صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا اسرائیلیاتی از ابو هریره در بخاری وجود دارد؟

نوشته
    377
    حضور
    3 روز 9 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    515

آیا اسرائیلیاتی از ابو هریره در بخاری وجود دارد؟

سلام. حقیر ضمن تحقیقی میخواستم بدونم آیا اسرائیلیات که کاملا حرف یهود است و ابو هریره به نبی نسبت داده در بخاری آمده؟ آیا خود علماشان به این امر که فلان حدیث بخاری از اسرائیلیات است اذعان کرده اند؟

2.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11167

با نام الله

آیا اسرائیلیاتی از ابو هریره در بخاری وجود دارد؟

کارشناس بحث: استاد پیام

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

4. صلوات ها 3

علاقه
    تحقیق
    نوشته
    2,487
    حضور
    14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8533

ابوهريره كسي است كه بسياري از بزرگان صحابه، او را مورد طعن و تكذيب خود قرار داده‌اند، چنانكه عمر؛ عثمان، علي ـ عليه السلام ـ و عايشه و... او را تكذيب كرده‌اند، و از خليفة دوم، روايت شده كه «اكذب المحدثين ابوهريره» (دروغگوترين محدثين، ابوهريره است).[1]
    نمونه‌هايي از احاديث جعلي ابوهريره:
    1. استاد شهيد مرتضي مطهري، ضمن بحث در زمينه، احياء تفكر اسلامي، به نوعي از نوآوري ممنوع و حرام (يعني بدعت) اشاره مي‌كند و نمونه‌اي از آن را بر مي‌شمارد كه مربوط مي‌شود به نوآوريهاي ابوهريره، استاد چنين مي‌گويد: ‌«نوآوري در دين، (چيزي كه در دين نيست به دين نسبت دادن) حرام و محكوم است، ابوهريره وقتي كه حاكم مكه بود، مرد بيچاره‌اي از «عكّه» پياز آورده بود كه در «مكه» بفروشد. اما كسي از او نخريده بود و نزديك بود كه آن پياز خراب شود. دست به دامان ابوهريره زد كه چكار كنم، ورشكست مي‌شوم. ابوهريره روز جمعه بالاي منبر رفت و گفت: «سمعت من حبيبي رسول الله من اكل بصل عكه بمكه وجبت له الجنه، يعني هر كس پياز عكه را در مكه بخورد بهشت بر او واجب مي‌شود! مردم هم مثل مور و ملخ ريختند و تمام پيازهايش را خريدند!».
    [2]
    2 . صحيح بخاري از ابوهريره نقل مي‌كند كه: «از پيامبر ـ صلي الله عليه و آله ـ دو ظرف را حفظ كردم، و يكي از آندو را گشودم و منتشر ساختم، اما آن ديگري را اگر بگشايم، خوار خواهم شد!»
    [3]
    3 . ابن عساكر و ابن عدي و خطيب بغدادي از ابوهريره نقل نمودند: از پيامبر ـ صلي الله عليه و آله ـ شنيدم كه مي‌گفت: «خداوند امانت وحي را به سه كس سپرد، من، جبرئيل و معاويه»!.
    [4]
    4 . ابوهريره از پيامبر ـ صلي الله عليه و آله ـ نقل نمود كه: «شخصي سوار گاوي بود و آن گاو رويش را به طرف آن شخص برگرداند و گفت:‌من براي سواري دادن آفريده نشدم، بلكه براي شخم زدن خلق شدم! پيامبر ـ صلي الله عليه و آله ـ بعد از شنيدن سخن گاو فرمود: من و ابوبكر و عمر سخن گاو را تأييد مي‌كنيم»!
    [5]
    ملاحظات:
    با اندكي تأمل در محتواي احاديث بالا به راحتي مي‌توان به ساختگي و دروغ بودن آنها پي برد، چنانكه بر هيچ متشرع خردورز پوشيده نيست كه خوردن نوعي از غذا در نقطه‌اي خاص، نمي‌تواند شرط ورود به بهشت باشد، بنابراين، خوردن پياز «عكه» در شهر «مكه» نمي‌تواند راه بهشت را هموار كند، از اين رو راوي حديث، دروغ آشكاري را به پيامبر ـ صلي الله عليه و آله ـ نسبت داده است.
    همچنين بر اساس حديث دوم، ابوهريره، خود را صاحب اسرار خاص پيامبر ـ صلي الله عليه و آله ـ معرفي كرده است، كه ديگران ظرفيت و تحمل شنيدن آن را ندارند و تنها اوست كه قابليت و لياقت آن را دارد، وقتي اين سخن ابوهريره را با سابقه او مخصوصاً سفلگي و دنائت پيشگي او در دربار حكامي چون معاويه مي‌سنجيم، به دروغ بودن اين حديث پي مي‌بريم،‌آيا ممكن است كسي كه حامل اسرار پيامبر خدا حضرت محمد ـ صلي الله عليه و آله ـ است نان حديث‌سازي براي معاويه را بخورد؟!
    و براساس حديث سوم: ابوهريره خود را در حفظ امانت «وحي» در رديف جبرييل معرفي مي‌كند و نيز معاويه را در كنار جبرييل مي‌نشاند! دروغ بودن اين حديث هيچ نيازي به توضيح ندارد.
    براساس حديث چهارم: حتماً صاحب گاو (كسي كه بر آن سوار بود، نيز حرف او را مي‌شنيد، چنانكه ابوبكر و عمر نيز مي‌شنيدند. اين حديث براي بالا بردن شأن كساني است كه نامشان را در كنار حضرت محمد ـ صلي الله عليه و آله ـ ذكر كرده است و لذا به آنان قدرت شنوايي سخن حيوانات را نيز بخشيده است!.
    [1]. سيد جعفر مرتضي، الصحيح من السيره، ج 1، ص 247.
    [2]. مطهري، مرتضي، حق و باطل به ضميمة ‌احياي تفكر اسلامي، ص59.
    [3]. شيخ محمود ابوريه، اصفراء علي السنة المحمديه، ص 211.
    [4]. ابن كثير، البدايه و النهايه، ج 8، ص 120.
    [5]. هاشم معروف الحسيني، دراسات في الحديث و المحدثين، ص 271.

