پرداخت خمس به چه کسی؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پرداخت خمس به چه کسی؟

با سلام. بنده خواهری دارم که بدلیل تنگدستی دامادمون وهزینه های ساخت خونشون چند میلیون پول از مادرم قرض کرده و وضعیت زندگیشون بتازگی از بحران در اومده ولی هنوز به کمکهای پدر و مادرم محتاج هستند . آیا خمس رو باید به ایشون بدم و قسمتی از قرضشون رو به مادرم ادا کنم؟
من سید فقیر نمیشناسم و بطور کلی کسی رو که سختی معیشت داشته باشه. آیا باید پول پرداخت کنم ا معادلش خوراک و پوشاک بخرم کافیه؟
مرجع : آیت الله جوادی آملی

با نام الله

کارشناس بحث: استاد اسراء

javaneh;406953 نوشت:
با سلام. بنده خواهری دارم که بدلیل تنگدستی دامادمون وهزینه های ساخت خونشون چند میلیون پول از مادرم قرض کرده و وضعیت زندگیشون بتازگی از بحران در اومده ولی هنوز به کمکهای پدر و مادرم محتاج هستند . آیا خمس رو باید به ایشون بدم و قسمتی از قرضشون رو به مادرم ادا کنم؟
من سید فقیر نمیشناسم و بطور کلی کسی رو که سختی معیشت داشته باشه. آیا باید پول پرداخت کنم ا معادلش خوراک و پوشاک بخرم کافیه؟
مرجع : آیت الله جوادی آملی

ضمن عرض سلام و ادب
خمس را فقط باید به مرجع تقلید یا نماینده ی شرعی او پرداخت نمایید. خمس دو قسمت میشود نصف ان سهم سادات و نصف دیگر ان سهم امام،سهم سادات را در صورتی که مرجع تقلید شما یا نمایده ی او اجازه دادند میتوانید خودتان به سادات فقیر بپردازید و اگر اجازه ندادند ان را هم باید به مرجع تقلید یا نماینده ی شرعیشان تحویل دهید.در صورتی که از مرجع تقلید خود اجازه گرفته اید و ایشان مسولیت پرداخت سهم سادات به سادات فقیر را به خودتان واگذار کرده اند، اگر خواهر شما سیده هستند و فقیر شرعی (یعنی خرجشان بدخلشان نمیخورد)میتوانید ان را به ایشان بپردازید.
موفق باشید
موضوع قفل شده است