگر دختر خودش شاغل باشه و از پول خودش خریده باشه ، گرفتن هدیه حلاله یا حرام؟
2- اگر از پول تو جیبی که پدرش بهش میده خریده باشه ، و پدرش هم در صورتی که خبر دار بشه ناراضی هست ، گرفتن هدیه حلال هست یا حرام؟
3- اگر به بهانه های مختلف از پدرش پول بگیره ، مثلا میخوام برم کلاس زبان ، بعد پول رو ببره بده هدیه واسه پسر بخره ، گرفتن هدیه حلال هست یا حرام؟

مقلد آیت الله مکارم شیرازی هستم..با تشکر..
[/]

با نام الله

کارشناس بحث: استاد اسراء

Im_Masoud.Freeman;416598 نوشت:
[=Times New Roman][=times new roman]
سلام و عرض ادب..

چند تا سوال داشتم از اساتید بزرگوار..

اگر پسری دوست دختر داشته باشه ( کار به درست و غلطش ندارم ) ، بعد دختر برای پسر هدیه ای بخره ، یا پول بهش بده ، یا هر وسیله ای از اموالش رو به پسر بده ،

2- اگر از پول تو جیبی که پدرش بهش میده خریده باشه ، و پدرش هم در صورتی که خبر دار بشه ناراضی هست ، گرفتن هدیه حلال هست یا حرام؟
3- اگر به بهانه های مختلف از پدرش پول بگیره ، مثلا میخوام برم کلاس زبان ، بعد پول رو ببره بده هدیه واسه پسر بخره ، گرفتن هدیه حلال هست یا حرام؟

مقلد آیت الله مکارم شیرازی هستم..با تشکر..

اصل رابطه با دختر نامحرم فعل حرام و ناشایست و خلاف شان مومن است ،و هدیه گرفتن از او نیز امری زشت و ناشایست است و مقدمه ی تشدید علقه ی عاطفی و محرمات دیگر و بیشتر است،اگر پول را جهت کار خاصی از پدر گرفته ،دادن ان پول به دیگری و حتی صرف ان در کار دیگر جایز نیست و ان شخص نیز مالک پول نمی شود ،در صورتی که بداند ماهیت این پول ،به همین شکل است،یعنی پول را پدر دختر برای کار دیگری داده بوده،حق استفاده از ان را ندارد.
خداونددر قران صفات مومنین را اینگونه وصف میکند که کسانی هستند که با نامحرم طرح دوستی ندارند:

[=Noor_Titr]المائدة ، الجزء 6، الصفحة: 107، الآية: 5[=Noor_Titr]

[=&quot]الْيَوْمَ أُحِلَّ لَكُمُ الطَّيِّبَاتُ وَ طَعَامُ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ حِلٌّ لَكُمْ وَ طَعَامُكُمْ حِلٌّ لَهُمْ وَ الْمُحْصَنَاتُ مِنَ الْمُؤْمِنَاتِ وَ الْمُحْصَنَاتُ مِنَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ مِنْ قَبْلِكُمْ إِذَا آتَيْتُمُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ مُحْصِنِينَ غَيْرَ مُسَافِحِينَ وَ لاَ مُتَّخِذِي [=&quot]أَخْدَانٍ[=&quot] وَ مَنْ يَكْفُرْ بِالْإِيمَانِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ وَ هُوَ فِي الْآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ ﴿5﴾[=&quot]
[=&quot]

[="Times New Roman"][=times new roman]من که جواب سوالم رو نگرفتم . فقط راجع به زشتیه دوستی حرف زدین . میشه به زبان محاوره ای تر صحبت کنید . و به جای توضیح کلی . به دقت سه سوال منو بررسی کنید . هر سه رو خیلی واضح بگید حرام هست یا حلال . من نمی دونم جایز نیست یعنی چی . من چون بی سوادم زبان کتابی رو بلد نیستم . یه کم محاوره ای تر جواب بدید لطفا..

گر پسری دوست دختر داشته باشه ( کار به درست و غلطش ندارم )

اسراء;417305 نوشت:
اصل رابطه با دختر نامحرم فعل حرام و ناشایست و خلاف شان مومن است

تاکید میکنم روی کلمه حرام ..این که دیگه خیلی واضحه

اسراء;417305 نوشت:
هدیه گرفتن از او نیز امری زشت و ناشایست است و مقدمه ی تشدید علقه ی عاطفی و محرمات دیگر و بیشتر است

گر از پول تو جیبی که پدرش بهش میده خریده باشه ، و پدرش هم در صورتی که خبر دار بشه ناراضی هست ، گرفتن هدیه حلال هست یا حرام؟

اسراء;417305 نوشت:
اگر پول را جهت کار خاصی از پدر گرفته ،دادن ان پول به دیگری و حتی صرف ان در کار دیگر جایز نیست و ان شخص نیز مالک پول نمی شود ،در صورتی که بداند ماهیت این پول ،به همین شکل است،یعنی پول را پدر دختر برای کار دیگری داده بوده،حق استفاده از ان را ندارد.

