چگونه مخالفت خود را با تصمیمی که نامزدم گرفته بیان کنم؟

تب‌های اولیه

21 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه مخالفت خود را با تصمیمی که نامزدم گرفته بیان کنم؟

یه سوال مهم:

چجور میشه یه دختر رو از تحصیل در دانشگاه مختلط و یا برون شهری منصرف کرد در جلسه خواستگاری که ناراحت نشه؟

چون حس میکنم که اگه بهش بگی ناراحت شه، چون تهران قبول شده، خواستم یه جور دیگه بگم.

آخه دانشگاه بیرون از شهر اونم مختلط خب، واقعا نمیشه قبولش کرد

با تشکر.

تبری;397601 نوشت:
ه سوال مهم:

چجور میشه یه دختر رو از تحصیل در دانشگاه مختلط و یا برون شهری منصرف کرد در جلسه خواستگاری که ناراحت نشه؟

راستش نمیدونم چی بگم ؟
بستگی به این داره که دوست دارید جواب این خانوم چی باشه ؟
مثبت یا منفی؟
جواب خاستگاری رو میگم ؟

خب میخوام مثبت باشه دیگه، منفی بود که نمی رفتم خواستگاری:ok:

تبری;397686 نوشت:
خب میخوام مثبت باشه دیگه، منفی بود که نمی رفتم خواستگاری

من فقط میدونم که با کمال صداقت باید بگید ....از عقیده ای که براتون مهمه
بگید ....من دوست دارم همسرم تحصیل کرده باشه ...با تحصیل هم موافقم ....اما باید توی شهر باشه ....محیط اش هم سالم باشه
.........فکر نمیکنم با این حرف ناراحت بشن
اما این شرط و بپذیرن یا نه ؟ الله و اعلم ؟

تبری;397704 نوشت:
اما حس میکنم که بهش بگی ناراحت شه، چون تهران قبول شده، خواستم یه جور دیگه بگم.

همچین میگین تهران انگار چی هست !!!
تهرانم مث شهرای دیگه است !!!
همه جا خوب و بد داره ؛اینجام یکیش .:ok:

به نظرم خود دختر باید پایبند به این اصل(یعنی مختلط نبودن محل تحصیل) باشه .

تبری;397601 نوشت:

سلام خواهر باغ بهشت، بخدا منم همینو عرض میکنم که تهران کجاست؟ اما خودتون ملتفتید که جو چی جوریه! یکی تهران قبول شه دیگه...

حالا راهکار بدین

تبری;397704 نوشت:
اما حس میکنم که بهش بگی ناراحت شه، چون تهران قبول شده، خواستم یه جور دیگه بگم.

احتمالا نمیشه!!!....
کسی که یه دانشگاه خوب قبول شده(البته من نمیدونم کجا قبول شدن یشون) حتما درس خونه و درسش براش مهمه و برای تفنن و اینکه مد است بره دنشگاه و مدرک بگیره کلاس دارد و...این چرندیات نمیره دانشگاه. میره درس بخونه!و این مدت تو دوران دانشجوییم اگه هیچی از درسام هم یاد نگرفته باشم اینو فهمیدم که دانشگاه با دانشگاه زمین تا اسمون فرق داره و محیط علمی یک دانشگاه خوب با یک محیط سطح پایین تر قابل قیاس نیست.من جای این ادم بودم کوتاه نمیومدم.
راستی خدایی نکرده به این فکر نباشین که قبل ازدواج یه جوری بگذرونین و به اصطلاح ماست مالی کنین و بعد از ازدواج منصرفش کنین!!چون حتی از نظر فقهی هم حق اینکار رو ندارین(چه برسه اخلاقی) چون مردی که مثلا خواستگاری یک دختر شاغل یا محصل یا... میره و میدونه وضعیت اون خانم رو اگر قبل از ازدواج مطرح نکنه که مخالف است با این بیرون رفتن ها بعدش هم نمیتونه مخالفت کنه و اون خود به خود یک شرط بدیهی ضمن عقد محسوب میشه...(منظورم این نیست که کلا زن نیاز به اجازه خروج از منزل ندارد ها!نه!تو این مورد خاص مثلا برای شغل یا تحصیل یا...اگر وضعیت مشهود ایشون بوده در دوران مجردی نیاز به اجازه ندارد)

دلیل مخالفت شما چیه؟
اگه شما بدون دلیل با ایشون مخالفت کنید ممکنه ایشون شما رو یه آدم خشک مذهبی ببینن !!!
برای مخالفتتون باید دلیلی داشته باشید،اونم یک دلیل قاطع و محکم !

تبری;399719 نوشت:
دانشگاه بیرون از شهر اونم مختلط خب، واقعا نمیشه قبولش کرد

اینکه دلیل محکمی نیست!
چه عیبی داره انسان در محیط مختلط دانشگاه باشه اما محجوب باشه . ایشون ممکنه بگن من عفتم رو در محیط مختلط دانشگاه حفظ میکنم .اونوقت شما چه جوابی میدید؟
برای بیرون شهر بودنش هم ممکنه بگن که محل سکونتشون به طور موقت در تهران باشه تا دانشگاهشون تموم شه . اونوقت شما میمونید و این شرط دختر خانم !

