جمع بندی با توجه به این آیات ، چرا بانوان در خانه های خود نمی مانند و بیرون می روند؟

تب‌های اولیه

122 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
با توجه به این آیات ، چرا بانوان در خانه های خود نمی مانند و بیرون می روند؟

بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.
میخواهم آیاتی از قرآن را بیاورم.اما آنچه که میخواهم بیان کنم را کامل بیان نمی کنم و میخواهم انرا بر شما مخفی کنم و دلایل شما را بشنوم.
که چرا شما به این ایات عمل نمیکنید؟

يا نِساءَ النَّبِيِّ لَسْتُنَّ كَأَحَدٍ مِنَ النِّساءِ إِنِ اتَّقَيْتُنَّ فَلاتَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذِي فِي قَلْبِهِ مَرَضٌ وَ قُلْنَ قَوْلاً مَعْرُوفاً (033 | احزاب - 32)اى همسران پيامبر! شما همچون يكى از زنان (عادى) نيستيد اگر تقوا پيشه كنيد; پس به گونه اى هوس انگيز سخن نگوييد كه بيماردلان در شما طمع كنند، و سخن شايسته بگوييد.

وَ قَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ الْأُولى وَ أَقِمْنَ الصَّلاةَ وَ آتِينَ الزَّكاةَ وَ أَطِعْنَ اللهَ وَ رَسُولَهُ إِنَّما يُرِيدُ اللهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيراً (033 | احزاب - 33)و در خانه هاى خود بمانيد،و همچون دوران جاهليّت نخستين (در ميان مردم) ظاهر نشويد، و نماز را برپا داريد، و زكات را بپردازيد،و خدا وپيامبرش را اطاعت كنيد; خداوند فقط مى خواهد پليدى (گناه) را از شما اهل بيت دور كند و كاملاً شما را پاك سازد.

وَ اذْكُرْنَ ما يُتْلى فِي بُيُوتِكُنَّ مِنْ آياتِ اللهِ وَ الْحِكْمَةِ إِنَّ اللهَ كانَ لَطِيفاً خَبِيراً (033 | احزاب - 34)آنچه را در خانه هاى شما از آيات خداوند و حكمت و دانش خوانده مى شود ياد آور شويد; خداوند به اسرار دقيق آگاه و داناست.

آیا به نظر شما بانوان اینها از جمله ایاتی هستند که باید آنها رو بدور انداخت؟
اگر راسخ در علم قران باشید می دانید که چه میخواهم بگویم.
یا علی.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عمار

[=arial]با سلام و ادب
دوست عزیز سوالتون رو شفاف و دقیق مطرح بفرمایید تا بحث کنیم.

[="Tahoma"]

عــــلی;415631 نوشت:
يا نِساءَ النَّبِيِّ لَسْتُنَّ كَأَحَدٍ مِنَ النِّساءِ إِنِ اتَّقَيْتُنَّ فَلاتَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذِي فِي قَلْبِهِ مَرَضٌ وَ قُلْنَ قَوْلاً مَعْرُوفاً (033 | احزاب - 32)اى همسران پيامبر! شما همچون يكى از زنان (عادى) نيستيد اگر تقوا پيشه كنيد; پس به گونه اى هوس انگيز سخن نگوييد كه بيماردلان در شما طمع كنند، و سخن شايسته بگوييد.

وَ قَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ الْأُولى وَ أَقِمْنَ الصَّلاةَ وَ آتِينَ الزَّكاةَ وَ أَطِعْنَ اللهَ وَ رَسُولَهُ إِنَّما يُرِيدُ اللهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيراً (033 | احزاب - 33)و در خانه هاى خود بمانيد،و همچون دوران جاهليّت نخستين (در ميان مردم) ظاهر نشويد، و نماز را برپا داريد، و زكات را بپردازيد،و خدا وپيامبرش را اطاعت كنيد; خداوند فقط مى خواهد پليدى (گناه) را از شما اهل بيت دور كند و كاملاً شما را پاك سازد.

وَ اذْكُرْنَ ما يُتْلى فِي بُيُوتِكُنَّ مِنْ آياتِ اللهِ وَ الْحِكْمَةِ إِنَّ اللهَ كانَ لَطِيفاً خَبِيراً (033 | احزاب - 34)آنچه را در خانه هاى شما از آيات خداوند و حكمت و دانش خوانده مى شود ياد آور شويد; خداوند به اسرار دقيق آگاه و داناست.

سلام
آیات فوق که خطاب به زنان پیامبر ص است در صدد نفی کلی خروج زنان از خانه نیست
اول اینکه این آیات خطاب به زنان پیامبر ص است
دیگر اینکه بیانگر وضعیت ایده ال زنانی است که دارای ویژگیهایی از این قبیل اند
و آخر اینکه نه شما راسخ در علم هستید و نه ما
بنده فکر می کنید شما دچار خودبزرگ بینی و عجب هستید تا رسوخ در علم
واله الهادی

بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

عمار;418623 نوشت:
[=arial]با سلام و ادب
دوست عزیز سوالتون رو شفاف و دقیق مطرح بفرمایید تا بحث کنیم.

سلام استاد گرانقدر.سوالم واضح بود.چرا زنان به این آیه عمل نمی کنند و در خانه های خود نمی مانند.آیا این برای آنها بهتر نیست؟

حامد;418626 نوشت:

سلام
آیات فوق که خطاب به زنان پیامبر ص است در صدد نفی کلی خروج زنان از خانه نیست
اول اینکه این آیات خطاب به زنان پیامبر ص است
دیگر اینکه بیانگر وضعیت ایده ال زنانی است که دارای ویژگیهایی از این قبیل اند
و آخر اینکه نه شما راسخ در علم هستید و نه ما
بنده فکر می کنید شما دچار خودبزرگ بینی و عجب هستید تا رسوخ در علم
واله الهادی

جناب حامد چرا جوش می آوری برادر.اینکه چه کسی راسخ در علم قرآن است خدا میداند نه من و شما.
من هنوز استدلال خود را نیاورده ام چون کمی زود است و میخواهم نظر بانوان را بدانم.
خوب ایات فوق برای خروج زنان پیامبر است.به من و شما چه ربطی دارد که در کتاب اسمانی قرآن آمده؟خوب خداوند میتوانست انرا فقط به پیامبر و زنانش بگوید.چرا عمومی کرد؟
اگر بدرد نمیخورد از ایات قران حذفش کنید!!!
أَ فَلا يَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ وَ لَوْ كانَ مِنْ عِنْدِ غَيْرِ اللهِ لَوَجَدُوا فيهِ اخْتِلافاً كَثيراً (004 | نساء - 82)

آيا درباره قرآن نمى انديشند؟! در حالى كه اگر از سوى غير خدا بود، اختلاف فراوانى در آن مى يافتند.

پاسخ های ارائه شده در این تاپیک . دلایل ماندن زن ها در خانه از قرآن:
http://www.askdin.com/thread32532-9.html#post419238
http://www.askdin.com/thread32532-9.html#post419242
http://www.askdin.com/thread32532-9.html#post419272
http://www.askdin.com/thread32532-9.html#post419281
http://www.askdin.com/thread32532-10.html#post419319

عــــلی;415631 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.
میخواهم آیاتی از قرآن را بیاورم.اما آنچه که میخواهم بیان کنم را کامل بیان نمی کنم و میخواهم انرا بر شما مخفی کنم و دلایل شما را بشنوم.

یا علی.

سلام

منظورتون از در خانه ماندن دقیقا مشخص کنید؟
یعنی مدرسه هم نروند ؟
دانشگاه چطور ؟
معلم یا پزشک نشوند یا خیاط یا هر هنر دیگری ؟
مسافرت یا خرید لازم یا ایاب و ذهاب و فرزندان یا خواهرو برادر چطور ؟
مصداق در خانه ماندن را دقیقا مشخص کنید ؟
تا بتوانیم جواب دهیم

بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

بی نظیر;418656 نوشت:
سلام

منظورتون از در خانه ماندن دقیقا مشخص کنید؟
یعنی مدرسه هم نروند ؟
دانشگاه چطور ؟
معلم یا پزشک نشوند یا خیاط یا هر هنر دیگری ؟
مسافرت یا خرید لازم یا ایاب و ذهاب و فرزندان یا خواهرو برادر چطور ؟
مصداق در خانه ماندن را دقیقا مشخص کنید ؟
تا بتوانیم جواب دهیم

یعنی اعمالی که مردان انجام می دهند و وظایف آنهاست را انجام ندهند.
یعنی در اجتماع مردان ظاهر نشوند و با مردان سخن نگویند(به استثناء ضرورت).
یعنی به این آیه عمل کنند.

سلام

زیاد متوجه متن پست اولتون نشدم.فقط بر اساس عنوان تاپیک((با توجه به این آیات ، چرا بانوان در خانه های خود نمی مانند و بیرون می روند؟)، مطلبی به ذهنم رسید.اینکه:

1.مگر خداوند در قران کریم چنین نگفته اند؟

[=&quot][=&quot]سوره ی احزاب آیه ۷۰ [=&quot][=Cambria]: "یا اَیُهَا لَّذینَ آمَنوا اتَّقُوا اللهَ وَ قولوا قُولاً سَدیدا[=&quot]"[=&quot] [=&quot]ای آنکه ایمان آورده اید تقوا پیشه کنید و سخن [=&quot]راست[=&quot] و استوار گویید.

چرا مردم دروغ می گویند؟

2.تا اونجایی که من میدونم یکی از دلایل نزول قرآن در میان اعراب بخاطر جاهلیت بیش از حد آنها در آن عصر بود.پس یعنی اعراب رو که زنان رو وسیله می دیدند و در تاریخ هم آمده که حتی آنها رو در خانه ها زندانی می کردند؛ خداوند این کار رو نفی کرده است و به حالت تعادل بیان کرده اند.

نتیجه:فکر می کنم در خانه ماندن بانوان و بیرون نرفتن یک نوع کار افراط و نادرستی است.و برداشت وتفسیر این چنینی از این آیات نادرست است.

(حتی در قرآن آمده که حوا را از آدم آفریدیم.شاید تساوی دو جنس مورد تایید نباشه .اما اینقدر ها فاصله بین خانم ها و آقایان نندازید.)

یاحق

بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

حق تعالی;418661 نوشت:
سلام

زیاد متوجه متن پست اولتون نشدم.فقط بر اساس عنوان تاپیک((با توجه به این آیات ، چرا بانوان در خانه های خود نمی مانند و بیرون می روند؟)، مطلبی به ذهنم رسید.اینکه:

1.مگر خداوند در قران کریم چنین نگفته اند؟

سوره ی احزاب آیه ۷۰ [=Cambria]: "یا اَیُهَا لَّذینَ آمَنوا اتَّقُوا اللهَ وَ قولوا قُولاً سَدیدا" ای آنکه ایمان آورده اید تقوا پیشه کنید و سخن راست و استوار گویید.

چرا مردم دروغ می گویند؟

2.تا اونجایی که من میدونم یکی از دلایل نزول قرآن در میان اعراب بخاطر جاهلیت بیش از حد آنها در آن عصر بود.پس یعنی اعراب رو که زنان رو وسیله می دیدند و در تاریخ هم آمده که حتی آنها رو در خانه ها زندانی می کردند؛ خداوند این کار رو نفی کرده است و به حالت تعادل بیان کرده اند.

نتیجه:فکر می کنم در خانه ماندن بانوان و بیرون نرفتن یک نوع کار افراط و نادرستی است.و برداشت وتفسیر این چنینی از این آیات نادرست است.

(حتی در قرآن آمده که حوا را از آدم آفریدیم.شاید تساوی دو جنس مورد تایید نباشه .اما اینقدر ها فاصله بین خانم ها و آقایان نندازید.)

یاحق

خوب جامعه خود یعنی ایران را بنگر که چگونه شد.شما فکر میکنی این کار افراط است.اما من میگویم نیست.دلایلم بماند تا بعداً آنرا بیان خواهم کرد.اما پاسخ شما و تفکر افراط بینی به این افکار میشود جامعه ایران که العان بانوان با اسپورت(فکر کنم جوراب شلواری باشه).بیرون می آیند.
---------------------------------
منتظر نظرات و دلایل شما دوستان گرانقدر مخصوصا بانوان آزاد منش هستیم.
کسی میداند که دلیل نزول این آیه و خطاب به زنان پیامبر چه بود و چرا این یک حکم قرآنی شد و تا به الان بعد از 1400 سال در کتاب قرآن و تا قیامت ثبت است؟

عــــلی;418659 نوشت:
یعنی اعمالی که مردان انجام می دهند و وظایف آنهاست را انجام ندهند.
یعنی در اجتماع مردان ظاهر نشوند و با مردان سخن نگویند(به استثناء ضرورت).
یعنی به این آیه عمل کنند.

پس ظاهرا با مدرسه و دانشگاه و معلم شدن و دکتر شدن و این جور مشاغل مشکلی ندارین
پس قسمتی زیادی از بیرون امدن از خانه ها که مربوط به همین موارد است حل می شود
مثلا فکر کنید خانمی پزشک است این خانم باید با اجبارا ناگزیر است با مردان زیادی
معاشرت کند در کنفرانسها شرکت کند سخنرانی کند و ... پس این موارد حل است

اما فرمودین اعمال مردان را انجام ندهند مصداق مشخص کنید ؟کدام اعمال مختص مردان است
که زن نباید انجام دهد ؟

حالا یک سوال
اگر زنی بعد از اتمام تحصیلاتش در خانه ماند و هیچ خواستگاری نداشت
که الان مصداق این زنان زیاد است
این زنان چطور در خانه بمانند ؟ برای رهایی از بیکاری یا روزمرگی و مبتلا نشدن
به افسردگی چکار باید بکنند ؟

موفق باشید

بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

بی نظیر;418690 نوشت:
پس ظاهرا با مدرسه و دانشگاه و معلم شدن و دکتر شدن و این جور مشاغل مشکلی ندارین
پس قسمتی زیادی از بیرون امدن از خانه ها که مربوط به همین موارد است حل می شود
مثلا فکر کنید خانمی پزشک است این خانم باید با اجبارا ناگزیر است با مردان زیادی
معاشرت کند در کنفرانسها شرکت کند سخنرانی کند و ... پس این موارد حل است

اما فرمودین اعمال مردان را انجام ندهند مصداق مشخص کنید ؟کدام اعمال مختص مردان است
که زن نباید انجام دهد ؟

حالا یک سوال
اگر زنی بعد از اتمام تحصیلاتش در خانه ماند و هیچ خواستگاری نداشت
که الان مصداق این زنان زیاد است
این زنان چطور در خانه بمانند ؟ برای رهایی از بیکاری یا روزمرگی و مبتلا نشدن
به افسردگی چکار باید بکنند ؟

موفق باشید

با دکتر شدن و ..... شدن زن فقط وقتی نمیتوان مخالفت کرد که طبق گفته قبلی ایجاد اضطرار کند.مثلاً لازم است که گاهی اوقات پزشک زن باشد تا زنان را آمپول بزند و ... و فقط وقتی لازم میشود که کار کاملا زنانه باشد.الان پزک های زنان کار مردان را هم راه می اندازند.

اعمال مردان کار در بیرون و کسب روزی است و روزی کسب کردن زن در نوع کار کردن مردان کاریست که قرآن از آن نهی میکند و اجازه نمی دهد که زنان در مجامع مردان قرار گیرند.

اما سوال دوم.هیچ زنی ندیدم که هیچ خواستگاری نداشته باشد.بلکه زنان بسیاری را دیدم که بعلت رد کردن خاستگار هایشان و البته دنبال شاهزاده بودن و از خدا نخواستن و دلایلی مثل دانشگاه و ... باعث میشود که اینان خاستگاران خود و نعمات الهی را رد کرده و دچار این بلا شوند.و این جز خودخواهی انان نیست که گریبان گیرشان شده.صلحه رحم برای همین ها آوزده شده است.تا دختران مجرد که قصد ازدواج دارند شناخته شوند و زود ازدواج کنند.

عــــلی;418702 نوشت:
با دکتر شدن و ..... شدن زن فقط وقتی نمیتوان مخالفت کرد که طبق گفته قبلی ایجاد اضطرار کند.مثلاً لازم است که گاهی اوقات پزشک زن باشد تا زنان را آمپول بزند و ... و فقط وقتی لازم میشود که کار کاملا زنانه باشد.الان پزک های زنان کار مردان را هم راه می اندازند.

سلام

این قسمت مربوط میشه به جداسازی زن و مرد در محیط کاری
و ربطی به بیرون نیامدن زن از خونه نداره

عــــلی;418702 نوشت:
اعمال مردان کار در بیرون و کسب روزی است و روزی کسب کردن زن در نوع کار کردن مردان کاریست که قرآن از آن نهی میکند و اجازه نمی دهد که زنان در مجامع مردان قرار گیرند.

امروزه بسیار اتفاق می افتد که برای امرار معاش زن نیز باید در بیرون کار کند و چه بسا زنان بیشماری
که سرپرست خانواده هستند
یا زنان مجردی که خودشان باید زندگی را اداره کنند

عــــلی;418702 نوشت:
اما سوال دوم.هیچ زنی ندیدم که هیچ خواستگاری نداشته باشد.بلکه زنان بسیاری را دیدم که بعلت رد کردن خاستگار هایشان و البته دنبال شاهزاده بودن و از خدا نخواستن و دلایلی مثل دانشگاه و ... باعث میشود که اینان خاستگاران خود و نعمات الهی را رد کرده و دچار این بلا شوند.و این جز خودخواهی انان نیست که گریبان گیرشان شده.صلحه رحم برای همین ها آوزده شده است.تا دختران مجرد که قصد ازدواج دارند شناخته شوند و زود ازدواج کنند.

شما تمام زنان را ندیدهاید که اینگونه می گویید هیچ زنی ندیده اید
امروزه سن ازدواج رفته بالا و زنان اغلب تا سی سالگی هیچ خواستگاری ندارند
این موارد ما چون زنیم و در اجتماع زنان بیشتر می بینیم تا شما
که احتمالا با این عقایدتون احتمالا در اجتماع زنان نبوده اید و با انها از نزدیک تماس یا برخوردی نداشته اید

اما بزرگوار تمام این مطالب که من مطرح کردم برای این بود که نشان دهم امروزه جبر اجتماع و شرایط
زندگی در ان باعث شده که زنان از خانه ها بیرون ایند و در زمان کنونی عمل به این ایه غیر ممکن
و فقط برای عده خوش شانسی زن مقدور است
زنانی که خوشگل هستند و سریع ازدواج می کنند و بعد با یک همسر خوب و رمانتیک
مواجه می شوند که نیازهای او را از هرجهت رفع می کند
و زن بی نیاز از بیرون رفتن از خانه می شود

موفق باشید

بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

بی نظیر;418750 نوشت:
سلام

این قسمت مربوط میشه به جداسازی زن و مرد در محیط کاری
و ربطی به بیرون نیامدن زن از خونه نداره

امروزه بسیار اتفاق می افتد که برای امرار معاش زن نیز باید در بیرون کار کند و چه بسا زنان بیشماری
که سرپرست خانواده هستند
یا زنان مجردی که خودشان باید زندگی را اداره کنند

شما تمام زنان را ندیدهاید که اینگونه می گویید هیچ زنی ندیده اید
امروزه سن ازدواج رفته بالا و زنان اغلب تا سی سالگی هیچ خواستگاری ندارند
این موارد ما چون زنیم و در اجتماع زنان بیشتر می بینیم تا شما
که احتمالا با این عقایدتون احتمالا در اجتماع زنان نبوده اید و با انها از نزدیک تماس یا برخوردی نداشته اید

اما بزرگوار تمام این مطالب که من مطرح کردم برای این بود که نشان دهم امروزه جبر اجتماع و شرایط
زندگی در ان باعث شده که زنان از خانه ها بیرون ایند و در زمان کنونی عمل به این ایه غیر ممکن
و فقط برای عده خوش شانسی زن مقدور است
زنانی که خوشگل هستند و سریع ازدواج می کنند و بعد با یک همسر خوب و رمانتیک
مواجه می شوند که نیازهای او را از هرجهت رفع می کند
و زن بی نیاز از بیرون رفتن از خانه می شود

موفق باشید

مساله اول:شما از من در مورد عقیده من در مورد .... سوال کردید و من هم به شما پاسخ دادم.پس جواب سوال خود را گرفتید نه یک مساله بی ربط!!!
مساله دوم:چه کسی گفته زن باید در بیرون کار کند؟اشتباه جامعه این بود که کارهای زنان را در بیرون راه اندازی کرده است.بلکه میتوانست کارهای انان را در خانه هم اجرا کند.زنی که بیرون کار میکند اول اینکه به همسرش ضربه میزند و دوم اینکه به فرزندانش.
مساله سوم:من تحقیق کرده ام و تاجایی که میدانم این زنان به دلایل متعددی خاستگاران خود را رد کرده اند از جمله این دلایل:1.مخالفت پدر و مادر2.ملاک های انتخاب همسر3.درس و دانشگاه و کار و ...

من زنان اینچنین که شما میفرمایید ندیده ام.اکثرا دروغ میگویند که خاستگار نداشته اند.اما به فرض اینکه حرف شما رو صحیح بگیریم و همچنین زنانی هستند دلیل نمیشود زن وظیفه خود را رها کند.لطفاً دلیل محکم تری بیاورید.این دلایل باعث نمیشود زنان وظیفه و جایگاه خود را در زندگی فراموش کنند.بلکه راهکار زیاد است.اما در این تاپیک بحث بر سر این زنان نیست.
اگر مردم به خدا ایمان داشتند و به خاطر خدا از خیلی چیز ها میگذشتند میدیدند که رحمت خداوند چقدر وسیع است.

عــــلی;418702 نوشت:

تو رو خدا اینقدر زنها رو تحت فشار نذارید. به همین راحتی فضاوت نکنید. دخترای زیادی رو میشناسم که به سن 30 رسیدن و چاره ای جز کار کردن ندارن. چون واقعا از 18 سالگی خواستگاری نداشتن! خدایی شما نمی دونید چقدر تحت فشار اجتماعی هستن. خدایی یه عده مثل شما دایما دارن اون هارو سرزنش می کنن و از اون طرف هم شرایط سخت کاری و درس خواندن که پسرا حاضر نبستن زیر بارش برن!
خیلی داریم زن های جامعه رو اذیت می کنیم.

آخ که من چقد عاشق این آیات و حدیثاییم که میگند خانوما تو خونه بمونن
کلا با روحیات من خیلی مچه
من دوس دارم خانوم خونه باشم
با یه شوهر غیرتیه خیلی حسوووود ( دوس دارم خب چیه مگه:khandeh!: )
قرمه سبزی بپزم
مهمون بازی
اصن یه وضیییییییییییییی:khandeh!:
ولی الان دقیقا دارم برعکس چیزی که ته دلم دوس دارم قدم برمیدارم
تا خرخره فرو رفتم توی پایان نامه و مقاله و بدو بدو دنبال کارای پذیرشم میدوم
میترسم بعدنا حسرتش بدجور به دلم بمونه

بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

هست هستی;418810 نوشت:
تو رو خدا اینقدر زنها رو تحت فشار نذارید. به همین راحتی فضاوت نکنید. دخترای زیادی رو میشناسم که به سن 30 رسیدن و چاره ای جز کار کردن ندارن. چون واقعا از 18 سالگی خواستگاری نداشتن! خدایی شما نمی دونید چقدر تحت فشار اجتماعی هستن. خدایی یه عده مثل شما دایما دارن اون هارو سرزنش می کنن و از اون طرف هم شرایط سخت کاری و درس خواندن که پسرا حاضر نبستن زیر بارش برن!
خیلی داریم زن های جامعه رو اذیت می کنیم.

زیبایی و هدف و بهترین گزینه به میانه رو بودن هست که خداوند در بسیاری از آیات به اون اشاره میکنه.جالبه که حتی با اینکه ایات بسیاری در مورد انفاق وجود داره اما باز هم ایه ای هست که میانه رو بودن در انفاق کردن رو توصیه میکنه.هدف این نیست که ما کسی رو زندانی کنیم.دقت داشته باشید ما اصلاً بحثمون سر این زنان نیست.چراکه اینان از این قاعده در قران برکنار هستند:
وَ الْقَواعِدُ مِنَ النِّساءِ اللّاتِي لا يَرْجُونَ نِكاحاً فَلَيْسَ عَلَيْهِنَّ جُناحٌ أَنْ يَضَعْنَ ثِيابَهُنَّ غَيْرَ مُتَبَرِّجاتٍ بِزِينَةٍ وَ أَنْ يَسْتَعْفِفْنَ خَيْرٌ لَهُنَّ وَ اللهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ (024 | نور - 60)
و زنان از كار افتاده اى كه اميد به ازدواج ندارند، گناهى بر آنان نيست كه لباسهاى (رويين) خود را بر زمين بگذارند، در حالى كه(در برابر مردم) خودآرايى نكنند; و اگر خود را بپوشانند براى آنان بهتر است; و خداوند شنوا و داناست.

فطرت شما اسلامی هست پس نگران این داستان نباشید.اما هدف ما زنان از کار افتاده نیست.بلکه دخترانی هست که در جامعه میبینیم.همچنین زنان شوهر دار.

MinoOo;418821 نوشت:
آخ که من چقد عاشق این آیات و حدیثاییم که میگند خانوما تو خونه بمونن
کلا با روحیات من خیلی مچه
من دوس دارم خانوم خونه باشم
با یه شوهر غیرتیه خیلی حسوووود ( دوس دارم خب چیه مگه:khandeh!: )
قرمه سبزی بپزم
مهمون بازی
اصن یه وضیییییییییییییی:khandeh!:
ولی الان دقیقا دارم برعکس چیزی که ته دلم دوس دارم قدم برمیدارم
تا خرخره فرو رفتم توی پایان نامه و مقاله و بدو بدو دنبال کارای پذیرشم میدوم
میترسم بعدنا حسرتش بدجور به دلم بمونه

من دلایلی که قرار هست در این تاپیک با آیات صریح قران اثبات کنم رو برای خانم خودم هم توصیفش کردم و ایشون بسیار از اینکارشون راضی هستند.البته این واقعاً لذت بخشه که زن و مرد هر دو وظایف خودشون رو خوب بدونن.خانم من الان هفته ای یکبار هم از خونه بیرون نمیره اما با دلایلی که براش اوردم میدونه که خونه زندان نیست.بلکه کالبدی از وظیفه هست.همونطور که بیرون کالبدی از وظیفه من هست.من از بیرون رفتن بیذارم چون تا چشم کار میکنه دخترای رنگی بیرون هستند.و سعی میکنم به سرعت حرکت کنم در حالی که قرآن توصیه به آرام راه رفتن میکنه.
خانم بزرگوارمون هرگز آرزوی بیرون رفتن نکرده فقط دوست داره بره برای لوازم خونه اش و همچنین لوازم آشپزیش خرید کنه.که بیرون رفتنمون هم همیشه با هم هست.خانم تنها بیرون نمیره.من بر اون سخت نگرفتم و ابتدا گفتم آزادی اما دلایل مرا گوش کن و بعد اگر قانع نشدی مختاری.
دقت داشته باشید بیرون هیچ چیزی نیست جز شیطان که وسوسه های زیادی در دل ها میکند.نگاه های مردم به سمت شماست در حالی که قران فرمود دیدبان خود را حفظ کنید.خوب در این محیط الوده باید چیکار کرد؟

قران کامل است و نکات ریز و درشت بسیار زیبایی نهفته هست.اگر کسی بتواند متوجه شود که چه میخواهم بگویم واقعاً کسی است که عاشق قران است.

وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ الْمُؤْمِناتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِياءُ بَعْضٍ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ يَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ يُقيمُونَ الصَّلاةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّكاةَ وَ يُطيعُونَ اللهَ وَ رَسُولَهُ أُولئِكَ سَيَرْحَمُهُمُ اللهُ إِنَّ اللهَ عَزيزٌ حَكيمٌ (009 | توبه - 71)
مردان و زنان باايمان، ولىّ (و يار و ياور) يكديگرند; امر به معروف، و نهى از منكر مى كنند; نماز را برپا مى دارند; و زكات را مى پردازند; و خدا و پيامبرش را اطاعت مى كنند; بزودى خدا آنان را مورد رحمت (خويش) قرار مى دهد; خداوند توانا و حكيم است.

خانم ها فکر میکنند در خانه ماندن زندان است در حالی که بیرون زندانیست بزرگتر اما پر شده از نگاه ها.

[="Microsoft Sans Serif"]

عــــلی;415631 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.
یا علی.

همانگونه که در ابتدای آیه‌ی (32) آمده است، این آیه‌ها در مورد زنان پیامبر است و نه زنان ساده.
زنان پیامبر پس از مرگ شوهرشان نمی‌توانند همسری برگزینند؛ آیا زنان ساده نیز باید چنان باشند؟
گشتن بیهوده در خیابان برای زن و مرد نادرست است و این هزینه کردن بیهوده‌ی عمر در برابر به گناه افتادن است ولی برای کارهای مورد نیاز - همچون دانش‌آموزی، «باید» بیرون بیایند و هیچ‌کسی نمی‌تواند جلوی آن‌ها را بگیرد چون بیرون نیامدنشان زیان بیشتری از درخانه ماندنشان دارد و آن زیان، نادانی است.

[="Times New Roman"]سلام
جناب آبرنگ
به گمانم با آن اشاره به خطاب کلید بحث را دادید دست دوستمان جناب عــــلی.

مسئله کار بانوان به بیراهه رفته .
چی بگم ؟ از کجا بگم ؟ چگونه بگم ؟ چون بنده در تماس هستم و میبینم که برای یک حقوق کم که خرج رفت و آمدشونم اگر بخواهند سوار تاکسی بشن نیست چه مشکلاتی و مسائلی را تحمل میکنند . چه دختران پاکی که در این محیطهای کار بخاطر هیچ پاکی شان ( همینقدر که با نامحرم گفتگو میکنند ) را از دست میدهند . بسیار بسیار دیده میشود . بخاطر هیچ؟ برای یک حقوق کم.
اما بانوان بخاطر ظرافتشان میتوانند کارهای بزرگی انجام دهند که آقایان توان آن را ندارند . در اینترنت خانومی را دیدم که میگفت کارهایی کرده بود و نهایتا رفته بود تو یه شاخه از نجاری یه کاریو شروع کرده بود که بنظرم چون زن بوده از ظرافت هایش استفاده کرده بود و یک کار نو ارائه داده بود و موفق بود . مثلا بانوانی که میرن منشی گری میکنن اگر برن یک هنر یاد بگیرن درآمد بیشتر و کار بدون دردسر و بدون ارتباط با نامحرم دارند . ( نگید حالا بازارش کو ؟ نمیشه همه برن کار هنری که و ....) این مثاله .
بنده میگویم این روند کاری که برای بانوان ایجاد شده استثمار بانوان است و اینرو سالهاست دارم میبینم . بانوان را با حقوق پایین میارن ، از مدیرشان میترسن ، از آرایش و صدا زنانه شان برای بالا بردن کلاس خود استفاده میکنن .
اما درباره تحصیل بانوان . تحصیل که چیز خوبیه اما باید در راستای هدفی باشد و آن شکوفا شدن ظرافتهای ذاتی ایشان است تا بعدا قابل استفاده باشد .
بنده با تمام وجودم غبطه میخورم که چرا اینقدر کار بانوان بدور از استعدادهای فوق العاده شان است در حالیکه اگر اشتغال بانوان در مسیر درست باشد نتایج بسیار خوبی دارد .
البته از قلم نیفتد که بزرگترین و مهمترین کار دنیا تربیت فرزندانی است که اینده سازان ما هستند و ظرافت بانوان است که این کار بزرگ را میتواند انجام دهد و این کار از اقایان بر نمی آید .
یک نکته را هم اضافه کنم که همسر بنده خانه دار است و البته هرگاه بخواهد بیرون میرود . مقایسه ای که بین همسرم و بانوانی که در محیط کار میبینم انجام میدهم اینست اخلاق و منش و کلا شخصیت بانوان سر کار با همسرم متفاوت است . در واقع محیط کار منش بانوان را مردانه میکند.

بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

آبـرنـگـ;418863 نوشت:
[=Microsoft Sans Serif]
همانگونه که در ابتدای آیه‌ی (32) آمده است، این آیه‌ها در مورد زنان پیامبر است و نه زنان ساده.
زنان پیامبر پس از مرگ شوهرشان نمی‌توانند همسری برگزینند؛ آیا زنان ساده نیز باید چنان باشند؟
گشتن بیهوده در خیابان برای زن و مرد نادرست است و این هزینه کردن بیهوده‌ی عمر در برابر به گناه افتادن است ولی برای کارهای مورد نیاز - همچون دانش‌آموزی، «باید» بیرون بیایند و هیچ‌کسی نمی‌تواند جلوی آن‌ها را بگیرد چون بیرون نیامدنشان زیان بیشتری از درخانه ماندنشان دارد و آن زیان، نادانی است.

شما هنوز از زنان پیامبر صحبت میکنید و هنوز حکمت بیان شیوا و فصیح قران را در نیافته اید.
شما زنانی که در خانه می مانند را نادان فرض میکنید.خانم بنده در خانه است.میخواهید مزیت هایش و دلایلش را بدانید؟
1.قبل از امدن من آماده است و قبل از رفتن مرا بدرقه میکند.
2.غذا که همیشه حاضر است و سوال میکند که چه میخواهم از وی.
3.تمییز و پاک دامن است و هنوز هیچ نامحرمی نتوانسته حتی صورتش را ببیند.
4.با سن کمش حافظ چند جزء قران است.
و...
چون سرش مشغول به کاری غیر از خانه داری و شوهر داری نیست.به من بسیار امید پیشرفت میدهد و من وقتی به حوزه میروم استاد ها را به چالش میکشم از بس انرژی دارم حتی دروس منطقی را با دلایل عقلانی رد میکنم.طبیعی است که هر زنی میتواند با شوهرش همچین کاری کند.
هدف من از بیان اینها چه بود؟دقت کنید شما همچین فردی را نادان میخوانید.اما هم من از انچه که دارم راضی هستم و هم ایشان.همانطور که وقتی پیامبر اکرم ص کار خانه را به حضرت زهرا س واگذار کرد بشدت خوشحال شد و گفت خوشحالم که در حضور مردان نیستم و در خانه هستم.
صله رحم بموقع و رفتار های صحیح باعث میشود زندگی شیرین شود و زن و مرد احساس خستگی نکنند.
اما چه چیز باعث میشود که برخی از زنان خود نمایی کنند؟دوست داشته باشند دانشمند شوند و یا دکتر عمومی؟واقعاً وقتی جامعه مردان دکتران عمومی هستند زنان نیاز است که این کار را انتخاب کنند در حالی که زنان خود کار های مخصوص خود را دارند.پیامبر اکرم خیاطی را پسندیده می دانست.
اتفاقا من هم به همسرم گفته ام که بعد از مرگم ازدواج نکند چون هیچ مردی نمیتواند اینرا درک کند که همسرش در آغوش کسی باشد.غیرت اجازه نمیدهد و پیغمبر مرد غیوری بود علاوه بر دلایل سیاسی ای که این آیه دارد دلایل فطری هم دارد.
به مساله نزدیک میشویم.اما پاسخ چیست؟این آیات روشن و واضح بیانگر چیست؟دقت داشته باشید که چیزی نگویید که فردا گریبان خودتان را خواهد گرفت.
لطفاً به من خبر دهید که چرا بیرون نیامدنشان بیشتر از ضررش است.
آیا شما و دیگر بانوان در مورد زنان عربسان و حجابشان تحقیق کرده اید؟
من دوست دارم تفکر بانوان را از بیرون رفتن بدانم.مخصوصاً دلایل محکم و عقلیشان برای بیرون رفتن و در مجامع مردانه بودن.یا کار کردن در بیرون.

یا علی.

بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

بپاخیزیم;418875 نوشت:

البته از قلم نیفتد که بزرگترین و مهمترین کار دنیا تربیت فرزندانی است که اینده سازان ما هستند و ظرافت بانوان است که این کار بزرگ را میتواند انجام دهد و این کار از اقایان بر نمی آید .

بسیار عالی.
------------------------------------
سوالی دارم خدمت بانوان.
آیا کاری بزرگتر از تربیت فرزند در دنیا وجود دارد؟
کسی هست که اینرا اثبات کند؟
منتظرم.

نکته دیگر اینست که بر زنان واجب کفایی است که اگر جامعه نیاز به پزشک زن یا معلم یا ... دارد به آن بپردازند تا نیاز جامعه بر طرف شود ( یعنی اگر نیاز است واجب است )

عــــلی;418835 نوشت:

من دلایلی که قرار هست در این تاپیک با آیات صریح قران اثبات کنم رو برای خانم خودم هم توصیفش کردم و ایشون بسیار از اینکارشون راضی هستند.البته این واقعاً لذت بخشه که زن و مرد هر دو وظایف خودشون رو خوب بدونن.خانم من الان هفته ای یکبار هم از خونه بیرون نمیره اما با دلایلی که براش اوردم میدونه که خونه زندان نیست.بلکه کالبدی از وظیفه هست.همونطور که بیرون کالبدی از وظیفه من هست.من از بیرون رفتن بیذارم چون تا چشم کار میکنه دخترای رنگی بیرون هستند.و سعی میکنم به سرعت حرکت کنم در حالی که قرآن توصیه به آرام راه رفتن میکنه.
خانم بزرگوارمون هرگز آرزوی بیرون رفتن نکرده فقط دوست داره بره برای لوازم خونه اش و همچنین لوازم آشپزیش خرید کنه.که بیرون رفتنمون هم همیشه با هم هست.خانم تنها بیرون نمیره.من بر اون سخت نگرفتم و ابتدا گفتم آزادی اما دلایل مرا گوش کن و بعد اگر قانع نشدی مختاری.
دقت داشته باشید بیرون هیچ چیزی نیست جز شیطان که وسوسه های زیادی در دل ها میکند.نگاه های مردم به سمت شماست در حالی که قران فرمود دیدبان خود را حفظ کنید.خوب در این محیط الوده باید چیکار کرد؟
.

خدا به خانمتون صبر جزیل بده
حتی خرید هم تنها نمیرن ؟
درسته که خودشون پذیرفتن
ولی مطمئنم بعضی وقتا ته دلشون میخواد که تنهایی برن مثلا قدم بزنند
یا دوستانشون رو ببنیند
یه وقتایی لازمه آدم از قالب همیشگی خودش برای چند ساعت هم که شده بیرون بیاد تا انرژی بگیره و افسرده نشه
نمیدونم
من که خودم طرفدار خانم خونه بودن هستم
دیگه تا این حد مته به خشخاش گذاشتن رو نمیتونم هضم کنم

عــــلی;418880 نوشت:

شما زنانی که در خانه می مانند را نادان فرض میکنید.خانم بنده در خانه است.میخواهید مزیت هایش و دلایلش را بدانید؟
3.تمییز و پاک دامن است و هنوز هیچ نامحرمی نتوانسته حتی صورتش را ببیند.(این موردم باز به نفع شما و غیرتتونه )
و...
چون سرش مشغول به کاری غیر از خانه داری و شوهر داری نیست.به من بسیار امید پیشرفت میدهد و من وقتی به حوزه میروم استاد ها را به چالش میکشم از بس انرژی دارم حتی دروس منطقی را با دلایل عقلانی رد میکنم.طبیعی است که هر زنی میتواند با شوهرش همچین کاری کند.
هدف من از بیان اینها چه بود؟دقت کنید شما همچین فردی را نادان میخوانید.اما هم من از انچه که دارم راضی هستم و هم ایشان.همانطور که وقتی پیامبر اکرم ص کار خانه را به حضرت زهرا س واگذار کرد بشدت خوشحال شد و گفت خوشحالم که در حضور مردان نیستم و در خانه هستم.
صله رحم بموقع و رفتار های صحیح باعث میشود زندگی شیرین شود و زن و مرد احساس خستگی نکنند.
اما چه چیز باعث میشود که برخی از زنان خود نمایی کنند؟دوست داشته باشند دانشمند شوند و یا دکتر عمومی؟واقعاً وقتی جامعه مردان دکتران عمومی هستند زنان نیاز است که این کار را انتخاب کنند در حالی که زنان خود کار های مخصوص خود را دارند.پیامبر اکرم خیاطی را پسندیده می دانست.
اتفاقا من هم به همسرم گفته ام که بعد از مرگم ازدواج نکند چون هیچ مردی نمیتواند اینرا درک کند که همسرش در آغوش کسی باشد.غیرت اجازه نمیدهد و پیغمبر مرد غیوری بود علاوه بر دلایل سیاسی ای که این آیه دارد دلایل فطری هم دارد.
به مساله نزدیک میشویم.اما پاسخ چیست؟این آیات روشن و واضح بیانگر چیست؟دقت داشته باشید که چیزی نگویید که فردا گریبان خودتان را خواهد گرفت.
لطفاً به من خبر دهید که چرا بیرون نیامدنشان بیشتر از ضررش است.
من دوست دارم تفکر بانوان را از بیرون رفتن بدانم.مخصوصاً دلایل محکم و عقلیشان برای بیرون رفتن و در مجامع مردانه بودن.یا کار کردن در بیرون.

یا علی.

اینجور که از صحبتاتون برمیاد
خانومتون خودشونو کامل وقف شما کردن
حتی اگه هم با رضایت خودشون باشه
چیزی از خودخواهی شما کم نمیکنه ( منو ببخشید که رک گفتم )
قبول دارید ؟

عــــلی;418883 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

بسیار عالی.
------------------------------------
سوالی دارم خدمت بانوان.
منتظرم.

کار ...
1- بدبینتون بازی کردن ...
2- والیبال بازی کردن ...
3- جت اسکی ...
4- کایت سواری ....
5- موتور سواری ...
6- رالی شرکت کردن ...
7- برنامه نویسی ...
8- پینگ پونگ ...
9- کوه نوردی ...
10 - اسب سواری ...
11- غواصی ...
12- گفتگو و گپ زدن تو محیط کار ...
13- کرم ریختن ...