وقتی اصل قضیه حرام باشه ...بغیه مسائل هم صحیح نیست

سلام ...
سره کار گذاشتن دختر حرام است ... هدیه گرفتن فکر نکنم مشگل داشته باشه ...

Im_Masoud.Freeman;418010 نوشت:
[=Times New Roman][=times new roman]من که جواب سوالم رو نگرفتم . فقط راجع به زشتیه دوستی حرف زدین . میشه به زبان محاوره ای تر صحبت کنید . و به جای توضیح کلی . به دقت سه سوال منو بررسی کنید . هر سه رو خیلی واضح بگید حرام هست یا حلال . من نمی دونم جایز نیست یعنی چی . من چون بی سوادم زبان کتابی رو بلد نیستم . یه کم محاوره ای تر جواب بدید لطفا..

سلام آقا مسعود ...
اگر پست های من رو تو این سایت خونده باشی ... میدونی که عقاید و باورهام زیاد هم مذهبی نیست ... پس پست من رو به حساب مذهبی بودنم نذار ...

اگر میتونی باهاش ازدواج کنی ... شرایطش رو داری ... و دوسش هم داری ...
کم کم در موردش صحبت کن ... شرایطه ازدواجت جور میشه ... کم کم همه چیز ردیف میشه ...

ولی اگر شرایط ازدواج برات مهیا نیست ...
قویترین اولتیماتوم رو بهت میدم که ازش فاصله بگیری ... ( بعدا نگی نگفتی ها ) ...
بحث من مذهبی نیست ...
علاقه ای روز به روز در وجودت شکل میگیره ...
که وقتی بخوای ترکش کنی ... مثله این میمونه که دارن قسمتی از تنت رو با چاقو میبرن ...
شاید زشت باشه ... شاید اصلا اون رو در حد خودت ندونی ... ولی باور کن افسردگیش تا آخر عمر باهات میمونه ...
نگاه هاش و لبخند هاش تا آخر عمر دیوونت میکنه ...

از کاری که باهاش گردی ... ناراحت میمونی ...
شاید هم برعکس بشه ...
یک دفعه اون یه پسره خیلی با کلاس تر از تو گیر بیاره و بزاره بره ...
اون وقت فکر میکنم نیاز به 10 تا 15 سال زمان داری که بتونی فراموشش کنی ...
و تمامه فرصت های رو برای یه ازدواج خوب و منطقی از دست میدی ...
رو کارت تاثیر میزاره ... تمرگز فکریت رو از بین میبره و ...
فرصت هات رو از دست میدی ...

به خدا حرفام به خاطر دین و مذهب نبود ....
اگر دور و ورت رو دقت کنی ... آدم های زیادی هستن شبها وقتی میخوابن ... تو رخت خواب گریه میکنن ...

نه با خودت ....
نه با اون ...
این کار رو نکن ...

[="Times New Roman"][=times new roman]

مهر...;418011 نوشت:
[=times new roman]

تاکید میکنم روی کلمه حرام ..این که دیگه خیلی واضحه

وقتی اصل قضیه حرام باشه ...بغیه مسائل هم صحیح نیست

[=times new roman]

اجازه بدید کارشناسان پاسخ بدهند..

FT_Mohammadi;418025 نوشت:
سلام آقا مسعود ...
اگر پست های من رو تو این سایت خونده باشی ... میدونی که عقاید و باورهام زیاد هم مذهبی نیست ... پس پست من رو به حساب مذهبی بودنم نذار ...

اگر میتونی باهاش ازدواج کنی ... شرایطش رو داری ... و دوسش هم داری ...
کم کم در موردش صحبت کن ... شرایطه ازدواجت جور میشه ... کم کم همه چیز ردیف میشه ...

ولی اگر شرایط ازدواج برات مهیا نیست ...
قویترین اولتیماتوم رو بهت میدم که ازش فاصله بگیری ... ( بعدا نگی نگفتی ها ) ...
بحث من مذهبی نیست ...
علاقه ای روز به روز در وجودت شکل میگیره ...
که وقتی بخوای ترکش کنی ... مثله این میمونه که دارن قسمتی از تنت رو با چاقو میبرن ...
شاید زشت باشه ... شاید اصلا اون رو در حد خودت ندونی ... ولی باور کن افسردگیش تا آخر عمر باهات میمونه ...
نگاه هاش و لبخند هاش تا آخر عمر دیوونت میکنه ...

از کاری که باهاش گردی ... ناراحت میمونی ...
شاید هم برعکس بشه ...
یک دفعه اون یه پسره خیلی با کلاس تر از تو گیر بیاره و بزاره بره ...
اون وقت فکر میکنم نیاز به 10 تا 15 سال زمان داری که بتونی فراموشش کنی ...
و تمامه فرصت های رو برای یه ازدواج خوب و منطقی از دست میدی ...
رو کارت تاثیر میزاره ... تمرگز فکریت رو از بین میبره و ...
فرصت هات رو از دست میدی ...

به خدا حرفام به خاطر دین و مذهب نبود ....
اگر دور و ورت رو دقت کنی ... آدم های زیادی هستن شبها وقتی میخوابن ... تو رخت خواب گریه میکنن ...

