صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا تو قیامت اگر انسانها از خدا بخواهند که به آنها فرصت دوباره ای عطا شود خداوند قبول نمیکنه ؟؟؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    534
    حضور
    21 روز 11 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    24
    صلوات
    2577

چرا تو قیامت اگر انسانها از خدا بخواهند که به آنها فرصت دوباره ای عطا شود خداوند قبول نمیکنه ؟؟؟

با عرض سلام خدمت کارشناس محترم سایت و سایر دوستان ... امیدوارم که خوب و خوش و سلامت باشین ...

سوالی که برای من پیش اومده این هست که چرا خداوند به انسانها فرصته دیگری برای جبران اشتباهاتش نمیدهد ... تا بتواند از عذابهای جهنم در امان باشد ... اجازه بدین حرفم رو کمی شفاف تر بزنم ...

فرصت دوباره یعنی چی ... جبران اشتباه یعنی چی !!!

مثلا من یه اشتباهی رو انجام میدم ... پدر و مادرم با من اتمام حجت میکنند ... تذکر میدهند و در صورت تکرار با من برخورد میکنن ...

خوب سوال من این هست که در این دنیا هیچ اتمام حجتی نیست ... بابته هیچ کاره اشتباهی به من تذکر داده نشده ... تازه قوانین علت و معلولی دنیا باعثه تشویق من هم شدن ...

خوب چرا خداوند رحمن و رحیم یک دفعه تو قیامت ظاهر میشه و منو میندازه تو جهنم ... چرا قبلش تو دنیا با من اتمام حجت نکرده ...

با تشکر

2. صلوات ها 9

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11166

با نام الله

چرا تو قیامت اگر انسانها از خدا بخواهند که به آنها فرصت دوباره ای عطا شود خداوند قبول نمیکنه ؟؟؟

کارشناس بحث: استاد رئوف

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 7

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,328
    حضور
    28 روز 17 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3965

بازگشت به دنیا

نقل قول نوشته اصلی توسط FT_Mohammadi نمایش پست ها
    با عرض سلام خدمت کارشناس محترم سایت و سایر دوستان ... امیدوارم که خوب و خوش و سلامت باشین ...

سوالی که برای من پیش اومده این هست که چرا خداوند به انسانها فرصته دیگری برای جبران اشتباهاتش نمیدهد ... تا بتواند از عذابهای جهنم در امان باشد ... اجازه بدین حرفم رو کمی شفاف تر بزنم ...

مثلا من یه اشتباهی رو انجام میدم ... پدر و مادرم با من اتمام حجت میکنند ... تذکر میدهند و در صورت تکرار با من برخورد میکنن ...

خوب سوال من این هست که در این دنیا هیچ اتمام حجتی نیست ... بابته هیچ کاره اشتباهی به من تذکر داده نشده ... تازه قوانین علت و معلولی دنیا باعثه تشویق من هم شدن ...

خوب چرا خداوند رحمن و رحیم یک دفعه تو قیامت ظاهر میشه و منو میندازه تو جهنم ... چرا قبلش تو دنیا با من اتمام حجت نکرده ...

با تشکر

با سلام خدمت شما دوست گرامی

چند مطلب:

- این چنین نیست که در این دنیا با افراد اتمام حجت نشده باشد. در واقع انبوه آیات انفسی و آفاقی، دلایل متنوع و متکثر و قاطعی برای اتمام حجت بر انسان ها هستند. بعثت تعداد بسیاری از پیامبران، امامان، انسان های صالح و افراد مومن که هر کدام در رتبه خود بشیر و نذیر هستند، همگی برای این است که راه خیر از شر معلوم شود و انسان بداند که برای راه خیر باید چه کاری بکند. قرآن کریم در این مورد می فرماید: قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ (1) هدايت از گمراهی مشخص شده است. و واقعا هم چنین است به این معنا که امروز انسان ها می دانند که چه کاری خوب است و چه کاری خوب نیست و اگر هم در برخی مسائل آگاه نباشند، راه دانستن آن واقعا فراهم است (از طریق نشریات، کتاب ها، اینترنت، تلویزیون و ..) بنابراین مشکل بشر بیشتر از اینکه ناشی از ندانستن باشد، ناشی از عمل نکردن به دانسته ها است.

- با توجه به مطلب اول، حجت بر انسان ها تمام است و در این زمینه خللی وجود ندارد. مسئله دیگر این است که این چنین نیست که خداوند به یک باره فرد را بگیرد و ببرد جهنم، بلکه در دنیا علی رغم اتمام حجت، باز هم در صورت خطا از سوی انسان ها، خداوند توبه پذیر و تواب است و مجال بازگشت را به انسان ها می دهد. و این فرصت در تمام طول زندگی برای انسان ها فراهم است. اما اگر کسی به تمام این مسائل روشن، توجه نکرد و راه خود را از روی عناد پیش گرفت، در جهان دیگر چنین مجالی به او داده نخواهد شد. قرآن کریم در مورد چنین افرادی می فرماید: و لو ترى اذ وقفوا على النار فقالوا يليتنا نرد و لا نكذب بآيات ربنا و نكون من المؤمنين بل بدا لهم ما كانوا يخفون من قبل و لو ردوا لعادوا لما نهوا عنه و انهم لكاذبون(2) و اگر تو اى محمد آنان را در موقعى كه مواجه با آتش مى شوند ببينى خواهى ديد كه مى گويند: اى كاش پروردگار ما را برمى گردانيد، كه اگر چنين مى كرد ديگر آيات او را تكذيب ننموده و از مؤ منين مى بوديم اعتمادى به اين وعده شان نيست، بلكه چون مى بينند نزد كسانى كه حق را از آنان پنهان مى داشتند رسوا شدند از اين رو تمناى برگشتن به دنيا مى كنند و گر نه اگر بدنيا هم برگردند باز همان منهيات را از سر مى گيرند، و براستى دروغگويانند.

با توجه به این آیه، افرادی که پس اتمام حجت باز هم بر کار خطای خود از سر لجاجت، اصرار می کنند، اگر باز هم به شرایط دنیا بازگردند، به سراغ رویه اول خویش باز خواهند گشت.

