صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نظر قرآن در باره کشور دوستی و وطن چیست؟

علاقه
    خدمت به مردم کشورم
    نوشته
    7,198
    حضور
    60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    278
    صلوات
    41224

نظر قرآن در باره کشور دوستی و وطن چیست؟

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 7 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58331

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد یاسین

5. صلوات ها 5

نوشته
    1,067
    حضور
    36 روز 12 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3948

بسم الله الرحمن الرحیم
    با سلام و احترام

در قرآن کريم به طور مستقيم آيه اى درباره «حبّ وطن » موجود نيست ; ولى بعضى از مفسران در شأن نزول آيه 85 سوره قصص «إِنَّ الَّذِى فَرَضَ عَلَيْکَ الْقُرْءَانَ لَرَآدُّکَ إِلَى مَعَاد ; (قصص ، 85) آن کس که قرآن را بر تو فرض کرد ، يقيناً تو را به سوى وعدگاه باز مى گرداند .» از «ابن عباس » نقل کرده اند : «پيامبر اکرم(صلى الله عليه وآله) هنگام هجرت از مکه به مدينه در سرزمين جحفه ـ که فاصله چندانى از مکه ندارد ـ به ياد وطنش مکه ، حرم امن الهى افتاد . آثار اين شوق که با اندوه آميخته بود در چهره مبارکش نمايان گشت . در اين جا جبرئيل نازل شده و پرسيد : آيا به راستى به زادگاهت اشتياق دارى ؟ پيامبر فرمود : آرى ! جبرئيل عرض کرد : خداوند اين پيام را براى تو فرستاده است .»(آيه مذکور را تلاوت نمود)1.

دوستى وطن و شهر و کشورى که آدمى در آن جا زندگى مى کند ، امرى طبيعى است ; اما بايد توجه نمود که افراط در دوستى و حبّ وطن پيش نيايد و به حس ناسيوناليستى و ملى گرايى مذموم نينجامد . دوستى هيچ کسى يا چيزى سزاوار نيست در برابر دوستى خدا و رسول و امامان(عليهم السلام) و اسلام قرار گيرد . قرآن کريم در اين مورد مى فرمايد : «بگو : اگر پدران و فرزندان و برادران و همسران و طايفه شما و اموالى که به دست آورده ايد و تجارتى که از کساد شدنش مى ترسيد و خانه هايى که به آن علاقه داريد ، در نظرتان از خداوند و پيامبرش و جهاد در راهش محبوب تر است ، در انتظار اين باشيد که خداوند عذابش را بر شما نازل کند .» (سوره توبه ، آیه24)

منبع:

1.ر .ک : تفسير نمونه ، آيت الله مکارم شيرازى و ديگران ، ج 16 ، ص 184

ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۶/۰۲/۱۰ در ساعت ۱۸:۵۷
    امام جواد(علیه السلام):خصلتهايى كه مؤمن‏ به آن نيازمند مى ‏باشد سه‏ چيز است: 1- توفيق از جانب خداى عزّ و جل 2- خود واعظ خويش بودن 3- پذيرفتن نصيحت‏.(تحف العقول / ترجمه حسن زاده‏،ص: 827)

7. صلوات ها 7

علاقه
    مذهب ، هنر، ورزش مخصوصا شنا(نه بلدم نه شهر ما استخر داره)
    نوشته
    82
    حضور
    2 روز 14 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    240

با سلام
    به نظر بنده بهتره این بحث در روایات جستجو کنیم . مسلما روایات جزیی اند و قرآن کلی
    برای مثال یک حدیث فکر میکنم این باشه :
    حب الوطن من الایمان
    البته فکر میکنم این وطن وطن ابتدایی انسان یعنی انا لله و انا الیه راجعون باشد.

9. صلوات ها 3

علاقه
    خدمت به مردم کشورم
    نوشته
    7,198
    حضور
    60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    278
    صلوات
    41224

وطن دوستى و علاقه به دیار و مسكن حق طبیعى انسان است. یكى از كارهاى ستمگران، گرفتن این حق طبیعى و خارج كردن مردم از دیار و كاشانه‏هاى خودشان است.(قَدْ اُخْرِجْنَا مِنْ دِیارِنَا. (بقره/246)) در امر به معروف مى‏توان از حسّ وطن‏دوستى مردم استفاده كرد و گفت: براى عزّت كشور و استقلال ملّى این‏گونه عمل كنید.
    یا: این گونه عمل نكنید!
    كشورهاى بى‏دین، میلیون‏ها سرباز را با همین حسّ وطن‏دوستى و ملیّت خواهى به جبهه‏ها مى‏فرستند.
    در امر به مطالعه تاریخ و جغرافیا نیز مى‏توان از این حسّ وطن‏دوستى استفاده كرد. براى مثال، اگر تاریخ مردان منطقه و زنان نمونه هر منطقه را در دسترس جوانان آن منطقه قرار دهند، جاذبه مطالعه بیشتر مى‏شود. ولى شرح تاریخ كلى و جغرافیاى كلى براى همه، آن جاذبه لازم را ندارد به هر حال، گسترش خوبیها و جلوگیرى از مفاسد نیاز به قصد قربت ندارد. از هر احساس و وجدان ملى و میهنى كه بتوان بهره‏مند شد، نباید كوتاهى كرد.