نه با خودت ....
نه با اون ...
این کار رو نکن ...

اجازه بدید کارشناسان نظر بدن..

Im_Masoud.Freeman;418045 نوشت:
در حیرتم از بعضی افکار..

سلام آقا مسعود . من منظور حرف ایشون که گفتن در حیرت هستن از بعضی سوالات رو فهمیدم چون اولش که متن شما رو خوندم واسه منم کمی عجیب بود . چونکه میبینم شخصی هستین که مرجع تقلید دارین و دنبال حلال و حروم هستین ، یعنی پیگیر دین و قوانینش هستین ولی نه به طور کامل. بلکه به صورت گلچین یعنی دنبال چیزی هستین که فطرت پاک هر انسانی نیازمندش هست و دنبالش میره ولی در بعضی جاها هم ازش خوشتون نمیاد و بیخیالش میشین چون با منطقتون سازگار نیست . مخصوصا در باره مورد شما و رابطه دختر و پسر نامحرم ، که توصیه زیادی به دوری از این کارها شده

راستش برادر منم همینطوره ، و میدونین من چی بهش گفتم ؟ بهش گفتم دینتو قبول داری ولی واسه خودت و از خودت تبصره و قانون در میاری و میگی این دوستی ، امروزه صبیعیه . من بهش میگم هر چی عرف شد که صحیح نیست . دزدی هم طبیعیه.آیا کار خوبیه ؟

مخصوصا اینکه بهش میگم ، یعنی همیشه همینو بهش میگم ، میگم که فکر کن همه مثل تو فکر کنن . مثلا تو با یه دختر و خواهرت با دیگری . همونی که واسه خواهرت و پدرت و مادرت و برادرت نمیپسندی رو خودت انجامش میدی. وقتی جوونا این حق رو واسه خودشون قائل باشن که با نامحرم باشن و بگن اشکالی نداره، متاهل ها هم همینو میگن. دقیقا اینو شنیدم که یک مرد متاهل میگفت مثلا چی میشه مگه ازش شماره داشته باشم و فقط در حد صحبت باشه ! کاری نمیکنیم که . من همسر خودمو دارم و بهترین همسر دنیاست .
هر کسی با منطق و وضعیت خودش اگر دوست داشته باشه هر چیزی بگه ، دنیا سالم نمیمونه که . همه آدمها ، هر نوع حقی واسه خودشون قائل میشن ولی برای اطرافیانشون نه. اطرافیانشون هم اعم از متاهل یا مجرد ، مادرش یا پدرش ، خواهرش و برادرش هم همین فکر میکنن .

ᕘᕚRaiNᕘᕚ;418194 نوشت:
سلام آقا مسعود . من منظور حرف ایشون که گفتن در حیرت هستن از بعضی سوالات رو فهمیدم چون اولش که متن شما رو خوندم واسه منم کمی عجیب بود . چونکه میبینم شخصی هستین که مرجع تقلید دارین و دنبال حلال و حروم هستین ، یعنی پیگیر دین و قوانینش هستین ولی نه به طور کامل. بلکه به صورت گلچین یعنی دنبال چیزی هستین که فطرت پاک هر انسانی نیازمندش هست و دنبالش میره ولی در بعضی جاها هم ازش خوشتون نمیاد و بیخیالش میشین چون با منطقتون سازگار نیست . مخصوصا در باره مورد شما و رابطه دختر و پسر نامحرم ، که توصیه زیادی به دوری از این کارها شده

راستش برادر منم همینطوره ، و میدونین من چی بهش گفتم ؟ بهش گفتم دینتو قبول داری ولی واسه خودت و از خودت تبصره و قانون در میاری و میگی این دوستی ، امروزه صبیعیه . من بهش میگم هر چی عرف شد که صحیح نیست . دزدی هم طبیعیه.آیا کار خوبیه ؟

مخصوصا اینکه بهش میگم ، یعنی همیشه همینو بهش میگم ، میگم که فکر کن همه مثل تو فکر کنن . مثلا تو با یه دختر و خواهرت با دیگری . همونی که واسه خواهرت و پدرت و مادرت و برادرت نمیپسندی رو خودت انجامش میدی. وقتی جوونا این حق رو واسه خودشون قائل باشن که با نامحرم باشن و بگن اشکالی نداره، متاهل ها هم همینو میگن. دقیقا اینو شنیدم که یک مرد متاهل میگفت مثلا چی میشه مگه ازش شماره داشته باشم و فقط در حد صحبت باشه ! کاری نمیکنیم که . من همسر خودمو دارم و بهترین همسر دنیاست .
هر کسی با منطق و وضعیت خودش اگر دوست داشته باشه هر چیزی بگه ، دنیا سالم نمیمونه که . همه آدمها ، هر نوع حقی واسه خودشون قائل میشن ولی برای اطرافیانشون نه. اطرافیانشون هم اعم از متاهل یا مجرد ، مادرش یا پدرش ، خواهرش و برادرش هم همین فکر میکنن .

بسیار ممنونم از پند و اندرز و نصیحت و خیرخواهی و پیشنهاد خواهرانه و برادرانه و دوستانه ی همه ی دوستان .

لطفا تا پاسخگویی کارشناس دیگه کسی در مورد بدی و زشتی و زننده بودنه این روابط اظهار نظر نکنه تا من جوابم رو از کارشناس بگیرم . بعد بشینید تا دلتون میخواد درباره این موضوع با همدیگه حرف بزنید. متشکرم.

سلام
من جواب کارشناس عزیز رو براتون شفاف تر میگم:

اصل رابطه با دختر نامحرم فعل حرام و ناشایست و خلاف شان مومن است (این که واضحه)
و هدیه گرفتن از او نیز امری زشت و ناشایست است و مقدمه ی تشدید علقه ی عاطفی و محرمات دیگر و بیشتر است، (اینم واضحه)
اگر پول را جهت کار خاصی از پدر گرفته ،دادن ان پول به دیگری و حتی صرف ان در کار دیگر جایز نیست و ان شخص نیز مالک پول نمی شود ، (یعنی همین که بابای دختر پول رو برای یه کار دیگه بهش داده ولی اون بیاد برای شما هدیه بخره و اینا... یا هر کار دیگه ای غیر از اون کاری که قرار بود باهاش بکنه، این کار برای دختره حرامه و نباید انجام بده. اون پول یا هدیه ای هم که به شما میده مال شما حساب نمیشه و مال پدر دختر هست.)
در صورتی که بداند ماهیت این پول ،به همین شکل است،یعنی پول را پدر دختر برای کار دیگری داده بوده،حق استفاده از ان را ندارد. (یعنی شما که میدونی دختر پول رو واسه این کار از باباش نگرفته، هدیه ای که گرفتی رو نمی تونی استفاده کنی)

خداونددر قران صفات مومنین را اینگونه وصف میکند که کسانی هستند که با نامحرم طرح دوستی ندارند:

[=Noor_Titr]المائدة ، الجزء 6، الصفحة: 107، الآية: 5

الْيَوْمَ أُحِلَّ لَكُمُ الطَّيِّبَاتُ وَ طَعَامُ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ حِلٌّ لَكُمْ وَ طَعَامُكُمْ حِلٌّ لَهُمْ وَ الْمُحْصَنَاتُ مِنَ الْمُؤْمِنَاتِ وَ الْمُحْصَنَاتُ مِنَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ مِنْ قَبْلِكُمْ إِذَا آتَيْتُمُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ مُحْصِنِينَ غَيْرَ مُسَافِحِينَ وَ لاَ مُتَّخِذِي أَخْدَانٍ وَ مَنْ يَكْفُرْ بِالْإِيمَانِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ وَ هُوَ فِي الْآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ ﴿5﴾

علی ;418207 نوشت:
[=times new roman]سلام
من جواب کارشناس عزیز رو براتون شفاف تر میگم:

اصل رابطه با دختر نامحرم فعل حرام و ناشایست و خلاف شان مومن است (این که واضحه)
و هدیه گرفتن از او نیز امری زشت و ناشایست است و مقدمه ی تشدید علقه ی عاطفی و محرمات دیگر و بیشتر است، (اینم واضحه)
اگر پول را جهت کار خاصی از پدر گرفته ،دادن ان پول به دیگری و حتی صرف ان در کار دیگر جایز نیست و ان شخص نیز مالک پول نمی شود ، (یعنی همین که بابای دختر پول رو برای یه کار دیگه بهش داده ولی اون بیاد برای شما هدیه بخره و اینا... یا هر کار دیگه ای غیر از اون کاری که قرار بود باهاش بکنه، این کار برای دختره حرامه و نباید انجام بده. اون پول یا هدیه ای هم که به شما میده مال شما حساب نمیشه و مال پدر دختر هست.)
در صورتی که بداند ماهیت این پول ،به همین شکل است،یعنی پول را پدر دختر برای کار دیگری داده بوده،حق استفاده از ان را ندارد. (یعنی شما که میدونی دختر پول رو واسه این کار از باباش نگرفته، هدیه ای که گرفتی رو نمی تونی استفاده کنی)

[=times new roman]

المائدة ، الجزء 6، الصفحة: 107، الآية: 5

[=times new roman]

[=times new roman]

الْيَوْمَ أُحِلَّ لَكُمُ الطَّيِّبَاتُ وَ طَعَامُ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ حِلٌّ لَكُمْ وَ طَعَامُكُمْ حِلٌّ لَهُمْ وَ الْمُحْصَنَاتُ مِنَ الْمُؤْمِنَاتِ وَ الْمُحْصَنَاتُ مِنَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ مِنْ قَبْلِكُمْ إِذَا آتَيْتُمُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ مُحْصِنِينَ غَيْرَ مُسَافِحِينَ وَ لاَ مُتَّخِذِي أَخْدَانٍ وَ مَنْ يَكْفُرْ بِالْإِيمَانِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ وَ هُوَ فِي الْآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ ﴿5﴾

[=times new roman]

[=times new roman]

صبر میکنم کارشناسان نظر بدن..

