صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دختری حساس هستم، چیکار کنم؟!

نوشته
    12
    حضور
    7 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    66

دختری حساس هستم، چیکار کنم؟!

سلام
    من یه دختر جوئنی هستم که معتقد و مذهبی هم هستم....
    خیلی زود رنجم...
    و یکی از انتقاداتی که بهم خیلی ها میکنن میگن به شدت آدم حساسی هستم....
    میشه کمکم کنید چطور حساسیتم رو کم کنم؟

2. صلوات ها 19

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,517
    حضور
    175 روز 1 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58316

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

5. صلوات ها 11

نوشته
    1,353
    حضور
    30 روز 9 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12339

نقل قول نوشته اصلی توسط سرگردون نمایش پست ها
    سلام
    من یه دختر جوئنی هستم که معتقد و مذهبی هم هستم....
    خیلی زود رنجم...
    و یکی از انتقاداتی که بهم خیلی ها میکنن میگن به شدت آدم حساسی هستم....
    میشه کمکم کنید چطور حساسیتم رو کم کنم؟
    بسمه تعالی
    با عرض سلام و تحیت محضر حضرتعالی
    خواهر محترم!
    حساس بودن یا زودرنجی در مواردی، روي ديگري از اضطراب، دلتنگي، بغضهاي فرو خورده و...است. افراد زود رنج قواعد و انتظاراتی خشک و سخت را برای خود و دیگران در نظر می گیرند که تخطی از آن قواعد موجب دلخوری و رنجش آنها می شود. در واقع این عدم انعطاف است که موجب ناراحتی و رنجش می شود. لذا لازم است افراد در موقعیتهای مختلف مانند یک شاخه با طراوت و نرم برخورد کنند و نه شاخه ای خشک که با مختصر فشار متحمل شکستن شوند.
    بر اين مبنا لازم است حضرتعالي نسبت به امور پيرامون و انتظاراتي كه از خود داريد، واقعيت را مد نظر قرار دهيد و نه ايده‌آل را!
    از آنجا كه ظرف ايده‌ال در امور بين فردي و تعاملات اجتماعي، تنها و تنها ذهن است، لذا دسترسي و تحقق آن امكان پذير نيست و در نتيجه ايده‌آل گرايي، ثمري جز احساس نارضايتي ندارد.
    لذا شايسته است سطح توقع از خود و ديگران را تعديل نماييد و از سختگيري اجتناب نماييد. به اين منظور؛
    - با یاری خدا از همین الان آغاز کنید و الفظ با بار منفی مانند نمی شود، نمی توانم و ...را از ذهن خود حذف کنید، شما اشرف مخلوقات و یک فرد مومن هستید پس اگر از خدا یاری بگیری و اراده کنی می توانی.

- در ارتباط با تعاملات بين فردي و اجتماعي، انعطاف داشته باشيد و مخالفت ديگران با خود و همچنين شما با ديگران را امري طبيعي و مفروض بدانيد. چون افراد سلایق و عقاید خود را دارند و بر مبنای آنها زندگی می کنند و نه افکار ما. لذا اختلاف را امری طبیعی بدانید و نه یک توهین از جانب شخص مقابل.

- خود را در موضعی فرض کنید که دیگران را ارشاد می کنید. به این معنا که اگر شما به یک فرد حساس بخواهید پیشنهاداتی را ارائه دهید چه خواهید گفت؟ این پیشنهادات را برای خود هم مبنا قرار دهید و عملی کنید.

- گام به گام بردباری و شکیبایی را تمرین کنید. علی علیه السلام می فرمایند «ان لم تکن حلیما فتحلم...»؛ اگر فردی شکیبا نیستی، تظاهر به شکیبایی کن (خود را به شکیبایی وادار نما، شکیبایی را تمرین کن)، چرا که امید این است که فردی که خود را در خیل گروهی قرار می دهد در زمره آن گروه قرا بگیرد.

- با شوخ طبعي، احترام به نظر مخالف، خوش بيني و مثبت انديشي، تمرين لبخند در موقعيتهاي استرس زا، سطح انعطاف‌پذيري، خود را افزايش دهيد.

- واژه‌ها قدرتي جادويي دارند! لذا با حذف الفاظ و واژه‌هاي الزام آور مانند «بايد»، «حتما»، « هميشه»، «هرگز»، «هيچوقت» در مكالمات بين فردي و همچنين حديث نفس و جايگزيني واژه‌‌هايي مانند « بهتر است»، «احتمالا»، «گاهي اوقات» به جاي آنها،سطح اضطراب و احساس حصر را كاهش دهيد.

