مرجع تقلید ندارم! می خوام انتخاب کنم کمکم کنید!

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مرجع تقلید ندارم! می خوام انتخاب کنم کمکم کنید!

سلام بر رهروان راه حق
انشاا... که عباداتتون مورد قبول حق واقع بشه و سالروز شهادت امام محمد تقی علیم السلام رو بر همگان تسلیت میگم.

من عضو جدید این سایت هستم و دوست دارم توی این سایت به حقیقت نزدیک بشم

من 25 سالمه و نماز و روزه هامم به سبک خودم خونده ام که بماند باشد که مورد قیول خدا واقع بشه انشا ا...

من تا به این سال و این زمان مرجع تقلیدی نداشته ام ولی چون طبق احکام تمامی مراجع اعمال شخصی چون بنده دارای اشکال هست (مگر اینکه احتیاط کنم که کار سختی است) میخوام مرجع تقلید رو انتخاب کنم. البته اگه بتونم قانع بشم و گرنه رهرو راه خودم خواهم بود.

من تا بحال هر عملی رو که خواسته ام انجام بدم از توضیح المسائل امام خمینی دیده ام و انجام دادم (یاد گرفتم از بچگی) و به هر مسئله ی جدیدی که بر خورده ام از اینترنت جویای حکم شرعی شده ام

و اما ؛راستش من در تقلید و اینکه مرجع تقلید داشته باشم ناموفق بوده ام چرا که فکر میکنم احکامی که میدن مربوط به عصر کنونی نیست و جوابگوی نیاز من نیست وبعضی از فتوا ها رو قبول ندارم...

مثلا من نمیتونم از آقای سیستانی تقلید کنم وقتی میگه ختنه زنان دارای مشکل نیست !!!!!

یا من نمیتونم از آقای لنکرانی تقلید کنم وقتی به طور کل رقص رو منشا فساد میدونه !!!

یا مثلا آقای مکارم و لنکرانی و ...که داشتن ماهواره رو به کلی جایز ندونستن....

من دنبال یه مرجع تقلید به روز هستم...

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

twoworldsright;405902 نوشت:
سلام بر رهروان راه حق
انشاا... که عباداتتون مورد قبول حق واقع بشه و سالروز شهادت امام محمد تقی علیم السلام رو بر همگان تسلیت میگم.

من عضو جدید این سایت هستم و دوست دارم توی این سایت به حقیقت نزدیک بشم

من 25 سالمه و نماز و روزه هامم به سبک خودم خونده ام که بماند باشد که مورد قیول خدا واقع بشه انشا ا...

من تا به این سال و این زمان مرجع تقلیدی نداشته ام ولی چون طبق احکام تمامی مراجع اعمال شخصی چون بنده دارای اشکال هست (مگر اینکه احتیاط کنم که کار سختی است) میخوام مرجع تقلید رو انتخاب کنم. البته اگه بتونم قانع بشم و گرنه رهرو راه خودم خواهم بود.

من تا بحال هر عملی رو که خواسته ام انجام بدم از توضیح المسائل امام خمینی دیده ام و انجام دادم (یاد گرفتم از بچگی) و به هر مسئله ی جدیدی که بر خورده ام از اینترنت جویای حکم شرعی شده ام

و اما ؛راستش من در تقلید و اینکه مرجع تقلید داشته باشم ناموفق بوده ام چرا که فکر میکنم احکامی که میدن مربوط به عصر کنونی نیست و جوابگوی نیاز من نیست وبعضی از فتوا ها رو قبول ندارم...

مثلا من نمیتونم از آقای سیستانی تقلید کنم وقتی میگه ختنه زنان دارای مشکل نیست !!!!!

یا من نمیتونم از آقای لنکرانی تقلید کنم وقتی به طور کل رقص رو منشا فساد میدونه !!!

یا مثلا آقای مکارم و لنکرانی و ...که داشتن ماهواره رو به کلی جایز ندونستن....

من دنبال یه مرجع تقلید به روز هستم...

با سلام و عرض ادب

برای انتخاب مرجع تقلید باید اعلم یعنی کسی که علم و تقوای بالاتری دارد انتخاب نمایید و ملاک انتخاب مرجع تقلید به روز بودن نظراتش نیست برای شناخت اعلم می توانید به تاپیک زیر مراجعه نمایید و همچنین جهت علت اختلاف احکام از سوی مراجع تقلید می توانید از نظر کارشناسان کلام بهره مند شوید درصورتی که ابهامی باقی ماند درخدمتتان هستیم:
http://www.askdin.com/thread21802.html
http://www.askdin.com/thread29271.html
http://www.askdin.com/thread26225.html

موفق و موید باشید

با توجه به توضیحات و مثالهایی که شما نوشته بودید که فتواهاش به روز باشه صانعی مناسبه (ولی اعلم به نظر آقای سیستانی هستند)

نور;405976 نوشت:
با سلام و عرض ادب

برای انتخاب مرجع تقلید باید اعلم یعنی کسی که علم و تقوای بالاتری دارد انتخاب نمایید و ملاک انتخاب مرجع تقلید به روز بودن نظراتش نیست برای شناخت اعلم می توانید به تاپیک زیر مراجعه نمایید و همچنین جهت علت اختلاف احکام از سوی مراجع تقلید می توانید از نظر کارشناسان کلام بهره مند شوید درصورتی که ابهامی باقی ماند درخدمتتان هستیم:
http://www.askdin.com/thread21802.html
http://www.askdin.com/thread29271.html
http://www.askdin.com/thread26225.html

موفق و موید باشید

dinshenasii;405982 نوشت:
با توجه به توضیحات و مثالهایی که شما نوشته بودید که فتواهاش به روز باشه صانعی مناسبه (ولی اعلم به نظر آقای سیستانی هستند)

روش اول یعنی تشخیص اعلم بواسطه
علم به استنباط فقهی حجت است چون علم حجت شرعی است .
روش دوم یعنی پرسش از دو عالم عادل ، حجت است چون بینه ، حجیت شرعی دارد .
روش سوم یعنی شیاع مفید علم ، حجت شرعی است چون علم ، حجت است !

پس به این نتیجه میرسیم که انتخاب دلبخواهی نیست ! اگر طبق فرمایش فقها مثلا برم و از 2 نفر عالم عادل بپرسم و بهم بگن مرجع تقلید x خوبه من باید از ایشون تقلید کنم.
خب من اینگونه نمیتونم به پاسخ و جواب برسم
چرا که احکام خیلی از مراجع رو قبول ندارم و با زمینه ی فکری من جور نیستند.
اگه برم و ازشون تقلید کنم جز این که اسلام زده بشم چیزی تهش نیست. راه حل چیست ....

twoworldsright;405994 نوشت:
اگه برم و ازشون تقلید کنم جز این که اسلام زده بشم چیزی تهش نیست. راه حل چیست ....

جناب شما یه مرجع انتخاب کن و در مسائل اصلی ازشون تقلید کن
اختلاف نظر شما در برخی مسائل پیش پا افتاده هست که اشکالی نداره ( راه خودت رو برو )

پس به این نتیجه میرسیم که انتخاب دلبخواهی نیست ! اگر طبق فرمایش فقها مثلا برم و از 2 نفر عالم عادل بپرسم و بهم بگن مرجع تقلید x خوبه من باید از ایشون تقلید کنم.

میتونی یه مرجع به طور کلاسیک داشته باشی ولی در عمل خیلی چیزا رو تقلید نکنی.
فکر نمیکنم انسانی باشه که یک مرجع اعلم انتخاب کنه و بعد هم در همه چی کاملا گوش به نظرات اون باشه.
ما از چیزای دیگه هم در زندگی تاثیر میپذیریم. همه اینایی که تقلید میکنن خیلی از کارهاشونو نه فقط مرجع خودشون بلکه هیچ مرجعی تایید نمیکنه.

