مشارکت برای خلق فیلمنامه ی دینی

تب‌های اولیه

20 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مشارکت برای خلق فیلمنامه ی دینی

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام دوستان عزیز

من این تاپیک رو برای دوستان مذهبی که موضوعات دینی براشون دغدغه هست درست کردم ، چون برای خودم هم دغدغه است . اما میخوام اینکار با همفکری تعداد بیشتری از دوستان صورت بگیره تا موضوعات پخته تر و مخاطب پسند تر ارایه بشه .

البته هدف اصلی بیان مباحث پایه ای و اساسی در دین هست . مثلا توحید ، معاد ، نبوت ، اعتقاد به ظهور در آخرالزمان و از این قبیل مباحث .

میخوایم فیلمنامه هایی بنویسیم که بتونه اعتقادات والا و ارزشمند اسلامی رو نه تنها به مردم خودمون بلکه به دنیا نشون بده . البته این کار خیلی بزرگی هست اما با یاری خدا امکان پذیر هستش .

اینجا یک موضوع رو انتخاب میکنیم ، مثلا توحید ، بعد بحث میکنیم که چطور میشه چه ابعادی از این موضوع رو توی یک فیلم نشون داد طوری که برای کسایی که دین ندارند هم جذاب و دیدنی و قابل پذیرش باشه؟

و البته قرار نیست مثل خیلی فیلمهای مثلا مذهبی ایرانی ، اعتقاداتمون رو خیلی رو و به صورت سخنرانی و کلیشه ای و ظاهری نشون بدیم ، بلکه مثل فیلمهای قوی خارجی مثل ماتریکس - آواتار - اینسپشن و خیلی فیلمهای دیگه که به سبکی زیبا عقاید خودشون رو به جهان القل میکنند ، ما هم عقایدمون رو با زبان سینما به دنیا نشان بدیم .

در نهایت از برآیند تمامی نظرات و ایده ها و قصه ها سعی میکنیم حداقل بتونیم یک طرح اینجا بنویسیم ، بعدش یک نفر یا چند نفر فیلمنامه کامل رو بنویسند و در نهایت اگر خدا یاری کنه احتمال ساخت پروژه هم وجود داره .

متاسفانه امکان پرداخت دستمزد به نویسندگان وجود نداره ، و این کار فقط به صورت دلی و اعتقادی و به قول معروف صلواتی انجام میشه ، اما مطمئنا اگر کار ساخته بشه ، اسم همه ی دوستان توی تیتراژ خواهد اومد و همکاری در کارهای آتی ادامه خواهد داشت .

با تشکر از همگی دوستان

دوستان عزیز هر ایده یا سوالی دارید مطرح کنید . لازم نیست فیلمنامه نویس باشید فقط همین که بتونید راجع به موضوعات دینی داستان بسازید کافیه . فکر کنید چطور میشه یه موضوع دینی رو توی یه داستان زیبا به نمایش گذاشت؟

:Gig:بنظرم موضوع اخرالزمان ونشان دادن تمام ابعادش جالب باشه!مثلانشانه ها ی اخرالزمان یاعلایمی که به وقوع پیوسته !درنهایتشم چگونگی نجات یافتن دراخرالزمان وراه های دینی که سفارش شده.خیلی هم ضروریه تواین دوره زمونه مخصوصابحث حجاب وحیاو...:ok:حالابذارین فک کنم بعدابیشترنظراتمومیگم تازه این خیلی مهمه داستان جوون پسندوعامه پسندباشه:Gig:

[="Tahoma"][="DarkSlateBlue"]سلام
دوستان بنده تو این زمینه ها فعالیت های کوچیکی داشتند
موضوع زنده کردن یاد مرگ خیلی کاربردیه
آدم ها رو تکون میده و ذهنشون آماده ی برنامه ریزی میشه
از خیلی غفلت ها بیرونشون می کنه

اینکه آدم ها درگیر روزمره هاشون میشن و فراموش می کن با تموم موفقیتای ظاهری شون، قراره دست خالی از همه ی این موفقیتای ظاهری برن اون دنیا و فقط تقوا و اخلاصشونه که اون دنیا به کارشون میاد. داستان پردازی در این ایده خیلی میتونه خوب باشه[/]

[="Tahoma"]

transformer.2013;415716 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام دوستان عزیز

من این تاپیک رو برای دوستان مذهبی که موضوعات دینی براشون دغدغه هست درست کردم ، چون برای خودم هم دغدغه است . اما میخوام اینکار با همفکری تعداد بیشتری از دوستان صورت بگیره تا موضوعات پخته تر و مخاطب پسند تر ارایه بشه .

البته هدف اصلی بیان مباحث پایه ای و اساسی در دین هست . مثلا توحید ، معاد ، نبوت ، اعتقاد به ظهور در آخرالزمان و از این قبیل مباحث .