البته همه این کارها رو من نکردم ... ولی برنامه دارم تا قبل از مردنم این کارها رو بکنم ... وسعی کنم تجربیات خوبی به فرزندانم هم منتقل کنم ...
مثلا تعاملات اجتماعی رو بهشون یاد بدم ...که چجوری آدم ها رو بشناسن ...
مثلا بهشون بگم آخر هر مسیری به کجا میرسی ...
مثلا عشق ورزیدن و عاشق شدن رو بهشون یاد بدم ..
مثلا بهشون یاد بدم که شوهرت رو خودخواه بار نیار که همه چیز رو تو غذا خوردن و مسایل جنسی ببینه ...
مثلا بهشون یاد میدم که همه چیز مثبت بودن نیست ... چجوری باید گلیمشون رو از آب بیرون بکشن ...
مثلا بهشون یاد میدم که غیرت یعنی زیر چادر قایم شدن نیست ...

و ...

بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

MinoOo;418903 نوشت:
خدا به خانمتون صبر جزیل بده
حتی خرید هم تنها نمیرن ؟
درسته که خودشون پذیرفتن
ولی مطمئنم بعضی وقتا ته دلشون میخواد که تنهایی برن مثلا قدم بزنند
یا دوستانشون رو ببنیند
یه وقتایی لازمه آدم از قالب همیشگی خودش برای چند ساعت هم که شده بیرون بیاد تا انرژی بگیره و افسرده نشه
نمیدونم
من که خودم طرفدار خانم خونه بودن هستم
دیگه تا این حد مته به خشخاش گذاشتن رو نمیتونم هضم کنم

MinoOo;418910 نوشت:
اینجور که از صحبتاتون برمیاد
خانومتون خودشونو کامل وقف شما کردن
حتی اگه هم با رضایت خودشون باشه
چیزی از خودخواهی شما کم نمیکنه ( منو ببخشید که رک گفتم )
قبول دارید ؟

لطفاً سعی کنید سوالات شخصی نکنید آنچه من گفتم فقط دلیل بر این بود که نتجیه گیری درست از یک زندگی سالم بشه نه نتیجه گیری غلط.درضمن دلایل خانه ماندن همسرم را خود ایشان برای بنده دلیل آوردند واگر ته دلش چیزی بخواهد خواهد گفت.
اگر مبنای زندگی قران باشد وظایف زن و مرد مشخص است.تنها رفتن زن به بیرون چه سودی به حالش خواهد داشت؟من خودم حتی به این فکر نمی افتم که تنها برم بیرون قدم بزنم.
فهم درست از وظایف به انسان کمک میکند تا شریک خود را بشناسد و این ربطی به خودخواهی ندارد.

وَ قُلْ لِعِبادِي يَقُولُوا الَّتِي هِيَ أَحْسَنُ إِنَّ الشَّيْطانَ يَنْزَغُ بَيْنَهُمْ إِنَّ الشَّيْطانَ كانَ لِلْإِنْسانِ عَدُوّاً مُبِيناً (017 | اسراء - 53)
به، بندگانم بگو: «سخنى بگويند كه بهترين (سخن) باشد.» چرا كه شيطان (به وسيله سخنان ناروا) ميان آنها فتنه و فساد مى كند; زيرا (هميشه) شيطان دشمن آشكارى براى انسان بوده است.

دوستان بحث های بی ربط نکنید لطفاً و به عنوان تاپیک دقت فرمایید.

آقا علی از قوله من به خانومتون بگو ...

دین و مذهب ... ابزاری هست که باید ازش استفاده کنی که به موفقیت برسی ...
مثله ماشینی میمونه که باید سوارش بشی و بهش گاز بدی تا سیلندر بترکونه ...
تا باهاش به جاهای خوب خوب برسی ...

نه اینکه هر روز ماشینت رو دستمال کنی و کثیفی هاش رو گرد گیری کنی ...
آخر سرش هم همونجایی که بودی ... مونده باشی ...

به نام خدا.

دوستان عزیز ، به زندگی شخصی ایشون کاری نداشته باشید. اگر میتونید ثابت کنید حرف هاشون غلط هست.

ستایشگر :Gol:

عــــلی;418702 نوشت:
ا دکتر شدن و ..... شدن زن فقط وقتی نمیتوان مخالفت کرد که طبق گفته قبلی ایجاد اضطرار کند.مثلاً لازم است که گاهی اوقات پزشک زن باشد تا زنان را آمپول بزند و ... و فقط وقتی لازم میشود که کار کاملا زنانه باشد.الان پزک های زنان کار مردان را هم راه می اندازند.

اول سلام
دوم اون کاربر محترمی که میگن خانوما توی خونه باشن بعد کی قراره ماما باشه، کی قراره دکتر زنان باشه، کی قراره پرستار زن باشه، کی قراره استاد خانوم باشه تا بتونه درسای مربوط به این رشته ها را تدریس کنه، کی قراره ...
اینا را که گفتم فقط اون دسته از خانوماییی بود که توی رشته های مرتبط با خودم سر و کار دارم، بماند که توی سایر رشته ها چقدر به خانوما نیازه
بعدشم این خانوما توی یه محیطی هستن که به ناچار با مردا در ارتباطن(پس بگید یه دیوار عایق بکشیم بینشون دیگه! والا!!!)
در خصوص خواستگار داشتن یا نداشتن خانوما واقعا جالبه چنین حرفی میزنید
چطور تاحالا کسی را ندید که خواستگار نداشته!!!! در این مورد دوستان نظر دادن (تشکر)

به نام خدا.

جناب علی ، من متوجه نشدم چرا شما میفرمایید زنانی که همسر پیامبر(ص) نیستند نباید از خونه بیرون بیان. خطاب آیه مستقیما به زنان پیامبر (ص) هست و اتفاقا در خود آیه بین ایشان و دیگر زنان فرق گذاشته شده در حکم ، همچنین اون پرانتز رو هم مترجم اضافه کرده و در آیه کفته نشده کدوم رفتار از زنان جاهلی رو ممنوع کردن ، حتی اگر هم بگیم که آیه صراحتا میگه "از خانه های خود بیرون نیایید" باز هم نمیتونیم انکار کنیم که خطاب مستقیم با ام المومنین ها هست نه با زنان جامعه.

MinoOo;418910 نوشت:

بنظرم نیازه در خصوص رشته های پزشکی یه تحقیقی داشت باشید
کسی که متخصص زنان و زایمانه باید در ابتدا پزشکی عموی را بخوند و بعد وارد تخصص بشه
شما که اینقدر به اصول پایبندید مگر اینطور نیس که تازمانی که پزشک هم جنس خودتون هست نباید به پزشک جنس مخالف مراجعه کرد مگر در صورت عالم تر بودن، پس چطور حضور پزشکان زن را در جامعه نفی میکنید؟!!!
اگر حضور پزشک زن در جامعه موردی دارد پس چطور است در خصوص (خدای نکرده) بیماری همسرتان یا (بسلامتی) بارداری ایشان به پزشک مرد مراجعه کنید!!

[=Microsoft Sans Serif]درود بر آقای «عــــلی» :Gol:

عــــلی;418880 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.
شما هنوز از زنان پیامبر صحبت میکنید و هنوز حکمت بیان شیوا و فصیح قران را در نیافته اید.
شما زنانی که در خانه می مانند را نادان فرض میکنید.

زنی که دانشی نیاموزد و بی‌سواد باشد، چه است؟
آیا زن با این همه بزرگی و زیبایی خدای‌گونه که در درونش هست؛ تنها برای شوهر داری و بچه‌آوردن است؟
با این دید، آیا یک موش ماده از یک زن بهتر نیست؟
زیرا او در زادن و بچه داری از زنان آدمیزاد بهتر است (چون یک موش ماده بیشتر می‌تواند بچه بیاورد و همه‌ی آن‌ها را درست پرورش بدهد؛ هیچ موش بچه‌ای ناخلف نمی‌شود؛ هیچ موش بچه‌ای معتاد نمی‌شود؛ همه‌ی بچه موش‌ها راه زندگی کردن درست را از پدر و مادر خود می‌آموزند و در پایان، موش فرزند، همسر می‌گیرد که هیچ‌گاه از او طلاق نمی‌گیرد!)

نقل قول:
میخواهید مزیت هایش و دلایلش را بدانید؟
و...

اینان یک‌سوی زندگی است.
شما نمی‌خواهید بچه‌دار شوید؟ زنی که سواد بالایی نداشته باشد، چگونه می‌تواند روی فرزندانش نظارت داشته باشد؟
دیده‌اید پیرزنانی را که اکنون با یک ترفندی که «کودکان» به‌کار می‌برند، گول می‌خورند؟
زنانی که امروز سواد و مطالعه‌ی «درست» نداشته باشند، همین پیرزنان امروز در فردا می‌شوند که نمی‌توانند فرزندان خود را نگه‌داری درست نمایند (افزون بر اینکه هر چه می‌گذرد، پرورش فرزندان سخت‌تر می‌شود)

نقل قول:
چون سرش مشغول به کاری غیر از خانه داری و شوهر داری نیست.

با پوزش باید بگوییم، خب شما هم در خانه بمانید که با هم برابر باشید و تمام هم و غمتان، زن‌داری باشد.
ممکن است همانگونه که شما از چیزهایی در مورد همسرتان می‌ترسید، همسرتان نیز همان ترس‌ها را برای بیرون رفتن شما داشته باشد. زیرا همانگونه که خود فرموده‌اید، دیدتان در مورد زندگی کردن یکی است.

نقل قول:
به من بسیار امید پیشرفت میدهد و من وقتی به حوزه میروم استاد ها را به چالش میکشم از بس انرژی دارم حتی دروس منطقی را با دلایل عقلانی رد میکنم.

خوشا به روز شما که چنین همسر نیرو بخشی دارید ولی اگر به چالش کشیدنتان همانند گفتار «امام زمان» باشد، که هیچ!

نقل قول:
هدف من از بیان اینها چه بود؟دقت کنید شما همچین فردی را نادان میخوانید.

هدف ما توهین نه به همسر شما و نه به هیچ زن دیگری نیست. منظور بی‌سوادی بود که این بی‌سوادی در آینده به زیان فرزندان می‌شود.
اگر زن و مرد کتاب‌خوانی «(باز هم می‌گوییم) درست» نداشته باشند، نمی‌توانند رفتار فرزندانشان را درک کنند و همانند پیران امروزه می‌گوید: «ما که بچه بودیم نمی‌توانستیم فلان و بهمان کنیم ولی بچه‌های امروز را نمی‌توان کنترل کرد ...» (می‌توان کنترل کرد ولی شما پیران، کنترلتان برای آن تلویزیون‌های سیاه و سفید است که برای آن زمان بوده ولی چون آنرا عوض نکرده‌اید دیگر با این دستگاه‌ها کار نمی‌کند و گمان می‌کنید ایراد از تلویزیون است!)
نباید انتظار داشته باشیم که روزگار درجا بزند!

نقل قول:
اما هم من از انچه که دارم راضی هستم و هم ایشان.همانطور که وقتی پیامبر اکرم ص کار خانه را به حضرت زهرا س واگذار کرد بشدت خوشحال شد و گفت خوشحالم که در حضور مردان نیستم و در خانه هستم.

خانه‌داریِ تنها برای زن، بسیار زیان‌بار است افزون بر ناآگاه ماندن از پیشرفت روزگار، هنگامی که شوهر از صبح تا شب بیرون است، زن باید در این زمان خودش تنها در خانه بماند و نگاه در و دیوار کند که بدون‌شک افسردگی را در پی دارد و یا پای گوشی بنشیند و «غیبت کردن» را سر بگیرد (که گویا گناهی بسیار بزرگ است که بخششی در آن نیست!).
همچنین کار تمام وقت نیز برای زن زیان‌بار است؛ زیرا هم از دید جسمی توانایی ندارد و هم از دید خانوادگی بهتر است که کاری نیمه وقت داشته باشند.
ولی پس از بچه‌دار شدن، کار نکند هم زیانی در بر ندارد زیرا سرش با فرزند گرم می‌شود (که البته بچه‌دار شدن، پس از آموزش دیدن مورد نیاز باید باشد)

نقل قول:

بله درست رفتار کردن و اینکه زن و مرد، به خانواده‌های یک‌دیگر احترام بگذارند، بسیار برای زن و مرد سودمند است.

نقل قول:

نیمی از مردم ایران، زنان هستند؛ اگر با دید شما بخواهیم زندگی کنیم، کشور پیشرفتی نمی‌کند. زیرا اگر در نظر بگیریم که همه‌ی مردان، سالم باشند؛ بدین‌مایه که معتاد یا نقص عضو در میان آنان نباشند (که هیچ‌گاه چنین نیست) تازه به نقطه‌ی سربه‌سر می‌رسیم! نقطه‌ای که هیچ پیشرفتی در آن نیست. زیرا نیمی کار می‌کنند و نیمی مصرف کننده هستند و در چنین کشوری، مرد باید از خروس خوان تا شغال خوان کار بکند و در هنگام رسیدن به خانه، همانند سنگ بیفتد و بخوابد؛ پس آن زن چه؟ فرزندان و دست و نوازش پدر چه؟

نقل قول:
اتفاقا من هم به همسرم گفته ام که بعد از مرگم ازدواج نکند چون هیچ مردی نمیتواند اینرا درک کند که همسرش در آغوش کسی باشد.غیرت اجازه نمیدهد

شما نه از دید قانونی و نه از دید اسلامی، چنین اجازه‌ای را ندارید و اگر مردی چنین وصیتی کند، هیچ اجباری بر زن نیست که بخواهد بدان پای‌بند باشد زیرا مرد مرده است و دیگر شوهر زن نیست.
گویا تنها دو زن از زنان پیامبر دختر بودند و دیگران، زنانی بودند که شوهرانشان مرده بودند؛ با این دیدگاه شما، خود پیامبر قانون خدا را رد کرده است؛ چون زنانی را گرفته است که شوهرانشان مرده است و یا در ادامه‌ی همین سوره‌ی احزاب، زنی را می‌گیرد که شوهرش، او را طلاق داده است.
پس کسی اجازه ندارد با دیدگاه خود، دیگران را محدود کند و از سوی خود دستور بدهد:
(احزاب / 36): «و هیچ مرد و زن با ایمانی حق ندارد هنگامی که خدا و رسولش امری را مقرر کنند، از سوی خود، امری دیگر را بیان کنند ...»
کشیشان مسیحی نیز، گمان کردند چون مسیح و مریم همسری نداشتند، بهتر آن است که آنان نیز همسر نداشته‌ باشند.

