تقریظ رهبر انقلاب بر «لشكر خوبان» منتشر شد

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تقریظ رهبر انقلاب بر «لشكر خوبان» منتشر شد

بخشی از تقریظ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر كتاب «لشكر خوبان» منتشر شد.
پایگاه اطلاع‌رسانی
KHAMENEI.IR متن و تصویر بخشی از این تقریظ را كه عصر امروز (دوشنبه) در مراسمی با حضور جمعی از فعالان فرهنگی در تالار غدیر وزرات كشور رونمایی شد، منتشر می‌كند:

«بسم الله الرحمن الرحیم
ـ این نیز بخشی از آن تصویر عظیم و باشكوهی است كه ما همواره آن را از دور دیده و تحسین كرده و بزرگ شمرده‌ایم بی‌آنكه از ریزه‌كاریها و نقشهای معجز‌آسای تشكیل دهنده‌ی آن و رنگ آمیزیهای بی‌نظیر جزء جزء آن، به درستی خبر داشته باشیم. این كتاب شرح این ریزه كاریهای حیرت انگیز در بخشی از این تابلوی ماندگار و تاریخی است. آنچه درباره‌ی عملیات بدر و والفجر ۸ و كربلای ۵ و كربلای ۴ و بیت المقدس ۲ و ۳ در این كتاب آمده از بخشهای برجسته‌تر آن است. همچنین مجاهدتها در كوههای غرب؛ در ماووت و گرده‌رش و قامیش دیگر آن بلندیهای سخت، و نیز آنچه به یگانها و دستجات اطلاعات و غواص مربوط میشود و نیز بخشهای دیگری از آن در خور آن است كه در شكل فیلم و رمان عرضه شود.
فروردین ۹۲»

رهبر انقلاب اسلامی پیش از این در حاشیه یكی از دیدارهایشان فرموده بودند: «این كتاب لشكرخوبان پر است از اعجاب و عظمت ناگفته‌ی رزمندگان غواص و اطلاعات عملیات جنگ. در ایامی كه این كتاب را می‌خواندم بارها و بارها متاثر شدم.»

«لشكر خوبان» كتاب خاطرات آقای مهدی قلی رضایی از واحد اطلاعات عملیات لشكر ۳۱ عاشورا در دوران دفاع مقدس است كه توسط خانم معصومه سپهری به رشته‌ی تحریر در آمده است.

[="Black"][h=3]خاطرات دفاع، انسان‌ها را اصلاح می‌كند[/h] |گفتاری از آقای مهدی‌قلی رضایی، رزمنده‌ی دفاع مقدس و راوی كتاب «لشكر خوبان»|

من خیلی دلم می‌خواست خاطرات زمان جنگم را مكتوب كنم؛ نه به خاطر این‌كه خاطرات خودم مطرح باشد، بلكه به خاطر شهدایی كه با آن‌ها بودیم. به نظرم انتقال فرهنگ دوران دفاع مقدس به نسل جوان ارزشش را داشت كه در این باره اقدام كنم. این مسأله تكلیف همه‌ی رزمندگان است. من تأثیرات این خاطرات را در فرزندان خودم می‌بینم. من تأثیر مثبت بازگوكردن این خاطرات در كسانی كه كتاب را خوانده‌اند، خصوصاً در دانشجویان می‌‌بینم. می‌توانم بگویم این نوع خاطرات اصلاً در كل زندگی‌شان تأثیر گذاشته است، در راهی كه انتخاب می‌كنند. مخاطبین حرف‌های من از فرهنگ بسیجی، فرهنگ شهید و ایثارگری در زندگی‌شان استفاده می‌كنند. بركت این كار تأثیرگذاری در نسل جوان بود.

آن روز كه شنیدم حضرت آقا كتابم را خوانده‌اند و فرموده‌اند با بخش‌هایی از این كتاب گریسته‌اند، خیلی جاخوردم. این لطف و عنایت و ارزشی كه رهبر انقلاب برای دفاع مقدس قائلند، نشان از اهمیت این موضوع دارد. ببینید جنگ كه تمام شد، نه‌تنها من، بلكه همه‌ی رزمندگانی كه من می‌شناسم، هنوز با خاطرات آن سال‌ها دارند زندگی می‌كنند. من بعد از دفاع مقدس خیلی جاها رفته‌ام و تجربه‌های زیادی پیدا كرده‌ام، اما خاطراتش خیلی در حافظه‌ام نمانده است. ولی در دوران دفاع مقدس باید بگویم كه انگار در بهشت بودم. جزئیات رخدادهای آن هشت سال هیچ‌وقت از ذهن بنده نرفته است.

مهدی‌قلی رضایی در مناطق عملیاتی دفاع مقدس

مرور خاطرات این كتاب‌ها تأثیر بسیار زیادی دارد. در زندگی گاهی احساس می‌شود كه انسان است دیگر و جایزالخطاست یا مثلاً در زندگی دچار انحراف و اشتباه می‌شود، ولی وقتی به این كتاب‌ها و خاطرات نگاه می‌كند متوجه می‌شود كه حد و حدودش كجاست و این‌گونه در اصلاح انسان و رفتارش تأثیر دارد.

منبع[/]

فرمانده لشکر 31 عاشورا
سمبل مقاومت و ایثارگری مردم آذربایجان
شهید مهندس مهدی باکری