میخوایم فیلمنامه هایی بنویسیم که بتونه اعتقادات والا و ارزشمند اسلامی رو نه تنها به مردم خودمون بلکه به دنیا نشون بده . البته این کار خیلی بزرگی هست اما با یاری خدا امکان پذیر هستش .

اینجا یک موضوع رو انتخاب میکنیم ، مثلا توحید ، بعد بحث میکنیم که چطور میشه چه ابعادی از این موضوع رو توی یک فیلم نشون داد طوری که برای کسایی که دین ندارند هم جذاب و دیدنی و قابل پذیرش باشه؟

و البته قرار نیست مثل خیلی فیلمهای مثلا مذهبی ایرانی ، اعتقاداتمون رو خیلی رو و به صورت سخنرانی و کلیشه ای و ظاهری نشون بدیم ، بلکه مثل فیلمهای قوی خارجی مثل ماتریکس - آواتار - اینسپشن و خیلی فیلمهای دیگه که به سبکی زیبا عقاید خودشون رو به جهان القل میکنند ، ما هم عقایدمون رو با زبان سینما به دنیا نشان بدیم .

در نهایت از برآیند تمامی نظرات و ایده ها و قصه ها سعی میکنیم حداقل بتونیم یک طرح اینجا بنویسیم ، بعدش یک نفر یا چند نفر فیلمنامه کامل رو بنویسند و در نهایت اگر خدا یاری کنه احتمال ساخت پروژه هم وجود داره .

متاسفانه امکان پرداخت دستمزد به نویسندگان وجود نداره ، و این کار فقط به صورت دلی و اعتقادی و به قول معروف صلواتی انجام میشه ، اما مطمئنا اگر کار ساخته بشه ، اسم همه ی دوستان توی تیتراژ خواهد اومد و همکاری در کارهای آتی ادامه خواهد داشت .

با تشکر از همگی دوستان

سلام
بنده شخصا خیلی علاقه دارم تو این زمینه کار کنم
کارهای بلند رو بنظرم بشه بر اساس واقعیتها نوشت . فقط کمی بروز آوری بیانی میخواد . زندگی بزرگان حماسه سازان ووو پر از پیامهای توحیدی و الهی است . کارهای خوبی تو این زمینه ها صورت گرفته که فکر میکنم بهترینش مختارنامه بود . البته در مختارنامه بعد اجتماعی وقایع خیلی پر رنگتر بود اما میشه کمی به درون زندگیها و اشخاص نزدیکتر شد تا افراد از این منظر هم دیده و الگوی ذهنی خوبی درست بشود .
ولی بنده در خصوص تبلیغ ارزشهای دینی به یک سری کارهای دقیق اما کم حجم مثل فیلمهای کوتاه و حتی تیزرهای تبلیغاتی بیشتر باور دارم . اینها میتونن مثل یک جرقه در ذهن و زندگی افراد باشند . به نظرم اثر این تیزرهای تبلیغاتی با حجم نمایش زیاد بسیار اثرگذارتر خواهد بود
مثلا در همین موضوع توحید قرآن بیانی زیبا داره . میفرماید یک بنده ای چند مولا داشته باشه بهتره یا یک مولا داشته باشه . خوب اینو در قالبهای متفاوتی میشه تبدیل به یک کار تبلیغی کرد و در کنارش همین آیه رو گذاشت . به نظر شما زیبا نمیشه ؟
والله الموفق

با سلام
ممنون از تاپیک زیبایی که انتخاب کردید این چند روزی که از شبکه نمایش فیلم هری پاتر پخش میشه ذهن منو هم خیلی مشغول کرده که چرا سینمای ما هم تمام اصول های مذهبی رو در ایما و اشاره یا با اسامی ابجد بیان نکنه؟
مثلا این لحظه رو مثل یه سکانس تصور کنید:
یک زنی دنبال حقیقت زندگیه، مسیرش به کتابحونه ای قدیمی می افته اونجا کتابهای زیادی رو میبینه (که منظور کتابهای مذهبی هستن و همه هم تحریف شده )همه ی کتابها گرد و خاک دارن بین اونا یه کتاب به چشم میخوره که نور عجیبی داره این کتاب قرآنه ولی تو فیلم اسم مستقیمی گفته نمیشه.
شخصیت اصلی داستان باید یک زن باشه چون زن نماد یک فرهنگ و یک کشوره.
از کتاب نجواهایی به گوش میرسه (آیاتی در مورد کفر و شرک، یکتاپرستی البته با زبان عامیانه و نجواگونه)
مثلا یه سکانس دیگه کتاب آروم میگه دنیارو ببین اون زن به اطرافش نگاه میکنه( یه دور 360 درجه با دوربین) چی میبینه؟ همه ی علایم شیطان پرستی رو البته جلوه های ویژه خیلی مهمه. همه رو در تاریکی میبینه.
یا در سکانس آخر که زن به درک بندگی رسیده به آسمون خیره میشه و تصور میکنه به سمت نور بالا میره(این زن یک زن مانتویی بوده) میره و چند لحظه بعد به زمین برمیگرده ولی با چادر و حجاب کامل و کتابی نورانی که تو دستاشه. دوستاش با تعجب میگن این چیه؟ (وضع ظاهری (چادر)) چادر رو با چشمای بسته و اخلاص میبوسه و به آسمون نگاه میکنه و میگه این تاج بندگی منه!!!!!!
این کلمه ی آخر فیلمه.
:Kaf::Kaf:

وای که خودم کلی کیف کردم چقدر قشنگ میشه من واقعا دارم حروم میشم.
:yes:

در فیلمها و انیمیشنهای غربی بیشتر نمادهاشون رو مرور میکنن که کارشناسان رسانه اونا رو به ما اثبات میکنن.
ما هم باید همین کار رو بکنیم اما متاسفانه اکثر فیلمهای ما یا موضوع نداره مثل این انیمیشن تهران1500 ، خدایی چقدر خوب درست شده بود اما کاملا بدون موضوع؟؟؟؟؟؟؟؟؟
حیف نیست. یا فیلمهایی داریم که مستقیم به مقدسات توهین میکنن آخه واقعا این انصافه که تمام دنیا علیه ما فیلم بسازن خومون هم علیه خودمون؟؟؟؟؟؟؟
من منکر فیلمهای خوب نیستم فیلم خوب هم داریم اما انگشت شمار!!!!!!!
دلم از سینما پر بود ببخشید پرحرفی کردم.
:Motehayer:
التماس دعا
یاحق

سلام ..........
بیشتر سریال ها و فیلم هایی که خاص هستند ...چند چیز توشون خیلی به چشم میاد
صبر ..تلاش ...خوش شانسی ....خاص بودن
کلا فیلم هایی که پر از غم و غصه و مشکلاته ...تمام زیباییش به صبری که شخصیت اول داستان داره بستگی داره .....
داستان خاصی مد نظرم نیست ......
بعدا که فکر کردم میام تخیلات ذهن پریشونم و میگم

[="Tahoma"][="DarkGreen"]اللهم عجل لولیک الفرج

سلام
ممنون از کار خوبتون امیدوارم اساتید محترم هم به اینجا بیایند ومارا همراهی کنند تا مشکلی پیش نیاد و خطا ها رفع بشود

به نظر من واقعه کربلا را در قالب یک فیلنامه نشان دادن می تونه خوب باشه

مثلا یک خانواده ای برای دیدن فرد یا افرادی به جایی می روند و بعد افرادی دعوتشان می کنند به یک جایی و ادامه ماجرا:Gig:

البته باید دید ایا از نظر دین و شرع این کار درست است که وقایع رو در لایه های پنهان فیلمنامه ها قرار بدیم یا خیر؟[/]

به طاها به یاسین;415934 نوشت:
با سلام
ممنون از تاپیک زیبایی که انتخاب کردید این چند روزی که از شبکه نمایش فیلم هری پاتر پخش میشه ذهن منو هم خیلی مشغول کرده که چرا سینمای ما هم تمام اصول های مذهبی رو در ایما و اشاره یا با اسامی ابجد بیان نکنه؟
/QUOTE]
سلام علیکم به همگی
بنده هم همش به همین قضیه فکر می کنم که حتماً نباید موضوع فیلم نامه کاملاً واضح باشه و بگیم مثلاً حضرت فاطمه و امام علی و...
اینکه بتونیم منش و افکار و عمل این بزرگواران رو نشون بدیم، اگه کسی فیلم رو تحلیل کنه خودش متوجه می شه که مثلاً این اشخاص کی بودن و ماجرا به چه قضیه ای برمی گرده...
متأسفانه امشب فیلم 9(ناین) رو دیدم...

هر لحظه ی این فیلم رو حساب کتاب کار شده و تمامش نکته است
اونم برای چی؟
به اثبات رسوندنه کابالا!!!!
برای نقض دین(تو این فیلم مسیحیت رو زیر سؤال برده) و اثبات راه نورانیه شیطان!
تناسخ به وضوح توی این فیلم نشون داده می شه!

متأسفانه و صد البته بدبختانه اون جور که بنده متوجه شدم این فیلم تو تلوزیون ایران هم پخش شده...
لینک نقد این فیلم

به نظر بنده (البته نمی دونم نظرم درست هست یا نه) اگه بتونیم دین خودمون رو با دقت و ریزه کاری توی فیلم جا بدیم و قالب کلی فیلم رو جذاب کنیم ان شاءالله که بشه قدمی برداشت...

امام زمان چقدر نیرو کم داره...
اللهم عجل لولیک الفرج...
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم...

بنده فیلم نامه نویس نیستم
اما شاید بشه ایده هایی تو ذهن ایجاد کرد
مثلاً یه دختر خانم که چه سختی هایی می کشه تا بزرگ بشه ...
این دختر برای پدرش مثل مادر بوده و پدرش به احترامش بلند می شده.
وقتی بزرگتر می شه و موقع ازدواجش می رسه یه مرد مهربون باهاش ازدواج می کنه که پدرشو قبول داشته و نورانی بوده..
پدرش اینجا خیلی بزرگ و با ابهت نشون داده بشه...
خیلی هم لحظه ها و آهنگ های فیلم آروم و حزن انگیز نباشه که آدم خوابش ببره!
بعد این دوتا با هم ازدواج می کنن و بچه دار می شن..
ماجرای گردن بند که خیلی خیلی زیباست! توش گفته بشه...
ماجرای طبق انار که مثلاً فرشته ها با حالتی زیبا بیارن برای خانم
و می تونه به همین صحنه های فرشته ها ختم بشه
می تونه هم ادامه پیدا کنه تا زمان پهلوی شکسته و شهادت
در پناه حق باشید ان شاءالله
منتظر فیلم نامه های شما بزرگواران و البته تبدیل اون ها به فیلم و انیمیشن هستیم...

با سلام اینجانب مسعود تاریخی وایقان از همین جا همکاری خود را در ساخت فیلمهای کوتاه به عنوان تصویربردار فیلم اعلام میدارم.
برای مشاهده نمونه کارهای تصویربرداری به آدرس زیر مراجعه کنید.ضمنا تا 10 الی 15 روز دیگر فیلم کوتاه گرگ که اکنون سکانس های آخر در حال فیلمبرداری است رو میتوانید در آپارات مشاهده کنید.

نمونه کارهای تصویربرداری بنده: [=arial black]http://www.aparat.com/v/CbNWI

با سلام
به نظر من همه ی آموزه های دینی که نباید توی یه فیلم باشه میشه در هر فیلم چند تا نکته ی ظریف توش باشه.
جذابیت فیلم به اینه که ذهن بیننده رو درگیر کنه.
حالا وجدانی یه فیلم غربی بیشتر هالیوودی میبینیم چقدر بهش فکر میکنیم اما حالا سینمای ما همون لحظه فیلم رو میبینی و تموم.
(البته بعضیاش خوبن اما خیلی کمن)
یا حق

سلام من رسما همکاریمو با این بخش اعلام می کنم و حاضرم در هر حوضه ای که تواناییش رو داشته باشم خدمت کنم.
فقط اگه میشه موضوعی که می خواهیم روش کار کنیم رو بگید.
به نظرم اگه فیلم یک شخصیت خارق العاده باشه که به یاری خدا کارهای عجیب و غریب انجام میده جوونارو جذب می کنه.
اگه چند تا موصوع هم دارید میشه مثل فیلم های معروف که چند ها قسمتند چند قسمتیش کرد.

باید یک کاری باشه دنیا رو تکون بده

سلام تا چه حد با حوزه و فضای آن آشنا هستید
من موضوعاتی دارم:)

تا حالا فعالیتی نداشتم اما قصه نویسی روبلدم.

سلام....این موضوع میتونه تلاش خوبی باشه برای پیداکردن ایده های مناسب از منظر کاربران مجموعه که دغدغه های مشابهی دارن
...بنده نیز به سبب تحصیلات مرتبط وفعالیتهایی که در این زمینه ها داشته ودارم و مشاوره چندین فیلمنامه به تولید رسیده را داشته ام آمادگی خودم را برای مشاوره و... گسترش ایده و... رفع نقایص محتمل و...اعلام میدارم

.....به نظرم برای شروع به موضوعات و ایده هایی فکر کنیم که برای کارهای کوتاه کلیپ مانند مناسب باشندمثل کارهای کوتاهی(قضاوتهای زودهنگام درباره نابینایی که تازه بینا شده...احترام به پدر با پرسش این چیه درباره گنجشک... وضعیت رانندگی با وجود تعارف ها در سایر امور و...) که اخیرا درباره موضوعات اخلاقی داره از تلویزیون پخش میشه...

[="Tahoma"][="DarkGreen"]اللهم عجل لولیک الفرج

سلام دوستان
میشه ماجرا اهل بیت رو در قالب داستان های کوتا و فیلم کوتا یا مجموعه جا داد مثل همین خرده ستمگران یا شاید برای شما اتفاق بیافتد که در هر قسمت یک ماجرا رخ داده

خب میشه با الگو برداری از وقایع زندگی بزرگواران و الگو های تربیتی ایشان بهره برد و فیلم غنی ساخت[/]