- مطلب پایانی نیز اینکه (البته موضوع بحث ما نیست) خداوند در قیامت ظاهر نمی شود، خداوند در دنیا نیز تجلی و ظهور دارد و نشانه های بیشماری از او وجود دارد. این ما هستیم که بدون توجه به این آیات و نشانه ها در دنیا، تنها در روز قیامت متوجه او می شویم.

موفق باشید

1. بقره 256
    2. انعام، 27و28

7. صلوات ها 11

علاقه
    زیارت ، اقتصاد
    نوشته
    1,467
    حضور
    17 روز 3 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    14
    آپلود
    0
    گالری
    58
    صلوات
    12737

لا حول و لا قوة الا بالله

سلام و عرض ادب

من یک اشتباهی رو انجام میدم توبه میکنم و خداوند می بخشه ، دوباره تکرار میکنم و توبه میکنم و خدا میبخشه ، مجدد تکرار میکنم و توبه میکنم و خدا باز هم میبخشه و هرچند بار که این اتفاق بیفته خدا باز هم میبخشه که البته این توبه باید توبه واقعی باشه
    آیا پدر و مادر ما حاضر هستند که هر چند باری که یک اشتباه رو تکرار میکنیم ببخشند ؟
    به این نه تنها فرصت دوباره بلکه هزار باره و ده هزار باره میگن

اتفاقاً بسیاری از بندگان در این دنیا مورد مواخذه قرار میگیرند
    خیلی از مشکلات ما ناشی از گناهان و اشتباهات ماست که به این دلیل هست که خداوند بواسطه اون مشکل گناهان ما رو ببخشه و به قول شما در قیامت ما رو در جهنم نندازه که این عین رحمانیت خداست

ویرایش توسط كبوتر حرم : ۱۳۹۲/۰۸/۰۲ در ساعت ۲۰:۵۰
    یادم میاد قرار روز اولم باهات ، مگه قرارمون نبود بشم منم فدات
    آقا دارن میرن دونه دونه کبوترا ، توی دمشق و کاظمین و شهر سامرا
    دلم پر از شکایته امام مهربون ، چه جور دلت میاد بهم بگی بازم بمون
    به جون حضرت جواد و جون مادرت ، ی کاری کن که پرپرت بشه کبوترت

9. صلوات ها 8

شروع کننده موضوع

نوشته
    534
    حضور
    21 روز 11 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    24
    صلوات
    2577

با عرض سلام خدمت استاد بزرگوار و ارجمند ...
    ابتدائا بابت پاسخگویتون تشکر میکنم انشالله هر جا هستید موفق و پیروز باشید ...

نقل قول نوشته اصلی توسط رئوف نمایش پست ها

- این چنین نیست که در این دنیا با افراد اتمام حجت نشده باشد. در واقع انبوه آیات انفسی و آفاقی، دلایل متنوع و متکثر و قاطعی برای اتمام حجت بر انسان ها هستند. بعثت تعداد بسیاری از پیامبران، امامان، انسان های صالح و افراد مومن که هر کدام در رتبه خود بشیر و نذیر هستند، همگی برای این است که راه خیر از شر معلوم شود و انسان بداند که برای راه خیر باید چه کاری بکند. قرآن کریم در این مورد می فرماید: قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ (1) هدايت از گمراهی مشخص شده است. و واقعا هم چنین است به این معنا که امروز انسان ها می دانند که چه کاری خوب است و چه کاری خوب نیست و اگر هم در برخی مسائل آگاه نباشند، راه دانستن آن واقعا فراهم است (از طریق نشریات، کتاب ها، اینترنت، تلویزیون و ..) بنابراین مشکل بشر بیشتر از اینکه ناشی از ندانستن باشد، ناشی از عمل نکردن به دانسته ها است.

به نظره من اتمام حجت یعنی اینکه من کاره اشتباهی انجام بدم ... در مقابل قدرت قهریه قرار بگیرم ... از من امضا گرفته شود که دیگر مرتکب چنین کاری نشوم ... و سپس در صورته تکرار مورد بازخواست قرار گیرم ... مانند اینکه فرزندی دزدی میکند ... مادر متوجه میشه دزدی او میشود و فرزندش رو بازخواست میکنه ... و سپس به فرزندش میگه در صورت تکرار باهات برخورد میکنم ... وگرنه فرزند در ابتدا امر میداند دزدی کار بدی است و آفاق و انفس هم به او گوشزد میکنند که دزدی کار بدی هست و اگر 4 تا کتاب هم بخونه میتونه متوجه بشه دزدی کاره بدی هست ولی اتمام حجت یعنی به او بفهمانی که کارت مشگل دارد و در صورت تکرار با شما برخورد خواهد شد . حال شما فرض کن مادری دزدی اول و دوم و سوم فرزندش را میبیند و به او گوشزد نمیکند ... دزدی 4 او را که دید ... دسته چپش را قطع کند ... آیا به نظره شما این کاره درستی هست ؟؟؟ همچنین شما در مورد بعثت بسیاری از پیامبران و امامان صحبت کردین ... به عنوان مثال چگونه قرآن میتونه حجت رو بر من تموم کنه ... در صورتیکه توش مسایلی مانند برده داری ... فرو افتادن ستارگان و خیلی چیزهای دیگه توش پیدا میشه ... که مسایلی علمی نیستند ... همچنین من دارم در درون دنیایی زندگی میکنم که هرچقدر از دین و مذهب فاصله داشته باشم موفق تر هستم مثالش دهها کشور غیر مسلمان ... که بسیار از لحاظ اجتماعی فرهنگی و اخلاقیات موفق تر از ما هستند و دهها کشور مسلمان که هر روز داره توش یه جنگ قبیله ای اتفاق میوفته ... خوب آیا این مساله نمیتونه حجت رو بر من تموم کنه که من مسلمان نباشم !!! همچنین در مورده آیه "رشد متن الغی" صحبت کردید ... این همه مسیحی داریم که زندگی خودشون رو صرف مسیح کردند ... ازدواج نکردند ... از خیلی از خواسته هاشون گذشتن ... ولی به علت اینکه کافر هستند و به 3 خدا اعتقاد دارند باید تشریف ببرند جهنم ... آیا به نظره شما راه گمراهی از هدایت به این وضوح که شما میفرمایید تبیین شده است ؟؟؟ چرا خدا با این کشیش های مسیحی اتمام حجت نکرده و .... به نظره شما اگر این کشیش هایی که از تمام خواستهاشون در راه دین گذشتن ... برن و آتیش جهنم رو ببین ... و پی به خدای واحد ببرن .... اگر به زمین برگردند ... باز 3 خدا رو پرستش میکنند ؟؟؟

- با توجه به مطلب اول، حجت بر انسان ها تمام است و در این زمینه خللی وجود ندارد. مسئله دیگر این است که این چنین نیست که خداوند به یک باره فرد را بگیرد و ببرد جهنم، بلکه در دنیا علی رغم اتمام حجت، باز هم در صورت خطا از سوی انسان ها، خداوند توبه پذیر و تواب است و مجال بازگشت را به انسان ها می دهد. و این فرصت در تمام طول زندگی برای انسان ها فراهم است. اما اگر کسی به تمام این مسائل روشن، توجه نکرد و راه خود را از روی عناد پیش گرفت، در جهان دیگر چنین مجالی به او داده نخواهد شد. قرآن کریم در مورد چنین افرادی می فرماید: و لو ترى اذ وقفوا على النار فقالوا يليتنا نرد و لا نكذب بآيات ربنا و نكون من المؤمنين بل بدا لهم ما كانوا يخفون من قبل و لو ردوا لعادوا لما نهوا عنه و انهم لكاذبون(2) و اگر تو اى محمد آنان را در موقعى كه مواجه با آتش مى شوند ببينى خواهى ديد كه مى گويند: اى كاش پروردگار ما را برمى گردانيد، كه اگر چنين مى كرد ديگر آيات او را تكذيب ننموده و از مؤ منين مى بوديم اعتمادى به اين وعده شان نيست، بلكه چون مى بينند نزد كسانى كه حق را از آنان پنهان مى داشتند رسوا شدند از اين رو تمناى برگشتن به دنيا مى كنند و گر نه اگر بدنيا هم برگردند باز همان منهيات را از سر مى گيرند، و براستى دروغگويانند.

شما در مورد توبه صحبت کردید ... من فکر میکنم مبحثه توبه ربطی به بحث ما نداشته باشه ... من در مورده شخصی صحبت میکنم که کاره اشتباهی رو داره انجام میده ... آفاق و انفس هم بهش میگن کارش اشتباه هست ... ولی خدا به اون شخص تذکر نداده ... و اگر در آخرت از خداوند بخواهد که فرصتی دوباره به او عطا شود خداوند قبول نمیکند ... همچنین در مورده این مطلب صحبت کردید که اگر آنها بر روی زمین برگردانده شوند ... دوباره همان اعمال را در پیش میگیرند ... خوب !!! تو همین کره خاکی که داریم زندگی میکنیم خیلی از دزد ها رو گرفتن و ازشون تعهد گرفته شده و دیگر چنین اشخاصی مرتکب چنین کارهایی نشده اند ... اصولا در تمام کشورهای غربی اشتباه اول رو با تذکر از روش رد میشن ... تو کشور خودمون هم تقریبا همینطور هست ... برخی از جرم ها رو بار اولش رو ساده از روش میگذرن و بابته عدم تکرارش ازش تعهد میگیرن و ... و داره خوب هم جواب مبده ....

- مطلب پایانی نیز اینکه (البته موضوع بحث ما نیست) خداوند در قیامت ظاهر نمی شود، خداوند در دنیا نیز تجلی و ظهور دارد و نشانه های بیشماری از او وجود دارد. این ما هستیم که بدون توجه به این آیات و نشانه ها در دنیا، تنها در روز قیامت متوجه او می شویم.

بله منظور من از ظهور خداوند ... ظاهر شدن نیروی قهریه ای است که تاکنون قوانین علت و معلولی رو طوری چینده بود که دزد و کلاه بردار موفق باشد ... مومن و زاهد در هزاران سختی و نکبت زندگی کند ... و یه دفعه در قیامت قوانین علت و معلولی جدیدی را جایگزین قوانین فعلی میکند ...

با تشکر .
    ویرایش توسط FT_Mohammadi : ۱۳۹۲/۰۸/۰۳ در ساعت ۱۱:۰۷

11. صلوات ها 3

نوشته
    20
    حضور
    1 روز 1 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    129