- احساسات خود را بروز دهید به این منظور مهارت جرات ورزي را فرا بگيريد. موضع ما در قبال ديگران محصور در تسليم (پذيرش اجباري) و يا پرخاش نيست. به تعبيري، اينگونه نيست كه يا بايد در مقابل نظرات مخالف ديگران تسليم شويم و يا با عصبانيت و پرخاش با آنها برخورد كنيم، بلكه مي‌توان مخالفت خود را به آرامي بيان نمود بدون اينكه توهين، عصبانيت و پرخاش صورت بگيريد.
    جرات ورزي را، با احترام بيشتر به خود و افكارتان، استفاده از ضمير فاعلي «من»، تمرين «نه» گفتن در قالب عوض كردن موضوع، شوخي و مزاح، بيان عباراتي مانند تا ببينم چي ميشه، اما نظر و برداشت من غير از اينه، از اينكه نميتونم با شما همراه باشم عذر خواهي مي‌كنم و... تمرين كنيد (فضاي مجازي براي آغاز چنين روندي به شما كمك مي‌كند).

- مهارتها و شيوه‌هاي كاهش اضطراب را فرا بگيريد ( ورزش، تنفس عميق، توجه به تغذيه سالم، خواب مناسب و...)

- از خودسرزنشگري و همچنين كمال‌زدگي اجتناب نماييد (توضيحات در مباحث مشابه آمده است)

- حضور در جمع و تعاملات اجتماعي را افزايش دهيد

- عصبانيت و خشم در مواردي مذموم و ناپسند، در مواردي كاملا طبيعي و در مواردي هم ضرورت دارد.

- به خواب و تغذیه سالم اهتمام داشته باشید (http://shiateb.blogfa.com/post-58.aspx) و( http://jahannews.com/vdcjyoetiuqeymz.fsfu.html)

- هميشه به لطف و كمك خداي بزرگ باور داشته باشيد و ترس به دل خود راه ندهيد.

براي شما خواهر ارجمند از درگاه الهي، موفقيت را خواستارم.

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمين

ویرایش توسط مدیر سایت : ۱۳۹۲/۰۷/۲۸ در ساعت ۱۱:۲۳ دلیل: فونت
    مقام معظم رهبری:
    ✔ باید كاری كنیم كه فرزندان،حتما دست مادر را ببوسند . . .
    . . . اسلام به دنبال این است.
    .
    .
    .
    مرحوم حاج اسماعیل دولابی:
    مادرت را ببوس،
    پایش را ببوس تا به گریه بیفتد، خودت هم به گریه می افتی،
    آن وقت کارت روی غلتک می افتد و همه درهایی که به روی خود بسته ای، خدا باز می کند.
    این که فرمود بهشت زیر پای مادر است یعنی تواضع کن.

7. صلوات ها 18

نوشته
    240
    حضور
    2 روز 4 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    837

نقل قول نوشته اصلی توسط اميدوار نمایش پست ها
    بسمه تعالی
    با عرض سلام و تحیت محضر حضرتعالی
    خواهر محترم!
    حساس بودن یا زودرنجی در مواردی، روي ديگري از اضطراب، دلتنگي، بغضهاي فرو خورده و...است. افراد زود رنج قواعد و انتظاراتی خشک و سخت را برای خود و دیگران در نظر می گیرند که تخطی از آن قواعد موجب دلخوری و رنجش آنها می شود. در واقع این عدم انعطاف است که موجب ناراحتی و رنجش می شود. لذا لازم است افراد در موقعیتهای مختلف مانند یک شاخه با طراوت و نرم برخورد کنند و نه شاخه ای خشک که با مختصر فشار متحمل شکستن شوند.
    بر اين مبنا لازم است حضرتعالي نسبت به امور پيرامون و انتظاراتي كه از خود داريد، واقعيت را مد نظر قرار دهيد و نه ايده‌آل را!
    از آنجا كه ظرف ايده‌ال در امور بين فردي و تعاملات اجتماع

...

- عصبانيت و خشم در مواردي مذموم و ناپسند، در مواردي كاملا طبيعي و در مواردي هم ضرورت دارد.

- به خواب و تغذیه سالم اهتمام داشته باشید (http://shiateb.blogfa.com/post-58.aspx) و( http://jahannews.com/vdcjyoetiuqeymz.fsfu.html)

- هميشه به لطف و كمك خداي بزرگ باور داشته باشيد و ترس به دل خود راه ندهيد.

براي شما خواهر ارجمند از درگاه الهي، موفقيت را خواستارم.

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمين
    میشه در مورد رفتار اطرافیانم توضیح بدین
    مادر منم همینطوریه.کوچکترین حرف عادی رو به بدترین شکل ممکن تعبییر میکنه و خیلی زود هم بهش بر میخوره.یعنی یه برداشتایی میکنه یه وقتایی که من اگر یه هفته ام میشستم فکر میکردم و بدترین برداشتو میخواستم از اون حرف بکنم اون چیزی که تو ذهن مادرم میاد به ذهنم نمیرسید!!!.و راستشو بخواین یه جاهایی فکر میکنم لازمه تذکراتی بهش بدم . برای خودش لازمه.خودش اسیب میبینه و اذیت میشه.... ولی به خاطر این مسئله اصلا نمیتونم!چی کار کنم؟

خوابیدم
    و خواب دیدم پروانه ای هستم
    اکنون که بیدار شده ام نمی دانم آیا
    انسانی هستم که خواب دیده پروانه شده
    یا پروانه ای هستم که خواب انسان بودن را دیده است؟!

9. صلوات ها 11

نوشته
    1,353
    حضور
    30 روز 9 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12339

نقل قول نوشته اصلی توسط mona690 نمایش پست ها

میشه در مورد رفتار اطرافیانم توضیح بدین
    مادر منم همینطوریه.کوچکترین حرف عادی رو به بدترین شکل ممکن تعبییر میکنه و خیلی زود هم بهش بر میخوره.یعنی یه برداشتایی میکنه یه وقتایی که من اگر یه هفته ام میشستم فکر میکردم و بدترین برداشتو میخواستم از اون حرف بکنم اون چیزی که تو ذهن مادرم میاد به ذهنم نمیرسید!!!.و راستشو بخواین یه جاهایی فکر میکنم لازمه تذکراتی بهش بدم . برای خودش لازمه.خودش اسیب میبینه و اذیت میشه.... ولی به خاطر این مسئله اصلا نمیتونم!چی کار کنم؟
    بسمه تعالی
    با عرض سلام و تحیت محضر جنابعالی
    با توجه به جایگاه رفیع و بی بدیل مادر، بهتر است حتی المقدور با شناخت حساسیتهای وی از بروز ناراحتی متقابل جلوگیری شود.
    اما بر حسب توصیف کلی شما (برای تشخیص نیاز به اطلاعات بیشتری است. لذا شایسته است با 096400تماس حاصل فرمایید)، این احتمال وجود دارد که ایشان فردی وسواس و احیانا سوءظنی باشند. که در هر حال برای کاهش سطح عمومی زودرنجی رعایت همان نکات پیش گفته پیشنهاد می شود.
    در صورت ابتلاء به وسواس هم، لازم است خود ایشان به سمت مشاوره ترغیب شوند.
    در پناه خدای متعال موفق باشید

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمین

مقام معظم رهبری:
    ✔ باید كاری كنیم كه فرزندان،حتما دست مادر را ببوسند . . .
    . . . اسلام به دنبال این است.
    .
    .
    .
    مرحوم حاج اسماعیل دولابی:
    مادرت را ببوس،
    پایش را ببوس تا به گریه بیفتد، خودت هم به گریه می افتی،
    آن وقت کارت روی غلتک می افتد و همه درهایی که به روی خود بسته ای، خدا باز می کند.
    این که فرمود بهشت زیر پای مادر است یعنی تواضع کن.

11. صلوات ها 12

نوشته
    12
    حضور
    7 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    66

ممنونم از سخنان خوب شما
    یک موضوع دیگه ای که هست ...حساسیتم بیشتر روی افرادی هست که به شدت دوسشون دارم...و ازونا بیشتر توقع دارم....یا دائم جویای حالشون میشم....

13. صلوات ها 9

نوشته
    748
    حضور
    16 روز 18 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2733

سلام
    ببینید روی چه مسائلی حساسیت دارید.
    بعد از اون سعی کنید اونها رو کنترل کنید که آیا بر اساس یه واقعیتی شکل گرفتن یا صرفاً احساسات شخصی یا وسواس هستند.
    کم کم چیزهایی که غیرواقعی هستند و برخاسته از وسواس و اینها هستند رو حذف کنید و به جاش روی چیزهایی حساسیت داشته باشید که واقعاً ارزشش رو دارند.
    ان شاء الله می تونید این مشکل رو برطرف کنید.

15. صلوات ها 10

علاقه
    تحصیل
    نوشته
    433
    حضور
    15 روز 7 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2052

با سلام ،با خوشبيني وكم توقعه اي شاید مشكلت حل بشه....موفق باشید

17. صلوات ها 10

نوشته
    240
    حضور
    2 روز 4 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    837

نقل قول نوشته اصلی توسط اميدوار نمایش پست ها
    در صورت ابتلاء به وسواس هم، لازم است خود ایشان به سمت مشاوره ترغیب شوند.
    فکر میکنید با توجه به روحیه ای که دارد چه طور باید این کار رو بکنم؟چون خودش راضی نمیشه و مستقیم هم بگم صد درصد بهش بر میخوره؟!(این روحیه بیشتر از هر کس برای خوش مضر است خیلی خودش اذیت میشه و بیشتر نگرانی منم از این بابت است)

خوابیدم

19. صلوات ها 4

نوشته
    240
    حضور
    2 روز 4 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    837

نقل قول نوشته اصلی توسط سرگردون نمایش پست ها
    یک موضوع دیگه ای که هست ...حساسیتم بیشتر روی افرادی هست که به شدت دوسشون دارم...و ازونا بیشتر توقع دارم....یا دائم جویای حالشون میشم....
    دوست داشتن واقعی دوست داشتن بدون توقع است!!(دیالگهای چند دقیقه اخر طلا و مس رو به نظر من حتما ببینید...!)

خوابیدم

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری