چيكار كنیم كه كودكان از سن كم به سمت قرآن بروند؟ ( نظرشما هم مهم هست، بله شما !‌)

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چيكار كنیم كه كودكان از سن كم به سمت قرآن بروند؟ ( نظرشما هم مهم هست، بله شما !‌)

بسم الله الرحمن الرحيم

سلام بر همه اعضاي ask din

ميخوام يك موضوعي را بگم اين موضوع واقعيت هست و اين موضوع فقط براي من پيش نيومده بلكه با پرسش از خيلي فهميدم كه نظرشون همين بوده است

وقتي كودك بودم راستش از گوش كردن به قرآن خوشم نيومد چرا كه هر وقتي كسي از ما ايرانيان فوت ميكنه قرآن ميذاريم و وقتي بچه بودم خيلي از عزيزان رو از دست دادم براي همين وقتي قرآن گوش ميدادم ياد اون خاطرات تلخ مي افتادم

تا اينكه يكي از معلمان گفت قران براي زنده هاست من كه بيشتر به سمت قرآن رفتم فهميدم معركه هست البته به نظرمن يكي از دلايل كه افراد قرآن گوش نميدن اين هست كه معناي اون رو نمي فهمند ولي خدا رو شكر شبكه سه قرآن را با معناي پخش ميكنن كه خيلي عالي هست

حال چيكار كنم كه كودكان از سن كم به سمت قرآن بروند ؟؟؟ آيا در مجالس شاد هم مي توان از قرآن استفاده كرد؟؟

نظر شما چي هست ؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

بسم هـــو . . .

خشت اول چون نهد معمار کج............. تا ثریا میرود دیوااار کج !

همونطور که گفتین ، وقتی بچه ای ببینه که قرآن رو فقط تو مراسم های عزا و ... پخش میکنن دگ ازش زده میشه چون یادآور خاطرات تلخه براش...ولی بازم همونطور

که گفتین وقتی یه آدمی که مورد قبول اون بچه س بهش میگه "نه اینطور نیست..قرآن همیشه برای اموات نیست و زنده هام خیلی چیزا ازش یاد میگیرن"سریع کنجکاو میشه که بدونه در حقیقت اون چیه؟!؟ حالا کی درست میگه !؟

این نشون میده که ذهن بشر در دوران بچگی از هر جهت آماده یادگیری و برداشت مطالب هست..به نظر من اگر یه بچه رو از همون اول ببرین جلسات قرآنی و

مسجد و هیئت و اینا و ضمنا براش توضیح بدین که اینجایی که میریم کجاست؟! چرا میریم؟! و توضیحات مثبت دیگه درباره ی قرآن و مجالس مذهبی بهش بدین

دیگه ذهنش نصبت به این موضوع مثبت شکل میگیره..و تا آخر عمرش با ذهنیت مثبت به اون مسائل نگاه میکنه..چون بذر مثبت اندیشی رو تو مغزش کاشتین..
:ok:
اللهم عجل لولیک الفرج:Gol::Mohabbat:

[="Tahoma"][="Indigo"]واقعا بعضی از پدر مادرا فکر می کنن همین خیلی مهمه که فقط بچه دار بشن و بعدم فکر میکنن عجب کار شاقی انجام دادن

موقعی این قضیه روشن میشه که بچه هاشون به عنوان مهمون میان خونه ی آدم و شروع می کنن به خراب کردن وسایل و فضولی تو وسایل دیگران و پدر و مادر هم مثل ماست میمونن

اگه دخالت کنی آخرش باید باهاشون دعوا کنی و تو فامیل خیلی جالب میشه

کلا بعضی بچه ها رو نمیشه تحمل کرد حتی به عنوان مهمون

با این جور بچه ها (بچه های لوسی که والدین نمیتونن کنترلشون کنن؟ یا فکر میکنن فیل زاییدن) باید چیکار کرد؟ با توجه به اینکه بچه های خودت نیستن و مهمونن...چه رفتاری باید نشون داد؟[/]

بچه های کوچیک، صدای قاری های کوچولوی همسن و سال خودشون رو خیلی دوست دارن. مادرا می تونن از این مدل قرائت ها برای بچه هاشون پخش کنن در حد کوتاه البته که خسته نشن.
من و برادرم بچه که بودیم علاقه ی عجیبی به قرائت های جواد فروغی پیدا کرده بودیم که اونم همسن و سال خودمون بود تقریبا. اون موقع توی خونمون ضبط صوت نداشتیم. با هم می رفتیم توی ماشین بابام می نشستیم و نوار جواد فروغی می گذاشتیم و کلی هم حال می کردیم. :Mosighi::Mosighi:
بعدشم جوگیر می شدیم میومدیم توی خونه با هم مسابقات قرائت قرآن برگزار می کردیم :Sokhan::Sokhan: بعدم واسه اینکه توی مسابقه برنده بشیم می رفتیم تند تند سوره حفظ می کردیم و از مامانم می خواستیم بهمون روخوانی صحیح یاد بده و....
خلاصه این نوار قرآن آقای جواد فروغی کلی ما رو قرآنی کرده بود. :ok:

hossein313;408315 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحيم

سلام بر همه اعضاي ask din

ميخوام يك موضوعي را بگم اين موضوع واقعيت هست و اين موضوع فقط براي من پيش نيومده بلكه با پرسش از خيلي فهميدم كه نظرشون همين بوده است