سلام.ان شاءالله که بحث مفید باشه.
    1.اینکه,تو قیامت دیگه وقت و فرصت و زمینی نیست که به انسان داده بشه که بیاد و جبران کنه.یک عمر وقت داشته که توشه جمع کنه برای آخرت و قیامت,که بره بهشت یا جهنم.این یه جور اتمام حجته.
    2.اینکه,شما میگی خدا اتمام حجت نکرده.پس وقتی میگه کار خوب کنی(کلی میگم) میری بهشت و وقتی میگه کار بدی کنی میری جهنم این که دیگه سر تا پاش اتمام حجته.
    3.ما هر چی میکشیم از لجاجت و شجاعت و انتخابمونه.لجاجت تو مسیر غلط و گناه که خود خدا تو قرآن و همینطور به وسیله پیامبرها و امامان گفته و نازل کرده و رسونده که این یک جور اتمام حجته, و همچنین تو مسیر درست و ثواب هست که تو مسیر غلط اسمش فرو رفتن و سقوط آزاد تو جهنمه و تو مسیر درست سبقت گرفتن تو خیر و ثوابه که پرواز به بهشت میشه.این باز هم یه اتمام حجته.
    4.تازه اون کسایی هم که قبل از قیامت میمیرن به برزخ میرن و تو جهنم برزخی بار گناهاشون کم میشه که تو قیامت بیشتر از این پیش خدا شرمنده نشن.اینو رحمان و رحیمی انجام میده که تا نداره.اینم یه فرصت.
    5.دنیا دار مکافاته.این نیروی قهریه ای که شما میگی همونه که تو این دنیا سرش میاد.دیگه باید خود انسان بفهمه که یکی اون بالاست که داره گوششو میپیچونه که ....هههیییی!!!!دارم میبینم چی کار میکنی.....اگه تکرار شه......بهت نشون میدم(البته خیلی مهربانانه تر).که این یه فرصته.
    6.شما خدای-عز و جل- رو با انسان مقایسه نکن که داره بهش فرصت میده.انسانی که کار خطایی میکنه و انسان دیگه ای به اون فرصت میده با انسانی که خطا میکنه و خدا خالقش بهش فرصت میده و همینطور چشم پوشی میکنه و گناه رو از نامه اش پاک میکنه,یکی میدونی.
    7.انسان داره تو این دنیا ثواب و گناه میکنه.کسی که گناه و خطا میکنه فرصتش رو هم خدا بهش میده یا جبران میکنه یا بازم به گناهش ادامه میده و بارش رو سنگین میکنه.حالا اونی که ثواب میکنه آخرتش رو میسازه خدا مثل اونی که خطا کرده بهش فرصت میده یا بیشتر جمع میکنه برای آخرتش یا کاری نمیکنه یا با اشتباهی آخرتش رو با خاک یکسان میکنه.این هم یه فرصت.
    8.بهشت روی کارهای سخت ساخته شده و جهنم روی کارهای آسون.تو این دنیا آسون ترین کار گناه کردنه.کار آسون هم دوم نداره.تو اون بلادی که داری میگی پیشرفت میکنن همین کارارو میکنن و آخرش هم نابود میشن.آثارش مشهوده.کار سخت هم معلومه.مثل انقلاب خودمون که از این سخت تر که با استکبار و آمریکا مقابله کنی و هزینه هم بدی ولی تا الان پا برجا بمونه.کار سخت هزینه داره ولی کار آسون کم داره و حتی اصلا نداره.
    9.کی از آینده خبر داره مگه یه وجودی که یکتا باشه و عالم الغیب باشه.پس خدا میدونسته که تو آیندت چی کار میخای بکنی و چی میخای و چی میپرسی(همون نیازها).پس جواباشو تو قرآن میاره و پیامبرشو میفرسته و تو غدیر خم اون رو کامل میکنه تا یه اتمام حجت قوی ای باشه تا بهونه ای نباشه.انسان قدرت انتخاب و عقل داره.پس وقتی میبینه که خدا راهو نشون میده و اینجوری اتمام حجت میکنه و میدونه که یه جایی باید جواب پس بده و گوشش بدجوری پیچیده میشه,خوب سعی میکنه کمتر یا حتی اشتباه نکنه.حتی میدونه که تو این دنیا هم میشه که گوشش پیچیده بشه جواب پس بده عاقبت کاراش رو ببینه,اشتباه نمیکنه.اگه هم یکی دو بار مرتکب اشتباه شد سعی میکنه دیگه اشتباه نکنه.این همون نیروی قهریه است که باعث جلوگیری از انجام دوباره ی اشتباه میشه.اینا همش اتمام حجت و فرصته که خدا به انسان داده.
    10.و اینکه شما میگی"ظهور خداوند ... ظاهر شدن نیروی قهریه ای است که تاکنون قوانین علت و معلولی رو طوری چینده بود که دزد و کلاه بردار موفق باشد ... مومن و زاهد در هزاران سختی و نکبت زندگی کند ... و یه دفعه در قیامت قوانین علت و معلولی جدیدی را جایگزین قوانین فعلی میکند ...".باید بگم درست زدی تو خال.همون طور که گفتم خدا به همه فرصت میده.اگه انسانی رو که اشتباه کرده فرصت میده تا برگرده و درست بشه برنگرده و همون جوری به اشتباهش ادامه میده,به حال خودش رها میکنه و هی بهش میده تا اوضاعش بدتر بشه تا تو قیامت بهش بگه که ....من به تو فرصت های زیادی دادم....ولی تو نخواستی که برگردی....همون جاست که انسان خطاکار میگه ...خدایا یه فرصت دیگه بده....بعد خدا میگه که ..اگه باز هم فرصت بدم همون آش و همون کاسه....پس بسوز به کارهایی که خودت با انتخاب خودت تو عمرت که بهت دادم انجام دادی....ولی برای کسی که کار ثواب میکنه سختی میده تا خودش تو اون دنیا مفصل جبران کنه.
    خیلی ببخشید که زیاد شد.ولی بحث و گفتگو تو این زمینه خیلی زیاد هست.
    موفق باشید

13. صلوات ها 2

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,328
    حضور
    28 روز 17 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3965

اتمام حجت

با عرض سلام خدمت استاد بزرگوار و ارجمند ...
    ابتدائا بابت پاسخگویتون تشکر میکنم انشالله هر جا هستید موفق و پیروز باشید ...

