کم هزینه ترین راه ها برای لذت بردن از زندگی

تب‌های اولیه

49 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کم هزینه ترین راه ها برای لذت بردن از زندگی

به نام خداوند بخشایشگر مهربان

سلام دوستان :Gol:

اگه کمی و فقط کمی بخواهیم از زندگی لذت ببریم و نگاهمان را کمی بهتر کنیم بسیاری از لذت ها نه وقت زیادی می‌خواهد و نه پول زیادی. پس منتظر تغییرات زیاد در یه روزی که معلوم نیست کی باشد نباشیم ... در کوچکترین اتفاقات عظیم ترین تجارب بشر نهفته است . باور کنید ...

گاهي به تماشاي غروب آفتاب بنشينيم

سعي کنيم بيشتر بخنديم.

تلاش کنیم کمتر گله و شکایت کنیم.

با تلفن کردن به یک دوست قدیمی، او را غافلگیر کنیم.

گاهی هدیه‌هایی که گرفته‌ایم را بیرون بیاوریم و تماشا کنیم.

بیشتردعا کنیم.

قدر این که پایمان نشکسته است را بدانیم.

ادامه دارد...

هر از گاهي نفس عميق بکشيم.

مجموعه‌ای از یک چیز (تمبر، برگ، سنگ، کتاب و... )برای خودمان جمع‌آوری کنیم.

با حیوانات و سایر جانداران مهربان باشیم.

وقتی از خواب بیدار می‌شویم، زنده بودن را حس کنیم.

زیر باران راه برویم.

تاپیک بسیار زیبا و کاربردی‌ای است از خانم ایران پرود تشکر می کنم.
در واقع شارژ خود و دیگران با مسایل جزیی به عنوان یک مهارت در کنار مهارت های زندگی مطرح است. کافی است مدتی این مهارت را تمرین کنیم خواهیم دید که چقدر مفرح و نشاط بخش است. به قول عمو سهراب کافیه کمی چشم هایمان را بشوییم.
به عنوان مثال نوشیدن آب یک امر بسیارطبیعی است اما امتحان کنید جرعه جرعه آب را بنوشید و نشاط بخشی آن را در مسیر حرکتش در بدن تان احساس کنید. و به این ماده حیات بخش تأمل کنید.
برای صبحانه نیم رویی درست کنید قبل از خوردن به دایره سفید رنگی که مثل ابر خورشید زرد رنگ زده تخم مرغ را در بر گرفته بنگرید و لذت ببرید.
- به کودک خود نگاه کنید که کنار سجاده مادرش می رود اشک های مادرش را پاک می کند و با لبان نازک و کوچکش مامانش را ناز می کند و او را نوازش می کند و به او می گوید کی تو را زده؟

عفو كنيم تمامي كساني را كه روزي باعث آزار وپريشان احوالي ما بوده اند را با تمام وجود عفو كنيم تا شيريني ببخشش با آرامش در وجودمان نمايان شود:Kaf:

شكر گذار باشيم روزمان را با شكر گذاري و سپاس از پروردگار بابت تمامي نعمت هايش شروع كنيم:Mohabbat:

به گلها نگاه کنید:Mohabbat:

وقتی بارون میاد ، فراموش کنید که چتری هم وجود داره ، زیر باران قدم بزنید و اجازه بدین که قطره های زلال بارون به صورتتون بخوره.

معرفی کتاب
سیصد و شست و پنج پیشنهاد برای شاد کردن بچه ها بیل آدلر ترجمه فرزانه کریمی نشر قدیانی تهران

برای کارهایمان برنامه‌ریزی کنیم و آن را طبق برنامه انجام دهیم. البته کار مشکلی است!
و یا
برای انجام کارهایی که ماهها مانده و انجام نشده در آخر همین هفته برنامه‌ریزی کنیم!

یکی از بهترین راههای لذت بردن از زندگی اینه که توقعاتمون را به حداقل برسونیم.
این یک تجربه است.

اگر توانستیم گاهی کنار رودخانه بنشینیم و در سکوت به صدای آب گوش کنیم.

احساس خود را در باره زیبایی ها به دیگران بگوئیم.

رنگامیزی کنید

باغچه حیاتتون رو آبیاری کنید (البته با شیلنگ:Nishkhand:)

به نظرم کم هزینه ترین راه درست برای لذت بردن از زندگی اینه که سعی کنیم خواسته هایی که از منظر الهی عقلانی ضروری نیستن رو رها کنیم :pir:(رویکرد اخلاقی من لذت گرا نیست ، به همین دلیل اون قیدها رو آوردم)...

iranproud;11999 نوشت:
مجموعه‌ای از یک چیز (تمبر، برگ، سنگ، کتاب و... )برای خودمان جمع‌آوری کنیم.

تا حالا به این مورد فکر نکرده بودم، خیلی جالب بود.

همچنین میشه مجموعه ای از برگ گیاهان و درختان و گلبرگ گلها رو در یک دفتر جمع آوری کنیم و بچسبونیم و با ورق زدن این دفتر زیبایی های خلقت و خاطرات گذشته رو مرور کنیم.

مي تونيم يكم شعرهاي قشنگ سهراب وفريدون مشيري يا حافظ و سعدي بخونيم.

لذتی که آدمهای قانع از زندگیشون میبرند بعیده کسی از زندگیش ببره

به فرموده معصومین علیهم السلام قناعت مثل گنجیه که تموم شدنی نیست
من احساس میکنم لذت یعنی همین که دلبستگی به امورات دنیایی پیدا نکنی و به حداقلش راضی باشی

به نام خدا
سلام علیکم

راهی;154181 نوشت:
لذتی که آدمهای قانع از زندگیشون میبرند بعیده کسی از زندگیش ببره
به فرموده معصومین علیهم السلام قناعت مثل گنجیه که تموم شدنی نیست
من احساس میکنم لذت یعنی همین که دلبستگی به امورات دنیایی پیدا نکنی و به حداقلش راضی باشی

و اگر همسر قانعی نداشته باشی چی؟

MNSY;154183 نوشت:
به نام خدا
سلام علیکم

و اگر همسر قانعی نداشته باشی چی؟

شکر خدا که خانم ما خیلی قانعه:ok:

ما هم خوشحالیم و شاکر .شما برا ما دعا کن که خودمون نزنیم کار رو خراب کنیم

خیلی از اوقات ما هستیم که برا اطرافیانمون توقع ایجاد میکنیم و اونها از بابت عکس العمل ما انحراف پیدا میکنند

به نام خدا
سلام

پس قدرشو خوب بدون! البته اینم یادت باشه محبت باید دو طرفه باشه :Cheshmak:
حالا واسه اونی که همسر قانعی نداشت چی؟

mnsy;154253 نوشت:
به نام خدا
سلام

پس قدرشو خوب بدون! البته اینم یادت باشه محبت باید دو طرفه باشه :cheshmak:
حالا واسه اونی که همسر قانعی نداشت چی؟

به نظر بنده چند عامل هست که باعث میشه همسر آدم قانع نباشه

1.نوع تربیتش در قبل از ازدواج؛که این برمیگرده به اینکه این شخص در خانواده ایی بزرگ شده که اهل اسراف بوده اند و با قناعت زندگی نمیکرده اند و اساسا مشکل در انتخاب شماست که دقت نداشته اید.

2.گاهی برخوردهای مصرفانه و ولخرجی های یکی از دو طرف ، طرف مقابل رو تحریک میکنه برای اینکه اون هم مصرف باشه

3.گاهی هم بی خیالی یک طرف از اینکه در برابر اسرافهای طرف مقابلش هیچ اعتراضی نمیکنه

4 نداشتن الگو درست در مصرف که گاهی منجر میشه به اینکه ما در بعضی امور مسرف بشیم ولی خودمون هم خبر دار نباشیم

البته این عوامل و دلایل اسراف هستش و خود برخورد کردن با یک شخص مسرف ، بحث دیگه اییه که در پست بعدی تقدیم میکنم

چند شیوه برای برخورد با همسرانی که به امکانات موجود قانع نیستند:

1.رساندن اطلاعات لازم در باب فواید قناعت و مضرات اسراف.
استفاده از احادیث معصومین علیهم السلام در این زمینه خیلی کار ساز است و همچین بیان مشکلات زندگی کسانی که اهل اسراف بوده اند و...

2.موعظه کردن همسر.
این مسئله فرقش با بالایی این است که موعظه بیشتر درباب تذکر مستقیم و خیرخواهانه هست ولی رساندن اطلاعات، تذکر به شیوه غیر مستقیم میباشد به نحوی که به طرف مقابل دستوری داده نمیشود بلکه، اطلاعاتی به دست او داده میشود تا او بر روی آن تفکر کند و خود به بدی اسراف و خوبی قناعت پی ببرد و بعد در مرحله عمل هم از این اطلاعات استفاده کند

3. مختارکردن او در پذیرش این نوع زندگی یا انفصال از ادامه زوجیت
در صورتی که شیوه غیر مستقیم و بعد از آن مستقیم جواب ندهد نوبت میرسد به اینکه فرد، همسر خود را مخیر کند به اینکه یا حاضر به ادامه زندگی همراه با قناعت و به دور از اسراف باشد، یا اینکه او را طلاق میدهد.

