صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا فکر من فکر وسواسی است؟

نوشته
    27
    حضور
    19 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    79

آیا فکر من فکر وسواسی است؟

با سلام

در مورد جلوگیری از ضرر و زیان به افراد وسواس فکری دارم کمکم کنید . به عنوان مثال چندروز پیش تکه اجری رو وسط جاده دیدم توی جاده فرعی کرج و احساس کردم شاید خطرناک باشه برای ماشینای دیگه از طرفی رفت و امد ماشین در اون منطقه درحد متوسط بود وسرعتشون هم همینطور الان دو هفته است به خودم می گم من گناه کردم و کاهلی که پیاده نشدم و اونو برنداشتم به نظرتون چیکار کنم الان مقصرم تو این قضیه ؟//

2. صلوات ها 8

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58295

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

5. صلوات ها 7

نوشته
    1,353
    حضور
    30 روز 9 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12339

نقل قول نوشته اصلی توسط amir reza 57 نمایش پست ها
    با سلام

در مورد جلوگیری از ضرر و زیان به افراد وسواس فکری دارم کمکم کنید . به عنوان مثال چندروز پیش تکه اجری رو وسط جاده دیدم توی جاده فرعی کرج و احساس کردم شاید خطرناک باشه برای ماشینای دیگه از طرفی رفت و امد ماشین در اون منطقه درحد متوسط بود وسرعتشون هم همینطور الان دو هفته است به خودم می گم من گناه کردم و کاهلی که پیاده نشدم و اونو برنداشتم به نظرتون چیکار کنم الان مقصرم تو این قضیه ؟//
    بسمه‌تعالي
    با عرض سلام و تحيت محضر جنابعالي
    همانگونه كه خود نيز اشاره فرموده‌ايد شما به وسواس فكري مبتلا هستيد، و موضوع مورد اشاره هم يكي از مصاديق وسواس فكري شماست. بر اين مبنا بي اعتنايي شما به برداشتن آجر نه تنها كار اشتباهي نبوده است، بلكه از نظر شرعي اين بي اعتنايي واجب و از نظر روانشناختي نيز لازم و بجا بوده است.
    وسواس فكري معمولا بعد از يك دوره ابتلاء به وسواس عملي اتفاق مي‌افتد و به هر حال ريشه در اضطراب دارد. لذا لازم است حضرتعالي از طرفي با تغيير در سبك زندگي سطح اضطراب خود را كاهش دهيد و از طرف ديگر نسبت به چنين افكاري كاملا بي اعتنا باشيد.
    پيشنهاد مي‌كنم موضوعات مرتبط با اضطراب و وسواس را كه در سايت و همچنين ذيل اين تاپيك وجود دارد را مطالعه بفرماييد. اميد است گام به گام و با لطف الهي بر چنين وضعيتي غلبه پيدا كنيد.
    در صورتيكه با انجام تكنيكهاي مطرح شده در تاپيكهاي مربوطه ( نوشتاري، صوتي و تصويري)اين وضعيت همچنان استمرار داشته باشد، ضرورت دارد به يك روان شناس باليني مراجعه بفرماييد.

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمين
    مقام معظم رهبری:
    ✔ باید كاری كنیم كه فرزندان،حتما دست مادر را ببوسند . . .
    . . . اسلام به دنبال این است.
    .
    .
    .
    مرحوم حاج اسماعیل دولابی:
    مادرت را ببوس،
    پایش را ببوس تا به گریه بیفتد، خودت هم به گریه می افتی،
    آن وقت کارت روی غلتک می افتد و همه درهایی که به روی خود بسته ای، خدا باز می کند.
    این که فرمود بهشت زیر پای مادر است یعنی تواضع کن.

7. صلوات ها 10

نوشته
    27
    حضور
    19 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    79

ممنون از پاسخ شما اما مساله ای که فکر منو درگیر می کنه اینکه واقعا احتمال داره لاستیک ماشینی به واسطه برخورد با اجر بترکه ..

9. صلوات ها 2

نوشته
    27
    حضور
    19 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    79

ناامیدی بخاطر قصور درگذشته

با سلام خدمت کارشناس گرامی

چندی پیش در جاده ای درحوالی کرج چشمم به تکه اجری افتاد که وسط جاده افتاده من معمولا این جور چیزها رو ببینم برمی دارمشون تا به کسی احیانا اسیب نرسونه اما اون روز این کارو نکردم از همون موقع تا الان 6 ماهه که به این موضوع فکر می کنم نکنه باعث شده لاستیک ماشینی که با سرعت رد شده بترکه و اتفاقات ناگواری بیافته برای راننده اش الان با این شرایط چکارمی تونم بکنم واقعا درمونده شدم لطفا راهنمائی بکنین ممنونم ....؟

11. صلوات ها 5

علاقه
    هیئت-راهیان نور-بسیج
    نوشته
    115
    حضور
    2 روز 2 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    424

واقعا وسواس داریدا
    نه بابا...اینقدر هم اهمیت نداره....
    الکی روح خودتونو آزار ندید
    فراموشش کنید-شاید اصلا اون سنگ رو خدا وسیله ی مرگ کسی قرار داده بوده و شما نباید بر میداشتینش!
    اگر خدای من آنست که من میدانم...

13. صلوات ها 5

علاقه
    دین
    نوشته
    484
    حضور
    15 روز 8 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    2018

چندی پیش در جاده ای درحوالی کرج چشمم به تکه اجری افتاد که وسط جاده افتاده من معمولا این جور چیزها رو ببینم برمی دارمشون تا به کسی احیانا اسیب نرسونه اما اون روز این کارو نکردم از همون موقع تا الان 6 ماهه که به این موضوع فکر می کنم نکنه باعث شده لاستیک ماشینی که با سرعت رد شده بترکه و اتفاقات ناگواری بیافته برای راننده اش الان با این شرایط چکارمی تونم بکنم واقعا درمونده شدم لطفا راهنمائی بکنین ممنونم ....؟
    سلام
    پیشنهاد می‌کنم برای کاهش اضطراب با خدا آشتی کنید!

1-کتاب آشتی با خدا از طریق آشتی با خود راستین

http://almizan.lobolmizan.ir/index.p...07-28-17-06-19
    باسمه تعالی

هیچ ذکری بالاتر از ذکر عملی نیست
    هیچ ذکرعملی بالاتر از ترک معصیت نیست

(مرحوم آیت الله محمد تقی بهجت
    )

15. صلوات ها 4

علاقه
    روانشناسی دینی
    نوشته
    1,087
    حضور
    75 روز 6 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    79
    آپلود
    3
    گالری
    5
    صلوات
    6907

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام خدمت شما بزرگوار

بنده در کنار فرمایشات استاد امیدوار ، راهکار شش مرحله ای خدمتتان می دهم ، امید هست ان شاءالله با بکارگیری دقیق انها وضعییتان بهبود یابد ؛

منتها شما در اغاز باید دقت بفرمایید که غالبا در همچین وضعیتی زیر نظر روانشناس بالینی ماهر باید قرار بگیرید.

علی ایحال بنده این راهکار شش مرحله ای را خدمتتان میدهم سعی کنید با دقت انجام دهید.

مرحله اول: هر موقع این فکر با فکرها ذهن شما را می خواست درگیر کند ، هر فکری به ذهنتان رسید روی کاغذ بنویسید بصورت ستونی هر فکری مثلا نکند اتفاقی افتاده ، نکند گناهی گردنم بیاید

، همه افکار را زیر هم بصورت ستونی بنویسید.

مرحله دوم : آنها را یک سری با صدای ارام بخوانید.

مرحله سوم : انجام ریلکسیشن هست ( تن آرامی) ، ریلکسیشن به این صورت است که در جایی آرام و بدون سر و صدا و بهتر است با لباسهایی راحت انجام شود. در ریلکسیشن از نوک با

شروع می کنید به تمرکز ، یعنی اول از انگشتان پا شروع می کنید در همان حال دارز کش و راحت به سنگین شدن انگشتان پا و اینکه انگار دارند به خواب می روند متمرکز می شوید بعد به مچ پا

بیاید و همان حالت تمرکز را داشته باشید بعد به ترتیب، ساق پا ، زانو، ران ها ، باسن ، شکم و کلیه دور کمر ، بعد قفسه سینه ، شانه ها ، بازوان ، آرنج ها ، ساعد دست ها ، مچ دست ها ،

کفین دستها ، انگشتان دستها ، بعد بالا گردن ، سرو صورت ، گوش ها و در نهایت سر.

