صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: واقعه رد الشمس از احادیث اهل تسنن؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    100
    حضور
    1 روز 4 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    187

واقعه رد الشمس از احادیث اهل تسنن؟

واقعه رد الشمس در احادیث سنی ها آمده؟

2. صلوات

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,517
    حضور
    175 روز 1 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58316

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مقداد

5. صلوات ها 3

علاقه
    مطالعات تاریخی
    نوشته
    1,739
    حضور
    26 روز 19 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4711

با عرض سلام و ادب

از جمله احادیثی که دلالت بر فضیلتی بس عظیم برای حضرت علی (ع) دارد حدیث « ردّ شمس» است .

پیامبر (ص) عصر هنگامی بر روی زانوی حضرت علی (ع) خواب رفته بود ، نماز حضرت (ع) از وقتش تأخیر افتاد ، بعد از آنکه رسول خدا (ص) از خواب بیدار شد با اعجاز خورشید را به خاطر حضرت علی (ع) باز گرداند .

این حدیث از جمله احادیثی است که در منابع متعدد شیعه و سنی نقل شده است.

راویان حدیث از علمای عامه

جماعتی از علمای اهل سنت این حدیث شریف را که معجزه ای از پیامبر اکرم (ص) نیز به حساب می آید نقل کرده اند ، اینک به اسامی برخی از آنها اشاره می کنیم :

1- حافظ ابوجعفر احمد بن صالح مصری ( شیخِ بخاری ) ؛ بنابر نقل ابوجعفر طحاوی در مشکل الآثار ج 2 ص 11 .

2- حافظ ابوبشر محمد بن احمد دولابی : الذریعه الطاهره ص 129

3- حافظ ابوجعفر طحاوی : مشکل الآثار ج 2 ص 11

4- حاکم نیشابوری : تاریخ نیشابور ، ترجمه عبدالله بن حامد فقیه

5- حافظ ابوالقاسم طبرانی : المعجم الکبیر ج 24 ص 145 ح 382

6- ابو اسحاق ثعلبی : العرائس ص 249

7- ابو الحسن ماوردی : اعلام النبوه ص 132

8- حافظ ابوبکر بیهقی : بنابر نقل مناوی در فیض القدیر ج 5 ص 440

9- خطیب بغدادی : تلخیص المتشابه ج 1 ص 225 رقم 353

10- قاضی عیاض اندلسی : الشفا ج 1 ص 548

11- خطیب خوارزمی : المناقب ص 306 ح 301

12- ابو عبدالله گنجی شافعی : کفایه الطالب ص 381 باب 100

13- حموئی : فرائد السمطین ج 1 ص 183 ح 146 باب 37

14- ابن حجر عسقلانی : فتح الباری ج 6 ص 222

و ...

مؤلفان درباره حدیث « ردّ شمس »

جماعتی از علمای اهل سنت درباره این دیث کتاب مستقل تألیف نموده اند ؛ از قبیل :

1- ابوبکر ورّاق ؛ وی کتابی دارد به اسم « من روی رد الشمس » که ابن شهر آشوب در المناقب آن را نقل کرده است .

2- ابو القاسم حسکانی حنفی که رساله ای دارد درباره این حدیث که بخشی از آن را ابن کثیر نقل کرده است .

3- ابوالحسن شاذان فضلی ؛ او رساله ای دارد در طرق این حدیث که بخشی از آن را سیوطی در « اللآلی المصنوعه » نقل کرده است .

4- حافظ ابوالفتح ازدی موصلی ؛ کتابی مستقل در این موضوع تألیف کرده که حافظ گنجی در کفایه الطالب آن را نقل کرده است.

5- اخطب خوارزم ؛ کتابی به نام رد الشمس لامیرالمومنین تألیف کرده که ابن شهر آشوب آن را در المناقب آورده است .