وقتي كودك بودم راستش از گوش كردن به قرآن خوشم نيومد چرا كه هر وقتي كسي از ما ايرانيان فوت ميكنه قرآن ميذاريم و وقتي بچه بودم خيلي از عزيزان رو از دست دادم براي همين وقتي قرآن گوش ميدادم ياد اون خاطرات تلخ مي افتادم

تا اينكه يكي از معلمان گفت قران براي زنده هاست من كه بيشتر به سمت قرآن رفتم فهميدم معركه هست البته به نظرمن يكي از دلايل كه افراد قرآن گوش نميدن اين هست كه معناي اون رو نمي فهمند ولي خدا رو شكر شبكه سه قرآن را با معناي پخش ميكنن كه خيلي عالي هست

حال چيكار كنم كه كودكان از سن كم به سمت قرآن بروند ؟؟؟ آيا در مجالس شاد هم مي توان از قرآن استفاده كرد؟؟

نظر شما چي هست ؟

بسمه تعالی
با عرض سلام و تحیت محضر جنابعالی و تشکر از حسن سوال شما.
از نگاه دین مبین تربیت فرزند و زمینه های آن، نه از بدو تولد که از آغاز انعقاد نطفه و حتی پیش از ازدواج و خواستگاری رقم می خورد! که تربیت قرآنی فرزند نیز از این قاعده مستثنی نیست. به این منظور لازم است علاوه بر آسیب شناسی تربیت قرآنی، از مقدمات و شیوه های صحیح تربیت نیز بهره برد.
همانطور که اشاره فرمودید، استفاده گزینشی از قرائت قرآن و یا پخش آن در مجالس سوگواری و قبرستان یکی از این آسیب هاست. لذا شایسته است فرهنگ پخش صوت قرآن در این گونه مناسبتها به فرهنگ تلاوت قرآن تغییر پیدا کند.
یا یکی دیگر از آسیبها عدم توجه به سن، استعداد و علاقه کودک و استفاده از جبر و تحمیل است. والدین لازم است همیشه تفاوتهای فردی را به خاطر داشته باشند و کودک خود را با سایر افراد مقایسه نکنند.
به هر حال در کنار مبارزه با آسیبها در این رابطه شایسته است؛
- والدین، والدینی قرآنی باشند و در ساعات شبانه روز اوقاتی را به تلاوت قرآن کریم اختصاص دهند.
- یکی از معیارهای گزینش همسر، پایبندی مذهبی باشد.
- پیش از انعقاد نطفه، والدین در جهت ارتقاء سطح معنوی خود بکوشند
- در دوره بارداری، مادر با قرآن مانوس باشد و برای جنین خود نیز قران تلاوت کند!
- بعد از تولد، والدین در حضور نوزاد و کودک به تلاوت قرآن بپردازند
- از همان ابتدا ذائقه شنوایی کودک با ترتیل خوانی والدین و یا پخش صوت، قرآن به سمت گوش دادن به قرآن سوق داده شود
- زمینه سازی حضور کودک در جمع نونهالان قرآنی، مثلا حضور در جلسات قرآن محله، مسجد، بسیج و...
- استفاده از الگوهای قرآنی
- تشویق کودک با خریدن اسباب بازی، تعریف و تمجید از او در جمع و...به خاطر علاقه به قرآن
- کمک گرفن از برخی برنامه های آموزشی صدا و سیما و ابزار کمک آموزشی
- ارتباط صمیمی والدین با کودک و اختصاص وقت بازی، تفریح برای کودک
- جلوگیری از شکل گیری ذهن و ذائقه کودک نسبت به کارتون و بازی های رایانه ای ( لازم است وقت مشاهده کارتون و..محدود باشد).
- نذر، توسل و دعا به درگاه الهی واستمداد از حضرتش برای تربیت قرآنی فرزندان
و...

با مسئلت توفیق در این راه نورانی از درگاه خدای متعال

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمین.

خیلی ممنون:Gol:

Entezarehmoud;409859 نوشت:
واقعا بعضی از پدر مادرا فکر می کنن همین خیلی مهمه که فقط بچه دار بشن و بعدم فکر میکنن عجب کار شاقی انجام دادن

موقعی این قضیه روشن میشه که بچه هاشون به عنوان مهمون میان خونه ی آدم و شروع می کنن به خراب کردن وسایل و فضولی تو وسایل دیگران و پدر و مادر هم مثل ماست میمونن

اگه دخالت کنی آخرش باید باهاشون دعوا کنی و تو فامیل خیلی جالب میشه

کلا بعضی بچه ها رو نمیشه تحمل کرد حتی به عنوان مهمون

با این جور بچه ها (بچه های لوسی که والدین نمیتونن کنترلشون کنن؟ یا فکر میکنن فیل زاییدن) باید چیکار کرد؟ با توجه به اینکه بچه های خودت نیستن و مهمونن...چه رفتاری باید نشون داد؟

آخ آخ گفتی از این وروجکاش ما هم یکیش داریم.بچه رو تنها گیر اوردی کتکش بزن بعد جلو مامانش بگواخی چی شده؟:ghash:شوخی کردم خونسرد باش دیدی خیلی اذیت میکنه یجور غیرمستقیم بمامانش بفهمون ناراحتی.از اون روشای خاص زنونه میدونی که؟؟جواب میده مطمئن باش

من خودم ازبچگی تواین جلسات بودم منظورم جلسات قران محل ومسجدو...واقعا تاثیر مثبتی داره.باید بچه ها رو یجور همیشه در ارتباط با این محافل نگه داشت

موضوع قفل شده است