به نظره من اتمام حجت یعنی اینکه من کاره اشتباهی انجام بدم ... در مقابل قدرت قهریه قرار بگیرم ... از من امضا گرفته شود که دیگر مرتکب چنین کاری نشوم ... و سپس در صورته تکرار مورد بازخواست قرار گیرم ... مانند اینکه فرزندی دزدی میکند ... مادر متوجه میشه دزدی او میشود و فرزندش رو بازخواست میکنه ... و سپس به فرزندش میگه در صورت تکرار باهات برخورد میکنم ... وگرنه فرزند در ابتدا امر میداند دزدی کار بدی است و آفاق و انفس هم به او گوشزد میکنند که دزدی کار بدی هست و اگر 4 تا کتاب هم بخونه میتونه متوجه بشه دزدی کاره بدی هست ولی اتمام حجت یعنی به او بفهمانی که کارت مشگل دارد و در صورت تکرار با شما برخورد خواهد شد . حال شما فرض کن مادری دزدی اول و دوم و سوم فرزندش را میبیند و به او گوشزد نمیکند ... دزدی 4 او را که دید ... دسته چپش را قطع کند ... آیا به نظره شما این کاره درستی هست ؟؟؟ همچنین شما در مورد بعثت بسیاری از پیامبران و امامان صحبت کردین ... به عنوان مثال چگونه قرآن میتونه حجت رو بر من تموم کنه ... در صورتیکه توش مسایلی مانند برده داری ... فرو افتادن ستارگان و خیلی چیزهای دیگه توش پیدا میشه ... که مسایلی علمی نیستند ... همچنین من دارم در درون دنیایی زندگی میکنم که هرچقدر از دین و مذهب فاصله داشته باشم موفق تر هستم مثالش دهها کشور غیر مسلمان ... که بسیار از لحاظ اجتماعی فرهنگی و اخلاقیات موفق تر از ما هستند و دهها کشور مسلمان که هر روز داره توش یه جنگ قبیله ای اتفاق میوفته ... خوب آیا این مساله نمیتونه حجت رو بر من تموم کنه که من مسلمان نباشم !!! همچنین در مورده آیه "رشد متن الغی" صحبت کردید ... این همه مسیحی داریم که زندگی خودشون رو صرف مسیح کردند ... ازدواج نکردند ... از خیلی از خواسته هاشون گذشتن ... ولی به علت اینکه کافر هستند و به 3 خدا اعتقاد دارند باید تشریف ببرند جهنم ... آیا به نظره شما راه گمراهی از هدایت به این وضوح که شما میفرمایید تبیین شده است ؟؟؟ چرا خدا با این کشیش های مسیحی اتمام حجت نکرده و .... به نظره شما اگر این کشیش هایی که از تمام خواستهاشون در راه دین گذشتن ... برن و آتیش جهنم رو ببین ... و پی به خدای واحد ببرن .... اگر به زمین برگردند ... باز 3 خدا رو پرستش میکنند ؟؟؟

شما در مورد توبه صحبت کردید ... من فکر میکنم مبحثه توبه ربطی به بحث ما نداشته باشه ... من در مورده شخصی صحبت میکنم که کاره اشتباهی رو داره انجام میده ... آفاق و انفس هم بهش میگن کارش اشتباه هست ... ولی خدا به اون شخص تذکر نداده ... و اگر در آخرت از خداوند بخواهد که فرصتی دوباره به او عطا شود خداوند قبول نمیکند ... همچنین در مورده این مطلب صحبت کردید که اگر آنها بر روی زمین برگردانده شوند ... دوباره همان اعمال را در پیش میگیرند ... خوب !!! تو همین کره خاکی که داریم زندگی میکنیم خیلی از دزد ها رو گرفتن و ازشون تعهد گرفته شده و دیگر چنین اشخاصی مرتکب چنین کارهایی نشده اند ... اصولا در تمام کشورهای غربی اشتباه اول رو با تذکر از روش رد میشن ... تو کشور خودمون هم تقریبا همینطور هست ... برخی از جرم ها رو بار اولش رو ساده از روش میگذرن و بابته عدم تکرارش ازش تعهد میگیرن و ... و داره خوب هم جواب مبده ....

بله منظور من از ظهور خداوند ... ظاهر شدن نیروی قهریه ای است که تاکنون قوانین علت و معلولی رو طوری چینده بود که دزد و کلاه بردار موفق باشد ... مومن و زاهد در هزاران سختی و نکبت زندگی کند ... و یه دفعه در قیامت قوانین علت و معلولی جدیدی را جایگزین قوانین فعلی میکند ...

با تشکر .

دوست گرامی، مطالب متعدد و مختلفی را مطرح کردید که پرداختن به تمام آنها نیازمند فرصت و حوصله بسیار است. امیدوارم به تدریج به آنها بپردازیم.

- حالتی از اتمام حجت که ترسیم کردید، می تواند یکی از حالات اتمام حجت باشد ولی بدان معنا نیست که فقط در این صورت حجت تمام می شود. با این حال باید عرض کنم که اگر هم اتمام حجت را به معنایی که شما گفتید بگیریم، باز هم شاهد آن هستیم که خداوند در مقاطع مختلفی از زندگی ما شرایط سختی را برای ما ایجاد می کند که تذکری است به روندی که در پیش گرفته ایم و به نوعی زنگ خطری است برای اعمال ناشایستی که داریم. خداوند در قرآن می فرماید: فَإِذَا رَكِبُوا فِي الْفُلْكِ دَعَوُا اللَّهَ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ فَلَمَّا نَجَّاهُمْ إِلَى الْبَرِّ إِذَا هُمْ يُشْرِكُونَ (1) و چون در كشتى سوار شوند خداى را با اخلاص و پاكدينى- يكتاگرايى- بخوانند، و چون به سوى خشكى برهاندشان آنگاه شرك مى‏ورزند در این آیه افرادی توصیف می شوند که هنگامی که به کشتی سوار می شوند، از ترس مرگ، خداوند را صادقانه عبادت می کنند ولی هنگامی که به خشکی می رسند، مجددا او را فراموش می کنند و شرک می ورزند. مشابه این مسئله در زندگی ما نیز اتفاق می افتد، هنگامی که با مشکل بزرگی روبرو می شویم، مثلا عمل جراحی سنگینی را باید انجام دهیم، یا مشکل مالی بزرگی داریم و ... به یاد خداوند می افتیم و در می یابیم که احتمالا این موقعیت دشوار به جهت بی توجهی به خداوند بوده است، اما پس از حل شدن مشکل، دوباره رویه قبلی را انجام می دهیم. این مسائل نیز تجلی قوه قاهره الهی است و لازم نیست حتما خداوند به ما وحی کند و تذکر شماره 1 ، 2 و 3 بدهد. همچنین که تذکر اولیاء خداوند نیز تذکری است که خداوند زمینه آن را فراهم می کند. مجموعا به نظر بنده، این چنین نیست که انسان ها در دنیا تذکرات کمی دریافت کنند.

- مباحثی که در مورد کشورهای غیر مسلمان بیان کردید، مورد قبول بنده نیست ولی پرداختن به آنها ما را از هدف فعلی تاپیک دور می کند.