6- جلال الدین سیوطی ؛ کتابی دارد به نام کشف اللبس عن الحدیث رد الشمس

7- ابو عبدالله محمد بن یوسف دمشقی صالحی ؛ وی شاگرد سیوطی است که کتابی تالیف کرده به نام : مزیل اللبس عن حدیث رد الشمس

8- ابو علی شریف محمد بن اسعد ؛ او نیز کتابی درباره طرق حدیث رد شمس برای حضرت علی تالیف کرده است

9- ابو عبدالله الجعل حسین بن علی بصری ؛ که کتابی به نام جواز رد الشمس تالیف کرده و ابن شهر آشوب از آن نام برده است .

صحت حدیث از دیدگاه علمای اهل سنت

گروهی از علمای اهل سنت این حدیث را تصحیح کرده اند ؛ از قبیل :

1- علی بن سلطان بن محمد قاری در المرقاه فی شرح المشکاه ج 4 ص 287 ؛ شرح الشفا در حاشیه نسیم الریاض ج3 ص 10

2- ابو جعفر طحاوی ؛ زیرا بعد از نقل حدیث ردّ شمس می گوید : « و هذان الحدیثان ثابتان ، و کفی به حجة ، و رواتهما ثقات ، فلا عبرة بمن طعن فی رجالهما ؛ این دو حدیث نزد من ثابت است و برای حجیت کافی است ، و راویان آن دو حدیث مورد وثوقند ، و اعتباری نیست به کسی که در رجال این دو حدیث خدشه وارد کرده است . » ( کشف الرمس ص 29)

3- شهاب احمد خفاجی ؛ زیرا او می گوید :« رواه الطبرانی باسانید مختلفة رجال اکثرها ثقات » ؛ طبرانی این قضیه را به سندهای مختلف نقل کرده که اکثر آنها ثقه هستند (نسیم الریاض ج3 ص 11) او همچنین می گوید : این حدیث را مصنف (یعنی قاضی عیاض) نقل کرده و اشاره کرده که تعدد طرق ان شاهد صدقی بر صحت آن است . و قبل از او بسیاری از ائمه حدیث ، امثال طحاوی آن را تصحیح کرده اند ... (همان)

4- حافظ طبرانی ؛ می گوید این حدیث حسن است ( کشف الرمس ص 34)

5- بیهقی در کشف الرمس ص 34

6- حافظ هیثمی در عنوانی به نام « باب حبس الشمس للنبی) از کتاب علامات النبوه

7- قسطلانی در المواهب اللدنیه ج 1 ص 358

8- محمد بن حسین ازدی در مناقب علی بنابر نقل لسان المیزان ج5ص140

9- ابوالمظفر یوسف قزأوغلی حنفی ؛ وی در ردّ جدش ابن جوزی که درصدد تضعیف حدیث ردّ شمس برآمده ، می گوید : « ادعای او بدون دلیل است ؛ زیرا ما آن را از افراد عادل و ثقه نقل کرده ایم ، افرادی که هیچ مشکلی در آنها وجود ندارد ، و در سند آنها کسی نیست که تضعیف شده باشد ... ، و اتهام جدی به جعل ابن عقده ، از باب ظنّ و شک است و نه از باب قطع و یقین . و ابن عقده مشهور به عدالت است ، و از آنجا که فضایل اهل بیت علیهم السلام را نقل می کند و مدحی درباره صحابه نقل نکرده او را رفض و رافضی بودن نسبت داده اند ...» ( کشف الرمس ص 49 – 50 )

10- ابوالربیع سلیمان سبتی مشهور به ابن سبع در کتاب « شفاء الصدور»

11- ولیّ الدین ابوزرعه عراقی در طرح التثریب ج 6 ص 247

12- ابوعبدالله زرقانی مالکی در شرح المواهب اللدنیه ج 6 ص 490

13- زینی دحلان در سیره نبویه ج2 ص 201

منبع: اینجا

ویرایش توسط مقداد : ۱۳۹۲/۰۷/۱۵ در ساعت ۱۹:۲۷
    خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

