صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فرمول های کاربردی برای عفو و گذشت یا پیگیری جرم و مجازات فرد خاطی

نوشته
    31
    حضور
    9 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    114

فرمول های کاربردی برای عفو و گذشت یا پیگیری جرم و مجازات فرد خاطی

سلام دوستانمیخواستم یکبار به صورت کاربردی بحث عفو و گذشت رو بررسی کنیم و حد و حدودش رو مشخص کنیم .مثلا همه ما میدونیم گذشت از فضائل اخلاقی هست و تا جایی که ممکن هست بهتره آدم گذشت کنه . اما شاید خیلی از مواقع آدم نتونه تخیص بده که الان زمان گذت هست یا برخورد مناسب؟ و اصلا برخورد مناسب چی هست؟مثال میزنم . مثلا شما توی اتوبوس ایستادید و فردی پای شمارو لگد میکنه و میره . واکنش شما چیه ؟خیلی از ماها شاید نگاه میکنیم به تیپ و ظاهر طرف . اگر ظاهر موجه باشه میگیم لابد حواسش نبوده و متوجه نشده و ممکنه خیلی راحت بگذریم . ولی اگر ظاهر طوری باشه که فکر کنیم آدم حسابی نیست ، احتمالا بهش اعتراض میکنیم . یا اگر خیلی غیر موجه باشه (لات و بی سروپا و احتمالا هیکلی) اصلا میترسیم که چیزی بگیم و احتمالا فقط توی دلمون 4 تا فحش بدیم یا از خدا بخوایم حالشو بگیره!ولی آیا این طرز برخورد اسلامی هست؟البته اینم در نظر بگیرید که نمیخوایم شعاری حرف بزنیم یا آرمانی فکر کنیم که بگیم مثلا ما هم مثل پیامبر لبخندی بزنیم و دستی بر شونه اش بذاریم و شروع به نصیحت کنیم!بذارید سوال رو واضح بپرسم ، بخشش ظلمی که به انسان شده ، تحت رایط زیر چه حکمی داره :1- انسان زورش به فرد ظالم نمیرسه و فکر میکنه اگر اعتراض کنه ظلم بیشتری بهش میشه2- انسان احتمال میده اگر بخواد ظلم رو پیگیری کنه به نتیجه نمیرسه و فقط وقت و هزینه هدر میده3- انسان احتمال میده اگر بخواد پیگیری کنه ممکنه بیشتر به شخصیتش توهین بشه و خودش رو کوچیک کنه4- انسان به خودش مسلط نیست و میترسه اگر با شخص خاطی برخورد کنه ، نتونه سطح برخورد رو کنترل کنه و خشم بر او غلبه کنه و حتی به برخورد فیزیکی و نامعلوم ختم بشه5- انسان با خودش فکر میکنه اگر بگذره و به خدا بسپاره کم هزینه تر و کم دردسرتر هست و موارد دیگه ای که شما دوستان عزیز میتونید اضافه کنید تا بحثمون کامل تر بشه .و یه نکته اساسی که من خودم همیشه باهاش درگیر هستم ، برای بعد از بخشش هست . من چنتا از مشکلات بعد از بخشیدن رو میگم :1- آدم با خودش فکر میکنه کم آورده یا ترسیده که طرف رو بخشیده و احساس شکست میکنه2 - آدم همش با خودش میگه نکنه خدا از این بخشش من ناراحت شده باشه ، چون باعث بشه اون فرد پررو تر بشه و این ظلم رو به افراد دیگه ای بکنه و منم توی اون ظلم شریک باشم (حدیثی از امام علی که هم ظالم و هم ظلم پذیر ملعونند)3- آدم شاید با خودش فکر کنه ، حالا که من طرف رو بخشیدم ، نکنه فکر کنه من کودن یا بی عرضه بودم و حالیم نشد چه ظلمی به من کرد ، یا ازش ترسیدم که بهش هیچی نگفتم و خلاصه هزار و یکجور از این فکرهایا حتی ممکنه با خودش بگه دیگران که صحنه رو دیدن راجع به من چی فکر میکنن؟ دیگه کسی واسم تره خورد نمیکنه و ......بالاخره حد و حدود بخشش کجاست و انان چطور میتونه مطمئن بشه که کجا باید ببخشه و کجا باید محکم برخورد کنه ، و اگر قرار شد برخورد کنه تا کجا باید بره ؟ (مثلا تو کشور ما تقریبا راه قانونی بسته است ، اونم به دلیل طولانی بودن و پرهزینه و وقتگیر بودن و اغلب بی نتیجه موندن پیگیری ، پس میمونه راه دعوا و بزن بزن . چون معمولا برخورد جدی با یک آدم نادان آخرش به برخورد فیزیکی منتهی میشه ، اگر هم نشه ، توهین ها و جسارت های بیتری به شخصیت آدم میشه! )چه باید کرد؟

