سازماندهی جنگ نرم *مهم*

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سازماندهی جنگ نرم *مهم*

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام به همه دوستان و همسنگران

با توجه به اهمیت موضوع جنگ نرم من قصد دارم که با مشورت شما در خصوص یک سازماندهی منسجم در این زمینه به یک نقشه راه اولیه (هر چند خام و پیش پا افتاده) برسم.

فعلا فقط به نظرات و تجربیات شما دوستان در موضوعات زیر نیاز دارم. خواهشمندم من رو از راهنماییها و تجربیاتتون بی بهره نگذارید.

طی این مدت نه چندان طولانی که به موضوع جنگ نرم آشنا شدم و کم و بیش تو این فضا بودم نواقص عمده ای به نظرم میرسه که شامل موارد زیر میشه :

1- فعالیتهای حوزه جنگ نرم در حال حاضر از سازماندهی مناسبی برخوردار نیست و فعالیتها علیرغم کمیت بالا بیشتر به صورت پراکنده و گاها به صورت موازی کاری انجام میشه که این از بازدهی زحمات بر و بچ این حوزه کم می کنه.

2- یکی از معایب این پراکندگی اینه که استعدادها اون طور که باید شناخته نشده و به کارگیری نمیشن.

3- برای فعالین این حوزه نیاز جدی به مراکز پاسخگویی 24 ساعته (در مورد اسلام و احکام، مسائل حقوقی و قانونی، مباحث فنی، مباحث ایدئولوژیک و استراتژیک، مبحث مهم مهدویت، بیداری اسلامی در جهان، ترجمه به/از زبانهای مختلف خارجی و ....) به شدت حس میشه که سرعت جواب دادنشون سریع باشه.

4- افسران جنگ نرم که در قالب تالارها و یا گروههای رسانه ای ، وبلاگها ، سایتها و ... کار می کنند، زحماتشون زیاد هدر میره و کمتر به نتیجه موثر میرسه چون هدف گذاری مناسب و برنامه ریزی دقیق و شناسایی اولیه در مورد حوزه های مورد نیاز به خوبی انجام نمیگیره.

5- در یک چنین طرحی باید امکان همکاری مراکز معتبری که به عنوان منبع مطرح هستند پیش بینی بشه (مانند حوزه، مراکز اعتقادی و ایدئولوژیک و استراتژیک مانند اندیشکده ها، دانشگاهها و ...) هرچند که نمیشه همه اینها رو مجبور به همکاری کرد ولی باید امکانش در نظر گرفته بشه.

......

اینها چند تا از مواردی بود که به ذهن من رسیده و باهاش مواجه بودم.

توجه کنید که بیان چنین طرحی صرفا جهت بررسی بوده و شاید پس از پخته شدن به عنوان یک پروپوزال مورد استفاده قرار بگیرد.
قصد من تهیه یک پروپوزال و طرح جامع اولیه برای چیزی است که وجودش به شدت نیاز هست.

درست است که اصل مواردی که من گفتم برای اجرایی شدن یک طرح عظیم است و همت مسئولین رو می خواد. ولی غیر ممکن نیست و لطفا این مساله رو شوخی نگیرید و در راستای پخته شدن این طرح به بنده کمک کنید.

هر نظری از جمله معضلات موجود ، راه حلهای احتمالی موجود ، کمبودها ، نیازها ، پیشنهادات بهینه سازی فعالیتهای این حوزه و هر چیز دیگه ای که به ذهنتون میرسه ممکنه مربوط و مفید باشه برای من مهم و مورد نیاز هست. لطفا بنده رو از نظراتتون هر چند ساده و پیش پا افتده به نظر برسه محروم نکنید. یا علی .

لطفا از خواندن آیه های یاس و نا امیدی و تکرار جملاتی مانند "نمیشه" ، "مسئولین همکاری نمیکنن" ، "نتیجه نداره من تجربه کردم" ، "هزار بار گفتیم کسی گوش نداد" ، "هزار بار رفتیم نشد" ، "گشتم نبود نگرد نیست" و امثال اینها خودداری کنید.
بلکه فکر کنید الان سران سه قوه و بلکه بالاتر ، منتظر نشستن که ما یه طرحی رو آماده کنیم بدیم که اجرا کنن. شما نظراتتون رو با این دید برام بنویسید.
اگر هم نظری دارید که به هر دلیل یا نمیشه یا دوست ندارید اینجا مطرح کنید لطفا پ.خ کنید برام چون مساله برای من خیلی مهمه.