Im_Masoud.Freeman;418210 نوشت:
[=Times New Roman][=times new roman]

صبر میکنم کارشناسان نظر بدن..

به نظر نمیرسه که نیازی به اومدن کارشناس باشه. چون حرف نگفته ای باقی نمونده.
بازم هر طور میخواید. صبر کنید شاید اومدن!

پستمو پاک میکنن الان ولی نمیدونم من چرا بعد خوندن تاپیک اینجوریم :khandeh!:همش

آقای مسعود من یه سوالی دارم
الان کارشناس بگن حرامه
شما میرید بهم میزنید کلا رابطتونو ؟
یا فقط کادو رو نمیگیرید ؟
واقعا واسم جالبه که بدونم

[="Microsoft Sans Serif"]

MinoOo;418252 نوشت:

الان کارشناس بگن حرامه

گمان کنیم آقای «مسعود» پرسش خود را هنوز نپرسیده‌اند و این پرسش، یک پرسش ابتدایی است که پس از پاسخگویی کارشناس، پرسش اصلی خود را می‌پرسند و برای همین است که پاسخ کس دیگری را نمی‌خواهند.
از دید ما، ایشان یک هدفی را دنبال می‌کنند که باید دید، چه است؟

MinoOo;418252 نوشت:
پستمو پاک میکنن الان ولی نمیدونم من چرا بعد خوندن تاپیک اینجوریم همش

الان کارشناس بگن حرامه

Im_Masoud.Freeman;418203 نوشت:
بسیار ممنونم از پند و اندرز و نصیحت و خیرخواهی و پیشنهاد خواهرانه و برادرانه و دوستانه ی همه ی دوستان .

لطفا تا پاسخگویی کارشناس دیگه کسی در مورد بدی و زشتی و زننده بودنه این روابط اظهار نظر نکنه تا من جوابم رو از کارشناس بگیرم . بعد بشینید تا دلتون میخواد درباره این موضوع با همدیگه حرف بزنید. متشکرم.

خواهش میکنم ، ولی من نصیحت نکردم که :ok: فقط یه چیز کاملا واضح و منطقیو از دید خودم توضیح دادم .

احترام میذارم به نظر شما و حرفی نمیزنم تا کارشناس تشریف بیارن. هر چند همون ابتدای امر ایشون واضح و کامل توضیح دادن :ok:

با سلام کارشناس محترم که انشالله بیان جواب بدن لدفا از لحاظ لغت عربی این ایه رو برای ما باز کنند که اشاره کردند .منظورم این دو کلمه است : وَلاَ مُتَّخِذِي أَخْدَانٍ از طرفی دوستی که در قران مورد اشاره قرار گرفته چیه؟منظور چه حد از دوستیه؟ به هر حال ما میتونیم دوستی رو با نگاه های متفاوت ببینیم که این بحث روانشناسیه به نظر من این اشتباهه که فک کنیم حتی نباید به جنس مخالف سلام کنیم ( به هر حال این نوع تفکر وجود داره) ی جوری بعضی وقتا مطرح میشه که انگار اصن جنس مخالف ی موجود ترسناکه!! ادمو میخوره ! از نظر بنده عیبی در هدیه دادن یا گرفتن نیست بلکه نیت مهمه طبیعتا منظور من کسی نیست که تاپیک رو میزنه ولی یکی هست میاد با نیت های اونجوری!!! دقت بشه اونجوری!!! هدیه میده خب بله این هدیه اگه به پدر مادر هم باشه به نظرم مشکل داره ولی یکی هست واقعا نیت بدی نداره و ادم ناپاکی هم نیست که بخایم بگیم این اقا یا خانوم با این هدیه داره خط میده.واقعا از سر محبت داره این کارو میکنه.در ضمن بعضی از نامحرم ها هستند که ادم تحت هیچ شرایط نیتی بهشون نداره در عین این که دوستشون داره محبت خالصانه هم داره مث زن دایی! پس مسئله خیلی باید بیشتر از این ها باز بشه حالا باز بیا نقل قول بزن کارشناس ها جواب بدن :d والا

قاموس قرآن، ج‏2، ص: 232
خدن:
(بر وزن حبر) رفيق.
(قاموس) جمع اخدان است بمذكر و مؤنّث هر دو اطلاق ميشود راغب گويد: آن بمعنى رفيق است و اكثر در كسى استعمال ميشود كه از روى شهوت رفيق ميشود.
وَ آتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ مُحْصَناتٍ غَيْرَ مُسافِحاتٍ وَ لا مُتَّخِذاتِ أَخْدانٍ نساء: 25 اجرت آنها را بطور متعارف بدهيد در حاليكه عفيف‏اند و زنا كار و رفيقگير نيستند.
مقصود زنانى هستند كه براى خود رفيقى اتّخاذ كرده و با او زنا ميكردند. بعضى‏ها گفته‏اند: مراد از سفاح زناى آشكار و از اتّخاذ رفيق زناى مخفى است. و چون سفاح با اتّخاذ خدن مقابل است اين قول قريب بنظر ميرسد. در مجمع از ابن عباس نقل كرده كه عدّه‏اى از اهل جاهليت زناى آشكار را حرام ميدانستند ولى زناى سرّى را جايز مى‏شمردند. خدا از هر دو نهى فرموده.
نا گفته نماند: اخدان دو بار در قرآن مجيد آمده يكى آيه فوق كه در باره زنان است و ديگر آيه 5 مائده كه درباره مردان رفيقه گير است. و نيز نا گفته نماند: خدين بر وزن امير از اين ماده بمعنى رفيق آمده است در نهج البلاغه خطبه 124 در باره بعضى از آشنايان فرموده:
«فشرّ حدين و الأم خليل» يعنى بدترين رفيق و پستترين دوست است.