آیه 28 و 29 احزاب بر این امر صحه میگذارد که بنده به دلیل اختصار فقط ترجمه آن را مینویسم

ای پیامبر!به همسرانت بگو، اگر شما زندگی دنیا و زرق وبرق آن را میخواهید،بیایید شما را به هدیه ایی بهره مند سازم و شما را به سبک نیکویی رها سازم...

برگرفته از کتاب ارزشمند همسران سازگار نوشته علی حسین زاده

با سلام
کودکان ما تا زمانی که ما تعلیمشان نداده باشیم که این اسباب بازی گران تر است و آن یکی ارزش کمتری دارد ، دلشان
به همان اسباب بازی ارزان قیمتشان خوش است و از بازی کردن با آن لذت میبرد.

میگویند بهترین بازی کودکان گل بازیست و بیشترین لذت را از آن میبرند، گِلی که همه جا پیدا میشود بی آن که بخواهی برای آن بهایی بپردازی

:Salam:
با اجازه (نظری که میدم چیزیه که دیدم)
بعضی از زنها برای اینکه بتونن فشار روانی یامسایل مشکلات زندگی رو از یاد ببرن به خرید و یا جمع اوری کلکسیونی از وسایل و... روی میارند .(البته این به خودشون صدمه میزنه) :ghati::jangjoo:
شما گفتید چه کار کنندٰٔ؟ چون بحث سر لذت بردن از زندگیِ میگم میتونه به خوبیهای همسر فکر کنه اینکه ازاین بدتر هم میشد باشه یا اینکه چه خوب که در بذل محبت قناعت نمیکنه یا درصله رحم .
البته من این مسئله رو اصلاً تایید نمیکنم و در این مورد اساتید محترم باید کمکتون کنن .

از ساعتها نشستن کنار دریا خسته نمیشم. خیلی لذت بخشه ولی کو وقتش؟

مشکل ما نداشتن وقته

.وگرنه همه میتونن از زندگی با کمترین هزینه لذت ببرن.

nakisa;156007 نوشت:

مشکل ما نداشتن وقته

با سلام و احترام
فکر نمی کنید شاید گاهی اوقات تقصیر خودمون باشه؟!

من که خودم رو در این زمینه خیلی مقصر میدونم.

معمولا دو تا علت اساسی داره:
- یا نظم نداریم.
- یا بیش از حد توان و لزوم برای خودمون کار میتراشیم.

موفق باشید:Gol:

راهی;155826 نوشت:

میگویند بهترین بازی کودکان گل بازیست و بیشترین لذت را از آن میبرند، گِلی که همه جا پیدا میشود بی آن که بخواهی برای آن بهایی بپردازی

[=&quot]با سلام و احترام

[=&quot]خیلی برام جالب و دلنشین بود زمانی که اهمیت و تاثیر "خاک بازی" کودکان رو در روایت دیدم.

[=&quot]روزی در سر راه رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم عده ای کودک با خاک بازی می کردند، برخی از اصحاب خواستند از بازی آنان جلوگیری نمایند، رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:

«دعهم فان التراب ربيع الصبيان»
[=&quot]بگذارید بازی کنند، زیرا خاک بهارستان (مایه ی شکوفایی) کودکان است.

:Gol:

nakisa;156007 نوشت:
ولی کو وقتش؟

به نام خدا
سلام علیکم

باید وقتشو برای خودمون جور کنیم
مگه چیزی مهمتر از خودمون (و خونوادمون) هست که وقتی براش نداریم؟

بعضی وقت ها وقتی سخت درگیر کاری ام که کل وقتمو میگیره، چند لحظه دست از کار میکشم و به عقب برمیگردم و از خودم میپرسم: اینکار ارزش ادامه دادن رو داره؟ یک سال بعد 10 سال بعد و وقتی رفتم اون دنیا از اینکار چه سودی حاصل شده؟
اگه من همین الان بمیرم چه اتفاقی در ادامه این کار صورت میگیره؟

این باعث شده به بی مورد بودن برخی کارها و بحث ها پی ببرم و ازشون دست بکشم
و فرصتی هرچند کوچیک رو برای خودم در نظر بگیرم که از فرصت زندگی لذت ببرم
تا گذر لحظه ها رو حس کنم قبل از اینکه عمرم تموم بشه و ندونم چطور زندگی کردم

با کم میشه زندگی کرد و ازش لذت برد اگه بجای نداشته ها به داشته ها نگاه کنیم
و اونوقت چقدر شیرینند همین داشته هایی که داریم وقدرشونو نمیدونیم

شاید دیگه این دیدگاه توی جامعه ماشینی امروز جایگاهی نداشته باشه
و این منو جز معدود آدم هایی قرار میده که نسلشون در حال انقراضه :khaneh:

همیشه خوش باشید و خرم :Gol:

حرف همه ی دوستان قبول ولی ما نمیتونیم از خیلی از کارهامون بزنیم.

موقعیت شغلی و هزار اتفاق دیگه نمیذاره که ما به فکر خودمون باشیم .

البته من همیشه برای وقت آزادم هر چند کم برنامه ریزی میکنم.

مثل کتاب خوندن که فوق العاده ازش لذت میبرم .

ورزش و نقاشی و ...

حق با شماست
فی نفس حداقل حرف بنده این شبهه رو بوجود میاره که کار و شغل دنیای امروز آدمی رو اسیر خودش کرده و فرصت لذت از زندگی رو ازش گرفته و چقدر بد و خسته کنندست این کار کردن!

موضوع اینجاست که مشکل از کار و شغلمون نیست از دیدگاهیه که داریم این رو نسبت به کاری که میکنیم عوض کنیم بیشترین لذت رو ازش میبریم

فی المثال کسی که کارمنده اگه با این طرز فکر که تمام روز بخواد باید با یه مشت آدم کل کل کنه خوب طبیعتا این طرز فکرش انرژی انگیزه و نیروشو برای کار کردن میگیره
اما اگه همین آدم با دیدگاه نگاه کنه که میره سر کار تا مشکل یه عده رو حل کنه و اونهارو خوشحال از اینکارش و اینکه خدمتی میتونه بکنه لذت هم میبره

به عینه هر دوی این طیف آدم هارو توی خیلی از سازمانها دیدیم،
کسانی که آدم حالش به هم میخوره کارش رو ببره پیشش از اینکه ترش رو و بد رفتارند (و به چشم بنده بیمار!)
و آدم هایی که دوست داره کارش پیش اونها بی افته تا ببینید آدم هایی که پر انرژی و مسوولانه و با دلسوزی پیگیر کار مردم اند گویی این کار خودشونه که گیر افتاده! (و اینهاند بندگان مخلص خدا!)

و این هم از کم هزینه ترین راه های لذت بردن از زندگیه :khandeh!:

با سلام و احترام

به نظر من هم، اگر دیدگاه مون رو تغییر بدیم و به عمق معانی کلمات پی ببریم از تمامی اتفاقات زندگی مون لذت میبریم.

لذت فقط در بیرون رفتن و گردش و... نیست

خدمت، گذشت، فداکاری، صبر و... همه لذت بخش میشه برای انسان.

همین طور که سرکار نکیسای گرامی با این وقت کم شون فعالیت بسیار زیادی در سایت دارند و پاسخ گوی سوالات پزشکی بانوان هستند و حقیقتاً از این خدمت لذت می برند. :Gol:

باور کنید گاهی مشکلات زندگی و حتی بیماری برای آدم لذت بخش هست و آدم باید سپاسگذار خدا باشه به خاطر وجود بیماری! (اگر دیدگاه مون رو تغییر بدیم)

موفق باشید

mnsy;156348 نوشت:
این هم از کم هزینه ترین راه های لذت بردن از زندگیه

درسته ولی

لذت های تکراری کم کم ...

آدم دلش میخواد زندگیش متنوع باشه . و کارهایی رو هم که انجام میده با بقیه روز ها فرق کنه.
تفریحاتش متنوع باشه .

کار ما به هیچ وجه یکنواخت نیست ولی اینم شما در نظر بگیرین که وقتی به خاطر کمبود نیرو مجبوری به اجبار اضافه کار کنی و این برخلاف میلته و همینطور خستگی باعث میشه که این قضیه رو رفتارت با مراجعه کنندگان هم تاثیر بذاره.

حرف شما کاملا درسته
بنده هم درک میکنم وقتی روز های اول با انرژی میریم سر کار بعد از یه مدت که برامون عادی شد خسته و بی حوصله و بی انگیزه میشیم
مثل اینکه از کوه رفتن لذت میبریم اگه مارو هر روز از یه مسیر ببرند کوه از هرچی کوهه سیر میشیم!

چیزی که اینجا وجود داره اینه که همین تغییر دیدگاه به زندگی سطح به سطحه که وقتی شما از قبل روی سطوح پایینش کار نکرده باشید به یکباره بخواید این تغییر رو بوجود بیارید براتون سخت و حتی غیر قابل قبوله

بنده با آشنایی که با کار پرستاران دارم بخوبی درک میکنم آخر وقتی که منتظرید کارتون تموم بشه شیفتی بهتون محول میشه و مجبورید تمام مدت با افراد جورواجور سر و کار داشته باشید اگر هر بار عملکرد خودتون رو بازبینی نکنید کم کم دچار بی حوصلگی و خستگی قبل از انجام کار میشید

اینجور مواقع خود همین تغییر دیدگاه از خدمت به اجبار هست که بیشترین انرژی مارو میگیره نه خود فی نفسه کار.

باید این تغییر دیدگاه رو مرحله به مرحله در خودمون بوجود بیارید تا کم کم هر روز کاری که تا دیروز تکراری مینمود هر روز برامون متنوع بشه
اینجاست که سختی و مشکلات رو نعمت میبینیم و برای هر خدمتی که دیگران پا پس میکشند ما پیش قدم میشیم و حتی حقیر بودن و پست دونستن کار هم برامون مهم نیست و فقط نفس عمله که برامون مهمه
به قول شهید رجایی که میگفت من خستگی رو خسته کردم :khandeh!:

و همه اینها مرحله به مرحله اتفاق می افته و اگه کسی بخواد به یکباره انجام بده کلا از هر کاری توی زندگی زده میشه!
فکر کنم اساتید بهتر از بنده بتونند در این زمینه مارو کمک کنند
استاد حامی یه دقه اون تاپیک شوخ طبعی هاشون رو ول میکنند یه تّک پا سری به اینجا بزنند؟
قول میدم توی این مدت کسی جاشونو توی اون تاپیک نگیره (البته قول نمیدم وقتی برگردن پست هاشون تو تاپیک موجود باشه! :khandeh!:)

یه ایراد هم وارده اینکه توی جامعه امروز مردم از سختی فرار میکنند اما همین سختی حداقل مرد رو مرد میکنه!
و برای همین مرد های امروز ما در پس اولین مشکل کم میارند چون آبدیده نشدند
این سختی در مورد زنها به این شکل صادق نیست، به فرموده حضرت علی زن گُله! نباید اینطور باشه که اینقدر ازش کار بکشند که دیگه هیچ انرژی براش نمونه، زن باید انرژیش رو توی کاری که تقویتش میکنه و روحیه انسانیش رو گسترش میده بده بکار ببنده نه کاری که از خودش هم دورش کنه
توی خارج اکثر بخش های طراحی رو توی شرکت های بزرگ زن ها بر عهده گرفتند
حالا تو ایران چیکار میکنند؟ زنها رو میکنند مسوول سر شماری میفرستند در خونه مردم
مسوولان این کار یکم فکر هم میکنند؟ حاضرند دخترهای خودشون رو بفرستند بره در خونه این و اون رو بزنه!!!!؟
شرم آوره به خدا

آذر بانو;156327 نوشت:

[=tahoma][=&quot]با سلام و احترام[/]

[=&quot]خیلی برام جالب و دلنشین بود زمانی که اهمیت و تاثیر "خاک بازی" کودکان رو در روایت دیدم[/].

[=&quot]روزی در سر راه رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم عده ای کودک با خاک بازی می کردند، برخی از اصحاب خواستند از بازی آنان جلوگیری نمایند، رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند[/]:
[/]

«دعهم فان التراب ربيع الصبيان»
[=tahoma][=&quot]بگذارید بازی کنند، زیرا خاک بهارستان (مایه ی شکوفایی) کودکان است[/][/].

:gol:

قال رسول الله(ص):

عَرامَةُ الصَبِیّ فی صِغَرِه، زیادَةٌ فیِ عقلِهِ فی کِبَرِهِ

"بازی گوشی(شیطنت) بچه در کودکی مایه فزونی خرد او در بزرگسالی است

کنزالعمالج1ص91ح747

اگر چشم و هم چشمی ها رو کنار بگزاریم غرورها زیر پا له کنیم کینه ها رو دور بریزیم قهر ها رو به آشتی تبدیل کنیم صلحه رحم رو افزایش دهیم وغیره رعایت کنیم که اینها بر گرفته از حرف خدا و امامان ما هستش پند گیریم ومهمتر از همه عمل کنیم خود دنیا میشه بهشت و زندگی میشه میوه بهشتی

موضوع قفل شده است