رخ دادن حالتی مانند بختک!

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رخ دادن حالتی مانند بختک!

سلام. بنده بعضی موقع ها برام پیش میاد که تو خوابم و میخوام بیدار شم اما نمی تونم هیچ گونه حرکتی
از خودم نشون بدم یا چیزی بگم و تو اون لحظه تنها کاری که ازم برمیاد اینه که چشمامو باز کنم و بعد که بیدار شدم دست و پامو حرکت بدم. خیلی وضعیت بدیه خیلی. حس نا امیدی به آدم دست میده. یه بار هم این اواخر که اینجوری شده بودم تو خواب داشتم داد میزدم اما صدام اصلا در نمیومد. دلم میخواس گریه کنم. اما اونم نمیتونستم. اصلا آدم بیچاره میشه. بعدش چشمامو به زحمت باز کردم ولی بازم تا چند ثانیه نمیتونستم دست و پامو حرکت بدم تا این که این حالت ازم رفع شد. حتی قبل از بیدار شدنم احساس کردم کسی پشتم وایساده که اونم بیشتر نگرانم میکرد. میخواستم بدونم منشا این حالات چیه؟ چه جوری رفعشون کنم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

در جستجوی عمار;415723 نوشت:
سلام. بنده بعضی موقع ها برام پیش میاد که تو خوابم و میخوام بیدار شم اما نمی تونم هیچ گونه حرکتی
از خودم نشون بدم یا چیزی بگم و تو اون لحظه تنها کاری که ازم برمیاد اینه که چشمامو باز کنم و بعد که بیدار شدم دست و پامو حرکت بدم. خیلی وضعیت بدیه خیلی. حس نا امیدی به آدم دست میده. یه بار هم این اواخر که اینجوری شده بودم تو خواب داشتم داد میزدم اما صدام اصلا در نمیومد. دلم میخواس گریه کنم. اما اونم نمیتونستم. اصلا آدم بیچاره میشه. بعدش چشمامو به زحمت باز کردم ولی بازم تا چند ثانیه نمیتونستم دست و پامو حرکت بدم تا این که این حالت ازم رفع شد. حتی قبل از بیدار شدنم احساس کردم کسی پشتم وایساده که اونم بیشتر نگرانم میکرد. میخواستم بدونم منشا این حالات چیه؟ چه جوری رفعشون کنم؟

بسمه تعالی
با عرض سلام و تحیت محضر جنابعالی، توجه تان رابه مطالب زیر جلب میکنم.
خواب پدیده ای است که در برخی مواقع با اختلالاتی مواجه می شود که برخی از این اختلالات عبارتند از نارکولوپسی، بی خوابیهای مزمن یا ایدئوپاتیک، خوابگردی، کابوسهای شبانه، توهم رویایی، فلج خواب و یا همان بختک و...
به هنگام فلج خواب، علی الرغم اینکه فرد هوشیار است، احساس سنگینی شدید در ناحیه سینه، وحشت، فقدان مدیریت بر اعضای بدن و حرکت دادان آنها، از دست دادن قدرت تکلم، توهم دیداری، شنیداری و...رخ می دهد. این اختلال قبل از بیدار شدن و یا در لحظات آغازین خواب اتفاق می افتد. لذا با توجه به توضیحات حضرتعالی، شما در خواب خود دچار فلج خواب (بختک) شده اید و احساس وجود یک شخص در کنار شما هم ناشی از توهم رویایی است.
این اتفاق به خاطر اختلال در امواج مغزی در حین خواب رخ می دهد و با میزان استرس و فشار روزانه و سبک خوابیدن ارتباط دارد. بنابراین پیشنهاد می شود؛
_با تغییر سبک زندگی از استرس و اضطراب کاسته شود.
_ از طاق خوابیدن و به کمر خوابیدن پرهیز شود.
_ در هنگام بروز چنین حالتی، سعی کنید تا انگشتان خود را به حرکت درآورید و یا پلکهای خود را تکان دهید. در مواقع معمولی این صحنه را بازسازی کنید و سعی کنید تمرین حرکت انگشتان و یا پلک را در حالت عادی تمرین کنید. این تمرین زمینه کنترل شما در حالت واقعی را افزایش می دهد.
_ در صورت ادامه و تکرار شدن هفتگی در طول مدت چند ماه، مراجعه به متخصص و مصرف دارو دنبال شود.

با مسئلت توفیقات حضرتعالی از درگاه خداوند متعال

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمین

اميدوار;417640 نوشت:
وهم رویایی، فلج خواب و یا همان بختک و...
به هنگام فلج خواب، علی الرغم اینکه فرد هوشیار است، احساس سنگینی شدید در ناحیه سینه، وحشت، فقدان مدیریت بر اعضای بدن و حرکت دادان آنها، از دست دادن قدرت تکلم، توهم دیداری، شنیداری و...رخ می دهد. این اختلال قبل از بیدار شدن و یا در لحظات آغازین خواب اتفاق می افتد. لذا با توجه به توضیحات حضرتعالی، شما در خواب خود دچار فلج خواب (بختک) شده اید و احساس وجود یک شخص در کنار شما هم ناشی از توهم رویایی است.

خیلی خیلی ممنون از استاد امیدوار بابت توضیح کاملشون
ان شاءالله هر ارزویی دارید براورده بشه
کم و بیش این اتفاق برای همه پیش میاد
اینکه تو خواب نتونی هیچ حرکتی انجام بدی یه طرف
اینکه میدونی جن و ارواح و بختک بهت حمله کرده یه طرف
اصلا یه وضعییی
این بیشتر باعث ترس و وحشت ادم میشه
اگه از همون اول که این مشکل برای هر کسی پیش میاد بهش بگن این ها نتیجه ی فلج خواب هست
دیگه این وضعمون نبود ..دیگه نمیترسیدیم
یا حق

سلام
چندین تایپیک جالب در مورد فلج خواب در اسک دین وجود دارد
پیشنهاد می کنم ببینید:
http://www.askdin.com/thread25084.html
:Gol:

فقط انگشت پا چاره کاره
انگشت پات و تکون بدی یعنی آزادی

با عرض سلام خدمت پاسخگوی محترم
من هم در این زمینه چند سوال داشتم. البته سوالاتم غیر معمول است... باید ببخشید!
1- آیا بختک قابل کنترل یا مدیریت هم هست؟ منظورم این است که اگر کسی دچار بختک شود و در همان لحظه هم علم به این موضوع را داشته باشد که دچار بختک شده، اگر تلاشی برای خروج از بختک نکند، ممکن است در همان حال برای مدت بیشتری باقی بماند؟ و اگر باقی بماند نهایتا چه اتفاقی می افتد؟
2- با توحه با اینکه شرایط ذهنی فرد در زمان بختک تغییر میکند، آیا در شرایط بختک امکان ارتباط با حهان غیر مادی میسر میشود یا خیر؟
3- چگونه میشود وارد بختک شد؟ آیا راهی برای ایجاد آن وجود دارد؟
با تشکر

چالشگر;417806 نوشت:
منظورم این است که اگر کسی دچار بختک شود و در همان لحظه هم علم به این موضوع را داشته باشد که دچار بختک شده، اگر تلاشی برای خروج از بختک نکند، ممکن است در همان حال برای مدت بیشتری باقی بماند؟ و اگر باقی بماند نهایتا چه اتفاقی می افتد؟

این سوال من هم هست و اصلا این چه اتفاقیه که یافته ؟ که ناگهانی یک عامل وحشت در خواب به سراغمون میاد که مثلا قصد داره خفمون کنه و وقتی بیدار بشیم ، میفهمیم واقعا داشتیم خفه میشدیم و فشار دستشو هنوز روی گلمون حس میکنیم . یعنی خواب بوده ولی واقعا اتفاق افتاده ؟

سلام دوستان من تاچندوقت پیش هر سه شب یا کمتر این اتفاق برام میفتاد,وتقریبا تواین کار خبره هستم.اوایل فکر میکردم بااجنه درارتباطم اما بعدش فهمیدم نه بابا ازین خبرا نیست واسه همه اتفاق میافته.
من سعی کردم دهنم رو تکون بدم و معمولا سعی میکنم جمله ای رو بگم و تمرین کردم که یه ذکری رو بگم و تونستم الآنم هروقت این اتفاق میافته یا زهرا میگمو تموم میشه:Gol:

shaparak;417900 نوشت:
سلام دوستان من تاچندوقت پیش هر سه شب یا کمتر این اتفاق برام میفتاد,وتقریبا تواین کار خبره هستم.اوایل فکر میکردم بااجنه درارتباطم اما بعدش فهمیدم نه بابا ازین خبرا نیست واسه همه اتفاق میافته.

سلام.

نه بابا این که کار جن و پری نیست که ، ولی نمیدونم عاملش چیه که باعث میشه این اتفاق وحشتناک و کشنده واسه هر آدمی اتفاق بیفته و خواب به واقعیت تبدیل بشه .

ᕘᕚRaiNᕘᕚ;417937 نوشت:
سلام.

نه بابا این که کار جن و پری نیست که ، ولی نمیدونم عاملش چیه که باعث میشه این اتفاق وحشتناک و کشنده واسه هر آدمی اتفاق بیفته و خواب به واقعیت تبدیل بشه .

آخه شما نمیدونید من چه تصاویری در این حالت میبینم:Moteajeb!:

shaparak;417940 نوشت:
آخه شما نمیدونید من چه تصاویری در این حالت میبینم

راستش من در این حالت آدم هایی رو میبینم که قصد کشتن منو دارن و اغلب خفه میکنن ، یا اینکه مثلا یه چیز خونخوار دنبالمه و میدونم موجود ترسناکیه و هر چقدر میخوام فرار کنم ، نمیتونم. یعنی هر چقدر میدوم ، باز سر جای اولم هستم ولی اون با هر قدم ، 2-3 متر نزدیکتر میشه . شما چی میبینین ؟

الان جدی جدی واسم سوال شد ، یعنی این بختک همون جن و پریه که به خواب آدم راه پیدا میکنه ؟ یا خدا .خیلی وحشتناک تر شد:please:

من خواهرمو میبینم که بالباس سر اندر پا سفید چهار زانو نشسته و قه قهه میزنه و به من نگاه میکنه وخیلی وحشتناکه.
یا همین که شما گفتید احساس میکنم کسی داره خفم میکنه.
اما من ازوقتی احساسه ترسم نسبت به تاریکی کمتر شده دیگه کمتر این اتفاق برام میافته

shaparak;417954 نوشت:
من خواهرمو میبینم که بالباس سر اندر پا سفید چهار زانو نشسته و قه قهه میزنه و به من نگاه میکنه وخیلی وحشتناکه.

پناه بر خدا :Moteajeb!::Moteajeb!: اگر من چنین چیزی میدیدم که به طور کل تنهایی جایی نمیرفتم و دو سه نفر همیشه باید همراهم میبودن

استاد حکمت یک لینکایی به من دادن که دارم میخونمشون. الان توی این دو قسمت ، جواب بعضی سوالاتمو گرفتم:

http://www.askdin.com/thread11346-2.html

و در اینجا http://www.askdin.com/thread11346-4.html (پست 37 و 40)

بازم سوال : مثلا در این مواقع میگن بگو توکلت علی الله یا لا حول و لا قوه الا بالله .
آدم وقتی میترسه ، خیلی هول میشه. حتما باید عربی بگیم ؟ آدم زبون مادریش از ترس یادش میره ، دیگه یه زبون دیگه که جای خود داره. اگر همین کلمات یا مشابهشونو به فارسی بگم ، تاثیرشو داره یا حتما باید عربی باشه؟ :help:

چالشگر;417806 نوشت:
با عرض سلام خدمت پاسخگوی محترم
من هم در این زمینه چند سوال داشتم. البته سوالاتم غیر معمول است... باید ببخشید!
1- آیا بختک قابل کنترل یا مدیریت هم هست؟ منظورم این است که اگر کسی دچار بختک شود و در همان لحظه هم علم به این موضوع را داشته باشد که دچار بختک شده، اگر تلاشی برای خروج از بختک نکند، ممکن است در همان حال برای مدت بیشتری باقی بماند؟ و اگر باقی بماند نهایتا چه اتفاقی می افتد؟
2- با توحه با اینکه شرایط ذهنی فرد در زمان بختک تغییر میکند، آیا در شرایط بختک امکان ارتباط با حهان غیر مادی میسر میشود یا خیر؟
3- چگونه میشود وارد بختک شد؟ آیا راهی برای ایجاد آن وجود دارد؟
با تشکر

ᕘᕚRaiNᕘᕚ;417811 نوشت:
این سوال من هم هست و اصلا این چه اتفاقیه که یافته ؟ که ناگهانی یک عامل وحشت در خواب به سراغمون میاد که مثلا قصد داره خفمون کنه و وقتی بیدار بشیم ، میفهمیم واقعا داشتیم خفه میشدیم و فشار دستشو هنوز روی گلمون حس میکنیم . یعنی خواب بوده ولی واقعا اتفاق افتاده ؟

بسمه تعالی
با عرض سلام و تحیت
همانطور که قبلا اشاره شد فلج خواب ناشی از اختلال در امواج مغزی حین خواب است. به بیانی دیگر در چنین موقعیتی شخص بدون اینکه از دروازه خواب سبک با امواج آلفا عبور کند به مرحله خواب عمیق وارد می شود.
در حالت طبیعی در مرحله خواب عمیق یعنی وهله های 3 و4 خواب رم (خواب رویا)، برای اینکه افراد خواب خود را برون ریزی نکنند (مثلا اگر خواب سخنرانی کردن می بینند بلند نشوند و سخنرانی کنند!!) سیستم مغز پیامهای عصبی خود را به ماهیچه های مربوطه متوقف می کند. اما چون ما در خواب عمیق هستیم نسبت به این توقف حرکتی هوشیار نیستیم.
اتفاقی که در فلج خواب می افتد این است که فرد درست در حین خواب یعنی در زمانی که لازم است به خاطر خواب فاقد هوشیاری باشد، هوشیاری خود را بدست می آورد و نسبت به فلج رخ داده آگاه می شود و این آگاهی سبب وحشت و ...می شود.

بختک از چند ثانیه تا چند دقیقه ممکن است به طول بیانجامد اما خطر خاصی را به دنبال ندارد. ضمن اینکه عدم تلاش برای حرکت انگشتان ممکن است سبب تاخیر خروج از چنین وضعیتی شود.
با توجه به توضیحات ارائه شده روشن می شود چنین موضوعی در عین حالیکه اختیاری نیست، از مقوله کابوس و خواب دیدن هم نیست

با تشکر
و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمین

موضوع قفل شده است