با سلام و احترام

اگر قرار باشد تقلید کنید ملاک انتخاب مرجع تقلید اعلمیت است نه اینکه نظرمرجع موردتایید مکلف باشد دراین صورت تقلید معنایی ندارد! و باید خود فرد تلاش کند تا مراحل اجتهاد را طی کند و احکام را از منابعش استنباط نماید یا عمل به احتیاط نماید. پس در تقلید کردن صحیح، باید اصول آن رعایت شود از جمله انتخاب مرجع تقلید اعلم که از سه راه قابل تشخیص است و در پست قبلی ذکر شد.

موفق و موید باشید.

انتخاب مرجع تقلید اینطوری نیست که اول نیازهای خودت را مشخص کنی بعد ببینی که کدام بیشتر نیازهای شما را جوابگو است. این روش یعنی شرک و یعنی پرستیدن هوای نفس.
بلکه باید اول تحقیق کرد و دید که کدام مجتهد اعلم است و بعد هرچه که گفت از او تقلید کنی حتی اگر برخلاف نیازهای شما حرف بزند. چون بعضی از نیازها منشا شیطانی دارند و ما با عقل خودمان نمی توانیم تعیین کنیم چه نیازی درست است و چه نیازی غلط

نور;406036 نوشت:
با سلام و احترام

اگر قرار باشد تقلید کنید ملاک انتخاب مرجع تقلید اعلمیت است نه اینکه نظرمرجع موردتایید مکلف باشد دراین صورت تقلید معنایی ندارد! و باید خود فرد تلاش کند تا مراحل اجتهاد را طی کند و احکام را از منابعش استنباط نماید یا عمل به احتیاط نماید. پس در تقلید کردن صحیح، باید اصول آن رعایت شود از جمله انتخاب مرجع تقلید اعلم که از سه راه قابل تشخیص است و در پست قبلی ذکر شد.

موفق و موید باشید.

صدور انقلاب;406283 نوشت:
انتخاب مرجع تقلید اینطوری نیست که اول نیازهای خودت را مشخص کنی بعد ببینی که کدام بیشتر نیازهای شما را جوابگو است. این روش یعنی شرک و یعنی پرستیدن هوای نفس.
بلکه باید اول تحقیق کرد و دید که کدام مجتهد اعلم است و بعد هرچه که گفت از او تقلید کنی حتی اگر برخلاف نیازهای شما حرف بزند. چون بعضی از نیازها منشا شیطانی دارند و ما با عقل خودمان نمی توانیم تعیین کنیم چه نیازی درست است و چه نیازی غلط

ممنون از پاسخهاتون

ببخشید نمیخواستم این جمله رو بکار ببرم ولی گویای حال من اینه که من فکر میکنم مراجع ما بدرد عصر کنونی نمیخورن

من در اصول دین و فروع دین مشکلی ندارم و به نظرم فتواها و نظرات مراجع نزدیک به هم هستند ، مشکل من امور روزمره و بحثهای جدید و بالاخص نقاطی که مراجع درش مشکل دارند و با هم یک نظر نیستند. منجمله موسیقی ، رقص ، تکنولوژی های جدید مثل شبکه رایتل که واقعا خندم میگیره وقتی نظراتشون رو میخونم و .... در مورد رقص خیلی جالبه که میگن رقص مرد برای مرد و زن برای زن حرام ولی زن برای شوهرش ایراد نداره ! خب من نفهمیدم شخص از کی باید رقصو یاد بگیره !

نمیخوام بحثهای متفرقه رو وارد کنم ولی واقعا فکر میکنم مراجع ما کوته فکر هستند.

[="Microsoft Sans Serif"]درود بر «حقِ دو جهان (اگر درست باشد)» گرامی :Gol:

twoworldsright;406302 نوشت:
مشکل من امور روزمره و بحثهای جدید و بالاخص نقاطی که مراجع درش مشکل دارند و با هم یک نظر نیستند. منجمله موسیقی ، رقص ، تکنولوژی های جدید مثل شبکه رایتل که واقعا خندم میگیره وقتی نظراتشون رو میخونم و .... در مورد رقص خیلی جالبه که میگن رقص مرد برای مرد و زن برای زن حرام ولی زن برای شوهرش ایراد نداره ! خب من نفهمیدم شخص از کی باید رقصو یاد بگیره !

همانگونه که خود بهتر می‌دانید، تنها شما نیستید که اینگونه اندیشه می‌کنید و می‌توان گفت خیلی بیشتر از بیشتر مردم ما، همین‌گونه می‌اندیشند و سخنان گفته شده را نمی‌پذیرند.

چه بگوییم! ما و هزاران هزار کسان دیگر هم بگویند این سخنان باعث دین‌زدگی می‌شود، گمان می‌کنند یاوه‌سرایی می‌کنیم.

یکی از بزرگان در تارنمای خود در مورد موسیقی و رقص زن چنین نبشته است:
«رقص زن برای شوهرش مانعی ندارد، به شرط آنکه موسیقی‌ای پخش نشود!»
ما به راستی شگفت‌زده شده‌ایم! چگونه می‌شود رقصی بدون آهنگ، انجام شود؟!

دیدگاه ما، دیدگاهی کارشناسانه نیست اما مولوی می‌گوید:

مــر مـــرا تقلــیدشــان بـر بـاد داد /// ای دو صــــد لعــــنت بـــر آن تقلــید بــاد

نمی‌دانیم چرا به جای پژوهش از مردم می‌خواهند که تقلید کنند؟

دیــن تــو بـه تقلــید پـذیـرفــته‌ای /// دیـــن بــه تقلــید، بــوَد ســرســری

اگر پاسخ درخوری نیافتید:

هــر نــدایی کــه تــو را بالا کشــید /// آن نــدا مــی‌دان کــه از بــالا رســـید

آدمی می‌تواند هنای کار بد و خوب را از هم بشناسد؛ هر کاری که به راستی بر روی روان آدمی هنا بگذارد؛ «روان» آنرا در می‌یابد. البته بیشتر آدم‌ها ندای روان و وجدان خود را سرکوب می‌کنند.

آبـرنـگـ;406335 نوشت:
البته بیشتر آدم‌ها ندای روان و وجدان خود را سرکوب می‌کنند.

درود
بلکه روی آن را بسوی کژ راهه ای بر می گردانند

درود بر آبرنگ گرامی ، عجیب حرفهات به دلم نشست.

خیلی خوشحالم اشخاصی هستند که تفکر یک سویه و اعتقادی ندارند.:Gol:

twoworldsright;406302 نوشت:
ممنون از پاسخهاتون

ببخشید نمیخواستم این جمله رو بکار ببرم ولی گویای حال من اینه که من فکر میکنم مراجع ما بدرد عصر کنونی نمیخورن

من در اصول دین و فروع دین مشکلی ندارم و به نظرم فتواها و نظرات مراجع نزدیک به هم هستند ، مشکل من امور روزمره و بحثهای جدید و بالاخص نقاطی که مراجع درش مشکل دارند و با هم یک نظر نیستند. منجمله موسیقی ، رقص ، تکنولوژی های جدید مثل شبکه رایتل که واقعا خندم میگیره وقتی نظراتشون رو میخونم و .... در مورد رقص خیلی جالبه که میگن رقص مرد برای مرد و زن برای زن حرام ولی زن برای شوهرش ایراد نداره ! خب من نفهمیدم شخص از کی باید رقصو یاد بگیره !

نمیخوام بحثهای متفرقه رو وارد کنم ولی واقعا فکر میکنم مراجع ما کوته فکر هستند.

با سلام و عرض ادب

همانطور که قبلا بیان شد ملاک انتخاب مرجع تقلید،اعلمیت است و مراجعی که با این ملاک انتخاب می شوند با تفقه و کنکاش در منابع موجود،احکام را استخراج کرده اند و از روی هوی و هوس نظر و رای شخصی نمی دهند به طورکلی،برخی احکام از ادله محرزه و برخی از اصول عملیه استنباط می شوند قطعا در احکامی که از ادله محرزه بدست می آید اختلاف آرای کمتری وجود دارد و مسائل روز که عموما براساس اصول عملیه استخراج می شود ممکن است در استنباط حکم شرعی تفاوت بیشتری وجود داشته باشد اما در هر صورت برای مقلدین حجت شرعی می باشد.

موفق و موید باشید.

موضوع قفل شده است