دختری حساس هستم، چیکار کنم؟!

تب‌های اولیه

21 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دختری حساس هستم، چیکار کنم؟!

سلام
من یه دختر جوئنی هستم که معتقد و مذهبی هم هستم....
خیلی زود رنجم...
و یکی از انتقاداتی که بهم خیلی ها میکنن میگن به شدت آدم حساسی هستم....
میشه کمکم کنید چطور حساسیتم رو کم کنم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

سرگردون;411353 نوشت:
سلام
من یه دختر جوئنی هستم که معتقد و مذهبی هم هستم....
خیلی زود رنجم...
و یکی از انتقاداتی که بهم خیلی ها میکنن میگن به شدت آدم حساسی هستم....
میشه کمکم کنید چطور حساسیتم رو کم کنم؟

بسمه تعالی
با عرض سلام و تحیت محضر حضرتعالی
خواهر محترم!
حساس بودن یا زودرنجی در مواردی، روي ديگري از اضطراب، دلتنگي، بغضهاي فرو خورده و...است. افراد زود رنج قواعد و انتظاراتی خشک و سخت را برای خود و دیگران در نظر می گیرند که تخطی از آن قواعد موجب دلخوری و رنجش آنها می شود. در واقع این عدم انعطاف است که موجب ناراحتی و رنجش می شود. لذا لازم است افراد در موقعیتهای مختلف مانند یک شاخه با طراوت و نرم برخورد کنند و نه شاخه ای خشک که با مختصر فشار متحمل شکستن شوند.
بر اين مبنا لازم است حضرتعالي نسبت به امور پيرامون و انتظاراتي كه از خود داريد، واقعيت را مد نظر قرار دهيد و نه ايده‌آل را!
از آنجا كه ظرف ايده‌ال در امور بين فردي و تعاملات اجتماعي، تنها و تنها ذهن است، لذا دسترسي و تحقق آن امكان پذير نيست و در نتيجه ايده‌آل گرايي، ثمري جز احساس نارضايتي ندارد.
لذا شايسته است سطح توقع از خود و ديگران را تعديل نماييد و از سختگيري اجتناب نماييد. به اين منظور؛
- با یاری خدا از همین الان آغاز کنید و الفظ با بار منفی مانند نمی شود، نمی توانم و ...را از ذهن خود حذف کنید، شما اشرف مخلوقات و یک فرد مومن هستید پس اگر از خدا یاری بگیری و اراده کنی می توانی.

- در ارتباط با تعاملات بين فردي و اجتماعي، انعطاف داشته باشيد و مخالفت ديگران با خود و همچنين شما با ديگران را امري طبيعي و مفروض بدانيد. چون افراد سلایق و عقاید خود را دارند و بر مبنای آنها زندگی می کنند و نه افکار ما. لذا اختلاف را امری طبیعی بدانید و نه یک توهین از جانب شخص مقابل.

- خود را در موضعی فرض کنید که دیگران را ارشاد می کنید. به این معنا که اگر شما به یک فرد حساس بخواهید پیشنهاداتی را ارائه دهید چه خواهید گفت؟ این پیشنهادات را برای خود هم مبنا قرار دهید و عملی کنید.

- گام به گام بردباری و شکیبایی را تمرین کنید. علی علیه السلام می فرمایند «ان لم تکن حلیما فتحلم...»؛ اگر فردی شکیبا نیستی، تظاهر به شکیبایی کن (خود را به شکیبایی وادار نما، شکیبایی را تمرین کن)، چرا که امید این است که فردی که خود را در خیل گروهی قرار می دهد در زمره آن گروه قرا بگیرد.

- با شوخ طبعي، احترام به نظر مخالف، خوش بيني و مثبت انديشي، تمرين لبخند در موقعيتهاي استرس زا، سطح انعطاف‌پذيري، خود را افزايش دهيد.

- واژه‌ها قدرتي جادويي دارند! لذا با حذف الفاظ و واژه‌هاي الزام آور مانند «بايد»، «حتما»، « هميشه»، «هرگز»، «هيچوقت» در مكالمات بين فردي و همچنين حديث نفس و جايگزيني واژه‌‌هايي مانند « بهتر است»، «احتمالا»، «گاهي اوقات» به جاي آنها،سطح اضطراب و احساس حصر را كاهش دهيد.