11. صلوات

علاقه
    خدمت به مردم کشورم
    نوشته
    7,198
    حضور
    60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    278
    صلوات
    41224

در قرآن آیاتی داریم كه از آن استفاده می‌شود كه وطن دوستی یك حق طبیعی است مثلاً «أُخْرِجُوا مِنْ دِیَارِهِمْ» آل عمران/195 مومنین را از خانه هایشان بیرون می‌كردند پس پیداست علاقه به دیار، علاقه به خانه و وطن یك حقی است كه ستمگران این حق را از مومنین گرفتند. تمام آیاتی كه می‌گوید ظالمین مومنین را از دیارشان اخراج می‌كردند معلوم می‌شود كه علاقه به وطن و دیار درست است كه یكی از بدی كفار این است كه مومنین را از دیارشان اخراج می‌كردند.

13. صلوات

علاقه
    خدمت به مردم کشورم
    نوشته
    7,198
    حضور
    60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    278
    صلوات
    41224

...........عده‌اي رفتند کربلا امام حسين را کشتند، همين حکومتي که امام حسين را کشت، لبِ مرزها سرباز داشت، امام سجاد به سربازهايي که لب مرز هستند، دعا مي‌کند. دعاي امام سجاد به مرزبانان، آنهايي که لبِ مرز هستند.‌اي امام سجاد به کي دعا مي‌کني؟ مرزبانان، مرزبانان حقوق بگير کي هستند؟ حقوق‌بگير بني‌اميه هستند، بني اميه کي است؟ همان که آمد بابايم را کشت در کربلا، تو به حکومتي که بابايت را کشت و الان نيرو گذاشته لبِ مرز، به آن نيروها دعا مي‌کني؟ بله، بابايم را کشت غلط کرد، ولي فعلاً مرز حکومت اسلامي آنجا ايستاده، و ما بايد فکرمان، بالاتر از اين باشد که حکومت، حکومت باطل است، اما مرز کشور اسلامي بايد حفظ شود. فکر بايد بالا باشد. آقا ارزش شما چقدر است. الان مي‌گويند کي ارزش دارد؟ اين خيلي پسر خوبي است، اين خيلي ارزش دارد، اوه، مي‌گوييم چي است، مي‌گويد همه نمره‌هايش بيست است. نخير. ممکن است کسي نمره‌اش شانزده باشد ولي فکرش بيست باشد، ممکن است کسي نمره‌اش بيست باشد اما فکرش... يعني ممکن است بيست بگرد براي اينکه زندگي خودش را تأمين کند، اين کوچک است، ممکن است شانزده بگيرد ولي هدفش خير رساني به همه دنيا است. بيائيم يک کاري کنيم خير برسانيم..........

15. صلوات ها 2

علاقه
    خدمت به مردم کشورم
    نوشته
    7,198
    حضور
    60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    278
    صلوات
    41224

چو ایران نباشد تن من مباد

شهادت تنی چند از مرزبانان غیور ایرانی در جنوب شرق بدست اشرار بر همگان تسلیت باد

17. صلوات ها 3

علاقه
    خدمت به مردم کشورم
    نوشته
    7,198
    حضور
    60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    278
    صلوات
    41224

سرمایه بد نیست، علاقه به سرمایه بد است. ببین مال خوب است، مال پرستی بد است. وطن خوب است كه انسان وطنش را دوست داشته باشد. وطن پرستی بد است. لباس خوب است لباس پرستی بد است. هر چیز خوب تا مادامی كه به پرستش نرسد خوب است. پول خوب است، امام پول پرست، یعنی چه؟ پول پرستی یعنی، علم و تقوا و عاطفه و وجدان، همه را به خاطر پول زیر پا می‌گذارد.

19. صلوات ها 2

علاقه
    علم و تحقيق درمورد انسان و سرنوشت انسان دردست کیست
    نوشته
    642
    حضور
    15 روز 14 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1302

نقل قول نوشته اصلی توسط شهید علی اصغر پازوکی نمایش پست ها

بنام او
    باسلام..

{البته شما جناب پازوکی خیلی خوب مینویسید و بلکه قلم خوب و اعتقادات محترمی هم دارید لذا در تداوم بیان شیوا و گیرای شما فقط عرض مینمایم ..}

نظر فرآن را که دوستان کارشناس علوم قرآنی و اموردینی پاسخش را ارائه نمودند اما من نیز میتوانم یک اطلاعات شاید مهم و شاید حائز اهمیت و اما کاملا شخصی را دراختیارتان قرار دهم که شاید بکار شما یا سایر دوستان هموطن هم بیاید..انشاا...
    احتمالا کشوردوستی یاعلاقه وافر به میهن یا آب و خاک ، یک فرآیند پیچیده اما و کاملا علمی و حتی معقولانه هم میباشد که شخص در آن کوچکترین نقش یا گناهی مرتکب نشده و نخواهدشد و بلکه این عناصر طبیعی موجود در طبیعت اند که موجب عشق یا علاقه انسانها {و البته به نسبت کم و زیاد} به قسمت یا بخشی ازاین سیاره یا خاک گردیده یا میگردند که دراین بین تنها زمان است که نقش اصلی را بازی یا ایفا نموده یا مینماید..بنابراین بطوربسیارخلاصه عشق به میهن یا کشور تنها بدست یک تن یا یک انسان یا یک ذهن بظاهر از یک موجود بنام انسان نخواهدبود و این امر از دایره توانایی خواست یا اراده یا درک یک ذهن فراتر رفته که بیش از فرد یا شخص عوامل دیگری دراین بین دخیل بوده یا خواهندبود و از آنجاییکه خالق قرآن نیز این موضوع را بخوبی میدانستند و بلکه خود ، خالق همه این علوم بسیار پیچیده بوده و میباشند لذا پیامبر بزرگوارشان را نیز مورد مواخظه قرار نداده و بلکه برعکس،ایشان را دلداری هم مینمایند که از اینرو به ایشان وعده میدهند انشاا...بزودی به مراد دلت خواهی رسید..{یا بزادگاهت بازخواهی گشت}

نقل قول نوشته اصلی توسط یاسین نمایش پست ها
    بعضى از مفسران در شأن نزول آيه 85 سوره قصص «إِنَّ الَّذِى فَرَضَ عَلَيْکَ الْقُرْءَانَ لَرَآدُّکَ إِلَى مَعَاد ; (قصص ، 85) آن کس که قرآن را بر تو فرض کرد ، يقيناً تو را به سوى وعدگاه باز مى گرداند .»
    و ..؟؟
    وادامه این بحث ..؟؟

واما در مورد ایران دوستی و عشق به ایران..

نقل قول نوشته اصلی توسط شهید علی اصغر پازوکی نمایش پست ها

شهادت تنی چند از مرزبانان غیور ایرانی در جنوب شرق بدست اشرار بر همگان تسلیت باد

در کلام آخر میتوان گفت یا مدعی شد که علاقه به آب و خاک اگر در وجود یک انسان وجود نداشته باشد عشق به هموطنان و انسانها نیز در وجود او بوجود نخواهدآمد و بلکه لازمه عشق به انسانها یا سایر مخلوقات خالق ، ابتدا علاقه و عشق به آب و خاک و میهن را طلب مینماید و اگر پیامبر بزرگوار اسلام {ص} هیچ وابستگی یا علاقه ای به آب و خاک یا زادگاه یا موطن خود نداشتند درواقع باید گفت که هیچ علاقه و عشقی به بندگان خدا نمیداشتند و کسی هم که عشق به بندگان خدا نداشته باشد هیچ علاقه و عشقی به خالق خود نخواهدداشت و سزاوار پیامبری نخواهندشد از اینرو بسیارطبیعی ست که پیامبر بزرگوار و بلکه همه انسانها عاشق زادگاه یا وطن خود بوده و میباشند که البته عدم علاقه هم امری ست بشدت محال .. {مگر آنکه انسان یا انسانهایی را از خارج از جو زمین بداخل جو زمین بیاورند که در آنصورت این امر قابل تحقق خواهدشد و البته احتمال نابودی سیاره زمین یا کشتاردسته جمعی انسانهای ساکن درزمین نیز بشدت قوت خواهدگرفت} .. بنابراین باید بدانیم که علائق بصورت سلسله وار لحاظ گردیده و میگردند که باید تقاضا نمایم به امر و پدیده سلسله مراتب اهمیت بیشتری قائل شویم و در صدد ابتدا کشف سلسله مراتب خلقت برآییم که بگمان شخصی خودم البته ، همه اسرار الهی یا مقدار بسیار زیادی از اسرار خالق و آفریدگار جهان در سلسله مراتب خلقت لحاظ و نهان گردیده اند که تا ما ایرانیان و شیعیان به دنبال کشف آن برنیاییم درواقع از دامنه و دنیای بسیار وسیع علم عقب مانده یا خواهیم ماند که البته این بخش ازاین سخن را فقط کسانی بهتر درک خواهندنمود که بدرستی بدانند در دریای متلاطم علم،نژادسفید و مسیحیت کجاقرارگرفته است و ما یا سایر نژادها کجا که.. ؟؟

که این امر بیانگر یا اثباتگر این واقعیت ناگفته یا ناشنیده خواهدشد که ..؟؟

{که البته ضمن عذرخواهی باید معترف گردم متن آماده شده بسیار طولانی میباشد که بدلیل آنکه خدایی نخواسته از حوصله خواننده گرامی نیز خارج نگردد فعلا از بیان ادامه آن صرف نظر مینمایم و امیداست همین مقدار مثمرثمرواقع گردد}

{باسپاس،درپناه حق}

باعرض معذرت وبدلیل مشکلات فنی دربرقراری ارتباط سریع،ممکن است پاسخگویی به نقل قولهانیزباتاخیرهمراه شوند.

21. صلوات

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری