خرید و فروش از یک نقر ...

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خرید و فروش از یک نقر ...

بنده از یک شخص باری رو خریدم و به همان شخص بصورت عرفی (چکی) فروختم ... البته این کار رو خود شخص برای کمک به بنده انجام داد . البته خود شخص این بار رو خریده و به نفر دیگری فروخته و من فقط واسطه هستم و چون پولی به اصطلاح بیکار داشتم از من خواستن این کار رو انجام بدم . آیا مشکل شرعی دارد ؟

با نام الله

کارشناس بحث: استاد شفا

ajbibi65;416527 نوشت:
بنده از یک شخص باری رو خریدم و به همان شخص بصورت عرفی (چکی) فروختم ... البته این کار رو خود شخص برای کمک به بنده انجام داد . البته خود شخص این بار رو خریده و به نفر دیگری فروخته و من فقط واسطه هستم و چون پولی به اصطلاح بیکار داشتم از من خواستن این کار رو انجام بدم . آیا مشکل شرعی دارد ؟

سلام عليكم

اگر منظورتان از اين سوال حقه شرعي براي فرار از رباي قرضي است:

طبق نظر رهبري:

چنين معامله‌اى که در واقع نوعى حيله براى فرار از رباى قرضى است، شرعاً حرام و باطل است.

منبع:سايت رهبري،استفتائات جديد،واژه ؛حيله براي فرار از ربا

بستگی دارد معامله واقعی و با نیت جدی معامله و با قیمت واقعی کالا بدون سود بهره ای صورت گرفته است یا صرفا یک معامله صوری برای کلاه شرعی ربا باشد.

معامله انجام شده و دنبال کلاه شرعی نیستم ... و مشکل اینجاست دفتر آقا در تهران به من گفت مشکل دارد و دفتر قم هم گفت اگر در سود و زیان شریک باشید ومثلا چکها بالاتر از عرف معمول بازار بگیری ومعامله واقعا انجام شده باشد مشکل ندارد ...و البته در بازار الان خیلی این کار رو انجام می دهند ...!!!!؟

شفا;416679 نوشت:
سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

چنين معامله‌اى که در واقع نوعى حيله براى فرار از رباى قرضى است، شرعاً حرام و باطل است.

منبع:سايت رهبري،استفتائات جديد،واژه ؛حيله براي فرار از ربا

معامله انجام شده و دنبال کلاه شرعی نیستم ... و مشکل اینجاست دفتر آقا در تهران به من گفت مشکل دارد و دفتر قم هم گفت اگر در سود و زیان شریک باشید ومثلا چکها بالاتر از عرف معمول بازار بگیری ومعامله واقعا انجام شده باشد مشکل ندارد ...و البته در بازار الان خیلی این کار رو انجام می دهند ...!!!!؟

اگر کاری را خیلی ها انجام دهند دلیل بر درست بودن آن نیست.
خیلی ها سیگار میکشند و خیلی ها تریاک میکشند.

اگر ممکن است بفرمائید چه کالایی را چند خریدید و چند فروختید و چک چند وقته دادید؟

سوال دیگر این است که اگر معامله واقعی بوده از بین این همه مشتری چرا به همان که خریدید فروختید؟ چرا به یک مشتری دیگر نفروختید تا مطمئین باشید که ربا نباشد؟
آیا فروش یک کالا و خرید درجای دوباره آن به قیمت بالاتر کاری عاقلانه است؟
آیا فروشنده قبل از فروش کالا قصد خرید مجدد آن را داشته یا نه؟ یعنی اول آن را فروخته و کالا به انبار شما منتقل شده و بعدا از قضا و اتفاقی قرار شده که دوباره آن را از شما بخرد؟
اگر میخواهد دوباره کالا را بخرد چرا از منبع اصلی خودش نمیخرد؟
چرا باید از شما که مشتری خودش هستید بخرد؟
چرا از کارخانه کالا که قیمت بهتری دارد نخرد؟

در ضمن هنگام این خرید واقعی آیا مالیات بر ارزش افزوده هم دادید؟
هنگام این فروش واقعی آیا مالیات بر ارزش افزوده هم دادید؟
آیا قاکتور خرید و فاکتور فروش هم صادر شده است؟
چون مالیات قانون است و طبق فتاوای مراجع تخلف از قوانین حرام است.
شما که به ربا اهمیت میدهید به تخلف از قانون که حرام است هم باید اهمیت بدهید.

اگر معامله واقعی است باید تمام شواهد و قرائن یک معامله واقعی هم در آن دیده شود.

برادر بنده برای کمک به بنده این بار را که برای مشتری می خواست بخره ...خودش خریده به من فروخته و دوباره از من خریده و به مشتری فروخته...
جنس آهن قیمت خرید 20700 قیمت فروش 22500 بمدت 2 ماه وزن آن هم 1900 کیلو ...
برای ازرش افزوده هم باید جواز کسب داشت که این هم خودش داستانی داره که ...

ajbibi65;417017 نوشت:
برادر بنده برای کمک به بنده این بار را که برای مشتری می خواست بخره ...خودش خریده به من فروخته و دوباره از من خریده و به مشتری فروخته...
جنس آهن قیمت خرید 20700 قیمت فروش 22500 بمدت 2 ماه وزن آن هم 1900 کیلو ...