2.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58293

با نام و یاد دوست

فرمول های کاربردی برای عفو و گذشت یا پیگیری جرم و مجازات فرد خاطی

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

4. صلوات ها 2

نوشته
    1,725
    حضور
    48 روز 17 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

[quote=alamdar;410528]
    نقل قول نوشته اصلی توسط alamdar نمایش پست ها
    سلام دوستان میخواستم یکبار به صورت کاربردی بحث عفو و گذشت رو بررسی کنیم و حد و حدودش رو مشخص کنیم .......و یه نکته اساسی که من خودم همیشه باهاش درگیر هستم ، برای بعد از بخشش هست . من چنتا از مشکلات بعد از بخشیدن رو میگم :1- آدم با خودش فکر میکنه کم آورده یا ترسیده که طرف رو بخشیده و احساس شکست میکنه ......بالاخره حد و حدود بخشش کجاست و انان چطور میتونه مطمئن بشه که کجا باید ببخشه و کجا باید محکم برخورد کنه ....
    با سلام و عرض ادب محضر شما
    در پاسخ به سوالات شما به چند نکته درخصوص عفو و گذشت اشاره می کنیم. تامل در این نکات پاسخ سوالات شما را روشن می کند:
    1. جایگاه عفو
    فضيلت عفو و گذشت و ترك انتقام جوئى به عنوان يك اصل از نظر شرع و عقل و كتاب و سنت جاى ترديد نيست اما اين بدان معنا نيست كه استثنائى نداشته باشد، بلكه مواردى پيش مى‏آيد كه عفو و گذشت سبب جرأت جانيان و جسارت خاطيان مى‏شود به يقيين هيچكس عفو و گذشت را در اين گونه موارد عفو و گذشت نمى‏شمرد بلكه براى حفظ نظم جامعه و نهى از منكر و پيش‏گيرى از تكرار جرم بايد از عفو صرف نظر كرد و به مجازات عادلانه پرداخت.
    دستور قرآن مجيد در مورد مقابله به مثل نیز ممكن است‏ اشاره به همين معنى باشد. آنجا كه مى‏فرمايد: «فَمَنِ اعْتَدى‏ عَلَيْكُمْ فَاعْتَدُوا عَلَيْهِ بِمِثْلِ مَااعْتَدى‏ عَلَيْكُمْ؛ كسى كه بر شما تعدى كند همانند آن بر او تعدى كنيد»(1) در واقع مقابله به مثل، تعدى نيست، بلكه مجازات عادلانه است.
    البته اين احتمال نيز وجود دارد كه آيه در مقام بيان جواز قصاص و مجازات عادلانه بوده باشد (و به اصطلاح، امر در مقام توهّم حظر است و دليل بر وجوب يا استحباب نيست).
    به هر حال عفو و مجازات هر كدام جاى ويژه‏اى دارد، عفو در جايى است كه انسان قدرت بر انتقام و مقابله به مثل دارد، و اگر راه عفو را پيش مى‏گيرد، از موضع ضعف نيست، اين گونه عفو مفيد وسازنده است، هم براى مظلومى كه پيروز شده زيرا سبب صفاى دل و تسلط او بر هواى نفس مى‏شود، و هم براى ظالمى كه مغلوب گشته زيرا او را به اصلاح خويشتن وا مى‏دارد.
    در احاديث اسلامى نيز به اين استثناء اشاره شده، اشاراتى پر معنى و لطيف از جمله در حديثى از اميرمؤمنان على عليه السلام مى‏ خوانيم: «الْعَفُوُ يُفْسِدُ مِنَ اللَّئيمِ بِقَدْرِ اصْلاحِهِ مِنَ الْكَريمِ؛ عفو و گذشت افراد ليم و پست را فاسد مى‏كند، به همان اندازه كه افراد با شخصيت را اصلاح مى ‏نمايد». (2)

ادامه دارد.....