منتظر راهنماییها و نظرات راهگشای شما هستم

التماس دعا
یا علی

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

نبود ؟ :vamonde:

[="Microsoft Sans Serif"][="Plum"]

نقل قول:
مشورت شما در خصوص یک سازماندهی منسجم در این زمینه به یک نقشه راه اولیه

سلام..
ببخشید من متوجه منظورتون نشدم..شما میخواید چیکار کنید؟؟میشه یکم بیشتر توضیح بدید؟[/]

با سلام و ادب

من از روی نوشته تون خیلی متوجه نشدم که می خواید چکار کنید ولی گفتن این موضوع شاید یه همفکری و همکاری به حساب بیاد!
به نظر من اگه میخواید تو این حوزه کار کنید باید اول با مراکزی که دارن تخصصی روی این موضوع کار می کنن آشنا و شاید لینک بشید. مثلا توی شیراز, دانشگاه شیراز طرحی به نام طرح شهید چمران رو برای تربیت افسران جنگ نرم راه انداخت که بیشتر به صورت دانشجویی دارن روی این موضوع کار می کنن(البته از کار کردن منظورم اینه که فعلا دارن آموزش می بینن).
اگه یه کم بیشتر درباره دیدگاه هاتون و کاری که می خواید انجام بدید, توضیح بدید شاید بشه یه کم کار رو جلو برد.

با آرزوی بهترین ها

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام
ممنون از نظراتتون.
عرض کنم که الان ببینید تالارهای زیادی هستند توی عرصه مهدویت کار می کنند. هر کدوم تیم کلیپ و نرم افزار سازی خودشون و تیم ترجمه خودشون رو دارن. همه شون دارن یه هدف رو دنبال می کنند ولی فعالیتهاشون پراکنده و موازی هست و بازدهی کافی رو نداره.
از طرف دیگه بین مراکز و گروههای که دارن فعالیت می کنند یک ارتباط قوی جهت اطلاع رسانی و یا کمک به همدیگه نیست و ممکنه مثلا یه طرح تحقیقاتی تو چند جا به طور موازی دنبال بشه که اتلاف وقت و انرژی هست.
من دنبال طرحی هستم که بتونه به عنوان واسط بین این گروهها و تالارها بتونه کل این فعالیتها رو هدف دهی کنه و به سمت هدف مشترک با بازدهی بالاتر هدایت کنه و از موازی کاری و بی برنامه مگی و اتلاف وقت جلو گیری کنه.

مثلا یک نفر میاد با هدف خیر دو سه روز وقت میذاره یه کلیپ مونتاژ می کنه بدون اینکه سنجشی از میزان نیاز جامعه مجازی به موضوع اون کلیپ انجام داده باشه. ولی اگه مثلا یه گروه کار ارزیابی فضای جامعه رو به خوبی انجام بدن و موضوع مشخصی برای فعالیت تعیین کنند ، اون وقت و انرژی بهتر نتیجه میده.

متوجه منظورم شدید؟

یا علی

[="Microsoft Sans Serif"][="Plum"]پس شما منظورتون فعالیتهای انترنتی هستش.......

نقل قول:
عرض کنم که الان ببینید تالارهای زیادی هستند توی عرصه مهدویت کار می کنند. هر کدوم تیم کلیپ و نرم افزار سازی خودشون و تیم ترجمه خودشون رو دارن. همه شون دارن یه هدف رو دنبال می کنند ولی فعالیتهاشون پراکنده و موازی هست و بازدهی کافی رو نداره.
از طرف دیگه بین مراکز و گروههای که دارن فعالیت می کنند
یک ارتباط قوی
جهت اطلاع رسانی و یا کمک به همدیگه نیست و ممکنه مثلا یه طرح تحقیقاتی تو چند جا به طور موازی دنبال بشه که اتلاف وقت و انرژی هست.
من دنبال طرحی هستم که بتونه به عنوان واسط بین این گروهها و تالارها بتونه کل این فعالیتها رو هدف دهی کنه و به سمت هدف مشترک با بازدهی بالاتر هدایت کنه و از موازی کاری و بی برنامه مگی و اتلاف وقت جلو گیری کنه.

خب متاسفانه نه تنها ارتباط قوی وجود نداره بلکه اختلاف هم وجود داره...اگر هم کسی بخواد به عنوان واسط باشه باید سرمایه داشته باشه ...وقت ...انرژی..[/]