سلام علیکم

طبق نظر رهبری

بدون در نظر گرفتن معامله قبل وبعد،اگر بصورت واقعی بوده باشد وخلاف مقررات هم نباشد اشکالی ندارد.

واماحکم در مورد معاملات قبل وبعدهم متوقف بر بیان تمام شرایط توافق شده بین برادر شما وآن خریدار وفرشنده است تا بتوان حکم صحیح را بیان کرد.

با احتساب اعدادی که شما فرمودید یعنی در این کار نرخ بهره صدی پنج محاسبه شده که همان نرخ بهره بازاری است. البته این دلیل نمیشود که ربا باشد چون جنس نسیه را میتوان با قیمت بالاتری فروخت ولی این بعنوان شواهد و قرائنی است که نشان میدهد به احتمال زیاد هدف اصلی بهره بوده است و نه خود معامله واقعی.
در این معامله شما 39,330,000 ریال پول نقد داده این و در مقابل آن یک چک برای دوماه بعد گرفته اید به مبلغ 42,750,000 ریال گرفته اید یعنی 342هزارتومان سود برای دو ماه و بدون اینکه جنسی حتی جابجا شده باشد و فاکتور و مالیات و دیگر مسائل خرید و فروش واقعی اتفاق افتاده باشد. ظاهر کار اینطور است که آهن خرید و فروش شده است ولی واقعیت را شما میدانید و خدا. شاید سر علما را بتوان کلاه گذاشت ولی سر خدا را که نمیشود.
به هر حال ما از نیت و قصد شما خبر نداریم که قصد واقعی شما از این کار چه بوده است و واقعا معامله آهن بوده است یا اینکه معامله آهن فقط یک بهانه و کلاه شرعی است.
ولی به هر حال اگر قصد برادر شما واقعا کمک بوده است چرا این 342 هزارتومان را به جای سود بصورت قرض الحسنه یا اصلا هدیه بلاعوض به شما نداده است؟
اگر شغل شما خرید و فروش آهن است و برادر شما هم یکی از مشتری های شماست و کار شما این است و معامله واقعی بوده است میتوان در نظر گرفت که معامله خرید و فروش آهن واقعی بوده است و ربا نبوده.
اگر این کار حتی ربا هم نباشد لقمه شبهه ناک هست.
بطور کلی فقها در زمینه حیله های ربا دو دسته هستند. برخی میگویند اینها (البته اگر واقعی باشد) اشکالی ندارد. برخی دیگر میگویند این راهها فقط در وقتی جایز است که فرد ناچار و در شرایط اضطراری باشد و هیچ راه دیگری برای تهیه پول نداشته باشد.
برای اطلاع بیشتر در مورد حیله های فرار از ربا میتوانید این کتاب را که اثر آیت الله مکارم شیرازی است مطالعه فرمائید:
http://makarem.ir/compilation/?lid=0&mid=61791&CatID=6506

البته نظر نهایی به مرجع تقلید شما و همچنین نیت واقعی شما بستگی دارد.

سلام عليكم
جمع بندي اين موضوع

1-بنده از یک شخص باری رو خریدم و به همان شخص بصورت عرفی (چکی) فروختم ... البته این کار رو خود شخص برای کمک به بنده انجام داد . البته خود شخص این بار رو خریده و به نفر دیگری فروخته و من فقط واسطه هستم و چون پولی به اصطلاح بیکار داشتم از من خواستن این کار رو انجام بدم . آیا مشکل شرعی دارد ؟

ج:سلام عليكم
طبق نظر رهبري:
چنين معامله‌اى که در واقع نوعى حيله براى فرار از رباى قرضى است، شرعاً حرام و باطل است.1

2-برادر بنده برای کمک به بنده این بار را که برای مشتری می خواست بخره ...خودش خریده به من فروخته و دوباره از من خریده و به مشتری فروخته...جنس آهن قیمت خرید 20700 قیمت فروش 22500 بمدت 2 ماه وزن آن هم 1900 کیلو ...

ج:سلام علیکم
طبق نظر رهبری
بدون در نظر گرفتن معامله قبل وبعد،اگر بصورت واقعی بوده باشد وخلاف مقررات هم نباشد اشکالی ندارد.
واماحکم در مورد معاملات قبل وبعدهم متوقف بر بیان تمام شرایط توافق شده بین برادر شما وآن خریدار وفرشنده است تا بتوان حکم صحیح را بیان کرد. 2

منبع:1سايت رهبري،استفتائات جديد،واژه ؛حيله براي فرار از ربا
2- استفتاء از دفتر رهبري ،قم

موضوع قفل شده است