- این چنین نیست که اگر کشیشی مسیحی واقعا به دنبال حقیقت بوده است ولی آن را در مسیحیت یافته و عمر خود را وقف آن کرده است (البته اگر خالصانه و صادقانه در پی حقیقت بوده باشد) به جهنم برود. (در این مورد می توان در تاپیکی دیگری بحث کرد، کما اینکه پیش از این نیز بحث هایی شکل گرفته است.)

- با توضیحاتی که داده شد، فکر می کنم، پاسخ بخش دوم صحبت تون هم تا حدی داده شد. چنین نیست که ما در این دنیا تذکری از خدا دریافت نکنیم بلکه باید معنای اتفاقی که برایمان می افتد را بدانیم و همیشه حواسمان به رویه زندگی مان باشد. پس چنین نیست که بدون تذکر فرد را مجازات کنند. (مثالی که در مورد تذکر و تعهد در بار اول و ... زدید )

- بخش آخر صحبتتان نیز در مورد اینکه خداوند قوانین را چنین چیده است که چنان نتیجه ای بدهد نیز با شما موافقم نیستم ولی بحث در مورد آن، خارج از موضوع فعلی ماست و می توان در مورد آن در مجالی دیگر بحث کرد. (دقیق کردن فضای بحث لازمه یک بحث خود است تا به نتیجه برسد. اگر بخواهیم در مورد هر موضوعی که اندک ربطی به بحث ما دارد، بحث کنیم، هیچگاه نخواهیم توانست در مورد موضوع اصلی با دقت بحث کنیم.)

موفق باشید

1. عنکبوت 65

15. صلوات ها 5

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

با تشکر
    سلام
    خدای تبارک و تعالی به زبان تکوین ، به وقایع و افعال ، بازبان و گفتار این و آن ، به افکار و اندیشه ها و تعقلهای خودمان با ما سخن گفت و راه را از بیران نشان داد و حجت را بر ما تمام کرد اما ما بی توجهی کردیم و نتیجه این بی توجهی در پرونده کاری ماست در حالیکه او خدای ستوده است و کسی بر او حجتی ندارد
    و اما جهنم جایی ساخته شده بدست او نیست بلکه چیزی است که ما با دستمانمان می سازیم با افعال و اندیشه ها و نیتها و باورها و البته در آخرت اتش به اتش و نور به نور ملحق میشود پس تابع به متبوع باز می گردد و اهل باطل به پیشوای باطل خود ملحق می گردند
    پس هم حجت تمام است و هم جهنم را ما و پیشوایانمان ساختیم دیگر جای سرزنش و ملامتی جز برای خودمان نمی ماند
    والله الموفق

هردو عالم یک فروغ روی اوست

17. صلوات ها 3

شروع کننده موضوع

نوشته
    534
    حضور
    21 روز 11 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    24
    صلوات
    2577

با سلام خدمت شما استاد بزرگوار بابته پاسخگوییتون تشکر میکنم ... امیدوارم هر جا که هستید موفق و پیروز باشین ...

دوست گرامی، مطالب متعدد و مختلفی را مطرح کردید که پرداختن به تمام آنها نیازمند فرصت و حوصله بسیار است. امیدوارم به تدریج به آنها بپردازیم.
    بابته اینکه با صبر و حوصله به پرسش های من پاسخ میدهید تشکر میکنم ... سابقه بحث با شما رو در تاپیک { آیا دنیا میتواند مکان مناسبی برای آزمایش انسانها باشد } رو داشتم ... امیدوارم این بحث هم به همان اندازه با صبر و حوصله جنابعالی جلو برود ... پیشاپیش بابته حسن توجه شما تشکر میکنم .

- حالتی از اتمام حجت که ترسیم کردید، می تواند یکی از حالات اتمام حجت باشد ولی بدان معنا نیست که فقط در این صورت حجت تمام می شود. با این حال باید عرض کنم که اگر هم اتمام حجت را به معنایی که شما گفتید بگیریم، باز هم شاهد آن هستیم که خداوند در مقاطع مختلفی از زندگی ما شرایط سختی را برای ما ایجاد می کند که تذکری است به روندی که در پیش گرفته ایم و به نوعی زنگ خطری است برای اعمال ناشایستی که داریم. خداوند در قرآن می فرماید: فَإِذَا رَكِبُوا فِي الْفُلْكِ دَعَوُا اللَّهَ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ فَلَمَّا نَجَّاهُمْ إِلَى الْبَرِّ إِذَا هُمْ يُشْرِكُونَ (1) و چون در كشتى سوار شوند خداى را با اخلاص و پاكدينى- يكتاگرايى- بخوانند، و چون به سوى خشكى برهاندشان آنگاه شرك مى‏ورزند در این آیه افرادی توصیف می شوند که هنگامی که به کشتی سوار می شوند، از ترس مرگ، خداوند را صادقانه عبادت می کنند ولی هنگامی که به خشکی می رسند، مجددا او را فراموش می کنند و شرک می ورزند. مشابه این مسئله در زندگی ما نیز اتفاق می افتد، هنگامی که با مشکل بزرگی روبرو می شویم، مثلا عمل جراحی سنگینی را باید انجام دهیم، یا مشکل مالی بزرگی داریم و ... به یاد خداوند می افتیم و در می یابیم که احتمالا این موقعیت دشوار به جهت بی توجهی به خداوند بوده است، اما پس از حل شدن مشکل، دوباره رویه قبلی را انجام می دهیم. این مسائل نیز تجلی قوه قاهره الهی است و لازم نیست حتما خداوند به ما وحی کند و تذکر شماره 1 ، 2 و 3 بدهد. همچنین که تذکر اولیاء خداوند نیز تذکری است که خداوند زمینه آن را فراهم می کند. مجموعا به نظر بنده، این چنین نیست که انسان ها در دنیا تذکرات کمی دریافت کنند.
    خوب !!!
    جناب رئوف ... در مورده چندین مطلب صحبت کردید ... در مورد کشتی ... غرق شدن کشتی ... ندامت مسافران از کرده های خویش ... برگشتن به ساحل ... فراموش کردن قول و پیمان ...
    به شخصه تا به حال 2 بار تجربه چنین اتفاق هایی رو تو زندگیم داشتم ... باره اول زمانی بود که از ریه ام خون میومد ... و تست بدخیم بودن دادم ... و نتیجه تست موکول شد به 40 روز بعد ... و بار دوم سر مساله ای فشار خونم بالا رفت و افتادم رو زمین ... بار اول واقعا از کارهای خودم پشیمون شده بودم ... نماز و روزه و قرآن و راز و نیاز ... تو اون 40 روز یک بار قرآن رو با معنیش ختم کردم و گوشت های تنم هم بابته توبه کردن آب شده بود ... وقتی که فهمیدم بیماریم برونشیت هست ... خیالم راحت شد ... و گفتم نمازهام رو تا آخر عمرم میخونم و گناه نمیکنم .... بعد از مدتی یواش یواش گذاشتمش کنار ... راستش با خودم گفتم ... من از مرگ ترسیده بودم ... و احساساتم به خاطره اون منقلب شده بود .... به خاطره همین سمته یه نیرویه بیکران رفته بودم ... من اتفاقات مختلفی رو تو زندگیم تجربه کردم که دوست ندارم در موردشون بحث کنم ... ولی باره دومی که فشارم رفت بالا ... ته ته دلم هیچ خدایی رو احساس نکردم ... یه جوری دوست داشتم که بمیرم ... هنوز هم همین حالت رو دارم ... شاید ترسه درد کشیدن رو داشته باشم ... ترسه این رو داشته باشم که مهتاج دیگران بشم ... ترسه تنها بودن رو داشته باشم ... ولی اصلا از مردن و خاک شدن هراسی ندارم ... اتفاقا از مرگ هم استقبال میکنم ...