باغ بهشت;399729 نوشت:
برای بیرون شهر بودنش هم ممکنه بگن که محل سکونتشون به طور موقت در تهران باشه تا دانشگاهشون تموم شه . اونوقت شما میمونید و این شرط دختر خانم !
نه. میخواد رفتو آمد کنه! تشکر از جوابتون ولی، هرکسی یه اعتقادی داره، حتی حضراتی مثه آقای صافی، دانشگاه مختلط رو تحریم کردند. نمیگم که به محجب بودنش آسیب میزنه، ولی بهرحال واجب که نیست هم دانشگاهش بیرون شهر باشه هم مختلط!

میدونید؟ شایدم اگر بگم قبول کنه ها، ولی میخوام بنحو احسن اینو به ایشون این موضوع رو بگم همین...

تبری;399764 نوشت:
نه. میخواد رفتو آمد کنه! تشکر از جوابتون ولی، هرکسی یه اعتقادی داره، حتی حضراتی مثه آقای صافی، دانشگاه مختلط رو تحریم کردند. نمیگم که به محجب بودنش آسیب میزنه، ولی بهرحال واجب که نیست هم دانشگاهش بیرون شهر باشه هم مختلط!

میدونید؟ شایدم اگر بگم قبول کنه ها، ولی میخوام بنحو احسن اینو به ایشون این موضوع رو بگم همین...

با سلام
از نظر من مسئله تحصيل و شغل آينده براي خانومها خيلي با اهميت هست. خصوصا افرادي كه به طور جدي قصد ادامه تحصيلات خود را دارند.
واقعا دليل اين همه مخالفت آقايان را نميفهمم من؟!!! اكثرا مخالف اشتغال و تحصيل خانوم هستند اما خوب يك عمر است زحمت ميكشيم و درس ميخوانيم كه ادامه دهيم و كمي هم نتيجه آن را ببينيم ديگه!! نكته ديگر اينكه كمتر رشته ها و كمتر دانشگاههاي پيدا ميشود كه مختلط نباشند... دانشگاههاي تهران را هم به سادگي نميشود كه بي خيال شد...

من جاي شما بودم اگر شرايط شغلي ام اجازه ميداد با خانوم تا اتمام درسشان تهران زندگي ميكردم. خدا را چه ديديد شايد شما هم درستان را ادامه داديد و تشويق هم شديد!!

خواهر معزز Niyaz

بچه رو کی تربیت کنه اگر خانم بخواد تا دکتری صب تشریف ببرن یه شهر دیگه شب برگردن؟ یه سوال پرسیدم بلکه جوابی بشنوم!
ضمن اینکه خواهرم دانشگاه قم فعلا(!!) مختلط نیست، ایشون آخه میتونن براحتی انتقالی بگیرن بیان قم اما موندم چجوری اینو بگم که خشک جلوه نکنه.

بهرحال تشکر از همتون

بله.
جناب تبري؛ تا خانوم بخواهند دكتري بگيرند اگر هم يك سال پشت كنكورها و ... بمانند تا 26-27 سالگي دكتري را ميگيرند و سپس يك خانوم دكتر تحصيل كرده بچه دار خواهند شد(در سني ايده آل و مناسب) و سپس فرزند را بزرگ كرده و از آب و گل كه درآمد سپس ميتوانند در صورت تمايل در مقطع فوق دكتري شركت كنند يا مشغول به كار يا پژوهش شوند.
دوره دوره تحصيل و حضور فعال در اجتماع است برادر من.
شما هم اگر مانع شوي خانومتان كه احتمالا محجبه اند تحصيلات عاليه در دانشگاههاي خوب را نداشته باشند و امثال شما مانع شويد كه چند سال ديگر تمام سمتها و شغل ها و كلا امور مهم در بين بانوان تماما مي افتد به دست برخي خانوم هاي بعضا بدحجاب و بعضا بي دين و ايمان و فاتحه مملكت خوانده ميشود!!!

برخي ميگويند دانشگاهها فلان است و بهمان.... برويم حوزه كه البته مدتي هم شده بود دغدغه من....اما خوب اگر تمام مذهبيون بروند حوزه از ترس فرار از فساد و گناه دانشگاهها كه در آينده همه كاره هاي مملكت را بي دينان فراخواهند گرفت!!

پدر بنده ميگويند در گذشته ها در يك دوره زماني ما دكتر مسلمان نداشتيم و مسلمانان مريض كه ميشدند بايد پيش پزشك يهودي ميرفتند...!!!

تحجر را بايد كنار گذاشت و بصيرت را بالا برد به اعتقاد من...حرف اول را در دنيا علم ميزند در اين دوران.

ببخشيد فراموش كردم بگم. به نظرم اگر واقعا دوست داريد همسرتون هم در كنار شما و در شهرتان تحصيل كنند اين حق شماست.
به نظرم خيلي راحت مطرح كنيد كه محل تحصيل و رفت آمد ايشون براي شما مهم است و نگران ايشان هستيد و نيز خطرات رفت و آمد و سختي هاي آن و برخورد هاي غير ضروريه همسر آيندتان با نامحرم را خيلي نمي پسنديد. با منطق جلو برويد.
اگر شما با ملاكهاي ايشان مطابقت داشته باشيد احتمالا اين مورد شما را نيز قبول خواهند كرد.

در هر صورت انشاالله موفق باشيد.

فکر میکنم ناخواسته ازین کلمه استفاده کردید:

Niyaz;399804 نوشت:
تحجر

چون حقیر مانع تحصیل نیستم مانع تحصیل در خارج از شهر هستم.

نقل قول:
بچه رو کی تربیت کنه اگر خانم بخواد تا دکتری صب تشریف ببرن یه شهر دیگه شب برگردن؟ یه سوال پرسیدم بلکه جوابی بشنوم!
ضمن اینکه خواهرم دانشگاه قم فعلا(!!) مختلط نیست،

نقل قول:
اما خودتون ملتفتید که جو چی جوریه! یکی تهران قبول شه دیگه...

نقل قول:
هرکسی یه اعتقادی داره، حتی حضراتی مثه آقای صافی، دانشگاه مختلط رو تحریم کردند. نمیگم که به محجب بودنش آسیب میزنه، ولی بهرحال واجب که نیست هم دانشگاهش بیرون شهر باشه هم مختلط!

بنده از سخنان شما اينطور استنباط كردم.....هدف بنده دادن راهنمايي هر چند كوچك و در حد خودم به شما بود كه فكر كنم كلا منظورتان را اشتباه گرفتم و فايده اي نداشت.

به هر حال ببخشيد.

موفق باشيد.

بهتره کارشناسان سایت پاسختون رو بدن و راهنماییتون کنن .

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

با سلام خدمت شما برادر گرامی و از این که سؤال تان را با ما در میان گذاشتید متشکرم
در رابطه با این سؤال چند نکته قابل ملاحظه و توجه است:
1- اخلاق و عرفان درجاتی دارد. یک خانم با حجاب، که با رعایت حدود شرعی براساس نظر مرجع تقلید خود در دانشگاه در می خواند، گناهی مرتکب نشده است. هر چند که در مقامات بالای عرفانی ایده آل این است که از محیط های مختلط به دور باشد همان گونه زینب کبری شبانه به زیارت مرقد حضرت رسول خدا(ص) می رفتند و حضرت زهرا(س) بهترین حالت را برای زن به گونه ای می دانند که مردی او را نبیند و او مردی را نبیند.
2- دلائل خودتان را در جلسات خواستگاری بیان کنید. البته به گونه ای بیان نکنید که ایشان تصور کند شما متحجر هستید.
3- کسی به شما نمی تواند اشکال کند که این چه فکری است که دارید، شرعا اشکالی ندارد که شما از همسر آینده تان این انتظار را داشته باشید و تمایل داشته باشید او چنین ویژگی ای را داشته باشد. البته شما هم نمی توانید به کسی که تمایل دارد در دانشگاه با رعایت حدود شرعی درس بخواند ایرادی بگیرید. شما باید بگردید همتایی فکری و ارزشی خود را برای ازدواج انتخاب کنید.
4- روحیات خودتان را باید در نظر بگیرید. یعنی اگر کنار آمدن با تحصیل همسرتان در محیط مختلط قابل تحمل نیست از همان ابتدا نظر خودتان را با دلائل خودتان بیان کنید. شفاف سازی در زمان خواستگاری بهتر از آن است که شما ابتدا بپذیرید و بعد نتوانید با کار یا تحصیل همسران در بیرون از منزل کنار بیایید. البته اگر در شرط ضمن عقد قبول کنید که همسرتان می توانند بیرون کار کنند یا درس بخوانند شما نمی توانید شرعا مانع او شوید و او نیز لازم نیست برای خروج از منزل از شما اجازه بگیرد.

تبری;397601 نوشت:
یه سوال مهم:

چون حس میکنم که اگه بهش بگی ناراحت شه، چون تهران قبول شده، خواستم یه جور دیگه بگم.

آخه دانشگاه بیرون از شهر اونم مختلط خب، واقعا نمیشه قبولش کرد

با تشکر.

سلام ...
به نظره شما شدنی هست ؟؟؟
مثلا یه کسی 20 سال درس بخونه ... که دکتر یا مهندس بشه ... بعدش شما 10 دقیقه باهاش صحبت کنی ... اونم قبول کنه و ناراحت نشه .....
حالا چرا شما کوتاه نمیای !!! مثلا فکر کن این دختر خانوم یه طوری با شما حرف زده ... کلمات مناسبی رو پیدا کرده ... که شما راضی بشی ایشون برن و تحصیلات عالیه داشته باشن ...

بعد از خوندن این تایپیک سه بار سرمو کوبیدم به کیبرد و دیگه حرفی ندارم....

سلام
اگه که دغدغه شما برای اون هم دغدغه باشه هر طور که بگید، آروم یا تند قبول میکنه.
اگه نه بعیده.

موضوع قفل شده است