بزرگان و وظیفه‌هایشان بسیار متفاوت از مردم ساده است؛ پیامبر شبانه‌روز بدون خوردن خوراکی، روزه می‌گرفت و مردم نیز خواستند چنان کنند که پیامبر آنان را از این کار بازداشت.
موسی در میقات، چهل‌شبانه روز بدون خوردن خوراکی به سر برد؛ کدام‌یک از مردم می‌توانند همانند او رفتار کنند؟

کار پاکان را قیاس از خود مگیر /// گرچه باشد در نبشتن، شیر، شیر

نقل قول:

نه!
ولی خبرهایی در مورد رانندگی زنان دارد به گوش می‌رسد!

مسئله ای که باید از آن جلوگیری شود اختلاط و حضور بانوان در مکان ها و شغلهاییست که ضرورتی ندارد، نه اینکه زن ها را در خانه حبس نمود، اتفاقا زن ها باید از مسائل روز آگاهی کافی داشته باشند و سطح معلومات خود را بالا ببرند تا در تربیت فرزندان به مشکل برنخورند، همونطور که سرکار آبرنگ فرمودند، اما آیا این به این معنیست که حتما به دانشگاه بروند؟ و مثلا مهندسی معدن بخوانند که در تربیت فرزند به مشکل برنخورند!!!! یا حتما تحت هر شرایطی در محیط های مختلط مشغول کار شوند؟ خیر، طبیعتا باید در حوزه های مربوط به خانه داری و تعلیم و تربیت وارد شده و ضمن رشد و پیشرفت خود آینده تربیتی مطمئنی را برای فرزندان تامین نمایند.
یک وقت آقای پناهیان گفتند که در دانشگاه ها رشته ی خانه داری را بگذاریم! چه پیشنهاد قشنگیست واقعا.

اصلا همه ی آیات و روایات را بگذاریم کنار، به فرض ما همه انسان های بی دین، کافیست نگاهی به نتایج حضور پر رنگ بانوان در سال های اخیر در جامعه بیندازیم تا ببینیم با دست خود چه بلایی بر سر خانواده و جامعه آورده ایم.
-پسرهای جوان دو سال از بهترین ساالهای زندگیشان را در اوج شهوت انرژی و انگیزه در خدمت می گذرانند
-دختر ها به دانشگاه میروند و در سال های آغاز جوانی یکی یکی خواستگارهای دیپلمه و با سطح سواد پایین تر از خودشان را رد می کنند
-پسرهای مدرک گرفته تازه به سربازی می روند و بعد از دو سال تازه یک سال هم باید دنبال کار بگردند!!!نتیجه بی پولی و ترس از ازدواج
-دخترهایی که سنشان بالا رفته و خواستگارهایشان کم شده، برای در امان ماندن از نیش و کنایه دیگران و انگیزه دیده شدن حضور در اجتماع و... به شغل های مختلف و دور از شان یک زن با حقوق پایین در محیط های نامناسب روی می آورند، نتیجه پسرها بیکار می مانند، دختر ها...
-شغل ها توسط دخترها اشغال شده و پسری که باید نون آور خانواده اش باشد بیکار می ماند...
....و این فرآیند ها یغلط و معیوب در هم افزایی مداوم جامعه را به جایی می رسانند که می بینیم: بالا رفتن سن ازدواج و هزار و یک آفت و پیامد منفی ...

با اینکه یک مرد هستم اما با اطمینان می گویم: حتی آن دختر خانمی که تمام جوانی اش را صرف رسیدن به هدف های علمی اش کرده در بهترین دانشگاه ها درس خوانده! اصلا بهترین پزشک عصر خود شده! مدال های المپیادهای علمی را یکی یکی درو کرده مدیر فلان و فلان موسسه شده و خلاصه به تمام آرزوهایش در رابطه با حضور اجتماعی اش رسیده....وقتی دانه های سپید مو روی شقیقه اش را در آینه می بیند، وقتی چروک ها ی روی پیشانی و دور چشمش را می بیند و... و... و.... و وقتی دختر خاله اش که هم سن او بود ولی حاضر شد با پسر خاله ی دیپلمه ی بی پولش زندگی کند و حالا چهار تا بچه قد و نیم قد از سر و کولش بالا می روند و خیلی شاداب تر و جوان تر از اوست و نگرانی هم ندارد مثل خانم دکتر قصه که حالا در سی و پنج سالگی بچه دار می شود یا در صورت بچه دار شدن بچه اش سالم خواهد بود یا....
همه ی اینها را که میبیند مطمئنم به درستی مسیری که پیموده شک می کند و دلش قنج می رود برای داشتن زندگی دختر خاله اش

عــــلی;418767 نوشت:
مساله اول:شما از من در مورد عقیده من در مورد .... سوال کردید و من هم به شما پاسخ دادم.پس جواب سوال خود را گرفتید نه یک مساله بی ربط!!!

سلام

من متوجه مساله بی ربط نشدم !!!!!!!!!! چه چیز بی ربطی من گفتم :Gig:

عــــلی;418767 نوشت:
من زنان اینچنین که شما میفرمایید ندیده ام.اکثرا دروغ میگویند که خاستگار نداشته اند.اما به فرض اینکه حرف شما رو صحیح بگیریم و همچنین زنانی هستند دلیل نمیشود زن وظیفه خود را رها کند.لطفاً دلیل محکم تری بیاورید.این دلایل باعث نمیشود زنان وظیفه و جایگاه خود را در زندگی فراموش کنند

دو مساله و هدف بزرگ هر فرد در زندگی شغل و ازدواج است
برای زن اگر ازدواج محقق شود شاید از دومی یعنی شغل چشم بپوشد
و اگر ازدواج محقق نشود قطعا بدنبال شغل خواهد رفت
زیرا نمی خواهد و نمی تواند تا اخر عمر سربار دیگران باشد و
بلکه دوست دارد او هم مانند انسانهای دیگر مستقل شود
نمی تواند حتی برای پول تو جیبی از پدر یا مادر یا بقیه خواهش کند
قطعا اینگونه زنان نیاز مبرم و قطعی به شغل خواهند داشت

واقعا واسه همچین طرز فکری متاسفم
اقای غیر محترم
ما هم انسانیم درست شبیه تو و حتی زیبا تر از تو
درست به همون دلیلی که شما تو خونه نمیشینی ما هم تو خونه نمیشییم
این ایاتی هم که گفتی برداشت سطحی خودت ازش بود(از اقایون نمیشه بیشتر توقع داشت)
بیشتر از این ارزش وقت گذاشتن ندارین که بخوام جوابتونو بدم

سلام وعرض ادب

بخشی از تفسیر نمونه مربوط به آیه 32 و 33 احزاب

[SPOILER]همسران پیامبر باید چنین باشند!

در آیات گذشته سخن از موقعیت و مسئولیت سنگین همسران پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) بود، در آیات مورد بحث این موضوع همچنان ادامه مى یابد و طى آیاتى هفت دستور مهم به همسران پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) مى دهد.

نخست در مقدمه کوتاهى مى فرماید: اى همسران پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) شما همچون یکى از زنان عادى نیستید اگر تقوا پیشه کنید (یا نساء النبى لستن کاحد من النساء ان اتقیتن ).

شما به خاطر انتسابتان به پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) از یک سو، و قرار گرفتنتان در کانون وحى و شنیدن آیات قرآن و تعلیمات اسلام از سوى دیگر داراى موقعیت خاصى هستید که مى توانید سرمشقى براى همه زنان باشید، چه در مسیر تقوا و چه در مسیر گناه .

بنابر این موقعیت خود را درک کنید و مسئولیت سنگین خویش را به فراموشى نسپارید و بدانید که اگر تقوا پیشه کنید در پیشگاه خدا مقام بسیار ممتازى خواهید داشت .

و به دنبال این مقدمه که طرف را براى پذیرش مسئولیتها آماده مى سازد و به آنها شخصیت مى دهد نخستین دستور در زمینه عفت صادر مى کند و مخصوصا به سراغ یک نکته باریک میرود تا مسائل دیگر در این رابطه خود بخود روشن

گردد، میفرماید بنابر این به گونهاى هوسانگیز سخن نگوئید که بیماردلان در شما طمع کنند (فلا تخضعن بالقول فیطمع الذى فى قلبه مرض ).

بلکه به هنگام سخن گفتن ، جدى و خشک و بطور معمولى سخن بگوئید، نه همچون زنان کم شخصیت که سعى دارند با تعبیرات تحریک کننده که گاه توام با ادا و اطوار مخصوصى است که افراد شهوت ران را به فکر گناه مى افکند سخن بگوئید.

تعبیر به الذى فى قلبه مرض (کسى که در دل او بیمارى است ) تعبیر بسیار گویا و رسائى است از این حقیقت که غریزه جنسى در حد تعادل و مشروع عین سلامت است ، اما هنگامى که از این حد بگذرد نوعى بیمارى خواهد بود تا آنجا که گاه به سر حد جنون مى رسد که از آن تعبیر به جنون جنسى مى کنند و امروز دانشمندان انواع و اقسامى از این بیمارى روانى را که بر اثر طغیان این غریزه و تن در دادن به انواع آلودگیهاى جنسى و محیطهاى کثیف به وجود مى آید در کتب خود شرح داده اند.

در پایان آیه دومین دستور را به این گونه شرح مى دهد: شما باید به صورت شایسته اى که مورد رضاى خدا و پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) و توام با حق و عدالت باشد سخن بگوئید (و قلن قولا معروفا).

در حقیقت جمله لا تخضعن بالقول اشاره به کیفیت سخن گفتن دارد و جمله قلن قولا معروفا اشاره به محتواى سخن .

البته قول معروف (گفتار نیک و شایسته ) معنى وسیعى دارد که علاوه بر آنچه گفته شد، هر گونه گفتار باطل و بیهوده و گناه آلود و مخالف حق را نفى مى کند.

ضمنا جمله اخیر مى تواند، توضیحى براى جمله نخست باشد، مبادا کسى تصور کند که باید برخورد زنان پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) با مردان بیگانه موذیانه یا دور از ادب

باشد، بلکه باید بر خورد شایسته و مؤ دبانه و در عین حال بدون هیچگونه جنبه هاى تحریک آمیز داشته باشد.

سپس سومین دستور را که آن در زمینه رعایت عفت است چنین بیان مى کند: شما در خانه هاى خود بمانید و همچون جاهلیت نخستین در میان جمعیت ظاهر نشوید و اندام و وسائل زینت خود را در معرض تماشاى دیگران قرار ندهید (و قرن فى بیوتکن و لا تبرجن تبرج الجاهلیة الاولى ).

قرن از ماده وقار به معنى سنگینى است ، و کنایه از قرار گرفتن در خانه ها است ، بعضى نیز احتمال داده اند که از ماده قرار بوده باشد که از نظر نتیجه تفاوت چندانى با معنى اول نخواهد داشت .

تبرج به معنى آشکار شدن در برابر مردم است ، و از ماده برج گرفته شده که در برابر دیدگان همه ظاهر است .

اما اینکه منظور از جاهلیت اولى چیست ؟ ظاهرا همان جاهلیتى است که مقارن عصر پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) بوده ، و به طورى که در تواریخ آمده در آن موقع زنان حجاب درستى نداشتند، و دنباله روسریهاى خود را به پشت سر مى انداختند به طورى که گلو و قسمتى از سینه و گردنبند و گوشواره هاى آنها نمایان بود، و به این ترتیب قرآن همسران پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) را از این گونه اعمال باز مى دارد.

بدون شک این یک حکم عام است ، و تکیه آیات بر زنان پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) به عنوان تاکید بیشتر است ، درست مثل اینکه به شخص دانشمندى بگوئیم تو که دانشمندى دروغ مگو، مفهومش این نیست که دروغ گفتن براى دیگران مجاز است ، بلکه

منظور این است که یک مرد عالم باید به صورت مؤ کدتر و جدیترى از این کار پرهیز کند.

به هر حال این تعبیر نشان مى دهد که جاهلیت دیگرى همچون جاهلیت عرب در پیش است که ما امروز در عصر خود آثار این پیشگوئى قرآن در دنیاى متمدن مادى را مى بینیم ، ولى مفسران پیشین نظر به اینکه چنین امرى را پیش بینى نمى کردند، براى تفسیر این کلمه به زحمت افتاده بودند لذا جاهلیت اولى را به فاصله میان آدم و نوح ، و یا فاصله میان عصر داود و سلیمان که زنان با پیراهنهاى بدننما بیرون مى آمدند، تفسیر کرده اند، تا جاهلیت قبل از اسلام را جاهلیت ثانیه بدانند!.

ولى چنانکه گفتیم نیازى به این سخنان نیست ، بلکه ظاهر این است جاهلیت اولى همان جاهلیت قبل از اسلام است که در جاى دیگر قرآن نیز به آن اشاره شده است (سوره آل عمران آیه 143 و سوره مائده آیه 50 و سوره فتح آیه 26) و جاهلیت ثانیه ، جاهلیتى است که بعدا پیدا خواهد شد (همچون عصر ما) شرح بیشتر این موضوع را در بحث نکات خواهیم داد.

بالاخره دستور چهارم و پنجم و ششم را به این صورت بیان مى فرماید: شما زنان پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) نماز را بر پا دارید، زکات را ادا کنید، و خدا و رسولش را اطاعت نمائید (و اقمن الصلوة و آتین الزکوة و اطعن الله و رسوله ).

اگر در میان عبادات روى نماز و زکات ، تکیه مى کند به خاطر آنست که نماز مهمترین راه ارتباط و پیوند با خالق است ، و زکات هم در عین اینکه عبادت بزرگى است پیوند محکمى با خلق خدا محسوب مى شود.

و اما جمله اطعن الله و رسوله یک حکم کلى است که تمام برنامه هاى الهى را فرا مى گیرد.

این دستورات سه گانه نیز نشان مى دهد که احکام فوق مخصوص به زنان پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) نیست ، بلکه براى همگان است هر چند در مورد آنان تاکید بیشترى دارد.