در مورده اتمام حجت و ندای پیامبران صحبت کردین ... من مسایل و رویدادهای مختلفی رو تجربه کردم ... شاید از 24 ساعته زندگیم ... 20 ساعتش رو دارم به خدا فکر میکنم به این فکر میکنم که ایدیولوژی و راه و مسیر الهی رو بر گزینم ... یا اینکه بی خیال اون دنیا بشم و با هوشم زندگی مرفهی رو برای خودم رقم بزنم ... من نشونه های کمی تو زندگیم ندیدم ... خوابهایی بوده ( از تعریف کردن خواب متنفرم ) که شاید کمتر کسی دیده باشه و شاید اگر شما اون ها رو دیده باشین به عنوانه یه حجت متقن ازشون یاد کنین ... یا به قوله شما معجزات پیامبران ... که به نظره شما میتونن متقن و کامل باشن ... یا خوده قرآن کریم ...

راستش اگر همین امشب ... به من وحی هم بشه ... یا عیسی مسیح ظهور کنه و جلوی من یه پرنده مرده رو زنده کنه ... یا حضرت محمد ظهور کنه و شق القمر هم کنه ... باز هم من میگم حجت بر من تمام نشده .... هیچ کدوم از این چیزها به درده من نمیخوره ... هیچ کدومشون جوابه من نیست ... من دنباله یک خواب ... یا زنده شدن یه کبوتر ... یا ظهور مسیح ... یا شق القمر یا طی طریق نیستم ... نیستم

من دنباله راه و روش و مسلکی هستم که وقتی اون رو در وجودم پیاده سازی میکنم ... بهم پاسخگو باشه ... نه اینکه به من بگه صبر جمیل پیشه کتن ... من به این میگم اتمام حجت ... نه اینکه بیام راه و روشی رو تو زندگیم پیش بگیرم و هر روز بدتر و بدبخت تر از دیروز بشم ... و جوابه من هم این باشه که طرز دیدت رو عوض کن ...

وقتی که من از مسیر و راهم نتیجه نگیرم ... هر نشونه ای هم که دیده باشم به درده من نمیخوره ... میندازمش دور ... ماهی گوشت خواری در کف اقیانوس ها زندگی میکنه که بالای آرواره هاش یه گلوله نورانی داره ... در کف اقیانوس نوری وجود نداره ... ماهی های دیگه جذب این نشانه ... این معجزه و این رویداد میشن ... میگن بریم سمتش ... وقتی میرن سمتش ... ماهی گوشت خوار تیکه پارشون میکنه ...

دیده من نسبت به تمام این معجزات الهی همچین چیزی هست ... نوری هست که نباید دنبالش بری ... وگرنه بدبخت و بیچاره میشی ... شاید هم بعضی ها دوست داشته باشن که برن و تیکه پاره بشن و به مقام فنای الی الماهی برسن ... ولی من دوست دارم زندگی کنم .... و دنباله نورهایی برم که من رو به موفقیت میرسونن ... نه نورهایی که من رو روز به روز ... ساده تر ... آرام تر ... بی خیال تر ... میکنن ...

من دنباله راه و روشی برای موفق بودن ... شاد بودن ... احساس برتری کردن ... قدرت پیدا کردن میگردم ... نه اینکه یه نشونه ببینم و تا آخر عمرم دنبالش برم و جوابم موکول بشه به اون دنیا ... حتی من حاضرم 40 سال راه و مسلکی رو دنبال کنم که یه مرجع تقلید بهم میگه ... ولی باید حاضر باشه بهم سفته بده ... که اگر 40 سال دیگه فهمیدم منو به بیراهه کشیده ... عمره رفته خودم رو نقد کنم ...

- این چنین نیست که اگر کشیشی مسیحی واقعا به دنبال حقیقت بوده است ولی آن را در مسیحیت یافته و عمر خود را وقف آن کرده است (البته اگر خالصانه و صادقانه در پی حقیقت بوده باشد) به جهنم برود. (در این مورد می توان در تاپیکی دیگری بحث کرد، کما اینکه پیش از این نیز بحث هایی شکل گرفته است.)

خوب این متن صریح قرآن هست ... که میگه ... هر کسی که گفت خداوند 3 تا هست همانا کافر است ... فکر میکنم سوره مریم باشه ... و در جای دیگر میفرماید همانا کافران در بهشت مخلد هستند ... تازه این کشیش ها این همه انسانه دیگر رو هم کافر کردن که این جرمه کمی نیست ... ولی به هر حال شما کارشناس دین هستین ...

با تشکر ...

ویرایش توسط FT_Mohammadi : ۱۳۹۲/۰۸/۰۴ در ساعت ۱۷:۰۴

19. صلوات ها 2

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,328
    حضور
    28 روز 17 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3965

معجزه

با سلام خدمت شما استاد بزرگوار بابته پاسخگوییتون تشکر میکنم ... امیدوارم هر جا که هستید موفق و پیروز باشین ...

بابته اینکه با صبر و حوصله به پرسش های من پاسخ میدهید تشکر میکنم ... سابقه بحث با شما رو در تاپیک { آیا دنیا میتواند مکان مناسبی برای آزمایش انسانها باشد } رو داشتم ... امیدوارم این بحث هم به همان اندازه با صبر و حوصله جنابعالی جلو برود ... پیشاپیش بابته حسن توجه شما تشکر میکنم .
    .
    .
    .
    من دنباله راه و روش و مسلکی هستم که وقتی اون رو در وجودم پیاده سازی میکنم ... بهم پاسخگو باشه ... نه اینکه به من بگه صبر جمیل پیشه کتن ... من به این میگم اتمام حجت ... نه اینکه بیام راه و روشی رو تو زندگیم پیش بگیرم و هر روز بدتر و بدبخت تر از دیروز بشم ... و جوابه من هم این باشه که طرز دیدت رو عوض کن ...

با تشکر ...

از اظهار لطف شما متشکرم. بحث با دوستانی که از سر دغدغه و حقیقت طلبی در چارچوب اخلاق و منطق بحث می کنند، همیشه برای بنده لذت بخش بوده است.

مطالبتان را خواندم، گمان می کنم اساسی ترین مطلبی که مطرح کردید را در دو خط آخر آورده باشم (اگر با من موافق نیستید می توانید مطلب مورد نظرتان را که مهمتر است، مجددا بیان کنید)

در مورد این مطلب نیز نکاتی قابل توجه است:

- سخن شما از این یک جهت قابل پذیرش و قابل تامل است و آن اینکه، معجزه پیامبران، متناسب با عصر خود بوده است به طوریکه مردم در طول دوران خود، سرآمد بودن و الهی بودن شخص پیامبر را توسط معجزه ای که از او میدیدند باور می کردند. به طور مثال در زمان حضرت موسی که سحر و جادوگری مطرح بوده ، معجزه ایشان ید بیضا و بدل شدن عصا به افعی بوده است. مثال های دیگری نیز در این زمینه وجود دارد.(در مورد پیامبر اسلام و نیز حضرت عیسی) اما قرآن که معجزه جاوید است، باید اعجازی داشته باشد که برای تمام انسان ها در دوران های مختلف، روشنگر باشد. شما به عنوان یک انسان در عصر جدید، توقع دارید که اسلام به شما روش زندگی ای نشان دهد که در آن روش، مهم ترین نیازهای شما پاسخ داده شود و ارائه کردن چنین برنامه ای می تواند برای شما نشانگر اعجاز و الهی بودن این دین باشد. به نظر من درخواست شما معقول است.

- مطلبی بعدی این است که آیا اسلام چنین برنامه ای برای ما ارائه کرده است؟ آیا برنامه اسلام از اعتدال برخوردار است؟
    در پاسخ به این سوال باید عرض کنم که برنامه اسلام، برنامه ای جامع است که از اعتدال برخوردار است. با نگاه کردن به گروه ها و فرقه های مختلف، در می یابیم که بسیاری از آنها بر عناصر مادی و دنیوی تاکید بسیاری دارند و فرد پس از طی کردن مدتی در حال و هوای این نوع گروه ها، به نوعی پوچی و بی معنایی می رسد، از همین روست که بحث معنای زندگی، بحث مهمی در مغرب زمین شده است.
    از سوی دیگر شاهد گروه هایی هستیم که زندگی را سراسر ریاضت و سختی کشیدن معرفی می کنند و اساسا برای عالم دنیا ارزش قائل نیستند.
    از نظر اسلام، هر دو نگاه فوق، مردود است. اسلام راه میانه ای را پیشنهاد می دهد که در آن فرد هم به زندگی مادی خود باید برسد و هم جنبه معنوی زندگی را تقویت کند. (این مسئله اگرچه به صورت کلی مطرح شد ولی زیربنای مسائل مهم است)

- مطلبی دیگر این است که یکی از مهمترین اکتشافات بشر در قرون جدید این است که زندگی انسان ها را می توان با تغییر دادن نوع نگاه آنها به جهان، تغییر داد و زندگی بهتری را برای آنها فراهم کرد. اینکه در آموزه های اسلامی، به سرشت این جهان اشاراتی شده است، به معنای آن نیست که از ما خواسته شده تا فقط صبر جمیل داشته باشیم، بلکه این مسائل علاوه بر جنبه ی روانی، بیانگر سرشت این جهان نیز می باشد.

- دینی که از انسان می خواهد برای کسب موفقیت تلاش کند و در این راه اگر با نیت خالص عمل کند، تلاش های او را نیز جز اعمال نیک دینی او محسوب می کند، نمی تواند دینی تک بعدی باشد. حتی اگر فرد تلاش کرد و به نتیجه نرسید و در این ناکامی، صبر پیشه کرد، در ازای این مسئله ماجور خواهد بود. آیا این امید بخشی در شرایط سخت، کم ارزش است؟ آیا این مسئله زمینه ساز آن نمی شود که فرد همچنان امیدوار باشد و با پشتکار بیشتری وارد مراحل بعدی زندگی شود و در نتیجه به موفقیت برسد؟

با توجه به مطالب فوق (که تنها گوشه ای است از آنچه باید در این زمینه بیان شود) به نظر بنده، برنامه دین اسلام برای زندگی ما، بسیار مناسب و خوب است و اعتدال و عقلانیت موجود در این برنامه، خود نشان از الهی بودن آن دارد.

موفق باشید

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)