پی نوشت ها :
    1. بقره (2) آيه 194 .
    2. علامه مجلسى، بحار الأنوار، مؤسسة الوفاء بيروت - لبنان، 1404 هجرى قمری، ج74، ص 421.

6. صلوات ها 9

نوشته
    31
    حضور
    9 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    114

ممنون از پاسخگویی شما ...البته ما منتظر ادامه آن هستیم

اما در مورد همین قسمتی هم که فرمودید مثال بزنید . مثلا آدم لیم و پست رو چطور تشخیص بدیم؟
    و یا مثلا ممکنه یک آدم معمولی یه خطای خیلی زشت انجام بده اما نشه راحت بهش بگی آدم پستی هست (گرچه معمولا میگیم )

یا ما چطور میخوایم پیش بینی کنیم اگر فردی رو ببخشیم در آینده این ظلم رو به کس دیگه خواهد کرد یا خیر ؟

8. صلوات ها 2

نوشته
    31
    حضور
    9 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    114

نقل قول نوشته اصلی توسط نسیم رحمت نمایش پست ها
    البته اين احتمال نيز وجود دارد كه آيه در مقام بيان جواز قصاص و مجازات عادلانه بوده باشد (و به اصطلاح، امر در مقام توهّم حظر است و دليل بر وجوب يا استحباب نيست).
    .
    این رو خوب متوجه نشدم . توهم حظر منظورتون چی هست؟

نوشته
    1,725
    حضور
    48 روز 17 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

نقل قول نوشته اصلی توسط ALAMDAR نمایش پست ها
    این رو خوب متوجه نشدم . توهم حظر منظورتون چی هست؟
    با سلام و عرض ادب
    اين يك اصطلاحي است كه بين فقها رايج است و در اين جا به مناسبت بحث تفسيري مرتبط با فقه در آيه نقل شد. توضيح مطلب اين كه:
    در مواردى که مولا ابتداء از چيزى که در گذشته واجب و يا مستحب و يا مباح بوده نهى کند و پس از مدتى دوباره به آن کار امر کند، اين امر را " امر عقيب حظر " مى گويند. براى مثال، نوشيدن آب ، مباح است ولى طبيب به بيمار مى گويد: " لا تشرب الماء " و او را از نوشيدن آب منع مى نمايد. اما بعد از مدتى به او مى گويد: " اشرب الماء ".
    اما گاهى از ناحيه مولا و شارع منع و حظرى نرسيده ولى مخاطب و مکلف پيش خود مى پندارد که اين کار برايش ممنوع است . به دنبال اين " توهم منع " ، مولا او را به اين کار امر مى کند، که اين را امر " عقيب توهم حظر " مى گويند.
    براي توضيحات بيشتر به كتاب هاي مباني فقه و اصول مراجعه كنيد.
    موفق باشيد.

11. صلوات ها 5

نوشته
    1,725
    حضور
    48 روز 17 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

یه نکته اساسی که من خودم همیشه باهاش درگیر هستم ، برای بعد از بخشش هست . من چنتا از مشکلات بعد از بخشیدن رو میگم :1- آدم با خودش فکر میکنه کم آورده یا ترسیده که طرف رو بخشیده و احساس شکست میکنه....حتی ممکنه با خودش بگه دیگران که صحنه رو دیدن راجع به من چی فکر میکنن؟ دیگه کسی واسم تره خورد نمیکنه...
    با عرض سلام و ادب
    در ادامه بحث به نكته دوم درباره عفو و گذشت مي پردازيم :
    2. آثار عفو و گذشت :
    عفو و گذشت با توجه به اشاراتى كه در آيات و روايات به آن شده است، آثار بسيار مطلوب و جالب و شگفت انگيزى دارد كه به طور خلاصه مى‏توان چنين گفت :
    1- عفو و گذشت گاه دشمنان سرسخت را به دوستان صميمى مبدل مى‏سازد به خصوص زمانى كه توام با نيكى و مقابله به ضد (يعنى خوبى در مقابل بدى بوده باشد) كه در آيه 34 سوره فصلت به آن اشاره شده است.
    2- عفو و گذشت سبب بقاء حكومت ها و دوام قدرت است چرا كه از دشمني ها و مخالفت ها مى‏كاهد و بر دوستان و طرفداران مى‏افزايد. در حديثى از پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله مى‏خوانيم: «عَفْوُ الْمُلُوكِ بَقاءُ الْمُلْكِ؛ عفو پادشاهان سبب بقاء حكومت است». (1)
    3- عفو و گذشت سبب عزت و آبرو مى‏گردد، چرا كه در نظر مردم نشانه بزرگوارى و شخصيت و سعه صدر است، در حالى كه انتقامجويى نشانه كوتاه‏فكرى و عدم تسلّط بر نفس مى‏باشد، در حديثى از پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله آمده است: «عليكم بالعفو فَانَّ الْعَفْوَ لا يَزيدُ الَّا عِزّاً؛ بر شما باد به عفو و گذشت، چرا كه عفو چيزى جز عزت بر انسان نمى‏ افزايد». (2)
    ادامه دارد....

پي نوشت ها :
    1. علامه مجلسي، بحار الانوار، ج 78،‌ص 168.
    2. شيخ كليني،‌ اصول كافي، ج 2،‌ ص 1
    ویرایش توسط نسیم رحمت : ۱۳۹۲/۰۷/۲۸ در ساعت ۱۷:۴۴

13. صلوات ها 7

نوشته
    1,725
    حضور
    48 روز 17 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

- آدم شاید با خودش فکر کنه ، حالا که من طرف رو بخشیدم ، نکنه فکر کنه من کودن یا بی عرضه بودم و حالیم نشد چه ظلمی به من کرد ، یا ازش ترسیدم که بهش هیچی نگفتم و خلاصه هزار و یکجور از این فکرها
    با سلام و عرض ادب
    در ادامه آثار عفو و گذشت به مطالبي اشاره مي كنيم:
    4- عفو و گذشت جلو تسلسل ناهنجارى‏ ها و كينه ورزى‏ ها و خشونت و جنايت را مى‏ گيرد، و در واقع نقطه پايانى بر آنها مى‏ گذارد، زيرا انتقام جويى از يك طرف سبب برافروخته شدن آتش كينه در دل طرف ديگر مى‏ شود، و او را به انتقامى خشن‏ تر وا مى دارد، و آن انتقام خشن‏ تر سبب خشونت بيشترى از طرف ديگر مى‏ شود، و گاه به جنگى تمام عيار در ميان دو طايفه يا دو قبيله بزرگ منجر مى‏گردد كه خون‏ هاى زيادى در آن ريخته مى‏ شود، و اموال و ثروت‏ ها بر باد مى‏رود.

5- عفو سبب سلامت روح و آرامش جان و در نتيجه سبب طول عمر است، همان‏گونه كه در حديث ديگرى از رسول اللّه صلى الله عليه و آله مى‏خوانيم كه فرمود: «مَنْ كَثُرَ عَفْوُهُ مُدَّ فى عُمْرِهِ؛ كسى كه عفوش افزون گردد، عمرش طولانى مى‏شود». «1»

البته آنچه تاكنون گفته شد آثار و بركات فردي،‌اجتماعى عفو و گذشت است، و اما نتايج معنوى و پاداش‏ هاى اخروى آن، بيش از اين‏ها است، همين اندازه كافى است كه بدانيم در حديثى از اميرمؤمنان على عليه السلام آمده است كه: «العفو مع القدرة جُنّةٌ مِنْ عَذابِ اللَّهِ سُبْحانَهُ؛ عفو و گذشت به هنگام قدرت سپرى است، در برابر عذاب الهى». «2»
    در حديثى از رسول خدا صلى الله عليه و آله آمده است: «تَعافُوا تَسْقُطُ الضَغائِنُ بَيْنَكُمْ؛ يكديگر را عفو كنيد كه دشمنى ‏ها و كينه‏ ها را از ميان مى‏ برد». «3»

پي نوشت ها :
    1. كنزالعمال ،‌ج3، ص 373
    2. ري شهري، ميزان الحكمه،‌ج 3 ،‌حديث 13184
    3. آمدي،‌غررالحكم،‌ج 1،‌ ص 389