[/SPOILER]

عــــلی;418880 نوشت:

کدوم غیرتی گفته زن بعد از مرگ شوهرش حق ازدواج نداره؟ لازم به ذکره همونطور که میدونید بعضی از احکام خاص پیامبر بوده.

[=arial]وَالَّذِینَ یتَوَفَّوْنَ مِنْكُمْ وَیذَرُونَ أَزْوَاجًا یتَرَبَّصْنَ بِأَنْفُسِهِنَّ أَرْبَعَةَ أَشْهُرٍ وَعَشْرًا فَإِذَا بَلَغْنَ أَجَلَهُنَّ فَلَا جُنَاحَ عَلَیكُمْ فِیمَا فَعَلْنَ فِی أَنْفُسِهِنَّ بِالْمَعْرُوفِ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرٌ«234 بقره»

[=arial]و کسانی که از شما می‌میرند و همسرانی باقی می‌گذارند، باید چهار ماه و ده روز، انتظار بکشند (و عده نگه دارند)! و هنگامی که به آخر مدتشان رسیدند، گناهی بر شما نیست که هر چه می‌خواهند، در باره خودشان به طور شایسته انجام دهند (و با مرد دلخواه خود، ازدواج کنند). و خدا به آنچه عمل می‌کنید، آگاه است.

تفسیر آیه 87 و 88 مائده

[SPOILER]در این آیه و آیات بعد یک سلسله احکام مهم اسلامى مطرح شده است ، بعضى براى نخستین بار، و قسمت مهمى نیز به عنوان تاکید و توضیح احکامى که قبلا در.

آیات دیگر قرآن بیان شده است ، زیرا همانطور که گفتیم این سوره در اواخر عمر پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) نازل گردید و میبایست در آن در باره احکام مختلف اسلامى تاکید بیشترى بشود.

در آیه نخست ، اشاره به تحریم قسمتى از مواهب الهى وسیله بعضى از مسلمین شده ، و آنها را از تکرار این کار نهى میکند، و مى گوید: (اى کسانى که ایمان آورده اید (طیبات ) و امور پاکیزهاى را که خداوند براى شما حلال کرده بر خود حرام مکنید، (یا ایها الذین آمنوا لا تحرموا طیبات ما احل الله لکم ) ذکر این حکم علاوه بر ملاحظه شان نزول ممکن است اشاره به این باشد که اگر در آیات گذشته مدح و تمجیدى از جمعى از دانشمندان و رهبانان مسیحى شد به خاطر انعطاف و تسلیم آنها در برابر حق بود، نه به خاطر برنامه ترک دنیا و تحریم طیبات ، و مسلمانان نمى توانند در این قسمت از آنها اقتباس کنند با بیان این حکم ، اسلام صریحا بیگانگى خود را از مساله رهبانیت و ترک دنیا آنچنان که مسیحیان و مرتاضان دارند اعلام داشته است ، شرح بیشتر درباره این موضوع را در ذیل آیه 27 سوره حدید و رهبانیة ابتدعوها مطالعه خواهید فرمود.

سپس براى تاکید این موضوع مى گوید: از حد و مرزها فراتر نروید، زیرا خداوند تجاوز کنندگان را دوست ندارد (و لا تعتدوا ان الله لا یحب المعتدین ).

در آیه بعد مجددا روى مطلب تاکید کرده ، منتها در آیه گذشته نهى از تحریم بود و در این آیه امر به بهره گرفتن مشروع از مواهب الهى کرده مى فرماید: از آنچه خداوند به شما روزى داده است حلال و پاکیزه بخورید) (و کلوا مما رزقکم الله حلالا طیبا).

تنها شرط آن این است که رعایت اعتدال و تقوا و پرهیزگارى در بهره گیرى .

از این مواهب را فراموش نکنید، لذا مى گوید: (و اتقوا الله الذى انتم به مومنون ) یعنى ایمان شما به خدا ایجاب میکند که همه دستورات او را محترم بشمرید، هم بهره گرفتن و هم رعایت اعتدال و تقوى .

در تفسیر این جمله احتمال دیگرى نیز هست ، که منظور از امر به تقوا این است که تحریم مباحات و طیبات با درجه عالى و کامل تقوا متناسب نیست ، تقوا ایجاب مى کند که انسان از حد اعتدال در هیچ طرف خارج نشود.
[/SPOILER]

آبـرنـگـ;418956 نوشت:
هدف ما توهین نه به همسر شما و نه به هیچ زن دیگری نیست. منظور بی‌سوادی بود که این بی‌سوادی در آینده به زیان فرزندان می‌شود.

تشکر بسیار بسیار زیاد از شما برای توضیح کامل . صد در صد حق با شماست . بی سوادی زن مساوی استثمار از اونه . چون میدونن بی سواده همه میتونن فریبش بدن . اتفاقا بحثی که در یکی از تاپیک ها ، قبلا داشتیم ، در باره معضلی وبد که الان هم با وجود اینکه همه دکتر و مهندسن ، ولی اتفاق می افته. فکرشو بکنین همه دکترن و مهندس ! و اینو نمیدونن و به خاطرش چه خانوده ها که از هم نمی پاشه ، حالا اگر همه بی سواد بودن که واویلا ! بذارید بهتون بگم کدوم مسئله س تا متوجه عمق فاجعه بشید

نقل قول:
صحیح فرمودید .
مردها ژن پسر رو دارند یعنی XY که Y پسر هست
و زن ها XX که X دختره

یعنی جا داره آدم از غصه دق بکنه ، وقتی شنیدم یک مرد زنشو به خاطر دختر زایی !!!! طلاق داده تا پسر گیرش بیاد ، سرمو کوبیدم به دیوار . امان از بی سوادی و جهالت در این قرن که هنوز اینقدر سواد ندارند که بفهمند مرد جنسیت بچه رو تعیین میکنه چون کروموزوم Y در درون مرده و اگر اونو به بدن زن بفرسته ، بچه پسر میشه :_loool:

هر چند عاقلانه تر اینه که بگیم دست هیچ کدوم نیست. چون نمیشه به کروموزوم Y بگیم جون هر کی دوست داری تو جلوتر برو :khaneh: وگرنه گیساتو میکشم و میبرمت :bastan:
ولی خوب وقتی در یک جامعه ی عجیب و غریبی زندگی میکنیم که هنوز میگن زن رو به خاطر دختر زا بودن طلاق میدیم ، طبیعیه که ما هم بگیم خودتون جنسیتو تعیین میکنین نه زن

اینا که چیزی نیست ! توی تلویزیون هامون هم همین حرف ورد زبون بازیگران و هنرپیشگان فیلم هاست اعم از خارجی و ایرانی و حالا هر کجا ! شگفتاااا ، انسانم آرزوست واقعا

درسته که میگن جنسیت بچه با تغذیه مناسب تعیین میشه ولی تغذیه مناسب مرد و نه زن ! چون مرد اگه X باشه و زن هم خودش دو X داره ، اگه ایندو به هم برسن ، زن با تغذیه مناسبش چطور میتونه X مرد رو به Y که پسر باشه تبدیل کنه ؟ نمیتونه چون اصلا Y نداره !

در اینجا میتونین مطالعه ش کنین . http://www.askdin.com/thread30405-39.html

این نمونه ی عدم سواد زن و اون مرده که مثلا اون آقا مهندس تشریف داشتن ! و از زن به علت جهلش چنین سودء استفاده ای کرد

با سلام و درود خدمت جناب علی!
خانم بنده هم سر کار می رود. با هم از خانه بیرون می رویم. من او را با ماشین به سر کار می رساندم و خود هم به سر کار می روم. قبل از آن فرزندمان را پیش پرستار می گذاریم. بعد از ظهر هم می روم دنبال همسرم و با هم به خانه بر می گردیم. بعد از آن هر دو با مشارکت همدیگر به کارهای خانه مشغول می شویم. هر دو در تربیت فرزندمان مشارکت می کنیم. با این توضیحات هم کارهای خانه با 2 نفر انجام می پذیرد و هم تربیت فرزندان. لذا ایرادی پیش نمی آید. چون آن مدت نبودن همسرم در خانه بوسیله بنده و با کمک کردن به او در کارهای خانه و تربیت فرزند جبران می شود. منتها علاوه بر جبران این نقصان ها فوایدی را هم در بر دارد. اینکه همسرم در اجتماع معاشرت می کند. کجی ها و راستی های اجتماعی را به خوبی می فهمد. دیگر کسی کمتر می تواند او را فریب دهد. ایشان استاد دانشگاه هستند و همانطور که می دانید معلمی شغل انبیا است. پیامبر هم گفته هر که کلمه ای علم به من بیاموزد من را بنده خود کرده است.

عــــلی;418880 نوشت:

همانطور که اشاره رفت ما هر دو با هم آماده می شویم. اتفاقا همسرم زودتر بیدار می شود و صبحانه درست می کند. از اونطرف بنده هم معمولا دیرتر می خوابم تا بچه را بخوابانم.
هم من او را بدرقه می کنم و هم او من را.
عــــلی;418880 نوشت:

ما با هم در مورد اینکه چه غذایی بخوریم فکر می کنیم و به هم در تهیه آن مشارکت می نماییم. نیروی انسانی در این زمینه دو برابر می شود. :ok:
عــــلی;418880 نوشت:

خانم بنده هم به شدت انسانی مذهبی است. هیچ وقت بدون چادر در اجتماع ظاهر نشده است. بسیار پاکدامن است. البته دیدن وجه و کفین در اسلام مانعی ندارد. لذا ندیدن آن هم مزیتی نیست.
عــــلی;418880 نوشت:
.با سن کمش حافظ چند جزء قران است.

شما که درس دین می خوانید باید بهتر بدانید این روایت معروف را که پیامبر در مسجد به سمت کسانی رفت که علم می آموختند نه قرآن می خواندند. خواندن قرآن وحفظ آیات آن به خودی خود مزیتی بالایی ندارد اگرچه در جای خود مفید است. منتها کسب علم بسیار مفیدتر است. تعلیم که از آن هم بالاتر است. لذا می بینید که مراتب بسیار بالاتر از حفظ قرآن در دین وجود دارد که هم زن و هم مرد می تواند به آن درجات برسد. در ضمن چیز دیگری که مرتبه اش بسیار بالاتر از حفظ قرآن است خدمت به خلق است.

عبادت به جز خدمت خلق نیست

عــــلی;418880 نوشت:

همانطور که خودتان هم اشاره کردید هر زنی می تواند به شوهرش امید بدهد. منتها زن هایی که خود علم می آموزند و به فواید علم آموزی بیشتر واقفند بیشتر می توانند به شوهرشان امید بدهند. چه اینکه همسر من فوق لیسانس دارد و من لیسانس و او بود که بنده را تشویق کرد که در سطح فوق لیساس دوباره شروع به درس خواندن کنم و هم اکنون در این سطح ترم 3 را می گذرانم. من هم به همسرم خیلی امید می دهم که دانسته هایش را بیشتر کند. من با امید دادن به او باعث شدم که بتواند گواهینامه بگیرد. لذا امید بخشی باید دوطرفه باشد.
عــــلی;418880 نوشت:
اما هم من از انچه که دارم راضی هستم و هم ایشان

رضایت شما شرط نیست. خوب بنده هم بسیار از این زندگی ای که دارم راضی هستم.
فرزندی دارم که اکنون حدود 2 سال اندی از عمر او می گذرد. از هوش بالایی برخوردار است. بسیار رفتار مودبانه ای دارد. مانند خیلی از فرزندان فامیل که اتفاقا زنان آنها خانه نشین هستند شلوغ نیست. خدا را شکر. این ها نتیجه حساسیت هایی است که همسرم ر تربیت فرزند دارد. حساسیت او در این زمینه بسیار بیشتر از من است. فرزندمان هم از همین کودکی با قرار گرفتن در محیط های رفتاری محتلف به اقتضائات اجتماع امروزی بیشتر آشنا می شود و همین زمینه به رشد عقلی او کمک شایانی میکند.
عــــلی;418880 نوشت:
همانطور که وقتی پیامبر اکرم ص کار خانه را به حضرت زهرا س واگذار کرد بشدت خوشحال شد و گفت خوشحالم که در حضور مردان نیستم و در خانه هستم.

هر جامعه ای و فرهنگی اقتضائاتی دارد. در آن زمان که مدرسه و دانشگاه نبود. در ضمن بزرگترین استاد و معلم را در کنار خود داشت. چه نیاز به کسب علم از دیگری. فرهنگ آن زمان این اقتضا را نداشت که زنان بیرون بیایند. شاید هم این حکم اسلام واکنشی به تفریط هایی بود که قبل از ظهور اسلام در جامعه عربستان بود. و الله اعلم بالرشاد.
به هر حال در خانه ماندن اتفاقا امروزه با این پیشرفت تکنولوژی ضررهایش گر نگوییم بیشتر ولی کمتر از بیرون رفتن نیست. چه اینکه ابتذال در فضای مجازی و در واهواره ها بسیار بیشتر از بیرون است. در بیرون حداقل مردم برخی شئونات را رعایت می کنند. ولی در فضای مجازی هیچ حد و مرزش وجود ندارد و انسان می تواند با صرف کمترین هزینه گناهان بزرگی انجام دهد. لذا چیزی که باعث می شود انسان را چه در خانه و چه در بیرون از این خطرات مصون بدارد تقواست.
عــــلی;418880 نوشت:
اما چه چیز باعث میشود که برخی از زنان خود نمایی کنند؟دوست داشته باشند دانشمند شوند و یا دکتر عمومی؟

شگفتا که شما تعلیم علم را خودنمایی می دانید!!!!!! اگر اینطور است که اسلام چقدر انسان را دعوت به خودنمایی کرده است.
عــــلی;418880 نوشت:
واقعاً وقتی جامعه مردان دکتران عمومی هستند زنان نیاز است که این کار را انتخاب کنند در حالی که زنان خود کار های مخصوص خود را دارند.پیامبر اکرم خیاطی را پسندیده می دانست.

تعلیم علم و البته معاشرت در اجتماع باعث می شود انسان به خود و جهان پیرامون خود بیشتر شناخت پیدا کند. و بر همین اساس می تواند بهتر به شناخت پروردگار و صفات او واقف گردد.
لذا صرف نیاز اجتماعی نیست و نیاز فطری است. انسان میل به کمال دارد. این کمال جویی انسان کی تواند با رعایت شئونات در هر مرتبه ای محقق گردد.
عــــلی;418880 نوشت:

مزیت ها را گفتیم. منتظر نقدهای شما هستیم.
و من الله توفیق

قیدار;418991 نوشت:
مسئله ای که باید از آن جلوگیری شود اختلاط و حضور بانوان در مکان ها و شغلهاییست که ضرورتی ندارد، نه اینکه زن ها را در خانه حبس نمود، اتفاقا زن ها باید از مسائل روز آگاهی کافی داشته باشند و سطح معلومات خود را بالا ببرند تا در تربیت فرزندان به مشکل برنخورند، همونطور که سرکار آبرنگ فرمودند، اما آیا این به این معنیست که حتما به دانشگاه بروند؟ و مثلا مهندسی معدن بخوانند که در تربیت فرزند به مشکل برنخورند!!!! یا حتما تحت هر شرایطی در محیط های مختلط مشغول کار شوند؟ خیر، طبیعتا باید در حوزه های مربوط به خانه داری و تعلیم و تربیت وارد شده و ضمن رشد و پیشرفت خود آینده تربیتی مطمئنی را برای فرزندان تامین نمایند.
یک وقت آقای پناهیان گفتند که در دانشگاه ها رشته ی خانه داری را بگذاریم! چه پیشنهاد قشنگیست واقعا.

باجمله اولتون موافقم ولی بقیش و نه
کی گفته که فقط زن باید فرزندان رو تربیت کنه،کی گفته که زن نباید دانشگاه بره؟هیچ زنی مطمئنا از روی تفریح کار نمیکنه،درس خونده که به اینجا برسه نه اینکه بره تو خونه بشینه وقتی میتونه برای خیلی ها مفید باشه
مشکل فقط اینجاست که بعضی افراد جامعه رو فقط خودشون تصور میکنن
من زنم تو خونه میمونه پس باید بقیه هم بمونن،نه اینطور نیست هرکس ظرفیتی داره،شاید بعضی از زنها ظرفیتشون کم باشه و با حضور در اجتماع رو به تباهی برن که در اینجا باید جلوگیری کرد ولی همه که مثل هم نیستن
خوب مردها هم هستند که در اجتماع صلاحیت کار ندارند
یک سئوال از شخص شما:آیا زن فقط برای بچه داری و خدمت به شوهر آفریده شده است؟
درسته خدا تو قرآن گفته که زن باید تابع همسر و خدمت کردن به اون باشه ولی هیچ جا هم نگفته هرظلمی رو قبول کنه

بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.
خدا رحم کند.کسی فکر حال مرا نکرد اینهمه پست داده شده دیشب تا حالا؟

ستايشگر;418944 نوشت:
به نام خدا.

جناب علی ، من متوجه نشدم چرا شما میفرمایید زنانی که همسر پیامبر(ص) نیستند نباید از خونه بیرون بیان. خطاب آیه مستقیما به زنان پیامبر (ص) هست و اتفاقا در خود آیه بین ایشان و دیگر زنان فرق گذاشته شده در حکم ، همچنین اون پرانتز رو هم مترجم اضافه کرده و در آیه کفته نشده کدوم رفتار از زنان جاهلی رو ممنوع کردن ، حتی اگر هم بگیم که آیه صراحتا میگه "از خانه های خود بیرون نیایید" باز هم نمیتونیم انکار کنیم که خطاب مستقیم با ام المومنین ها هست نه با زنان جامعه.

آخرین پست من بعد از پاسخ دادن به این مطالب پاسخ کامل میدهم ان شالله که متوجه خواهید شد که بحث مقام در پیش است و ارتباطی به زنان پیامبر ندارد.

مسافر;418946 نوشت:
بنظرم نیازه در خصوص رشته های پزشکی یه تحقیقی داشت باشید
کسی که متخصص زنان و زایمانه باید در ابتدا پزشکی عموی را بخوند و بعد وارد تخصص بشه
شما که اینقدر به اصول پایبندید مگر اینطور نیس که تازمانی که پزشک هم جنس خودتون هست نباید به پزشک جنس مخالف مراجعه کرد مگر در صورت عالم تر بودن، پس چطور حضور پزشکان زن را در جامعه نفی میکنید؟!!!
اگر حضور پزشک زن در جامعه موردی دارد پس چطور است در خصوص (خدای نکرده) بیماری همسرتان یا (بسلامتی) بارداری ایشان به پزشک مرد مراجعه کنید!!

دوست بزرگوار شما اگر پست های بنده را میخواندید متوجه میشدید که بنده گفتم در حالت ضرورت همانطور که یکی از دوستان اشاره کردند واجب کفایی است.
ما پایه های علوممون مشکل داره.هنگامی که زنان به پیامبر اکرم گفتند که ما میخواهیم علم یاد بگیریم اما نمیتوانیم در کنار مردان یاد بگیریم.پیامبر کلاس جداگانه برای زنان میذاشت.کدوم دانشگاه امروز مختلط نیست؟

ط

عــــلی;419122 نوشت:
کدوم دانشگاه امروز مختلط نیست؟

ط

دانشگاه امام صادق
دانشگاه الزهرا
:khandeh!:

قیدار;418991 نوشت:
اما آیا این به این معنیست که حتما به دانشگاه بروند؟

مردها هم لازم نیست حتما به دانشگاه بروند این در مورد مردها هم صدق می کند

قیدار;418991 نوشت:
مثلا مهندسی معدن بخوانند که در تربیت فرزند به مشکل برنخورند!!!!

حالا اگر یک خانمی علاقه به مهندسی معدن داشت باید بزور و ضرب و شتم انداختش بیرون از دانشگاه
باید جلوی علاقشو گرفت ؟

اصلا مزدان چرا می ایند اشپزی یاد می گیرند ؟ ایا برای تربیت فرزند و پدر خوب بودن باید حتما اشپزی یاد بگیرند ؟

قیدار;418991 نوشت:
طبیعتا باید در حوزه های مربوط به خانه داری و تعلیم و تربیت وارد شده و ضمن رشد و پیشرفت خود آینده تربیتی مطمئنی را برای فرزندان تامین نمایند.

مردان هم بعنوان پدر نقش بزرگی در تربیت فرزند باید داشته باشند انها هم باید وارد این رشته ها بشوند
تا فرزندان خوب تربیت کنند

قیدار;418991 نوشت:
بله رشته های خانه داری و زن داری و شوهر داری
رشته های بسیار خوبی برای تحکیم بنیاد خانواده است که هم مرد و هم زن به ان نیاز دارد

عــــلی;418883 نوشت:
سوالی دارم خدمت بانوان.
منتظرم.

نخیر برادر گرامی کاری بزرگتر از این مساله نیست
ولی در تربین فرزند هم پدر نقش دارد هم مادر
اگر احساس می کنید فقط مادر باید در این زمینه تلاش و کوشش کند
راه به خطا رفته اید
و پدر هم نقش بسیار موثری در تربیت فرزند دارد
و این هیچ منافاتی با شاغل بودن خانم ندارد

دوست دارم بروید و فرزندان زنان معلم یا دکتر را با زنان خانه دار مقایسه کنید

بعد نظرتان را بگویید
می بینید تفاوت از زمین تا اسمان است

اگر در حال ضرورت واجب کفاییه ، مثلا همین پزشک شدن زنان برای رسیدگی به امور زنان ، یعنی همه ی زنان سراسر کشور ، بشینن با هم تصمیم بگیرن که مثلا از هر منطقه در هر شهر و روستا یک نفرشون بره پزشکی بخونه ؟ تا زنان بیشتری تشریف نبرن به دانشگاه و از خونه بیرون نرن؟ خوب از کجا بدونن اون سوادشو داره و موفق میشه ؟ از کجا این همه زن باید با هم این تصمیمو بگیرن ؟ این کار هیچ وقت واجب کفایی و عینی بودنش مشخص نمیشه .کمی تفکر واقعا !

خوب در این صورت همین تجمع برای مردان هم باید باشه ، چرا باید پزشک مرد بیکار توی جامعه باشه و ول بچرخه ؟ اونها هم از هر منطقه یکی رو انتخاب کنن تا پزشک همون منطقه بشه. یکی عمومی یکی فیزیوتراپ ، یکی متخصص قلب ، دیگری مغز ، دیگری زنان ، ارتوپد ، زیبایی و ...

زنان پیامبر از هر لحاظ با دیگر زنان فرق دارن و برخی احکامشون متفاوته مثل همین ازدواج نکردنشون با دیگری. در خانه ماندنشون. از پست پرده صحبت کردنشون . مادر امت بودنشون .و نحوه گناه کردنشون و مجازاتشون . اینها رو که خداوند واضح بیان کرده .

width: 100%

[TD="class: QuranFarsi width: 49%"]اى همسران پيامبر شما مانند هيچ يك از زنان [ديگر] نيستيد اگر سر پروا داريد پس به ناز سخن مگوييد تا آنكه در دلش بيمارى است طمع ورزد و گفتارى شايسته گوييد
[/TD]
[TD="class: QuranEnglish width: 2%"][/TD]
[TD="class: QuranArabic width: 49%"][/TD]
[TD="class: QuranFarsi width: 49%"]و در خانه‏هايتان قرار گيريد

وگرنه اگر قرار بود زنان دیگر هم شامل همین حکم باشند ، در ابتدای آیه چرا خداوند فرموده شما مانند زنان دیگر نیستید ؟ چون در سوره های دیگری ما دستور حجاب رو داریم برای زن و مرد (سوره مبارکه نور) و عام بیان شده بود . در اینجا به صورت خاص و با خطاب مشخص بیان شده و همون ابتدای آیه جای سوالی نگذاشته که ابتدای آیه برای زنان پیامبر است و زنان دیگر رو شاملش نمیدونه .

[/TD]

بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

آبـرنـگـ;418956 نوشت:
درود بر آقای «عــــلی» :gol:
زنی که دانشی نیاموزد و بی‌سواد باشد، چه است؟
آیا زن با این همه بزرگی و زیبایی خدای‌گونه که در درونش هست؛ تنها برای شوهر داری و بچه‌آوردن است؟
با این دید، آیا یک موش ماده از یک زن بهتر نیست؟
زیرا او در زادن و بچه داری از زنان آدمیزاد بهتر است (چون یک موش ماده بیشتر می‌تواند بچه بیاورد و همه‌ی آن‌ها را درست پرورش بدهد؛ هیچ موش بچه‌ای ناخلف نمی‌شود؛ هیچ موش بچه‌ای معتاد نمی‌شود؛ همه‌ی بچه موش‌ها راه زندگی کردن درست را از پدر و مادر خود می‌آموزند و در پایان، موش فرزند، همسر می‌گیرد که هیچ‌گاه از او طلاق نمی‌گیرد!)
اینان یک‌سوی زندگی است.
شما نمی‌خواهید بچه‌دار شوید؟ زنی که سواد بالایی نداشته باشد، چگونه می‌تواند روی فرزندانش نظارت داشته باشد؟
دیده‌اید پیرزنانی را که اکنون با یک ترفندی که «کودکان» به‌کار می‌برند، گول می‌خورند؟
زنانی که امروز سواد و مطالعه‌ی «درست» نداشته باشند، همین پیرزنان امروز در فردا می‌شوند که نمی‌توانند فرزندان خود را نگه‌داری درست نمایند (افزون بر اینکه هر چه می‌گذرد، پرورش فرزندان سخت‌تر می‌شود)
با پوزش باید بگوییم، خب شما هم در خانه بمانید که با هم برابر باشید و تمام هم و غمتان، زن‌داری باشد.
ممکن است همانگونه که شما از چیزهایی در مورد همسرتان می‌ترسید، همسرتان نیز همان ترس‌ها را برای بیرون رفتن شما داشته باشد. زیرا همانگونه که خود فرموده‌اید، دیدتان در مورد زندگی کردن یکی است.

آیا علم فقط در بیرون است؟امروز که میتوان کتاب خانه ای از علم را در خانه آورد.همین الان شما با همین اینترنت حتی می توانی انرژی هسته ای را در خانه ات بیاوری.چه لزومی دارد به بیرون بروی و علم کسب کنی؟
1.در حالی که من علوم کاری ام را در خانه یاد گرفتم نه زیر دست یک استاد!!!
2.وقتی بزرگترین کار دنیا تربیت فرزند است پس زن هم باید بزرگترین کاری به وی محول شده را انجام دهد.اگر تربیت خوب نکند هیچ دکتر و مهندسی وارد جامعه نخواهد شددر حالی که من علوم کاری ام را در خانه 3.با جواب هایی که بشما دادم هم ارزش زن حفط میشود هم اینکه کارش از کار مردان بسیار بزرگتر وسخت تر خواهد بود.اگر با عصبانیت پست نمیدادید هرگز لفظی به عنوان موش ماده به فکرتان نمی امد.
وَ قُلْ لِعِبادِي يَقُولُوا الَّتِي هِيَ أَحْسَنُ إِنَّ الشَّيْطانَ يَنْزَغُ بَيْنَهُمْ إِنَّ الشَّيْطانَ كانَ لِلْإِنْسانِ عَدُوّاً مُبِيناً (017 | اسراء - 53)
به، بندگانم بگو: «سخنى بگويند كه بهترين (سخن) باشد.» چرا كه شيطان (به وسيله سخنان ناروا) ميان آنها فتنه و فساد مى كند; زيرا (هميشه) شيطان دشمن آشكارى براى انسان بوده است.

آبـرنـگـ;418956 نوشت:

خوشا به روز شما که چنین همسر نیرو بخشی دارید ولی اگر به چالش کشیدنتان همانند گفتار «امام زمان» باشد، که هیچ!

پاسخ دادن به سوالات من کار سختی نیست اگر کسی در پست دادن عجله نکند و از روی حرص سخن نگوید خداوند یاری اش میکند این طبیعیست و تجربی.

آبـرنـگـ;418956 نوشت:
اگر زن و مرد کتاب‌خوانی «(باز هم می‌گوییم) درست» نداشته باشند، نمی‌توانند رفتار فرزندانشان را درک کنند و همانند پیران امروزه می‌گوید: «ما که بچه بودیم نمی‌توانستیم فلان و بهمان کنیم ولی بچه‌های امروز را نمی‌توان کنترل کرد ...» (می‌توان کنترل کرد ولی شما پیران، کنترلتان برای آن تلویزیون‌های سیاه و سفید است که برای آن زمان بوده ولی چون آنرا عوض نکرده‌اید دیگر با این دستگاه‌ها کار نمی‌کند و گمان می‌کنید ایراد از تلویزیون است!)
نباید انتظار داشته باشیم که روزگار درجا بزند!

منم چیزی از شما نخواستم جز اینکه از عقلی که خداوند داده است به نحو احسنت استفاده کنید.وازه های نادان و خودخواه و .... به نظر شما چیزی را درست خواهد کرد در حالی که من از زدن تاپیک هدفی داشتم و شما بجای دنبال پاسخ بودن چیزهایی را مطرح کرده اید که جز خودتان را زیر سوال نمی برید.فقط کافیست خداوند را در محضر خود احساس کنید.شما کلاً پست های مرا وارونه خوانده اید.

آبـرنـگـ;418956 نوشت:
خانه‌داریِ تنها برای زن، بسیار زیان‌بار است افزون بر ناآگاه ماندن از پیشرفت روزگار، هنگامی که شوهر از صبح تا شب بیرون است، زن باید در این زمان خودش تنها در خانه بماند و نگاه در و دیوار کند که بدون‌شک افسردگی را در پی دارد و یا پای گوشی بنشیند و «غیبت کردن» را سر بگیرد (که گویا گناهی بسیار بزرگ است که بخششی در آن نیست!).
همچنین کار تمام وقت نیز برای زن زیان‌بار است؛ زیرا هم از دید جسمی توانایی ندارد و هم از دید خانوادگی بهتر است که کاری نیمه وقت داشته باشند.
ولی پس از بچه‌دار شدن، کار نکند هم زیانی در بر ندارد زیرا سرش با فرزند گرم می‌شود (که البته بچه‌دار شدن، پس از آموزش دیدن مورد نیاز باید باشد)

غیبت کردن کار زنان بی ایمان و ضعیف است.شما که میگویید کار تمام وقت برای زن درست نیست زیرا دید جسمی و .... خوب.شما اگر فقط 10 دقیقه به خود فرصت دهید متوجه نوع افرینش زن خواهید شد که اصلاً چرا زن اینگونه آفریده شده:
همین دیروز زنی را پشت کامپیوتر دیده بودم که مرد همکارش داشت با وی بحث میکرد و چشمان زن پر از اشک بود.مساله را جویا نشدم فقط مرد میگفت من نمیخواستم او را اذیت کنم!!!محیط بیمارستان تامین اجتماعی بود.یا شما نمیبینید انچه را که من میبینم یا نمیخواهید قبول کنید!!!
وَ لَقَدْ هَمَّتْ بِهِ وَ هَمَّ بِها لَوْ لا أَنْ رَأى بُرْهانَ رَبِّهِ كَذالِكَ لِنَصْرِفَ عَنْهُ السُّوءَ وَ الْفَحْشاءَ إِنَّهُ مِنْ عِبادِنَا الْمُخْلَصينَ (012 | يوسف - 24)
آن زن قصد او كرد; و او نيز، اگر برهان پروردگار را نمى ديد، قصد وى مى نمود. اينچنين كرديم تا بدى و فحشا را از او دور سازيم; چرا كه او از بندگان خالص شده ما بود.

یوسف پیامبر که که میگویند معصوم است خداوند میفرماید اگر برهان پروردگار را نمیدید کارش تمام بود.

آبـرنـگـ;418956 نوشت:
نیمی از مردم ایران، زنان هستند؛ اگر با دید شما بخواهیم زندگی کنیم، کشور پیشرفتی نمی‌کند. زیرا اگر در نظر بگیریم که همه‌ی مردان، سالم باشند؛ بدین‌مایه که معتاد یا نقص عضو در میان آنان نباشند (که هیچ‌گاه چنین نیست) تازه به نقطه‌ی سربه‌سر می‌رسیم! نقطه‌ای که هیچ پیشرفتی در آن نیست. زیرا نیمی کار می‌کنند و نیمی مصرف کننده هستند و در چنین کشوری، مرد باید از خروس خوان تا شغال خوان کار بکند و در هنگام رسیدن به خانه، همانند سنگ بیفتد و بخوابد؛ پس آن زن چه؟ فرزندان و دست و نوازش پدر چه؟

احسنت به نکات خوبی اشاره کردید.بنظر شما اگر مادر فرزندان خود را خوب تربیت کند ایا این فرزندان معتاد میشوند؟خوب بسیاری از این فرزندان بخاطر تربیت نا مساعد مادران از بین خواهند رفت.
من یک سال پیش با دختری بحث میکردم که مادرش فاحشه بود و خودش هم فاحشه.ان دختر ایدز داشت و معتاد بود و حتی مواد فروش.
به من میگفت ایا امیدی به رحمت پروردگار هست با انکه انهمه زنا و جوانان مردم را از بین بردم و... گفتم بله امیدی هست.تا جایی که ما ایشان را نماز خوان کردیم و سپس از دنیا رفتند.خوب این مادر و ان پدر که این چنین فرزند بار می آورند و وارد جامعه میکنند.شما کجا را هدف گرفته اید بزرگوار در حالی که زندگی مردم در حال نابود شدن است.چشمان خود را باز کنید الان ایران همان چیزی هست که شما میخواهید.لطفاً آن را با زمان اوایل انقلاب و تربیت فرزندان مقایسه کنید؟
زنان ان موقع علمشان کمتر بود اما حداقل بچه هایشان سیخ سیخی و با جوراب شلواری بیرون نمی امدند.

آبـرنـگـ;418956 نوشت:
شما نه از دید قانونی و نه از دید اسلامی، چنین اجازه‌ای را ندارید و اگر مردی چنین وصیتی کند، هیچ اجباری بر زن نیست که بخواهد بدان پای‌بند باشد زیرا مرد مرده است و دیگر شوهر زن نیست.
گویا تنها دو زن از زنان پیامبر دختر بودند و دیگران، زنانی بودند که شوهرانشان مرده بودند؛ با این دیدگاه شما، خود پیامبر قانون خدا را رد کرده است؛ چون زنانی را گرفته است که شوهرانشان مرده است و یا در ادامه‌ی همین سوره‌ی احزاب، زنی را می‌گیرد که شوهرش، او را طلاق داده است.
پس کسی اجازه ندارد با دیدگاه خود، دیگران را محدود کند و از سوی خود دستور بدهد:
(احزاب / 36): «و هیچ مرد و زن با ایمانی حق ندارد هنگامی که خدا و رسولش امری را مقرر کنند، از سوی خود، امری دیگر را بیان کنند ...»
کشیشان مسیحی نیز، گمان کردند چون مسیح و مریم همسری نداشتند، بهتر آن است که آنان نیز همسر نداشته‌ باشند.

بزرگان و وظیفه‌هایشان بسیار متفاوت از مردم ساده است؛ پیامبر شبانه‌روز بدون خوردن خوراکی، روزه می‌گرفت و مردم نیز خواستند چنان کنند که پیامبر آنان را از این کار بازداشت.
موسی در میقات، چهل‌شبانه روز بدون خوردن خوراکی به سر برد؛ کدام‌یک از مردم می‌توانند همانند او رفتار کنند؟

پولی خبرهایی در مورد رانندگی زنان دارد به گوش می‌رسد!

بزرگوار سعی کنید این بحث ازدواج زن پس فوت مرد را خاتمه دهید این بحث بسیار طولانی خواهد بود.هرگز پیامبر اینچنین کاری که شما میگویید را نکرد حداقلش ما که علوم دینی میخوانیم ندیدیم کسی شبانه روز روزه بگیرد.خود قران هم این را رد میکند.
وَ قالُوا ما لِهذَا الرَّسُولِ يَأْكُلُ الطَّعامَ وَ يَمْشِي فِي الْأَسْواقِ لَوْ لا أُنْزِلَ إِلَيْهِ مَلَكٌ فَيَكُونَ مَعَهُ نَذِيراً (025 | فرقان - 7)
و گفتند: «چرا اين پيامبر غذا مى خورد و در بازارها راه مى رود؟! (نه سنّت فرشتگان را دارد و نه روش شاهان را!) چرا (لااقل) فرشته اى بر او نازل نشده كه همراه وى مردم را انذار كند (و گواه صدق دعوى او باشد)؟!

من نباید چیز شخصی زندگی خودم را میگفتم چون ارتباطی با این تاپیک ندارد.در ضمن آیات قران هرگز منسوخ شدنی نیستند.من مانع ازدواج همسرم نیستم اگر که خودش بخواهد اما من انچه را که دوست داشتم به وی گفتم.شما فکر می کنید چرا خداوند عده برای زن بعد از فوت همسرشان گذاشته است؟
وَ لا جُناحَ عَلَيْكُمْ فيما عَرَّضْتُمْ بِهِ مِنْ خِطْبَةِ النِّساءِ أَوْ أَكْنَنْتُمْ في أَنْفُسِكُمْ عَلِمَ اللهُ أَنَّكُمْ سَتَذْكُرُونَهُنَّ وَ لكِنْ لا تُواعِدُوهُنَّ سِرّاً إِلّا أَنْ تَقُولُوا قَوْلاً مَعْرُوفاً وَ لا تَعْزِمُوا عُقْدَةَ النِّكاحِ حَتّى يَبْلُغَ الْكِتابُ أَجَلَهُ وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللهَ يَعْلَمُ ما في أَنْفُسِكُمْ فَاحْذَرُوهُ وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللهَ غَفُورٌ حَليمٌ (002 | البقرة - 235)
و گناهى بر شما نيست كه به طور كنايه، (از زنانى كه همسرانشان مرده اند) خواستگارى كنيد، و يا (بى آنكه اظهار كنيد) دردل تصميم بگيريد. خداوند مى دانست شما به ياد آنها خواهيد افتاد; البته پنهانى با آنها قرار (زناشويى) نگذاريد، مگر اين كه به طرز پسنديده اى (بطور كنايه) اظهار كنيد; (ولى در هر حال،) اقدام به ازدواج ننماييد، تا عدّه مقرّر سرآيد. و بدانيد خداوند آنچه را در دل داريد، مى داند. از مخالفت او بپرهيزيد; و بدانيد خداوند، آمرزنده و داراى حلم است (و در مجازاتِ بندگان، عجله نمى كند)

همچنین اینکه بعد از مرگ من زندگی همسرم تامین است:

وَ الَّذينَ يُتَوَفَّوْنَ مِنْكُمْ وَ يَذَرُونَ أَزْواجاً وَصِيَّةً لِأَزْواجِهِمْ مَتاعاً إِلَى الْحَوْلِ غَيْرَ إِخْراجٍ فَإِنْ خَرَجْنَ فَلا جُناحَ عَلَيْكُمْ في ما فَعَلْنَ في أَنْفُسِهِنَّ مِنْ مَعْرُوفٍ وَ اللهُ عَزيزٌ حَكيمٌ (002 | البقرة - 240)
و كسانى كه از شما در آستانه مرگ قرار مى گيرند و همسرانى از خود به جا مى گذارند، بايد براى همسران خود وصيّت كنند كه تا يك سال، آنها را (با پرداختن هزينه زندگى) بهره مند سازند; به شرط اين كه آنها (از خانه شوهر) بيرون نروند (و اقدام به ازدواج نكنند). و اگر بيرون روند، (حقّى ندارند; ولى) گناهى بر شما نيست نسبت به آنچه آنها درباره خود، به طور شايسته انجام مى دهند. و خداوند، توانا و حكيم است.

یا علی.

بی نظیر;419141 نوشت:
دوست دارم بروید و فرزندان زنان معلم یا دکتر را با زنان خانه دار مقایسه کنید

بعد نظرتان را بگویید
می بینید تفاوت از زمین تا اسمان است

کاملا صحیح فرمودید ، همونطور که گفتم وقتی شنیدم یک مرد با استفاده از جهل همسرش رفت زن دوم گرفت فقط به این بهانه که اون زن دختر زا هست ! اشکم در اومد . اون زن بی سواد هم چه میدونست که این کار مرده که بچه پسر بشه یا دختر .

هرگز هیچ زنی نباید بی سواد بمونه تا اینطوری مورد استفاده مرد قرار بگیره :offlow:

ببخشید آقای علی
شما به گونه ای سخن میگویید انگار در جامعه ای زندگی میکنید که زن بیرون بره خیلی ببخشید بهش تجاوز میشه
شما دارید حرف طالبان و تندروهای وهابیت و میزنید که زنان رو حتی از بیرون امدن از خانه مورد بازخواست قرار میدهند
شما اگر طلبه باشید وای به حال آنهایی که شما برایشان تبلیغ اسلام میکنید
افراط در همه چیز بد است حتی در اسلام

عــــلی;419145 نوشت:
مگر اين كه به طرز پسنديده اى (بطور كنايه) اظهار كنيد

جالبه قرآن هم تفسیر میکنید
ببخشید دلیلتون چیه که زدید به طور کنایه

اگر مرد در محیط بیرون کار کنه ...
خانوم تو خونه بمونه ...

به مرور زمان سطح فرهنگی ... مرد و زن با هم خیلی تفاوت میکنه ...
نمیتونن پاسکاری های عاطفی ... فرهنگی با هم داشته باشن ...

به مرور زمان ... زن خونه تبدیل به موجودی میشه که ... باید صبح تا شب بشینه و کهنه بشوره و غذا درست کنه ...
و مرد خونه با هزاران نفر در تعامل اجتماعی قرار میگیره و روز به روز دختر های ترگل و مرگل رو تو سر کارش و جاهای دیگه میبینه ...

بعدش با خودش میگه ... زن من چیه ... از دنیا فقط کهنه شوری رو بلده ... حرف زدن بلد نیست ....
من زنی میخوام که همراه و هم قدمم باشه ... دیده فرهنگی و اجتماعیش مثله من باشه ...

و اینجوری میشه که ...

زنی که تمام هستیش رو به پای چنین مردی ریخته احساسه ندامت و پشیمونی میکنه و به عمر رفته خود قبطه میخوره ...

موضوع قفل شده است