مرحله چهارم : درهمان حال ریلکسیشن و دراز کش همان افکاری را که به صورت ستونی نوشته اید همانند بالنی فرض کنید که این افکار را در بر گرفته و

می گذرد و لازم نیست جلو آنها گرفته شود بلکه انها افکاری گذارا هستند همانند بالن که می گذرند.

مرحله پنجم: از ریلکشیشن بیرون بیایید دوباره با همان صدا لیست افکار کتوب را بگیرید ان افکار را بخوانید.

مرحله ششم : نقش درمانگر را بازی کنید ، و فکر کنید مراجعی پیش شما آمده و لیست افکارش را به شما داده ! شما در قبال این وضعت شواهد دال بر

صحت و سقم این افکار و شواهد غیر منطقی بودن افکارش را به وی می گویید و سپس مزایا و معایب این افکار را به وی گوشزد کنید
    .
    ویرایش توسط همره : ۱۳۹۲/۱۲/۲۲ در ساعت ۲۳:۰۹
    افسوس که آنچه برده ام باختنی ست
    بشناخته ها تمام نشناختنی ست
    برداشته ام هر آنچه باید بگذاشت
    بگذاشته ام هر آنچه برداشتنی ست...
    خواجه نصیر الدین طوسی

17. صلوات ها 8

نوشته
    1,353
    حضور
    30 روز 9 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12339

بسمه تعالی
    با عرض سلام و تحیت محضر جنابعالی
    از مجموع پستها و تاپیکهای حضرتعالی بر می آید، که مراجعه حضوری شما به روانشناس بالینی مذهبی ضرورت دارد. اما تا فراهم شدن زمینه مراجعه حضرتعالی به نکات پیش گفته بنده و نیز سایر گرامیان با دقت توجه کنید و در مرحله عمل بکار بگیرید.
    بدانید که شما هیچ مسولیتی در قبال برداشتن آن آجر نداشته اید، حتی اگر تصادفی هم اتفاق افتاده باشد و حتی اگر تلفات جانی هم رخ داده باشد. ضمن اینکه به یاد داشته باشید هیچ ماشینی حتی غیراستاندارترین آنها به خاطر برخورد با آجر تصادف نمی کند. شما نه مسوول جاده اید نه مدیر کارخانه ماشین سازی، نه مسوول حواس پرتی و قانون گریزی رانندگان و....
    همه عزیزانی که با شما صحبت می کنند مسلمان و مذهبی هستند اما اینطور نیست که مثل شما فکر کنند. اگر قرار بود مانند شما بیندیشند که ....
    به یاد داشته باشید اتفاقا بخاطر وسواس بودنتان وظیفه شرعی همان بی توجهی بوده است و اگر غیر این را انجام می دادید مستحق سرزنش بودید.

سعی کنید از این افکار فرار نکنید و برای مدتی به انها بیندیشید تا تابو و وحشتناک بودن این افکار شکسته شود.

در پناه خدای متعال موفق باشید
    ویرایش توسط اميدوار : ۱۳۹۲/۱۲/۲۳ در ساعت ۲۳:۳۲
    مقام معظم رهبری:
    ✔ باید كاری كنیم كه فرزندان،حتما دست مادر را ببوسند . . .
    . . . اسلام به دنبال این است.
    .
    .
    .
    مرحوم حاج اسماعیل دولابی:
    مادرت را ببوس،
    پایش را ببوس تا به گریه بیفتد، خودت هم به گریه می افتی،
    آن وقت کارت روی غلتک می افتد و همه درهایی که به روی خود بسته ای، خدا باز می کند.
    این که فرمود بهشت زیر پای مادر است یعنی تواضع کن.

19. صلوات ها 6

نوشته
    266
    حضور
    3 روز 21 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1504

سلام....
    آخی چه دلسوز و یکم وسواسی ....
    اشکال نداره خوب برش می داشتین ...
    اما حالا اشکال نداره ...
    وللش...
    فکرشم نکنین....
    این جوری به خودتون تلقین می کنین که وسواسی این،این جوری بدتر می شه و واقعا وسواسی می شین...

وقتی عقل عاشق شود ، عشق عاقل می شود
    آنگاه شهید می شوی ...
    شهید چمران...

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۲/۰۷/۲۹, ۰۶:۳۹ : 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری