قرآن در مورد ازدواج چه چیزهایی را توصیه میکند؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
قرآن در مورد ازدواج چه چیزهایی را توصیه میکند؟

آیا ازدواج نکردن عمدی(تاخیر انداختن در ازدواج)مشکلی برای فرد چه از لحاظ دینی و په از لحاظ اجتماعی ایجاد میکند؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

pesarirani;405619 نوشت:
آیا ازدواج نکردن عمدی(تاخیر انداختن در ازدواج)مشکلی برای فرد چه از لحاظ دینی و په از لحاظ اجتماعی ایجاد میکند؟

بسمه تعالی
با عرض سلام و تحیت
آموزهای دین مبین از طرفی تاکید زیادی بر ازدواج و تشکیل خانواده دارند و از دیگر سو از تجرد و عزوبت نهی کرده اند. البته این به معنای وجوب ازدواج در اسلام نیست مگر اینکه شخص به گناه بیفتد. بنابراین در شرایط معمول عدم ازدواج از لحاظ شرعی مشکلی را برای فرد به دنبال ندارد. اما از لحاظ روانی و به تبع آن از لحاظ اجتماعی، عدم ازدواج می تواند آسیبهایی را به دنبال داشته باشد.

در ÷ناه خدای متعال موفق باشید

رسول گرامی اسلام(صلی الله علیه واله) می‌فرمایند: " در اسلام هیچ بنایی ساخته نشد، که نزد خداوند عز و جل محبوب‌تر و ارجمندتر از ازدواج باشد1"
.حضرت محمد(صلی الله علیه واله) درباره این که ازدواج کردن چه تأثیری در روزی و اخلاق آدمی دارد؟ فرمودند: "اهل و عیال اختیار کنید؛ زیرا که این کار روزی شما را بیشتر می‏‌کند2".

رسول الله فرمودند: "بی‏‌همسران خود را همسر دهید؛ زیرا با این کار خداوند اخلاق آنان را نیکو می‏‌گرداند و روزی‌هایشان را زیاد می‏‌کند و بر جوانمردی‌های آنان می‏‌افزاید3".

رسول خدا(صلی الله علیه واله) نسبت به کسانی که شرایط ازدواج را دارند اما اقدام نمی‌کنند هشدار می‌دهند و درباره کیفر کسی که ازدواج نکند می‌فرمایند: "ازدواج سنّت من است؛ پس هر که از سنّت من روی گرداند از (امّت) من نیست4".

منابع روایات:

1- بحارالأنوار: 103 / 222 / 40 منتخب میزان الحکمة: 252

2- بحارالأنوار: 103 / 217 / 1 منتخب میزان‌الحکمة: 252

3- بحارالأنوار: 103 / 222 / 38 منتخب میزان الحکمة: 252

4- بحارالأنوار: 103 / 220 / 23 منتخب میزان الحکمة: 252

موضوع قفل شده است