7. صلوات ها 5

علاقه
    پس از مرگ شناسی
    نوشته
    283
    حضور
    8 روز 13 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    633

نقل قول نوشته اصلی توسط مقداد نمایش پست ها
    پیامبر (ص) عصر هنگامی بر روی زانوی حضرت علی (ع) خواب رفته بود ، نماز حضرت (ع) از وقتش تأخیر افتاد ، بعد از آنکه رسول خدا (ص) از خواب بیدار شد با اعجاز خورشید را به خاطر حضرت علی (ع) باز گرداند
    درود
    خود پیامبر هم که خوابیده بوده نمازش دیر شده خب!

چرا تنها برای جناب علی بر گردونده شده پس ؟؟

چرا برای هر دو بر گردونده نشده بود ؟

مگه پیامبر که رو زانوی علی بخواب رفته بوده چگونه نمازشو خونده بوده ؟
    ویرایش توسط نوری نیرو : ۱۳۹۲/۰۷/۱۵ در ساعت ۲۰:۴۲

9. صلوات ها 4

علاقه
    عاشق اباالفضل ع (مريدشم، ديوونشم)
    نوشته
    1,682
    حضور
    57 روز 10 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3272

نقل قول نوشته اصلی توسط me+ نمایش پست ها
    واقعه رد الشمس در احادیث سنی ها آمده؟
    9 صحابي انرا نقل كرده اند

- وأما رواة الحديث من أصحاب رسول الله (ص) فالذين وجدنا حديثهم تسعة :

الأول : منهم الإمام أمير المؤمنين (ص) ، وحديثه رواه الحافظ الحسكاني وأبو الحسن شاذان الفضلي ، ويجد الباحث الحديث في آخر الأحاديث التي علقناها على الحديث ( ( 815 ) من ترجمة أمير المؤمنين (ص) من تاريخ دمشق - الجزء ( 2 ) - رقم الصفحة ( 303 ) الطبعة الثانية ).

الثاني : هو الإمام الحسين (ص) وحديثه تحت ( الرقم ( 158 ) من كتاب الذرية الطاهرة الورق ( 28 / ب ) ) وقد مر آنفاً.

الثالث : هو جابر بن عبد الله الأنصاري ، وحديثه في أواخر الفصل ( ( 19 ) من مناقب الخوارزمي - الصفحة ( 236 ) ) ، ورواه أيضاًً شاذان الفضلي في الحديث الأخير من رسالته في رد الشمس ، والطبراني في الأوسط كما في تعليقي على ( تاريخ دمشق - الجزء ( 2 ) - رقم الصفحة ( 301 ) ).

الرابع : هو أبو رافع مولى رسول الله (ص) وحديثه تحت الرقم ( ( 141 ) من مناقب إبن المغازلي - رقم الصفحة ( 98 ) ).

الخامس : هو أبو سعيد الخدري رفع الله مقامه وحديثه في رسالة رد الشمس للحافظ الحسكاني.

السادس : هو أبو هريرة وحديثه في رسالة أبي الحسن شاذان الفضلي ورسالة الحافظ الحسكاني.

السابع : هو أنس بن مالك كما رواه عنه محمد بن سليمان المتوفى عام ( 322 ) في الحديث ( 1020 ) من مناقب أمير المؤمنين (ص) الجزء ( 2 ) - رقم الصفحة ( 516 ) - الطبعة الأولى.

الثامن : هو عبد الله بن العباس ، وحديثه في المنقبة ( 75 ) من مائة منقبة لإبن شاذان - رقم الصفحة ( 143 ) - وفي الحديث : ( 72 ) من الفصل ( 19 ) من مناقب الخوارزمي - رقم الصفحة ( 236 ).

التاسع : هي الصحابية أسماء بنت عميس رفع الله مقامها ، ويصح عد حديثها متواتراً بالمعنى لكثرة أسانيدها ومصادرها.

- وجميع من ذكرناهم من الصحابة هاهنا ذكرنا حديثه حرفياً من وجوه أكثر مما أشرنا إليه هاهنا في تعليق الحديث ( 814 / 816 ) من ترجمة أمير المؤمنين (ص) من تاريخ دمشق - الجزء ( 2 ) - رقم الصفحة ( 283 / 306 ) الطبعة الثانية.

72 عالم انرا نقل كرده اند و در 82 كتاب هم نقل شده است

اما تصحيح سندي::::::

جناب ابن حجر عسقلاني در کتاب فتح الباري مفصل مطرح کرده است و جناب طبراني و حاکم نيشابوري از بيهقي نقل کرده است که پيغمبر اکرم بر روي زانوي اميرالمؤمنين خوابش برده بود:

ففاتته صلاة العصر فردت الشمس حتى صلى علي ثم غربت
    فتح الباري، ج 6، ص 222
    نماز عصر از علي فوت شد، پيغمبر دعا کرد و آفتاب برگشت و علي بن ابي طالب نمازش را خواند.

بعد ابن حجر مي‌گويد:
    وهذا أبلغ في المعجزة
    فتح الباري، ج 6، ص 222
    اين يک کار شايسته‌اي در معجزه است.

جناب طحاوي در حاشيه‌شان بر مراقي الفلاح مي‌گويد:
    أخرجه الطبراني بسند حسن وصححه الطحاوي والقاضي عياض
    روايت صحيح است.
    حاشية الطحطاوي على مراقي الفلاح، ج 1، ص 118

آقاي ابن عابدين حنفي که از فقهاي بزرگ اهل سنت و حنفي مذهب‌ها است، کتابي دارد به نام حاشيه ابن عابدين، مي‌گويد:
    والحديث صححه الطحاوي وعياض وأخرجه جماعة منهم الطبراني بسند حسن
    آقاي طبراني و قاضي عياض گفته‌اند: حديث رد الشمس صحيح است و جماعتي روايت رد الشمس را آورده‌اند و آقاي طبراني با سند حسن نقل کرده است.
    حاشية ابن عابدين، ج 1، ص 360 و 361

همچنين کتاب الصواعق المحرقه مي‌گويد:
    وحديث ردها صححه الطحاوي والقاضي في الشفاء وحسنه شيخ الإسلام أبو زرعة وتبعه غيره
    حديث رد الشمس را طحاوي و قاضي عياض و ديگران تصحيح کرده‌اند و ابو زرعه که از استوانه‌هاي رجالي اهل سنت است، ايشان هم گفته است: حديث رد الشمس حسن است و آن‌هايي که گفته‌اند:‌ حديث دروغ است، اشتباه کرده‌اند.
    الصواعق المحرقة على أهل الرفض والضلال والزندقة، ج 2، ص 376

اين مطلب را هم به تفضيل بنده در سايتم اورده ام

http://kheyme133.ir/Forum/Catgory/83/Post/1944

ویرایش توسط kheymegahabalfazl : ۱۳۹۲/۰۷/۱۵ در ساعت ۲۲:۵۵

11. صلوات ها 4

نوشته
    25
    حضور
    1 روز 12 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    83

ایا این ترک اولی امام علی نیست؟ نمیشه راحت قبولش کرد

علاقه
    نوشته
    1,682
    حضور
    57 روز 10 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3272

نقل قول نوشته اصلی توسط غلام ملی نوری نمایش پست ها
    مگه پیامبر که رو زانوی علی بخواب رفته بوده چگونه نمازشو خونده بوده ؟

يعني امكانش نيست كه پيامبر نمازش را خوانده بوده و بعد به خواب رفته باشد؟؟؟؟؟؟
    برادر حاج غلام شما هم بعضي وقت ها سوالاتي مي پرسي هااااااااااااااااااااااا

اگر اينگونه كه شما مي فرمايد راست باشد گرچه سند ان هم در صحيحين امده است، ولي بايد بدانيد اين توهين بسيار سنگيني به رسول هست كه خلاف قران عمل كرده است
    زيرا قران مي فرمايد: فويل للمصلين، الذين هم عن صلاتهم ساهون

14. صلوات

علاقه
    نوشته
    1,682
    حضور
    57 روز 10 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3272

نقل قول نوشته اصلی توسط ?yes or no نمایش پست ها
    كلام شما زماني مورد پذيرش هست كه وقت انجام ان عمل بگذرد و ديگر صورت نگيرد، يعني عملي كه ترك شود و انجام ان محقق نشود، اما با بازگشت خورشيد ديگر هيچ دليلي براي طرح شبهه مفتوح نمي ماند و باب ها را مي بندد زيرا انجام ان به واسطه امام شكل گرفت و مانند اين مي ماند فيليمي را فلش بك بزنيد و از نو نگاه كنيد و ديگر كسي بر شما خرده نمي گيرد چرا فيلم را نگاه نكرديد و نديديد

علاقه
    نوشته
    1,682
    حضور
    57 روز 10 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3272

نقل قول نوشته اصلی توسط ?yes or no نمایش پست ها
    برادرم yes or no اشكال شما اين جا وارد است:::::::

حال رجعت خورشيد شكل نگرفت و ايراد و نقص بر رسول است ضمن اينكه در صحيح بخاري امده است نماز رسول قضا شده است و نه دير شده و حال چون ان فعل شكل نگرده ترك اولي هست البته ما يقين داريم اين روايت هم مانند بيشتر روايات بخاري ساخته پرداخته بني اميه هست و اين نيز تزاژدي موهني ديگر است از صحيح بخاري
    ویرایش توسط kheymegahabalfazl : ۱۳۹۲/۰۷/۱۵ در ساعت ۲۳:۱۸

علاقه
    نوشته
    1,682
    حضور
    57 روز 10 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3272

البته شايان ذكر هست اولين كسي كه باز هم ساز مخالف در مناقب اهل بيت زد، بزرگ نواصب عالم و به قول امام حصني دمشقي، زنديق حران ابن تيميه و بعد هم شاگرد خلفش ابن جوزي بوده است

حدیث رد الشمس له قد ذکره طائفة کالطحاوی والقاضی عیاض وغیرهما وعدوا ذلک من معجزات النبی صلى الله علیه و سلم لکن المحققون من أهل العلم والمعرفة بالحدیث یعلمون أن هذا الحدیث کذب موضوع

درست است افرادی مثل قاضی عیاض و طحاوی این روایت را تصحیح کرده اند اما هیچ یک از محققون و علمای حدیث این روایت را تصحیح نکردند و بر جعلی بودن ان عقیده دارند

منهاج السنه ج۸ ص۱۶۵

و البته شيخ زاهد كوثري هم مطلب جالبي در رديه ابن تيميه صادر نموده:

امام محمد زاهد کوثری در کتابی که در معرفی امام طحاوی نوشته اند، ضمن اشاره به بغض وکینه ابن تیمیه از امام علی رضی الله عنه می گویند :

فیکون اعتراف بصحة هذا الحدیث نیافی انحرافه عن علی رضی الله عنه و تبدو فی کلامه آثار بغضه لعلی علیه السلام فی کل خطوة من خطوات تحدثه عنه .

ترجمه :

اعتراف او (ابن تیمیه) به صحت این حدیث (حدیث رد الشمس) با انحرافش از علی (رضی الله عنه) منافات دارد و در سخنانش آثار بغض نسبت به علی علیه السلام آشکار است واین در هر گفته ای که از او نقل میشود هویداست

«الحاوی فی سیره الطحاوی صفحه26 »

البته تفضيلش در سايتم هست

ویرایش توسط kheymegahabalfazl : ۱۳۹۲/۰۷/۱۵ در ساعت ۲۳:۳۰

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری