سوالی درباره فتوای آیت الله سیستانی درباره ی صدای زن

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

سلام دوستان
میخواستم یه سوال درمورد فتوای آقای سیستانی که گفتن اگر صدای زن مترتب مفسده نشود و باعث تحریک نشود مشکلی ندارد،سوالی بپرسم:
طبق نظر ایشون آیا آهنگ های که من قطعا اطمینان دارم به هیچ وجه موجب گناه و فکر گنام نمیشود جایز است؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

mjsari;409810 نوشت:
سلام دوستان
میخواستم یه سوال درمورد فتوای آقای سیستانی که گفتن اگر صدای زن مترتب مفسده نشود و باعث تحریک نشود مشکلی ندارد،سوالی بپرسم:
طبق نظر ایشون آیا آهنگ های که من قطعا اطمینان دارم به هیچ وجه موجب گناه و فکر گنام نمیشود جایز است؟

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله سیستانی:

آوازهايى كه مخصوص اهل لهو و لعب نيست اشكال ندارد و اما آنچه از الحان اهل لهو و لعب است اگر با كلام باطل باشد حرام است و اگر با نوحه و مداحى و امثال آن باشد به احتياط واجب جايز نيست و موزيك اگر مناسب مجالس لهو و لعب باشد حرام است وگرنه حرام نيست.

منبع:سایت آیت الله سیستانی،سوالها وجوابها،غنا،سوال10

ببخشید یه سوال دیگه..اگه میشه واضح طبق همین فتوا جواب بدید مثلا بگید آره یا نه:
این آهنگی که من میگم به هیچ وجه آدم را به رقص نمی آورد(شاید مهیج باشد)و به هیچ وجه من الوجوه رقص آور نیست و در هیچ مراسم لهو و لعبی استفاده نمیشود.حکم این آهنگ چیه؟و متن اون هم طوری نیست که آدم رو تحریک کنه.
و درآخر منظور از اهل لهو ولعب نیست چیه؟
با تشکر
(البته منظورم از آهنگ،آهنگیه که زن خونده باشه)

mjsari;410423 نوشت:
ببخشید یه سوال دیگه..اگه میشه واضح طبق همین فتوا جواب بدید مثلا بگید آره یا نه:
این آهنگی که من میگم به هیچ وجه آدم را به رقص نمی آورد(شاید مهیج باشد)و به هیچ وجه من الوجوه رقص آور نیست و در هیچ مراسم لهو و لعبی استفاده نمیشود.حکم این آهنگ چیه؟و متن اون هم طوری نیست که آدم رو تحریک کنه.
با تشکر

سلام عليكم

تشخيص موضوع بر عهده خود شما مي باشد كه ببيند در نزد متدينين شهر شما آيا اين موسيقي ،موسيقي حرام است يا نه!
موسيقى مطرب و لهوى آن است که به سبب ويژگيهايى که دارد انسان را از خداوند متعال و فضائل اخلاقى دور نموده و به سمت بي بندوبارى و گناه سوق دهد.
وملاک آن ملاحظه کيفيت نواختن موسيقى با در نظر گرفتن همه خصوصيات و ويژگيهاى آن است و اينکه از نوع موسيقى مطرب و لهوى مناسب با مجالس لهو و گناه باشد، هر موسيقى که به حسب طبيعت خود از نوع موسيقى لهوى باشد، حرام است اعم از اينکه مهيّج باشد يا خير و موجب ايجاد حزن و اندوه و حالات ديگر در شنونده بشود يا خير و هرگاه غزل‏هايى که همراه با موسيقى خوانده مى شوند به‌صورت غنا و آواز لهوى مناسب مجالس لهو و لعب در آيند، خواندن و شنيدن آنها حرام است.

منبع:دفتر آيت الله سيستاني ،قم

[="DarkSlateBlue"]بنام او

باسلام..

mjsari;409810 نوشت:

سلام دوستان

اول که صدآفرین برچنین طرز تفکری از چنین مجتهد گرانقدر شیعی که بنابه نیاززمان و نیازهای ذهنی و فکری و روحی برخی پیروانشان چنین فتوای خوب و بموقعی صادر نموده و مینمایند و من بعنوان یک شیعه و جدای از این بحث و فتوا ، همیشه آرزوم است که مجتهدین مذهبم {تشیع} از سایر مجتهدین اهل سنت و وهابیت در زمینه های علمی و اخلاقی و صدور فتواهای روز و هم عصر با نیازهای زمان پیروانشان پیش تر و جلوتر باشند و بادرک شرایط زمانه فتواهایی صادرنمایند که همیشه یکقدم از این نیازها فراتر گام بردارند مثلا در مواجهه با هجوم بشقابهای ماهواره و بسیاری پدیده های دیگر همیشه قوانین ما یک یا حتی چندگام عقب تر بودند و همیشه این مردم بودند که جلوتر حرکت نموده یا مینمودند که چنین روشهایی همیشه چنین افکاری را القا مینمایند که جبر باعث تسلیمشان شده اما اگر یک تفکر عالی تر و کارشناسانه تر پشت همه امور و رویدادهای داخلی و جهانی قرار میداشت یا داشته باشد و بموقع خواستها و نیازها را بعرض قانونگذاران شهری و فقهی و غیره میرساند یا برسانند این قوانین بوده و خواهندبود که همیشه یک یا چندگام فرارتر را میدیدند و لوایح و قوانین جدید را همزمان با نیاز شدید مردم مطرح و تصویب مینمودند یا مثلا در این مورد بخصوص {هجوم ماهواره} مراجع ما میتوانستند با درک بهتر شرایط خودشان فتواهایی را صادر نمایند که مثلاصدا و سیمای ما میتوانست خودش برنامه های همفکر با نیاز جامعه و درخواست کنندگان تهیه و پخش نماید و سپس استفاده از ماهواره هم آزاد اعلان میگردید در آنصورت شاهدمیبودیم که کمترکسی تن بخرید ماهواره میداد چون دیدن فیلم و سریال که بخش اعظم نیاز جامعه و اوقات فراغت خانوار ایرانی را پر مینمود در حال پخش از تلویزون ملی خودمان میباشد که شهروند یا جوان ایرانی بدامان پدیده مخرب ماهواره گرفتار و اسیر نیاید که در آنجا دهها و صدها برنامه بدتر و مخربتر را نیز مشاهده نماید و این عقب نشینی از مواضع نخواهدبود که این درک شرایط خواهدبود که بین بد تا بدتر بد را انتخاب نماییم که بد همیشه هم بد نخواهدبود که این باید یک فرهنگ شود که توسط ذهن ما ایرانی ها پذیرفته شود .. انتخاب بین بد تا بدتر..
بهرحال آنچه که همیشه موجب شادی من بعنوان یک ایرانی یا پیرو مذهب مقدس تشیع شده یا میشود جلو بودن در صدور فتواهای عالمانه یا علمی از سوی مراجع یا مجتهدین شیعی در جهت آزادی ذهن محقق شیعی و ایرانی که همگام با علم روز دنیا حرکت نمایند بوده که هیچگاه تندروی در کار نباشد که هیچگاه مردم به اندازه ای جلو نیفتند که جبر باعث صدور یک فتوا یا قانون جبری و زوری گردد{هرچندکه کارطبیعت بد {شیطان} شاید همیشه این است که وادار به تسلیم نماید و کارطبیعت خوب {خدا} همیشه این است که قبل از هر تسلیمی ابتدا فرصت میدهد که آزادانه فکر نماییم و آزادانه انتخاب نماییم}

{باسپاس}[/]

سلام علیکم

جمع بندی موضوع

1-سلام دوستان
جواب:

طبق نظر آیت الله سیستانی:

آوازهايى كه مخصوص اهل لهو و لعب نيست اشكال ندارد و اما آنچه از الحان اهل لهو و لعب است اگر با كلام باطل باشد حرام است و اگر با نوحه و مداحى و امثال آن باشد به احتياط واجب جايز نيست و موزيك اگر مناسب مجالس لهو و لعب باشد حرام است وگرنه حرام نيست.1

2-ببخشید یه سوال دیگه..اگه میشه واضح طبق همین فتوا جواب بدید مثلا بگید آره یا نه:
با تشکر

سلام عليكم

تشخيص موضوع بر عهده خود شما مي باشد كه ببيند در نزد متدينين شهر شما آيا اين موسيقي ،موسيقي حرام است يا نه!
موسيقى مطرب و لهوى آن است که به سبب ويژگيهايى که دارد انسان را از خداوند متعال و فضائل اخلاقى دور نموده و به سمت بي بندوبارى و گناه سوق دهد.
وملاک آن ملاحظه کيفيت نواختن موسيقى با در نظر گرفتن همه خصوصيات و ويژگيهاى آن است و اينکه از نوع موسيقى مطرب و لهوى مناسب با مجالس لهو و گناه باشد، هر موسيقى که به حسب طبيعت خود از نوع موسيقى لهوى باشد، حرام است اعم از اينکه مهيّج باشد يا خير و موجب ايجاد حزن و اندوه و حالات ديگر در شنونده بشود يا خير و هرگاه غزل‏هايى که همراه با موسيقى خوانده مى شوند به‌صورت غنا و آواز لهوى مناسب مجالس لهو و لعب در آيند، خواندن و شنيدن آنها حرام است.2

1-منبع:سایت آیت الله سیستانی،سوالها وجوابها،غنا،سوال10
2-منبع:دفتر آيت الله سيستاني ،قم

موضوع قفل شده است