6. صلوات ها 2

علاقه
    تحقیق
    نوشته
    2,487
    حضور
    14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8533

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
    1 . معارف و معاريف، سيد مصطفي حسيني دشتي. (بخش ابوهریره)
    2 . الصحيح من السيره، سيد جعفر مرتضي.
    3 . سيري در صحيحين، محمد صادق نجفي.
    4 . دراسات في الحديث و المحدثين، هاشم معروف حسيني.

8. صلوات ها 2

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8432

با سلام

بله در صحاحشان آمده که بعضی اصحاب مانند عمر و دخترش و عائشه و ... با یهود معاشرت داشتند حتی جناب عمر یک نسخه از تورات را کپی کرد که رسول خدا (ص) بشدت خشمگین شدند .

اما علمایشان مانند ابن تیمیه که بروشنی از تورات مطالبی گرفته وبرآن صحه نهاده مخصوصا در تجسیم !

قال في منهاج سنته ج 2 ص 562 :
    وأما الرسل صلوات الله وسلامه عليهم أجمعين فيثبتون إثباتاً مفصلاً وينفون نفياً مجملاً ! يثبتون لله الصفات على وجه التفصيل وينفون عنه التمثيل ، وقد علم أن التوراة مملوءة بإثبات الصفات التي تسميها النفاة تجسيماً ! ومع هذا فلم ينكر رسول الله صلى الله عليه وسلم وأصحابه على اليهود شيئاً من ذلك !! ولا قالوا أنتم مجسمون ! ! بل كان أحبار اليهود إذا ذكروا عند النبي صلى الله عليه وسلم شيئاً من الصفات أقرهم الرسول على ذلك !! وذكر ما يصدقه كما في حديث الحبر الذي ذكر له إمساك الرب سبحانه وتعالى للسماوات والأرض المذكور في تفسير قوله تعالى : وما قدروا الله حق قدره الآية . . وقد ثبت ما يوافق حديث الحبر في الصحاح عن النبي صلى الله عليه وسلم من غير وجه من حديث ابن عمر وأبي هريرة وغيرهما . ولو قدر بأن النفي حق فالرسل لم تخبر به ! !