- احساسات خود را بروز دهید به این منظور مهارت جرات ورزي را فرا بگيريد. موضع ما در قبال ديگران محصور در تسليم (پذيرش اجباري) و يا پرخاش نيست. به تعبيري، اينگونه نيست كه يا بايد در مقابل نظرات مخالف ديگران تسليم شويم و يا با عصبانيت و پرخاش با آنها برخورد كنيم، بلكه مي‌توان مخالفت خود را به آرامي بيان نمود بدون اينكه توهين، عصبانيت و پرخاش صورت بگيريد.
جرات ورزي را، با احترام بيشتر به خود و افكارتان، استفاده از ضمير فاعلي «من»، تمرين «نه» گفتن در قالب عوض كردن موضوع، شوخي و مزاح، بيان عباراتي مانند تا ببينم چي ميشه، اما نظر و برداشت من غير از اينه، از اينكه نميتونم با شما همراه باشم عذر خواهي مي‌كنم و... تمرين كنيد (فضاي مجازي براي آغاز چنين روندي به شما كمك مي‌كند).

- مهارتها و شيوه‌هاي كاهش اضطراب را فرا بگيريد ( ورزش، تنفس عميق، توجه به تغذيه سالم، خواب مناسب و...)

- از خودسرزنشگري و همچنين كمال‌زدگي اجتناب نماييد (توضيحات در مباحث مشابه آمده است)

- حضور در جمع و تعاملات اجتماعي را افزايش دهيد

- عصبانيت و خشم در مواردي مذموم و ناپسند، در مواردي كاملا طبيعي و در مواردي هم ضرورت دارد.

- به خواب و تغذیه سالم اهتمام داشته باشید (http://shiateb.blogfa.com/post-58.aspx) و( http://jahannews.com/vdcjyoetiuqeymz.fsfu.html)

- هميشه به لطف و كمك خداي بزرگ باور داشته باشيد و ترس به دل خود راه ندهيد.

براي شما خواهر ارجمند از درگاه الهي، موفقيت را خواستارم.

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمين

[="Indigo"]

اميدوار;411990 نوشت:
بسمه تعالی
با عرض سلام و تحیت محضر حضرتعالی
خواهر محترم!
حساس بودن یا زودرنجی در مواردی، روي ديگري از اضطراب، دلتنگي، بغضهاي فرو خورده و...است. افراد زود رنج قواعد و انتظاراتی خشک و سخت را برای خود و دیگران در نظر می گیرند که تخطی از آن قواعد موجب دلخوری و رنجش آنها می شود. در واقع این عدم انعطاف است که موجب ناراحتی و رنجش می شود. لذا لازم است افراد در موقعیتهای مختلف مانند یک شاخه با طراوت و نرم برخورد کنند و نه شاخه ای خشک که با مختصر فشار متحمل شکستن شوند.
بر اين مبنا لازم است حضرتعالي نسبت به امور پيرامون و انتظاراتي كه از خود داريد، واقعيت را مد نظر قرار دهيد و نه ايده‌آل را!
از آنجا كه ظرف ايده‌ال در امور بين فردي و تعاملات اجتماع

...

- عصبانيت و خشم در مواردي مذموم و ناپسند، در مواردي كاملا طبيعي و در مواردي هم ضرورت دارد.

- به خواب و تغذیه سالم اهتمام داشته باشید (http://shiateb.blogfa.com/post-58.aspx) و( http://jahannews.com/vdcjyoetiuqeymz.fsfu.html)

- هميشه به لطف و كمك خداي بزرگ باور داشته باشيد و ترس به دل خود راه ندهيد.

براي شما خواهر ارجمند از درگاه الهي، موفقيت را خواستارم.

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمين

میشه در مورد رفتار اطرافیانم توضیح بدین
مادر منم همینطوریه.کوچکترین حرف عادی رو به بدترین شکل ممکن تعبییر میکنه و خیلی زود هم بهش بر میخوره.یعنی یه برداشتایی میکنه یه وقتایی که من اگر یه هفته ام میشستم فکر میکردم و بدترین برداشتو میخواستم از اون حرف بکنم اون چیزی که تو ذهن مادرم میاد به ذهنم نمیرسید!!!.و راستشو بخواین یه جاهایی فکر میکنم لازمه تذکراتی بهش بدم . برای خودش لازمه.خودش اسیب میبینه و اذیت میشه.... ولی به خاطر این مسئله اصلا نمیتونم!چی کار کنم؟[/]

mona690;412005 نوشت:

میشه در مورد رفتار اطرافیانم توضیح بدین
مادر منم همینطوریه.کوچکترین حرف عادی رو به بدترین شکل ممکن تعبییر میکنه و خیلی زود هم بهش بر میخوره.یعنی یه برداشتایی میکنه یه وقتایی که من اگر یه هفته ام میشستم فکر میکردم و بدترین برداشتو میخواستم از اون حرف بکنم اون چیزی که تو ذهن مادرم میاد به ذهنم نمیرسید!!!.و راستشو بخواین یه جاهایی فکر میکنم لازمه تذکراتی بهش بدم . برای خودش لازمه.خودش اسیب میبینه و اذیت میشه.... ولی به خاطر این مسئله اصلا نمیتونم!چی کار کنم؟

بسمه تعالی
با عرض سلام و تحیت محضر جنابعالی
با توجه به جایگاه رفیع و بی بدیل مادر، بهتر است حتی المقدور با شناخت حساسیتهای وی از بروز ناراحتی متقابل جلوگیری شود.
اما بر حسب توصیف کلی شما (برای تشخیص نیاز به اطلاعات بیشتری است. لذا شایسته است با 096400تماس حاصل فرمایید)، این احتمال وجود دارد که ایشان فردی وسواس و احیانا سوءظنی باشند. که در هر حال برای کاهش سطح عمومی زودرنجی رعایت همان نکات پیش گفته پیشنهاد می شود.
در صورت ابتلاء به وسواس هم، لازم است خود ایشان به سمت مشاوره ترغیب شوند.
در پناه خدای متعال موفق باشید

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمین

ممنونم از سخنان خوب شما
یک موضوع دیگه ای که هست ...حساسیتم بیشتر روی افرادی هست که به شدت دوسشون دارم...و ازونا بیشتر توقع دارم....یا دائم جویای حالشون میشم....

سلام
ببینید روی چه مسائلی حساسیت دارید.
بعد از اون سعی کنید اونها رو کنترل کنید که آیا بر اساس یه واقعیتی شکل گرفتن یا صرفاً احساسات شخصی یا وسواس هستند.
کم کم چیزهایی که غیرواقعی هستند و برخاسته از وسواس و اینها هستند رو حذف کنید و به جاش روی چیزهایی حساسیت داشته باشید که واقعاً ارزشش رو دارند.
ان شاء الله می تونید این مشکل رو برطرف کنید.

با سلام ،:Gol:با خوشبيني وكم توقعه اي شاید مشكلت حل بشه....موفق باشید

[="Indigo"]

اميدوار;412013 نوشت:
در صورت ابتلاء به وسواس هم، لازم است خود ایشان به سمت مشاوره ترغیب شوند.
فکر میکنید با توجه به روحیه ای که دارد چه طور باید این کار رو بکنم؟چون خودش راضی نمیشه و مستقیم هم بگم صد درصد بهش بر میخوره؟!(این روحیه بیشتر از هر کس برای خوش مضر است خیلی خودش اذیت میشه و بیشتر نگرانی منم از این بابت است)[/]

[="Indigo"]

سرگردون;412274 نوشت:
یک موضوع دیگه ای که هست ...حساسیتم بیشتر روی افرادی هست که به شدت دوسشون دارم...و ازونا بیشتر توقع دارم....یا دائم جویای حالشون میشم....

دوست داشتن واقعی دوست داشتن بدون توقع است!!(دیالگهای چند دقیقه اخر طلا و مس رو به نظر من حتما ببینید...!)[/]

سلام و عرض ادب
و تبریک عید غدیر
:Gol:
فرمایشات جناب اميدوار بسیار عالی بود ...
بنده با اجازه ایشون یه نکته ای رو خدمت این دوست بزرگوار عرض کنم که تجربه شخصی هست

منم خیلی زود رنج بودم و حساس...
[SPOILER]البته ناگفته نماند که اطرافیان زیادی سر به سرم میذارن...:Cheshmak:[/SPOILER]
وقتی گروه ویتامین های B در بدن کم میشه، اضطراب و زود رنجی و... همه اینا بوجود میان

قرص ویتامین ب1 300 خیلی عالیه...ولی خوب الان کمیاب شده
من کنارش آمپولای ب کمپلکس استفاده میکنم...
[SPOILER]متاسفانه خارجی هاش خیلی خوبن...[/SPOILER]
مولتی ویتامین جوشان یه روز در میون
ویتامین ث جوشان
کلسیم نباشه آرامش بهم میریزه
قرص فولیک اسید

کنارش فیله گوسفند فوق العاده س
---------------------
حالا اینا رو نخواستین، اینو دکتر خیراندیش گفتن به جای استفاده دارو:
روزی 14 تا بادووم
14 تا مویز بخورید
آدمای سرد مزاج معمولاً زود رنج هستن
-------------------
دقت کرده باشین این حالتهای زودرنجی و... مخصوص خانوماس!
باید جبران بشه
میوه تازه سبزیجات...خیلی خوبن

در کنار اینا ورزش و تمرین برای تغییر رفتار، بهتر اثر میکنه

در پناه مهربانترین:Gol:

معتقدم حساسیت دختران در گذر زمان آرام آرام کم شده یا حتی ازبین رفته و به قدرت بیشتر در مقابل مشکلات زندگی تبدیل می شود

مگر قبل از آن بخواهید حساسیت خود را کم کنید و بتوانید ..............

[="#006400"]هوالعالم

اينطور قرص ها خود مشكل زا هستند
يعني عوارض جانبي دارند كه لااقل نبايد به عادت و بدون تجويز شخص مسئول استفاده بشن .

از مهمترين دلايل زودرنجي ميتونه دوري از مردم باشه و تجربه پايين در كنترل يا دفع فشار هاي روحي و رواني ...
گاها فراموش ميكنيم كه هر كسي وظيفه اي داره ! و هر ادمي قابليت هاي لازم براي نوازش احساسات ما رو نداره
البته حساسيت بد نيست اما طريقه كنترل احساسات و دفع اثر منفي اين حس يا عامل خيلي مهمه
كه بايد اموخت .

مهربانتر از كتاب , درون آدمي ست و بايد به كلامش توجه كرد .
همونطور كه صداي ما از حنجره به دهان و زبان, روان و به كلام تبديل ميشه
پس احساسات دروني ما نيز ميبايست از قلب به مغز هدايت و پردازش شده
و بعد ابراز شوند .[/]

با سلام و تبریک مجدد

Mohammad2db;414948 نوشت:
اينطور قرص ها خود مشكل زا هستند
يعني عوارض جانبي دارند كه لااقل نبايد به عادت و بدون تجويز شخص مسئول استفاده بشن .

بزرگوار اینو با کدوم استدلال علمی میفرمایید که مشکل زا هستن؟!
هر دکتری میری تاکید میکنن که خانوما ویتامین های گروه B رو باید یه جوری تامین کنن
پزشک ها میگن...روانشناسا میگن...یکم درس خوندیم...:Cheshmak:...تجربه کردیم...تحقیق کردیم...
رو حساب اینا گفتم
:ok:
غذایی که میخوریم در حدی نیست که تامین کننده ویتامین باشه، مجبوریم با مکمل های دارویی تامین کنیم
ویتامینه دیگه...حتی من چشم پزشک رفتم گفت B1 300 و تا میتونی استفاده کن

آدم وقتی ضعیف میشه 100 تا از این راهکارای منطقی و روانشناسی به زور جواب میده
اما وقتی تقویت میکنی...(اصلاً با همون بادووم و مویز..)یک کلمه منطقی هم به راه میاره و آرومت میکنه

چون فیله گوسفند و بادووم و مویز یکم گرون درمیاد، مجبوراً از مکمل های دارویی استفاده میشه

**نازنین زهرا**;414958 نوشت:
با سلام و تبریک مجدد

بزرگوار اینو با کدوم استدلال علمی میفرمایید که مشکل زا هستن؟!
هر دکتری میری تاکید میکنن که خانوما ویتامین های گروه B رو باید یه جوری تامین کنن
پزشک ها میگن...روانشناسا میگن...یکم درس خوندیم...:Cheshmak:...تجربه کردیم...تحقیق کردیم...
رو حساب اینا گفتم
غذایی که میخوریم در حدی نیست که تامین کننده ویتامین باشه، مجبوریم با مکمل های دارویی تامین کنیم
ویتامینه دیگه...حتی من چشم پزشک رفتم گفت B1 300 و تا میتونی استفاده کن

آدم وقتی ضعیف میشه 100 تا از این راهکارای منطقی و روانشناسی به زور جواب میده
اما وقتی تقویت میکنی...(اصلاً با همون بادووم و مویز..)یک کلمه منطقی هم به راه میاره و آرومت میکنه

چون فیله گوسفند و بادووم و مویز یکم گرون درمیاد، مجبوراً از مکمل های دارویی استفاده میشه:ok:

[="#008000"]هوالعالم

براي مثال فايل ضميمه رو مطالعه بفرماييد .
بهتره اول با خوراك مناسب و كنترل بيشتر جذب بشند ...

درس و مطالعه و مدرك بدون درك فايده چنداني نداره
خدا رو شكر كه شما صاحب درك بالا هستيد و اشاره كرديد كه به ناچار از قرص استفاده ميكنيد .

كلا اول طبيعي و بعد مصنوعي و غيره
اونهم با تشخيص درست و بعد تجويز ...

نيازي به هزينه كردن نداره ...
باور كنيد كاشت سبزيجات و گندم و جوانه گندم و جو و امثال اينها كار چندان مشكلي نيست
و ميشه به راحتي حتي در اپارتمانهاي نقلي عمليش كرد . فقط بايد خواست .[/]

:Gol::Gol:

فایل: 

Mohammad2db;415254 نوشت:
هوالعالم

براي مثال فايل ضميمه رو مطالعه بفرماييد .
بهتره اول با خوراك مناسب و كنترل بيشتر جذب بشند ...

كلا اول طبيعي و بعد مصنوعي و غيره
اونهم با تشخيص درست و بعد تجويز ...

نيازي به هزينه كردن نداره ...
باور كنيد كاشت سبزيجات و گندم و جوانه گندم و جو و امثال اينها كار چندان مشكلي نيست
و ميشه به راحتي حتي در اپارتمانهاي نقلي عمليش كرد . فقط بايد خواست

سلام
ضمیمه ای رو که گذاشتین خوندم

فرمایشتون درست...

اولاً بنده تجربه شخصی خودم رو گفتم...برای ایشون تجویز نکردم...
مسلماً باید با پزشک مشورت بشه...
گرچه همه دکترا اینو میگن...یعنی عاقلانه نیست در شرایطی که خانومها آهن و بقیه ویتامین های گروه ب رو از دست میدن برا جبرانش کاری نکنن!!!!
کاملاً واضحه استفاده از مواد غذایی طبیعی پرمنفعته
منم گفتم اگه هزینه زیاد باشه مکمل های دارویی استفاده میشه...

اما توی فایل ضمیمه ای که گذاشتین هم اشاره شده که کمبود ویتامین های B باعث اختلالات عصبی میشه
و تزریق اضافی مضره...
اولاً من از هر دکتری هم پرسیدم آمپولهای تزریقی ، اضافی اون دفع میشه
البته اگه اضافه باشه، که عمراً!!!
خانومای خاورمیانه مخصوصاً ایران از نظر آهن و ویتامین های گروه B شدیداً دچار کمبود هستن

هر ماه 1 آمپول تقویتی فکر نمیکنم برا این همه کمبود، جبرانی باشه چه برسه که اضافی باشه!!!!!!!!!!!

من روی بحثم اصلاً با آقایون نیست، خانومها رو عرض کردم!!!!!![SPOILER]لطفا خودتون متوجه بشید چی میگم[/SPOILER]
حتی تو مدارس دخترانه یه زمان قرص آهن و... رو میدادن
که نمیدونم الان اینکار ادامه داره یا نه!!

جوانه گندم خیلی عالیه و در علم تغذیه حکم طلا رو داره...
اما معمولاً دیر هضمه...برا همین من خودم استفاده نمیکنم

نقل قول:
درس و مطالعه و مدرك بدون درك فايده چنداني نداره

چی بگم؟؟؟!!!!!!....
[SPOILER]من نیازی به تایید شما ندارم ...اما به حساب این میذارم که چون احتمالاً مرد هستین درکی از شرایط خانومها ندارین[/SPOILER]

:khandeh!: منم اینجوریم اما فک نمیکردم مشکلی باشه:Nishkhand: تازه فک میکردم خیلی عادیم... یعنی جون تر که بودم:Cheshmak: این قضیه خیلی اذیتم میکرد که نادیده گرفته بشم... وسط حرفم حرفی زده شه... بهم می گفتن بالا چشت ابرو پخ میزدم زیر گریه... اما نمیدونم چی شد همه اینا عادی شد و باهاشون کنار اومدم.انگاری که ذهنم تصمیم گرفت به این چیزا فکر نکنه و اصلا واسم مهم نبود دیگه پیش اونایی که میدونستم بی توجهن حرفی نزدم...اصلا اظهار نظری نکردم...و همه چیو سرکوب کردم و رفتم تو لاک خودم...الانم همه منو یه موجود بی اعصاب میدونن...بی اعصاب نیستم اما حوصله هیچکدومو ندارم واسه همین میگم اعصاب ندارم که بی خیال سربه سر گذاشتن من بشن...:dokhtar:

**نازنین زهرا**;414877 نوشت:
کنارش فیله گوسفند فوق العاده س

[SPOILER]شما چقد پولدارین:Nishkhand::Cheshmak:[/SPOILER]

با سلام و تبریک عید ولایت و امامت

به نظر من دوست عزیزمون اول باید موضوعات و مسائلی که باعث رنجش و ناراحتیش شده را پیداکنه وبه حل اون موضوع بپردازه:ok:

مهتاب السادات;415611 نوشت:
با سلام و تبریک عید ولایت و امامت

به نظر من دوست عزیزمون اول باید موضوعات و مسائلی که باعث رنجش و ناراحتیش شده را پیداکنه وبه حل اون موضوع بپردازه:ok:

حل موضوعات و مشکلات به دست من نیست..باید اعضای خانواده ،پدر و مادر حل کنند که روز به روز بدترشم میکنن...

**نازنین زهرا**;415385 نوشت:
[=113]سلام
ضمیمه ای رو که گذاشتین خوندم

اولاً بنده تجربه شخصی خودم رو گفتم...برای ایشون تجویز نکردم...
مسلماً باید با پزشک مشورت بشه...
گرچه همه دکترا اینو میگن...یعنی عاقلانه نیست در شرایطی که خانومها آهن و بقیه ویتامین های گروه ب رو از دست میدن برا جبرانش کاری نکنن!!!!
کاملاً واضحه استفاده از مواد غذایی طبیعی پرمنفعته
منم گفتم اگه هزینه زیاد باشه مکمل های دارویی استفاده میشه...
چی بگم؟؟؟!!!!!!....
[SPOILER]من نیازی به تایید شما ندارم ...اما به حساب این میذارم که چون احتمالاً مرد هستین درکی از شرایط خانومها ندارین[/SPOILER]

[="#008000"]سلام عليكم
خسته نباشيد .
منم حقيقتا جبهه اي در مقابل پزشكان شريف و نياز مردم نگرفته بودم .
منتهي گفتم اول اولي و بعد سومي و چهارمي
حالا دومي ناديده گرفته ميشه من نميتونم چيزي بگم ..

در پناه مهربانترين ها ؟ و اينطور برخورد با انسانها ؟
خدا شما رو حفظ كنه ...

كلا
خرم آن نغمه كه مردم بسپارند به ياد [/]

به نظر من،وقتی انسان خوبی و نیکی کرد،جویای حال دیگران شد و ...ناخودآگاه از آنها توقع دارد،و خیلی وقتا همین توقع است که کار دست آدمی میدهد....
به نظرم خیلی از مشکلات و قهرها و دعواهای خانوادگی به خاطر همین مسئله هست اما اگه شخص خوبی هایی که به دیگران میکنه و...فقط و فقط به این خاطر که خدا این رو میپسنده و دوست داره یا همان برای رضای خدا انجام بده،توقعی از دیگران نداشته باشه،این مشکلات حل میشه

موضوع قفل شده است