ای خدا خیرت بده فتا 1

خوب دقت کنیم :

اكثر در كسى استعمال ميشود كه از روى شهوت رفيق ميشود.

مقصود زنانى هستند كه براى خود رفيقى اتّخاذ كرده و با او زنا ميكردند

در نهج البلاغه خطبه 124 در باره بعضى از آشنايان فرموده:

«فشرّ حدين و الأم خليل» يعنى بدترين رفيق و پستترين دوست است.

دیگه کاملا مشخصه که از نظر قران هدیه ای که شیطانی و نیت پلید داشته باشه مشکل داره نه هر هدیه ای به جنس مخالف

هر چند منتظر نظر کارشناس هستیم

[="Times New Roman"][=times new roman]دوستان عزیز و محترم . هرکس که دنبال حکم یه مساله میره ، دلیلش این نیست که حتما با اون موقعیت برخورد کرده ، یا در اون موقعیت قرار داره...گاهی اوقات آدم یه سوالایی به ذهنش میرسه که دوست داره حکمش رو بدونه . شاید در آینده نیازش شد ، شاید روزهای دیگه فرصت نکرد بیاد سوال بپرسه و .........
اگر چه به شماها هیچ ارتباطی نداره ، و اصلا واسه ی من مهم نیست که کی درباره ام چی فکر میکنه ، اما محض اطلاعتون که من هیچ رابطه ای با هیچ احدی ندارم که بخوام هدیه ای بگیرم یا نگیرم.

کاربران محترم:
FT_Mohammadi

ᕘᕚRaiNᕘᕚ

MinoOo

به خاطر قضاوتتون متشکرم .

و خانوم مهر و کاربر قیدار و بقیه دوستان هم به دلایل دیگه.

بنده از این لحظه دیگه در هیچ تاپیکی به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی با شماها بحث نخواهم کرد.

جواب سوالم رو هم میرم از یه جای دیگه میگیرم . دیگه نیازی به کارشناس نیست.

خدا نگهدارتون..

به نام خدا

سلام علیکم

دوستان دقت بفرمایید !
این تاپیک محلی است برای دریافت حکم شرعی مسأله ای که پرسیده میشه !
نه مکانی برای قضاوتهای ناآگاهانه و محکوم کردن بی اطلاع از واقعیات ! و به تبع اون راهنمایی و مشاوره دادن و احیانا توبیخ !
لطفا این مطالب رو در انجمنهای مربوطه پیگیری بفرمایید !
اجازه بفرمایید کارشناس محترم تشریف بیارند و پاسخ مسأله رو شفاف عرض کنند.

از همکاریتون پیشاپیش سپاسگذارم

[="Indigo"]

Im_Masoud.Freeman;418421 نوشت:
اما محض اطلاعتون که من هیچ رابطه ای با هیچ احدی ندارم که بخوام هدیه ای بگیرم یا نگیرم.

جناب سلام علیکم همانطور که گفتید :

هرکس که دنبال حکم یه مساله میره ، دلیلش این نیست که حتما با اون موقعیت برخورد کرده

من هم قبول دارم این حرفو
کاربران این سایت بدونن اگه کسی رو میشناسن و یا باهاشون دوست هستند و یا نیستند ،به فردی که سوال رو پرسیده چه کار دارن ؟ خوب یه سوالی هست که پیش میاد ،الان اگه برای خودمن هم سوالی پیش بیاد همینطور با نام کاربری خودم بپرسم بهتره یا مثل بعضی ها که میخوان کسی ازشون چیزی ندونه و برن یه کاربری جدید باز کنن و سوالشون رو بپرسن؟
من اصلا این حرفا رو قبول ندارم
اینجا باید راحت پرسید
کارشناسان هم خیلی خوب و مهربون جواب میدن[/]

[=Times New Roman][=times new roman]دوستان عزیز و محترم . هرکس که دنبال حکم یه مساله میره ، دلیلش این نیست که حتما با اون موقعیت برخورد کرده ، یا در اون موقعیت قرار داره...گاهی اوقات آدم یه سوالایی به ذهنش میرسه که دوست داره حکمش رو بدونه . شاید در آینده نیازش شد ، شاید روزهای دیگه فرصت نکرد بیاد سوال بپرسه و .........
اگر چه به شماها هیچ ارتباطی نداره ، و اصلا واسه ی من مهم نیست که کی درباره ام چی فکر میکنه ، اما محض اطلاعتون که من هیچ رابطه ای با هیچ احدی ندارم که بخوام هدیه ای بگیرم یا نگیرم.

کاربران محترم:
FT_Mohammadi

ᕘᕚRaiNᕘᕚ

MinoOo

بنده از این لحظه دیگه در هیچ تاپیکی به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی با شماها بحث نخواهم کرد.

خدا نگهدارتون..

سلام ...
بابا ما فکر کردیم شما مرد هستی ...
مرد که با این چیزا از کوره در نمیره ....

اینقدر پست های من رو پاک کردن ...
اینقدر منو بن کردن ...
اینقدر به من تذکر دادن ...

ولی من نسبت به عقایدم مسئول هستم ...
دوست دارم دنیا رو به بهشتی که تو ذهنم دارم نزدیک کنم ...
و رو کارم پافشاری میکنم ...

هر حرف داری خوب بزن ...
مشگلت چی هست ...

قهر کردن که چاره کار نیست ...

منتظره شما میمونیم .

:Gig:من داشتم فکرمیکردم جناب مسعودیه سوال پرسیدن تاپیک به کجارفت !
فک کنم جناب مسعوددوستان منظوری نداشتن شایدم بعضی هامثل من ازسرخیرخواهی نظردادن :ok:
وشایدم مثلاگاهی یه سوال به ذهن ادم میادتاپیکش میکنه مطرح میکنه امااین دلیل نمیشه اون دچاراون مشکل شده شایدبرادیگری بوده مشکل وذهن طرح کننده ی سوالودرگیرکرده باشه:ok:

- اگر دختر خودش شاغل باشه و از پول خودش خریده باشه ، گرفتن هدیه حلاله یا حرام؟

از نظر فقهی این پول حلال است . اما از منظر اخلاق کار بسیار زشت و ناپسندی است ،بطور کلی حلیت هرکاری دلیل بر پسندیده و خوب بودن ان نمیشود چنانکه شما میتوانید ده ها کار حلال مثال بزنید که واقعا حتی خجالت میکشید نام ان را بر زبان بیاورید و همین دلیل بر زشتی انست.

- اگر از پول تو جیبی که پدرش بهش میده خریده باشه ، و پدرش هم در صورتی که خبر دار بشه ناراضی هست ، گرفتن هدیه حلال هست یا حرام؟

دو حالت دارد:
اول :پدر پول را بفرزند هدیه میدهد و این پول ملک فرزند میشود :با حالت قبل فرقی ندارد ،جایز است اما بسیار ناپسندو شرم اور.
دوم:پدر بعنوان مخارج شخص به او میپردازد (اباحه تصرف در مایحتاج)یعنی میگوید این پول مال منِ (یعنی پدر )است ولی به تو میدهم و مجازی از ان در امور مورد نیاز و معقول خود صرف کنی :در اینصورت هدیه دادن ان جایز نیست و گرفتنش هم حرام است .

- اگر به بهانه های مختلف از پدرش پول بگیره ، مثلا میخوام برم کلاس زبان ، بعد پول رو ببره بده هدیه واسه پسر بخره ، گرفتن هدیه حلال هست یا حرام؟

در اینصورت هم حرام است.
توضیح کلی:مواردی که گفتیم حرام است هم تکلیفا هم وضعا حرام است یعنی :
هم کار حرامی انجام داده که مال دیگران را در موردی که صاحب مال راضی نبوده خرج کرده،و هم گیرنده ی مال مدیون است و باید ان را بصاحب اصلیش برگرداند
.

MinoOo;418252 نوشت:

الان کارشناس بگن حرامه

آقای مسعود شما تو این چند خطی که من نوشتم قضاوت میبینی ؟؟؟؟
من فقط سوال کردم
همین

این تاپیک یادوار چندین درس و واقعیت هایی بود که قبلا آموخته بودم و الان دوباره واسم تکرار شد، تازه بازم کامل تر شد!!
مثل تا ازت سوال نکردن جواب نده
تو زمینه ای که اطلاعات کامل نداری حرف نزن
بدون منبع حرف نزن
زود و بی مورد قضاوت نکن
تهمت ناروا حتی تو ذهنت نزن
آدم باید جاذبه ودافعه داشته باشه اما بعضی مواقع در مورد بعضی افراد دافعه اصلا لازم نیست
و آخر اینکه آدم ها اندازه خودشون نه اندازه تفکرات ما!
ممنون از همه دوستان بابت یادواری این موارد به من

اسراء;418500 نوشت:
نقل قول نوشته اصلی توسط Im_Masoud.Freeman نمایش پست ها
- اگر دختر خودش شاغل باشه و از پول خودش خریده باشه ، گرفتن هدیه حلاله یا حرام؟
از نظر فقهی این پول حلال است . اما از منظر اخلاق کار بسیار زشت و ناپسندی است ،بطور کلی حلیت هرکاری دلیل بر پسندیده و خوب بودن ان نمیشود چنانکه شما میتوانید ده ها کار حلال مثال بزنید که واقعا حتی خجالت میکشید نام ان را بر زبان بیاورید و همین دلیل بر زشتی انست.

- اگر از پول تو جیبی که پدرش بهش میده خریده باشه ، و پدرش هم در صورتی که خبر دار بشه ناراضی هست ، گرفتن هدیه حلال هست یا حرام؟
دو حالت دارد:
اول :پدر پول را بفرزند هدیه میدهد و این پول ملک فرزند میشود :با حالت قبل فرقی ندارد ،جایز است اما بسیار ناپسندو شرم اور.
دوم:پدر بعنوان مخارج شخص به او میپردازد (اباحه تصرف در مایحتاج)یعنی میگوید این پول مال منِ (یعنی پدر )است ولی به تو میدهم و مجازی از ان در امور مورد نیاز و معقول خود صرف کنی :در اینصورت هدیه دادن ان جایز نیست و گرفتنش هم حرام است .

- اگر به بهانه های مختلف از پدرش پول بگیره ، مثلا میخوام برم کلاس زبان ، بعد پول رو ببره بده هدیه واسه پسر بخره ، گرفتن هدیه حلال هست یا حرام؟
در اینصورت هم حرام است.
توضیح کلی:مواردی که گفتیم حرام است هم تکلیفا هم وضعا حرام است یعنی :
هم کار حرامی انجام داده که مال دیگران را در موردی که صاحب مال راضی نبوده خرج کرده،و هم گیرنده ی مال مدیون است و باید ان را بصاحب اصلیش برگرداند.

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

این موارد در مورد آشنایان نا محرم چگونه است؟

مگر نفقه بر پدر واجب نیست بدهد وقتی می دهد فرزند مالک نمی شود؟

[="Times New Roman"][=times new roman]دوستان عزیز و محترم . هرکس که دنبال حکم یه مساله میره ، دلیلش این نیست که حتما با اون موقعیت برخورد کرده ، یا در اون موقعیت قرار داره...گاهی اوقات آدم یه سوالایی به ذهنش میرسه که دوست داره حکمش رو بدونه . شاید در آینده نیازش شد ، شاید روزهای دیگه فرصت نکرد بیاد سوال بپرسه و .........

کاربران محترم:
FT_Mohammadi

ᕘᕚRaiNᕘᕚ

MinoOo

خدا نگهدارتون..

برو بپرس
وقتی تهمت میزنی تهمت میزنن
من ک ازت راضی نیستم بخاطر حرفی ک درموردم زدی
من برادرانه بهت تذکر دادم ولی تو تهمت زدی و توهین کردی
امیدوارم جوابشو بگیری
راضی نیستم به خاطر حرفات

رستگاران;432728 نوشت:
اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

این موارد در مورد آشنایان نا محرم چگونه است؟

مگر نفقه بر پدر واجب نیست بدهد وقتی می دهد فرزند مالک نمی شود؟

عرض سلام و ادب
اگر پاسخ حقیر را دقت بفرمایید این نکته را توضیح داده ام که اگر هدیه داده بفرزند یا بنحوی ملک فرزند شده اختیارش با خودش است اما اگر بنحو اباحه ی تصرف است یعنی مجازی و برایت مباح است که از این پول در مصارف و مایحتاج مورد نیاز عرفی خودت استفاده کنی در این فرض ملک او نشده و فقط در نیازهای عرفی میتواند پول را بکار گیرد .
(توصیه میکنم یک بار دیگر شماره 26 را در همین صفحه با دقت مطالعه بفرمایید - موفق باشید )

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

اسراء;432934 نوشت:
عرض سلام و ادب
اگر پاسخ حقیر را دقت بفرمایید این نکته را توضیح داده ام که اگر هدیه داده بفرزند یا بنحوی ملک فرزند شده اختیارش با خودش است اما اگر بنحو اباحه ی تصرف است یعنی مجازی و برایت مباح است که از این پول در مصارف و مایحتاج مورد نیاز عرفی خودت استفاده کنی در این فرض ملک او نشده و فقط در نیازهای عرفی میتواند پول را بکار گیرد .
(توصیه میکنم یک بار دیگر شماره 26 را در همین صفحه با دقت مطالعه بفرمایید - موفق باشید )

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام
سوال اول رو جواب ندادید

هدیه گرفتن از آشنایان نا محرم چطور؟

مثل دختر خاله یا همکلاسی[/]

[="Times New Roman"][="Black"]

اسراء;432934 نوشت:
عرض سلام و ادب

سلام و عرض ادب و احترام خدمت کارشناس محترم..:Gol::Gol::Gol:

اگر از اموال شخصی خود دختر باشه..مثلا پدرش واسش ماشین خریده . بعد ماشینش رو مثلا چند روز به من قرض بده اشکال داره؟ در حالی که اگر پدرش بفهمه چنین کاری کرده قطعا راضی نیست.
نوع هدیه توی حلال و حرام بودن تاثیر داره؟ مثلا اگر نهج البلاغه هدیه بده یا یه ادکلن پانصد هزار تومنی.. حکم هر کدام فرق میکنه؟

کارشناس محترم خواهشا از کلمات درشت استفاده نکنید که من اینطوری به جوابم نمیرسم..سپاسگذارم..:Gol::Gol::Gol:[/]

موضوع قفل شده است