اما در صحیح بخاری :

قيل : إنها الشجرة التي ذكرها النبي صلى الله عليه وسلم في قوله : "إن في الجنة شجرة يسير الراكب في ظلها مائة عام لا يقطعها" رواه أحمد ، والبخاري ، ومسلم في بعض روايات أحمد والبخاري : اقرأوا إن شئتم : {وَظِلٍّ مَمْدُود}.

وقد دل القرآن الكريم ، ودلت التوراة ، ورواية البخاري في صحيحه1 : على أن الخليل إبراهيم عليه الصلاة والسلام أسكن هاجر وابنها عند مكان البيت المحرم ، حيث بُنِيَ فيما بعد ، وقامت مكة بجواره ، وقد عبرت التوراة بأنهما كانا في برية فاران ، وفاران هي مكة ، كما يعبر عنها في العهد القديم ، وهذا هو الحق في أن قصة الذبح كان مسرحها بمكة ومنى ، وفيها يذبح الحجاج ذبائحهم اليوم ، وقد حرف اليهود النص الأول وجعلوه : "جبل المريا" ، وهو الذي تقع عليه مدينة أورشليم القديمة مدينة القدس العربية اليوم ليتمَّ لهم ما أرادوا ، فأبى الحق إلا أن يظهر تحريفهم!!
    وقد ذكر العلامة ابن تيمية وتلميذه ابن كثير : أن في بعض نسخ التوراة : "بكرك"2 بدل : "وحيدك" وهو أظهر في البطلان ، وأدل على التحريف ؛ إذ لم يكن إسحاق بكرا للخليل بنص النوراة ، كما ذكرنا آنفا.

والصحيح المتعين في تفسير الفتنة هو ما جاء في الصحيحين ، واللفظ للبخاري ، عن أبي هريرة عن النبي صلى الله عليه وسلم قال :
    "قال سليمان بن داود : لأطوفن الليلة على سبعين امرأة ، تحمل كل امرأة فارسا يجاهد في سبيل الله ، فقال له صاحبه2 : قل : إن شاء الله ، فلم يقل ، ولم تحمل واحدة منهن شيئا ، إلا واحدة جاءت بولد ساقط إحدى شقيه" ، فقال النبي صلى الله عليه وسلم : "لو قالها لجاهدوا في سبيل الله أجمعين"

ما رواه البخاري في صحيحه بسنده عن أبي هريرة رضي الله عنه عن النبي صلى الله عليه وسلم قال : "بينما أيوب يغتسل عريانا خر عليه رجل أي جماعة جراد من ذهب فجعل يحثي في ثوبه فناده ربه : يا أيوب ألم أكن أغنيتك عما ترى ؟ قال : بلى يا رب ، ولكن لا غنى لي عن بركتك".

وقد وردت أحاديث أخرى صحاح وحسان ، تبين ما كان يقوله صلى الله عليه وسلم عند حدوث هذه الظواهر الكونية ، وهي تدل على كمال المعرفة بالله ، وأنه سبحانه هو المحدث لها ، وأنها تدل على تنزيه الله ، وتعظيمه ، وحمده ؛ فقد أخرج أحمد والبخاري في الأدب المفرد ، والترمذي ، والنسائي ، وغيرهم ، عن ابن عمر قال : "كان رسول الله صلى الله عليه وسلم إذا سمع صوت الرعد ، والصواعق قال : "اللهم لا تقتلنا بغضبك ، ولا تهلكنا بعذابك ، وعافنا قبل ذلك" ؛ لأن احتمال الإهلاك والتعذيب بهذه الآيات الكونية أمر قريب ممكن.
    وأخرج أبو داود في مراسيله عن عبد الله بن أبي جعفر : أن قومًا سمعوا الرعد فكبروا ، فقال رسول الله صلى الله عليه وسلم : "إذا سمعتم الرعد فسبحوا ، ولا تكبروا" ، .

10. صلوات

نوشته
    377
    حضور
    3 روز 9 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    515

برادر خیر البریه تشکر اما میشه بفرمایید آیا علمای خودشون برین که این احادیث مذکور از اسرائیلیات هست اذعان دارند؟ و میشه بفرفایید این احادیث منبعششونو:

نقل قول نوشته اصلی توسط خیر البریه نمایش پست ها
    بله در صحاحشان آمده که بعضی اصحاب مانند عمر و دخترش و عائشه و ... با یهود معاشرت داشتند حتی جناب عمر یک نسخه از تورات را کپی کرد که رسول خدا (ص) بشدت خشمگین شدند .

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8432

نقل قول نوشته اصلی توسط dfffd نمایش پست ها
    برادر خیر البریه تشکر اما میشه بفرمایید آیا علمای خودشون برین که این احادیث مذکور از اسرائیلیات هست اذعان دارند؟ و میشه بفرفایید این احادیث منبعششونو:
    با سلام

دليلي با لاتر از اين سخن شيخ الاسلام بن تيميه :
    فلم ينكر رسول الله صلى الله عليه وسلم وأصحابه على اليهود شيئاً من ذلك !

ضمنا در لينك زير منابع معاشرت ودوستي اكابر اصحاب را با يهود ببينيد :

Download

13. صلوات ها 2

علاقه
    عاشق اباالفضل ع (مريدشم، ديوونشم)
    نوشته
    1,682
    حضور
    57 روز 10 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3272

نقل قول نوشته اصلی توسط dfffd نمایش پست ها
    آیا اسرائیلیات که کاملا حرف یهود است و ابو هریره به نبی نسبت داده در بخاری آمده؟
    تا دلت بخواهيد از اين اسرائيليات موجود هست

الف ـ بخاري در صحيح خود از ابوهريره در حديثي طولاني روايت كرده كه رسول خدا صلّي الله عليه وآله فرموده است: «لا تخيروني على موسى» (مرا بهتر و برتر از موسى ندانيد.)

ب ـ ابوهريره روايت كرده است: «بينما يهودي يعرض سلعته أعطي بها شيئاً كرهه، فقال: لا والذي اصطفى موسى على البشر، فسمعه رجل من الأنصار، فقام فلطم وجهه، فقال: تقول: والذي اصطفى موسى على البشر والنبي(صلي الله عليه وآله وسلم) بين أظهرنا؟ إلى أن قال: فغضب النبي حتى رؤي في وجهه ثم قال: لا تفضلوا بين أنبياء الله، فإنه ينفخ في الصور فصعق من في السماوات ومن في الأرض إلا من شاء الله ثم ينفخ فيه الأخرى، فأكون أول من بعث فإذا موسى أخذ بالعرش فلا أدري أحوسب لصعقته يوم الطور أم بعث قبلي؟ ولا أقول: إن أحداً أفضل من يونس بن متى»

(شخصي يهودي كالايي را عرضه كرد و بر آن كالا آسيبي وارد شد كه او از اين جهت ناراحت شد و از اين‌رو گفت: نه به خدايي سوگند كه موسى را بر همه آدميان برگزيد. اين سخن شخص يهودي را مردي از انصار شنيد، از اين‌رو برخواست و بر صورت او سيلي زد و گفت: اين چه حرفي است كه تو مي‌زني در حالي كه پيامبر اكرم را داريم و در ميان ماست؟ پيامبر اكرم صلي الله عليه وآله از اين سخن مرد انصار ‌ غضبناك شد و گفت: بين انبياء الهي ترجيح قائل نشويد، در صور دميده مي‌شود و هر آن كس كه در آسمان و زمين است مدهوش و بي‌جان مي‌گردد مگر كسي را كه خدا بخواهد. بار ديگر در صور دميده مي‌شود و آنگاه من اولين كسي هستم كه برانگيخته مي‌شوم و موسي هم در آن هنگام در عرش است و نمي‌دانم كه آيا او از همان زمان كه در كنار كوه طور مدهوش شد به اين مقام رسيد يا اين كه قبل از من مبعوث شده است؟ و من نمي‌‌توانم بگويم كه كسي از يونس بن متى برتر بوده است.)

15. صلوات ها 2

نوشته
    377
    حضور
    3 روز 9 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    515

تشکر از kheymegahabalfazl که پابپای دیگر عزیزان منو یاری کرد و اجرشون با صاحب مذهب. کاربر عزیز، میشه در حالی که این تعداد اسرائیلیات رو نقل میکنید بفرمایید آیا از علمای عامه کسی قائل به این است که این تعداد احادیث یا چندتایی از آنان از اسرائیلیاته؟ حالا در بخاری یا دیگر کتب. اعتراف علماشون بر اسرائیرلیات برام مهمه تشکر.