15. صلوات ها 7

نوشته
    1,725
    حضور
    48 روز 17 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

اما در مورد همین قسمتی هم که فرمودید مثال بزنید . مثلا آدم لیم و پست رو چطور تشخیص بدیم؟
    و یا مثلا ممکنه یک آدم معمولی یه خطای خیلی زشت انجام بده اما نشه راحت بهش بگی آدم پستی هست (گرچه معمولا میگیم )یا ما چطور میخوایم پیش بینی کنیم اگر فردی رو ببخشیم در آینده این ظلم رو به کس دیگه خواهد کرد یا خیر ؟
    سلام و عرض ادب؛
    معيار در اين گونه موارد، تامل در احوالات افراد است كه مثلا آيا فرد آن عمل زشت را از روي جهالت انجام مي دهد و يا به زشتي آن آگاه است ومرتكب مي شود؟ و نيز آيا رويه او تضييع حق ديگران است و يا اين بار چنين كرده است؟
    آيا تظاهر به تعدي به حقوق ديگران دارد و يا نه ؟ آيا از كرده خود عذرخواهي مي كند يا نه ؟
    و ....
    بر این اساس :
    در صورتي كه طرف مقابل انسان، افراد جاهل ونادان باشند، و يا رويه ايشان تضييع حقوق نباشد و يا از كرده خود ابراز پشيماني كنند، بهترین واکنش در مقابل ايشان، حلم وبردبارى است. قرآن در این باره می فرماید : "هنگامى كه جاهلان مومنان راموردخطاب قرارمى‏دهند وبه جهل وجدال وسخنان زشت مى‏پردازند، مومنان در پاسخ آنها" سلام" مى‏گويند" (1)
    منظور از اینکه مومنان در پاسخ به جاهلان سلام می گویند این است که با آنها به ملایمت و نرمی برخورد می کنند. برخوردی كه نشانه بى اعتنايى به سخنان ایشان وتوأم با بزرگوارى است ،نه ناشى از ضعف ، برخوردی كه دليل عدم مقابله به مثل در برابرجاهلان وسبك مغزان است. این سلام در واقع وداع گفتن باسخنان بىرويه آنها است که کنایه از بی توجهی به سخنان افراد جاهل است. این نحوه برخورد نه تنها ایشان را ذلیل نمی کند بلکه ایشان را عزیز می کند.
    در صورتي كه طرف مقابل فردي غير از افراد مذكور باشد، ‌می توانید با ارائه استدلال منطقي در برابر ايشان از حقوقتان دفاع کنید.
    دقت در امور ذكر شده، ما در تشخيص اين كه اگر فردی رو ببخشیم در آینده این ظلم رو به کس دیگه نخواهد کرد يا خير،‌روشن مي كند ونيازي به پیش بینی نيست.

پي‌ نوشت ‌:
    1. فرقان (25) آیه 63 .

17. صلوات ها 5

نوشته
    1,725
    حضور
    48 روز 17 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

اگر قرار شد برخورد کنه تا کجا باید بره ؟ (مثلا تو کشور ما تقریبا راه قانونی بسته است ، اونم به دلیل طولانی بودن و پرهزینه و وقتگیر بودن و اغلب بی نتیجه موندن پیگیری ، پس میمونه راه دعوا و بزن بزن . چون معمولا برخورد جدی با یک آدم نادان آخرش به برخورد فیزیکی منتهی میشه ، اگر هم نشه ، توهین ها و جسارت های بیتری به شخصیت آدم میشه! )چه باید کرد؟
    سلام و عرض ادب
    اگر با بيان نيكو از حقوق خود دفاع كرديد و به ارشاد او پرداختيد ،اما پاسخ درست و صحيحي نگرفتيد و مورد پذيرش او قرار نگرفت و همچنان به عناد ورزي خود ادامه داد، مراتب را به اطلاع سازمان هاي اطلاعاتي و نهادهاي قضايي برسانيد و از آنها کمک بخواهید. اين گونه نيست كه راه قانوني بسته باشد.
    موفق باشيد !
    ویرایش توسط نسیم رحمت : ۱۳۹۲/۰۷/۲۸ در ساعت ۱۹:۰۲

19. صلوات ها 5

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری