کسب کمال بعد از مرگ

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کسب کمال بعد از مرگ

سلام دوستان
من سوالی برایم پیش امده و ان این است که ایا بعد از مرگ ، میتوانیم به کمالات دست یابیم؟
انسان موجودی است که دوست دارد به کمالات نامحدود دست یابد ایا بعد از مرگ نیز میتوان علم یا دانش یا ... را کسب کرد؟
به نظر شما بعد از مرگ ممکنه ارواح مومنین با هم مباحثه کنند؟
از طرفی دیگر اگر بعد از مرگ میتوانیم کمالها را کسب کنیم در این صورت کمال صبر ، یا شاکر بودن یا ... نیز میتوان کسب کرد؟
یا هر انچه که در این دنیا با خود میکنیم یعنی ان چیزی که ما خود را در دنبا به ان می اراییم همان شخصیت برای ابد خواهیم داشت؟
مثلا اگر من شخصیت خودم را در این دنیا خشن و عجول بسازم ایا در ان دنیا برای همیشه خشن و عجول خواهم بود؟
یا مقامی را که در این دنیا بدست می اوریم ان مقام بعد از مرگ برای همیشه خواهیم داشت و نه از ان مقام سقوط میکنیم و نه از ان مقام صعود؟
این واقعا دردناک است که اگر بعد از مرگ توانایی این را نداشته باشیم که خود را به کمالات بهتری اراسته کنیم

من فکر میکنم مقامی را که نزد پروردگار در این دنیا بدست می اوریم ان مقام و جایگاه همیشگی ما خواهد بود طوری که نه از ان مقام سقوط میکنیم و نه صعود
این مطلب واقعا گریه اور است که یکبار برای همیشه جایگاه ابدی خود را تعیین میکنیم و فرصت صعود برای همیشه از دست میدهیم
ولی شاید در سایر کمال ها مثل علم بتوان به درجه بهتری رسید
خوشحال میشم نظر خود را بیان کنید

با سلام
من فقط به چند نکته اشاره می کنم که تامل راجع به اونا به پاسخ سوال اصلیتون کمک می کنه :

به نظرتون وقتی ما صلوات می فرستیم داریم چی کار می کنیم ، آیا جز اینه که در وهله ی اول از خداوند متعال برای معصومین (ع) طلب رحمت می کنیم؟ وقتی خداوند متعال دعای ما رو در صلوات اجابت می کنه و معصومین (ع) رو مشمول رحمت قرار می ده ، جز اینه که کمالی به کمالات اون بزرگواران افزوده میشه؟
ما برای درگذشتگان طلب رحمت می کنیم و از ما هم خواسته شده که چنین کنیم و ما هم به درستی امید اجابت داریم ،رحمت پروردگار بر بندگانش جز افزودن کمالی به اونا چیه؟
نظرتون راجع به کسایی که ابتدا در جهنم وارد میشن ولی خالد در جهنم نیستن و بعد از طی مراحلی وارد بهشت میشن چیه ؟ ، آیا جز اینه که در این انتقال و مشمول رحمت واقع شدن ، کمالی به کمالاتشون اضافه میشه؟
نعمتهای بهشتی از این جهت نعمتن که باعث کمالی در فرد متنعم میشن . در لذتی که مومنین می برن جز اینه که حالتی متناسب با طبیعتشون بهشون دست میده و این حالت برای اونا یه کماله؟
وقتی افراد بعد از مرگ به حقایقی آگاه میشن که تا قبل از اون نمی دونستن آیا حز اینه که کمالی به کمالاتشون اضافه میشه؟
نکات شبیه این زیاده که خودتون هم میتونید به اونا اضافه کنید ...

نظر شما در مورد این جمله چیه؟
ما فقط یکبار زندگی دنیوی تجربه میکنیم و در این مدت محدود هر کسی جایگاه ابدی و همیشگی خودش برای یکبار برای همیشه نزد پروردگار تعیین میکنه
در دوزخ بر اثر کارهایی ممکن است این جایگاه بالا یا پایین بره ولی در قیامت جایگاه ابدی هر کس ثابت و پایدار خواهد بود

یا این درست نیست و در بهشت با توجه به روحیه کمال گرای انسانها این امکان وجود داره که انها به سوی کمال نامحدود حرکت کنند؟

kiuhnmgtrdcv;16049 نوشت:
ما فقط یکبار زندگی دنیوی تجربه میکنیم و در این مدت محدود هر کسی جایگاه ابدی و همیشگی خودش برای یکبار برای همیشه نزد پروردگار تعیین میکنه
در دوزخ بر اثر کارهایی ممکن است این جایگاه بالا یا پایین بره ولی در قیامت جایگاه ابدی هر کس ثابت و پایدار خواهد بود

یا این درست نیست و در بهشت با توجه به روحیه کمال گرای انسانها این امکان وجود داره که انها به سوی کمال نامحدود حرکت کنند؟

با سلام

برای رسیدن به پاسخ بسیاری از سؤالات، در بارۀ قیامت و معاد می توانید به آدرس زیر مراجعه کنید:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=414&highlight=%DA%A9%D9%85%D8%A7%D9%84+%D8%A2%D8%AE%D8%B1%D8%AA

موفق باشید ...:Gol:

kiuhnmgtrdcv;16049 نوشت:
ما فقط یکبار زندگی دنیوی تجربه میکنیم

با سلام
یه دیدگاه راجع به بحث رجعت با اینکه همه ی ما یه بار زندگی دنیوی رو تجربه می کنیم در تعارضه اما به هر ترتیب برای کسایی که مشمول رجعت نیستن این حرف درسته ،

kiuhnmgtrdcv;16049 نوشت:
در این مدت محدود هر کسی جایگاه ابدی و همیشگی خودش برای یکبار برای همیشه نزد پروردگار تعیین میکنه

(در مطلب بالا که نوشتید "در دوزخ بر اثر کارهایی ..." فک کنم منظورتون "برزخ" بوده و آوردن کلمه ی"دوزخ" اشتباه تایپی بوده)
با توجه به شواهدی که به عنوان نمونه در پست قبلی اومد و توصیفات قرآن کریم و احادیث این تلقی که بعد از مرگ ، چه در حیات برزخی و چه حیات اخروی ، بحث کمالات جدید مطرحه مقبولتره ، اکثر شواهدی که در پست قبلی آوردم برای حیات اخروی هم بکار می یاد (بجای بحث صلوات و دعا برای درگذشتگان می تونید شفاعت و دعای خیر صاحبان شفاعت رو بذارید) ، من حدس می زنم طرح این مسئله تحت تاثیر بعضی مباحث نفس شناسی و معاد بعضی فیلسوفان مسلمانه ، اگه اینطوره باید بگم تا جایی که بنده ی حقیر در این حوزه وارد شدم بعضی از این مباحث نکته های جالبی رو در بر داره و بعضی از اونا هم بیشتر از اینکه مبنای مستدل داشته باشن به داستان پردازی و تخیل شبیهن و باز تکرار تاسف آوری از فلسفه ی یونانن ، اگه هم استدلالی بر اون مباحث شده باشه اون استدلال عقیمه...

kiuhnmgtrdcv;16049 نوشت:

با سلام:Gol:

اگر چه این سؤال قبلاً توسط دیگر کاربران پرسیده شده و پاسخ ارائه گردیده اما مجدداً عین پاسخ قبلی تقدیم می شود:

در پاسخ به این سؤال که "آیا در قیامت و بهشت تکاملی وجود دارد؟" باید گفت: آری، قطعاً در آنجا تکامل وجود دارد و بهشتیان هرگز درجا نمی زنند، بلکه در پرتو عنایات الهی و الطاف ربانی، روز به روز به ساحت قدسش نزدیک تر می شوند و در مسیر قرب الی الله به پیشروی خود ادامه می دهند.

البته مفهومش این نیست که در آنجا طاعات و عبادات و اعمالی وجود دارد، زیرا که بهشت دار تکلیف نیست، زیرا عناصر اولیۀ تکلیف در آنجا وجود ندارد، بلکه در پرتو لطف و عنایت الهی و اعمالی که در این جهان انجام داده اند، همچنان به سیر تکاملی خود ادامه می دهند.

درست همانند بعضی درختان پرباری که انسان یکبار آن را غرس می کند، ولی مرتباً جوانه می زند و ریشه می دواند و از نقاط دیگر سر بر می آورد و دشت و صحرا را فرا می گیرد.

یا همانند سفینه های فضائی که برای آغاز حرکت و خارج شدن از محیط جاذبۀ زمین نیاز به نیروی عظیمی دارد. ولی بعد از خروج از این محیط، چنانچه به مانعی برخورد نکند بدون احتیاج به نیروی محرک جدید، تا ابد به سیر خود ادامه می دهد.

در بعضی از آیات قرآن نیز اشاره ای به این مسأله شده است:

در جائی می فرماید: "و لهم رزقهم فیها بکرةً و عشیاً؛ (1)هر صبح و شام روزیِ آنها (مواهب بهشتی) در بهشت مقرر است."

مسلماً این مواهبِ جدید و تازۀ بهشتی، اعم از مادی و معنوی است که در این دو وقت به آنها داده می شود و طبعاً بواسطۀ این مواهب، به مقامات بالاتری سوق داده خواهند شد.

در این زمینه حدیث پر معنائی از پیامبر اکرم (ص) نقل شده که مطلب را بوضوح روشن می سازد، می فرماید: "و تأتیهم طُرَفُ الهدایا من الله تعالی لمواقیت الصلاة التی کانوا یصلون فیها فی الدنیا، تُسَلِّمُ علیهم الملائکة؛(2) هدایای ویژه و جالبی از سوی خداوند بزرگ، در عوض اوقاتی که در دنیا نماز می خواندند به آنها می رسد و فرشتگان به آنها سلام و درود می فرستند."(3)

پاورقی__________________________________

1. سورۀ مریم، 62.
2. تفسیر روح المعانی، ج 16، ص 103؛ قرطبی، ج 6، ص 4166 (ذیل آیۀ مورد بحث).
3. ر.ک: کتاب دیدار یار، اثر دانشمند محقق آیت الله مکارم شیرازی، صص 212 و 213.

موضوع قفل شده است