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8432

با سلام وصلوات بر محمد وآل پاکش

ممنون از اینکه میخواهید به لب مطلب برسید !

اگر در کتب اعاظم علمای اهل سنت مانند امام حافظ ابن حجر شارح بخاری و امام سیوطی وحافظ عراقی وسخاوی وابن صلاح بنگرید بروشنی میبینید که معترفند که اسرائیلیات در صحاح وتفاسیر اهل سنت زیاد است مانند این سخن امام سیوطی :

(وفي الصحيحين من مراسيل الصحابة ما لا يحصى، لأن أكثر رواياتهم عن الصحابة، وكلهم عدول، ورواياتهم عن غيرهم نادرة، وإذا رووها بينوها، بل أكثر ما رواه الصحابة عن التابعين ليس أحاديث مرفوعة، بل إسرائيليات أو حكايات أو موقوفات)

تدريب الراوي (1/207).

وامام ابن حجر :

وتعقب بأنه يحتاج إلى نقل صحيح فإنه لا يعرف هذا التفصيل عند أخذ الميثاق إلا عن السدي ولم يسنده وكأنه أخذه من الإسرائيليات حكاه بن القيم عن شيخه .فتح الباری

وقد روى الطبري أن كعبا قال لابن عباس في قوله تعالى ورفعناه مكانا عليا أن إدريس سأل صديقا له من الملائكة فحمله بين جناحيه ثم صعد به فلما كان في السماء الرابعة تلقاه ملك الموت فقال له أريد أن تعلمني كم بقي من أجل إدريس قال وأين إدريس قال هو معي فقال أن هذا لشيء عجيب أمرت بأن أقبض روحه في السماء الرابعة فقلت كيف ذلك وهو في الأرض فقبض روحه فذلك قوله تعالى ورفعناه مكانا عليا وهذا من الاسرائيليات والله أعلم بصحة .فتح الباری

هذا العين إن ثبت النقل فيها مستند من زعم أن الخضر شرب من عين الحياة فخلد وذلك مذكور عن وهب بن منبه وغيره ممن كان ينقل من الإسرائيليات وقد صنف أبو جعفر بن المنادي في ذلك كتابا وقرر أنه لا يوثق بالنقل فيما يوجد من الاسرائيليات قوله.فتح الباری

وقد كان كثير من التابعين يتحاشون الرواية ، عن بعض الصحابة الذين عرفوا بالأخذ عن أهل الكتاب ، وليس أدل على ذلك من أن عبد الله بن عمرو بن العاص قد شهد له أبو هريرة بأنه كان أكثر حديثا منه ؛ لأنه كان قارئا كاتبا ، رواه البخاري في صحيحه ، ومع هذا : فقد جاءت مروياته أقل من مرويات أبي هريرة ؛ لأنه كانت وقعت له كتب من كتب أهل الكتاب في موقعة اليرموك ، تبلغ حمل بعيرين ! فكان يحدث ببعض ما فيها ، فمن ثم تحاشى بعض الرواة الرواية عنه ، فكان هذا سبب من أسباب قلة مروياته عن أبي هريرة رضي الله عنه.
    الكتاب : الإسرائيليات والموضوعات فى كتب التفسير
    المؤلف : الدكتور / محمد بن محمد أبو شهبة ـ رحمه الله ـ

فقد ذكر الخطيب من هذا كثيرا ، فأخرج بسنده إلى البراء بن عازب رضي الله عنه ، قال : ليس كلنا سمع حديث رسول الله - صلى الله عليه وآله وسلم - ، كانت لنا ضيعة وأشغال وكان الناس لم يكونوا يكذبون يومئذ فيحدث الشاهد الغائب . وأخرج عن أنس بن مالك رضي الله عنه أنه قال : ليس كل ما نحدثكم عن رسول الله صلى الله عليه وسلم سمعناه منه ،
    ولكن حدثنا أصحابنا ونحن قوم لا يكذب بعضهم بعضا !

واگر خودتان صحاح وتفاسیر شان را بررسی کنید موارد متعددی از اسرائیلیات را میبینید .

18. صلوات

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری